s
Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα; - Page 5
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 5 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... LastLast
Results 41 to 50 of 106
  1. #41

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by kiaRRa View Post
    Σε αυτή την περίπτωση, όμως, μήπως αντί για πεπρωμένο κάνουμε λόγο για συνέπειες των επιλογών και πράξεων μας;
    Έλα μου ντε!
    (η κριαρίνα τι λέει?)
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  2. #42
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by kiaRRa View Post
    Σε αυτή την περίπτωση, όμως, μήπως αντί για πεπρωμένο κάνουμε λόγο για συνέπειες των επιλογών και πράξεων μας;
    Νομιζω πως οταν λεμε πεπρωμενο, εννοουμε τα σημαντικα [γεγονοτα] στα οποια δεν εχουμε τον ελεγχο -και δεν μπορουμε και να να τον αποκτησουμε.
    Το μοιραιο!
    Για τα υπολοιπα, οταν χρησιμοποιουμε την λεξη πεπρωμενο, ειναι μονο για να δικαιολογησουμε τα [εκ των προτερων ή εκ των υστερων] λαθη μας.
    Παντως, εγω προτιμω την "συγχρονικοτητα" του Γιουνγκ.
    :bigsmile:
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  3. #43
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Και τωρα που το ξανασκεφτομαι, μπορει μεσα στην κατηγορια του μοιραιου η του πεπρωμενου να βαλουμε και "τυχαια" γεγονοτα, που απο μονα τους δεν εχουν θετικη ή αρνητικη επιδραση, ομως ο χειρισμος σου επ αυτων, να τους προσδωσει -εκ των υστερων- χαρακτηρα πεπρωμενου. :blink:
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  4. #44
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Το πεπρωμένο λένε ειναι αδύνατο να το αλλάξεις.Κι αυτο γιατί θεωρείται οτι είναι μια σειρά γεγονότων τα οποία θα συμβουν ΑΣΧΕΤΑ με τις δικές μας ενέργειες.

    Η άποψή μου είναι οτι τα γεγονότα που ονομάζονται μοιραια, ειναι μοιραία στον βαθμό κι εφόσον τα προκαλούμε.Δηλαδή θεωρώ οτι η μοιρα ή πεπρωμένο δεν λειτουργεί ανεξαρτητα απο τις ενέργειες μας αλλά μάλλον αλληλοεπηρεάζονται.
    Ετσι θα έλεγα οτι μπροστά μας υπάρχουν διάφορα εναλλακτικά μοιραία γεγονότα, ανάλογα με τις ενέργειες μας που θα τα προκαλέσουν.
    Πχ αποφασίζω να πάω ταξίδι(δική μου απόφαση).Εκεί που πάω γίνεται κατι μοιραίο(ανεξαρτητο απο μενα).Αν δεν πήγαινα, το μοιραίο δεν θα συνέβαινε;Η απόφαση ειναι δική μου και το μοιραίο θα μπορούσε α) να μην συμβεί β) να συμβεί με άλλη μορφή.

    Αν κάποιοι απο εμας σπεύδουν να υπερασπιστούν την μοίρα και το αναπόφευκτο, νομίζω αντιστοιχεί σε αυτό που παθαινει ένα λιοντάρι γεννημενο σε ζωολογικό κήπο που όταν το ελευθερώσουν δεν μπορεί να επιβιωσει γιατι δεν ειναι μαθημενο στην ελευθερία.
    Αν υπάρχει το πεπρωμένο με την κλασσική εννοια, οπου ο ανθρωπος είναι μια μαριονέτα που υπακούει στις κινήσεις του χειριστή, τότε καταργείται τελείως η βούληση, η σκέψη ,η δική μας απόφαση.Αυτο , προσωπικά, δεν το δεχομαι,δεν μου ταιριάζει σαν φιλοσοφία.
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  5. #45
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by roadrunner View Post
    Το πεπρωμένο λένε ειναι αδύνατο να το αλλάξεις.Κι αυτο γιατί θεωρείται οτι είναι μια σειρά γεγονότων τα οποία θα συμβουν ΑΣΧΕΤΑ με τις δικές μας ενέργειες.
    ..........
    Πχ αποφασίζω να πάω ταξίδι(δική μου απόφαση).Εκεί που πάω γίνεται κατι μοιραίο(ανεξαρτητο απο μενα).Αν δεν πήγαινα, το μοιραίο δεν θα συνέβαινε;Η απόφαση ειναι δική μου και το μοιραίο θα μπορούσε α) να μην συμβεί β) να συμβεί με άλλη μορφή.
    Υπαρχουν ανθρωποι που ακυρωσαν την τελευταια στιγμη ενα ταξιδι με αεροπλανο και γλιτωσαν την ζωη τους. Στην προκειμενη, το μοιραιο εχει διπλη μορφη: Μια αρνητικη για οσους ταξιδεψαν κι εχασαν την ζωη τους, και μια θετικη για οσους δεν ταξιδεψαν και γλιτωσαν. Ουτε στην μια του μορφη ουτε στην αλλη ειχε να κανει με επιλογη. [Αν επιλεγαμε παντα με κινητρο την εκμηδενιση του κινδυνου, θα επρεπε να μενουμε ακινητοι για ολη μας την ζωη. Ακομη κι αυτο ομως μπορει να ειναι επικινδυνο!]
    Για να παρεις μια "σωστη" αποφαση προϋποθεση ειναι να εχεις ολα τα δεδομενα. Το μοιραιο ομως εξαιρειται των δεδομενων. Οποτε, σε μια τετοια περιπτωση δεν ειναι θεμα επιλογης.
    Η αληθεια ομως ειναι πως χρησιμοποιουμε τις λεξεις "μοιραιο" και "πεπρωμενο" με ποικιλες ερμηνειες. Π.χ. "Μοιραια, τα πραγματα οδηγησαν εκει" λεμε: για ενα τελος που ηταν προδιαγεγραμμενο, αλλα κατα καποιο τροπο και "ορατο" εκ των προτερων.
    Νομιζω πως οτι και να πιστευουμε, τελικα ενα κομματι της αληθειας μενει απ εξω. Κι αφου δεν γνωριζουμε το πεπρωμενο μας [με την εννοια του μοιραιου] ειναι αδιαφορο αν υπαρχει ή οχι!!:bigsmile::bigsmile:
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  6. #46

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Η ταπεινη μου αποψη ειναι πιο κοντα με εκεινη της φιλης Φωτεινης.
    Στο παραδειγμα του ταξιδιου με αεροπλανο, οντως οπως λεει η φιλη starfish μπορει να υπαρχουν καποιοι που το ακυρωσαν και σωθηκαν απο το θανατο μετα την πτωση του. Αυτο που επισημαινω εγω ειναι οτι δεν ειναι απαραιτητα θετικη εξελιξη για εκεινους που δεν ταξιδεψαν, υπο την εννοια οτι γλιτωσαν το μοιραιο.
    Αυτο που περναει στην κοινη γνωμη(σωστα ή λανθασμενα, δεν θα το κρινω) ειναι οτι οσοι δεν ταξιδεψαν σωθηκαν και ειναι τυχεροι που δεν το επραξαν. Ομως, δεν μπορει να ειπωθει με βεβαιοτητα οτι δεν τους συνεβη κατι κακο μετα το ταξιδι. Κακο οχι υπο την εννοια ατυχηματος αποκλειστικα, υπαρχουν πολλων ειδων προβληματα που ανηκουν σε αυτη την κατηγορια, για παραδειγμα προβληματα υγειας. Η αλλη εκδοχη ειναι να μην συνεβη τιποτε σε οσους δεν ταξιδεψαν και οντως να το "γλιτωσαν".

    Χιουμοριστικα να πω οτι υπαρχει ενα παραλληλο συμπαν που δεν διαβασατε το συγκεκριμενο ποστ:toung:

    Υ.Γ.: +1 ψηφο στη "συγχρονικοτητα" του Jung
    Μπορειτε να προσφερετε δωρεαν φαγητο σε απορα παιδακια: http://www.thehungersite.com

    - Η αστρολογια σου λεει οτι εξω βρεχει... Αν εσυ βγεις εξω γυμνος ή πολυ καλα ντυμενος με ομπρελλα ειναι δικη σου επιλογη...

    - Η ζωη ειναι μια αυτοεκπληρουμενη προφητεια...

  7. #47
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by astral_dreamer View Post
    Η ταπεινη μου αποψη ειναι πιο κοντα με εκεινη της φιλης Φωτεινης.
    Στο παραδειγμα του ταξιδιου με αεροπλανο, οντως οπως λεει η φιλη starfish μπορει να υπαρχουν καποιοι που το ακυρωσαν και σωθηκαν απο το θανατο μετα την πτωση του. Αυτο που επισημαινω εγω ειναι οτι δεν ειναι απαραιτητα θετικη εξελιξη για εκεινους που δεν ταξιδεψαν, υπο την εννοια οτι γλιτωσαν το μοιραιο.
    Αυτο που περναει στην κοινη γνωμη(σωστα ή λανθασμενα, δεν θα το κρινω) ειναι οτι οσοι δεν ταξιδεψαν σωθηκαν και ειναι τυχεροι που δεν το επραξαν. Ομως, δεν μπορει να ειπωθει με βεβαιοτητα οτι δεν τους συνεβη κατι κακο μετα το ταξιδι. Κακο οχι υπο την εννοια ατυχηματος αποκλειστικα, υπαρχουν πολλων ειδων προβληματα που ανηκουν σε αυτη την κατηγορια, για παραδειγμα προβληματα υγειας. Η αλλη εκδοχη ειναι να μην συνεβη τιποτε σε οσους δεν ταξιδεψαν και οντως να το "γλιτωσαν".

    Χιουμοριστικα να πω οτι υπαρχει ενα παραλληλο συμπαν που δεν διαβασατε το συγκεκριμενο ποστ:toung:

    Υ.Γ.: +1 ψηφο στη "συγχρονικοτητα" του Jung
    Αναγκαστικα εστιασα στο θεμα ζωης και θανατου, λογω παραδειγματος.
    Το τι συνεβη αργοτερα στη ζωη αυτων που δεν ταξιδεψαν δεν μπορει να μας απασχολει. Ενα παραδειγμα ηταν!
    Αλλωστε το πεπρωμενο ή το μοιραιο, δεν εχει απαραιτητως αρνητικη εννοια.
    [Πάντως, θυμαμαι στο ναυαγιο του Σαμινα, ενας απο τους νεκρους, ο οποιος πριν πνιγει, ειχε βοηθησει αλλους να σωθουν -στρατιωτης νομιζω- λιγο καιρο πριν, ειχε γλιτωσει απο παρομοιο γεγονος. Ετσι ειχε ειπωθει τοτε στα ρεπορταζ. Συγχωρεστε με αλλα δεν θυμαμαι λεπτομερειες.]

    **Ενα παραλληλο συμπαν, απο ποσα αλλα; :toung::toung:
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  8. #48
    Join Date
    Nov 2006
    Όνομα:
    ΧΡΥΣΑ
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    77

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Δεν ξέρω αν το πεπρωμένο μου είναι γραμμένο στα άστρα.. Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό, τυχερό ή άτυχο, πλούσιο ή φτωχό.. Αυτό που ξέρω σίγουρα και που έχω βιώσει, είναι το γεγονός ότι στη ζωή μας σε οτιδήποτε κάνουμε, μας δίνονται κάποιες επιλογές. Αναλόγως του τι θα επιλέξουμε θα οδηγηθούμε σε μια κατάσταση η οποία έχει διάφορα παρακλάδια τα οποία με τη σειρά τους κάπου οδηγούν.. Έτσι η προσωπική μας εκτίμηση και επιλογή μιας κατάστασης θα μας οδηγήσει αναπόφευκτα στο αποτέλεσμα, το οποίο ανάλογα με τις πράξεις που θα έχουν προηγηθεί, θα είναι θετικό ή αρνητικό στην πορεία της ζωής μας.

  9. #49
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Εγώ πάλι πιστεύω ότι ότι μα ότι συμβαίνει στην ζωή μας είναι προκαθορισμένο να συμβεί... Γιατί πως αλλιώς μπορεί να εξηγηθεί το γεγονός της ύπαρξης τόσων μαντικών τεχνών...Βέβαια όλα αυτά συμβαίνουν μέχρι ενός ορίου, γιατί κάπου έχουμε και εμείς την ευθύνη για τις πράξεις μας. Όμως και κάποια γεγονότα δεν μπορούμε να τα καθορίσουμε εμείς, είναι καθαρά μοιραία... Και για αυτό υπάρχει και το ένστικτο, το οποίο μας καθοδηγεί και μας λέει κάποιες φορές τι είναι σωστό και τι όχι. Αυτό μάλιστα λένε πως είναι η εμπειρία της ψυχής από προηγούμενες ζωές..
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

  10. #50

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Πολύ σωστά Βασίλη κι εγώ πιστεύω πως εκτός από εμάς υπάρχει εκεί έξω κι ένας ολόκληρος κόσμος.
    Όσο για τις παραπάνω απόψεις των φίλων της στήλης, πιστεύω πως ο Θεός έχει δώσει στον άνθρωπο το δώρο ή την κατάρα αν το θέλετε της πολαπλής επιλογής. Δηλαδή η ζωή δεν είναι τίποτα άλλο από μια επιλογή. Επιλέγεις αν θα είσαι μίζερος ή αν θα είσαι ευτυχής. Επιλέγεις αν θα σπουδάσεις ή θα παραμείνεις στα βασικά. Γενικά αυτό στη ζωή σου σε αναγκάζει να παίρνεις διάφορους δρόμους και ότι πιστεύεις ότι είσαι, αυτό και θα γίνεις. Αν πιστεύεις ότι αξίζεις θα φτάσεις ψηλά, αν αισθάνεσαι μίζερα δεν μπορείς να πας πολύ μακριά. ¶ρα το πεπρωμένο, για μένα, το δημιουργείς εσύ. Υπάρχουν σίγουρα και κάποια γεγονότα μοιραία στη ζωή κάθε ανθρώπου αλλά το υπόλοιπο κομμάτι το δημιουργεί ο ίδιος. Φτιάχνει που λέμε κάρμα για την επόμενη ζωή.

    Παλιά

 

 
Page 5 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads