s
Κατιοντες οικοι - Page 5
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 5 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast
Results 41 to 50 of 52
  1. #41
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Σωκράτης
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    4,097

    Re: Κατιοντες οικοι

    Στον Δημήτρη ευχαριστώ, στον φουκαρά από δώθε τίποτα ε;

    Υπάρχει η άποψη ότι το προοδευτικό ωροσκόπιο διαβάζεται από μόνο του και μάλιστα δίνει ενδείξεις. Ο Δημήτρης από ότι γνωρίζω όπως κι εγώ άλλωστε δουλεύουμε περισσότερο με το progreesed to natal αντί για το progressed to progressed.
    Κι εδώ λοιπόν έχουμε, όπως άλλωστε γενικότερα στην αστρολογία, θα δούμε αστρολόγους να επικαλούνται τις παρατηρήσεις τους και άλλους τις δικές τους.

    Προσωπικά δίνω σημασία στον προοδευμένο ωροσκόπο και σε κάποιες περιπτώσεις και το Μεσουράνημα, όπως επίσης έχω ξαναγράψει και τις 135αρες και τις 150αρες με αυτούς. Τίποτε περισσότερο. Αλλά μη ξεχνάμε ότι όλοι μαθαίνουμε.
    De profundis: Οι ανόητοι λυπούνται για τα λόγια τους και οι σοφοί για την σιωπή τους

    Η νέα σελίδα του myHoroscope στο Facebook

  2. #42
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Κατιοντες οικοι

    Quote Originally Posted by ScP View Post
    Στον Δημήτρη ευχαριστώ, στον φουκαρά από δώθε τίποτα ε;

    Υπάρχει η άποψη ότι το προοδευτικό ωροσκόπιο διαβάζεται από μόνο του και μάλιστα δίνει ενδείξεις. Ο Δημήτρης από ότι γνωρίζω όπως κι εγώ άλλωστε δουλεύουμε περισσότερο με το progreesed to natal αντί για το progressed to progressed.
    Κι εδώ λοιπόν έχουμε, όπως άλλωστε γενικότερα στην αστρολογία, θα δούμε αστρολόγους να επικαλούνται τις παρατηρήσεις τους και άλλους τις δικές τους.

    Προσωπικά δίνω σημασία στον προοδευμένο ωροσκόπο και σε κάποιες περιπτώσεις και το Μεσουράνημα, όπως επίσης έχω ξαναγράψει και τις 135αρες και τις 150αρες με αυτούς. Τίποτε περισσότερο. Αλλά μη ξεχνάμε ότι όλοι μαθαίνουμε.


    Το ποστακι νο 38 του θεματος, ειχε και . Επισης ειχε και χαρες και καλησπερες, αλλα το προσπερασατε τροχαδην! Τι αλλο να κανει το δυστυχο μελος?

    Ευχαριστω πολυ-πολυ για τις απαντησεις και για τις γνωσεις που μας προσφερετε

  3. #43
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Κατιοντες οικοι

    Πρώτη ματιά -και ειδικά πρώτη ματιά στους προοδευμένους οίκους - είναι σαν όταν κάποιος Γερμανός ήρθε με αμάξι απο Γερμανία Ελλάδα, και διηγείται αυτήν την εμπειρία (ενώ εσύ δεν έχεις ποτέ κάνει αυτή την διαδρομή ) - τι ωραία που ήταν η Ιταλία από Μπάρι και μετά.

    Δες το όμως και αλλιώς. Τι πόρισμα να βγάλει ο αστυνόμος Μπέκας όταν πιάσει τα δεδομένα από την στιγμή της δολοφονίας; Ελα εσύ και πες μου......................Θα βρει το δολοφόνο ή όχι ;

    Παιδιά καταλάβετε το επιτέλους. Η αστρολογία -και δη ο χάρτης - είναι σαν αστυνομικό θρίλερ!

    Αν δεν κάνεις τον ντεντέκτιβ σαν να λέμε, τον δολοφόνο δεν τον πιάνεις! Με πιάνεις ίσως τώρα καλή μου Εφη;

    Ανευ γενεθλίου, προοδευτικού, και διελεύσεων πόρισμα δεν βγαίνει. Και για να είσαι και κάπως πιο σιγουράκι χτυπάς και μία Ηλιακή. Επιτέλους πάρτε το είδηση. Μία ανάλυση και μία σωστή ερμηνεία, αν θες να λέγεσαι και να είσαι σοβαρός, δεν γίνεται στο πόδι! Αλλιώς, είναι σαν να βάζεις αλάτι, πιπέρι, μαιντανό, άντε και κανά σκόρδο, να εγκαταλείπεις την κατσαρόλα, και ύστερα να θες να φας και σούπερ φαγητό. Γίνεται; Εμ δεν γίνεται. Συγγνώμη για την τόσο λογοδιάροια αλλά όταν διαβάζω όσα διαβάζω, παθαίνω ένα συνοθύλευμα.Καθότι Ιχθύς τι να περίμενε κανείς άλλωστε;

    Φιλιά

  4. #44
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Κατιοντες οικοι

    Παντως απ οτι καταλαβαινω, η επικρατουσα αποψη αναμεσα σ εσας τους αστρολογους, ειναι αυτη που εκθετει ο Σωκρατης και ο Δημητρης.

    Θεωρειτε ασφαλεστερη προσεγγιση την ερμηνεια των προοδευτικων πλανητων ως προς τους γενεθλιους και λαμβανοντας πολυ λιγοτερο η και καθολου υπ οψιν, τον προοδευτικο χαρτη μεμονωμενα. Τελικα αυτη, ηταν μια καλη αφορμη για να μου λυθει και αυτη η απορια.

  5. #45
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Κατιοντες οικοι

    Savigi καλησπέρα,

    Η θα με σκάσεις, ή θα σκάσω από μόνη μου σαν παραφουσκωμένο μπαλόνι.

    Αν υπάρχει κάτι στο οποίο ουδείς αστρολόγος ανά τον κόσμο δεν διαφωνεί με έναν άλλον αστρολόγο είναι ακριβώς αυτό.

    Πίστεψέ με. Και για να στο πω ακόμα πιο λιανά, υπάρχουν και κάποιοι -π.χ. εγώ - που ενίοτε και κάτω από ορισμένες ειδικές περιστάσεις, συμπεριλαμβάνουν στην μελέτη τους όσον αφορά τον γενέθλιο, και τον χάρτη της προγενέθλιας έκλειψης! Αρα 3-4 χάρτες!

    Αλλά όσον αφορά τον προγενέθλιο σε παρακαλώ πολύ βγάλτο εκτός προς το παρόν από την σκέψη σου, καθώς δεν θα ήθελα να βασανίζεις το μυαλουδάκι σου σε αυτή την φάση, και επειδή σε αυτή την φάση αυτός ο χάρτης δεν θα σου χρησιμεύσει σε ΤΙΠΟΤΕ.

    Οπότε εμμένουμε και επιμένουμε σε παγκόσμιο στυλ -γενέθλιος/προοδευτικός/διελεύσεις - και τότε είσαι πλήρως μέσα.

    Αν όλα αυτά καθώς και το παιδικό παραδειγματάκι που σου έστειλα το πρωί δεν πιάσουν τόπο -σε εσένα και σε όλους τους άλλους - ε τότε να απέχω.

    Καλό βράδυ.

    Υ.Γ. Καλού κακού να σου πω και ένα άλλο κάπως παραστατικό παράδειγμα. Πάρε τον γενέθλιο λες και είναι το ένα τμήμα από την δύφιλη ντουλάπα σου. Στο ένα της φύλλο κρεμάς παντελόνια και φούστες! Στο άλλο μπλούζες, πουκάμισα, σακάκκια, ζακέτες κ.λ.π.
    Τι θα κάνεις θα βγεις με σκέτο παντελόνι; Σίγουρα όχι. Και αφού δεν θα βγεις μόνο με παντελόνι θα ανοίξεις και το άλλο φύλλο για να βρεις να ταιριάξεις πλήρως το ντύσιμο σου. Ε έτσι ακριβώς λειτουργεί και ο γενέθλιος με τον προοδευτικό!

  6. #46

    Re: Κατιοντες οικοι

    Quote Originally Posted by SAGIVI View Post
    Παντως απ οτι καταλαβαινω, η επικρατουσα αποψη αναμεσα σ εσας τους αστρολογους, ειναι αυτη που εκθετει ο Σωκρατης και ο Δημητρης.

    Θεωρειτε ασφαλεστερη προσεγγιση την ερμηνεια των προοδευτικων πλανητων ως προς τους γενεθλιους και λαμβανοντας πολυ λιγοτερο η και καθολου υπ οψιν, τον προοδευτικο χαρτη μεμονωμενα. Τελικα αυτη, ηταν μια καλη αφορμη για να μου λυθει και αυτη η απορια.
    Έφη,

    εξετάζουμε τις όψεις των πλανητών που σχηματίζονται μέσα στον ίδιο τον προοδευτικό χάρτη αλλά όχι τους προοδευτικούς οίκους στους οποίους βρίσκονται οι προοδευμένοι ή γενέθλιοι πλανήτες. Τον προοδευτικό χάρτη δεν τον εξετάζουμε αυτόνομα ολόκληρο ως χάρτη, όπως κάνουμε για παράδειγμα στην ηλιακή επιστροφή. Κοιτάμε μόνο τις όψεις που σχηματίζονται ανάμεσα στους προοδευμένους πλανήτες.

  7. #47
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Κατιοντες οικοι

    Κυρια Σπιγγου, αλλοιμονο να ηθελα να σας σκασω! Μετα πως θα σας διαβαζω?

    Δεν τεθηκε θεμα του αν εξεταζουμε τον προοδευτικο χαρτη. Αυτο ειναι απολυτως αυτονοητο! Εξ αιτιας της συζητησης, διευκρινιστηκε το κατα ποσο λαμβανουμε υπ οψιν τους προοδευτικους οικους. Στο αρχικο μου ποστ, ανεφερα οτι εγω εξεταζω κι αυτους, ενω ο Σωκρατης και ο Δημητρης οχι. Μονο σε καποιες περιπτωσεις τον προοδευμενο ωροσκοπο και το προοδεδευμενο μεσουρανημα.(διευκρινιση του Σωκρατη). Απ οτι ειδα μαλιστα στο προηγουμενο ποστ και η Κοραλλια ειναι αυτης της αποψης.

    Κοραλλια, θα σου εξηγησω το προβλημα μου. Σε μερικα εγχειριδια αστρολογιας που εχω, αναφερεται με σαφηνεια, οτι δεν εξεταζουμε τις οψεις των προοδευτικων πλανητων μεταξυ τους ,διοτι εχουν μικρη σημασια. Τους συγκρινουμε μονο με την θεση των γενεθλιων και τις ακμες των γωνιακων του γενεθλιου χαρτη. Σ ενα απο αυτα, αναφερεται, οτι μπορουμε να τον εξετασουμε και μεμονωμενα.

    Απο την εμπειρια σου, καταλαβα οτι πρεπει να εξεταζουμε τους προοδευμενους πλανητες μεταξυ τους. (προσωπικα το κανω). Συνεχιζουμε ομως να ελεγχουμε την σχεση τους με τους γενεθλιους? Η το θεωρησες αυτονοητο και δεν επεκταθηκες πανω σ αυτο? (εννοειται οτι εγω το κανω, γιατι ακολουθω την τακτικη των συγγραφεων των βιβλιων μου).

    Για τους προοδευτικους οικους, καταλαβα οτι το αποκλειεις. Αν βρεις χρονο, μπορεις σε παρακαλω να μου γραψεις την αποψη σου για την παραπανω ερωτηση?

    Σας ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας.

  8. #48
    Join Date
    Nov 2007
    Όνομα:
    Χρυσάνθη
    Posts
    602

    Re: Κατιοντες οικοι

    Το ότι θα με σκάσεις το είπα χάρη χαριτωμενιάς και μόνον. Ε που θα μου πάει αργά ή γρήγορα δεν θα μάθετε και εσείς την Κερκυραική αίσθηση του χιούμορ; ...........αλλά αυτό δεν είναι φυσικά κανενός το ζητούμενο.

    Εν πάση περιπτώση τώρα όπως εξέθεσες σε αυτό το δημοσίευμα σου το θέμα, ήρθαμε όλοι στα ίσια μας, και εν τέλει έτσι έχει το θέμα.

    Καλώς η κακώς, είναι αναμφισβήτητο γεγονός ότι ο γραπτός λόγος και παραφράσεις και παρερμηνείες και ότι άλλο θες δημιουργεί. Μόνον εκ των υστέρων αποκαλύπτεται ότι όλοι μας λέμε τα ίδια ακριβώς πράγματα αλλά ο καθένας μας με άλλο τρόπο.

    Sorry αν σε μπέρδεψα..........

    Καλό Σ/Κ

  9. #49

    Re: Κατιοντες οικοι

    Έφη,

    οι όψεις των προοδευτικών πλανητών και ακμών (όλων των ακμών, όχι μόνο των γωνιακών) μεταξύ τους μπορεί να αποδεικτούν μικρής σημασίας αλλά μπορεί να αποδεικτούν και πάρα πολύ σημαντικές. Αυτό εξαρτάται από τα υπόλοιπα προγνωστικά συστήματα. Τον προοδευτικό χάρτη δεν τον αξιολογώ ποτέ από μόνο του γιατί έτσι δεν μπορεί κανείς να βγάλει συμπεράσματα για το τι είναι σημαντικό και τι όχι.

  10. #50
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Κατιοντες οικοι

    Κοραλλια, ευχαριστω πολυ για τις διασαφηνισεις.

    Κυρια Σπιγγου, σας ευχαριστω και καλο Σ/Κ και σ εσας και ολους βεβαια!

 

 
Page 5 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads