s
H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 31 to 40 of 50
  1. #31
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    Τονια
    Location
    Πολλές ζωές στη Λεμουρία
    Posts
    148

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Εγώ υποθέτω ότι αρκετοί πήρανε το λάθος μονοπάτι, αυτό με κάποιο τρόπο έγινε κοινή γνώση, και μεταφέρθηκε και στους υπόλοιπους χωρίς πολλές λεπτομέρειες στους πολλούς. Δεν είμαι σίγουρος αν αποτελεί δλδ προϊόν εξέλιξης/φυσικής επιλογής ή διαισθητικής ικανότητας ενός πρωτόγονου.

    Όσον αφορά δε το παράδειγμά σου με το "ζωντανό" που οδηγούσε, αυτό, για εμένα, είναι καθαρά θέμα γρήγορης σκέψης και ανάλυσης ενδεχόμενων σεναρίων και όχι διαίσθησης. Είχες στο μυαλό σου κάποια δεδομένα και επέλεξες την αποφυγή του χειρότερου σεναρίου :bigsmile:
    Και αυτό γιατί φοβήθηκες για τη ζωή σου. Ο φόβος είναι καλό και χρήσιμο συναίσθημα. Ο πανικός δεν είναι.:bigsmile:


    Εύστοχη η διαφοροποίηση του φόβου από τον πανικό.

    Δεν ξέρω αν έχεις βρεθεί σε τέτοιου είδους περίπτωση θανάσιμου κινδύνου. Δεν ήμουν παγιδευμένη κάπου, όλα συνέβησαν σε ελάχιστα δευτερόλεπτα.

    Όσον αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωση δεν πανικοβλήθηκα, δεν φοβήθηκα. Πιθανό δεν υπήρχε χρόνος να κυκλοφορήσουν στον οργανισμό μου στρεσορμόνες (επιστημονικόν!), πάντως δε φοβήθηκα ούτε κατ' ελάχιστον. Σκέφτηκα (μέχρι και) να ρίξω το αυτοκίνητο δεξιά (και όχι αριστερά που γράφω) για να δει η πίσω ότι κάτι τρέχει!

    Μια λεπτομέρια ακόμα:
    (α) η ανάμνηση του προηγούμενου ατυχήματος ήλθε ξαφνικα στο μυαλό μου,
    στη συνέχεια β) είδα πίσω μου την κοπέλα που σύνδεα με το ατύχημα (αυτό το γεγονός προϋπηρχε και εγώ το κατηγοροποιώ στο φάκελο Θεία Πρόνοια)
    σύνδεσα :blink: τα (α) και (β) για να καταλήξω στη βεβαιότητα (και όχι στην πιθανότητα) ότι έρχεται αυτοκίνητο στη διασταύρωση (και άλλη λεπτομερεια :στη διασταύρωση υπήρχε λωρίδα εισερχομένων, για να μπαίνεις χωρίς να σταματάς. Το φορτηγό πατούσε τη λωρίδα, ερχόταν τέρμα δεξιά!)

    Ούφ! αυτά τα υπεραρκετά (και ίσως περιτα) για το συγκεκριμένο παράδειγμα.

    Ποίο είδος εαισθητοποιημένης αντίληψης πιστεύεις ότι κάνει την ΜΑΙΡΥ να περιμένει να συμβούν σε συγκεκριμένες περιπτώσει δυσάρεστα πράγματα στους δικούς της;;
    Αν ασχοληθεί μπορεί νομίζω να διαισθάνεται και τα ευχάριστα, να παραμένει ήρεμη σε μια κατάσταση που οι υπόλοιποι φοβούνται.

    Πολλοί άνθρωποι έχουν ανακαλύψει στον εαυτό τους τέτοιες δυνατότητες. Πιστεύω πως είναι προτεύον να χρησιμοποιούμε τη διαίσθηση και όχι να την αναλύουμε.

    Και ένας προσωπικός μου προβληματισμός : Διαισθάνομαι πως ο δικός σου πρόγονος αμφισβήτησε τη διαίσθηση του σωστού μονοπατιού και (από αντίδραση) βρέθηκε ίσα στο στόμα του ζώου. :nuts: Ο δικός μου μάλλον ήταν πιο τσαχπίνης!:bigsmile: Εντάξει, και τυχερός!!:bigsmile:

  2. #32

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Quote Originally Posted by toniats View Post
    Εύστοχη η διαφοροποίηση του φόβου από τον πανικό.

    Δεν ξέρω αν έχεις βρεθεί σε τέτοιου είδους περίπτωση θανάσιμου κινδύνου. Δεν ήμουν παγιδευμένη κάπου, όλα συνέβησαν σε ελάχιστα δευτερόλεπτα.
    Με Ήλιο στον 8ο και σε τετράγωνο με Πλούτωνα και Ουρανό, να είσαι σίγουρη πως έχω, και όχι μία φορά :toung:

    Όσον αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωση δεν πανικοβλήθηκα, δεν φοβήθηκα. Πιθανό δεν υπήρχε χρόνος να κυκλοφορήσουν στον οργανισμό μου στρεσορμόνες (επιστημονικόν!), πάντως δε φοβήθηκα ούτε κατ' ελάχιστον. Σκέφτηκα (μέχρι και) να ρίξω το αυτοκίνητο δεξιά (και όχι αριστερά που γράφω) για να δει η πίσω ότι κάτι τρέχει!
    Ίσως δεν το γνωρίζεις, αλλά αυτές οι ουσίες εκκρίνονται άμεσα και άμεσα επενεργούν. Αν χρειαζόταν κάμποση ώρα για να αποδώσουν, μάλλον δεν θα υπήρχαμε ως είδος, θα μας είχε φάει το θηρίο του παραδείγματος :bigsmile:
    Υπάρχει ένα άρθρο στο σιτε για τον θυμό, αν δεν κάνω λάθος, όπου εξηγείται αυτή η διαδικασία. Αν το βρω, θα στο παραθέσω.

    Μια λεπτομέρια ακόμα:
    (α) η ανάμνηση του προηγούμενου ατυχήματος ήλθε ξαφνικα στο μυαλό μου,
    στη συνέχεια β) είδα πίσω μου την κοπέλα που σύνδεα με το ατύχημα (αυτό το γεγονός προϋπηρχε και εγώ το κατηγοροποιώ στο φάκελο Θεία Πρόνοια)
    σύνδεσα τα (α) και (β) για να καταλήξω στη βεβαιότητα (και όχι στην πιθανότητα) ότι έρχεται αυτοκίνητο στη διασταύρωση (και άλλη λεπτομερεια :στη διασταύρωση υπήρχε λωρίδα εισερχομένων, για να μπαίνεις χωρίς να σταματάς. Το φορτηγό πατούσε τη λωρίδα, ερχόταν τέρμα δεξιά!)
    Αυτή η ...λεπτομέρεια εμένα μου λέει ότι όντως το μυαλό σου πήγαινε με ...χίλια. Επιπλέον, δεν είμαι βέβαιος ότι θυμάσαι τα πράγματα με τη σωστή χρονική σειρά. Ίσως εξαιτίας της έντασης της στιγμής να μην τα απομνημόνευσες όπως ακριβώς έγιναν και μετά που χαλάρωσες επειδή πέρασε ο κίνδυνος να τα έβαλες με μια άλλη σειρά. Έχει παρατηρηθεί πολλές φορές. Ξαναλέω όμως "ίσως". Δεν είναι απαραίτητο.
    Όσον αφορά τη θεία πρόνοια, με Δία στον 12ο κάτι μπορώ να φανταστώ.

    Ποίο είδος εαισθητοποιημένης αντίληψης πιστεύεις ότι κάνει την ΜΑΙΡΥ να περιμένει να συμβούν σε συγκεκριμένες περιπτώσει δυσάρεστα πράγματα στους δικούς της;;
    Αν ασχοληθεί μπορεί νομίζω να διαισθάνεται και τα ευχάριστα, να παραμένει ήρεμη σε μια κατάσταση που οι υπόλοιποι φοβούνται.

    Πολλοί άνθρωποι έχουν ανακαλύψει στον εαυτό τους τέτοιες δυνατότητες. Πιστεύω πως είναι προτεύον να χρησιμοποιούμε τη διαίσθηση και όχι να την αναλύουμε.
    Και εγώ πιστεύω ότι αν "βλέπεις" το ένα είναι λογικό να "βλέπεις" και το άλλο. Για ποιον λόγο να υπάρχει ...εξειδίκευση
    Από την άλλη, υπάρχουν και περιπτώσεις ...Κασσάνδρας.
    Όσον αφορά όμως το τι είναι πρωτεύον, είμαι της άποψης ότι ανεξάρτητα της ...εξειδίκευσης που μπορεί να υπάρχει ή όχι, πρέπει όχι μόνο να αναλύουμε αλλά και να εξετάζουμε τα γεγονότα με σκοπό να βρίσκουμε την φυσική εξήγησή τους.
    Προσωπικά μου είναι αδιανόητο να υπάρχει κάτι που δεν είναι φυσικό, άσχετα αν η μικρότητά μου αδυνατεί, λόγω ελλιπών γνώσεων, προς το παρόν, να το εξηγήσει με τη λογική. Είτε είναι άγγελος είτε είναι διόραση είτε μακαρονάκι κοφτό.

    Και ένας προσωπικός μου προβληματισμός : Διαισθάνομαι πως ο δικός σου πρόγονος αμφισβήτησε τη διαίσθηση του σωστού μονοπατιού και (από αντίδραση) βρέθηκε ίσα στο στόμα του ζώου. Ο δικός μου μάλλον ήταν πιο τσαχπίνης! Εντάξει, και τυχερός!!
    Και μια προσωπική μου απάντηση στον προβληματισμό σου: Ανεξάρτητα από τις προθέσεις ( "αντίδραση" ) του υποτιθέμενου "δικού μου" (δεν ανέφερα κάτι τέτοιο) και κρίνοντας από το αποτέλεσμα, και οι δύο έχουν ουσιαστικό ρόλο στην εξέλιξη: και ο δικός σου ο ...τσαχπίνης και ο δικός μου ο ...φαγωμένος. Και οι δύο αποτελούν χρήσιμα παραδείγματα προς τους υπόλοιπους. Ο ένας προς μίμηση και ο άλλος προς αποφυγή. Επιτέλεσαν και οι δύο το ...καρμικό τους χρέος προς όφελος της υπόλοιπης κοινωνίας. Τι καλύτερο

    Αίροσθαι :toung:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  3. #33
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    Τονια
    Location
    Πολλές ζωές στη Λεμουρία
    Posts
    148

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Συγνώμη που ξεκινάω από αυτό το σημείο αλλα ταλαιπωρούμαι :

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    [QUOTE=Μητσάκος;76848]Με Ήλιο στον 8ο και σε τετράγωνο με Πλούτωνα και Ουρανό, να είσαι σίγουρη πως έχω, και όχι μία φορά :toung:

    .......Όσον αφορά τη θεία πρόνοια, με Δία στον 12ο κάτι μπορώ να φανταστώ
    .
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Στό ¶ρθρο για την Αστρολογία της Αναζήτησης του κ.Β. Παπαδολιά αναφέρεται η σχέση του Δία με μια συγκεκριμένη σου δυνατότητα

    Στο blog Mόνη στο Σπίτι το "δίπολο Τοξότη-Ταύρου" που έχεις αλλά δεν έμαθα ακόμα να κάνω παραθέσεις από άλλα άρθρα

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Δυσκολεύομαι πλέον! Χωρίς καμιά διάθεση αντιπαράθεσης και εγώ έχω σελήνη στον αιγόκερω, τον Κρόνο στο 4ο σπίτι μου. Επίσης έχω και γιουβέτσι με μακαρονάκι κοφτό στο φούρνο και σου είμαι υπόχρεη που μου θύμισες την ύπαρξη του με την παρακάτω τοποθέτηση embarrest :
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    [COLOR="cyan"]Προσωπικά μου είναι αδιανόητο να υπάρχει κάτι που δεν είναι φυσικό, άσχετα αν η μικρότητά μου αδυνατεί, λόγω ελλιπών γνώσεων, προς το παρόν, να το εξηγήσει με τη λογική. Είτε είναι άγγελος είτε είναι διόραση είτε μακαρονάκι κοφτό.[/COLOR]------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Σε λίγο οι αντιδράσεις μου θ' αρχίζουν να θυμίζουν το Γούντι ¶λλεν όταν παρακολουθεί παραστάσεις παντομίμας (Σε μπερδεψα και εγώ; Ο Γούντι ¶λλεν δεν μπορεί να καταλάβει την παντομίμα, γιαυτό ακρίβως παρακολούθει όση περισσότερη γίνεται. Προσπαθεί (μάταια) να καταλάβει. Και εγώ το ίδιο.):nuts:

    Διαλέγω ένα από όσα μου παραθέτεις , το Δία στον 12ο Οίκο..
    Ο Δίας στο 12ο οίκο, έτσι ξεκάρφωτα, μπορεί για τους γνώστες να αποδικνύει την πίστη σου στην Θεία Πρόνοια. Για μένα πάντως μπορεί να σημαίνει επίσης :

    α) ότι είσαι Διευθυντής Φυλακών ή άλλου ευαγούς Ιδρύματος (αν τυχόν κατοικεί και στο ζώδιο της Παρθένου). Ή ψυχιάτρος, ή προφήτης....

    β) ότι δουλεύεις καλύτερα όταν είσαι απομονωμένος (αν εμπλέκεται ο Ουρανός)

    γ) ότι ενδεχομένως έχεις πετρελαιοπηγές στο Τέξας!! (αν έχουμε Ποσειδώνα ή Ιχθύες)

    δ) Αν έχουμε να κάνουμε με ένα Δία στον Ταύρο ή στο Λέοντα (στο 12ο σπίτι πάντα) που όμως η Αφροδίτη διαφωνεί και τετραγωνίζει την κατάσταση τι γίνεται; Να υποθέσω μια φυσική λαιμαργία;;;

    Αντι να μου παραθέτεις αξιωματικά τέτοιες δηλώσεις προτείνω απλά να δώσεις μια ημερομηνία γέννησης. Εγώ που και γυναίκα είμαι, και προχωρημένης ηλικίας γιατί δίνω, ε;;

    Ευχαριστώ επίσης για την παρατήρηση στην λειτουργία του οργανισμού σε κατάσταση στρες. Διευκρινίζω πως έκανα χιούμορ. Πιθανόν της κακιάς ώρας αλλά χιουμορ:bigsmile::bigsmile: Και επιτρεψέ μου με τη σειρά μου να σε παραπέμψω στο μικρό μου πόνημα "Αυτοθεραπεία & Αυτογνωσία στην Αντιμέτωπιση του Στρες" στο Forum. Το συνέγραψα τις πρώτες μέρες που μπήκα στο site (και ήλθε η αλεπού στο παζάρι!!) Δεν είναι και ογκόλιθος επιστημονικής τεκμηρίωσης αλλά μια άλφα εξοικείωση με το θέμα την δείχνει, υποθέτω!!

    Για το θέμα της διαίσθησης τι άλλο να πω;; Να γράψω κάποιες περιπτώσεις διαίσθησης, δικές μου και της οικογένειάς μου (αφού είμαστε όλοι με κληρονομικό χάρισμα);;; Μια δημιουργική ερμηνεία σίγουρα θα είχε ενδιαφέρον...

    :embarrest

  4. #34

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Ενδιαφέρουσες & οι ερωτήσεις αλλά & οι απαντήσεις .Κατά τη δική μου ταπεινή πείρα αλλά & γνώμη ,ο καλύτερος τρόπος για να μεγαλώσουμε την διαίσθησή μας (να την ανοίξουμε) είναι να διαβάσουμε πολλά βιβλία γύρω απο το θέμα και ύστερα αλλά και κατά τη διάρκεια να χρησιμοποιούμε κάποιο μέσο όπως ,χαρτιά,καφέ για να μπορέσουμε να την εξασκήσουμε .
    Μην ξεχνάμε ότι οι μεγαλύτερες προσωπικότητες του χώρου έχουν ένα υπερβολικά υψηλό επίπεδο και νοητικό αλλά & γνώσεων .

  5. #35
    Join Date
    Dec 2008
    Όνομα:
    Τονια
    Location
    Πολλές ζωές στη Λεμουρία
    Posts
    148

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Quote Originally Posted by JIMMAKOS View Post
    Ενδιαφέρουσες & οι ερωτήσεις αλλά & οι απαντήσεις .Κατά τη δική μου ταπεινή πείρα αλλά & γνώμη ,ο καλύτερος τρόπος για να μεγαλώσουμε την διαίσθησή μας (να την ανοίξουμε) είναι να διαβάσουμε πολλά βιβλία γύρω απο το θέμα και ύστερα αλλά και κατά τη διάρκεια να χρησιμοποιούμε κάποιο μέσο όπως ,χαρτιά,καφέ για να μπορέσουμε να την εξασκήσουμε .
    Μην ξεχνάμε ότι οι μεγαλύτερες προσωπικότητες του χώρου έχουν ένα υπερβολικά υψηλό επίπεδο και νοητικό αλλά & γνώσεων .
    Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το χαρτί (όχι η μπιρίμπα) και κυρίως ο καφές μπορούν να εξασκήσουν την διαίσθηση.

    Να καταθέσω και τον προσωπικό μου καημό, ασχολούμαι απο 15 χρονων με κάθε είδους μαντικη τεχνικη με μετρίως καλά αποτελέσματα. Γυρνάω και φλυτζάνι

    Το φλυτζάνι, 28 χρόνια μετά, για μένα είναι πιο ακατανόητο από την γραμμική Α στον δίσκο της Φαιστού. Οποιος τα καταφέρνει εκεί στα κατακάθια του καφέ έχει τον απέραντο θαυμασμό μου σαν πρώτης τάξης διαισθητικός.:blink:
    Η ανθρώπινη φύση δεν έχει αληθινή γνώση,
    μόνο η θεϊκή έχει

    Ο άνθρωπος δεν είναι λογικό ον
    μόνο αυτό που τον περιβάλλει έχει νόηση

  6. #36

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Εγώ υποθέτω ότι αρκετοί πήρανε το λάθος μονοπάτι, αυτό με κάποιο τρόπο έγινε κοινή γνώση, και μεταφέρθηκε και στους υπόλοιπους χωρίς πολλές λεπτομέρειες στους πολλούς. Δεν είμαι σίγουρος αν αποτελεί δλδ προϊόν εξέλιξης/φυσικής επιλογής ή διαισθητικής ικανότητας ενός πρωτόγονου.

    Όσον αφορά δε το παράδειγμά σου με το "ζωντανό" που οδηγούσε, αυτό, για εμένα, είναι καθαρά θέμα γρήγορης σκέψης και ανάλυσης ενδεχόμενων σεναρίων και όχι διαίσθησης. Είχες στο μυαλό σου κάποια δεδομένα και επέλεξες την αποφυγή του χειρότερου σεναρίου :bigsmile:
    Και αυτό γιατί φοβήθηκες για τη ζωή σου. Ο φόβος είναι καλό και χρήσιμο συναίσθημα. Ο πανικός δεν είναι.:bigsmile:

    Μητσάκο μου, καλημέρα.
    Με μπερδεύεις λίγο ως προς το να καταλάβω τις απόψεις σου. Σε μερικά ποστ σου μιλάς για μεταφυσική δείχνοντας ότι δέχεσαι πως υπάρχει κάτι πέρα από τον ορατό και υλικό κόσμο και άλλες φορές μιλάς καθαρά με όρους λογικής και, νομίζω, υλισμού.

    Αυτό συμβαίνει επειδή είσαι σε δίλημμα ή επειδή πιστεύεις ότι η μεταφυσική είναι φυσική που δεν έχει ανακαλυφθεί και αποδειχθεί ακόμα; Ή κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί;

  7. #37

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Μητσάκο μου, καλημέρα.
    Με μπερδεύεις λίγο ως προς το να καταλάβω τις απόψεις σου. Σε μερικά ποστ σου μιλάς για μεταφυσική δείχνοντας ότι δέχεσαι πως υπάρχει κάτι πέρα από τον ορατό και υλικό κόσμο και άλλες φορές μιλάς καθαρά με όρους λογικής και, νομίζω, υλισμού.

    Αυτό συμβαίνει επειδή είσαι σε δίλημμα ή επειδή πιστεύεις ότι η μεταφυσική είναι φυσική που δεν έχει ανακαλυφθεί και αποδειχθεί ακόμα; Ή κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί;
    Επειδή πιστεύω ότι η μεταφυσική είναι φυσική που δεν έχει ανακαλυφθεί και αποδειχθεί ακόμα. Για αυτό, σε γενικές γραμμές.
    Κάτι ή υπάρχει ή δεν υπάρχει. Αν εγώ, για χίλιους δυο λόγους, αδυνατώ είτε να κατανοήσω είτε να παρατηρήσω κάτι, δεν σημαίνει ότι αυτό το κάτι δεν υπάρχει. Η διαρκώς αυτοαναιρούμενη επιστήμη αυτό μου υποδεικνύει.
    Φυσικά, το γεγονός της αυτοαναίρεσης δεν με οδηγεί και σε πλήρη και άνευ κρίσεως αποδοχή της όποιας μεταφυσικής άποψης :bigsmile:
    Πίστευε και μη, ερεύνα!
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  8. #38

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Επειδή πιστεύω ότι η μεταφυσική είναι φυσική που δεν έχει ανακαλυφθεί και αποδειχθεί ακόμα. Για αυτό, σε γενικές γραμμές.
    Κάτι ή υπάρχει ή δεν υπάρχει. Αν εγώ, για χίλιους δυο λόγους, αδυνατώ είτε να κατανοήσω είτε να παρατηρήσω κάτι, δεν σημαίνει ότι αυτό το κάτι δεν υπάρχει. Η διαρκώς αυτοαναιρούμενη επιστήμη αυτό μου υποδεικνύει.
    Φυσικά, το γεγονός της αυτοαναίρεσης δεν με οδηγεί και σε πλήρη και άνευ κρίσεως αποδοχή της όποιας μεταφυσικής άποψης :bigsmile:
    Πίστευε και μη, ερεύνα!
    Ευχαριστώ, Μητσάκο. Τώρα καταλαβαίνω καλύτερα τις απόψεις σου και πρέπει να σου πω ότι συμφωνώ. Προσωπικά, πέρασα κι από φάσεις υλισμού και φάσεις μεταφυσικής έρευνας, με την έννοια που το θέτεις. Κι εγώ πιστεύω ότι η μεταφυσική είναι στην ουσία φυσική.
    Μου άρεσε επίσης πολύ η τελευταία σου φράση: "Πίστευε και μη, ερεύνα!" Στο κάτω-κάτω, ο άνθρωπος δεν μπήκε στην διαδικασία τόσες χιλιάδες χρόνια να αναπτύξει την λογική του απλώς για να την αναιρέσει αργότερα. Τον τελευταίο καιρό όμως κατέληξα ότι ο μεταφυσικός δρόμος είναι βιωματικός γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Πρέπει να είναι ένα σύστημα απλό που να βιώνεται ως στάση ζωής.

  9. #39
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Κατω απ το βουνο...
    Posts
    54

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    K αυτο το ''Πίστευε και μη, ερεύνα! ''' κ.Μητσακο με το κομμα στη σωστη τοποθεσια δειχνει οτι εχεις διαβασει κ θρησκευτικα βιβλια, διοτι συνηθωςτο χρησιμοποιουν ολοι με λαθος ερμηνεια...(παραπιπτοντως)
    transparente...

  10. #40

    Re: H διαίσθηση και πώς να την αναπτύξετε

    Quote Originally Posted by toniats View Post
    Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το χαρτί (όχι η μπιρίμπα) και κυρίως ο καφές μπορούν να εξασκήσουν την διαίσθηση.

    Να καταθέσω και τον προσωπικό μου καημό, ασχολούμαι απο 15 χρονων με κάθε είδους μαντικη τεχνικη με μετρίως καλά αποτελέσματα. Γυρνάω και φλυτζάνι

    Το φλυτζάνι, 28 χρόνια μετά, για μένα είναι πιο ακατανόητο από την γραμμική Α στον δίσκο της Φαιστού. Οποιος τα καταφέρνει εκεί στα κατακάθια του καφέ έχει τον απέραντο θαυμασμό μου σαν πρώτης τάξης διαισθητικός.:blink:
    Καλή μου toniats ,δεν είναι τόσο δύσκολο όσο δείχνει....για να πείς το φλυτζάνι πρέπει να χαλαρώσεις,να αδειάσεις το μυαλό σου απο κάθε τι περιττό & να αφήσεις τη διαίσθησή σου, με οδηγό τα σχήματα που δημιουργούντε εντος,να αποκρυπτογραφίσεις .....& να ερμηνεύσεις αυτο που βλέπεις! Σε κάθε φλυτζάνι ,παίζει ρόλο βασικό & αν είναι καλογυρισμένο.

 

 
Page 4 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads