s
[Συζήτηση] Τι είναι η Αστρολογία - Page 5
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας

View Poll Results: Μπορεί η Αστρολογία να κάνει πρόβλεψη;

Voters
244. You may not vote on this poll
  • Σίγουρα μπορεί

    141 57.79%
  • Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί

    18 7.38%
  • Δεν είμαι σίγουρος/η

    85 34.84%
Page 5 of 50 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 15 ... LastLast
Results 41 to 50 of 497
  1. #41

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Μαρίνα, αποφεύγεις να απαντήσεις στο ερώτημα, και δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς έχω γράψει. Ίσως εγώ δεν ήμουν αρκετά σαφής. Δεν αναφέρομαι σε μένα ή σε σένα, αλλά στους οπαδούς της αστρολογίας γενικά.
    Είπα ότι είμαι 100% βέβαιος για το ότι η Αστρολογία αναφέρεται σε επιδράσεις θεών και θεοτήτων στην ανθρώπινη ζωή. Σε αυτό θέλω να τοποθετηθείς! Η αρχική μου τοποθέτηση ήταν ότι τα ζώδια είναι θρησκεία για τους οπαδούς τους. Πριν το πω εγώ αυτό, δεν το είχε θέσει κανείς έτσι το θέμα/ερώτημα. Αυτό το αμφισβητείς;
    Όσο για τη γνώμη σου ότι :"...η αστρολογία υπολογίζει μέσω της παρατήρησης..." , θα σου έλεγα το εξής: ... Ποια παρατήρηση; Ξέρεις τι είναι παρατήρηση;
    Και εν πάσει περιπτώσει, εσύ προσωπικά πιστεύεις ότι μπορεί να υπάρχει συσχέτιση ανάμεσα στη θέση του εκάστοτε πλανήτη και "πιθανές επιρροές";

    Φιλικά,
    erastros
    "Aστέρας εισαθρείς. Aστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίσ΄ όμμασιν εις σε βλέπω"
    Πλάτων.

  2. #42
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by erastros View Post
    Είπα ότι είμαι 100% βέβαιος για το ότι η Αστρολογία αναφέρεται σε επιδράσεις θεών και θεοτήτων στην ανθρώπινη ζωή.
    Αγαπητέ erastros, μιας και είσαι 100% βέβαιος για το ότι η Αστρολογία αναφέρεται σε επιδράσεις θεών και θεοτήτων στην ανθρώπινη ζωή, μπορείς να μας το αναπτύξεις με λογικά επιχείρηματα; Ποια είναι τα τεκμήρια που αποδεικνύουν κάτι τέτοιο;

  3. #43
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by erastros View Post
    Και εν πάσει περιπτώσει, εσύ προσωπικά πιστεύεις ότι μπορεί να υπάρχει συσχέτιση ανάμεσα στη θέση του εκάστοτε πλανήτη και "πιθανές επιρροές";
    Προσωπική άποψη:
    Παραδειγμα:Αν ακόμα και τα καβούρια της καραιβικής επηρεάζονται απο τις φάσεις της Σελήνης ,εμείς γιατί να μήν επηρεαζόμαστε;Παλλίροιες και τα σχετικά ,επίσης λόγω της Σελήνης.

    Οι εποχές μας αλλαζουν λόγω της κίνησης της γής,μεταξύ των πλανητων υπάρχουν βαρυτικές σχέσεις και μαγνητικά πεδία που επηρεάζουν αποδεδειγμένα όλα τα ζωντανά πλάσματα.Δεν νομίζω οτι ο ανθρωπος αποτελεί εξαίρεση

    Φιλικά,
    Φωτεινή
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  4. #44

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Πολύ σωστά αυτά που λές για τη Σελήνη, Φωτεινή!

    Πρόκεται συγκεκριμένα για βαρυτική αλληλεπίδραση μεταξύ Γης-Σελήνης που επηρρεάζει με συγκεκριμένο, περιοδικό και άρα προβλέψιμο τρόπο το περιβάλλον όπου ζούν τα καβούρια.
    Αλλά ΟΛΑ τα καβούρια, όχι τα μισά! Και μάλιστα ανεξάρτητα από την ημερομηνία γέννησής τους!
    Αν είχες χτίσει το σπίτι σου στον πορθμό του Ευρίπου, στην Εύβοια, θα σε επηρρέαζε και σένα το βαρυτικό πεδίο της Σελήνης, έμμεσα. Είτε είσαι σκορπίνα, είτε ψαράκι, είτε κριαράκι! Οι παλίρροιες επηρεάζουν άμεσα τη Γη, όχι εσένα!
    Για τις βαρυτικές σχέσεις και τα μαγνητικά πεδία των πλανητών, δεν έχω να σου απαντήσω κάτι, καθώς δε μιλάς με συγκεκριμένα παραδείγματα.

    Φιλικά,
    erastros
    "Aστέρας εισαθρείς. Aστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίσ΄ όμμασιν εις σε βλέπω"
    Πλάτων.

  5. #45
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Σωστά επίσης ως ένα βαθμό συμφωνώ!
    Εχουμε ξαναπεί άλλωστε πως όλες οι απόψεις είναι δεκτές!:bigsmile:

    Αν και βέβαια δεν επηρεαζόμαστε όλοι απο τα ίδια πράγματα στον ίδιο βαθμο.Ευτυχώς δεν είμαστε κάβουρες(εγω βασικά είμαι!)

    Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι ποιά ακριβώς είναι η άποψη σου;Και αν είναι ευκολο που στηρίζεις την άποψή σου;
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  6. #46
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by erastros View Post
    Μαρίνα, αποφεύγεις να απαντήσεις στο ερώτημα, και δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς έχω γράψει. Ίσως εγώ δεν ήμουν αρκετά σαφής. Δεν αναφέρομαι σε μένα ή σε σένα, αλλά στους οπαδούς της αστρολογίας γενικά.
    Είπα ότι είμαι 100% βέβαιος για το ότι η Αστρολογία αναφέρεται σε επιδράσεις θεών και θεοτήτων στην ανθρώπινη ζωή. Σε αυτό θέλω να τοποθετηθείς! Η αρχική μου τοποθέτηση ήταν ότι τα ζώδια είναι θρησκεία για τους οπαδούς τους. Πριν το πω εγώ αυτό, δεν το είχε θέσει κανείς έτσι το θέμα/ερώτημα. Αυτό το αμφισβητείς;
    Όσο για τη γνώμη σου ότι :"...η αστρολογία υπολογίζει μέσω της παρατήρησης..." , θα σου έλεγα το εξής: ... Ποια παρατήρηση; Ξέρεις τι είναι παρατήρηση;
    Και εν πάσει περιπτώσει, εσύ προσωπικά πιστεύεις ότι μπορεί να υπάρχει συσχέτιση ανάμεσα στη θέση του εκάστοτε πλανήτη και "πιθανές επιρροές";

    Φιλικά,
    erastros
    Λες ότι είσαι 100% βέβαιος ότι η αστρολογία αναφέρεται σε επιδράσεις Θεών. Πώς
    το συμπεραίνεις αυτό? Πώς πείστικες ότι αυτό υπαινίσσεται η Αστρολογία? Όσο για τα περί θρησκείας και οπαδών, προσωπικά δεν έχω αντιληφθεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Εσύ έχεις κάτι συγκεκριμένο υπ' όψιν σου?
    Η ερώτηση "ξέρεις τί είναι παρατήρηση?", είναι ρητορική? Γιατί ως τέτοια μόνο μπορώ να την εκλάβω.
    Όσο για το αν υπάρχει συσχέτιση των θέσεων των πλανητών με πιθανές επιρροές, νομίζω πως έχω πει ήδη τη γνώμη μου.

  7. #47
    Join Date
    Jul 2006
    Όνομα:
    DR WHO
    Location
    Στη Σκια
    Posts
    380

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Aστο μην το κουραζεις...

  8. #48

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Ναι Μαρίνα, είναι καθαρά ρητορική η ερώτηση...

    Roadranner...

    Αν θες ξεκάθαρα την άποψή μου, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να ασχολείσαι με την Αστρολογία, διότι ασχολείσαι με πράγματα που δεν υπάρχουν. Εκτός αν έχεις οικονομικό όφελος, τότε πάω πάσο.

    Μπορώ μάλιστα να σου αποδείξω ότι δεν είσαι Καρκίνος. Νομίζεις ότι είσαι, αλλά στην πραγματικότητα είσαι Δίδυμος (όχι ότι έχει και καμιά σημασία, όπως είπα, αλλά για το τυπικό της υπόθεσης).
    Όταν γεννήθηκες ο Ήλιος διέτρεχε τον αστερισμό του Καρκίνου ή τον αστερισμό των Διδύμων; Τα τελευταία 2000 χρόνια, και εμπάσει περιπτώσει τα τελευταία 30 χρόνια, για να συμπεριλάβω την ηλικία σου, την ημερομηνία που γεννήθηκες ο ήλιος ήταν στους Διδύμους. Αυτό θα διαρκέσει κανα δυο χιλιάδες χρόνια ακόμα, οπότε και το ερχόμενο καλοκαίρι, το μήνα γέννησής σου θα διαπιστώσεις με τα ίδια σου τα μάτια, αν κοιτάξεις τον ουρανό, ότι ο Ήλιος στρογγυλοκάθεται στους Διδύμους.
    Αν έχεις φυσιολογική όραση, καθαρό μυαλό και σκέφτεσαι λογικά, θα παραδεχτείς ότι μεταξύ 21 Ιουνίου και 22 Ιουλίου ο ήλιος είναι στους Διδύμους.
    Τώρα, πιθανολογώ ότι θα μου πείς: "οι Δίδυμοι της Αστρολογίας δεν είναι ο αστερισμός που βλέπεις στον ουρανο, αλλά λιγάκι πιο παραδίπλα, και ότι εκεί που βρίσκεται ο ήλιος είναι Καρκίνος και όχι Δίδυμοι"

    Εδώ αρχίζει το σουαχίλι, διότι θα σου πω κι εγώ ότι αυτό που βλέπεις εσύ για ήλιο δεν είναι ο ήλιος αλλά ο πραγματικός ήλιος είναι λιγάκι πιο παραδίπλα! όπως και ότι Όλυμπος δεν είναι αυτό που βλέπεις στη Θεσαλλία, αλλά στην πραγματικότητα ο "οίκος" του Όλύμπου είναι λιγάκι πιο παραδίπλα, στη Μακεδονία.

    Δεν ξέρω αν έγινα σαφής, Διδυμάκι!
    (είπαμε, όχι ότι έχει και καμία απολύτως σημασία, αλλά για το τυπικό της υπόθεσης!)

    Το κλειδί για όλα αυτά λέγεται "Precession of equinoxes", αν θες, ψάξτο!
    Δες και περί Τροπικού του Καρκίνω, και πώς ορίστηκε, και θα καταλάβεις.
    "Aστέρας εισαθρείς. Aστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίσ΄ όμμασιν εις σε βλέπω"
    Πλάτων.

  9. #49

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by Alien1 View Post
    Aστο μην το κουραζεις...
    Alien1 διάλογος γίνεται και εκφράζονται γνώμες....
    Το ότι μπορεί να μην συμφωνείς με όσα λέει κάποιο μέλος δεν σημαίνει φυσικά ότι πρέπει να αποδεχτείς αυτό που λέει αλλά δε αρμόζει να της-του στερείς και το δικαίωμα να εκφράζει την άποψη της-του.

  10. #50
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Καταρχάς ειμαι ένα απλο μέλος όπως κι εσύ!Δεν έχω να χάσω ή να κερδισω τίποτα απολύτως εκφράζοντας την προσωπική μου πάντα άποψη.

    Καταλαβαίνω τι λές.Ομως οι απόψεις μας ειναι τόσο αντίθετες που δυστηχώς δεν βλέπω να συναντιούνται κάπου!

    Ξεκινάμε απο το γεγονός οτι δεν δέχεσαι καθόλου την αστρολογία με οποιαδήποτε έννοια.Απορριπτεις λοιπόν μια ιστορία χιλιάδων ετών,ανθρώπους πολλών εθνικοτήτων, που σε αυτά τα χιλιάδες χρόνια πέρα απο το κοιτάζουν τα αστρα ,τα έκαναν μέρος της ζωής τους,τα μελέτησαν,τα ονόμασαν και προσπάθησαν να μελετήσουν την επιρροή τους στη καθημερινή τους ζωή και σε κάποιες περιπτώσεις (πχ Ινδοί)μάλιστα δεν έκαναν βήμα χωρίς να τα συμβουλευτουν!Ειναι μερος της ιστορίας κάποιων πολιτισμών με λιγα λόγια.

    Εγω προσωπικά δεν υιοθετώ τίποτα,αλλά δεν απορρίπτω και τίποτα!:bigsmile:
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

 

 
Page 5 of 50 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 15 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 11 users browsing this thread. (0 members and 11 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads