s
Οι «σύζυγοι» των… «εραστών» της αστρολογίας. - Page 6
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 6 of 7 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 LastLast
Results 51 to 60 of 68
  1. #51
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Σοφία
    Posts
    342

    Re: Οι «σύζυγοι» των… «εραστών» της αστρολογίας.

    Πολύ χαμός για το τίποτα παίδες! Παρατράβηξε το θέμα και απορώ το γιατί..
    Διέκρινα μια δυσκολία στη σωστή κατανόηση του τρόπου γραφής του κάθε μέλους.
    Η Κάτια έδωσε με πολύ ωραίο τρόπο το πως βλέπει το θεματάκι που υπάρχει χρόονια στο σαιτ, όταν μέλη πετάγονται και κάνουν άκυρες ερωτήσεις σε άκυρα μέρη..
    Και η any_f όμως απο ένα σημείο και μετά είπε ότι είναι υποκειμενικό το πως βλέπει ο καθένας κάποια μηνύματα και εδώ θα συμφωνήσω. Αλλιώς βλέπω το μήνυμα κάποιου εγώ που έχει απορίες πάνω στον προσωπικό του χάρτη και αλλιώς άλλο μέλος. Και πέρα και απο τη διάθεση που μου δείχνει το μέλος μέσα απο το μήνυμα του, για το αν θέλει να κατανοήσει την αστρολογία, παίζει ρόλο και η δική μου διάθεση εκείνη τη στιγμή στο αν θα απαντήσω ή όχι. Και αυτό δεν το κάνω μόνο εγώ αλλά όλοι, και ενώ είναι απολύτως ανθρώπινο δεν παύει πολύ αντικειμενικά να φαίνεται κάπως ενοχλητικό σε κάποια μέλη που περιμένουν μέρες και αυτό το αναγνωρίζω και το καταλαβαίνω κάποιες φορές.

    Εντάξει ποιος λέει ότι είναι καλό να πετάγονται συνέχεια άτομα σαν τις π.....ς απο το πουθενά και να κάνουν ερωτήσεις? Κανείς νομίζω. Αλλά δυστυχώς αυτό δεν θα αλλάξει πολύ γιατί έτσι είναι ο κόσμος μας, και ένα ικανοποιητικό ποσοστό του πληθυσμού έχει μάθει να προχωρά σε πράξεις χωρίς να σκέφτεται, και να διαβάζει και κανένα ''manual'' που και που όταν μπαίνει σε άγνωστα πεδία.. Απο το 2004 που είμαι μέλος σε αυτό το αγαπημένο σαιτ δεν έχω δει να αλλάζει και πολύ αυτό, αλλά υπάρχει βελτίωση με το χρόνο. Απο κει και πέρα ναι έχουν θεσπιστεί κάποιοι κανόνες απο τη διαχείριση γι'αυτό το λόγο, για να διατηρείται μια ισορροπία, όσο είναι εφικτό αυτό, και η διαχείριση έχει τον τελευταίο λόγο.
    Είναι απόλυτα κατανοητά αυτά που γράφεις Τίνα ότι πρέπει να υπάρχει και φιλότιμο! Μα ξαναλέω ποιος το αρνείται αυτό?? Γιατί να λέμε τα αυτονόητα και απο το τράβηγμα να το κάνουμε το θέμα τριχιάα απο κλωστή στο τέλος?
    Υπήρξε μια τοποθέτηση σε αυτό που έγραψε η Κάτια και μετά επεσαν τα ποστ βροχή με πλήρη αλλαγή στο ύφος γραφής και όχι προς το χιουμοριστικό και προς το καλύτερο, αλλά προς το κακώς χιουμοριστικό και χειρότερο. Δε χρειάζεται να ορμήξουμε ούτε στην Κάτια που έγραψε τη γνώμη της, αλλά ούτε και στο μέλος που εκφράζει τη δική του.
    Εμένα το όλο θέμα μου έκανε σαν μια συζήτηση που ο τρόπος γραφής των 2 μελών Κάτιας και any_f παρεξηγήθηκε κατά κάποιο τρόπο και μετά έπεσε ξεσπάθωμα καλόοο! Μπορεί να υπάρχει λόγος που ειπώθηκαν κάποια πράγματα και ναι υπάρχει αλλά σόρυ εμένα στο τέλος μου έμεινε ένα ''''αεειιι ξεσπάθωσααα'''. Αυτό! Τι να πω ίσως εγώ το είδα έτσι.
    Και ας μην ψάχνουμε να βρούμε την αιτία σε ανάδρομους ερμήδες και αφροδίτες και ας ηρεμήσουμε για να συζητάμε όμορφα και ωραία!
    Ο καθένας ας γράφει ότι θέλει και ας εκφράζει τη γνώμη του χωρίς να προσβάλλει την άποψη του άλλου.

    Γιατί στην τελική, μέσα σε ένα φόρουμ όταν το μόνο όπλο που έχουμε για να πουμε τη γνώμη μας και να υπερασπιστούμε το δίκιο μας είναι ο γραπτός μας λόγος και μόνο, πρέπει να φροντίζουμε να είναι κατανοητός, χωρίς παρανοήσεις και ασάφειες, γιατί μόνο έτσι εκφράζόμαστε σωστά, δεν χάνουμε το δίκιο μας και δεν θίγουμε και μέλη. Και αυτό δεν πάει σπόντα για κανένα (αν ήταν με χαρά θα το λεγα), αλλά είναι σημαντικό κατ' εμέ ώστε να μη δημιουργούνται θέματα.

    Και τώρα θα συνεχίσω όμορφα το σαββατιάτικο βράδυ μου. Τι το θέλες να μου πεις? έτσι μου δημιουργήθηκε και μένα η όρεξη να τα πω..μέρες κρατιόμουν!(και όχι δεν θα αραδιάσω μια σειρά απο όψεις που με έκαναν να μην κρατηθώ..χχχ). Απλά μου μεινε ένα ξενέρωμα βρε παιδιά στο τέλος. Χεσ....αμε να μου πείτε αλλά δεν πειράζει, καλά να μαστε.
    Καλό βράδυ να έχουμε.
    Ο σκοπός στη ζωή είναι να πεθαίνεις νέος, όσο πιο αργά γίνεται...

  2. #52
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Οι «σύζυγοι» των… «εραστών» της αστρολογίας.

    Αγαπητή any_f, μετά την πρόσφατη μπόρα, επανέρχομαι να καταθέσω την ήρεμη γνώμη μου για την αντίδρασή σου στα γραφόμενά μου.
    Η πρότερη οργή μου είχε να κάνει με την αίσθηση της άδικης επίθεσης, όταν ο μόνος σκοπός μου ήταν να αστειευτώ με αυτό που μόνη μου διαπίστωνα διαβάζοντας τα διάφορα θέματα στον χώρο αυτό.
    Προσωπικά, με θλίβει κάθε φορά που βλέπω αυτές τις εκκρεμείς και αναπάντητες ερωτήσεις των εκάστοτε μελών. Νιώθω ότι είναι προσβλητικό να σε απαξιώνουν αγνοώντας σε. Έλεγα μέσα μου: «Τον\την κακομοίρα… Γιατί δεν του\της απαντούν κάτι; Έστω κάτι λίγο;»
    Στην αρχή δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί τα μέλη δεν απαντούν σε αυτές τις απλές ερωτήσεις και μπήκα στον πειρασμό να απαντήσω σε μερικές από αυτές. Μέγα σφάλμα! Δεν ήξερες, δεν ρώταγες; Καταιγισμός αλλεπάλληλων επερωτήσεων! Και εδώ δεν είναι μόνο αν έχεις την διάθεση να απαντήσεις, αλλά αν έχεις και την γνώση.
    Ακόμα και στην καλύτερη των περιπτώσεων, αν έχεις την γνώση, θα πρέπει να κάνεις μια υποτυπώδη διαχείριση των αρχών και των άγραφων νόμων. Υπάρχουν αστρολόγοι στον διαδικτυακό μας χώρο και είναι δική τους αρμοδιότητα να απαντούν σε κάποια βαθύτερα ερωτήματα. Οι υπόλοιποι μπορούμε να λέμε την γνώμη μας χωρίς καμία σοβαρή ευθύνη ή επίπτωση.
    Αν πραγματικά αγαπάς την αστρολογία, δεν μπορείς να τοποθετείσαι με τέτοια αβασάνιστη ελαφράδα. Ο κάθε ένας, δεν ξέρεις τι κουβαλάει στην ψυχή του και πως θα χρησιμοποιήσει την όποια ερμηνεία του δώσεις, κάνοντας κακό στην ζωή του.
    Υπάρχουν και θέματα που επεκτείνονται σε άλλες σφαίρες, πέραν της αστρολογίας. Για ένα έμπειρο και αναλυτικό πνεύμα, από την ίδια την ερώτηση που θα θέσει το άτομο, έχει γίνει αντιληπτό και το πραγματικό πρόβλημα του ατόμου. Θα σου παραθέσω και ένα παράδειγμα.
    Όταν διαβάσω αυτήν την ερώτηση:
    «Γεια σας, η ημερομηνία του γάμου μας με τον σύζυγό μου είναι 5\07\1988 ώρα 19:45 Αθήνα. Μπορεί κανείς να δει τι μπορεί να φταίει για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε τελευταίως; Εγώ είμαι γεννημένη 26\06\1970 (άγνωστη ώρα) και εκείνος 30\09\1967 18:30 Κρήτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!»
    Προσωπικά λοιπόν, κάνω τις ακόλουθες αναλυτικές σκέψεις: Εδώ έχουμε μια κοπέλα που γεννήθηκε το 70 και παντρεύτηκε το 88, δηλαδή στα 18 της. Ο σύζυγος που είναι γεννημένος το 67, ήταν 21. Τώρα έχουμε 2010 και τα παιδιά αυτά κλείνουν αισίως 22 χρόνια γάμου, χωρίς να έχουν χαρεί την νεανική τους ηλικία, γιατί είχαν οικογενειακές υποχρεώσεις και βάσανα που δεν αρμόζουν σε τέτοιες ηλικίες.
    Γιατί να δω την ημερομηνία του γάμου τους και να συζητώ σε μια παράλογη βάση, όταν το πρόβλημα είναι εντελώς αλλού;
    Κι αν το δω, τι να πω σε αυτή την φίλη, όταν η ίδια δεν μπορεί να το δει στα σαράντα της χρόνια; Αυτό το ζευγάρι χρειάζεται έναν καλό αστρολόγο για να το βοηθήσει να καταλάβουν ο ένας την φύση του άλλου και έναν οικογενειακό σύμβουλο για να δούνε μαζί του τι μπορούν να περισώσουν.
    Είναι ανώφελο και ανήλικο να επιστρέφουμε με πολλαπλές ερωτήσεις, ψάχνοντας απαντήσεις σε θέματα που μόνο εμείς μπορούμε να βρούμε λύσεις.
    Με το χιουμοριστικό κείμενό μου, σκοπό δεν είχα να προσβάλω ή να απαξιώσω κάποια μέλη. Αντίθετα, με έναν πιο ελαστικό τρόπο, προσπάθησα να τους παρακινήσω να επανεξετάσουν τα κίνητρά τους. Αντίθετα από την απαξίωση, ασχολήθηκα μαζί τους. Προσπάθησα να τους παρακινήσω να γίνουν λίγο πιο αξιοπρόσεχτοι. Λιγότερο ενοχλητικοί και περισσότερο ενδιαφέροντες. Αυτό είναι καλό για εκείνους και για όλους!
    Από την ερώτηση ενός ανθρώπου, καταλαβαίνεις αν έχει και το υπόβαθρο να καταλάβει τι του απαντάς.

    Είναι αλήθεια πως υπήρξα ακραία και εριστική. Ειρωνική, επιθετική, υπεροπτική και αλαζόνας. Όχι χωρίς αφορμή, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα, που είναι να γίνω κατανοητή.
    Μην σκεφτείς ούτε στιγμή ότι δεν αντέχω την κριτική σαν χαρακτήρας. Έχω εκτεθεί στην κριτική χιλιάδων ανθρώπων -λόγω της δουλειάς μου- και με έχουν κρίνει επαινετικά αλλά και σκληρά, σε έντυπα δημόσιας κυκλοφορίας, πολλές φορές! Καταβαίνεις ότι το να κρίνει ένα κείμενό μου, ένα μέλος μιας ηλεκτρονικής κοινότητας, είναι για μένα αστείο γεγονός. Και όχι για την αξία του κριτή μου, αλλά για τον τρόπο που έχω μάθει το διαχειρίζομαι. Εσύ με πέτυχες σε ατυχή χρονική στιγμή. (Τον βλέπεις τον Πλούτωνα… Που πας Καραμήτρο; )

    Είναι αλήθεια πως στην δουλειά μου έχω αντιμετωπίσει κάθε λογής ανάξιους «δικτατορίσκους» και ατάλαντους «καριεροφύλακες» των άλλων. Κάθε λογής «φρούτα» που σου κάνουν τους πονηρούς μέσα από την χυδαία ημιμάθειά τους.
    Είναι αλήθεια ότι η απερισκεψία, η ελαφράδα, η έλλειψη βάθους και ποιότητας, έχει κάθε λόγο να με αγγίζει «κομματάκι» παραπάνω, γιατί είναι το αγκάθι που πατώ σε κάθε βήμα της επαγγελματικής μου ζωής. Η φύση της δουλειάς, με έχει φέρει αντιμέτωπη με την έννοια της εξουσίας. Της παράλογης αξιολόγησης και της αναξιοκρατίας.
    Ναι, ομολογώ ότι ενοχλούμε πολύ με την αβασάνιστη ανοησία. Αν κάποιος διαφωνεί, ας πάρει πρώτος τον λίθο…

    Για το λινκ που έστειλα δεν μετανιώνω καθόλου, γιατί είναι ξεκαρδιστικό και γιΆ αυτό το έστειλα. Μου αρέσει να γελάω και να κάνω και τους άλλους να γελάνε. Προσωπικά, γέλασα τρελά! Δεν είχα καν θυμό ή διάθεση εκδίκησης και τα λοιπά ποταπά ένστικτα.

    Πάντως, για του λόγου το αληθές, μετά την δημοσίευση του συγκεκριμένου κειμένου, τα μέλη έγιναν πιο προσεχτικά στον τρόπο που θέτουν τις ερωτήσεις τους, αλλά και στην ίδια την φύση των ερωτήσεων. Δεν έγινε θαύμα, αλλά ένα πολύ καλό βήμα.
    Εγώ, αυτό κρατάω.

    Σου εύχομαι ένα πολύ όμορφο βράδυ.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  3. #53

    Re: Οι «σύζυγοι» των… «εραστών» της αστρολογίας.

    Quote Originally Posted by Τίνα Ζαχαριάδου View Post
    Κι οι αστρολόγοι μέλη είναι Μητσάκο μου, ακόμη κι αν πάψουν να είναι αστρολόγοι του σάιτ, πάλι μέλη θα είναι, αν δε τους διαγράψει κανείς
    Για να παραφράσω μια ρήση παλαιότερη, "όλα τα μέλη είναι ίσα, αλλά μερικά είναι ...πιο ίσα από τα άλλα"
    Το χρωματάκι, Τίνα μου, κάνει τεράστια διαφορά. Βαραίνει με περισσότερες ευθύνες και υποχρεώσεις, αντικειμενικά. Και αν κάποια στιγμή δεν φέρουν επίσημα την ιδιότητα του αστρολόγου, η άποψή μου είναι ότι και τότε πάλι θα διαφέρουν, καθώς το ποιον τους παραμένει το ίδιο, ίσως οι γνώσεις τους να έχουν αυξηθεί (με δεδομένο ότι γηράσκουμε αεί διδασκόμενοι). Και εφόσον έχουν επιλεχθεί από τη διαχείριση και φέρουν, εδώ τουλάχιστον, επίσημα την ιδιότητα του αστρολόγου, πάει να πει ότι συντρέχουν κάποιες παράμετροι που δεν παύουν να ισχύουν αν φύγει το χρωματάκι. Και ο λόγος είναι απλός: πρωτίστως οι παράμετροι αυτές έχουν να κάνουν με τις ευθύνες που έχει ο αστρολόγος απέναντι στον εαυτό του και μετά σε όλους τους άλλους.

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    ................................
    Μην σκεφτείς ούτε στιγμή ότι δεν αντέχω την κριτική σαν χαρακτήρας. Έχω εκτεθεί στην κριτική χιλιάδων ανθρώπων -λόγω της δουλειάς μου- και με έχουν κρίνει επαινετικά αλλά και σκληρά, σε έντυπα δημόσιας κυκλοφορίας, πολλές φορές! Καταλαβαίνεις ότι το να κρίνει ένα κείμενό μου, ένα μέλος μιας ηλεκτρονικής κοινότητας, είναι για μένα αστείο γεγονός. Και όχι για την αξία του κριτή μου, αλλά για τον τρόπο που έχω μάθει το διαχειρίζομαι. Εσύ με πέτυχες σε ατυχή χρονική στιγμή. (Τον βλέπεις τον Πλούτωνα… Που πας Καραμήτρο; )
    ..........................
    Είναι αλήθεια ότι η απερισκεψία, η ελαφράδα, η έλλειψη βάθους και ποιότητας, έχει κάθε λόγο να με αγγίζει «κομματάκι» παραπάνω, γιατί είναι το αγκάθι που πατώ σε κάθε βήμα της επαγγελματικής μου ζωής. Η φύση της δουλειάς, με έχει φέρει αντιμέτωπη με την έννοια της εξουσίας. Της παράλογης αξιολόγησης και της αναξιοκρατίας.
    ....................
    Ax, βρε Κάτια μου, πώς τα λες και εσύ έτσι.... Μου δημιουργείς συνειρμούς περίεργους, που δεν συνάδουν με μια ανώτερη ενσάρκωση όπως αυτή που αντιστοιχεί στο παρόν μου κέλυφος
    (Και όσον αφορά τον Καραμήτρο, επειδή όπως γνωρίζεις είναι φίλος μου, τον ρώτησα και μου είπε ότι θα πάει βόλτα με την Ιωάννα στον Υμηττό, από την πλευρά της Καισαριανής)
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  4. #54
    Join Date
    Nov 2006
    Όνομα:
    Γεωργία - Μαρία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    165

    Re: Οι «σύζυγοι» των… «εραστών» της αστρολογίας.

    Κάτια, επειδή προσωπικά δε θυμάμαι να σου επιτέθηκα εγώ ,ή κάποιος άλλος, σε παρακάλώ να μου υποδείξεις το χρόνο & τον τόπο της επίθεσης που δέχτηκες με κάποια παράθεση. Το έχεις επαναλάβει πολλές φορές :
    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Αγαπητή any_f, μετά την πρόσφατη μπόρα, επανέρχομαι να καταθέσω την ήρεμη γνώμη μου για την αντίδρασή σου στα γραφόμενά μου. Η πρότερη οργή μου είχε να κάνει με την αίσθηση της άδικης επίθεσης, όταν ο μόνος σκοπός μου ήταν να αστειευτώ με αυτό που μόνη μου διαπίστωνα διαβάζοντας τα διάφορα θέματα στον χώρο αυτό.
    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Δεν είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω τέτοιου είδους επιθέσεις. Ο ισχυρός ¶ρης και Πλούτωνας σε ένα χάρτη, τα έχει αυτά. (Κάτι τέτοια τα έχω για πρωινό)
    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Κάπου αναφέρεις, στα πλαίσια της μεγαλοψυχίας σου, ότι μάλλον έχω «καταπιεστεί» αυτόν τον καιρό. Δεν έχεις δίκιο. Θα είχες αν έλεγες ότι έχω πιεστεί και τα κακώς κείμενα μου βγάζουν το μάτι! Αυτή είναι και η ειδοποιός διαφορά. Κάποιοι άνθρωποι «πιέζονται» ενώ κάποιοι άλλοι «καταπιέζονται».
    όμως πραγματικά, ποτέ δεν είχα κατά νου την αποκλειστικότητά σου, καθώς πρόκειται για μια συζήτηση ανάμεσα σε πολλά μέλη του site & την άποψή σου ενστερνίζονται πολλά απ' αυτά. Διαφορετικά δε θα υπήρχε & λόγος δημοσίευσης του άρθρου σου.
    Αντιθέτως όπως είπες & μόνη σου:
    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Είναι αλήθεια πως υπήρξα ακραία και εριστική. Ειρωνική, επιθετική, υπεροπτική και αλαζόνας. Όχι χωρίς αφορμή, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα, που είναι να γίνω κατανοητή.
    υπήρξες επιθετική σε συνολικό επίπεδο:
    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Δεν είναι αλήθεια ότι εκεί που όλα πάνε ωραία σε μια συζήτηση, κάποιος βγαίνει και την κάνει σφουγγαρόπανο;
    αλλά & σε προσωπικό:
    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Ο λόγος που δεν μας έχει πάρει ο εωσφόρος ακόμα, είναι γιατί λέω να σεβαστώ τους κόπους που έχουν καταβάλει κάποιοι άνθρωποι για να υπάρχει αυτός ο ηλεκτρονικός τόπος.
    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Αγαπητό μέλος, σε ευχαριστώ βαθιά που μου δίνεις την ευκαιρία να ρίξω στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων αυτής της υπόθεσης, το πιο δυνατό χαρτί μου! Το ύψιστο επιχείρημά μου, που κακώς δεν κατέθεσα από την πρώτη κιόλας παράθεσή σου. Παρακαλώ να το παρακολουθήσεις με μεγάλη προσοχή, γιατί δίνει απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα και ανησυχίες! YouTube - Happy Morning People Και πάλι ευχαριστώ!
    O τρόπος με τον οποίο προσωποποίησες την κουβέντα:
    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Έχω κάνει πολύ διαλογισμό από χθες και έχω μετρήσει πολλές Κινέζικες χιλιάδες για να μην απαντήσω «παρορμητικά» και όχι «επιπόλαια» όπως χαρακτηρίζεις τους Κριούς.
    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Επικόλλησες και απόσπασμα από το κείμενό μου… Μου απάντησες και σε προσωπικό επίπεδο… Δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι το Κριαρίσιο μου στοιχείο δεν έχει ξεδιπλωθεί ούτε κατά το 10% προς το παρόν!
    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Η προσφορά στην αστρολογία που αναφέρεις και τα λοιπά περί βάθους και ύψους, με αφήνουν παγερά αδιάφορη.
    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Ανακεφαλαιώνοντας: Παρακαλώ πολύ, ως το πάσχον πρόσωπο ή η πέτρα του σκανδάλου, ή όπως αλλιώς θέλετε, να σταματήσουν εδώ οι τοποθετήσεις για το «θεματάκι».
    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Παράθεση:
    Αρχικά Δημοσιευμένο απο Μητσάκος Εμφάνιση του μηνύματος
    Την βλέπω τη μαύρη τρύπα να έρχεται και να ρουφάει το θέμα....
    Γι' αυτό ζούμε!
    αντιφάσκει στις τελευταίες δηλώσεις:
    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Μην σκεφτείς ούτε στιγμή ότι δεν αντέχω την κριτική σαν χαρακτήρας. Έχω εκτεθεί στην κριτική χιλιάδων ανθρώπων -λόγω της δουλειάς μου- και με έχουν κρίνει επαινετικά αλλά και σκληρά, σε έντυπα δημόσιας κυκλοφορίας, πολλές φορές! Καταβαίνεις ότι το να κρίνει ένα κείμενό μου, ένα μέλος μιας ηλεκτρονικής κοινότητας, είναι για μένα αστείο γεγονός. Και όχι για την αξία του κριτή μου, αλλά για τον τρόπο που έχω μάθει το διαχειρίζομαι. Εσύ με πέτυχες σε ατυχή χρονική στιγμή. (Τον βλέπεις τον Πλούτωνα… Που πας Καραμήτρο; )
    αλλά μια & είμαστε άγνωστες & βρισκόμαστε εδώ για να ανταλλάξουμε απόψεις για την αστρολογία & το myhoroscope, με όλα τα μέλη του ιστότοπου, θα απαντήσω μόνο στις τελευταίες παρατηρήσεις που ίσως έχουν κάποιο νόημα & για πολλούς άλλους εδώ:
    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Αν πραγματικά αγαπάς την αστρολογία, δεν μπορείς να τοποθετείσαι με τέτοια αβασάνιστη ελαφράδα. Ο κάθε ένας, δεν ξέρεις τι κουβαλάει στην ψυχή του και πως θα χρησιμοποιήσει την όποια ερμηνεία του δώσεις, κάνοντας κακό στην ζωή του.
    Όσον αφορά αυτό, όπως απάντησα & στην αγαπητή Τίνα,
    Quote Originally Posted by any_f View Post
    η αντίληψη που διαθέτει ο καθένας τον οδηγεί στα συμπεράσματα που βγάζει όταν βλέπει, ακούει, μυρίζει κάποιον, όταν διαβάζει γραπτά του, ή όταν συναισθάνεται τα ενεργειακά κύματα που εκπέμπει. Κι εφόσον η αντίληψη του καθενός είναι μοναδική, προσωπική & ιδιαίτερη,το ίδιο συμβαίνει & με τα συμπεράσματά του. Εκτός όμως απ' αυτό οι διάφορες περιβαλλοντικές συνθήκες καθορίζουν επίσης πολλά απ' αυτά τα συμπεράσματα, καθώς & το πόσο συγκεκριμένο ή αφηρημένο είναι αυτό που πας να κρίνεις. Έτσι επέτρεψέ μου να έχω την άποψη πως, όσο & αν εσύ ή εγώ ή οποιοσδήποτε προσπαθήσουμε ειλικρινά & αντικειμενικά να κρίνουμε κατά πόσο το κάθε ενεργό η μη ενεργό μέλος αυτου του τεράστιου site & όποιου site υπάρχει αγαπάει ή δεν αγαπάει μια επιστήμη ή έχει διάθεση για τη γνώση της, τα συμπεράσματά μας θα είναι εκ των πραγμάτων αρκετά φτωχά & αστήρικτα αφού το μόνο που έχουμε είναι κάποιες γραπτές του δημοσιεύσεις & αυτές αν & όταν βρισκόταν σε διάθεση & είχε την ευκαιρία να τις κάνει.
    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Εδώ έχουμε μια κοπέλα που γεννήθηκε το 70 και παντρεύτηκε το 88, δηλαδή στα 18 της.Ο σύζυγος που είναι γεννημένος το 67, ήταν 21. Τώρα έχουμε 2010 και τα παιδιά αυτά κλείνουν αισίως 22 χρόνια γάμου, χωρίς να έχουν χαρεί την νεανική τους ηλικία, γιατί είχαν οικογενειακές υποχρεώσεις και βάσανα που δεν αρμόζουν σε τέτοιες ηλικίες.
    Γιατί να δω την ημερομηνία του γάμου τους και να συζητώ σε μια παράλογη βάση, όταν το πρόβλημα είναι εντελώς αλλού;Κι αν το δω, τι να πω σε αυτή την φίλη, όταν η ίδια δεν μπορεί να το δει στα σαράντα της χρόνια;
    Σ'αυτό, πρέπει να σου πω ότι μου θύμισες δικούς μου παρελθοντικούς συνειρμούς σχετικά με το πώς οι άνθρωποι ψάχνουν δικαιολογίες & άλλοθι για το μερίδιό τους στις καταστάσεις που αντιμετωπίζουν. Ναι μεν λοιπόν, το πιο λυτρωτικό πράγμα γι'αυτή τη γυναίκα(που παρεπιπτόντως εύχομαι να αποτελεί ένα φανταστικό παράδειγμα για να μη νιώσει εκτεθειμμένη αν αντιληφθεί πως τη συζητάμε σε μια αρκετά δημόσια κουβέντα στην οποία δεν επέλλεξε να συμμετέχει), θα ήταν
    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    έναν καλό αστρολόγο για να το βοηθήσει να καταλάβουν ο ένας την φύση του άλλου και έναν οικογενειακό σύμβουλο για να δούνε μαζί του τι μπορούν να περισώσουν.
    Όμως στην πορεία της ζωής μου έχω μάθει πως κανείς δε μπορεί να πάρει τη βοήθεια που κάποιος έχει να του προτείνει χωρίς να το θέλει πραγματικά ή χωρίς να είναι έτοιμος να κάνει τις θυσίες που απαιτούνται (οικονομικές & ψυχοσωματικές) για να μπει στη διαδικασία ν'αλλάξει, όσο αποτελεσματική & μελετημένη &αν είναι αυτή η βοήθεια. Αυτό όμως σε καμμία περίπτωση δεν τον καταδικάζει, αφού τελικά κάθε τέτοια βοήθεια βασίζεται σε μια από τις πάρα πολλές ανθρώπινες απόψεις & αντιλήψεις που υπάρχουν για κάθε ζήτημα & το γεγονός πως δεν τον άγγιξε αρκετά για να την ακολουθήσει δε σημαίνει πως δε θα βρεθεί κάποια άλλη πιο επιτυχής. Η ζωή η ίδια έχει πάντα πολύ μεγαλύτερη φαντασία απ'όλους εμάς μαζί. Από 'κει & πέρα πρέπει να θυμόμαστε πάντα & το πού βρισκόμαστε & ποιό ρόλο έχουμε αναλάβει. Σ'ένα thread όπου συνευρισκόμαστε για να πάρουμε να δώσουμε & να αναλύσουμε αστρολογικές συμβουλές σίγουρα είναι άκαιρο όταν ένα άτομο μας ρωτάει την αστρολογική μας άποψη για την κατάστασή του, να του δίνουμε την κοινωνικοψυχολογική. Εκτός βέβαια αν τη συνδέσουμε μ'ένα αστρολογικό φαινομενο. Επίσης είναι άδικο να τον αγνοήσουμε επειδή παρασυρθήκαμε από τις κοινωνικοψυχολογικές μας παρατηρήσεις. Αν παρ'όλα αυτά η αναζήτησή του μας αγγίξε τόσο ώστε να ενδιαφερθούμε για να του δώσουμε τις όποιου άκαιρου είδους συμβουλές μας, υπάρχουν & tα προσωπικά μηνύματα, καθώς & τα off topic threads.

  5. #55

    Re: Οι «σύζυγοι» των… «εραστών» της αστρολογίας.

    Συγχωρεστε με που επεμβαινω αλλα δεν κατανοοω ειλικρινα το "μαλλιοτραβηγμα" που συμβαινει τις δυο τελευταιες μερες.Ειναι συνταγματικο δικαιωμα του καθενα να λεει,γραφει και να πιστευει οτι θελει.Δεν μπορουμε να ζηταμε ρεστα αν η Κατια η ο Χ και ο Ψ εχουν μια αλφα η Βητα τοποθετηση για το θεμα.

    Το αν καποιος καταλαβαινει απο χιουμορ η οχι η αν καποιος μπορει να περασει το χιουμορ και τη μεταφορα του στους αλλους ειναι αλλο θεμα.

    Η Κατια ετσι ενιωσε και ετσι το εγραψε απο εκει και υστερα ολο αυτο το πανηγυρι των αντιπαραθεσεων δεν εχει κανενα νοημα .

    Κατα την γνωμη μου με οποιαδηποτε μερια και αν ταχθεις ,εχει φτασει η η συζητηση σε τετοια ορια που εχει χαθει το μετρο.

    Σαφως ειναι ενα σαιτ αστρολογικο ,ελευθερο το οποιο ο καθενας μπορει να κανει οποιαδηποτε ερωτηση θελει και αν καποιο μελος η αστρολογος πιστευει οτι μπορει να απαντησει το κανει με ολη την καλη θεληση ,αν δεν το κανει δεν ειναι ο "κακος της παρεας" απλα η ,η ερωτηση χανεται μεσα στις εκατονταδες αλλες η εχει απαντησει επανειλλημενως στο ιδιο θεμα και πιστευει οτι με ενα απλο ψαξιμο ο αλλος μπορει να το βρει (γι αυτο πριν ρωτησουμε κατι ,πρωτα ψαχνουμε και ΠΡΕΠΕΙ να κανουμε ερωτησεις στα θεματα που εχουν συνδεση με την ερωτηση μας και οχι οπου μας καπνισει ) η ανθρωπος ειναι και απλα μπορει να βαριεται την δεδομενη στιγμη να σου απαντησει .Δεν μπορεις να τον εξαναγκασεις .Οι αστρολογοι και τα μελη δεν ειναι προσωπικες παρηγορητρες κανενος .Ειναι ανθρωποι με ζωες και προβληματα οπως εμεις οχι γκουβερναντες .

    Ωραιο ειναι να σου απαντανε οταν "καιγεσαι " για ενα θεμα η να οταν θες καποιον να συμπαρασταθει στην αγωνια σου για κατι αλλα δεν ειναι ουτε οικογενεια σου ,ουτε φιλοι σου ,ουτε υπαλληλοι σου ,ουτε ψυχολογοι για να τρεχουν στο καθε τι.

    Βεβαια ειναι ασχημο καποιος να σε αγνοοει σε μια ερωτηση γιατι εσυ μπορει να αισθανεσαι ,οτι για να μην απαντα "μαλλον κατι ξερει η βλεπει" .Εκει παει το μυαλο σου οταν κανεις μια ερωτηση προσωπικη και ο αλλος την προσπερνα.Αλλα πραγματικα κατα 70% μπορει να μην εχει "δει" τιποτα,απλα να μην ξερει πως να σου απαντησει στο θεμα σου οταν μιλαμε για απλο μελος η οταν μιλαμε γι αστρολογο ακομα και αν εχει "δει " κατι δεν μπορει να στο πει ευθεως.Παραδειγμα αν μυξοκλαιγεσαι για εναν γκομενο και ο αλλος βλεπει οτι μετα απο ενα χρονο εισαι καλα με αλλον τυπο και να στο πει εσυ θα συνεχισεις το χαβα σου και μπορει να τα βαλεις με τον ανθρωπο που θα σου απαντησει γιατι εισαι "κολλημενος".Ο αλλος δεν θελει την μουρμουρα του καθε καψουρη.

    Οσες φορες εχω απαντησει προσωπικα εγω ,σαν μελος ,που γνωριζω τα βασικα στοιχεια ,παντα αναφερω οτι ξερω ωστε να μην παρω ευθυνη αν κατι παει στραβα .Αλλα ακομα και ετσι ο αλλος κρατα απο ολα ,το κομματι που του συμφερει να ακουσει.Του λες για κανουργια ξεκινηματα σε θεματα του 7ου και παει κατευθειαν να προβαρει νυφικο:toung: ,ενω θα μπορουσε να ειναι μια νεα συνεργασια .

    Απο την αλλη δεν θα συμφωνησω καθολου με τις αποψεις που θελουν, στην περιπτωση που οι ανθρωποι ειναι "απελπισμενοι" ,να τρεχουν σε αστρολογους για να λυσουν θεματα οπως τα προβληματα του γαμου τους.Κλεισε τον υπολογιστη ,παρε μια βαθια ανασα,κανε μια συζητηση με τον αντρα σου ,σπασε,φωναξε ,εκτονωσουν και μετα πηγαινε σε καποιον ειδικο συμβουλο η ψυχολογο η δικηγορο.Δεν ειναι θεμα που απτεται στο σαιτ.Ο αστρολογος μπορει να σου πει (αν μπορει να σου πει κατι) γιατι αστρολογικα εχετε αυτο το τελμα (καποιες οψεις) και αν θα ειστε μαζι η οχι (σε περιπτωση που κανει καποια προβλεψη).Δεν μπορει να σε βοηθησει ψυχολογικα ,γιατι δεν ειναι η δουλεια του αυτη .Μπορει να κοιτα εναν χαρτη και να κατανοοει πως εισαι σαν προσωπικοτητα αλλα δεν σε γνωριζει προσωπικα ,δεν ξερει πως εχεις διαμορφωθει εσυ μεσα στο περιβαλλον σου ,με ποιους ανθρωπους εχεις ερθεις σε επαφη και κατα ποσο εχεις εξελιξει τον χαρτη σου η οχι .Γι αυτο και πολλες φορες οι προβλεψεις ειναι λιγο ξεκαρφωτες γιατι ,ερχομαστε με καποιες γενεθλιες προδιαγραφες αλλα ειναι στο χερι μας ειναινα τις εξελιξουμε η να μεινουμε στασιμοι.

    Πρεπει λοιπον να πουμε στον κοσμο που παρακολουθει το σαιτ οτι δεν πρεπει να κρεμετε απο τι θα του πει ο αλλος για ενα προσωπικο του ζητημα.Ειμαστε εδω για να μαθουμε ΑΝ μπορουμε πραγματικα να καταλαβουμε τον εαυτο μας και την ζωη μας μεσα απο τα αστρα .Ειναι ενας ακομα τροπος ψαξιματος γιατι ειμαστε ανθρωποι και αναζηταμε συνεχως απαντησεις για πραγματα που μας συμβαινουν .Καποιους μπορει να μας ικανοποιει αυτος ο τροπος και καποιους οχι .Δεν μπορει να τον εχουμε ως μονο οδηγο και σανιδα σωτηριας για το καθε τι.

    Να σας πω κατι που μου εκανε τρομερη εντυπωση στο σαιτ αυτο ?Ηταν η σταση του συνεργατη στου σαιτ Μελετη Μπαφαλουκου,που δεν τον γνωρισα, αλλα τον εχω διαβασει πολλες φορες εδω.Αυτος ο ανθρωπος ηξερε αστρολογια και φανταζομαι θα ηξερε η θα ειχε δει (αλλα μπορει να μην ειχε θελησει, κιολας να δει ) τι θα συνεβαινε .Και ομως δεν παραιτηθηκε και την δουλεια που επρεπε να κανει την εκανε μεχρι το τελος με αξιοπρεπεια.Δεν κρεμαστηκε απο τον χαρτη του ,δεν σταματησε επειδη γνωρισε τι θα συμβει και πιστευω οτι θα εκανε ολα οσα επρεπε για να σωθει .

    Αν καποιοι πιστευουν οτι η αστρολογια μπορει να υποκαταστησει ολες τις αλλες επιστημες κανει λαθος,αν καποιος πιστευει οτι η αστρολογια μπορει να δωσει ΑΚΡΙΒΕΙΣ απαντησεις για ολα ,κανει λαθος (αν η αστρολογια ειναι επιστημη γνωριζουμε πολυ καλα οτι μπορει να υπαρχουν κανονες αλλα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις (λιγες αλλα υπαρχουν) ),αν καποιος περιμενει τους αστρολογους σαν προφητες -σωτηρες για να του δειξουν το δρομο του ,παλι κανει λαθος .Ανθρωποι που ψαχνουν καθημερινα ειναι και αυτοι .Αρα ολη αυτη η παραφιλολογια "πες μου βρε συ θα παντρευτω φετος ?" ανηκει στις καφετζουδες και τις χαρτοριχτρες .

    Τωρα το να μαλωνουμε "γιατι δεν μου απαντησες " ." οφειλες να μου απαντησεις ", "επρεπε να μου απαντησεις" ," δεν μιλας καλα και δεν σεβεσαι τους αλλους που εχουν προβλημα", "εχω νευρα αυτη την στιγμη και περιμενα οτι θα μου ξαναπαντουσες "...Πικροχολο χιουμορ ,αμυνα και επιθεση δεν εχει νοημα.

    Οσοι εχουμε λογικη θα καταλαβαινουμε και την θεση της Κατιας και την θεση της Αννας .Κατα ενα τροπο εχουν και οι δυο δικιο .Πρεπει να υπαρχει σεβασμος και στους ανθρωπους που γνωριζουν και στους ανθρωπους που δεν γνωριζουν .Οταν ομως αυτες οι δυο θεσεις τραβιονται στα ακρα (οπως τραβηχτηκαν μεσα απο το διαλογο σας ) γινονται και οι δυο λαθος .

  6. #56
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Οι «σύζυγοι» των… «εραστών» της αστρολογίας.

    Για να παραφράσω μια ρήση παλαιότερη, "όλα τα μέλη είναι ίσα, αλλά μερικά είναι ...πιο ίσα από τα άλλα"
    Το χρωματάκι, Τίνα μου, κάνει τεράστια διαφορά. Βαραίνει με περισσότερες ευθύνες και υποχρεώσεις, αντικειμενικά. Και αν κάποια στιγμή δεν φέρουν επίσημα την ιδιότητα του αστρολόγου, η άποψή μου είναι ότι και τότε πάλι θα διαφέρουν, καθώς το ποιον τους παραμένει το ίδιο, ίσως οι γνώσεις τους να έχουν αυξηθεί (με δεδομένο ότι γηράσκουμε αεί διδασκόμενοι). Και εφόσον έχουν επιλεχθεί από τη διαχείριση και φέρουν, εδώ τουλάχιστον, επίσημα την ιδιότητα του αστρολόγου, πάει να πει ότι συντρέχουν κάποιες παράμετροι που δεν παύουν να ισχύουν αν φύγει το χρωματάκι. Και ο λόγος είναι απλός: πρωτίστως οι παράμετροι αυτές έχουν να κάνουν με τις ευθύνες που έχει ο αστρολόγος απέναντι στον εαυτό του και μετά σε όλους τους άλλους.

    Δημήτρη μου πολύ σωστά όσα γράφεις, γι αυτό μπήκα στην διαδικασία να πω κάποια πράγματα γιατί το χρωματάκι βαραίνει, αν και κόκκινο...είναι φύσης Κρόνου. Δεν έγραψα ούτε για να υποστηρίξω την Κάτια ούτε για να επιτεθώ στην any-f, άλλωστε αρχής εξ αρχής έγραψα πως ο ρόλος μου δεν είναι αυτός. Οι κανόνες του σάιτ σαφώς είναι για να προστατεύονται τα μέλη όμως το ίδιο πρέπει να ισχύει και για τους αστρολόγους, κάτι για το οποίο εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο διότι όταν χρειάστηκα "προστασία και στήριξη" από την διαχείριση, την είχα.
    Επειδή όμως οι κανόνες υπάρχουν για να παραβιάζονται (εκεί εστίασα κυρίως ), απλά ζήτησα λιγότερες παραβιάσεις από τα μέλη μας.

    hattie 23 στα περισσότερα που γράφεις συμφωνώ με μια μικρή διαφορά.
    Ένας αστρολόγος μπορεί να σε στηρίξει ψυχολογικά, δε θα λύσει τα πρόβληματα του γάμου σου, θα σου δώσει όμως κάποιες κατευθύνσεις ώστε να γνωρίσεις καλύτερα τον εαυτό σου. Αν μια συνεδρία με ένα αστρολόγο την συνδυάσεις για παράδειγμα με μια συνεδρία με ενα σύμβουλο γάμου, νομίζω πως είσαι σε πολύ καλό δρόμο για να προσπαθήσεις να λύσεις τις διαφορές με το σύντροφο (αν φυσικά λύνονται) και να προχωρήσεις τη ζωή σου πηγαίνοντας παρακάτω.

    Νομίζω πως ειδικά στο σάιτ υπάρχουν αρκετά μέλη που θα πουνε ότι στήριχτηκαν ψυχολογικά κι αυτό είναι κάτι το οποίο βλέπουμε συχνά στις απαντήσεις τους.
    Και μόνο που έχουν την ευκαιρία να μιλήσουν για το πρόβλημα τους είναι ένα συν γιατί μπορούν να εξωτερικεύσουν κάποια πράγματα που σκέφτονται και που δεν έχουν τολμήσει να εκφράσουν.
    Ήδη αυτό από μόνο του κάνει καλό στην ψυχολογία τους (μας).

    Όπως βλέπεις δεν αναφέρομαι στις γνώσεις που αποκομίζουν μέσα από το σάιτ παρόλο που εμένα προσωπικά η γνώση με φτιάχνει ψυχολογικά

  7. #57

    Re: Οι «σύζυγοι» των… «εραστών» της αστρολογίας.

    Ψυχολογικη υποστηριξη απο ψυχολογικη υποστηριξη διαφερει .Καποτε η Μελινα Μερκουρη ελεγε οτι "Οι Ελληνες δεν χρειαζομαστε ψυχολογους γιατι εχουμε φιλους" .Α πο αυτη την αποψη το να συμβουλευτουμε σε ενα προβλημα που μας βασανιζει εναν αστρολογο ειναι καλο ,αν αυτο πιστευουμε οτι θα μας ηρεμησει η θα μας καθυσηχασει.
    Παραδειγμα ,το πιο συχνο προβλημα που βλεπουμε στο σαιτ ειναι το θεμα των προσωπικων σχεσεων .Αν μια γυναικα 30-40 χρονων δεν εχει κατασταλαξει καπου ακομα και αγχωνεται υπερβολικα η επαφη με ενα αστρολογο μπορει να την καθυσηχασει (μπορει και οχι βεβαια) ιδιατερα αν της πει δυο -τρια λογια υποστηριχτικα η καμμια ωραια προβλεψη για το μελλον.
    Ομως οταν αυτο το ατομο αρχιζει και "ξεφευγει" ,εκει περναμε στο χωραφι του ψυχολογου,που θα ερθει οχι να "χαιδευψει " τα αυτια της αλλα να την ταρακουνησει.
    Θεωρω οτι η αστρολογια βρικσεται αναμεσα στην επιστημη και στην τεχνη.Γι αυτο οχι και τοσο ευκολα κατανοητη με την λογικη ,ουτε τοσο απατηλη οπως καποιοι την παρουσιαζουν.
    Ο αστρολογος μπορει να βοηθησει στο κομματι που ο ανθρωπος θα ειναι δεκτικος να μαθει και να ανοιξει τα ματια του.Αν ο αλλος εχει ενα προβλημα που τον τρωει σε βαθμο που ασχολειται με κατι οχι γιατι του αρεσει να μαθει αλλα γιατι θελει μονο να λυσει ενα συγκεκριμενο προβλημα σε σημειο να του γινεται εμμονη ,υπαρχει προβλημα.
    Στην Ελλαδα ειμαστε και εχουμε ακουσει χιλαιδες τσαρλατανους να λενε τα αστρα και να κλεβουν το κοσμακη ,πατωντας πανω στις αδυναμιες τους .
    Υποστηριζω λοιπον οτι η αστρολογια ειναι ενα πεδιο γνωσης στο οποιο πρεπει να εισαι "καθαρος" οταν ερχεσαι σε επαφη μαζι του.Γιατι μαθαινεις πραγματα και μπορεις να δεις πραγματα μεσα σε ενα χαρτη που πρεπει να εχεις και την νηφαλιοτητα να τα αντεξεις (και τα καλα και τα κακα) και κυριως την ισορροπια να περασεις στον αλλον οτι υπαρχει η αστρολογια που μπορει να σε διδαξει ακριβως αυτην την αποδοχη και των κακων στιγμων και των καλων.
    Τα ατομαο που ειναι στο σημειο της ψυχολογικης υποστηριξης ειναι τοσο βυθισμενα στο προβλημα τους που δεν δεχονται ευκολα ακομα και το καλυτερο να τους πεις,τους νοιαζει "γιατι οχι?γιατι να μην μπορω".Πολλες φορες οι αστρολογικες απαντησεις δεν μπορουν να τους βοηθησουν δυστυχως.

  8. #58
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Οι «σύζυγοι» των… «εραστών» της αστρολογίας.

    hattie 23 μου δε νομίζω πως μίλησα για ανθρώπους που έχουν αρχίσει και "ξεφεύγουν", μίλησα για ανθρώπους που ως επί το πλείστον αντιμετωπίζουν προβλήματα προσωπικά, καθημερινά, όπως οι περισσότεροι από εμάς. Επίσης μίλησα για αυτογνωσία γιατί πάνω απ' όλα αυτό είναι η αστρολογία.

    Τώρα εσύ μου μιλάς για εμμονές, οι εμμονές ......
    (σου παραθέτω ένα απόσπασμα από ένα ιστολόγιο που γράφουν μέσα ειδικοί).

    Ψυχογνωσία: Περί Εμμονών

    "Οι εμμονές, λοιπόν, ή τα "κολλήματα", ή οι ιδεοληψίες (στην επιστημονική τους ορολογία) αποτελούν επίμονες, επαναλαμβανόμενες ιδέες, σκέψεις, εικόνες ή παρορμήσεις που το άτομο θεωρεί δυσάρεστες, παράλογες ή ανεπιθύμητες. Μοιάζουν να έρχονται από μόνες τους και να του επιβάλλονται παρά τη θέλησή του. Στη προσπάθειά του να τις αγνοήσει ή να τις απωθήσει, το άτομο κυριεύεται από τόσο έντονο άγχος που οδηγείται στην εκτέλεση ψυχαναγκασμών ή επαναληπτικών τελετουργικών πράξεων προκειμένου να ανακουφιστεί."

    Αν θα πας σε κάποιο άλλο κείμενο των ίδιων ψυχολόγων θα δεις ότι τέτοιου είδους προβλήματα λύνονται με γνωσιακή-συμπεριφοριστική θεραπεία και με φαρμακοθεραπεία.

    Με γνώμονα τα παραπάνω φυσικά κι η Αστρολογία δεν μπορεί να βοηθήσει εκτός κι κάποιος αστρολόγος είναι παράλληλα ψυχοθεραπευτής, είναι ειδικευμένος να κάνει τέτοιου είδους συνεδρίες κι είναι εξουσιοδοτημένος να δίνει φάρμακα.

    Νομίζω όμως ότι το παραπήγες, εννοείται πως δεν μιλούσα για τέτοιου είδους ψυχολογική στήριξη εγώ τουλάχιστον, εκτός βέβαια κι αν θέλω να πάρω άδεια από τη σημαία και να αυτοαποκαλεστώ ψυχολόγος, ψυχίατρος κι ότι άλλο κατέβει στο κεφάλι μου.. Νομίζω πως ήμουν απολύτως κατανοητή ωστόσο καλά έκανες και έγραψες το ποστ αυτό για να κατανοήσουν κάποια μέλη πότε χρειάζονται αστρολόγο και πότε όχι.

  9. #59
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Οι «σύζυγοι» των… «εραστών» της αστρολογίας.

    Παρακαλώ πολύ την διαχείριση να αποσύρει το κείμενό μου «Οι «σύζυγοι» των «εραστών» της αστρολογίας» και να στείλει το θέμα στην μαύρη τρύπα, όπως πολύ καλά κάνει, κάθε φορά που κάποιο θέμα «ξεχειλώνει».
    Νομίζω ότι αρκετά διασκεδάσαμε… Αισθάνομαι εντελώς απαξιωμένη με όλες αυτές τις συγκρίσεις και αποδώσεις δικαιοσύνης γύρω από το άτομό μου. Αν η κοινότητα δεν σηκώνει τον αυτοσαρκασμό και το χιούμορ, στο σύνολό της, παρακαλώ απαλλάξτε με από αυτού του είδους την εμπλοκή που επισύρει αναφορές στο όνομά μου, κακόβουλα κολάζ με επί μέρους ασύνδετα σημεία και άλλες τέτοιες γελοιότητες.
    Από την πλευρά μου δεσμεύομαι να μην αναρτήσω κανενός είδους χιουμοριστικό κείμενο, ποτέ ξανά!
    Καιρός να επισκεφτούμε το μαγευτικό Τουμπεκιστάν με τις πανέμορφες πόλις του ¶χνα και Μιλιά, καθώς επίσης και το αρχαίο Μόκο, λίγα μόλις χιλιόμετρα από το γνωστό σε όλους Κιχ!
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  10. #60

    Re: Οι «σύζυγοι» των… «εραστών» της αστρολογίας.

    Πες τα ρε συ Κάτια! Verneigung Έχω ξενερώσει τελείως...:dizzy:

    Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου αλλά δε χρειάζεται να αποθαρρύνεσαι. Στους περισσότερους αρέσει ο τρόπος γραφής σου! :bigsmile: Μη μας το στερήσεις...

 

 
Page 6 of 7 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads