s
Κατιοντες οικοι - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast
Results 31 to 40 of 52
  1. #31
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Κατιοντες οικοι

    Quote Originally Posted by yoO View Post
    καλε ποιος δεν ειναι χτυπημενος ? αφου μας λες οτι ο κυβερνητης του 12ου (διας) κανει αντιθεση με πλουτωνα και ηλιο . Ποσο πιο χτυπημενο τον ηθελες πια ?
    Σωστα. Εννοουσα, οτι δεν περιεχει καποιον πλανητη, ειδικα κακεργετη.

  2. #32
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Κατιοντες οικοι

    Quote Originally Posted by SAGIVI View Post
    Ο 2ος εχει ακμη στον υδροχοο κι εκει βρισκεται και ο κρονος, παραδοσιακος κυβερνητης.

    Στο προοδευτικο ωροσκοπιο μου, ο κρονος κατοικοεδρευει για χρονια τωρα στον 12ο κι απο εκει, ανασκαλευει ζητηματα, για τα οποια ποτε δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο οτι θ αναθεωρησω αποψεις και πιστευω.


    Έφη, δεν καταλαβαίνω πως γίνεται ο γενέθλιος Κρόνος να βρίσκεται στον 2ο οίκο και στο προοδευτικό να έχει φτάσει στον 12ο. Τι σόι προόδους χρησιμοποιείς;

  3. #33

    Re: Κατιοντες οικοι

    Quote Originally Posted by SAGIVI View Post
    yoO, δεν γνωριζω βεβαια την ηλικια σου αλλα ειλικρινα, επετρεψε μου να σου πω, οτι απωθημενα μπορει να συγκεντρωνουμε συνεχεια κατα την διαρκεια της ζωης μας, οσο προσπαθουμε να ολοκληρωθουμε σαν ατομα και οσο αποφευγουμε να τα κοιταξουμε καταματα.
    ισχυει απειρα αυτο.

    **19 ειμαι. και δεν ειμαι "η" που ειπε καποιος πιο πανω, ειμαι "ο"

  4. #34

    Re: Κατιοντες οικοι

    Quote Originally Posted by SAGIVI View Post
    Σωστα. Εννοουσα, οτι δεν περιεχει καποιον πλανητη, ειδικα κακεργετη.
    Εκτος αντιθεσης Ερμη Ηλιου Πλουτωνα στον 12ο εχω ακμη στον κριο και εμπεριεχομενο ολον τον ταυρο ο Αρης κανει τριγωνο με Δια ,Πλουτωνα εξαγωνο με Ηλιο, Ερμη ,Ουρανο, Ποσειδωνα
    Τετραγωνο με Ωροσκοπο Και η Αφρο συγκυβερνητρια τετραγωνο με Ουρανο και Δια εξαγωνο με ωροσκοπο..Ο δε Κρονος απο τον 9ο οικο κυβερναει 8ο και 9ο και τετραγωνιζει τις ακμες 6ου 12ου''ΦΟΒΑΜΑΙ!!!''
    Φυσικα και πιστευω οτι ο 12ο δεν εχει να κανει με την παιδικη ηλικια απαραιτητα και με την οικογενεια..Αν οντως ποτε σε ξενους δεν μπορουσα να εκφρασω των εαυτο μου ατοφιο οπως ηταν και παντα κολλαγα..Δεν μ αρεσει ο περιορισμος αλλα τον εχω βιωσει..Η προοδευτικη Αφροδιτη ειναι στον 12ο και επηρεαστικα απιστευτα και σε επιπεδο υγειας και ψυχολογιας οσο ηταν σε αντιθεση με τον Κρονο στον Ζυγο και μου βγηκαν πολλα απωθυμενα στην επιφανεια..
    Το σήμερα είναι το αύριο για το οποίο ανησυχούσες χθες!!!!!

  5. #35

    Re: Κατιοντες οικοι

    Σχετικά με τους οίκους, στην παραδοσιακή αστρολογία οι γωνιακοί οίκοι θεωρούνται πολύ σημαντικοί σε σχέση με τους υπόλοιπους οίκους. Στην σύγχρονη αστρολογία, και ιδιαίτερα στην ψυχολογική αστρολογία, όλοι οι οίκοι θεωρούνται εξίσου σημαντικοί.

    Συμφωνώ ότι δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν γωνιακοί πλανήτες για να γίνει κανείς διάσημος. Υπάρχουν πολλοί χάρτες διάσημων ανθρώπων που το δείχνουν αυτό. Όμως για να κάνει κάποιος μεγάλη καρριέρα πρέπει να έχει ένα καλό 10ο οίκο και η Χιούστον τον είχε. Είχε σύνοδο Σελήνης/Δία στον Κριό στον 2ο οίκο σε μεγάλο τρίγωνο με τον Ήλιο στον Λέοντα και την ακμή του 10ου οίκου στον Τοξότη.

  6. #36
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Κατιοντες οικοι

    Quote Originally Posted by Atrapos View Post
    Έφη, δεν καταλαβαίνω πως γίνεται ο γενέθλιος Κρόνος να βρίσκεται στον 2ο οίκο και στο προοδευτικό να έχει φτάσει στον 12ο. Τι σόι προόδους χρησιμοποιείς;


    Πες μου οτι κανω λαθος τοσα χρονια!!!! Θα με κανεις ευτυχισμενη!!! Εν πασει περιπτωσει μιλαω για το μερα-χρονος. Υποτιθεται οτι τωρα, ο ωροσκοπος μου ειναι στον υδροχοο και ο κρονος στο 12ο συμφωνα με το προγραμμα ενος πολυ γνωστου αγγλικου σαιτ, που παρακολουθω εδω και χρονια τον χαρτη μου. Σε παρακαλω πες μου οτι κατι κανω λαθος!!!

  7. #37
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Σωκράτης
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    4,097

    Re: Κατιοντες οικοι

    Εσύ Έφη αν θυμάμαι καλά είχες γράψει σε ένα ποστ ότι γεννήθηκες με Κρόνο ανάδρομο; Αν ισχύει τότε θεωρητικά θα έχει κινηθεί το πολύ μια μοίρα, σωστά;
    Αν χρησιμοποιείς Placidus και έχεις εμπεριεχώμενους τ'οτε μάλλον δεν κάνει λάθος το πρόγραμμα. Σκεφτείτε το γιατί βαριέμαι να γράφω
    De profundis: Οι ανόητοι λυπούνται για τα λόγια τους και οι σοφοί για την σιωπή τους

    Η νέα σελίδα του myHoroscope στο Facebook

  8. #38
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Κατιοντες οικοι

    Quote Originally Posted by ScP View Post
    Εσύ Έφη αν θυμάμαι καλά είχες γράψει σε ένα ποστ ότι γεννήθηκες με Κρόνο ανάδρομο; Αν ισχύει τότε θεωρητικά θα έχει κινηθεί το πολύ μια μοίρα, σωστά;
    Αν χρησιμοποιείς Placidus και έχεις εμπεριεχώμενους τ'οτε μάλλον δεν κάνει λάθος το πρόγραμμα. Σκεφτείτε το γιατί βαριέμαι να γράφω


    Καλησπερα Σωκρατη! Κατ αρχην χαιρομαι παρα πολυ που σε βλεπω-ακουω-διαβαζω!

    Πραγματι αναδρομος κρονος στον υδροχοο, που πολυ προσφατα επανηλθε σε ορθη φορα. Εμπεριεχωμενοι οι αιγοκερως και καρκινος. Οντως μιλαω για το Placidus. Τα ιδια στοιχεια μου δινει και το δικο μας προγραμμα, προφανως γιατι σαν αναδρομος τοσες δεκαετιες, περιμενε καποια στιγμη την ακμη του 12ου για περαιτερω μαθηματα!!! Εκτος αν εγω σαν τελειως αυτοδιδακτη, βαζω λαθος στοιχεια. (μακαρι)

    Υπ οψιν οτι εγω με τ αστρονομικα και τα μαθηματικα δεν τα παω καλα και μεχρι εκει μπορω να σκεφτω.

  9. #39
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Κατιοντες οικοι

    Έφη,

    Δεν πιστεύω ότι βάζεις λάθος στοιχεία. Αλλά νομίζω εννοείς ότι ο Κρόνος (γενέθλιος και προοδευμένος ουσιαστικά είναι στην ίδια θέση) βρίσκονται στον 12ο προοδευμένο οίκο και όχι στον γενέθλιο 12ο. Ουσιαστικά εννοείς ότι ο προοδευμένος Ωροσκόπος έχει προσπεράσει τον Κρόνο που έτσι βρίσκεται πια στον προοδευμένο 12.

    Προσωπικά προτιμώ να κοιτάζω τις θέσεις των προοδευμένων στους γενέθλιους οίκους. Αν μπλέξουμε και με τους προοδευμένους γίνεται αρκετά πολύπλοκο και οι ερμηνείες πολλαπλασιάζονται. Ούτε πιστεύω ότι αυτά που περιγράφεις στο αρχικό σου ποστ οφείλονται αποκλειστικά στο ότι ο Κρόνος βρέθηκε πίσω από τον προοδευμένο Ωροσκόπο.

  10. #40
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Κατιοντες οικοι

    Quote Originally Posted by Atrapos View Post
    Έφη,

    Δεν πιστεύω ότι βάζεις λάθος στοιχεία. Αλλά νομίζω εννοείς ότι ο Κρόνος (γενέθλιος και προοδευμένος ουσιαστικά είναι στην ίδια θέση) βρίσκονται στον 12ο προοδευμένο οίκο και όχι στον γενέθλιο 12ο. Ουσιαστικά εννοείς ότι ο προοδευμένος Ωροσκόπος έχει προσπεράσει τον Κρόνο που έτσι βρίσκεται πια στον προοδευμένο 12.

    Προσωπικά προτιμώ να κοιτάζω τις θέσεις των προοδευμένων στους γενέθλιους οίκους. Αν μπλέξουμε και με τους προοδευμένους γίνεται αρκετά πολύπλοκο και οι ερμηνείες πολλαπλασιάζονται. Ούτε πιστεύω ότι αυτά που περιγράφεις στο αρχικό σου ποστ οφείλονται αποκλειστικά στο ότι ο Κρόνος βρέθηκε πίσω από τον προοδευμένο Ωροσκόπο.
    Δημητρη, εχεις δικιο. Νομιζα ομως οτι οπως το διατυπωσα ηταν σαφες.
    Αναφερομουν στο 12ο προοδευμενο οικο. Ασφαλως και το ωροσκοπιο εχει αλλες ενδειξεις, (απο τον 8ο και γενικα τον αξονα 2ου-8ου) αλλα ειναι χαρακτηριστικο, οτι οταν ο κρονος εμφανιστηκε στον προοδευμενο 12ο (για να ειμαι πιο σαφης τωρα) και οταν συνοδευτηκε απο τις συνοδους του γενεθλιου κρονου με τις διελευσεις των βαρεων πλανητων που ανεφερα, αρχισε μια πολυχρονη περιοδος με επισκεψεις σε νοσοκομεια κ.λ.π.

    Να υποθεσω οτι κανω λαθος που δινω σημασια και στους προοδευμενους οικους? Εχει τυχει να διαβασω την αποψη σου ξανα σ αυτο το θεμα και πιστευω οτι εχεις δικιο. Βλεπω ομως κι απο εκει πολλα στοιχεια, που μου δινουν γεγονοτα. Για την ακριβεια, παντα ριχνω μια πρωτη ματια στους προοδευμενους οικους ενος ωροσκοπιου κι αισθανομαι οτι εχω μια καλη αρχικη εικονα για την ζωη του ατομου, οπως εξελισσεται την συγκεκριμμενη περιοδο. Ωστοσο δεν επιμενω, γιατι ειναι αλλη η δικη σου εμπειρια.


    Ευχαριστω για την επισημανση.

 

 
Page 4 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads