s
Ψευδωνυμα ή nick name - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 19 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 14 ... LastLast
Results 31 to 40 of 182
  1. #31
    Join Date
    Feb 2006
    Όνομα:
    Ρανια
    Posts
    30

    Re: Ψευδωνυμα ή nick name

    Επιτελους στη γλωσσα μου!

    Καταρχην δεν μπορουσα να γραφτω με το πραγματικο μου ονομα, καθως ηδη υπηρχε αλλο μελος (Ρανια). Βρισκομαι πλεον στα Τιρανα, οι φιλοι μου με φωναζουν τυ-ραννια, ενιοτε και πα-ρανοια (!) και ετσι απλα κατεληξα. Συμπτωματικα (η οχι) και τα δυο αντιστοιχα ρηματα με οριζουν εν μερει, το πρωτο ως παθητικο...

    Φιλια στη σαδιστρια Ελλαδιτσα μας που διωχνει τα παιδια της!

  2. #32
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Ψευδωνυμα ή nick name

    Δείμων... Βασικά, καμμία σχέση με το ειδήμων! :-Ρ Τουλάχιστον στα περί αστρολογίας. Προσπαθώ και μελετώ - γι αυτό προτιμώ και να μην συμμετέχω γράφοντας, ελπίζοντας να έρθει και αυτή η ώρα.


    Η επιλογή αυτού του ψευδώνυμου έγινε επειδή την εποχή της εγγραφής μου υπέφερα πολλά δεινά για τα οποία ήθελα να αναζητήσω βοήθεια (αυτός και ο λόγος που εγγράφηκα άλλωστε!) και το Δείμων προέκυψε: 1) από την διττή έννοια του δεινού, ως εξαιρετικά δυσάρεστης κατάστασης αλλά και του πολύ ικανού ανθρώπου, και 2) από την αρχέγονη σημασία του όρου δαιμόνιος («κατά γαρ τον Πορφύριον ο κατά τας πολιτικάς και πρακτικάς αρετάς ενεργών σπουδαίως καλείται· ο δε κατά τας ψυχικάς, ήτοι καθαιρούσας ψυχήν, δαιμόνιος και δείμων») πριν χρησιμοποιηθεί για την περιγραφή των θρησκευτικών αρνητικών δυνάμεων.

    Τέλος, σε περεταίρω έλεγχο στο google βρήκα αναφορές στο όνομα Βιβλικής λίμνης στον Ησαΐα («Διοτι τα υδατα της Δειμων θελουσι γεμισθη αιματος· διοτι θελω επιφερει ετι δεινα επι Δειμων...») , και αυτό το τελευταίο ήταν απόλυτα καταλυτικό στην επιλογή μου.


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  3. #33

    Re: Ψευδωνυμα ή nick name

    Διάλεξα το Fioroula γιατί εκτός του ότι αγαπώ αφάνταστα κάθε είδους φυτό, μοιάζω πολύ με τις ανάγκες ενός φυτού: αν κάποια μέρα δεν με ποτίσουν (αγάπη κλπ) ή μου βάλουν δηλητήριο(μίσος, ζήλια κλπ) μαραίνομαι, μελαγχολώ. Μόλις όμως με ποτίσουν με τα απαραίτητα θετικά στοιχεία τότε αμέσως αναζωογονούμαι. (φυσικά τώρα έμαθα να έχω και άλλους μηχανισμούς για να μην έχω τόσο απότομα σκαμπανεβάσματα στην ψυχολογία μου άσκοπα).


    -------------------
    Όταν θέλουμε κάτι το σύμπαν συνομωτεί για να το πετύχουμε!

  4. #34
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Μηνάς
    Location
    Athens/New York/Boston
    Posts
    76

    Re: Ψευδωνυμα ή nick name

    εγώ πάλι διάλεξα το δικό μου με βάση την ηρεμία (apn3a = apnea = άπνοια).. ο όρος άπνοια συναντάται στις καταδύσεις (στατική κ δυναμική άπνοια), στον καιρό (όταν δεν φυσάει), αλλα κ στην ιατρική (άσθενεια). Η λέξη άπνοια μου θυμίζει ήρεμη θάλασσα κ γενικά γαλήνη.
    Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ακολουθείτε τους όρους χρήσης του site - forum που είστε μέλος και έχετε αποδεχθεί κατά την εγγραφή σας.

  5. #35
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Φυλλένια
    Location
    Πέρα από τους μύθους
    Posts
    969

    Re: Ψευδωνυμα ή nick name

    Αναρωτιόμουν από καιρό apn3a για το nick σου, γιατί ήμουν σίγουρη πως κάνεις καταδύσεις, για να το επιλέξεις. Ενας οικογενειακός φίλος κατασκευάζει καταδυτικό υλικό, hi tech, με την ίδια ακριβώς φίρμα! Mόνο τέτοιοι... θα διάλεγαν ... τέτοιο nick.
    Bιτγκεστάϊν: "Ενα τίποτα είναι το ίδιο με ένα κάτι για το οποίο τίποτα δεν μπορεί να λεχθεί"

  6. #36
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Ψευδωνυμα ή nick name

    Και εγώ για το ίδιο αναρωτιόμουν τόσο καιρό.
    Πάντως, με τίποτα δεν πήγαινε το μυαλό μου σε καταδύσεις.

  7. #37

    Re: Ψευδωνυμα ή nick name

    Το δικό μου "Litsacorinth" το διάλεξα λόγω του υποκοριστικού που με φωνάζουν (Λίτσα από Ευαγγελία) και της πόλης (Κόρινθος) που γεννήθηκα και που ζούσα μέχρι και πριν πέντε χρόνια (πριν η αγάπη με οδηγήσει στην Κύπρο) και που πάντα έλεγα ότι δε θέλω να φύγω ποτέ από εκεί (αν και όλοι οι υπόλοιποι ήθελαν να φύγουν!!!), διότι είναι μία πόλη που συνεχώς ομορφαίνει και μου λείπει πολύ που δε ζω εκεί τώρα.

  8. #38
    Join Date
    Apr 2006
    Όνομα:
    Κατόπιν συνεννόησης
    Location
    Αθήνα ζαφειρό
    Posts
    86

    Re: Ψευδωνυμα ή nick name

    Εγώ διάλεξα το Νόρα για δύο λόγους.
    1. Αποτελεί υποκοριστικό ενός από τα μικρά μου ονόματα.
    2. Εμπνευσμένη απο την ηρωίδα του Ιψεν στο ομόνυμο θεατρικο (ή αλλοιώς Κουκλόσπιτο).


    Το πρώτο nick που που έκανε εντύπωση μπαίνοντας στο site ήταν το apnea... Και μάλιστα μ' αρεσε πολύ ο τρόπος που είναι γραμμένο με το ανάποδο ε Τελικά αυτή η λέξη - όρος με κυνηγάει...

  9. #39

    Re: Ψευδωνυμα ή nick name

    Όταν βρήκα το site, είπα: εδώ θέλω να γραφτώ! Από τα πρώτα που μου ζήτησαν ήταν ένα ψευδώνυμο και εκεί μπλόκαρα. Δεν το είχα σκεφτεί! Μετά το πρώτο σοκ - πανικό- έκλεισα τα μάτια και διαλογίστηκα: πως θέλω να συστηθώ; Μου ήρθε στο μυαλό το μονοπάτι των Κενταύρων στην Πορταριά Πηλίου, η μυθική μορφή που δένει το πνευματικό με το ζωώδες, την ψυχή με το ένστικτο. έτσι το διάλεξα! Αργότερα, έμαθα οτι ο Κένταυρος στην ελληνική μυθολογία ήταν ο θεραπευτής, ο δάσκαλος του Ασκληπειού, που μπορούσε να θεραπεύσει τα τραύματα των άλλων, όχι όμως και τα δικά του. Παράξενο, ε; Να ξέρουμε πριν να μάθουμε...
    Οι μεγάλοι έρωτες δεν φοράνε νυφικό

  10. #40

    Re: Ψευδωνυμα ή nick name

    εγώ σαν σωστή ζυγός διαλεξα το δικό μου εμπνευσμένη απο την coco channel, αλλά και γιατί έτσι φωνάζω το σκυλάκι μου τονίζοντας όμως στην πρώτη συλλαβή.

 

 
Page 4 of 19 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 14 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads