s
Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast
Results 31 to 40 of 51
  1. #31
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Οκ σορυ παρασυρθηκα απο ιστορικης αποψης θα ειχε ενδιαφερον!
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  2. #32

    Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Quote Originally Posted by skorpion View Post
    Οκ σορυ παρασυρθηκα απο ιστορικης αποψης θα ειχε ενδιαφερον!
    :bigsmile:κι εγώ μ αυτήν την προοπτική το είπα βρε
    εννοείται σαν εργαλείο χρήσης όμως συνδέθηκε και με τη μαγεία είτε την πιστεύεις είτε όχι...πολύς κόσμος ξέρεις πιστεύει
    μ αυτήν την έννοια πώς και γιατί.
    οι πάντες ασχολήθηκαν με την ενέργεια του καθρέφτη ,την αλληγορία του από τα παραμύθια, την Αλίκη πίσω απ' τον καθρέφτη, τις λαικές δοξασίες ,τη φιλοσοφία και το φενγκ σούι!
    Απλά δεν είχα χρόνο να δω αν διάφορα είχαν αναφερθεί και πέταξα την ιδέα

    Πόσες φορές άνθρωπος είμαι;

  3. #33
    Join Date
    Dec 2007
    Όνομα:
    Ανδρέας
    Location
    Αθήνα
    Posts
    70

    Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Quote Originally Posted by roadrunner View Post
    To άρθρο πράγματι είναι άψογο!:bigsmile:

    Σχετικά με τον σπασμενο καθρέφτη:Σε λαικές παραδοσεις καποιων πολιτισμών αναφέρεται ότι πιστευόταν ότι οταν κοιτούσες στον καθρέπτη η ψυχή μπορούσε να αιχμαλωτιστεί μέσα σε αυτόν και όταν έσπαγε έμενε φυλακισμένη εκεί και σηματοδοτούσε καποιο "κακό" γεγονός.Γι αυτον τον ίδιο λόγο όταν καποιος πέθαινε σκεπαζαν η γυρνουσαν αναποδα τους καθρέπτες του σπιτιού ,ώστε η ψυχή του να μην αιχμαλωτιστεί σε καποιον από αυτούς και να "φύγει"ανεμπόδιστη.
    Συγκεκριμένα η ψυχή, μετά το θάνατο, παραμένει στο χώρο για λίγες ώρες ως μέρες. Στον καθρέφτη λέγεται πως "κατοικούν" δαιμονικές οντότητες, οι οποίες περιμένουν να περάσει η ψυχή από κει. Όταν μια ψυχή περάσει μπροστά από ακάλυπτο καθρέφτη τότε οι "δαίμονες" την αρπάζουν. Η προσπάθεια της ψυχής να απεγκλωβιστεί από τον καθρέφτη και τελικά να ξεφύγει είναι αυτό που σπάει τον καθρέφτη (τουλάχιστον από όσα έχω ακούσει από τη γιαγιά μου!. Ωστώσο δεν πρέπει να γίνει κανένας παραλληλισμός με τη σχετική σκηνή που υπάρχει στην ταινία Constantine όπου εμφανίζεται ένας δαίμονας εγκλωβισμένος σε καθρέφτη κ τελικά εξολοθρεύεται σπάζοντάς τον). Αυτά. Ελπίζω να έλυσα μερικές απορίες! :bigsmile:
    An it harm none, do as ye will

  4. #34
    Join Date
    Dec 2007
    Όνομα:
    Ανδρέας
    Location
    Αθήνα
    Posts
    70

    Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Quote Originally Posted by roze View Post
    γεια σας καπου εχω διαβασει για τον καθρευτη,ελεγε οτι ποτε δεν πρεπει να τον εχετε να αντανακλα με το κρεβατι σας γιατι παντα θα μπαινη τριτο ατομο στην σχεση σας.
    Φίλτατη rose,

    αυτό όντως ισχύει. ¶λλωστε είναι ένας από τους βασικούς "νόμους" της διακόσμησης του υπνοδωματίου βάσει Feng Shui. Eκτός από τρίτο άτομο στη σχέση, εκπέμπει αρνητική ενέργεια -άσχετα αν μιλάμε για ζευγάρι που κοιμάται σε κρεβάτι απέναντι από καθρέφτη- ακόμα κ σε οποιονδήποτε κοιμάται εκεί.
    An it harm none, do as ye will

  5. #35
    Join Date
    Jul 2007
    Όνομα:
    Δήμητρα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    34

    Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Πολύ καλό το άρθρο αν και λίγο ανατριχιαστικό!
    Με τίποτα δεν θα το χρησιμοποιούσα ως βοήθημα μαντείας...μπρρρρ
    Και μόνο που θυμάμαι τις σκηνές με τον καθρέπτη από το KONSTANTIN...απα πα πα πα....
    Εδώ μερικές φορές τρομάζω, όταν το βράδυ σηκώνομαι για να πιω νερό και βλέπω ξαφνικά τον εαυτό μου στον καθρέπτη!!!!! Που να δω και δεύτερο πρόσωπο εκεί μέσα.....:scared:
    Αν εμποδίζαμε τις ανεμοθύελλες να περνούν μέσα από τα φαράγγια, δεν θα είχαμε ποτέ την ευκαιρία να θαυμάσουμε την ομορφιά των σμιλευμάτων τους. (Elisabeth K. Ross)

  6. #36
    Join Date
    Dec 2007
    Όνομα:
    Ανδρέας
    Location
    Αθήνα
    Posts
    70

    Smile Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Quote Originally Posted by skorpaki View Post
    Εδώ μερικές φορές τρομάζω, όταν το βράδυ σηκώνομαι για να πιω νερό και βλέπω ξαφνικά τον εαυτό μου στον καθρέπτη!!!!!

    Φαντάζομαι πώς θα είσαι εκείνη τη στιγμή: τα μαλλία σε στύλ φιδιών της Μέδουσας, το μάτι μισάνοιχτο και τα σχετικά! :bigsmile::bigsmile:
    Χωρίς παρεξήγηση!!
    An it harm none, do as ye will

  7. #37

    Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Γειά σας...!Είμαι νέο μέλος...και χαίρομαι που μπαίνω στην ομορφη παρέα!
    Πολύ ωραίο το θέμα της καθρεπτομαντείας...το είχα ακούσει από την προγιαγιά μου, αυτό που αναφέρθηκε για τη Μ.Πέμπτη...και συγκεκριμένα μου είχε πει και τι ακριβώς λόγια έπρεπε να πει κανείς...αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι...Πάντως εκείνη υποστήριζε ότι της είχε βγεί !!!
    cap pas cap

  8. #38
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Talking Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Quote Originally Posted by vivaki77 View Post
    Γειά σας...!Είμαι νέο μέλος...και χαίρομαι που μπαίνω στην ομορφη παρέα!
    Πολύ ωραίο το θέμα της καθρεπτομαντείας...το είχα ακούσει από την προγιαγιά μου, αυτό που αναφέρθηκε για τη Μ.Πέμπτη...και συγκεκριμένα μου είχε πει και τι ακριβώς λόγια έπρεπε να πει κανείς...αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι...Πάντως εκείνη υποστήριζε ότι της είχε βγεί !!!
    Παιδιά εγώ αν ήθελα τοοοοσο πολύ να δώ ποιον θα παντρευτώ θα προτιμούσα το τρυκ με τα κουφέτα που τα βάζεις στο μαξιλάρι σου και ονειρεύεσαι λένε τον άντρα σου!!:toung: Δεν μπορώ να καταλάβω πως φαίνεται αυτός στον καθρέπτη και για πόση ώρα άραγε...Και μετά εξαφανίζεται;Πολύ τρομαχτικό!!!:toung:
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

  9. #39
    Join Date
    Dec 2007
    Όνομα:
    Αγγέλα
    Location
    Γιάννενα :(
    Posts
    259

    Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    "Σύμφωνα με άλλες λαογραφικές καταγραφές, πρέπει κανείς να αποφεύγει να κοιτάζει με σβηστά φώτα τις νύχτες σε καθρέπτη, γιατί εκεί μπορεί να εμφανίζονται οι ψυχές των νεκρών. "


    Πάντα είχα μια φοβία να κοιμάμαι το βράδυ σε δωμάτιο με καθρέφτες ή σε κρεβάτι που να έχει καθρέφτη απέναντι του!:blink:
    Δεν γνώριζα αυτή τη λαογραφική καταγραφή,αλλά τώρα έχω ένα λόγο παραπάνω!
    Εξαιρετικά ενδιαφέρον το άρθρο :bigsmile:
    Όσο για τις πρακτικές για ανύπαντρες έχω μεγάλη περιέργεια να τις δοκιμάσω αλλά μάλλον δε θα το τολμήσω γιατί ο φόβος μου θα είναι πολύ μεγαλύτερος ακόμα κι αν δε δω τίποτα στον καθρέφτη παρά μόνο τη φλόγα απ' το κερί!:scared:
    Και πάλι μπράβο!

  10. #40

    Re: Καθρεφτομαντεία - οι μυστικές δυνάμεις του καθρέφτη

    Quote Originally Posted by elessaar View Post
    Φίλτατη rose,

    αυτό όντως ισχύει. ¶λλωστε είναι ένας από τους βασικούς "νόμους" της διακόσμησης του υπνοδωματίου βάσει Feng Shui. Eκτός από τρίτο άτομο στη σχέση, εκπέμπει αρνητική ενέργεια -άσχετα αν μιλάμε για ζευγάρι που κοιμάται σε κρεβάτι απέναντι από καθρέφτη- ακόμα κ σε οποιονδήποτε κοιμάται εκεί.
    Αν ειναι στο πλαι ο καθρεφτης..εγειρεται θεμα????Βεβαια αυτο με το τριτο ατομο δεν ειναι και τοοοοοσοοοο κακο ...:toung::toung:

 

 
Page 4 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads