s
Παύλος Σιδηρόπουλος: Οι 12 Οίκοι του Πρίγκιπα - Page 5
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 5 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast
Results 41 to 50 of 51
  1. #41
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Παύλος Σιδηρόπουλος: Οι 12 Οίκοι του Πρίγκιπα

    Να συμπληρώσω σε αυτό που είπε η Κατερίνα για τον ανάδρομο Ερμή, ότι σήμερα έχουμε και το τετράγωνο του ¶ρη με τον Κρόνο. Ως εκ τούτου, καλύτερα το έχω να κόψω και να φάω τις κοτσίδες μου κανταΐφι, παρά να προσθέσω την παραμικρή άποψη.

    Όπως είχε πει και ο Σιδηρόπουλος στο σχετικό τραγουδάκι «…φλου φίλε μου, όλα είναι φλου!»

    http://youtu.be/uy6sS0hxG08
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  2. #42
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Παύλος Σιδηρόπουλος: Οι 12 Οίκοι του Πρίγκιπα

    Κορίτσια η Κάτια δεν μίλησε για τοποθέτηση υπέρ του ενός ή του άλλου. Αν φάνηκε ότι είπα κάτι τέτοιο ζητώ συγνώμη. Αυτό που εννούσα είναι πως στις διαφωνίες μεταξύ αστρολόγων συνήθως νιώθετε πως πρέπει να πάρετε τη θέση του ενός ή του άλλου με αποτέλεσμα να έρχεστε σε δύσκολη θέση. Γι αυτό έγραψα πως είναι "σαν να ζητάμε να πάρετε θέση μεταξύ των δυο" και πραγματικά το καταλαβαίνω. Ωστόσο ομολογώ πως συμφωνώ με την Κάτια και καλό είναι να παίρνετε θέση γενικότερα αν όχι σ' όλα τα άρθρα, στα περισσότερα. Κανονικά τα μέλη θα έπρεπε να συζητάτε και εμείς απλώς να παρεμβαίνουμε για τυχόν παρανοήσεις κι αυτό γιατί καταλαβαίνετε πως οι αστρολόγοι δεν είμαστε εδώ για επίδειξη γνώσεων αλλά για συζήτηση και βοήθεια. Τούλαχιστον έτσι νιώθω εγώ. Από εκεί και πέρα κάποιες φορές το να πάρετε θέση στη διαφωνία μεταξύ δυο ή τριών αστρολόγων νομίζω πως μας βοηθά να δούμε πως εκλαμβάνετε εσείς τις διαφωνίες μας γι αυτό και είπα πως συμφωνώ με την Κάτια.

  3. #43
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Παύλος Σιδηρόπουλος: Οι 12 Οίκοι του Πρίγκιπα

    Quote Originally Posted by Τίνα Ζαχαριάδου View Post
    Κορίτσια η Κάτια δεν μίλησε για τοποθέτηση υπέρ του ενός ή του άλλου. Αν φάνηκε ότι είπα κάτι τέτοιο ζητώ συγνώμη. Αυτό που εννούσα είναι πως στις διαφωνίες μεταξύ αστρολόγων συνήθως νιώθετε πως πρέπει να πάρετε τη θέση του ενός ή του άλλου με αποτέλεσμα να έρχεστε σε δύσκολη θέση. Γι αυτό έγραψα πως είναι "σαν να ζητάμε να πάρετε θέση μεταξύ των δυο" και πραγματικά το καταλαβαίνω. Ωστόσο ομολογώ πως συμφωνώ με την Κάτια και καλό είναι να παίρνετε θέση γενικότερα αν όχι σ' όλα τα άρθρα, στα περισσότερα. Κανονικά τα μέλη θα έπρεπε να συζητάτε και εμείς απλώς να παρεμβαίνουμε για τυχόν παρανοήσεις κι αυτό γιατί καταλαβαίνετε πως οι αστρολόγοι δεν είμαστε εδώ για επίδειξη γνώσεων αλλά για συζήτηση και βοήθεια. Τούλαχιστον έτσι νιώθω εγώ. Από εκεί και πέρα κάποιες φορές το να πάρετε θέση στη διαφωνία μεταξύ δυο ή τριών αστρολόγων νομίζω πως μας βοηθά να δούμε πως εκλαμβάνετε εσείς τις διαφωνίες μας γι αυτό και είπα πως συμφωνώ με την Κάτια.

    Τινα μου μην ανησυχεις. Ουτε εσυ , ουτε η Κατια μας κανατε να νοιωσουμε ετσι.
    Οσοι συμμετεχουμε στις συζητησεις δεν νομιζω οτι πτοουμεθα.:bigsmile: Ομως οπως πολυ σωστα καταλαβες,
    ειναι σαν να ερθει καποιος ασχετος στην δουλεια μου, (οπως ειμαστε τα μελη μποροστα στις γνωσεις και την πειρα σας στην προκειμενη περιπτωση) και να μιλα για θεματα δεοντολογιας . Τουλαχιστον εγω ετσι εννοιωσα.

    Υ.Γ Καλως ηρθες κοντα μας κι ευχομαι ολα να ειναι πολυ καλα τωρα...........:embarrest

  4. #44

    Re: Παύλος Σιδηρόπουλος: Οι 12 Οίκοι του Πρίγκιπα

    Κι ό,τι ήμουν έτοιμη να πω διαβάζοντας το άρθρο ότι ο Καρκίνος για μένα είναι μια πιο πιθανή εκδοχή..Χωρίς να ξέρω και χωρίς να δω τον χάρτη...αλλά Λέων με τίποτα..
    ...και διαβάζω το τελευταίο ποστ και με αποστόμωσες Κοραλλία..

    άκυρο μπέρδεμα

    Πόσες φορές άνθρωπος είμαι;

  5. #45
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    ο βυθός..
    Posts
    278

    Re: Παύλος Σιδηρόπουλος: Οι 12 Οίκοι του Πρίγκιπα

    Καμιά φορά κάνεις διάλογο και δεν υπάρχει αμοιβαία κατανόηση,που βλέπεις και τον συνομιλητή σου μπροστά σου!Πόσο μάλλον να θέλουν άνθρωποι να επικοινωνήσουν μέσω ποστ,που δεν είναι καν chat,δεν υπάρχει καν η αμεσότητα της ταυτόχρονης συνομιλίας.Δεν είναι και το πιο εύκολο,ε?
    Πολλά μέλη ξέρουν τον Σιδηρόπουλο,τα μεγαλύτερα σε ηλικία τουλάχιστον.Οσα είπατε όλοι εδώ είναι ενδιαφέροντα,και το άρθρο καλό,και η αντιπαραθέσεις καλές.
    Κατιούλα μου,καταλαβα ποιο ήταν το νόημα του άρθρου.Αλλά είπες ότι αν ήταν ο Ρέμος μπορεί περισσότερα μέλη να είχαν πάρει μέρος στην συζήτηση.Και σου εξηγώ και γω πως ένιωσα διαβάζοντας το θέμα,και αστρολογικά,αλλά και αλλιώς.Αυτό.
    Οτι αφήνεις σε αφήνει.

  6. #46
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Παύλος Σιδηρόπουλος: Οι 12 Οίκοι του Πρίγκιπα

    Quote Originally Posted by maria76 View Post
    Καμιά φορά κάνεις διάλογο και δεν υπάρχει αμοιβαία κατανόηση,που βλέπεις και τον συνομιλητή σου μπροστά σου!Πόσο μάλλον να θέλουν άνθρωποι να επικοινωνήσουν μέσω ποστ,που δεν είναι καν chat,δεν υπάρχει καν η αμεσότητα της ταυτόχρονης συνομιλίας.Δεν είναι και το πιο εύκολο,ε?
    Πολλά μέλη ξέρουν τον Σιδηρόπουλο,τα μεγαλύτερα σε ηλικία τουλάχιστον.Οσα είπατε όλοι εδώ είναι ενδιαφέροντα,και το άρθρο καλό,και η αντιπαραθέσεις καλές.
    Κατιούλα μου,καταλαβα ποιο ήταν το νόημα του άρθρου.Αλλά είπες ότι αν ήταν ο Ρέμος μπορεί περισσότερα μέλη να είχαν πάρει μέρος στην συζήτηση.Και σου εξηγώ και γω πως ένιωσα διαβάζοντας το θέμα,και αστρολογικά,αλλά και αλλιώς.Αυτό.
    Καλημέρα Μαράκι... Αυτό που έγραψα ήταν αυτό:
    Αν μιλούσαμε για τον Ρέμο, ίσως να δεχόταν ένα πλήγμα η αστρολογική μας εγκυρότητα. Πολύ περισσότερο αν οι πληροφορίες για την ακμή του 5ου ή του 7ου οίκου του ήταν εντελώς άκυρες! Αυτό αποδεικνύεται από τον αριθμό των αναγνώσεων στα θέματα και ποια είναι αυτά που διαβάζονται με τρέλα.
    Εκτός του ότι –όπως ξέρεις- ο σαρκασμός και ο αυτοσαρκασμός είναι μέρος του τρόπου που εκφράζομαι, δεν λέω πουθενά ότι θα συμμετείχατε στις κουβέντες. Λέω ότι ίσως να δεχόταν ένα πλήγμα το κύρος της αστρολογίας , επειδή ο Ρέμος πουλάει και σαφώς θα είχε απείρως περισσότερες αναγνώσεις.

    Ελπίζω να μη μου απευθύνει άλλος τον λόγο . Όταν τα πάρει ο atrapotatos και βγει να μας βάλει χέρι που του κάναμε το άρθρο καφενείο (για να μην πω την κακιά λέξη…) , δεν θέλω να είναι τελευταίο το δικό μου ποστ…
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #47

    Re: Παύλος Σιδηρόπουλος: Οι 12 Οίκοι του Πρίγκιπα

    Δημήτρη μου,

    δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη από τον Παύλο για την συζήτησή μας περί δεοντολογίας. Αν ήταν παρόν θα έπαιρνε κι ο ίδιος μέρος στην συζήτηση με μεγάλο ενδιαφέρον.

    Όπως σωστά είπες, πιστεύω ότι όταν έχουμε ελλειπή στοιχεία σ' ένα χάρτη, αν θέλουμε να ασχοληθούμε μ' αυτόν, καλύτερα να περιοριζόμαστε στα στοιχεία που έχουμε. Το να συμπληρώνουμε μόνοι μας τα άγνωστα μας στοιχεία μοιάζει με το να προσπαθούμε να περιγράψουμε ένα πρόσωπο σε μια μισοκαταστραμμένη φωτογραφία. Μπορούμε να πούμε ότι έχει καστανά μαλλιά και ψηλό μέτωπο αλλά αν τα μάτια και τα χείλη είναι καταστραμμένα, το να πούμε ότι έχει γαλάζια μάτια και σαρκώδη χείλη είναι μια δική μας υποκειμενική εικόνα.

    Πιστεύω ότι στην αστρολογία δεν έχει νόημα να δημιουργούμε ένα φανταστικό Κολοκοτρώνη, μια φανταστική Λαμπέτη ή ένα φανταστικό Σιδηρόπουλο. Και μάλιστα όχι μόνο μια φανταστική εικόνα αλλά πολλές, ανάλογα με το πόσοι αστρολόγοι θα καταθέσουν την δική τους εκδοχή. Δεν είναι αυτή η δουλειά της αστρολογίας ούτε κι ο σκοπός της. Ο καθένας μας έχει μια προσωπική εικόνα για τους άλλους ή προσωπικές μνήμες από πρόσωπα και γεγονότα. Αν τα καταγράφαμε όλα αυτά αστρολογικά, η εικόνα της αστρολογίας θα ήταν εντελώς ποσειδώνια. Στο τέλος δεν θα μπορούσαμε να ξεχωρίσουμε την διαφορά μιας πραγματικής ανάλυσης με βάση πραγματικά στοιχεία από μια υποκειμενική θεώρηση μιας προσωπικής εικόνας. Το νήμα που χωρίζει αυτά τα δύο είναι πολύ λεπτό.

    Για παράδειγμα, ο Παύλος δεν ήταν αυτοκαταστροφικός με την έννοια του Πλούτωνα και του Σκορπιού αλλά αυτοκαταστροφικός με την έννοια του Ποσειδώνα, που είναι πολύ διαφορετική. Ο Παύλος όσο ζούσε δεν μπόρεσε να πατήσει σε στέρεο έδαφος. Μέχρι την στιγμή που πέθανε αναζητούσε μέσα από την τέχνη, τα ναρκωτικά, ακόμα και την μεταφυσική τις τεθλασμένες εικόνες του εαυτού του. Τι νόημα έχει να τον περιγράψουμε εμείς διαφορετικά; Το μόνο που καταφέρνουμε είναι να εμπλεκόμαστε κι εμείς μέσα στο ποσειδώνιο ταξίδι του.

    Ο σκοπός της αστρολογίας δεν είναι να δημιουργεί υποκειμενικές εικόνες αλλά να κατανοεί τον τρόπο που ένα άτομο βιώνει τον εαυτό του, την ζωή του και την δική του πραγματικότητα.

  8. #48

    Re: Παύλος Σιδηρόπουλος: Οι 12 Οίκοι του Πρίγκιπα

    Για παράδειγμα, ο Παύλος δεν ήταν αυτοκαταστροφικός με την έννοια του Πλούτωνα και του Σκορπιού αλλά αυτοκαταστροφικός με την έννοια του Ποσειδώνα, που είναι πολύ διαφορετική.
    Ποιές οι διαφορές ενός αυτοκαταστροφικού με εντονο ποσειδώνιο στοιχείο και ποιες με στοιχείο Σκορπιού?

  9. #49

    Re: Παύλος Σιδηρόπουλος: Οι 12 Οίκοι του Πρίγκιπα

    Quote Originally Posted by stavri7 View Post
    Για παράδειγμα, ο Παύλος δεν ήταν αυτοκαταστροφικός με την έννοια του Πλούτωνα και του Σκορπιού αλλά αυτοκαταστροφικός με την έννοια του Ποσειδώνα, που είναι πολύ διαφορετική.
    Ποιές οι διαφορές ενός αυτοκαταστροφικού με εντονο ποσειδώνιο στοιχείο και ποιες με στοιχείο Σκορπιού?
    Μια έννοια του Πλούτωνα είναι ο υπόκοσμος, ο κόσμος που ξέρει να κινείται μέσα στην νύχτα και τον επικίνδυνο χώρο της. Ο υπόκοσμος (ο κόσμος που κινείται κάτω από ένα άλλο) είναι τα καταστροφικά στοιχεία μιας κοινωνίας, του οργανωμένου και "νόμιμου" συνόλου που κινείται την μέρα.

    Στην ψυχολογία, η νύχτα και ο υπόκοσμος συμβολίζουν το ασυνείδητο ενώ η οργανωμένη κοινωνία την συνείδηση και το Εγώ. Η αστυνομία που προστατεύει την οργανωμένη κοινωνία είναι οι μηχανισμοί άμυνας του Εγώ. Μέσα στο ασυνείδητο μας υπάρχουν συναισθήματα που τα κρίνουμε επικίνδυνα ή αρνητικά και καταστροφικά, όπως ο φόβος, ο θυμός ή οι ενοχές. Ένα πλουτώνιο άτομο μπορεί να γίνει αυτοκαταστροφικό για να τιμωρήσει τον εαυτό του ή άλλους (π.χ. τους γονείς του), ή ο φόβος του θανάτου να το οδηγήσει σ' ένα ριψοκίνδυνο παιχνίδι μαζί του. Ή σ' ένα πλουτώνιο ατομο η αυτοκαταστροφικότητα μπορεί να είναι ασυνείδητη τάση αυτοκτονίας.

    Ο Ποσειδώνας είναι ο ασυνείδητος φαντασιακός, μη λεκτικός μας κόσμος που αναπτύσσουμε μέσα από τις εμπειρίες μας από την στιγμή που γεννιόμαστε, πριν συγκροτηθεί η λογική και η κρίση μας για τον κόσμο. Είναι ο τρόπος και οι εικόνες με τις οποίες καταγράφονται μέσα μας οι εμπειρίες μας στην τρυφερή ηλικία που δεν μπορούμε ακόμα να επεξεργαστούμε τον κόσμο με την λογική και την κρίση.

    Η αυτοκαταστροφικότητα του Ποσειδώνα ξεκινά όταν το Εγώ και η συνείδηση χάνει τον έλεγχο πάνω σε δυνατά φαντασιακά μας κομμάτια και τότε αυτά αναδύονται από το ασυνείδητο και αρχίζουν να διαλύουν και να αποσυντονίζουν το Εγώ και την συνείδηση.

  10. #50
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Παύλος Σιδηρόπουλος: Οι 12 Οίκοι του Πρίγκιπα

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post

    Ο σκοπός της αστρολογίας δεν είναι να δημιουργεί υποκειμενικές εικόνες αλλά να κατανοεί τον τρόπο που ένα άτομο βιώνει τον εαυτό του, την ζωή του και την δική του πραγματικότητα.
    Το ζήτημα που συζητάμε είναι πως μπορούμε / αν μπορούμε να εξυπηρετήσουμε αυτό τον σκοπό όταν δεν έχουμε τον σίγουρο χάρτη. Εσύ λες ότι ουσιαστικά δεν μπορούμε και καλύτερα να το αφήσουμε. Εγώ πιστεύω ότι δεν χάνουμε τίποτα αν προσπαθήσουμε.

    Για παράδειγμα με το άρθρο του Σιδηρόπουλου κάποιοι διάβασαν ένα συγκινητικό, λογοτεχνικό κείμενο, όπως νομίζω το ονόμασες, κάποιοι έμαθαν πέντε πράγματα γιΆ αυτόν, κάποιοι άκουσαν για πρώτη φορά ή ξαναθυμήθηκαν μερικά τραγούδια του και κάποιοι διάβασαν μια ανάλυση ενός γενέθλιου χάρτη και ίσως απόκτησαν μια λίγο καλύτερη κατανόηση για τους αστρολογικούς οίκους. Ζημιώθηκε κανείς από το άρθρο αυτό; Δεν νομίζω.

    Ας πούμε ότι γράφω κι ένα άρθρο για τη Λαμπέτη με μια αποσπασματική εικόνα που έχω γιΆ αυτήν κι έναν αυθαίρετο χάρτη δικής μου έμπνευσης (να ξεκαθαρίσω ότι δεν σκοπεύω να το κάνω, σαν παράδειγμα το φέρνω). Και έρχεται κάποιο μέλος που έχει μια κάπως διαφορετική εικόνα για την Λαμπέτη και πιστεύει ότι ένας κάπως διαφορετικός χάρτης της ταιριάζει καλύτερα. Κάνει μάλιστα τον κόπο να παρουσιάσει τον χάρτη αυτόν. Θα ζημιωθεί το κύρος της αστρολογίας από αυτήν την «αντιπαράθεση»; Μα μόνο έτσι θα γίνει γόνιμος αστρολογικός διάλογος και ίσως μέσα από τις αποσπασματικές εικόνες να βγει η σύνθεση. Αλλιώς γιατί γράφουμε άρθρα; Για να μαζέψουμε κάμποσα ευχαριστώ και μερικά σχόλια για το τι καλά που τα λέμε; Θα μειωθεί το προσωπικό μου κύρος από αυτήν την «αμφισβήτηση»; Μα έτσι κι αλλιώς δεν συμμετέχω στο φόρουμ για να παίζω στα σίγουρα και να μαζεύω θαυμαστές.

    Κοραλλία, το ξέρω ότι δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε κι αν κάνω αυτόν τον διάλογο δεν είναι για να σε πείσω από αύριο να αρχίσεις να κοιτάς «φανταστικούς» χάρτες. Καταλαβαίνω και τις αγαθές σου προθέσεις για μια «καθαρή» αστρολογία μακριά από τις φαντασιώσεις του καθενός. Αλλά πιστεύω ότι είσαι πολύ απόλυτη κι έτσι ίσως οδηγηθούμε στο άλλο άκρο, σε μια αστρολογία «αποστειρωμένη» όπου κάθε απόπειρα πειραματισμού θα αντιμετωπίζεται σαν ιεροσυλία και προσωπικό παραλήρημα.

    Εγώ δεν θα ήθελα να είμαι μέρος μιας τέτοιας αστρολογίας.

    ΥΓ. Κάτια μην ανησυχείς, έχω χαλαρώσει αρκετά και δεν σκοπεύω να «βάλω χέρι» σε κανέναν. Αλλά αλήθεια είναι ότι ένα πράγμα που θα θυμάμαι από τις φετινές διακοπές (ευτυχώς όχι το μόνο) είναι και το άρθρο του Σιδηρόπουλου.

 

 
Page 5 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads