Πέρα από αυτά όμως η βασική μου ένσταση για τον τόπο των γενεθλίων βρίσκεται στο ότι κρύβει μια προσπάθεια να ξεγελάσουμε το σύμπαν. Αν για παράδειγμα μια γυναίκα θέλει να μείνει έγκυος θα διαλέξει να περάσει τα γενέθλιά της σΆ ένα τόπο όπου ο Ήλιος στην Ηλιακή επιστροφή θα βρίσκεται στον 5ο οίκο.


Δημήτρη αυτό ακριβώς επιδιώκει κάποιος που θα μεταβεί στο Παρίσι, να ξεγελάσει το σύμπαν. Όμως όλοι γνωρίζουμε πως αυτό δεν ξεγελιέται έτσι, μια γυναίκα που θέλει να αποκτήσει παιδί ακόμη κι αν "βάλει" τον Ήλιο στον 5ο οίκο,αν δεν είναι η "στιγμή" να αποκτήσει παιδί, δεν θα αποκτήσει, γι αυτό και πιστεύω πως μια τέτοια κίνηση δεν έχει αξία. Ένας Ήλιος στον 5ο ακόμη κι αν σχηματίζει τις θετικότερες όψεις δεν προεξοφλεί μια εγκυμοσύνη. Γενικά δεν θα έλεγα πως είμαι θερμή υποστηρίκτρια του relocation. Όμως δεν μπορώ να μην αναφέρω πως τόσα χρόνια "δουλεύω" την ηλιακή με τον τόπο που βρίσκεται ο καθένας στα γενέθλια του. Από την άλλη πλευρά δεν μπορώ να πω, πως πέρα από ελάχιστους χάρτες κι αυτούς δικών μου ανθρώπων, ότι έχω τσεκάρει τους δυο χάρτες που ανέφερε ο Σωκράτης.