s
Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους. - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 4 FirstFirst 1 2 3 4
Results 31 to 32 of 32
  1. #31
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    behind the shadows...
    Posts
    11

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Quote Originally Posted by panther View Post
    Κατά την ταπεινή μου άποψη, πιστεύω ότι σε κάθε πρόβλημα έχει τη "ρίζα" του, άρα μετά από ώριμη σκέψη πρέπει να βρούμε τι μας ενοχλεί, να αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητα, στην συνέχεια τι πραγματικά θέλουμε, και μετά να προχωρήσουμε στην λύση του!
    Το πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι αυτό, είναι άλλο θέμα
    Θα συμφωνήσω κι εγώ με την panther κάθε πρόβλημα έχει την ρίζα του και απο εκεί πρέπει να κόβετε...τώρα αλλό τι λέμε άλλο τι κάνουμε αλλα είμαστε άνθρωποι έχουμε αισθήματα...βέβαια καμιά φορά καλά είναι και τα προβλήματα μας θυμίζουν οτι είμαστε ζωντανοί οργανισμοί.. :bigsmile:

  2. #32
    Join Date
    Jan 2007
    Όνομα:
    Δήμητρα
    Location
    Λαμία
    Posts
    11

    Re: Αρνητικά συναισθήματα και η αντιμετώπισή τους.

    Quote Originally Posted by starfish View Post
    Ειλικρινα με εκπλησει ο συγκεκριμενος ορισμος των συναισθηματων!!:nuts:
    Δεν θα τον σχολιασω περαιτερω, θα μπορουσε να ανοιξει ενα καινουριο θεμα επ αυτου!
    Οσον αφορα στο προαισθημα, συμφωνω οτι ειναι πολυ δυσκολο να το ξεχωρισεις απο τον φοβο η την ανασφαλεια, ειδικα οταν ειναι "μαυρο".
    Το "πραττω" υπο την δικη σου οπτικη το εγραψα, προφανως δεν ημουν αρκετα σαφης! Για να πραξω, οφειλω πρωτα να σκεφτω. Το θεωρησα δεδομενο, ενω μαλλον δεν ειναι....:embarrest
    Δεν ξερω αν υπαρχει και πως λειτουργει ο μηχανισμος της διαισθησης. Ποσο ανεξαρτητος μπορει ειναι απο τις ενδειξεις ενος γεγονοτος. Σε ορισμενες περιπτωσεις πιστευω πως βασιζεται σε αυτο που ονομαζουμε "αποχρωσες ενδειξεις", τις οποιες επεξεργαζομαστε σε ενα υποσυνειδητο επιπεδο και με πολυ μεγαλη ταχυτητα... Μου ερχεται στο μυαλο ο ορος "διευρυμμενη συνειδηση".
    Αγαπητή μου starfish, κι εγώ την ίδια έκπληξη δέχθηκα διαβάζοντας το συγκεκριμένο κομμάτι για τα συναισθήματα, και για τον λόγω αυτό άλλωστε το μοιράστηκα μαζί σας.
    Όσο για το "πράττω" και "σκέπτομαι" και βέβαια είναι αυτονόητα, μάλλον δικός μου πλεονασμός είναι η επισήμανσή τους, (απο φύση μου αναλυτική, αυτό δεν μου ξέφυγε :bigsmile: ).
    Επίσης ο όρος που χρησιμοποίησες ως "διευρυμμένη συνείδηση", αισθάνομαι πως ταιριάζει απόλυτα στον μηχανισμό τη προαίσθησης. Μόνο έτσι τελικά θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η συγκεκριμένη λειτουργία.
    Βυθισμένες πάντα, μέσα στο πυθάρι της ψυχής, αλήθειες που πονάνε, όμορφα κρυμμένα μυστικά, σε ανελέητο Παράδεισο...

 

 
Page 4 of 4 FirstFirst 1 2 3 4

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads