s
Έρως - ο πλανητοειδής του Έρωτα - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 31 to 40 of 50
  1. #31
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    45

    Re: Έρως - ο πλανητοειδής του Έρωτα

    Για τον 'Ερωτα, το ότι είναι ο μεγαλύτερος αστεροειδής και έχει βαρύνουσα σημασία, γράφει ο μεγάλος Δάσκαλος του εσωτερισμού (κι όχι μόνο) Νικόλαος Μαργιωρής, σε τόμο της σειράς των 11 βιβλίων του, για την Αστροσοφία κι Αστρολογία. Δεν αμφισβητείται εύκολα η γνώση ενός τέτοιου ατόμου.
    Δεν ειναι ετσι! Ο μεγαλυτερος αστεροειδης ειναι η Δημητρα με διαμετρο 975km ακολουθει η Παλλας με διαστασεις 570x525 km (δεν εχει σφαιρικο σχημα) και δεκαδες αν οχι εκατονταδες αλλοι μεγαλυτεροι απο τον μικροσκοπικο Ερωτα.
    Στην εικονα που βρηκα στην wikipedia φαινονται οι πρωτοι 10 που ανακαλυφθηκαν διπλα στη Σεληνη σε ιδια κλιμακα για συγκριση. Ο Ερωτας θα ηταν ... 3 pixels σε αυτην την κλιμακα....
    Παραθετω και την λεζαντα στα αγγλικα:

    The first 10 asteroids profiled against the Earth's Moon. The scale is 10 km/px. From left to right, 1 Ceres, 2 Pallas, 3 Juno, 4 Vesta, 5 Astraea, 6 Hebe, 7 Iris, 8 Flora, 9 Metis, and 10 Hygiea.

  2. #32
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: Έρως - ο πλανητοειδής του Έρωτα

    Ναί, όντως ο αστεροειδής Έρως δεν είναι ανάμεσα στους μεγαλύτερους από τους 299.733 επίσημα καταγραμμένους αστεροειδής. Ίσως, όταν η κ. Σίμου αναφέρει ότι είναι ο μεγαλύτερος, να μην εννοεί το φυσικό μέγεθος, αλλιώς δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα.
    Όσο για το όνομά του, το έψαξα και βρήκα ότι το πήρε εν μέρει από το σχήμα του κρατήρα που έχει και εν μέρει απ' την φωτογράφηση του απ'τον Near στις 14 Φεβρουαρίου 2000.

  3. #33
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Έρως - ο πλανητοειδής του Έρωτα

    Αγαπητά μέλη

    Επειδή γίνεται μία αντιπαράθεση για την αντιπαράθεση και δεν επιθυμώ να συνεχίσω, διότι δεν υπάρχει λόγος, όπως κι αλλού εξήγησα στα ίδια πρόσωπα που εμφανίζονται με το ύφος της επίθεσης κι εδώ, οφείλω να κλείσω με τα εξής:

    Με τον Ν. Μαργιωρή, όποιος ασχολείται με τον χώρο του εσωτερισμού τον γνωρίζει και ξέρει για ποιον μιλώ. Αλλιώς, ας προσπαθήσει να τον μάθει πρώτα πριν κρίνει την γνώση του. Όσοι τον μελετήσαμε, γνωρίζουμε πως δεν μπορούμε να έρθουμε σε αμφιβολία για τους λόγους του- απέχουμε μακράν της σοφίας του!, Αν κάποιος μπορεί, δικαίωμά του, καθώς δεν τυγχάνει να γνωρίζει. Επομένως, είναι φυσικό. Εγώ εξακολουθώ και σέβομαι ανθρώπους που δεν έχω το εύρος των γνώσεών τους. Αναφέρει για την μοναδικότητα του Έρωτα, από την ζώνη των αστεροειδών, και τον θεωρεί πρώτο και ουσιαστικότερο όλων, εξηγώντας το γιατί. Όποιος θέλει, ας απευθυνθεί στα βιβλία και μετά ας κρίνει. Το να κατακρίνουμε χωρίς μελέτη, είναι εύκολο, το να κρίνουμε είναι πάντα το δύσκολο...

    Σχετικά με την ερώτησή σας, Κασσιόπη, δεν κατανόησα καλά, αλλά επειδή δεν θέλω να νομίζετε πως δεν σας απαντώ, θα πω πως την ονοματοδοσία -αφού μελετάτε τα δεδομένα του ίντερνετ- τη δίνουν πολλές φορές συνεργαζόμενα σωματεία επίσημα της αστρολογίας, με την αστρονομική κοινότητα. Έχει διατυπωθεί για τους Κενταύρους και για άλλα. .
    Για τον όρο "αποδεικτικά στοιχεία" εννοώ, την συμβολική κυρίως διάσταση, και την στατιστική έρευνα. Εννοώ αυτό που προέκυψε από μελέτες χιλιάδων ωροσκοπίων και τα συμπεράσματα που εξήχθησαν. Σέβομαι ερευνητές, όπως την Dememtra George, που αφιέρωσαν χρόνο σ' αυτό. Κανείς από εμάς δεν μπορεί να έχει το εύρος αυτής της μελέτης και έρευνας.
    Για τον λόγο αυτό, εκτιμώ τους ερευνητές της αστρολογίας και διδάσκομαι από αυτούς.

    Είτε μας αρέσει είτε όχι, πολλοί αστεροειδείς συμπληρώνουν την αστρολογική γνώση σήμερα και μάλιστα επάξια, όπως ο Χείρωνας. Αυτό διαπιστώνεται όχι δογματικά, ούτε με δογματική επίθεση κι απόρριψη, αλλά με προσωπική έρευνα. Όταν πριν χρόνια ασχολήθηκα με τον Χείρωνα, πολύ πριν γράψω το βιβλίο, διαπίστωσα με μελέτες μου σε πολλά ωροσκόπια του λόγου το αληθές. Αν κάποιος έχει υπομονή, ας κάνει το ίδιο κι αν κρίνει. Είμαι υπέρμαχος της κλασσικής αστρολογίας, αλλά το νέο πάντα αξίζει την έρευνα και πάντα κάποιοι το πολεμούσαν για καιρό. Είναι οι φυσικές θέσεις κι αντιθέσεις. Πολλές θεωρίες πολεμήθηκαν, ίσως και για ιδιοτελείς σκοπούς. Η ιστορία το δείχνει...
    Όποιος θέλει ας το δεχθεί. Δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον που θέλει να βρίσκει έδαφος επιθέσεων ανωνύμως. Γράφω επώνυμα και παραθέτω τις γνώσεις μου. Ανώνυμα όλα λέγονται εύκολα... αυτό βοηθά κάποιους στο ίντερνετ

    Και τέλος, αν κάποιος έχει να προσφέρει μία καλύτερη μελέτη επί αυτού ή όποιου άλλου θέματος αστρολογικού, ας το κάνει. Το φόρουμ είναι πάντα ανοιχτό στην γνώση, αρκεί να βασίζεται σε τεκμηρίωση και στοιχεία που αντέχουν στον χρόνο... Κι αν το Έρως δεν ενδιαφέρει κάποιους μελετητές της αστρολογίας, ας μην τον λάβουν υπ΄όψη. Ελεύθερη η επιλογή του καθενός!

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  4. #34
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    45

    Re: Έρως - ο πλανητοειδής του Έρωτα

    Κυρια Σιμου,
    δεν επιτεθηκα σε κανεναν, απλως παρεθεσα το πως εχουν τα πραγματα οταν ειδα κατι το οποιο αντικειμενικα ηταν ανακριβες.
    Τωρα το να θεωρει κανεις πρωτο εναντι ολων ενα μηδαμινο ουρανιο σωμα αναμεσα σε τοσα αλλα αντιστοιχα πολυ μεγαλυτερα χωρις καμμια αιτιολογηση αν μη τι αλλο κατ εμε ειναι δογματισμος.

  5. #35

    Re: Έρως - ο πλανητοειδής του Έρωτα

    Κυρία Σίμου,

    σχετικά με την ονοματοδοσία, ομολογώ πως η πληροφορία που παραθέτετε με εκπλήσσει κάπως. Ειδικά βάσει των διαπιστωμένα μη ομαλών σχέσεων μεταξύ αστρονόμων και αστρολόγων. Χωρίς να θέλω να θίξω την αξιοπιστία τη δική σας ή της πληροφορίας, μπορείτε να παραθέσετε κάποια συγκεκριμένη πηγή, άρθρο, ιστοσελίδα, ή κάτι αντίστοιχο, που να το επιβεβαιώνει; Νομίζω πως θα είναι χρήσιμο σε όλους μας.

    Σχετικά τώρα με τον όρο "αποδεικτικά στοιχεία", νομίζω πως αντιλαμβάνεστε κι εσείς πως η συμβολική προσέγγιση δεν αρκεί. Αντιλαμβάνομαι το πνεύμα της απάντησής σας, ωστόσο επιτρέψτε μου να πω, χωρίς πάλι να θίγω τα πορίσματα των ερευνών της συγκεκριμένης αστρολόγου που επικαλείστε, ότι τα ποιοτικά μεγέθη "αποδεικνύονται" δυσκολότερα, καθώς ακόμη και η επεξεργασία τους μέσω στατιστικών, χαρακτηρίζεται από πολλές παραμέτρους.

    Αυτό εννοώ στη δημοσίευσή μου, ελπίζω τώρα να το κατέστησα σαφές και ως προς εσάς.

    Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

  6. #36
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Έρως - ο πλανητοειδής του Έρωτα

    Αγαπητή Κασσιόπη

    Στο θέμα της στατιστικής έρευνας, απλά δέχομαι εκείνους που έχουν κάνει μεγάλες μελέτες. Εγώ, μεμονωμένα, δεν μπορώ να τις κάνω και σέβομαι τα πορίσματά τους. Παράλληλα, διαπιστώνω πως οι αστεροειδείς ή άλλα σώματα, δίνουν επιπρόσθετα στοιχεία ή διευκρινίζουν κι επιβεβαιώνουν συχνά, επομένως, όταν μου χρειάζεται σε ένα θέμα, τους προσθέτω. Δεν υπερτερούν βέβαια των κλασικών δομών της αστρολογίας.

    Σχετικά με την ονοματοδοσία, δεν είναι δική μου αίσθηση. Το έχω διαβάσει παλαιότερα, την τελευταία φορά, σε ένα σάιτ που μιλούσε για τους Κενταύρους, αλλά αυτό το υλικό το συγκέντρωσα εδώ και πλέον του ενός χρόνου. Αν βρω την ιστοσελίδα στο μεταξύ ξανά, θα σας την παραθέσω ευχαρίστως. Πάει πολύς καιρός και δεν θυμάμαι όμως, γιατί πέρα από την ενημέρωση που πήρα για τους Κενταύρους, δεν με ενδιέφερε να σταθώ στο ζήτημα των ονομάτων.

    Ωστόσο, δεν σημαίνει πως γενικά, μεγάλοι ξένοι αστρολόγοι δεν έχουν επαφές με αστρονόμους. Ούτε όλοι οι αστρονόμοι είναι πάντα κοντόφθαλμοι. Ας θυμηθούμε πως αστρονόμοι που μελέτησαν την αστρολογία υπήρξαν επιφανείς και στο παρελθόν. Και υπάρχουν υπηρεσίες, που ζητούν την συμβολή ατόμων που ασχολούνται είτε με το παραφυσικό, είτε και με γνώσεις σαν την αστρολογία. Εξ άλλου, αν δεν είχε δύναμη και υπόσταση, δεν θα επιβίωνε για χιλιάδες χρόνια και δεν θα την μελετούσαν οι επιστήμονες και σοφοί των διαφόρων εποχών. Σεβόμαστε, για παράδειγμα, τα Πυθαγόρεια μαθηματικά και τα μελετάμε ως σήμερα, αλλά αμφισβητούμε την εκτίμηση του Πυθαγόρα, ενός μύστη, για την αστρολογία: δύο μέτρα και δύο σταθμά...
    (αυτό δεν αφορά εσάς φυσικά προσωπικά...)

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  7. #37
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    45

    Re: Έρως - ο πλανητοειδής του Έρωτα

    Οι ονομασιες των αστεροειδων δινονται απο την διεθνη αστρονομικη ενωση (IAU) και κανεναν αστρολογικο οργανισμο. Δεν μπορειτε να γραφετε ανακριβειες!

    Τα υπολοιπα περι κοντοφθαλμων αστρονομων και συνεργασιας αστρολογων με αστρονομους τα αφηνω ασχολιαστα απλως προκαλουν τη θυμηδια

  8. #38
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    14

    Re: Έρως - ο πλανητοειδής του Έρωτα

    κ. Σίμου λυπάμαι, αλλά συνεχίζετε να λέτε ανακρίβειες και να προκαλείτε σύγχιση στα μέλη αυτού του φόρουμ (myhoroscope.gr) Ως μέλος διαμαρτύρομαι έντονα.

    Αποκλειστικά υπεύθυνη για την ονοματοδοσία του Έρωτος, όπως και όλων των άλλων αστεροειδών, και βέβαια ΟΛΩΝ των ουρανίων σωμάτων είναι η Διεθνής Αστρονομική Ένωση (IAU). Κανένας άλλος.

  9. Re: Έρως - ο πλανητοειδής του Έρωτα

    Quote Originally Posted by tilpanos2 View Post
    κ. Σίμου λυπάμαι, αλλά συνεχίζετε να λέτε ανακρίβειες και να προκαλείτε σύγχιση στα μέλη αυτού του φόρουμ (myhoroscope.gr) Ως μέλος διαμαρτύρομαι έντονα.

    Αποκλειστικά υπεύθυνη για την ονοματοδοσία του Έρωτος, όπως και όλων των άλλων αστεροειδών, και βέβαια ΟΛΩΝ των ουρανίων σωμάτων είναι η Διεθνής Αστρονομική Ένωση (IAU). Κανένας άλλος.
    Και εγώ είμαι υπεύθυνος για την ονοματοδοσία της κόρης μου. Υπάρχει κάτι στο οποίο διαφωνείς?
    Όποιο μέλλον και να ζήσω, πάντα βρίσκω παρελθόν μπροστά μου...

  10. #40
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    45

    Re: Έρως - ο πλανητοειδής του Έρωτα

    Και εγώ είμαι υπεύθυνος για την ονοματοδοσία της κόρης μου. Υπάρχει κάτι στο οποίο διαφωνείς?
    Σε τι να διαφωνει κανεις;;; στο δικαιωμα σου να δωσεις οτι ονομα θελεις στην κορη σου;;; Φυσικα οχι, η κορη σου ειναι ανθρωπος και οχι βραχος σε τροχια γυρω απο τον ηλιο οπως ο αστεροειδης 433 "Ερως"

 

 
Page 4 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads