s
Όνειρο... τo μυστήριο, το άγνωστο, το ανεξήγητο! - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast
Results 31 to 40 of 51
  1. #31
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    14

    Re: Όνειρο... τo μυστήριο, το άγνωστο, το ανεξήγητο!

    Quote Originally Posted by kritikia View Post
    Μου φαίνεται λίγο περίεργο το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν βλέπουν όνειρα.. Είναι διαπιστωμένο ότι δεν βλέπουν? Γιατί σκέψου ότι δεν το θυμάσαι όταν ξυπνας είναι σίγουρο ότι δεν βλέπεις?? Μου φαίνεται "κάπως" αυτό το θέμα.. Το έχεις διαβάσει κάπου Toksotaki??
    Σωστή η απορία σου , ξέρω γω τί να πω !!!

  2. #32
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: Όνειρο... τo μυστήριο, το άγνωστο, το ανεξήγητο!

    Quote Originally Posted by kritikia View Post
    Μου φαίνεται λίγο περίεργο το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν βλέπουν όνειρα.. Είναι διαπιστωμένο ότι δεν βλέπουν? Γιατί σκέψου ότι δεν το θυμάσαι όταν ξυπνας είναι σίγουρο ότι δεν βλέπεις?? Μου φαίνεται "κάπως" αυτό το θέμα..
    Και όμως! Εμένα η μητέρα μου έχει πάνω από 4 μήνες να δεί όνειρο..Υπάρχουν άνθρωποι που δεν βλέπουν πολύ συχνά όνειρα..Και ας τους απασχολούν πολλά πράγματα.:blink:
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

  3. #33
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Κορίνα
    Location
    Στην χώρα του
    Posts
    117

    Re: Όνειρο... τo μυστήριο, το άγνωστο, το ανεξήγητο!

    Quote Originally Posted by zeta1987 View Post
    Και όμως! Εμένα η μητέρα μου έχει πάνω από 4 μήνες να δεί όνειρο..Υπάρχουν άνθρωποι που δεν βλέπουν πολύ συχνά όνειρα..Και ας τους απασχολούν πολλά πράγματα.:blink:
    Αυτά τα άτομα που δε βλέπουν συχνά όνειρα, νομίζω πως τελικά όταν βλέπουν, βγαίνουν ή είναι κάπως "προφητικά". Δίνουν ένα μήνυμα, προμηνύουν κάτι.

  4. #34
    Join Date
    Mar 2007
    Όνομα:
    Μαργαρίτα
    Location
    Κρήτη
    Posts
    465

    Re: Όνειρο... τo μυστήριο, το άγνωστο, το ανεξήγητο!

    Ειπα στο προηγουμενο ποστ οτι οσοι δεν βλεπουν οχι οσοι δεν θυμουνται.....μπορει να μενεις με την εντυπωση οτι δεν εχεις δει τιποτα αλλα αυτο δεν σημαινε οτι δεν εβλεπες.....και η μητερα σου μπορει απλα να μην θυμοταν...αυτην την στιγμη ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ" θα εβλεπε τα ραδικια...αναποδα αν ισχυε αυτο που ειπες.....ναι το εχω διαβασει....κανεις δεν μπορει πραγματικα να απαντησει στην απλή ερωτηση "Γιατι βλεπουμε ονειρα?"....υπαρχουν πολλες θεωριες...προσωπικα απο οσες εχω δει καμια δεν με καλυπτει.

  5. #35

    Re: Όνειρο... τo μυστήριο, το άγνωστο, το ανεξήγητο!

    Quote Originally Posted by Toksotaki View Post
    υπαρχουν πολλες θεωριες...προσωπικα απο οσες εχω δει καμια δεν με καλυπτει.
    Θα ήταν ωραίο και ενδιαφέρον να μας πεις ποιες θεωρίες έχεις διαβάσει και τι λένε. Ίσως αν άνοιγες ένα νέο θέμα στις συζητήσεις και να φτιάξουμε και μια δημοσκόπηση, να ακούσουμε γνώμες και καθένας από μας να πει ποιά θεωρία υποστηρίζει ή να δώσει κάποια στοιχεία κλπ!

    :bigsmile:

  6. #36
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: Όνειρο... τo μυστήριο, το άγνωστο, το ανεξήγητο!

    Quote Originally Posted by laziali View Post
    Αυτά τα άτομα που δε βλέπουν συχνά όνειρα, νομίζω πως τελικά όταν βλέπουν, βγαίνουν ή είναι κάπως "προφητικά". Δίνουν ένα μήνυμα, προμηνύουν κάτι.
    Ναι. Έτσι ακριβώς είναι. Η μάνα μου όποτε δει κάποιο όνειρο, επειδή βλέπει σπάνια, θα είναι προφητικό και σχεδόν πάντα πέφτει μέσα..:blink:
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

  7. #37

    Re: Όνειρο... τo μυστήριο, το άγνωστο, το ανεξήγητο!

    Quote Originally Posted by zeta1987 View Post
    Ναι. Έτσι ακριβώς είναι. Η μάνα μου όποτε δει κάποιο όνειρο, επειδή βλέπει σπάνια, θα είναι προφητικό και σχεδόν πάντα πέφτει μέσα..:blink:
    Και η δικιά μου επίσης! Είναι ορισμένα όνειρα που λειτουργούν σημαδιακά να το πω; Σαν να σε προετοιμάζουν για κάτι να το πω;
    Γεγονός είναι ότι ξεχωριζουν από τα κοινά όνειρα...
    (Αν μπορούμε να κάνουμε δηλαδη διαχωρισμό ονείρων σε κοινά και σημαδιακά-προφητικά-προμηνύματα κλπ)

  8. #38
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: Όνειρο... τo μυστήριο, το άγνωστο, το ανεξήγητο!

    Quote Originally Posted by kia View Post
    Και η δικιά μου επίσης! Είναι ορισμένα όνειρα που λειτουργούν σημαδιακά να το πω; Σαν να σε προετοιμάζουν για κάτι να το πω;
    Γεγονός είναι ότι ξεχωριζουν από τα κοινά όνειρα...
    (Αν μπορούμε να κάνουμε δηλαδη διαχωρισμό ονείρων σε κοινά και σημαδιακά-προφητικά-προμηνύματα κλπ)
    Όντως αυτά τα όνειρα κατά την γνώμη μου δεν έχουν να κάνουν με ψυχολογικούς παράγοντες πχ σκέψεις, απωθημένα αλλά με κάποιους άλλους παράγοντες που δεν έχουν αναλυθεί ή βρεθεί. Βέβαια οι λαικές παραδόσεις μιλάνε για ονειρομαντεία και τέτοια αλλά εγώ κρατώ λίγο μία απόσταση... Ίσως όντως τα όνειρα να χωρίζονται σε κατηγορίες...:weird: Πιστεύω όμως ότι η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο στα όνειρα.. και μπορεί οι προφητικές ιδιότητες που έχουν να είναι μέρος της ψυχολογίας ενός ατόμου..Δηλαδή το άτομο να είναι διαισθητικό..Λέω εγώ τώρα με μία επιφύλαξη...:blink:
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

  9. #39

    Re: Όνειρο... τo μυστήριο, το άγνωστο, το ανεξήγητο!

    Ίσως όχι ονειρομαντεία, αλλά συμβολισμός να είναι πιο "απτή" ερμηνεία. Ας μην ξεχνάμε ότι από αρχαιοτάτων χρόνων οι συμβολισμοί εμφανίζονται κατά κώρον και συνεχίζουν να υπάρχουν μέχρι και σήμερα (σύμφωνα με τις λαϊκές παραδόσεις πάντα).
    Για το τελευταίο που αναφέρεις, διαισθητικοί είμαστε στον ξύπνιο μας (ορισμένοι)...επομένως γιατί να μην είμαστε και στο ύπνο μας;
    Τα όνειρα είναι τελικά ένας ολόκληρος μηχανισμός που αξίζει μεγαλύτερης έρευνας.

  10. #40
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Όνειρο... τo μυστήριο, το άγνωστο, το ανεξήγητο!

    Προσωπικά κλίνω περισσότερο προς της ψυχολογικη προσέγγιση, που λεει ότι τα όνειρα είναι ο τρόπος να απελευθερώνεται το ασυνείδητο μας,δλδ όλες οι "απωθημένες" πληροφορίες,επιθυμίες κτλ. με συμβολικό τρόπο.

    Παρόλα αυτά, υπήρξαν και σε εμένα 3 περιπτώσεις ονείρων -εκ των οποίων μόνο στην μία είδα συγκεκριμένα γεγονότα τα οποία επαληθευτηκαν ενώ στις άλλες δύο είδα κάποια πράγματα που δεν μπορώ να ερμηνεύσω μέχρι και τώρα και συνοδευτηκαν από μη λογικές καταστάσεις.:unsure:

    Αρα θεωρώ πως στην βάση τους τα όνειρα λειτουργούν ψυχαναλυτικά, διασφαλίζοντας την ομαλή λειτουργία του ψυχισμού μας. Όμως δεν αποκλείω και το ότι κάποιες στιγμές μπορεί όντως να υπάρξει και "μεταφυσική"διάσταση σε κάποια όνειρα, αν και θεωρώ ότι αυτά είναι σπάνια.:bigsmile:
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

 

 
Page 4 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads