s
Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά.. - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast
Results 31 to 40 of 64
  1. #31
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    56

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    ktisila, με προβληματίζει το γεγονός οτι αν η αστρολογία ισχύει [που απο οτι φαίνεται έχει τουλάχιστον μια σοβαρή βάση] τοτε αναπόφευκτα βγάζει ειρωνικά τη γλώσσα με ένα σωρό γνωστικούς κλάδους που εξηγούν τα πράγματα με διαφορετικούς τρόπους. Επίσης με προβληματίζει γιατι μετακινείται πλέον η ισορροπία μιας κοσμοθεωρίας, και η "μοίρα" εμφανίζεται στο παιχνίδι.

    Είναι εντελώς προφανές ποσο σημαντικό / ενδιαφέρον μπορεί να είναι αυτό για έναν υλιστή/σκεπτικιστή και άθεο. Δεν αισθάνθηκα επιθετικότητα απο σένα, so, no worries, Να' σαι καλα.

    gold soul>
    Αν αισθάνεσαι καταδικασμένος, όπως λες, να πας σε ένα αγγλόφωνο site για να συζητήσεις ως άνθρωπος, θα μπορούσες να το κάνεις και χωρίς δηλώσεις και προειδοποιήσεις αφού στην ουσία δεν αφορά και κανέναν άλλον.
    θα μπορούσα να το κάνω επίσης, κάνοντας ακόμα πιο δραματικές δηλώσεις. Επίσης θα μπορούσα να το κάνω χορεύοντας τσάμικο, πιάνοντας τη μύτη μου με το δεξί μέρι και το δεξί μου αυτί με το αριστερό. Θα μπορούσα ακόμα να το κάνω παίζοντας καραμούζα, ή περπατώντας με τα χέρια...

    Ούτως ή άλλως δεν σε ανάγκασε κανείς να συμμετέχεις εδώ, δε χρειάζεται να απολογηθείς αν φύγεις ούτε θα μας στοιχίσει αν το κάνεις
    ουτε εσένα σε ανάγκασε φίλε μου κανείς να συμμετάσχεις στο νήμα μου. κι όσο για το αν θα στεναχωρηθεί κάποιος αν φύγω, να μιλάς για τον εαυτό σου, μιας και απο οτι κατάλαβα δεν είσαι εκπρόσωπος τύπου του φόρουμ, εγώ πάντως πολύ θα στεναχωριόμουν αν έφευγες, τώρα που σε γνώρισα τι χιουμορίστας είσαι.

    Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να σου φέρει στο πιάτο τα θέματα που ζητάς και να σου λύσει αμέσως και πλήρως τις απορίες σου, χωρίς να έχεις κάνει την παραμικρή προσπάθεια για να κατανοήσεις τουλάχιστον τις βασικές αρχές της αστρολογίας..
    κανείς δεν είναι υποχρεωμένος για τίποτα, ειδικά εγώ

    ποιές είναι οι βασικές αρχές της αστρολογίας?
    "ψάξε μόνος σου στο φόρουμ" ?
    "ότι πάνω και κάτω" [αυτή είναι η μόνη αρχή που έχω εντοπίσει]
    "πάρε αυτό το βιβλιο"
    "σκάστα σε ένα μέντιουμ και θα δεις" ?
    "μελέτησε το γεννέθλιό σου χάρτη και θα δεις" ?

    σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου για τις μηχανές αναζήτησης πάντως

    φιλικότατα
    τοξότης με ωροσκόπο σκορπιο και κάτι γκούζνικο στον ¶ρη, κατα πάσα πιθανότητα

    ΥΓ: katiakiss, τώρα άλλαξα συμπεριφορά. οχι πριν. το σχόλιο για τη μαντάμ ζαϊρα ήταν σοβαρό [ποσο σοβαρά είναι δηλαδή τα πράγματα??? :bigsmile: ]

    δεν ήξερα οτι έχετε θέμα με ανθρώπους που κλέβουν υλικό απο το site χωρίς να δίνουν αναφορά. αλλα και πάλι, δεν καταλαβαίνω γιατι αυτό το σχόλιο σε έκανε να μου επιτεθείς...

  2. #32

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Σιγουρα γυρω μας συμβαινουν χιλιαδες πραγματα που ακομα δεν μπορουν να εξηγηθουν, ενα απο αυτα ειναι και η επιρροη των αστρων. Αυτο ομως δεν καθιστα την αστρολογια μη επιστημονικη!!! Εχουμε ανακαλυψει ελαχιστα πραγματα απο αυτο που εμεις ονομαζουμε συμπαν. Σκεψου πως και η εξελιξη της φυσικης στηριζεται πανω στην παρατηρηση, τα πειραματα και τις εικασιες.
    Πιστευω πως οι επιστημες πρεπει να εξελιχθουν πολυ ακομα για να φτασουμε σε σημειο να δωσουμε μια "ορθολογικη" ερμηνεια στην επιδραση των πλανητων στον ανθρωπο [εννοω με την βοηθεια φυσικων νομων]

  3. #33
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    56

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    καλα [και λίγο στερεότυπα] αυτά... μάλλον μιλάμε άλλη γλώσσα πάντως...

    μπορεί να είμαι σκεπτικιστής, αλλα προς το παρόν δε με απασχολεί το γιατι μας επηρεάζουν τα άστρα - ούτε νομίζω οτι θα το εξηγήσουμε τώρα κοντά. Η παρατήση του φαινομένου είναι αρκούντως συναρπαστική προς το παρόν....

  4. #34

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Φιλε μου αυτο που ηθελα να σου δειξω ειναι πως η αστρολογια δεν "βγαζει την γλωσσα ειρωνικα" σε κανενα γνωστικο κλαδο. Καθε γνωστικος κλαδος μπορει να προσεγγιζει ενα αντικειμενο απο διαφορετικες πλευρες και να τα εξηγησει με βαση το περιεχομενο του.
    Οσο για την μοιρα στην οποια αναφερεσαι καλο θα ηταν να ξεκαθαρισουμε τι διαστασεις δινουμε σε αυτη την εννοια πριν συνεχισουμε την συζητηση.

  5. #35
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    56

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    μοίρα π.χ. είναι να δέχεσαι σε ένα βαθμό έστω οτι η τωρινή πλανητική κρίση είναι κάτι που διαβάζεται στα άστρα και να υποβαθμίζεις παντελώς την ανθρώπινη πρωοβουλία

    και ασφαλώς και βγάζει ειρωνικά τη γλώσσα στα υπόλοιπα γνωστικά αντικείμενα η αστρολογία, π.χ. στην ψυχολογία.

    αν πίστευες πάντα στα άστρα, βέβαια, ίσως και να μη μπορείς να το διακρίνεις. Για μένα όμως, που τα άστρα είναι καινούργιο δεδομένο, τότε το 'βγάζει γλώσσα' είναι μετριοπαθές...

  6. #36

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Aς ξεκινησω με το τελευταιο!!! Οχι δεν πιστευα παντα. Η αστρολογια προεκυψε τα δεκα τελευταια χρονια και πιστεψε με επεσε πολυ διαβασμα προκειμενου να της καταληξω σε συμπερασματα.
    Οσο για την μοιρα............ λοιπον σκεψου εναν ανθρωπο να εχει πολυ ομορφη φωνη, δεν θα μπορουσες να πεις γι,αυτον πως μπορει να γινει τραγουδιστης? Αν ενας αλλος δεν εχει καθολου ωραια φωνη θα μπορουσε????????? Σε αυτη την περιπτωση που ειναι η ανθρωπινη πρωτοβουλια?
    Αυτο που θελω να σου εξηγησω ειναι πως στην ουσια εχουμε την ψευδαισθηση την ελευθεριας βουλησης γιατι δεδομενου πως εχουμε συγκεκριμενα χαρακτηριστικα [εχουμε δηλαδη συγκεκριμενο τροπο σκεψης] οι αποφασεις που θα παρουμε ειναι λιγο πολυ δεδομενες αναλογα με το περιβαλλον που θα βρεθουμε.
    Η αστρολογια ερχεται και ερευνα αυτο. Το πως οι πλανητες σου προσδιδουν καποια χαρακτηριστικα δεν μπορει να απαντηθει ακομα αλλα ξεροντας τα χαρακτηριστικα αυτα μπορεις να καταλαβεις και τις κατευθυνσεις που θα παρει ο καθε ανθρωπος.
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι λες πως η αστρολογια "βγαζει γλωσσα" στην ψυχολογια. Αν θες εξηγησε το.

  7. #37

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Αγαπητέ Τοξότη,

    η πιο σύγχρονη τάση στην αστρολογία είναι να συνδυάζεται με την ψυχολογία. Οι δυο πιο μεγάλες και σύγχρονες σχολές αστρολογίας στον κόσμο (μια στην Αγγλία και μια στις ΗΠΑ) είναι σχολές ψυχολογικής αστρολογίας. Για να διδάξει κάποιος στις σχολές αυτές εκτός από αστρολόγος πρέπει να είναι και διπλωματούχος ψυχολόγος με μάστερ ή δοκτοράτο στην ψυχολογία. Οι καθηγητές δηλαδή σ' αυτές τις σχολές είναι ταυτόχρονα επαγγελματίες αστρολόγοι και ψυχολόγοι. Στις επαγγελματικές τους συναντήσεις που κάνουν χρησιμοποιούν ταυτόχρονα την αστρολογία και την ψυχολογία.

    Κι η ψυχολογία εμπεριέχει την έννοια του πεπρωμένου. Τι άλλο είναι το να γεννηθεί κανείς από συγκεκριμένους γονείς, σ' ένα συγκεκριμένο περιβάλλον και να διαμορφώσει συγκεκριμένα προβλήματα; Αυτό εμπεριέχει την έννοια του τυχαίου και του πεπρωμένου. Η ψυχολογία όμως λέει πως όταν γίνουμε ενήλικες πια έχουμε την ευθύνη του εαυτού μας και της διαχείρησης των προβλημάτων μας. Το ίδιο λέει και η αστρολογία.

    Τώρα αν κάποιος αστρολόγος συνδυάζει την αστρολογία με πιο μεταφυσικές θεωρήσεις ή όχι είναι θέμα προσωπικής του επιλογής. Δεν είναι απαραίτητο ένας αστρολόγος να έχει μεταφυσική θεώρηση του κόσμου. Σε μια στατιστική έρευνα που έγινε σε αστρολόγους από διάφορες χώρες καταγράφηκε ένα ποσοστό αστρολόγων που είναι άθεοι.

  8. #38
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Έρρικα
    Location
    στη θάλασσα!
    Posts
    223

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    ..... εγώ έχω να πω ένα πράγμα... Έτσι είναι, αν έτσι πιστεύεις!!! (..μετά τα:clapping: :clapping: χαχαχα:bigsmile
    πέρα από την πλάκα, κάθε άνθρωπος βιώνει αυτό που πιστεύει!! Η πραγματικότητα που βιώνει είναι αποτέλεσμα των πεποιθήσεών του.
    αγαπώ πολύ τα τοξοτάκια (και οι ωροσκόποι πιάνουν :bigsmile: !) όμως όταν βγαίνει ο ισχυρογνώμων εαυτός στενοχωριέμαι... το παίρνω προσωπικά.

    Προσωπικά προτιμώ να είμαι χαρούμενη από το να έχω πάντα δίκιο :bigsmile:

    Σε κάθε περίπτωση, κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τα μαγνητικά πεδία των πλανητών... είναι αυτό που στην αστρολογία λέμε ''υπάρχει η τάση''...
    καταλαβαίνεις ότι μεγάλωσες όταν κοιμάσαι στον καναπέ και ξυπνάς στον καναπέ...

  9. #39

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    Errikaki την τελευταια προταση με τα μαγνητικα πεδια δεν την καταλαβα:blink:
    Αν εχεις την καλοσυνη εξηγησε την.
    Τα πιστευω του καθενος ειναι ιερη υποθεση και οφειλουν ολοι να τα σεβονται.
    Ο δογματισμος ομως ειναι αλλη υποθεση και δυστυχως η αστρολογια εδω και χρονια βαλλεται απο "ανοιχτομυαλους"- σκεπτομενους δογματιστες. [δεν ειναι σποντα για σενα to3o]

  10. #40
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Έρρικα
    Location
    στη θάλασσα!
    Posts
    223

    Re: Συζήτηση περί ζωδίων, απ' τα γενικά στα ειδικά..

    [QUOTE=ktisila;133041]Errikaki την τελευταια προταση με τα μαγνητικα πεδια δεν την καταλαβα:blink:
    Αν εχεις την καλοσυνη εξηγησε την.
    Τα πιστευω του καθενος ειναι ιερη υποθεση και οφειλουν ολοι να τα σεβονται.
    Ο δογματισμος ομως ειναι αλλη υποθεση και δυστυχως η αστρολογια εδω και χρονια βαλλεται απο "ανοιχτομυαλους"- σκεπτομενους δογματιστες. [δεν ειναι σποντα για σενα to3o][/QUO

    Σύμφωνα με τη φυσική, μαγνητικό πεδίο ονομάζεται γενικά ο χώρος μέσα στον οποίο υπάρχουν μαγνητικές δυνάμεις. Κάθε πλανήτης διαθέτει μαγνητικό πεδίο, όμως δεν έχει την ίδια ισχύ σε όλους τους πλανήτες.

    Ένα απλό παράδειγμα είναι αυτό που συμβαίνει με τη σελήνη, το δορυφόρο της γης, όταν είναι πανσέληνος.. έρευνες έχουν δείξει ότι τις μέρες αυτές είναι αυξημένη η εγκληματικότητα ενώ όλοι όσοι μελετάμε τα άστρα είμαστε κάτι παραπάνω από βέβαιοι για το πως επηρεάζει την ψυχοσύνθεσή μας η σελήνη...

    Τα μαγνητικά πεδία είναι δυνάμεις, που είτε θέλουμε να το δεχτούμε είτε όχι (για εγωιστικούς λόγους πολλές φορές) ασκούν σημαντική επιρροή στον άνθρωπο.

    Αρκεί να σκεφτείς ότι το ίδιο το σύμπαν είναι ένα τεράστιο ηλεκρομαγνητικό πεδίο.
    Μαγνητο-ατμόσφαιρα έχουν ακόμη όλα τα όντα, ακόμη και ο άνθρωπος. Είναι αυτό που αποκαλούμε αύρα...
    Σίγουρα όλοι έχουμε νιώσει την ενέργεια άλλων ανθρώπων.

    Το σώμα μας είναι μια ηλεκτρική μηχανή. Κάθε μέρος του σώματός μας έχει διαφορετικά ηλεκτρικά φορτία. Όσο πιο λεπτή είναι μια επιδερμίδα τόσο πιο περιεκτική είναι σε ηλεκτρικό φορτίο και πιο ευαίσθητη σε αυτό. Γι αυτό λέμε κάποιον αναίσθητο..γιατί δεν επηρεάζεται από τα εκπεμπόμενα από άλλους ηλεκτρικά φορτία!!
    καταλαβαίνεις ότι μεγάλωσες όταν κοιμάσαι στον καναπέ και ξυπνάς στον καναπέ...

 

 
Page 4 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads