s
ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ - Page 5
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 5 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 LastLast
Results 41 to 50 of 74
  1. #41
    Join Date
    Sep 2007
    Όνομα:
    κατερινα
    Location
    αθήνα
    Posts
    150

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Θεσμός, ορίζει ο Τεγόπουλος, είναι ένας κανόνας δικαίου που διαμορφώθηκε από παράδοση ή με κοινή συμφωνία! Με την τυπική έννοια του όρου ο γάμος αποτελεί θεσμό είτε τον αποδεχόμαστε είτε τον απορρίπτουμε. Οσο για τη λέξη "μυστήριο" , που κατάλαβα ότι σε ενόχλησε, δεν ανήκει αποκλειστικά στους χριστιανούς ορθόδοξους αλλά πολύ περισσότερο στους αρχαίους έλληνες απ' όπου βγαίνει και η ετυμολογία του όρου (μυώ, μύστης, μυστική ιεροτελεστία)!
    Πάντως για μένα ο γάμος αποτελεί έναν μυστήριο θεσμό!!! ο οποίος είναι εκτός δικής μου πραγματικότητας και τον οποίον έχω προσπαθήσει να κατανοήσω και στο πλαίσιο αυτό έγραψα και την ταπεινή μου σκέψη!

  2. #42

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Quote Originally Posted by chandramani View Post
    Θεσμός, ορίζει ο Τεγόπουλος, είναι ένας κανόνας δικαίου που διαμορφώθηκε από παράδοση ή με κοινή συμφωνία! Με την τυπική έννοια του όρου ο γάμος αποτελεί θεσμό είτε τον αποδεχόμαστε είτε τον απορρίπτουμε. Οσο για τη λέξη "μυστήριο" , που κατάλαβα ότι σε ενόχλησε, δεν ανήκει αποκλειστικά στους χριστιανούς ορθόδοξους αλλά πολύ περισσότερο στους αρχαίους έλληνες απ' όπου βγαίνει και η ετυμολογία του όρου (μυώ, μύστης, μυστική ιεροτελεστία)!
    Πάντως για μένα ο γάμος αποτελεί έναν μυστήριο θεσμό!!! ο οποίος είναι εκτός δικής μου πραγματικότητας και τον οποίον έχω προσπαθήσει να κατανοήσω και στο πλαίσιο αυτό έγραψα και την ταπεινή μου σκέψη!
    Τα περί ουσιαστικού θεσμού ανοίγουν τεράστιο θέμα που δεν εμπίπτει στο πεδίο του ήδη υπάρχοντος ζητήματος. Σίγουρα όμως ο γάμος δεν μπορεί να θεωρηθεί ως "θεσμός" υπό αυτήν την άποψη, χωλαίνει σε πολλά και αρκετά από αυτά έχουν ήδη αναφερθεί από άλλους χρήστες. Ας αναφερθούμε στα περί τυπικού.

    Πέραν της παράδοσης, δεν βλέπω πού ακριβώς υφίσταται επί της ουσίας η ταύτιση του γάμου ως "θεσμού" με οιασδήποτε φύσεως κανόνα δικαίου, αλλά και η εξ ορισμού κοινή συμφωνία.
    Εάν δεν παντρευτεί κανείς, δεν αντιτίθεται σε κανέναν κανόνα δικαίου. Οποιασδήποτε μορφής.
    Δεν σε πάνε στο δικαστήριο ή στη στενή δια προσβολήν των θεσμών. Απλώς παθαίνουν πολλαπλά εγκεφαλικά οι κοντινοί συγγενείς. Αν όμως καταφερθείς εναντίον της Δικαιοσύνης - του υπέρτατου, κατ' εμέ, θεσμού- σε πάνε.

    Επομένως, όσο κι αν ο συντηρητισμός ή η παράδοση ή ο μικροαστισμός ή οτιδήποτε άλλο σχετικό το επιβάλλει,ουσιαστικά και τυπικά ο γάμος δεν αποτελεί "θεσμό".
    Απλώς, έτσι το λέμε. Πρόκειται για κάτι αντίστοιχο με τη δημοκρατία του 42% που κυβερνάει το υπόλοιπο 58%. Είτε το αποδεχόμαστε, είτε το απορρίπτουμε.

    Όσο για το μυστήριο, δεν αντιλαμβάνομαι που ακριβώς είχαν συνδέσει οι αρχαίοι Έλληνες το γάμο με μυστήριο και ειδικά με την έννοια που απέκτησε απο την εποχή της επικράτησης του Χριστιανισμού και μετά. Αφενός γιατί πολλά έχουν γραφτεί σχετικά με το ρόλο του γάμου στην αρχαία Ελλάδα, όπου κυρίως τον ταύτιζαν με ένα είδος κοινωνικού συμβολαίου, και τίποτε παραπάνω, και αφετέρου γιατί, όσον αφορά τα καθ' ημάς, προσωπικά δεν γνωρίζω και πολλούς που να συμμετείχαν σε αρχαιοελληνικής φύσης συμπόσια όταν τους καλούσαν να πάνε σε γάμο.

    Η λέξη "μυστήριο" όσον αφορά το γάμο, έχει να κάνει κυρίως με την χριστιανική παράδοση. Και όποιος την αποδέχεται, καλώς πράττει και την ακολουθεί. Είναι δημοκρατικό του δικαίωμα. Το γιατί πρέπει να την φορτώνει όχι απλώς σε άλλους ,αλλά σε όλους, αποδίδοντας την έννοια του "θεσμού" ,και μάλιστα με συγκεριμένα χαρακτηριστικά, σε κάτι που δεν υφίσταται ως τέτοιο, αδυνατώ να το κατανοήσω.

  3. #43
    Join Date
    Feb 2007
    Όνομα:
    Μαρια
    Location
    Αθηνα
    Posts
    353

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Αγαπητη Κασσσιοπη σε γενικες γραμμες συμφωνω με την θεση σου εστω και αν οι γνωσεις μου περι της νομικης εννοιας του θεσμου ειναι ελλειπεις...Θεωρω ομως οτι καλο ειναι να υπαρχει ενα πλαισιο μεσα στο οποιο λειτουργουν καποια πραγματα ακριβως γιατι δεν εχουν ολοι την ωριμοτητα να λειτουργησουν υπευθυνα χωρις αυτο.οι κανονες θεσπιστηκαν για να αμφισβητουνται και καλα κανεις και τους αμφισβητεις.
    There are only two tragedies in life: one is not getting what one wants, and the other is getting it.
    A little sincerity is a dangerous thing, and a great deal of it is absolutely fatal.
    Oscar Wilde

  4. #44
    Join Date
    Nov 2006
    Όνομα:
    ΧΡΥΣΑ
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    77

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Quote Originally Posted by Κασσιόπη View Post
    Η λέξη "μυστήριο" όσον αφορά το γάμο, έχει να κάνει κυρίως με την χριστιανική παράδοση. Και όποιος την αποδέχεται, καλώς πράττει και την ακολουθεί. Είναι δημοκρατικό του δικαίωμα. Το γιατί πρέπει να την φορτώνει όχι απλώς σε άλλους ,αλλά σε όλους, αποδίδοντας την έννοια του "θεσμού" ,και μάλιστα με συγκεριμένα χαρακτηριστικά, σε κάτι που δεν υφίσταται ως τέτοιο, αδυνατώ να το κατανοήσω.
    Έχεις απόλυτο δίκιο, ειδικά με την τελευταία πρόταση. Έχω την ίδια άποψη ακριβώς! Από τη στιγμή που θα γεννηθούμε "βομβαρδιζόμαστε" συνεχώς από ένα πλήθος απόψεων και συμβουλών περι γάμου λες και αυτό είναι ότι πιο σημαντικό μπορούμε να κάνουμε στη ζωή μας! Δεν προσπαθώ να κριτικάρω αυτούς που προχωρούν σε μια τέτοια κίνηση στη ζωή τους, καλά έκαναν εφόσον το ήθελαν ή καλά θα κάνουν να το πράξουν εφόσον το θέλουν. Όμως θα ήθελα για μια φορά έστω να είναι το ίδιο σωστοί και αυτοί που δεν θέλουν να προχωρήσουν σε κάτι τέτοιο. Να σταματήσουν οι ψίθυροι και τα σχόλια τύπου "τέτοια κοπέλα και δεν έχει παντρευτεί ακόμα", "καλά θα μείνεις στο ράφι εσύ" (ΕΛΕΟΣ), "πρέπει να βρεις ένα καλό παιδί να παντρευτείς". "πρέπει να κάνεις οικογένεια", πρέπει, πρέπει....ΑΜΑΝ πια μπούχτισα με το τι πρέπει να κάνω και τι δεν πρέπει!!
    Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοικτά

  5. #45
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Δυστυχώς, αυτή η κοινωνική σύμβαση έχει καταντήσει σαν τη δαμόκλειο σπάθη. Την έχουμε πάνω απ' τα κεφάλια μας και μας απειλεί... Είναι γνωστά τα στερεότυπα και οι προκαταλήψεις σ' αυτό το θέμα. Το πρόβλημα είναι ότι αυτά δύσκολα απαλείφονται.

    Συμφωνώ με την Κασσιόπη σε πολλά!

  6. #46
    Join Date
    Sep 2007
    Όνομα:
    κατερινα
    Location
    αθήνα
    Posts
    150

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Αγαπητή Κασσιόπη,
    κατάλαβα πως σε ενόχλησαν οι συγκεκριμένες λέξεις τις οποίες χρησιμοποίησα για να εκφράσω τις σκέψεις πάνω στο θέμα του γάμου : οι λέξεις θεσμός και μυστήριο. Δεν εννοώ όμως γιατί. Μάλλον τις θεωρείς άστοχες και αταίριαστες. Μπορείς να βάλεις όποιες θέλεις στη θέση τους αρκεί να κατάλαβες την άποψή μου σχετικά με το γάμο! Αυτός άλλωστε είναι ο δικός μου στόχος σε αυτό το site, να μοιραστώ αυτά που νιώθω και που πιστέυω με άλλους "συνδαιτημόνες"και να μάθω ό,τι δεν γνωρίζω σε θέματα αστρολογικού ενδιαφέροντος. :bigsmile::bigsmile::bigsmile:Καλό βράδυ.

  7. #47

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Ο γάμος είναι θεσμός, είτε είναι θρησκευτικό μυστήριο είτε είναι κοινωνικό συμβόλαιο. Οταν κάτι επαναλαμβάνεται για μεγάλο χρονικό διάστημα ανεξέρτητα από την όποια τελετουργία τότε γίνεται θεσμός ο οποίος μπορεί να αποκτήσει και νομική- υποχρεωτική μορφή.
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  8. #48
    Join Date
    Feb 2007
    Όνομα:
    Μαρια
    Location
    Αθηνα
    Posts
    353

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Αδερφια.....ενωθειτε!Ας μην παντρευτει κανεις μας...Μεχρι να συμφωνησουμε αν τελικα ειναι θεσμος.. και μετα μπορουμε να χωριζουμε ανετα...:bigsmile:παντως σε ενα συμφωνουμε ολοι...ΠΟΛΛΑ ΕΞΟΔΑ...:blink:
    There are only two tragedies in life: one is not getting what one wants, and the other is getting it.
    A little sincerity is a dangerous thing, and a great deal of it is absolutely fatal.
    Oscar Wilde

  9. #49
    Join Date
    Sep 2007
    Όνομα:
    κατερινα
    Location
    αθήνα
    Posts
    150

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    xi xi xi

  10. #50

    Re: ΑΦΙΕΡΩΜΑ γάμος Επιδίωξη: ΓΑΜΟΣ

    Quote Originally Posted by chandramani View Post
    Αγαπητή Κασσιόπη,
    κατάλαβα πως σε ενόχλησαν οι συγκεκριμένες λέξεις τις οποίες χρησιμοποίησα για να εκφράσω τις σκέψεις πάνω στο θέμα του γάμου : οι λέξεις θεσμός και μυστήριο. Δεν εννοώ όμως γιατί. Μάλλον τις θεωρείς άστοχες και αταίριαστες. Μπορείς να βάλεις όποιες θέλεις στη θέση τους αρκεί να κατάλαβες την άποψή μου σχετικά με το γάμο! Αυτός άλλωστε είναι ο δικός μου στόχος σε αυτό το site, να μοιραστώ αυτά που νιώθω και που πιστέυω με άλλους "συνδαιτημόνες"και να μάθω ό,τι δεν γνωρίζω σε θέματα αστρολογικού ενδιαφέροντος. :bigsmile::bigsmile::bigsmile:Καλό βράδυ.
    Αγαπητή chandramani,

    τις λέξεις αυτές τις συναντώ συνεχώς και πράγματι, τις θεωρώ τελείως άστοχες. Δεν είναι προσωπικό το ζήτημα, απλώς με αφορμή τη δική σου - και όχι μόνο - δημοσίευση, βρήκα μια αφορμή να καταθέσω τις δικές μου απόψεις.

    Δεν υπάρχει καμία προσωπική αντιπαράθεση, ούτε μη κατανόηση των δικών σου απόψεων.

 

 
Page 5 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads