s
Τεϊομαντεία - καφεμαντεία - Page 5
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 5 of 10 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... LastLast
Results 41 to 50 of 96
  1. #41

    Re: Τεϊομαντεία - καφεμαντεία

    Quote Originally Posted by may View Post
    Και όμως αγαπητή μου, και αυτό έχει τον τρόπο του!!! Για αρχή σου λέω ότι πρέπει να αδειάσεις όλο το περιεχόμενο, αλλά όχι φυσικά το κατακάθι, γιατί έκει είναι όλη η ουσία. Αφήνεις ελάχιστο από τον καφέ που δεν είναι κατακάθι κ αρχίζεις τις κυκλικές κινήσεις, ώστε να καταλάβεις ότι είναι λιγο πιο ρευστό κ στη συνέχεια το περνάς από τα τοιχώματα του φλυτζανιού. Το αναποδογυρίζεις κ το αφήνεις να στεγνώσει κάμποσο.

    Ελπίζω να κατάλαβες να κ είναι λίγο δύσκολο να στο περιγράψω, είναι κάτι που πρέπει να δεις.
    Ναι αυτό το γνωρίζω ότι χρειάζεται να υπάρχει πολύ λίγο νεράκι για να μπορέσει στην ουσία το κατακάθι να απλωθεί στα τοιχώματα του φλυτζανιού. Το έχω δει απο κοντά, αλλά και πάλι όταν προσπάθησα να το κάνω εγώ μόνο που δε λερώθηκα! :bigsmile: Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι πρέπει να γινονται αργές κινήσεις, για να πάει παντού το κατακάθι και ύστερα να χρησιμοποιούμε και μια χαρτοπετσέτα, πάνω στην οποία θα ακουμπήσουμε ανάποδα το φλυτζάνι για να "στεγνώσει".

  2. #42
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Χολαργός, Αθήνα
    Posts
    131

    Re: Τεϊομαντεία - καφεμαντεία

    Συγγνώμη, αλλά το έχω απορία...που στο καλό μπορείτε να διακρίνεται τώρα ένας δράκος, ένα φίδι, τι διαφορά έχουν οι παύλες από τις ευθείες γραμμές κ.ο.κ.? Μου φαίνονται πολύ "λεπτεπίλεπτα" σχήματα, και ο καφές στο κατακάθι του "χρεισημοποιεί πιο χοντρό πινέλο", κάνει κάπως αόριστα σχέδια...
    Ετεη δε ουδεν ιδμεν εν βυθω γαρ η αληθεια...

  3. #43

    Re: Τεϊομαντεία - καφεμαντεία

    Quote Originally Posted by Deodonus View Post
    Συγγνώμη, αλλά το έχω απορία...που στο καλό μπορείτε να διακρίνεται τώρα ένας δράκος, ένα φίδι, τι διαφορά έχουν οι παύλες από τις ευθείες γραμμές κ.ο.κ.? Μου φαίνονται πολύ "λεπτεπίλεπτα" σχήματα, και ο καφές στο κατακάθι του "χρεισημοποιεί πιο χοντρό πινέλο", κάνει κάπως αόριστα σχέδια...
    Καλά μην περιμένεις να σου εμφανιστεί φάτσα κάρτα ένα κεφάλι δράκου ή ένα φίδι! Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το μυαλό μου δημιουργικά, δεν το αφήνω να κολλήσει σε συγκεκριμένες εικόνες.... συνήθως τα σχεδια είναι λίγο αφηρημένα αλλά μπορείς να δεις κάποιους βασικούς σχηματισμούς! Όντως στα πιο χαμηλά τοιχώματα είναι πιο έντονα, γιατί είναι πιο κοντά στην μεγάλη ποσότητα του κατακαθιού. Όσο ανεβαίνει τόσο αραιώνει.

  4. #44
    Join Date
    Dec 2005
    Όνομα:
    Silia
    Location
    Αθήνα και μ'αρέσει!!
    Posts
    474

    Re: Τεϊομαντεία - καφεμαντεία

    Quote Originally Posted by kia View Post
    Όντως στα πιο χαμηλά τοιχώματα είναι πιο έντονα, γιατί είναι πιο κοντά στην μεγάλη ποσότητα του κατακαθιού. Όσο ανεβαίνει τόσο αραιώνει.
    Δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει πάντοτε αυτό!! Αν κάνεις σωστό ανακάτεμα κ δεν έχεις βάλει παραπάνω κουταλιές καφέ, τότε αυτο δεν πρόκειται να συμβει. Συνήθως, όταν το κάτω μισό είναι πιο "ανοιχτόχρωμο" από το επάνω σηματοδοτεί κ μια περίοδο στη ζωή σου που θα έρθεί μεν πιο αργά (εφ' όσον ότι είναι πιο χαμηλά είναι κ πιο μετά στο χρόνο να συμβούν), αλλά θα είναι πολύ πιο ξεκάθαρη από αυτή που ενδεχομένως ζεις τώρα. Τουναντίον, αν το επάνω μισό είναι πιο ανοιχτόχρωμο από το κάτω μισό.

    :toung:
    may..

  5. #45

    Re: Τεϊομαντεία - καφεμαντεία

    Quote Originally Posted by may View Post
    Δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει πάντοτε αυτό!! Αν κάνεις σωστό ανακάτεμα κ δεν έχεις βάλει παραπάνω κουταλιές καφέ, τότε αυτο δεν πρόκειται να συμβει. Συνήθως, όταν το κάτω μισό είναι πιο "ανοιχτόχρωμο" από το επάνω σηματοδοτεί κ μια περίοδο στη ζωή σου που θα έρθεί μεν πιο αργά (εφ' όσον ότι είναι πιο χαμηλά είναι κ πιο μετά στο χρόνο να συμβούν), αλλά θα είναι πολύ πιο ξεκάθαρη από αυτή που ενδεχομένως ζεις τώρα. Τουναντίον, αν το επάνω μισό είναι πιο ανοιχτόχρωμο από το κάτω μισό.

    :toung:
    ¶ρα αποκλείονται όσοι τον πίνουν τον κουπάτο βαρύ και σκέτο :toung:

    Ας σοβαρευτώ.....Να και κάτι που δε γνώριζα!
    ¶ρα, αυτό που κατάλαβα είναι πως αν το κάτω μέρος είναι ανοιχτόχρωμο σε σχέση με το πανω, δείχνει το μέλλον; Και αν το πάνω μέρος είναι πιο σκουρόχρωμο από το κάτω είναι το παρόν;

  6. #46
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Τεϊομαντεία - καφεμαντεία

    Από ό,τι κατάλαβα,το χρώμα όπως είναι στον πάτο και στα πλαϊνά έχει να κάνει με το εγγύς μέλλον και το απώτερο?Ισχύει?:weird:

  7. #47
    Join Date
    Dec 2005
    Όνομα:
    Silia
    Location
    Αθήνα και μ'αρέσει!!
    Posts
    474

    Re: Τεϊομαντεία - καφεμαντεία

    Τσου!!! Δεν εννούσα ακριβώς αυτό.

    Να το ξαναγράψω λοιπόν αλλιώς... Ότι είναι πιο κοντά στα χείλη του φλυτζανιού είναι πιο κοντά στο να πραγματοποιηθεί, θα γίνει πιο σύντομα σε σχέση με κάτι που είναι πιο κάτω ή ακόμα κ πιο κοντά στον πάτο. Επίσης, αν υπάρχει διχρωμία στο φλυτζάνι, π.χ. το επάνω μισό είναι σκουρότερο από το κάτω μισό (καμιά φορά μπορεί να υπάρχει κ τριχρωμία, δηλ. 3 στρώματα) σημαίνει ότι τα προβλήματα κ η δυσσάρεστη κατάσταση που έχουμε στο νου μας τώρα κα μας ταλαιπωρεί, εξ΄ου κ το σκούρο χρώμα, θα περάσει, υπάρχει όπως χαρακτηριστικά λέμε "άνοιγμα" στο φλυτζάνι. Τουναντίον αν το επάνω μισό είναι ανοιχτότερο από το κάτω μισό. Τότε αντίστροφα, είμαστε σε πολύ καλή φάση, αλλά το φλυτζάζνι θα κλείσει κ μας περιμένει ή κάτι δυσσάρεστο ή μια δύσκολη περίοδος ή μια αναποδιά, ανάλογα.

    :bigsmile:
    may..

  8. #48

    Re: Τεϊομαντεία - καφεμαντεία

    Quote Originally Posted by may View Post
    Τσου!!! Δεν εννούσα ακριβώς αυτό.

    Να το ξαναγράψω λοιπόν αλλιώς... Ότι είναι πιο κοντά στα χείλη του φλυτζανιού είναι πιο κοντά στο να πραγματοποιηθεί, θα γίνει πιο σύντομα σε σχέση με κάτι που είναι πιο κάτω ή ακόμα κ πιο κοντά στον πάτο. Επίσης, αν υπάρχει διχρωμία στο φλυτζάνι, π.χ. το επάνω μισό είναι σκουρότερο από το κάτω μισό (καμιά φορά μπορεί να υπάρχει κ τριχρωμία, δηλ. 3 στρώματα) σημαίνει ότι τα προβλήματα κ η δυσσάρεστη κατάσταση που έχουμε στο νου μας τώρα κα μας ταλαιπωρεί, εξ΄ου κ το σκούρο χρώμα, θα περάσει, υπάρχει όπως χαρακτηριστικά λέμε "άνοιγμα" στο φλυτζάνι. Τουναντίον αν το επάνω μισό είναι ανοιχτότερο από το κάτω μισό. Τότε αντίστροφα, είμαστε σε πολύ καλή φάση, αλλά το φλυτζάζνι θα κλείσει κ μας περιμένει ή κάτι δυσσάρεστο ή μια δύσκολη περίοδος ή μια αναποδιά, ανάλογα.

    :bigsmile:
    Ενδιαφέρον! Όταν ξανακάνω ελληνικό καφέ θα το δοκιμάσω πλέον και με βάση τις αποχρώσεις. Αυτό ήταν κάτι που δεν ήξερα, αλλά το έμαθα. :embarrest

  9. #49
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Τεϊομαντεία - καφεμαντεία

    Τώρα εγώ θέλω να κάνω μια ερώτηση ... αλλά παρακαλώ πολύ να μην τραβήξετε τα μαλλιά σας:toung:
    Πρέπει οπωσδήποτε να βάλλουμε ζάχαρη? Εάν δεν βάλλουμε, μήπως δεν υφίσταται καφεμαντεία?:blink: (Δεν θέλω σχόλια)
    I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.
    Voltaire


  10. #50

    Re: Τεϊομαντεία - καφεμαντεία

    Προσωπικά αρχικά, προ καφε-διαβάσματος ήξερα ότι μόνο με σκέτο μπορεί να γίνει. Αλλά όταν μου το έφτιαξαν κάτι γνωστές μου φίλες (που ήξεραν και να τον διαβάζουν πολύ όμορφα!!!) βάζαμε και ζάχαρη αν δεν μπορούσαμε τον σκέτο. Επομένως δε νομίζω να έχει καμιά τρελή διαφορά, βάλεις - δε βάλεις ζάχαρη! Ο Καφές υπάρχει :bigsmile: (νομίζω)
    Αλλά και λάθος να είναι το να βάζουμε ζάχαρη, ε μία στις τόσες ας τον πιούμε και σκέτο...ας κλείσουμε μύτη και ας τον πιούμε μονορούφι :embarrest

 

 
Page 5 of 10 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 6 users browsing this thread. (0 members and 6 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads