s
Μπορούσαν οι Αρχαίοι να πετάνε; - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 31 to 40 of 41
  1. #31

    Re: Μπορούσαν οι Αρχαίοι να πετάνε;

    Quote Originally Posted by skorpion View Post
    Υπαρχει διασταυρωμενη πηγη γενικα για το αν υπηρχε Ατλαντιδα?
    Το θέμα δεν είναι μόνο να υπάρχει η πηγή, το θέμα είναι να βρεθεί και κάποιο στοιχείο που να δείχνει ότι υπήρξε. Γι' αυτό και τα περί κρυστάλλων κλπ με παραξενεύουν. Μπορείς να αποκλείσεις το γεγονός ότι ο Πλάτωνας απλά περιγράφει την ιδανική πολιτεία και δεν γράφει ιστορία; Αλλωστε τα κείμενά του είναι φουλ στις αλληγορίες. Φιλοσοφία γαρ.


    Quote Originally Posted by skorpion View Post
    Οτι την εψαχνε την εψαχνε αλλα οτι δεν την εψαχνε στα Ελληνικα πελαγη σιγουρα δεν την εψαχνε εκτος κι αν ηταν τυφλος (απλα μου ξεφυγε η λεξη ελληνικα πελαγη αν και παρ ολα αυτα νομιζω οτι ηταν ευκολο να το κατανοησεις)
    Αποκλείεις δηλαδή το γεγονός να πήγε και καπάκι στην Ιθάκη και αυτά που διαβάζουμε να μην είναι τίποτα άλλο παρά μόνο "πολυλογίες" των αοιδών; Τα Επη εντάσσονται στα λογοτεχνικά είδη, όπως και να το κάνουμε. Είναι πολύ επισφαλές να προσπαθούμε να αποδώσουμε ιστορικότητα σε κάτι που δεν μπορεί να υπάρξει τεκμηρίωση.

    Παρεπιπτόντως, κατανοώ πολύ καλά. Γι' αυτό και υπογράμμισα τις 2 προτάσεις σου, οι οποίες ήταν αντιθετικά συνδεδεμένες, αλλά ουσιαστικά έλεγαν το ίδιο πράγμα. Αλλά, οκ, δεν τρέχει τίποτα. Τώρα κατάλαβα τί εννοουσες.

    Quote Originally Posted by skorpion View Post
    Τι σου προσφερει ουσιαστικα να ασχολεισαι με την αστρολογια ειναι διασταυρωμενη 100% οτι λειτουργει?
    Πολύ απλά: δεν πιστεύω ότι η αστρολογία είναι επιστήμη, τουλάχιστον με τους όρους που ονομάζουμε κάτι επιστήμη. Οπότε, μου δίνεται το δικαίωμα να ασχοληθώ μαζί της; :blink:


    Quote Originally Posted by skorpion View Post
    Τελος οτι καποιοι κοροιδευουν καποια πραγματα που ομολογουμενως για τον πολυ τον κοσμο φαινονται χαζα δεν τους κανει πιο εξυπνους γιατι ποτε οι πιο εξυπνοι δεν ηταν οι πολλοι
    Δεν είναι θέμα εξυπνάδας. Αλλά θέμα υποτίμησης της νοημοσύνης σε ορισμένες περιπτώσεις.

    Αλλά για να μη βγω οφ τοπικ, ακόμα δεν μπήκα :embarrest, θα προσπαθήσω να σταματήσω εδώ και να συνεισφέρω στο θέμα, μιλώντας μόνο γι' αυτό! :embarrest:embarrest
    Πολλοί καιροί με δέρνουνε μα οι κλώνοι μου δε σπούνε
    γιατί 'χω ρίζες δυνατές στη γη και με κρατούνε... (Χαΐνηδες)

  2. #32
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Μπορούσαν οι Αρχαίοι να πετάνε;

    κι εγω μαλλον δεν εγινα παλι κατανοητη ως προς το μυνημα που ηθελα να περασω. Σε καποια απ αυτα που υποθηκαν θα απαντησω αυριο μαλλον αν βρω χρονο κι αν δε βαριεμαι ...
    Αλλα ομολογω οτι δε σε κατανοω ουτε εγω.... σε ρωτησα εγω αν ειναι η αστρολογια επιστημη ή οχι? εγω σε ρωτησα γιατι ασχολεισαι με κατι που δεν ειναι διασταυρωμενο και η απαντηση σου περιμενα οτι ισως θα μπορουσε να αποτελεσει απαντηση και στην ερωτηση που εκανες εσυ η ιδια παραπανω στο τι προσφερει κατι που μπορει εντελλει να ειναι και απλα υποθεσεις.....αλλα τωρα που το σκεφτομαι μπορει και να μη μπορουσε....
    Και τελος δεν ειμαι εγω αυτη που αποκλεει πραγματα αλλα αλλοι, εγω προτιμω να ενταξω περισσοτερα πραγματα κι ας αποδειχτει οτι καποια απ αυτα ειναι αχρηστα παρα να διακινδυνεψω να αποκλεισω αριστουργηματα.
    Τεσπα ειναι ο ερμης αναδρομος αλλα εκτος απ αυτο σημερα με βρισκω λιγο νευρικη οποτε δε το συνεχιζω

    φιλια
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  3. #33

    Re: Μπορούσαν οι Αρχαίοι να πετάνε;

    Quote Originally Posted by poseidonas View Post
    οσων αφορα τον ομηρο την οδυσσεια και στους στοιχους θ 577-590 θα διαβασεται αναλογα περιστατικο!!
    Μία ερώτηση: δίνεις στίχους του πρωτότυπου κειμένου ή κάποιας μετάφρασης; Και αν είναι μετάφραση, ποια έχεις; Εγώ κοιταξα του Κακριδή και δεν βρηκα κατι σχετικό. Και στο πρωτότυπο μια απο τα ίδια.
    Πολλοί καιροί με δέρνουνε μα οι κλώνοι μου δε σπούνε
    γιατί 'χω ρίζες δυνατές στη γη και με κρατούνε... (Χαΐνηδες)

  4. #34
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    10

    Re: Μπορούσαν οι Αρχαίοι να πετάνε;

    Δεν έχω κάποια ιδιαίτερα κείμενα , αλλά αυτά που παρουσιάζουν και διδάσκονται από τον οργανισμό εκδόσεων διδακτικών βιβλίων .
    Στη Θ λοιπόν ραψωδία και στον στοίχο 577 ξεκινά …..

    Πες μου και την πατρίδα σου , την χώρα , το χωριό σου
    Για να σε πάνε εκεί με νου και σκέψη τα καράβια
    Γιατί δεν έχουν τα γοργά καράβια των Φαιάκων
    Σαν τα άλλα τα πλεούμενα τιμόνια ή κυβερνήτες ,
    ΜόνΆ έτσι βρίσκουν μόνα τους τη σκέψη των ανθρώπων ……
    …..κτλ κτλ …….
    Εγώ, θα πρότεινα να ξαναδιαβάσουμε αυτό το λεγόμενο «παραμυθάκι» από την αρχή όλοι μας . Με ανοικτό μυαλό να δούμε ότι τελικά αυτά που μας έλεγαν ότι είναι παρομοιώσεις ……τελικά σαν να μην είναι και τοοσσσοοοο πολύ παρομοιώσεις !!
    Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και την καταθέτω . Μπορεί να κάνω και λάθος , αλλά δεν προσβάλω κανέναν .

  5. #35

    Re: Μπορούσαν οι Αρχαίοι να πετάνε;

    Quote Originally Posted by poseidonas View Post
    Δεν έχω κάποια ιδιαίτερα κείμενα , αλλά αυτά που παρουσιάζουν και διδάσκονται από τον οργανισμό εκδόσεων διδακτικών βιβλίων .
    Στη Θ λοιπόν ραψωδία και στον στοίχο 577 ξεκινά …..

    Πες μου και την πατρίδα σου , την χώρα , το χωριό σου
    Για να σε πάνε εκεί με νου και σκέψη τα καράβια
    Γιατί δεν έχουν τα γοργά καράβια των Φαιάκων
    Σαν τα άλλα τα πλεούμενα τιμόνια ή κυβερνήτες ,
    ΜόνΆ έτσι βρίσκουν μόνα τους τη σκέψη των ανθρώπων ……
    …..κτλ κτλ …….
    Εγώ, θα πρότεινα να ξαναδιαβάσουμε αυτό το λεγόμενο «παραμυθάκι» από την αρχή όλοι μας . Με ανοικτό μυαλό να δούμε ότι τελικά αυτά που μας έλεγαν ότι είναι παρομοιώσεις ……τελικά σαν να μην είναι και τοοσσσοοοο πολύ παρομοιώσεις !!
    Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και την καταθέτω . Μπορεί να κάνω και λάθος , αλλά δεν προσβάλω κανέναν .
    Γεια σου Ποσειδώνα,

    τελικά για την ίδια έκδοση μιλάμε, για το παλιό σχολικό βιβλίο της Οδύσσειας. Αν δεις όμως τί λέει στη συνέχεια, νομίζω πως δεν παραπέμπει σε πτητικές μηχανές:

    ... και ξέρουν όλων τα χωριά, τα καρπερά χωράφια,
    και γοργοτάξιδα περνούν της θάλασσας τα πλάτια,
    κρυμμένα μες στην καταχνιά και στην πυκνή θολούρα,
    κι ούτε φοβούνται να χαθούν μήτε κακό να πάθουν. [...]

    Απ' όσο έχω διαβάσει οι Φαίακες ήταν ξακουστοί θαλασσοπόροι με αναπτυγμένο ναυτικό και εμπόριο και μάλλον σ' αυτό αναφέρεται ο Αλκίνοος, που μάλιστα λίγο παρακάτω στο στίχο 588 αποκαλεί τους Φαίακες "καλόβολους περάτες" (πομποὶ ἀπήμονές).
    Πολλοί καιροί με δέρνουνε μα οι κλώνοι μου δε σπούνε
    γιατί 'χω ρίζες δυνατές στη γη και με κρατούνε... (Χαΐνηδες)

  6. #36
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    10

    Re: Μπορούσαν οι Αρχαίοι να πετάνε;

    Σωστή παρατήρηση έχεις κάνει . Όμως εδώ είναι και το ζουμί της υπόθεσης για εμένα πάντα έτσι ???
    Μόνο με μια πολύ ανεπτυγμένη τεχνολογία θα μπορούσαν να το κάνουν αυτό .
    Και αν διαβάσεις ακόμη παρακάτω στο σημείο όπου σε μια μέρα μόνο τα πλοία των Φαιάκων πηγαίνουν σε όλα τα πλάτη και μήκη του πλανήτη.
    Αν διαβάσεις την ιστορία , θα δεις πως ο Ποσειδώνας , θύμωσε και έχτισε ένα τοίχος γύρω από την πόλη τους κτλ κτλ
    Αυτό όλο το οικοδόμημα της πτητικής τεχνολογίας βασίζεται στη ορολογία του λεγόμενου……ΔΕΗΚΟΣΟΣ ( Ηλεκτρομαγνητικός εγκέφαλος στο αερόπλοιο επάνω , όπου διάβαζε την σκέψη σου και σε ταξίδευε ασφαλή στον προορισμό σου ) , άλλωστε εδώ που τα λέμε και σήμερα χαμός γίνεται με αυτό το σύστημα έτσι ??
    Μην τρελαθούμε και άλας , είναι γνωστό σε όλους ,απλά με άλλη ορολογία και άλλη δραστηριότητα . Πόσοι από εσάς δεν έχετε παίξει τα καινούρια παιχνίδια στον υπολογιστή η ακόμη στον λεγόμενο διάδρομο , όπου είναι μια εικονική πραγματικότητα ?? ο αυτόματος πιλότος στα αεροπλάνα ??? . Σήμερα δηλαδή μπορούμε…. και γιατί όχι πριν χιλιάδες χρόνια ?? να κάνουμε και τον δικηγόρο του έξω από εδώ !! φτου φτου…!!
    Πάντως χαίρομαι ειλικρινά ,άσχετα με το πιστεύει ο καθένας , που γίνονται τέτοιες κουβέντες με άτομα που έχουν γνώσεις και όλα που δεν έχουν….ο άνθρωπος έχει το μοναδικό προνόμιο να μαθαίνει και να αποκτά αυτό που λέμε ΠΕΙΡΑ ΚΑΙ ΣΟΦΙΑ , από όλους τους ζωντανούς οργανισμούς που γνωρίζει στην ζωή του . Ακόμη και από ένα μυρμηγκάκι !!
    Καλημέρα
    Με τιμή
    Poseidonas

  7. #37
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Μπορούσαν οι Αρχαίοι να πετάνε;

    Quote Originally Posted by poseidonas View Post
    Πάντως χαίρομαι ειλικρινά ,άσχετα με το πιστεύει ο καθένας , που γίνονται τέτοιες κουβέντες με άτομα που έχουν γνώσεις και όλα που δεν έχουν….ο άνθρωπος έχει το μοναδικό προνόμιο να μαθαίνει και να αποκτά αυτό που λέμε ΠΕΙΡΑ ΚΑΙ ΣΟΦΙΑ , από όλους τους ζωντανούς οργανισμούς που γνωρίζει στην ζωή του . Ακόμη και από ένα μυρμηγκάκι !!
    πολυ σωστος!!!
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  8. #38
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    10

    Re: Μπορούσαν οι Αρχαίοι να πετάνε;

    Το θέμα δεν είναι αν είμαι εγώ σωστός αλλά , κρύβουν από τους ανθρώπους όσων αφορά την τεχνολογία .
    Δηλαδή πιστεύετε πως το θέμα είναι αν πετούσαν εκείνο τον καιρό ιπτάμενες μηχανές μόνο ??? Σας λέω ότι πετούσαν …..και ..??? Όχι βέβαια , αλλά με τι καύσιμο πετούσαν και πως το παρήγαγαν .
    Εδώ έχουμε εγκλωβιστεί από 5 φαμίλιες ανά τον κόσμο και ελέγχουν τις τιμές των καυσίμων μας . Δυστυχώς έτσι και δεν έχουμε καύσιμο ή μας κόψουν το ρεύμα….πάπαλα παιδιά ….έχουμε μάθει να τα κάνουμε όλα με την τεχνολογία !
    Μια διακοπή και τέλος……πάει το φαγητό , πάει η τηλεόραση , πιστολάκι , ….βλέπω πολλές γυναίκες εδώ μέσα…..να τις ενθυμούμαι έτσι ????χ αχ α αχ αχ αχ α
    Για να μην ξεφεύγω από το θέμα είναι πως άδικα πληρώνουμε την ενέργεια σήμερα στα σπίτια μας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ένα παράδειγμα στο παραπάνω και το ποιο σημαντικό ,.,,,αφού εγώ σκέφτηκα αυτή την ανοησία , κανείς άλλος δεν την σκέφτηκε σε όλον τον πλανήτη ??
    Δηλαδή άμα , κτύπα ξύλο απαπαπααα, κάνουμε κανένα σκηνικό με τους απέναντι γείτονες μας …..χιχιχιχιχιιιι……όποιος έχει καλύτερο σημάδι και ρήξη τον κεντρικό του εργοστασίου παραγωγής ρεύματος …..θα κερδίσει έτσι ????? ΛΕΩ ΤΩΡΑ …..!!
    ΝΑΙ…..ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ……έτσι έλεγε ένας τύπος που ήτανε να καταδικαστεί , στο δικηγόρο του , <λες να πάμε αύριο για καφέ και τσίπουρα στην Χαλκίδα >?? Ο δικηγόρος με στόμφο του είπε ….ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ !!
    Χ ΑΧ ΑΧ ΑΧ ΑΧ ΑΧ ΑΧ ΑΧ Α ΧΑ Χ
    Καταλαβαίνεται λοιπόν πόσο αστεία ποια είναι τα πράγματα , καθώς και ότι δεν μπορεί κανείς να παίζει με την νοημοσύνη μας .,
    ¶ρα λοιπόν για να συνοψίσουμε ……..δεν βασίζεται ο στρατός στην υποφαινόμενη ενέργεια που έχουμε εμείς οι κοινοί θνητοί ! Τώρα αν θα κτυπήσουν κάποιες παραγωγικές μονάδες…..εεεεε ναι ρε παιδιά , έτσι θα αντιδράσει ο κόσμος και θα τα βάλει με τον στρατό μας και με την κάθε κυβέρνηση…είναι αυτό που λέμε ΨΥΧΡΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ !
    Ξέρετε λοιπόν τι θα μπορούσαμε να κάνουμε αν κάποιοι έδωναν ή απελευθέρωναν την ενέργεια στον κόσμο , δωρεάν, δεν θα είχαμε πείνα , θα καλλιεργούσαμε και τις ποιο ακατάλληλες περιοχές του πλανήτη μας .
    Κάποτε η Αίγυπτος βασίζονταν στις πυραμίδες , όπου με την ηλεκτρομαγνητική τους ενέργεια , άλλαζαν ακόμη και το κλίμα στην περιοχή και έριχνε μεγάλες βροχές , που κρατούσαν ένα μήνα , σε σημείο ώστε να είναι καλλιεργήσιμα και πολύ ζωντανά τα χωράφια τους εκεί ! Αλλά δεν θα ήθελα να μιλήσω γιαυτο το θέμα γιατί θα ανοίξουμε μεγάλη κουβέντα …..ναι γίνονταν ακόμη και σήμερα με κάποιους ψεκασμούς μπορούμε να φέρουμε βροχή ή ξηρασία αντίστοιχα !
    Έχω πλατειάσει και να ζητήσω συγνώμη…..κλείνω …..!! ελπίζω να μην σας κούρασα …!!!!!!!!!!!!!!
    Διαβάστε και αναλύστε την ελληνική γλώσσα παιδιά ! Θα δούμε θαύματα να συμβαίνουν ! Διαβάστε μια και δυο και δέκα φορές ένα κείμενο ….μόνο τότε θα το καταλάβετε !!
    Ένα παράδειγμα για να σας βάλω σε σκέψεις …..αφού απαντήσω για το αν η αστρολογία είναι επιστήμη …….ο μηχανισμός των Αντικυθήρων λέει πολλά , αλλά είναι σε τέτοια χέρια , όπου ο ύπατος βαθμός της κομπλεξικοτητας , δεν αφήνει να δούνε , ίσως και να βοηθήσουν και άλλοι , στην μεγάλη τους αυτή προσπάθεια που κάνουν για την αποκρυπτογράφηση του ! Ναι είναι μεγάλη επιστήμη , την διδάχθηκε και ο Αχιλλέας και όλοι οι μεγάλοι πολεμιστές εκείνοι !! Ήτανε ένα από τα βασικότερα μαθήματα τους , όπως και αυτό της αεροναυπηγικής !!

    Αν πάρουμε την αλφάβητο μας , την ξέρετε όλοι έτσι ???....αλλά την διαβάσουμε ανάποδα …..έχετε αναρωτηθεί ποτέ τι λέει ???
    Αβγδεζηθικλμνξοπρστυφψω ……..για όσους την ξέχασαν ….!!!!!

    Ω = ΩΜΕΓΑ
    Ψ= ΨΙ
    Χ= ΧΙ
    Φ= ΦΙ
    Υ= ΥΨΙΛΟΝ
    Τ= ΤΑ(Φ)
    Σ= ΣΙ …………………ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΞΤΛΤ….
    Για να δούμε λοιπόν τι συμβαίνει εδώ χάμω που λένε και οι παλιοελλαδιτες.,….μακριαααα ααααα
    Να σου όπως έχει το κείμενο…… Ω, ΜΕΓΑ ΨΥΧΗ ΦΆΥΨΗΛΟΝ (από ψηλά δηλαδή ), ΤΑΣΗ ΡΟΠΗ ……..ΚΤΛ ΚΤΛ…..
    ΑΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ όπως ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ Η ΓΛΩΣΣΑ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΜΗ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ !!
    Όσο και να μην θέλουν….. ένας χαζός σαν εμένα θα το έβλεπε, θα το παρατηρούσε , άρα το έχουν δει και άλλοι , έχουν ξυπνήσει νωρίτερα, εμένα με έφαγε το ξενύχτη !!! χαα χα χα
    Όλοι μαζί για να αναπτύξουμε το μυαλό μας , το πνεύμα μας και να καλυτερέψουμε την ψυχή μας παίδες…..πολύ η κακία , η ρουφιανιά , η μισαλλοδοξία , η φιλαργυρία , η φθονερια ( δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια λέξη ) , η βία ……άστα να πάνε όλη μέρα μπορώ να γράφω ,,,,,,,έτσι μας τα περνούν δυστυχώς ή ευτυχώς !


    καλημέρα
    με τιμή
    poseidonas

  9. #39
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    281

    Re: Μπορούσαν οι Αρχαίοι να πετάνε;

    Αγαπητέ Ποσειδώνα (??!!:blink

    Η διακοπή παροχής ενέργειας και οι συνέπειες αυτού μπορούν εμφανέστατα να παρατηρηθούν στην περιοχή της λωρίδας της Γάζας, με ό,τι κι αν αυτό σημαίνει...

    fftopic: Το ξέρω...:nuts::embarrest

  10. #40
    Join Date
    Nov 2006
    Όνομα:
    ΧΡΥΣΑ
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    77

    Re: Μπορούσαν οι Αρχαίοι να πετάνε;

    Αγαπητέ poseidona, συμφωνώ μαζί σου σε πολλά από αυτά που γράφεις. Θα συμπληρώσω μόνο ότι στο θέμα ενέργεια ας παρατηρήσουμε τα γεγονότα που δηλώνουν ότι όπου υπάρχουν πηγές πρώτων υλών για παραγωγή ενέργειας, έχουμε και πολέμους (πρωην Γιουκοσλαβία ουράνιο, Ιράκ πετρέλαιο, πρωην ΕΣΣΔ φυσικό αέριο, πετρέλαιο κτλ)
    Τώρα όσον αφορά το θέμα (Μπορούσαν οι Αρχαίοι να πετάνε?), εχω να πω ότι κατά την διάρκεια των φοιτητικών μου χρόνων είχε πέσει στα χέρια μου ένα βιβλίο (δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τίτλο του) όπου αναφέρεται ότι οι Αρχαίοι Έλληνες είχαν προοδεύσει τόσο πολύ στις επιστήμες, ώστε αναγκάστηκαν να καταστρέψουν ένα μεγάλο αριθμό συγγραμμάτων υπό τον φόβο της ενδεχόμενης μελλοντικής καταστροφής του ανθρώπινου είδους.. Στο ίδιο βιβλίο αναφέρεται και η δυνατότητα του Πυθαγόρα να υπερίπταται και μάλιστα στο διάστημα όπου μπορούσε να παρατηρήσει την Γη από ψηλά και να μελετήσει τις τροχιές των ουράνιων σωμάτων.
    Νομίζω ότι οι Αρχαίοι πολιτισμοί (όχι μόνο οι Έλληνες, αλλά και οι Αζτέκοι, Μάγια κτλ) είχαν εκμεταλευτεί στο έπακρο την δυνατότητα επικοινωνίας τους με εξωγήινους πολιτισμούς, οι οποίοι τους παρείχαν την τεχνογνωσία για να κατασκευάσουν τον ανάλογο μηχανολογικό εξοπλισμό.
    Πάντως δεν θεωρώ αδύνατο το συγκεκριμένο επίτευγμα για τους Αρχαίους, πιστεύω ότι είχαν τα μέσα να κάνουν πολλά περισσότερα από αυτά που γνωρίζουμε για αυτούς σήμερα.
    Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοικτά

 

 
Page 4 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads