s
[Συζήτηση] Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern) - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 13 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 ... LastLast
Results 31 to 40 of 130
  1. #31
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Νίκη όταν ενεργοποιούνται μεσοδιαστήματα δίνουν γεγονότα όμως μόνο από μεσοδιαστήματα εγώ προσωπικά δεν θα έκανα προβλέψεις. Ακόμη κι αν έκανα θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτική και προσεκτική διότι μέχρι τώρα έχω δει πως όταν συμβαίνουν σημαντικά γεγονότα φαίνονται από πολλές μεριές.

    Να σου το πω διαφορετικά, γράφεις πως η Αφροδίτη της ηλιακής επιστροφής ενεργοποιεί το γενέθλιο μεσοδιάστημα Αφροδίτης/Ποσειδώνα που είναι το μεσοδιάστημα του πλατωνικού έρωτα και της αισθηματικής εξαπάτησης. Η ερμηνεία δηλαδή που δίνουμε είναι πως θα ερωτευτείς πλατωνικά και το πιθανότερο είναι να βιώσεις απογοητεύση κτλ. Δεν αποκλείω το γεγονός να συμβεί από τη στιγμή που ενεργοποιείται το συγκεκριμένο μεσοδιάστημα, επιφυλάσσομαι όμως για το πόσο μπορεί να σε επηρεάσει καταλυτικά ένα τέτοιο γεγονός.

    Αν όμως υπάρχουν κι από αλλού αυτές οι ενδείξεις, τότε ναι, θα είναι ένα γεγονός σημαντικό με διάφορες προεκτάσεις στη ζωή σου.

  2. #32

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Kαλό απόγευμα σε όλους! Βρήκα λίγο χρόνο και επανήλθα...
    Τίνα μου, πολύ βοηθητικό το παράδειγμά σου! Κάτι αρχίζουμε να παίρνουμε χαμπάρι σιγά σιγά...

    Λοιπόν, θα μιλήσω για τη χρονιά που πήρα πτυχίο.

    Ο ωροσκόπος της επιστροφής έπεσε 7 μοίρες πριν την ακμή του γενέθλιου 9ου και στο ίδιο ζώδιο με τον 9ο.
    Ο 9ος ετήσιος έπεσε μέσα στον 4ο γενέθλιο και 1 μοίρα πριν την ακμή του ήταν ο ετήσιος Ουρανός, κάτι που έδειχνε κάποια αλλαγή σε θέματα 9ου.
    Κυβερνήτης του 9ου γενέθλιου είναι ο Ερμής που έπεσε μέσα στον 9ο ετήσιο.
    Επίσης ο Ερμής είναι ο κυβερνήτης του ετήσιου ωροσκόπου.

    Οι όψεις που σχηματίστηκαν είναι οι εξής.
    -Ο ετήσιος Ερμής σε εξάγωνο με την Αφροδίτη, κυβερνήτη του γενέθλιου ωροσκόπου.
    -Ο ετήσιος ωροσκόπος σε τρίγωνο με τον γενέθλιο Δία (κυβ. 3ου γενέθλιου) ενεργοποιούσε τη γενέθλια σύνοδο Δία-ωροσκόπου.
    -Ο ετήσιος Δίας σε εξάγωνο με το γενέθλιο Μεσουράνημα, ενεργοποιούσε το γενέθλιο τετράγωνο.
    -Το ετήσιο Μεσουράνημα σε σύνοδο με τον γενέθλιο Ερμή (του 9ου) και σε τρίγωνο με τον γενέθλιο Δία (ενεργοποιούσε πάλι το γενέθλιο τετράγωνο Δία-MC).

    5 όψεις για ένα γεγονός...όπως ακριβώς είπε η Τίνα πιο πάνω, αν είναι κάτι να γίνει, φαίνεται με πολλούς τρόπους...

  3. #33
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Ο 9ος ετήσιος έπεσε μέσα στον 4ο γενέθλιο και 1 μοίρα πριν την ακμή του ήταν ο ετήσιος Ουρανός, κάτι που έδειχνε κάποια αλλαγή σε θέματα 9ου.
    Κυβερνήτης του 9ου γενέθλιου είναι ο Ερμής που έπεσε μέσα στον 9ο ετήσιο.
    Επίσης ο Ερμής είναι ο κυβερνήτης του ετήσιου ωροσκόπου.

    Θεοδοσία μου δεν μελετάμε τους γενέθλιους πλανήτες που πέφτουν μέσα στον ετήσιο χάρτη. Τους ετήσιους στον γενέθλιο χάρτη μελετάμε. Για παράδειγμα του 9ου η ακμή μέσα στον γενέθλιο 4ο έδειχνε, τέλος σπουδών, ή επιστροφή στην πατρίδα/σπίτι αν ήσουν στο εξωτερικό, νομικές διαδικασίες για θέματα ακινήτων κτλ.

  4. #34
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Στο παράδειγμα της Θεοδοσίας, είναι πολύ σημαντικό ότι το ετήσιο μεσουράνημα έκανε σύνοδο με τον κυβερνήτη του 9ου οίκου (Ερμή). Όταν σημεία του ετήσιου, όπως το μεσουράνημα ή ο ωροσκόπος έρχονται σε σύνοδο με κάποιο γενέθλιο πλανήτη, τότε ενεργοποιούνται τα θέματα του οίκου που κυβερνά ο πλανήτης στον γενέθλιο, αλλά και του γενέθλιο οίκου που βρίσκεται.

    Όπως πολύ σωστά είπε η Τίνα, είναι τον ετήσιο που μελετάμε σε σχέση με τον γενέθλιο και όχι το αντίστροφο. Με αυτή την λογική όμως, συνδυαστικά και ανά περίπτωση είναι σημαντικό το γεγονός ότι ο 9ος ετήσιος οριοθετείται περιλαμβάνοντας τον γενέθλιο Ερμή που κυβερνά τον 9ο . (προσωπική άποψη Τίνα μου και ελπίζω να μην θεωρηθεί αγενές...)

    Στην πραγματικότητα ο ετήσιος άξονας 3ου\9ου βρισκόταν στον γενέθλιο γωνιακό άξονα 4ου\10ου , κάτι που έδειχνε από μόνο του ότι τα ετήσια θέματα 3ου\9ου θα είχαν μία σημαντική εξέλιξη. (τώρα που το σκέφτομαι Τίνα, αυτό που ξέρουμε για την Ηλιακή επιστροφή και τον 4ο , μοιάζει με τον κανόνα της ωριαίας για το τέλος μιας υπόθεσης. Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ πριν , αλλά τώρα που το είδα γραμμένο από σένα, έκανα τον συνειρμό…)
    Όμως είχαμε παράλληλα και έναν ενεργοποιημένο Δία που αυτό σημαίνει πως είχαμε ενεργοποίηση και των δύο κυβερνητών του γενέθλιου άξονα 3ου\9ου .
    Θα είχε ενδιαφέρον να μας πει η Θεοδοσία τι γινόταν από τράνζιτ την ίδια περίοδο και τι από δευτερεύουσες κατευθύνσεις. Επίσης, αν όταν εκδηλώθηκε το γεγονός είχε κάνει ήδη ο τράνζιτ Ήλιος σύνοδο με τον ετήσιο Ερμή, ώστε να ενεργοποιήσει τα θέματα του ετήσιου 9ου .

    - - - Updated - - -

    Στο παράδειγμα της Θεοδοσίας, είναι πολύ σημαντικό ότι το ετήσιο μεσουράνημα έκανε σύνοδο με τον κυβερνήτη του 9ου οίκου (Ερμή). Όταν σημεία του ετήσιου, όπως το μεσουράνημα ή ο ωροσκόπος έρχονται σε σύνοδο με κάποιο γενέθλιο πλανήτη, τότε ενεργοποιούνται τα θέματα του οίκου που κυβερνά ο πλανήτης στον γενέθλιο, αλλά και του γενέθλιο οίκου που βρίσκεται.

    Όπως πολύ σωστά είπε η Τίνα, είναι τον ετήσιο που μελετάμε σε σχέση με τον γενέθλιο και όχι το αντίστροφο. Με αυτή την λογική όμως, συνδυαστικά και ανά περίπτωση είναι σημαντικό το γεγονός ότι ο 9ος ετήσιος οριοθετείται περιλαμβάνοντας τον γενέθλιο Ερμή που κυβερνά τον 9ο . (προσωπική άποψη Τίνα μου και ελπίζω να μην θεωρηθεί αγενές...)

    Στην πραγματικότητα ο ετήσιος άξονας 3ου\9ου βρισκόταν στον γενέθλιο γωνιακό άξονα 4ου\10ου , κάτι που έδειχνε από μόνο του ότι τα ετήσια θέματα 3ου\9ου θα είχαν μία σημαντική εξέλιξη. (τώρα που το σκέφτομαι Τίνα, αυτό που ξέρουμε για την Ηλιακή επιστροφή και τον 4ο , μοιάζει με τον κανόνα της ωριαίας για το τέλος μιας υπόθεσης. Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ πριν , αλλά τώρα που το είδα γραμμένο από σένα, έκανα τον συνειρμό…)
    Όμως είχαμε παράλληλα και έναν ενεργοποιημένο Δία που αυτό σημαίνει πως είχαμε ενεργοποίηση και των δύο κυβερνητών του γενέθλιου άξονα 3ου\9ου .
    Θα είχε ενδιαφέρον να μας πει η Θεοδοσία τι γινόταν από τράνζιτ την ίδια περίοδο και τι από δευτερεύουσες κατευθύνσεις. Επίσης, αν όταν εκδηλώθηκε το γεγονός είχε κάνει ήδη ο τράνζιτ Ήλιος σύνοδο με τον ετήσιο Ερμή, ώστε να ενεργοποιήσει τα θέματα του ετήσιου 9ου .
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  5. #35
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Όπως πολύ σωστά είπε η Τίνα, είναι τον ετήσιο που μελετάμε σε σχέση με τον γενέθλιο και όχι το αντίστροφο. Με αυτή την λογική όμως, συνδυαστικά και ανά περίπτωση είναι σημαντικό το γεγονός ότι ο 9ος ετήσιος οριοθετείται περιλαμβάνοντας τον γενέθλιο Ερμή που κυβερνά τον 9ο . (προσωπική άποψη Τίνα μου και ελπίζω να μην θεωρηθεί αγενές...)

    Κάτια πριν από 2 εβδομάδες περίπου συζητούσα με μια φίλη αστρολόγο το ίδιο θέμα. Μου είπε ότι μελετούσε την επιστροφή και με αυτόν τον τρόπο. Σε γενικές γραμμές μπορούμε να κάνουμε διάφορους συνδυασμούς και σιγά σιγά να τους τσεκάρουμε να δούμε αν λειτουργούν.

    Η αλήθεια είναι πως μέχρι τώρα δεν έχω εξετάσει την ηλιακή επιστροφή με αυτόν τον τρόπο επομένως δεν μπορώ να έχω σαφή άποψη. Στην περίπτωση της Θεοδοσίας πάντως σαφέστατα είχαμε ενεργοποίηση 3ου/9ου αλλά και 4ου/10ου, ενεργοποιήσεις δηλαδή που θα τις δούμε σε χάρτες ατόμων που τη συγκεκριμένη χρονιά πήραν το πτυχίο τους.
    Last edited by Τίνα Ζαχαριάδου; 12-03-2013 at 06:05 PM.

  6. #36

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Πολύ ωραίο το άρθρο της ηλιακης επιστροφής, ό,τι πρέπει για πρωτόπειρους σαν κι εμενα. Πότε είναι η καλυτερη στιγμή να καταστρώσω τον δικό μου, μια και τώρα στις 16 Μαρτίου έρχονται τα γενεθλιά μου;

  7. #37
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Amarige έπρεπε ήδη να τον έχεις καταστρώσει και να τον μελετάς

  8. #38

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Α πα πα, τρέχω αμέσως!

  9. #39

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Κορίτσια, Τίνα και Κάτια, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα σχόλιά σας και τις παρατηρήσεις σας! Με βοηθούν απίστευτα!!!!

    Τίνα μου, εκτός απ'τον Ήλιο που θα μας δείξει πράγματα η οικοθεσία του στον ετήσιο χάρτη, δεν κοιτάζω γενικά πού πέφτουν οι γενέθλιοι πλανήτες μου...απλώς στο συγκεκριμένο παράδειγμα με εντυπωσίασε αυτή η σύμπτωση, γι'αυτό το επεσήμανα.
    Αυτό που είπες για τον 4ο επίσης με εντυπωσίασε γιατί δεν το ήξερα. Θα θεωρήσουμε δηλαδή ότι θα περιμένουμε μια ολοκλήρωση στα θέματα του οίκου που πέφτει στον 4ο γενέθλιο κάθε φορά;
    Και υπάρχουν αντίστοιχες ερμηνείες για τους άλλους γωνιακούς;

    Κάτια, κοίταξα τα υπόλοιπα συστήματα για την ημερομηνία που γράφει πάνω το πτυχίο και βρήκα τα εξής:

    -Στο ηλιακό τόξο, είχα εξάγωνο Δία-MC (γενέθλιο τετράγωνο) και τετράγωνο Κρόνου-Ερμή.

    -Ναι, ο τράνζιτ Ήλιος είχε περάσει πάνω από τον γενέθλιο Ερμή (και μάλιστα πρέπει αυτό να έγινε όταν έδινα το τελευταίο μάθημα, περίπου 2 μήνες πριν την ορκομωσία).
    -Η τράνζιτ Σελήνη σε τρίγωνο με γενέθλιο και προοδευμένο Κρόνο.
    -Ο τράνζιτ Ερμής σε τρίγωνο με γενέθλιο και προοδευμένο Ποσειδώνα.
    -Η τράνζιτ Αφροδίτη σε αντίθεση με γενέθλιο και προοδευμένο Δία.
    -Ο τράνζιτ Άρης σε τρίγωνο με το γενέθλιο Μεσουράνημα(ενεργοποιούσε το γενέθλιο τρίγωνο).
    -Η τράνζιτ Αφροδίτη σε τρίγωνο με το προοδευμένο Μεσουράνημα.

    -Ο προοδευμένος άξονας 3ου/9ου σε μηδενική μοίρα(έμπαινε σε αιγόκερω/καρκίνο).
    -Ο προοδευμένος Ερμής σε τρίγωνο με τον γενέθλιο Β.Δ.(+30').

    Ελπίζω μόνο να επέλεξα τις σωστές όψεις να σας πω!

    Ουπς, μόλις είδα το πρώτο λάθος! Η Κάτια με ρώτησε αν ο τράνζιτ Ήλιος είχε περάσει πάνω από τον ετήσιο Ερμή κι εγώ απάντησα για τον γενέθλιο Ερμή.
    Πάλι ναι όμως Κάτια μου, ο Ήλιος είχε περάσει από τον ετήσιο Ερμή επίσης.
    Last edited by laparisienne; 12-03-2013 at 07:38 PM.

  10. #40
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Εισαγωγή και Μελέτη Ηλιακής Επιστροφής (Solar Rutern)

    Θεοδοσία, δικό μου το λάθος που δεν σου είπα ότι τράνζιτ πλανήτες που μας ενδιαφέρουν είναι κυρίως οι αργοί, από Δία και πέρα. Ωστόσο σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο και προσωπικά κρατώ τα παρακάτω ως σημαντικά:

    -Στο ηλιακό τόξο, είχα εξάγωνο Δία-MC (γενέθλιο τετράγωνο) Άρα επανάληψη της εμπλοκής που είδαμε και στην Ηλιακή επιστροφή. Θα μπορούσε να το δείχνει και κάπως αλλιώς , αλλά εδώ είναι ακόμα πιο ξεκάθαρο!Όσο για το τετράγωνο Κρόνου\Ερμή, μια ακόμα απόδειξη ότι δεν πρέπει να φοβόμαστε τα τετράγωνα γιατί χωρίς δυναμική ενεργοποίηση δεν έχουμε εκδήλωση γεγονότος, παρά μόνο εσωτερική ανταπόκριση (με ελάχιστες εξαιρέσεις).

    -Ναι, ο τράνζιτ Ήλιος είχε περάσει πάνω από τον γενέθλιο Ερμή (και μάλιστα πρέπει αυτό να έγινε όταν έδινα το τελευταίο μάθημα, περίπου 2 μήνες πριν την ορκομωσία).Δεν έχει σημασία που σε ρώτησα αν είχε περάσει ο Ήλιος από ετήσιο Ερμή. Πάντως πέρασε πάνω από την ακμή του 9ου της Ηλιακής που έκανε σύνοδο με τον γενέθλιο Ερμή , όπως γράφεις. Και αυτό είναι αρκετά σημαντικό γιατί ενεργοποίησε την επίμαχη σύνοδο.

    -Ο προοδευμένος άξονας 3ου/9ου σε μηδενική μοίρα(έμπαινε σε αιγόκερω/καρκίνο). Πάντα η αλλαγή ζωδίου προοδευτικού πλανήτη ή άξονα , φέρνει σημαντικές εξελίξεις στην ζωή μας, στα αντίστοιχα θέματα.

    -Ο Ήλιος είχε περάσει από τον ετήσιο Ερμή επίσης.Ήμουν σίγουρη! Δεν μπορούσε να είχες γεγονός αν δεν περάσει ο τράνζιτ Ήλιος να το ενεργοποιήσει.

    -Ο προοδευμένος Ερμής σε τρίγωνο με τον γενέθλιο Β.Δ.(+30').Μπορείς να μου πεις σε ποιο οίκο έχεις τον Β.Δ και ποιος είναι ο κυβερνήτης του?

    Επίσης, αν μπορείς να μου πεις που ήταν η δευτερεύουσα Σελήνη. Σε ποιο οίκο.

    Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες που έχω την δυνατότητα να συλλέξω, μια και δεν εξασκώ την αστρολογία επαγγελματικά, οπότε δεν μπορώ να έχω συχνά την ευκαιρία να συλλέξω τέτοιου είδους πληροφορίες. Μόνο από γνωστούς και φίλους ή φίλους φίλων.

    Τίνα ευχαριστώ για την φιλοξενία και την «κατάχρηση»….
    Last edited by katiakiss; 12-03-2013 at 10:10 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

 

 
Page 4 of 13 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads