s
Έρωτας είναι να ρισκάρεις... - Page 5
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 5 of 33 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 15 ... LastLast
Results 41 to 50 of 330
  1. #41

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Εγώ πάλι συμφωνώ με τον τίτλο του θέματος, με καλύπτει πλήρως καθώς και το ίδιο το θέμα

  2. #42

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Θα συμφωνήσω με την magika. Δε νομίζω ότι το να καταπιέζεσαι, θα σου προσφέρει κάτι θετικό...το αντίθετο μάλλον! Τουλάχιστον αν είναι να πονέσεις, ας το έχεις ζήσει πρώτα για να έχει νόημα ο "πόνος".

    Οι επιλογές πάντως για να αποφασίσεις να κάνεις κάτι γι'αυτή την κατάσταση είναι δύο:
    1. Να ρισκάρεις και τελικά να σου βγει σε καλό
    2. Να ρισκάρεις και τελικά να φας, κοινώς, "τα μούτρα σου"

    Επομένως, αν δε ρισκάρεις, δε θα μάθεις ποτέ!

  3. #43

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Quote Originally Posted by Έλενα Κάντζιου View Post

    Έκλαιγα όταν σκεφτόμουν την ημέρα που θα του το εξηγούσα και ένιωθα τα μάτια του να με κοιτάνε με ένα απέραντο «γιατί» που πλέον είναι πολύ αργά για να απαντήσεις.
    Τα βράδια ξάπλωνα δίπλα του με γυρισμένη τη πλάτη και «ταξίδευα» σε μια άγνωστη από όλες τις απόψεις αγκαλιά χωρίς καμία σιγουριά, χωρίς κανένα δεδομένο μέλλον, καμιά εγγύηση για με ποιόν είχα να κάνω και τι μου επιφύλασσε η τύχη μαζί του.
    Μπορεί να ήταν κανένα ανώριμο κάθαρμα, εγωπαθές και αλαζονικό που απλά θα ικανοποιούσε την αρσενική ματαιοδοξία του και τίποτα περισσότερο.
    Ή κανένας κλαμένος αυτοκαταστροφικός που αφού με μετέτρεπε σε Μητέρα Τερέζα 24ωρης κατανόησης, αποφάσιζε ότι …αξίζω περισσότερα από ότι η ψυχονευρωσική περσοναλιτέ του μου προσφέρει και βρεθώ να εκτιμώ και να αναπολώ αυτό που με τα ίδια τα χεράκια μου φασκέλωσα.

    Όσο για τον διαδυκτιακό «φίλο» μου όταν ειδωθήκαμε αισθανθήκαμε πως ο ένας στον άλλο βρήκε επιτέλους το άλλο του μισό.

    Έτσι βέβαια λέγαμε και με τον Γιάννη. Δεν μπορώ όμως να πω τίποτα άλλο για αυτό. Είναι μια ιστορία που μόλις αρχίζει. Και δεν ξέρω αν μετανιώσω αλλά επιτέλους είμαι ξανά τόσο ερωτευμένη που τη ρισκάρω.


    Θα ήθελα να πω την αποψη μου επικεντρώνοντας στα συγκεκριμένα σημεία.

    1.Εχεις μια πολύ καλή ικανότητα στο να γράφεις.
    2.Θεωρώ οτι είσαι ενα εγωιστικό και άκρως εγωπαθές άτομο.
    3.Οταν κάποιο βράδυ κοιμάσαι στο πλευρό καποιου άντρα και νιώθεις έτσι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να χωρίσεις πριν καβαντζώσεις τον καινούργιο.
    4.Ενας άντρας που είναι αλαζονικός ή ανασφαλής και αυτοκαταστροφικός έχει εξίσου δικαίωμα με εσένα για να ερωτευθεί να αγαπηθεί να αγαπήσει και το σημαντικότερο να πάψουν να είναι ανασφαλής η αλαζονικος μέσα απο τι σχέσεις τους με τους άλλους.Εξάλου αυτό θα έπρεπε να το γνωρίζεις καλά γιατί αν δεν ήσουν ανασφαλής θα είχες χωρίσει με τον πρωην απο τότε που κάνατε σεξ σαν αδελφάκια,και δεν θα περίμενες να βρεισ τον διαδικτυακο ποιητή πρώτα.
    5.Επειδή έχεις μια αλεργια με τους ανασφαλής σε πληροφορώ οτι ανασφαλής γινόμαστε και απο την συμπεριφορά των άλλων .Δεν θα σου πω για τον πρωην σου που τον τσάκισες και που στην τελική θα χώριζες κάποτε αλλά για τον καινούργιο που σίγουρα στο διάστημα που θα ξεκαθάριζες με τον πρώην και τσουτσουρευόσουνα και με αυτόν θα του είχες δημιουργήσει σίγουρα ανασφάλεια.
    6.Υπάρχει καποιο συμβόλαιο που έχεις κάνει με την ζωή και που πρέπει όταν εσύ βαριέσαι κάποιον να σου φέρνει κάποιον εξισου καλό με τα δικά σου μέτρα και σταθμά?Προέρχεσαι απο σημαντική οικογένεια είσαι κόμισα?μήπως ανώτερη γονιδιακά?Τι είναι αυτό που σε κάνει εσένα ξεχωριστή?Γιατί η ζωή πρέπει να σου φερθεί καλά?
    7.Βλέπω με λύπη οτι το σκέφτεσαι και για μελλοντικά το θέμα,ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!!
    8ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.Επειδή ξέρω τι κουμασάκι είμαι και εγώ σε πληροφορώ ότι πιθανότατα να συμπεριφερόμουν ακριβώς όπως εσύ,Αυτά λοιπόν που σου έγραψα είναι αυτά και στον εαυτό μου λέω όταν τον στριμώγνω στην γωνία και του κάνω αυτοκριτική για να γίνει καλύτερος και να μην νομίζει οτι αυτός είναι ορόβατο και οι άλλοι λύκοι

    Αυτά....

  4. #44
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Quote Originally Posted by giorgosb71 View Post
    Θα ήθελα να πω την αποψη μου επικεντρώνοντας στα συγκεκριμένα σημεία.

    1.Εχεις μια πολύ καλή ικανότητα στο να γράφεις.
    2.Θεωρώ οτι είσαι ενα εγωιστικό και άκρως εγωπαθές άτομο.
    3.Οταν κάποιο βράδυ κοιμάσαι στο πλευρό καποιου άντρα και νιώθεις έτσι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να χωρίσεις πριν καβαντζώσεις τον καινούργιο.
    4.Ενας άντρας που είναι αλαζονικός ή ανασφαλής και αυτοκαταστροφικός έχει εξίσου δικαίωμα με εσένα για να ερωτευθεί να αγαπηθεί να αγαπήσει και το σημαντικότερο να πάψουν να είναι ανασφαλής η αλαζονικος μέσα απο τι σχέσεις τους με τους άλλους.Εξάλου αυτό θα έπρεπε να το γνωρίζεις καλά γιατί αν δεν ήσουν ανασφαλής θα είχες χωρίσει με τον πρωην απο τότε που κάνατε σεξ σαν αδελφάκια,και δεν θα περίμενες να βρεισ τον διαδικτυακο ποιητή πρώτα.
    5.Επειδή έχεις μια αλεργια με τους ανασφαλής σε πληροφορώ οτι ανασφαλής γινόμαστε και απο την συμπεριφορά των άλλων .Δεν θα σου πω για τον πρωην σου που τον τσάκισες και που στην τελική θα χώριζες κάποτε αλλά για τον καινούργιο που σίγουρα στο διάστημα που θα ξεκαθάριζες με τον πρώην και τσουτσουρευόσουνα και με αυτόν θα του είχες δημιουργήσει σίγουρα ανασφάλεια.
    6.Υπάρχει καποιο συμβόλαιο που έχεις κάνει με την ζωή και που πρέπει όταν εσύ βαριέσαι κάποιον να σου φέρνει κάποιον εξισου καλό με τα δικά σου μέτρα και σταθμά?Προέρχεσαι απο σημαντική οικογένεια είσαι κόμισα?μήπως ανώτερη γονιδιακά?Τι είναι αυτό που σε κάνει εσένα ξεχωριστή?Γιατί η ζωή πρέπει να σου φερθεί καλά?
    7.Βλέπω με λύπη οτι το σκέφτεσαι και για μελλοντικά το θέμα,ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!!
    8ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.Επειδή ξέρω τι κουμασάκι είμαι και εγώ σε πληροφορώ ότι πιθανότατα να συμπεριφερόμουν ακριβώς όπως εσύ,Αυτά λοιπόν που σου έγραψα είναι αυτά και στον εαυτό μου λέω όταν τον στριμώγνω στην γωνία και του κάνω αυτοκριτική για να γίνει καλύτερος και να μην νομίζει οτι αυτός είναι ορόβατο και οι άλλοι λύκοι

    Αυτά....
    Αγαπητέ giorgosb71, επειδή παρατηρώ ότι απευθύνεσαι, να σημειώσω κάτι το οποίο ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ, παραπάνω:

    Το κείμενο της κας Έλενας Κάντζιου είχε ως πηγή τη συνέντευξη που πήρε από μια γυναίκα, η οποία και διηγήθηκε στη γράφουσα την εμπειρία της. Δεν πρόκειται για ημερολογιακή καταγραφή προσωπικών εμπειριών της κας Κάντζιου...

    Οσον αφορά τα υπολοιπα σχόλια που κάνεις, θα επανέλθω.

  5. #45

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Quote Originally Posted by DrMaroulita View Post
    Αγαπητέ giorgosb71, επειδή παρατηρώ ότι απευθύνεσαι, να σημειώσω κάτι το οποίο ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ, παραπάνω:

    Το κείμενο της κας Έλενας Κάντζιου είχε ως πηγή τη συνέντευξη που πήρε από μια γυναίκα, η οποία και διηγήθηκε στη γράφουσα την εμπειρία της. Δεν πρόκειται για ημερολογιακή καταγραφή προσωπικών εμπειριών της κας Κάντζιου...

    Οσον αφορά τα υπολοιπα σχόλια που κάνεις, θα επανέλθω.


    Αρα το (1) πράγματι απευθύνεται στην κ.Κάντζιου(το οποίο δεν το έγραψα με ειρωνεία πράγματι είναι καλογραμμένο το άρθρο).Αυτό σημαίνει οτι η κ.Κάντζιου κατέγραψε απλά με πολύ καλό τρόπο την προσωπική εμπειρία μιας άλλης γυναίκας...χωρίς να έχει σχόλια για τον αν συμφωνεί η διαφωνεί σωστά?Οπότε εγώ δεν αναφέρομαι σε αυτήν.
    Αναφέρομαι στην άλλη που λές και εσύ.Δεν νομίζω να έκανα κάτι περίεργο εκτός αν η διαφωνία είναι περίεργη.
    Στο κάτω κάτω οπως είδες έκανα σχόλιο και για τον εαυτό μου

  6. #46
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Μα ναι, δε κρίνω τα σχόλιά σου! Κάθε άποψη και κρίση είναι σεβαστή! :bigsmile:

    Απλά επειδή κατάλαβα ότι ίσως κατάλαβες ότι επρόκειτο για προσωπική της εμπειρία, ήθελα να το ξαναθίξω για να μη μπερδευτούμε!

    Αυτό που ειπα ότι θα επανέλθω ως προς τα σχόλιά σου είχε να κάνει με το γεγονός ότι θα ήθελα, με αφορμή αυτά, να πω και γω την άποψή μου. Οπως γίνεται άλλωστε και σε όλα τα άλλα θέματα! Απλά επειδή τώρα με πιέζει λίγο ο χρόνος, δεν μπόρεσα να γράψω όσα θέλω.

  7. #47

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Quote Originally Posted by samnikgr View Post
    ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ..ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΡΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 8,5 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΜΟΥ ΓΑΛΗΝΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΑ....ΚΑΛΟΣ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΑΛΟ ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΝΕΙΣ ΟΛΑ.ΚΡΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΤΙ ΚΑΘΩΣ ΠΑΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΜΙΑ ΠΙΣΙΝΗ.
    ΓΥΡΝΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...

    ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ??????
    Εννοείς απο αυτούς που τους αφήνεις και επειδή δεν σου βγαίνει καλά με τον επόμενο ή την επόμενη και όντας ακόμα ερωτευμένοι γυρίζεις σε αυτούς για να βρεις απάγκιο και απανέμι?
    Δηλαδή το κόλπο είναι το εξής:βαρέθηκα αυτόν /αυτήν που έχω αλλα΄δεν χωρίζω γιατί τον/την αγαπώ.Αλλά έρχεται ο έρωτας και γαρ δυνατο πράγμα ...μπουφ.Πάω στον καινούργιο και μέχρι να μου πετύχει κρατάω και πισινή(γιατί που ξέρεις μπορεί να μου την παίξει ο αλήτης)....και όταν κλαψ κλαψ με αφήσει αντί να πω "εγώ έτσι είμαι έτσι γουστάρω ρε παιδιά τα δίνω όλα στο όνομα του έρωτα" γυρνάω πίσω γιατί δεν έχω να χασω απο αυτόν τον άνθρωπο.....και βέβαια υπάρχει πάντα η έλπίδα να έρθει κάτι καλύτερο και να μας ξεκολλήσει απο το βαρετό πλην όμως αφοσιωμένο σκλαβάκι μας.
    Δεν ξέρω αν το έχεις αντιληφθεί αλλά βασικά μεταξύ ερωτικών σχέσεων υπάρχουν και κάποια κενά ξέρεις ...Δηλαδη χωρίζω μένω κάποιο διάστημα μονος η μονη ξανακάνω σχέση και τέτοια πράγματα..

  8. #48

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    ο έρωτας χρειάζεται πάντα ρίσκο αλλιώς μιλάμε για καταστάσεις που βουλιάζουν και βυθίζουν και εμάς.

  9. #49
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    18

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Quote Originally Posted by Vassilis13 View Post
    To ρίσκο σε ένα έρωτα δε βρίσκεται μόνο στο να κάνεις σχέση με κάποιον άλλο. Αυτή είναι ίσως πολλές φορές η εύκολη λύση. Γιατί δε χρειάζεται να απολογηθείς σε αυτόν που έχεις για το ότι τον έκανες να σε βαρεθεί (ή τούμπαλιν). Για το ότι δε χρειάζεται να παραδεχτείς την αποτυχία σου και να παραδεχτείς μπροστά του ότι τον βαριέσαι. Για το ότι δε χρειάζεται να αποδεχτείτε κι οι δύο ότι πρέπει να κάνετε μία νέα αρχή για να ανανεώσετε τη σχέση σας.

    Έτσι βρίσκεις την εύκολη λύση. Πηγαίνεις με άλλον που δε σε ξέρει κι έτσι μπορείς πάλι να κρυφτείς πίσω από ρόλους, μπορείς να παίξεις σαν το παιδάκι (γιατί στον έρωτα είσαι παιδάκι, στην αγάπη είσαι ενήλικας). Η πραγματικά θαρραλέα πράξη θα ήταν να κοιτάξεις στα μάτια τον άνθρωπο αυτό που σε ξέρει, που σε έχει ζήσει, που ΔΕΝ μπορείς να τον κοροϊδέψεις με ρόλους, γιατί σε έχει μάθει και να του πεις σε βαρέθηκα. Και μετά να βρεις το θάρρος να ξεκινήσεις να τον μαθαίνεις ξανά. Να βρεις το θάρρος να αλλάξεις εσύ για να σ'αγαπήσει ξανά.

    Το πραγματικό ρίσκο βρίσκεται στο να μένεις κι όχι στο να φεύγεις. Το να φεύγεις είναι η εύκολη λύση...
    Εισαι μέσα στο μυαλό μου και αυτά που λές με εκφράζουν απόλυτα!!!!!. Ρώτα εμένα να σου πω πόσο δύσκολο είναι και πόσο θάρρος χρειάζεται για να αποδεχθείς την αποτυχία, να κοιτάξεις τον άνθρωπό σου (ο οποίος σε ξέρει και τον ξέρεις τόσο καλά, που επικοινωνείται απόλυτα ΜΟΝΟ και με το βλέμα) και να τον προκαλέσεις να σε ανακαλύψει και να σε αγαπήσει και ΠΑΛΙ.

    Σίγουρα το να φεύγεις - για μένα - είναι πολύ πολύ πιο εύκολο και λιγότερο ψυχοφθόρο.

    Οταν όμως τα καταφέρνεις νοιώθεις ΥΠΕΡΟΧΑ!!!!!!!!!!!!! και δεν μετανιώνεις που το πάλεψες.

  10. #50
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Έρωτας είναι να ρισκάρεις...

    Quote Originally Posted by Vassilis13 View Post
    To ρίσκο σε ένα έρωτα δε βρίσκεται μόνο στο να κάνεις σχέση με κάποιον άλλο. Αυτή είναι ίσως πολλές φορές η εύκολη λύση. Γιατί δε χρειάζεται να απολογηθείς σε αυτόν που έχεις για το ότι τον έκανες να σε βαρεθεί (ή τούμπαλιν). Για το ότι δε χρειάζεται να παραδεχτείς την αποτυχία σου και να παραδεχτείς μπροστά του ότι τον βαριέσαι. Για το ότι δε χρειάζεται να αποδεχτείτε κι οι δύο ότι πρέπει να κάνετε μία νέα αρχή για να ανανεώσετε τη σχέση σας.

    Έτσι βρίσκεις την εύκολη λύση. Πηγαίνεις με άλλον που δε σε ξέρει κι έτσι μπορείς πάλι να κρυφτείς πίσω από ρόλους, μπορείς να παίξεις σαν το παιδάκι (γιατί στον έρωτα είσαι παιδάκι, στην αγάπη είσαι ενήλικας). Η πραγματικά θαρραλέα πράξη θα ήταν να κοιτάξεις στα μάτια τον άνθρωπο αυτό που σε ξέρει, που σε έχει ζήσει, που ΔΕΝ μπορείς να τον κοροϊδέψεις με ρόλους, γιατί σε έχει μάθει και να του πεις σε βαρέθηκα. Και μετά να βρεις το θάρρος να ξεκινήσεις να τον μαθαίνεις ξανά. Να βρεις το θάρρος να αλλάξεις εσύ για να σ'αγαπήσει ξανά.

    Το πραγματικό ρίσκο βρίσκεται στο να μένεις κι όχι στο να φεύγεις. Το να φεύγεις είναι η εύκολη λύση...
    Αυτό που έγραψες είναι απόλυτα σωστό. Το θέμα είναι ποιός το ακολουθεί!!!
    I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.
    Voltaire


 

 
Page 5 of 33 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 15 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads