s
[Συζήτηση] Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 LastLast
Results 31 to 40 of 79
  1. #31
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    257

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    Quote Originally Posted by ScP View Post
    Μετά από πόσο χρονικό διάστημα;

    Και βάση ποίου στατιστικού δείγματος (έστω και 50 ωροσκοπίων) προκύπτει ο "αφορισμός" ;
    μακριά απο μένα οι αφορισμοί, ήταν σύντομη η απάντηση γιατί ήμουν στο γραφείο
    ο Κρόνος στον 7ο ζητά ωριμότητα και συνήθως σε νεαρή ηλικία τα άτομα δεν την έχουν

  2. #32
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    Quote Originally Posted by GIRL View Post
    μακριά απο μένα οι αφορισμοί, ήταν σύντομη η απάντηση γιατί ήμουν στο γραφείο
    ο Κρόνος στον 7ο ζητά ωριμότητα και συνήθως σε νεαρή ηλικία τα άτομα δεν την έχουν
    Ένας Κρόνος στον 7ο δείχνει πως το άτομο θεωρεί πολύ σοβαρό το θέμα των σχέσεων του και γι'αυτό αναζητά άτομα εξίσου ώριμα. Τότε προχωρά σε γάμο. Αλλά επείδη πολλές φορές δεν είναι εύκολο να βρει άτομα στο ίδιο μήκος κύματος -να δινουν το ίδιο βάρος στο θεμα- αργεί να παντρευτεί.

    Οπότε αυτό το περί χωρισμού, μου είναι κάπως περιέργο, γιατί τα άτομα με Κρόνο στον 7ο θα κοιτάξουν με κάθε πιθανό τρόπο να σώσουν το γάμο. Όχι να χωρίσουν ή να παντρευτούν ελαφρά τη καρδία... :embarrest

  3. #33

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    Quote Originally Posted by kplani View Post
    Μάλλον σύμφωνα με εκείνο του προσωπικού βιώματος και της προσωπικής κρίσης από το οποίο όπως ισχυρίζεται ο κ. Παπαδολιάς στην "Αστρολογία της αναζήτησης" και κάτω από προϋποθέσεις (γενικώς και αορίστως) μπορούμε να επιβεβαιώσουμε την ύπαρξη ενός πράγματος, που με τη σειρά του ανήκει σε έναν κόσμο και μια καθημερινότητα που δεν κινούνται πάντα με γνώμονα την τετράγωνη λογική (!!!). Δηλαδή, σε μια παλιότερη (όσο προτιμάτε χρονικά μακρινή) εποχή, οι άνθρωποι λειτουργούσαν αυθόρμητα, χωρίς κανόνες και συγκεκριμένα εργαλεία ή μέσα, πιθανόν μόνο με την διαίσθησή τους και κατά το δοκούν. Από την οποία εποχή εξήλθαν - άγνωστο πως - σκεπτόμενοι αιφνιδίως "με τετράγωνη λογική" εξαιτίας της οποίας έχασαν την επαφή με το σύμπαν και τη φυσική τάξη πραγμάτων.

    Από την άλλη, ένα στατιστικό δεδομένο, μία μέτρηση δηλαδή, δεν μας αποκαλύπτει την πραγματικότητα και οπωσδήποτε δεν δημιουργεί γενίκευση ή κανόνα. Ισχύει βεβαίως η αρχή ότι αρκεί ένα μόνο αντίθετο παράδειγμα για να καταρρεύσει και η καλύτερα θεμελιωμένη επιστημονική θεωρία.
    Πολλοί πιστεύουν ότι μας εμφύτευσαν μυαλό εξωγήινα όντα. Είναι η πιο λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  4. #34
    Join Date
    Sep 2007
    Όνομα:
    Αντζελα
    Location
    Γλυφαδα
    Posts
    163

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    Έχω Κρόνο στον 7ο οίκο. Με τον πρώτο μου άντρα ήμασταν μαζί από 19 ετών. Παντρευτήκαμε όταν ήμουν 26 χρονών. Έκανα τα πάντα για να μην χωρίσω περισσότερο γιατί δεν μου αρέσουν τα διαζύγια και αυτές οι καταστάσεις. Ήταν όμως σοβαρός άνθρωπος, πράγμα το οποίο μου αρέσει στους άντρες. Ο δεύτερος άντρας μου είχε διελαυνων Κρόνο στον 7ο όταν παντρευτήκαμε. Το θέμα είναι οτι και στους δυο γάμους υπήρχαν τέσσερα σημεία (ακριβέστατες μοίρες) γύρω από την ακμή του 4ου οίκου μου, μόνο που άλλαζαν οι πλανήτες πχ. στην μοίρα που στον 1ο γάμο ήταν η Σελήνη στον 2ο ήταν ο Ήλιος, στην μοίρα που στον 1ο ήταν ο Δίας στον 2ο ήταν ο ¶ρης, στην μοίρα που στον 1ο ήταν ο Ερμής στον 2ο ήταν ο Κρόνος, και στην μοίρα που στον 1ο ήταν ο Ουρανός στον 2ο ήταν ο Δίας.

  5. #35
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    34

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    Πράγματι Μητσάκο, θα μπορούσε να είναι η μοναδική λογική εξήγηση στο παράλογο! Διότι αφορίζοντας μονίμως την λογική ως στραβή,κουτσή και ανάποδη, εκστασιασμένοι από το δέος που μας προκαλούν οι "μεταφυσικές αλήθειες" (ανθρώπινες νοητικές κατασκευές ούτως ή άλλως), λησμονούμε ότι ο άνθρωπος ανέκαθεν σκεφτόταν λογικά και πρακτικά, συχνά καθοδηγούμενος από το ένστικτο και όχι από την διαίσθηση. Η "φύση" βλέπεις, αναδεινύεται μακράν ισχυρότερη της "μετά την φύση". Σε αντίθετη περίπτωση το ανθρώπινο είδος θα είχε εξαφανιστεί. Αλλωστε αυτό που σήμερα φαίνεται λογικό κάποτε θεωρούνταν αποδεδειγμένα παράλογο και το αντίστροφο με κορυφαίο παράδειγμα τη θρησκεία (επίσης κλασικό παράδειγμα ορθολογισμού).

    Λογικά και τετραγωνισμένα σκεπτόμενη λοιπόν, αναρωτιέμαι γιατί με πρώτη ευκαιρία εκτελούμε τον Κρόνο και όχι τον τρόπο με τον οποίο διαχειριζόμαστε τη ζωή μας; Ανέκαθεν είχα την βεβαιότητα ότι ο γάμος σε όλη τη διάρκειά του χρειάζεται κυρίως ωριμότητα και από τις δύο πλευρές, ασχέτως Κρόνιας διαδρομής. Προσωπική μου άποψη ότι η παρουσία των δύσκολων και βαρέων πλανητών στους κατά κάποιο τρόπο, πιο ευαίσθητους τομείς της ζωής, μας κινητοποιεί για την ανάληψη μιας πιο συντονισμένης, ώριμης, προσεκτικής, ορθολογικής δράσης και σε μακροπρόθεσμο πλαίσιο. Ολοι κάπου έχουμε τον Κρόνο μας και με διαφορετικές ποιότητες. Σημειωτέον ότι δεν πρόκειται για προσωπικό πλανήτη, εξαρτώμενο δηλαδή από την ιδιοσυγκρασία μας, αλλά για πλανήτη που υπόκειται και στην επίδραση εξωγενών παραγόντων εκτός του δικού μας ελέγχου. Τρομάζουμε απλά στη θέα του στον 7ο, αλλά παραβλέπουμε τους προσωπικούς πλανήτες που μας διαμορφώνουν ευρύτερα.

    Τέλος, αφού ούτε η επιστήμη δέχεται πια την " απόλυτη αλήθεια" έτσι και οι ασχολούμενοι με την Αστρολογία δεν θα πρέπει να καταλήγουν σε απόλυτα συμπεράσματα, όσο μεγάλο και αν είναι το στατιστικό τους δείγμα, το οποίο εξεταζόμενο και ερμηνευόμενο από διαφορετικές πτυχές δίνει διαφορετικά αποτελέσματα.

  6. #36

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    Quote Originally Posted by kplani View Post
    Πράγματι Μητσάκο, θα μπορούσε να είναι η μοναδική λογική εξήγηση στο παράλογο! Διότι αφορίζοντας μονίμως την λογική ως στραβή,κουτσή και ανάποδη, εκστασιασμένοι από το δέος που μας προκαλούν οι "μεταφυσικές αλήθειες" (ανθρώπινες νοητικές κατασκευές ούτως ή άλλως), λησμονούμε ότι ο άνθρωπος ανέκαθεν σκεφτόταν λογικά και πρακτικά, συχνά καθοδηγούμενος από το ένστικτο και όχι από την διαίσθηση. Η "φύση" βλέπεις, αναδεινύεται μακράν ισχυρότερη της "μετά την φύση". Σε αντίθετη περίπτωση το ανθρώπινο είδος θα είχε εξαφανιστεί. Αλλωστε αυτό που σήμερα φαίνεται λογικό κάποτε θεωρούνταν αποδεδειγμένα παράλογο και το αντίστροφο με κορυφαίο παράδειγμα τη θρησκεία (επίσης κλασικό παράδειγμα ορθολογισμού).

    Λογικά και τετραγωνισμένα σκεπτόμενη λοιπόν, αναρωτιέμαι γιατί με πρώτη ευκαιρία εκτελούμε τον Κρόνο και όχι τον τρόπο με τον οποίο διαχειριζόμαστε τη ζωή μας; Ανέκαθεν είχα την βεβαιότητα ότι ο γάμος σε όλη τη διάρκειά του χρειάζεται κυρίως ωριμότητα και από τις δύο πλευρές, ασχέτως Κρόνιας διαδρομής. Προσωπική μου άποψη ότι η παρουσία των δύσκολων και βαρέων πλανητών στους κατά κάποιο τρόπο, πιο ευαίσθητους τομείς της ζωής, μας κινητοποιεί για την ανάληψη μιας πιο συντονισμένης, ώριμης, προσεκτικής, ορθολογικής δράσης και σε μακροπρόθεσμο πλαίσιο. Ολοι κάπου έχουμε τον Κρόνο μας και με διαφορετικές ποιότητες. Σημειωτέον ότι δεν πρόκειται για προσωπικό πλανήτη, εξαρτώμενο δηλαδή από την ιδιοσυγκρασία μας, αλλά για πλανήτη που υπόκειται και στην επίδραση εξωγενών παραγόντων εκτός του δικού μας ελέγχου. Τρομάζουμε απλά στη θέα του στον 7ο, αλλά παραβλέπουμε τους προσωπικούς πλανήτες που μας διαμορφώνουν ευρύτερα.

    Τέλος, αφού ούτε η επιστήμη δέχεται πια την " απόλυτη αλήθεια" έτσι και οι ασχολούμενοι με την Αστρολογία δεν θα πρέπει να καταλήγουν σε απόλυτα συμπεράσματα, όσο μεγάλο και αν είναι το στατιστικό τους δείγμα, το οποίο εξεταζόμενο και ερμηνευόμενο από διαφορετικές πτυχές δίνει διαφορετικά αποτελέσματα.
    Το καλό στην υπόθεση είναι ότι, ασχέτως με τις αρνητικές συνιστώσες της, η πληροφόρηση είναι πια πιο προσιτή σε μεγαλύτερα στρώματα, οπότε και η δημιουργία νέων αντιλήψεων μπορεί και να παράξει κάτι θετικό.
    Στο πλαίσιο αυτό ίσως και να υπάρξει σύμπτυξη του "φυσικού" με το "μεταφυσικό", καθώς και η μεταφυσική προσέγγιση επί της ουσίας δεν είναι τίποτα άλλο από προσπάθεια για την ανακάλυψη του "είναι", της "αλήθειας" μέσα από όχι απαραίτητα κοινά αποδεκτές μεθόδους.
    Η εποχές των δογμάτων δείχνουν να τελειώνουν με την εποχή των Ιχθύων και οι εμβρυακές ιδεοληψίες της νέας εποχής μάλλον δίνουν χώρο σε πιο στέρεες θέσεις και ουσιαστική ιδεολογία.

    (Υ.Γ. Όλα αυτά τα έγραψες για να μου πεις ότι έχω δίκιο για τους εξωγήινους ή άδικο; )
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  7. #37
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    34

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    Στόχος μου ήταν η υπεράσπιση της λογικής, αυτού του μοναδικού ανθρώπινου διακριτικού. Ο άνθρωπος σκεπτόταν πάντοτε λογικά και χάρη σ'αυτήν την ορθολογικότητα επιβίωσε. Ο,τιδήποτε έχει να κάνει με τον Λόγο ταυτίζεται και με την Λογική. Στο πλαίσιο του ορθολογισμού εντάσσονται και τα θρησκευτικά δόγματα που χρησιμοποιούν τον λόγο (πχ ευαγγέλια) πόσο μάλλον η Αστρολογία που βασίζεται στα μαθηματικά και τη φιλοσοφία (η δυτική). Η χρήση συμβόλων δεν είναι ο μονόδρομος προς τη μαγεία και τη μεταφυσική αλλά μπορεί να υπαινίσσονται και πρακτικές ανάγκες. Αντίθετα, μυστικισμός, τελετουργικά, απόκρυφες πρακτικές, μη χρήση του λόγου κλπ παραπέμπουν σε διαδικασίες εκμάγευσης/μαγείας, όπου το χάρισμα κληρονομείται/μεταβιβάζεται στε εκλεκτούς.

    Η μομφή κατά της λογικής (με λαμπρά δείγματα νοησιαρχίας στον Μεσαίωνα) εδράζει στον διαφωτισμό, όπου άρχισε να χρησιμοποιείται σταδιακά ως εργαλείο, ως εκλογίκευση/εξορθολογισμός διαβρώνοντας κάθε πτυχή της ανθρώπινης δράσης.
    Στην ουσία, άναδείχθηκε σε κλειδί για την ανθρώπινη πρόοδο, μέσω μιας μακράς διαδικασίας απομάγευσης που κατέληξε στην επιστήμη (η νέα θρησκεία) η οποία έκτοτε κρατά τα "κλειδιά του παραδείσου" σε ό,τι αφορά την ΄"αλήθεια" και την δυνατότητα πρόβλεψης του μέλλοντος. Ομως πως ορίζουμε την πρόοδο; Kαι πως εξελίσσεται ; Γραμμικά, δηλαδή το ένα βήμα οδηγεί στο επόμενο, άρα κάποια στιγμή θα φτάσουμε σε ένα τέλος (πιθανόν προκαθορισμένο ή προβλέψιμο); Mια τέτοια αιτιοκρατική αντίληψη -που επιστημονικά πλέον δεν ισχύει - ποιο ερμηνευτικό αποτέλεσμα δίνει σε ένα ατομικό ωροσκόπιο από την άποψη της βουλησιαρχίας ή του προκαθορισμού;
    Μήπως οι ρήξεις και όχι η πρόοδος διαδραματίζουν σπουδαιότερο ρόλο στην ανθρώπινη εξέλιξη, δηλ. μήπως τελικά οι σκληρές και δύσκολες όψεις μας προσφέρουν περισσότερες δυνατότητες αυτοπραγμάτωσης από τις καλούμενες "ευνοϊκές'' ;
    Tελικά τι άλλο είναι η ερμηνεία του ωροσκοπίου παρά η "εκλογίκευση" και ή μέτρηση των ποιοτήτων του διαμέσου ορθολογικών εργαλείων; H διαίσθηση, ως αντιληπτική ικανότητα είνα ένας καλός αλλά όχι ασφαλής σύμβουλος και σίγουρα δεν εμπνέει ως εργαλείο.
    Η φιλοσοφία προ πολλού έχει θέσει τον όρο της ταπεινοφροσύνης τόσο στο λόγο όσο και στην μεταφυσική ακριβώς για να αποφεύγονται οι διαπιστωμένες στο παρελθόν ακρότητες (και γελοιότητες) της Λογικής.

    Παρεμπιπτόντως, επιστρέφοντας στο αρχικό post, η έννοια του "δικαιώματος" - κλασικό δείγμα ορθολογισμού-καθώς και οι αγώνες για την διεκδίκησή του, εμφανίζονται την περιόδο του Διαφωτισμού. Και μια και ο Διαφωτισμός είναι sui generis ευρωπαϊκό φαινόμενο, ας μην αναζητήσουμε ο,τιδήποτε σχετικό με αυτόν σε άλλες κοινωνίες και πολιτισμούς. Ο διαχρονικός ρόλος της γυναίκας λοιπόν απορρέει από την φύση της, αλλά ο κοινωνικός της - εδώ μπαίνει και ο γάμος ως κοινωνική σύμβαση -υφίσταται μεταβολές χρονικές, χωρικές, πολιτισμικές συνεπώς είναι αδόκιμο να μιλάμε για δικαιώματα και ρόλους ως εάν να επρόκειτο για καθολικές αξίες που ισχύουν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης και ακόμα χειρότερα ως εάν κάποιος να τα είχε προκαθορίσει σε αόριστο χρόνο και εμείς παρομοίως να είχαμε δεσμευτεί.


    Υ.Γ. Γιατί στην τουρκοκρατία η γυναίκα δεν είχε το "δικαίωμα" να εκπαιδεύσει τα παιδιά της;

  8. #38
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    Καλησπερα!
    Ομολογουμενως η Kplani εδωσε αλλη διασταση στο αρθρο, βασιζομενη στον προλογο κ οχι στα αστρολογικα στοιχεια (ελπιζω μονο να μην βγουμε οφ τοπικ)

    Αγαπητη Kplani τι ακριβως εννοεις οταν λες οτι "δεν πρεπει ν αναζηταμε οτιδηποτε με αυτον σε αλλες κοινωνιες?

    Επισης λες οτι "ο διαχρονικος ρολος........σε ολα τα μηκη κ πλατη" εδω συμφωνουμε κ νομιζω πως αυτο φαινεται ξεκαθαρα απ τον προλογο μου κ για να εξηγησω λιγο το μηκη κ πλατη που εγραψα.
    Η αναφορα μου αυτη εγινε σκεπτομενη τις γυναικες που ζουν σε χωρες του τριτου κοσμου κ εχουν την "τιμη" να υφιστανται τον εξευτελισμο, τον πονο ,τον κινδυνο του θανατου απο μολυνση κ σηψαιμια λογω κλειτοριδοεκτομης μονο κ μονο για να μπορεσουν να υπαρξουν συζυγοι κ μητερες κατι δηλ. που η ιδια τους η φυση τις προσταζει.
    Κ για να παω σε γειτονικη μας χωρα,ειναι δεν ειναι ενας χρονος (μπορει κ περισσοτερο) που βγηκε στις ειδησεις, η δολοφονια ενος νεαρου κοριτσιου, απ τον ιδιο της τον πατερα,επειδη ειχε "την καταραμενη τυχη" να πεσει θυμα των σεξουαλικων ορεξεων ενος γειτονα (κ ποσα αλλα που δεν δινονται στην δημοσιοτητα).
    Με αυτην την εννοια, συμφωνω, το δικαιωμα της ελευθεριας κ της ισοτητας δεν θα πρεπει να το αναζητησουμε σε αλλες κοινωνιες κ πολιτισμους, γιατι απλουστατα δεν υπαρχει, ουτε καν σαν ορος.

    Για την τουρκοκρατια, δεν εγραψα οτι δεν ειχε το δικαιωμα να εκπαιδευσει τα παιδια της, εγραψα οτι δεν ειχε τον απαιτουμενο χρονο να τα διαπαιδαγωγησει κ εννοω λογω των δυσαρεστων συνθηκων που βιωναν κ οχι μονο, αν αναλογιστουμε οτι κατα την διαρκεια της επαναστασης,επαιρναν ενεργο μερος στον πολεμο στο πλαι των αντρων .

  9. #39
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    34

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    Αγαπητή Ερση,

    1. Η Εισαγωγή και όχι ο Πρόλογος -όπως κακώς αναφέρεται-είναι αυτή που μας προϊδεάζει για το θέμα που αναπτύσσεται στη συνέχεια, τους βασικούς του άξονες, τη μεθοδολογία του συγγραφέα αν πρόκειται, καλή ώρα για δοκίμιο ή παρεμφερές είδος, κλπ. Η Εισαγωγή λοιπόν, ενώ προτίθεται να μας "εισαγάγει" στην διϊστορική/διαχρονική εξέλιξη του ρόλου της γυναίκας, εν τούτοις εξειδικεύεται χωρικά στην Ελλάδα με επιλεκτικά, ισχνά και άστοχα παραδείγματα. Το κύριο μέρος μπορεί να κριθεί μόνο από αστρολόγο ή πολύ έμπειρο ερασιτέχνη αστρολόγο και ως εκ τούτου είναι εκτός δικού μου βεληνεκούς.

    2. Η περίοδος της Τουρκοκρατίας (όρος επίσης αδόκιμος μια και δεν υπήρχε ελληνικό κράτος) χοντρικά κράτησε 400 χρόνια. Αρα, η Επαναστατική περίοδος είναι πολύ μικρή. Από την άλλη, δεν νομίζω πως την απασχολούσαν τόσο πολύ οι επαναστατικές της δραστηριότητες ώστε να δυσκολεύεται στην διαπαιδαγώγηση των παιδιών της και το γεγονός αυτό να καθορίζει τον ρόλο της. Στο σημείο αυτό, το ζήτημα διευρύνεται γιατί είναι αδύνατον να συζητήσουμε εδώ το ρόλο της γυναίκας χτες, σήμερα, αύριο σε παγκόσμιο επίπεδο. Απλούστευσα το θέμα διακρίνοντας το ρόλο της σε φυσικό και κοινωνικό, επισημαίνοντας ότι και άλλοι πολιτισμικοί παράγοντες, εξίσου καθοριστικοί συντελούν στην διαμόρφωσή του.

    3. Ως προς την ερώτησή σου "ας μην αναζητήσουμε ο,τιδήποτε σχετικό με αυτόν σε άλλες κοινωνίες και πολιτισμούς", συγκεκριμένα αναφέρομαι στην νεωτερική (ή μοντέρνα) έννοια του δικαιώματος, με την οποία ασχολείται κατά κόρον η Φιλοσοφία και Κοινωνιολογία από τον 18ο αιώνα και ύστερα και είναι ΄το θεμέλιο των μεγάλων επαναστάσεων όπως η Αμερικανική, η Γαλλική, η Ενδοξη, η Βιομηχανική κλπ... Εν πάσει περιπτώσει πρόκειται για μια έννοια που δεν υπάρχει σε άλλες προγενέστερες κοινωνίες τόσο στην Ευρώπη όσο και στον υπόλοιπο κόσμο. Συνεπώς, προσπαθώντας να "εκπολιτίσουμε" ή να εκδυτικοποιήσουμε άλλες κοινωνίες, το σωστό είναι να μην ταυτίζουμε ποιοτικά τους δικούς μας ρόλους με αντίστοιχους δικούς τους. Δεν είναι λάθος η πολιτισμική διάχυση ή αφομοίωση μεταξύ λαών, λάθος είναι να εξαναγκάζουμε τους άλλους να φορέσουν τα δικά μας καλούπια ως μοναδικές αλήθειες απαξιώνοντας τις δικές τους πολιτισμικές αξίες και το "δικαίωμά τους" να τις διατηρούν. Αλλωστε, ο δυτικός πολιτισμός θεμελιωμένος σε τόσες σπουδαίες αξίες κλπ αμαυρώθηκε με τον τραγικό παραλογισμό των δύο παγκοσμίων πολέμων και όχι μόνο!!!
    Πολύ απλά, οι αξίες που ισχύουν στην Δύση δεν ισχύουν στον ίδιο βαθμό (τουλάχιστον) και αλλού, ούτε είναι απόλυτες, ούτε και μοναδικές σωστές.

    4. Θα μου πείς τώρα, πως ψειρίζουμε την μαϊμού, αλλά η σοβαρότητα -και όχι μόνο η καλή πρόθεση - πρέπει να διακρίνει και να διατρέχει ολόκληρο το κείμενο και κάθε κύριο στοιχείο του πρέπει να ελέγχεται και να διασταυρώνεται. Τόσο ο Πρόλογος/Εισαγωγή όσο και ο Επίλογος/Συμπέρασμα/Σύνοψη που απουσιάζουν είναι απαραίτητα για μια σωστή δομή που ποτέ δεν είναι off topic.

    5. Οι δείκτες, λοιπόν που αναφέρονται στο άρθρο, είναι απόλυτοι ως προς την ένδειξη γάμου κλπ; Η απουσία τους δηλαδή, τι σημειοδοτεί ; Το "δικαίωμα" της επιλογής, δηλαδή η βούληση, παίζει κανέναν ρόλο και πως φαίνεται αστρολογικά; Διότι αποδεχόμενοι ως ένα βαθμό τους δείκτες, ξεχνάμε την βούληση και δεν μιλάμε για "τάσεις" αλλά προκαθορισμό, οπότε ο καθένας ή η καθεμία εδώ μέσα μπορεί άνετα να αναζητήσει ψυχαναλυτή!:bigsmile:

    Υ.Γ. Το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, επίτρεψέ μου, ούτε στην δική μας κοινωνία υπάρχει ως πράξη. Παραδείγματα, μυριάδες, και στην Ελλάδα και στους γείτονες και στους συμμάχους μας...

  10. #40
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης

    Αγαπητη Kplani το θεμα του κειμενου ειναι οι ενδειξεις τεκνοποιησης κ γαμου κ πως μπορει να φανει σε εναν γενεθλιο χαρτη.
    Η εισαγωγη,σαφεστατα εχει επιλεκτικα παραδειγματα,-θελεις αστοχα για εσενα? δεν θα διαφωνησω- γιατι σκοπος του δεν ηταν η διαχρονικη εξελιξη του ρολου της γυναικας γιατι τοτε θα ηταν εκτος δικου μου βεληνεκους, μιας κ δεν ειμαι ουτε ιστορικος ουτε κοινωνιολογος, αν κ νομιζω οτι για να αναφερει καποιος 2 με 3 παραδειγματα δεν ειναι απαραιτητο να εχει πτυχιο ιστορικου η κοινωνιολογου.
    Απ την αλλη πλευρα, εσυ δεν νομιζεις οτι την περιοδο της "τουρκοκρατιας¨την απασχολουσαν οι επαναστατικες δραστηριοτητες, εγω παλι νομιζω πως την απασχολουσαν αλλα σωστα αναφερεις οτι ειναι αδυνατο να συζητηθει εδω, ο ρολος της γυναικας.
    Η εισαγωγη, ηταν μια συντομη εισαγωγη\προλογος σε καποια παραδειγματα μονο κ μονο για να δειξω οτι, σε οποια εποχη κ σε οποιες συνθηκες ζει μια γυναικα, αυτο που δεν αλλαζει( τουλαχιστον για τις περισσοτερες) ειναι ο ρολος της συντροφου κ μητερας.
    Δεν προτιθεμαι να συνεχισω της συζητηση περι δικαιωματος οχι γιατι συμφωνω η διαφωνω μαζι σου αλλα γιατι πραγματικα θεωρω οτι ψειριζουμε την μαιμου κ μαλιστα για ενα αρθρο, δοκιμιο, κειμενο( μπορεις να το αποκαλεσεις οπως θελεις) που εχει αστρολογικο περιεχομενο κ για να παω στο αστρολογικο,φυσικα κ οι δεικτες ως προς τις ενδειξεις ειναι απολυτοι, δεν μπορει να ψαχνω τις τασεις μου για γαμο στον 2ο η 3ο οικο,η αναλυση δεν ειναι απολυτη κ αυτο γιατι οι συγκεκριμενες τασεις\ενδειξεις στο καθε ωροσκοπιο εχουν πολλες ερμηνειες.
    Για την απουσια που αναφερεσαι, δεν υπαρχει απουσια δεικτων σε εναν χαρτη εφ οσον ολοι εχουμε για παραδειγμα 7ο οικο,Ηλιο Αφροδιτη κτλ.
    Οσο για την ελευθερη βουληση,εξαρταται τι οριζει ο καθεις ελευθερη βουληση κ κατα ποσον πιστευει οτι την εχει.
    Εγω θα σου πω,οτι ο χαρτης του καθενος, ειναι πεπρωμενο,δεν αλλαζει, με αυτον γεννιωμαστε,το πως ομως,θα χειριστουμε τα οποιες καταστασεις απτεται της βουλησεως μας.

    Tωρα αν το κειμενο δεν σου αρεσε γιατι δειχνει μονο καλη προθεση κ οχι σοβαροτητα, πραγματικα λυπαμαι,γεγονος ειναι πως οταν το εγραψα περιμενα κ θετικες κριτικες κ αρνητικες αλλωστε ειναι δικαιωμα ολων των μελων ν ασκησουν την οποια κριτικη θελουν κ νομιζουν σωστη, εν ολιγοις να σχολιασουν τα παντα
    Σε ευχαριστω κ καλο απογευμα.

 

 
Page 4 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads