s
Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά.. - Page 5
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 5 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast
Results 41 to 50 of 64
  1. #41

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Δεν εχουν ολοι οι πλανητες του ηλιακου μας συστηματος μαγνητικο πεδιο οποτε προφανως το θεμα της αστρολογιας δεν μπορει να ερμηνευτει ετσι. Εξαλλου αν οφειλωταν στο μαγνητικο πεδιο τοτε πιο πολυ θα επιρρεαζομασταν απο τη γη μιας και η αποσταση μας απο αυτη ειναι μικρη αρα βρισκομαστε μεσα στο πεδιο της.
    Οι επιδρασεις των πλανητων λογικα θα πρεπει να οφειλεται οχι σε πεδια μιας κι εκει παιζει ρολο η αποσταση, αλλα σε εκπομπες κυμματων διαφορετικων συχνοτητων. Εικαζεται πως υπαρχει μεγαλο φασμα σωματιδιων που δεν εχουν ακομα ανιχνευτει. Εξαλλου η φυσικη εχει ενα μεγαλο ζητημα να λυσει μιας και ακομα μελετα αποσπασματικα τα πεδια.

  2. #42
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    56

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Κοραλλία ευχαριστω πολύ. Και ποιο είναι το ποσοστό άθεων αστρολόγων?

    Ερικάκι, για ποιον ισχυρογνώμων εαυτό λες, συγκεκριμένα ποια 'ισχυρή γνώμη' είδες? Υποθέτω οτι αναφέρεσαι σε μένα τον ισχυρογνώμων τοξότη, γιαυτό ρωτάω

    Κτισίλα, οταν κάποια έχει καλή φωνή , τότε έχει ένα ταλέντο. Καμία σχέση με τη μοίρα.
    Κι όταν κάποια είναι ομορφη , τότε έχει κι αυτή ένα ταλέντο. Καμία σχέση με μοίρα.
    και οι δυο μπορούν να γίνουν πετυχημένες τραγουδίστριες και αυτό δεν έχει να κάνει με τη μοίρα.

    Έχει να κάνει με το πολυπαραγοντικό "πετυχημένος μουσικός / τραγουδιστής"

    Μοίρα είναι να σου λέει:

    εσύ [έχεις την τάση να είσαι] τυχερός, αισιόδοξος και πολυπράγμων [τοξότης]
    εσύ [έχεις την τάση να είσαι] υπερευαίσθητος, κομπλεξικός, διαισθητικός και συμπονετικός [ιχθυς]

    αυτό είναι μοίρα όπως το αντιλαμβάνομαι

    τώρα, 'βγάζω τη γλώσσα' σημαίνει [εννοούσα] ειρωνεύομαι, χλευάζω, κοροϊδεύω.

    είναι διαφορετικό απο το εχθρεύομαι, εναντιώνομαι ή οτιδήποτε άλλο.

    Θα περίμενε κανείς απο ανθρώπους που ασχολούνται τόσα χρόνια με ένα "εργαλείο αυτογνωσίας" όπως η αστρολογία να μπορούν να διακρίνουν τον εχθρό απο τον μουσαφίρη με τις ενοχλητικές ερωτήσεις. Αλλα, απο την άλλη, να μου πεις, σκέψου πόσοι καρκίνοι και παρθένοι είναι εδώ!

    Είμαι πεισμένος οτι έχω ένα σερμπέτι στον ¶ρη

  3. #43
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Aγαπητε το30,

    εδω ενας υπεραναλυτικος, που τρωγεται με τα ρουχα του, σουπερ δοτικος και οτι αλλο θες .......
    παρθενος.

    Που εχει ομως ακριβη συνοδο με τον πλουτωνα στον 8ο οικο του και οταν επιτρεπει να εκδηλωθει
    αυτη η συνοδος, λειτουργει σαν σκορπιος και κανει την παρακατω διαπιστωση- ερωτηση?

    -Εχεις την εντυπωση οτι μονο εσυ μπηκες στο σαιτ για να θεσεις τετοιες ερωτησεις?
    Ειναι γεματο απο σχετικες συζητησεις σε διαβεβαιω και μου κανει εντυπωση που δεν τις εχεις ανακαλυψει.

    -Εχει γινει φανερο απο ολα σου τα ποστ, οτι εισαι τυπος του <τραβατε με κι ας κλαιω>, οποτε παραδεξου οτι πιστευεις στην αστρολογια σαν μη κομπλεξικος τοξοτης που εισαι, κατα δηλωση σου. Πιθανον ψαχνεις <μασημενη τροφη> απο εμας, για να δικαιολογηθεις στους φιλους σου.

    -Αν διαβαζες τα παλια αρθρα της πολιτικης αστρολογας μεσα στο σαιτ, θα εβλεπες οτι πολλα απ οσα συμβαινουν σημερα στην χωρα μας και στην διεθνη πολιτικη σκηνη, εχουν προβλεφθει.
    Αυτη ειναι μια ισχυρη απαντηση στο αν η αστρολογια μπορει να προβλεπει.

    -Αν εκανες τον χαρτη σου και διαβαζες επισης τα σχετικα αρθρα, θα καταλαβαινες αν η αστρολογια ισχυει σε προσωπικο επιπεδο, αρκει βεβαια να εχεις το θαρρος να κανεις βουτια μεσα σου και ν αποδεχθεις την αληθεια, γιατι μερικα απο τ αρθρα αυτα <πονανε παρα πολυ>.

    -Οι μοιρολατρες πιστευουν στην μοιρα ειτε με αστρολογια ειτε χωρις αστρολογια.

    Επαναλαμβανω <οτι επανω και κατω>.

    Αυτο δεν ειναι μοιρα. Υπονοει ομως, οτι οταν στο συμπαν γινεται μπαχαλο, δεν μπορει στην γη να ζουμε ειρηνικα. Δηλαδη, αν γεννηθηκες σε μια ημερα μπαχαλο, αναμφιβολα θα βιωσεις εσωτερικες συγκρουσεις με οτι αυτο συνεπαγεται.
    Οχι γιατι <ετσι λενε τ αστρα>, αλλα γιατι ειμαστε μερος του συνολου και υπαρχει αλληλεπιδραση.

    Η αστρολογια ειναι λοιπον ενα εργαλειο, αλλα φαινεται οτι εσυ προτιμας<συζητηση να κανουμε>
    και οχι να το χρησιμοποιησεις για να κανεις τις διαπιστωσεις σου.

    -Επειδη ομως εχω κι εναν ωροσκοπο τοξοτη, σου προτεινω ενα ακομη βιβλιο
    <Συνδυασμοι Κοσμικων Επιρροων> του Εμπερτιν. Εχει μεταφρασθει στα ελληνικα.

    Αφορα βεβαια στα μεσοδιαστηματα ,(μια τεχνικη της αστρολογιας), αλλα ειναι αποτελεσμα στατικης. Περιλαμβανει επισης μια ερευνα-αναλυση-μεθοδο του Γκωγκλεν, (Γαλλος στατικολογος, ορκισμενος αρνητης της αστρολογιας κατ αρχην, με ερευνα σε δεκαδες χιλιαδες ωροσκοπια).

    Τροφη για σκεψη. (δικα σου λογια).

  4. #44
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Έρρικα
    Location
    στη θάλασσα!
    Posts
    223

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Quote Originally Posted by ktisila View Post
    Δεν εχουν ολοι οι πλανητες του ηλιακου μας συστηματος μαγνητικο πεδιο οποτε προφανως το θεμα της αστρολογιας δεν μπορει να ερμηνευτει ετσι. Εξαλλου αν οφειλωταν στο μαγνητικο πεδιο τοτε πιο πολυ θα επιρρεαζομασταν απο τη γη μιας και η αποσταση μας απο αυτη ειναι μικρη αρα βρισκομαστε μεσα στο πεδιο της.
    Οι επιδρασεις των πλανητων λογικα θα πρεπει να οφειλεται οχι σε πεδια μιας κι εκει παιζει ρολο η αποσταση, αλλα σε εκπομπες κυμματων διαφορετικων συχνοτητων. Εικαζεται πως υπαρχει μεγαλο φασμα σωματιδιων που δεν εχουν ακομα ανιχνευτει. Εξαλλου η φυσικη εχει ενα μεγαλο ζητημα να λυσει μιας και ακομα μελετα αποσπασματικα τα πεδια.
    Ktisila θα ήθελες να μου πεις σε ποιους πλανήτες αναφέρεσαι?
    Από όσο γνωρίζω όλοι οι πλανήτες έχουν μαγνητικό πεδίο. Απλά κάποιοι έχουν ισχυρό και κάποιοι ασθενές.
    ό,τι δεν αντιλαμβανόμαστε δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει!!! η ένταση του πεδίου βαρύτητας του Δία, γιαπαράδειγμα, είναι 2,5 φορές μεγαλύτερη από της γης

    Οι εκπομπές κυμάτων στις οποίες πολύ σωστά αναφέρεσαι είναι η μορφή με την οποία διαδίδονται οι μαγνητικές δυνάμεις.
    Η ενέργεια αυτή υπό μορφή κυμάτων είναι τα λεγόμενα ηλεκτρομαγνητικά κύματα, τα οποία διαδίδονται στο κενό με ταχύτητα ίση με την ταχύτητα του φωτός.

    Όταν το ηλεκτρομαγνητικό κύμα προσκρούσει σε κάποιο άλλο τα δύο συνδυαζόμενα αυτού πεδία μπορούν να προσφέρουν μεταφερόμενη ενέργεια σε ένα ηλεκτρόνιο με αποτέλεσμα να το εξαναγκάσουν να μεταπηδήσει αυτό σε ανώτερη ενεργειακή στάθμη.

    Το εκπληκτικό είναι πως όλα τα έμβια αλλά και άβια όντα έχουν... ''παλμό''!!
    καταλαβαίνεις ότι μεγάλωσες όταν κοιμάσαι στον καναπέ και ξυπνάς στον καναπέ...

  5. #45

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Εrrikaki αναφερομαι στο μαγνητικο πεδιο του αρη που εχει παψει να υπαρχει, αρα η αστρολογια δεν πρεπει να ασχολειται πλεον μαζι του?
    Οι μαγνητικες δυναμεις δεν διαδιδονται αλλα ασκουνται απο αποσταση μεταξυ σιδηρομαγνητικων υλικων, για να ερμηνευθει αυτο το φαινομενο εχει εισαχθει η εννοια των πεδιων.
    Τα ηλεκτρομαγνητικα κυματα ειναι ταυτοχρονη διαδοση ηλεκτρικων και μαγνητικων κυματων με την ιδιοτητα τα αντιστοιχα διανυσματα να ειναι συνεχως καθετα μεταξυ τους.
    Η ενεργειακη σταθμη που αναφερεις εχει να κανει με τις τροχιες των ηλεκτρονιων γυρω απο τον πυρηνα, δεν καταλαβαινω τι εννοεις.
    Το βαρυτικο πεδιο δεν εχει παντου την ιδια ενταση και εξαρταται απο την αποσταση.

  6. #46

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    to3o αυτο που εγραψα για την φωνη ηταν ενα παραδειγμα για να σου εξηγησω πως αναλογα με τα δεδομενα μπορεις να βγαλεις και το συμπερασμα με μεγαλο ποσοστο επιτυχιας. Οσο για το θεμα μοιρας, για μενα καλη μοιρα ειναι να εκμεταλλευεσαι στο επακρο τα ταλεντα που σου εχουν δοθει.
    Αγαπητε "μουσαφιρη" τελος οταν επισκεπτομαστε αυτο το σπιτι καλο θα ηταν να ακολουθουμε τους ορους του σπιτονοικοκυρη γιατι διαφορετικα εχει καθε δικαιωμα να μας πεταξει εξω ασχετως των προθεσεων μας αλλα μονο λογω της συμπεριφορας μας.

  7. #47

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Μηπως καποιος θελει να μου εξηγησει τι σημαινει ΑΘΕΟΣ?

  8. #48
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    12

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Γεια σε όλους σας.Εγώ μόλις ξεκίνησα να διαβάζω που και που μερικά πράγματα για την αστρολογία και να σας πω την αλήθεια έχω πολλες αμφιβολίες γύρω απο αυτην αλλα θα έχω γενικότερη άποψη μόλις περάσει αρκετός καιρός,έτσι ώστε να μην την απορρίψω με άδικο τρόπο.Αυτό που με προβληματίζει αυτήν την στιγμή είναι πως,ωραίο ναι μεν να εμπλουτίζουμε την αστρολογία με νεους αστεροειδείς και διάφορες προσεγγίσεις,όμως φοβάμαι πως ίσως αυτό την κάνει αναξιόπιστη,διότι όλα αυτα κάνουν ας πούμε τους γενέθλιους χάρτες να ''κλέβουν''.Λέγοντας κλέβουν εννόω ότι είτε ερμηνεύοντας τον χάρτη ως ολότητα(που είναι το πιο σωστό από ότι έχω καταλάβει),είτε ξεχωριστά κάθε παράμετρο μπόρούν με χίλιους δύο τρόπους να βγάλουν εκατοντάδες προσωπικότητες.ίσως και να φταέι το γεγονός πως δεν έχω δει αναλύσεις σπουδαίων αστρολόγων για χαρτες ατόμων.Ελπίζω να μάθω πράγματα απο εσάς και να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου και να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα που με προβληματίζουν!:bigsmile:

  9. #49
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    ο βυθός..
    Posts
    278

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Quote Originally Posted by Greymage View Post
    Γεια σε όλους σας.Εγώ μόλις ξεκίνησα να διαβάζω που και που μερικά πράγματα για την αστρολογία και να σας πω την αλήθεια έχω πολλες αμφιβολίες γύρω απο αυτην αλλα θα έχω γενικότερη άποψη μόλις περάσει αρκετός καιρός,έτσι ώστε να μην την απορρίψω με άδικο τρόπο.Αυτό που με προβληματίζει αυτήν την στιγμή είναι πως,ωραίο ναι μεν να εμπλουτίζουμε την αστρολογία με νεους αστεροειδείς και διάφορες προσεγγίσεις,όμως φοβάμαι πως ίσως αυτό την κάνει αναξιόπιστη,διότι όλα αυτα κάνουν ας πούμε τους γενέθλιους χάρτες να ''κλέβουν''.Λέγοντας κλέβουν εννόω ότι είτε ερμηνεύοντας τον χάρτη ως ολότητα(που είναι το πιο σωστό από ότι έχω καταλάβει),είτε ξεχωριστά κάθε παράμετρο μπόρούν με χίλιους δύο τρόπους να βγάλουν εκατοντάδες προσωπικότητες.ίσως και να φταέι το γεγονός πως δεν έχω δει αναλύσεις σπουδαίων αστρολόγων για χαρτες ατόμων.Ελπίζω να μάθω πράγματα απο εσάς και να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου και να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα που με προβληματίζουν!:bigsmile:
    Μόλις μπορέσεις να βγάλεις άκρη με το δικό σου γενέθλιο χάρτη,πως και γιατί...και μετά κάνεις και κάποιες αναδρομές σε σημαντικά γεγονότα στη ζωή σου,και δεις ότι εξηγούνταν και αστρολογικά,θα πειστείς.Verneigung

    Τheresa alma,και γω παρατήρησα ότι ο καθένας για άλλο λόγο το λέει.Να πούμε ότι είναι αυτός που δεν πιστεύει στο Θεό?Γιατί είναι και ο άθρησκος,αλλά δεν χρησιμοποίησε κανείς τη λέξη,ενώ ίσως αυτό να εννοήθηκε σε αρκετά posts..
    Οτι αφήνεις σε αφήνει.

  10. #50
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Posts
    397

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Quote Originally Posted by errikaki View Post
    Ktisila θα ήθελες να μου πεις σε ποιους πλανήτες αναφέρεσαι?
    Από όσο γνωρίζω όλοι οι πλανήτες έχουν μαγνητικό πεδίο. Απλά κάποιοι έχουν ισχυρό και κάποιοι ασθενές.
    ό,τι δεν αντιλαμβανόμαστε δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει!!! η ένταση του πεδίου βαρύτητας του Δία, γιαπαράδειγμα, είναι 2,5 φορές μεγαλύτερη από της γης
    Δεν γνωρίζω σχετικά με αυτό που απάντησε παρακάτω η Κτύσιλλα για τον ¶ρη ,ξέρω ότι η ΑΦροδίτη πάντως δεν διαθέτει μαγνητικό πεδίο.

    "Οι πιο όμορφες θάλασσες είναι αυτές που δεν έχουμε ταξιδέψει ακόμη,τα πιο όμορφα παιδιά δεν έχουν γεννηθεί ακόμη,τις πιο όμορφες μέρες μας δεν τις έχουμε ζήσει ακόμη"

 

 
Page 5 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads