s
Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 26 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 14 ... LastLast
Results 31 to 40 of 253
  1. #31

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by Δείμων View Post
    . Δηλαδή ένας 50-ρης δεν μπορεί ξεκινήσει να φτιάξει ευοίωνα μια οικογένεια επειδή όταν το παιδί θα είναι 20 χρονών αυτός θα είναι 70 και δεν θα μπορεί να «βρίσκεται» όσο κοντά του θα ήθελε. Φυσικά αυτό δεν είναι απόλυτο και για το γεγονός ότι δυστυχώς πολλοί στερούνται (με όποιον τρόπο) τους γονείς τους ακόμα και σε μικρότερες ηλικίες.
    Σωστά. Δεν είναι απόλυτο. Κι αν σκεφτείς πόσοι άνθρωποι γύρω μας σαρανταρίζουν ανύπαντροι τότε προς τα εκεί οδηγούμαστε.

  2. #32

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Συμφωνα με οσα εχω διαβασει παραπανω η γνωμη μου ειναι οτι σε μια σχεση με διαφορα ηλικιας παιζουν ρολο παρα πολλοι παραγοντες..δεν μπορουμε να πουμε ειναι αυτο η το αλλο...ειναι αναλογως τα βιωματα του καθενος μας..Απο την δικια μου εμπειρια ομως μπορω να κρινω και να σας πω οτι την ευτυχια την βρηκα καποτε στο προσωπο ενος αρκετα μεγαλυτερου μου ανδρα..ηρθε και που καλυψε τα κενα που ειχα απο πολυ μικρη και για πρωτη φορα ενιωσα ολοκληρωμενη.Το ιδιο και αυτος..του εδωσα την χαρα και την ανεμελια που του ελειπαν απο παιδι..καποια στιγμη νομιζα οτι αυτος ειναι το πεπρωμενο μου..αλλα δεν ηταν ετσι.Τις σχεσει μας εμεις τις χτιζουμε και τις εξελλισουμε..Με αυτον τον ανθρωπο αλληλοσυμπληρωσαμε τα κενα μας και φυσικο ειναι να βρουμε την ευτυχια..ευτυχως ομως που το καταλαβα αρκετα νωρις..γιατι κοντευα να τρελαθω...Το σιγουρο ειναι οτι πηρα πολλα πραγματα και δεν θα τον ξεχασω ποτε..

  3. #33
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by pinguinaki View Post
    Συμφωνα με οσα εχω διαβασει παραπανω η γνωμη μου ειναι οτι σε μια σχεση με διαφορα ηλικιας παιζουν ρολο παρα πολλοι παραγοντες..δεν μπορουμε να πουμε ειναι αυτο η το αλλο...ειναι αναλογως τα βιωματα του καθενος μας..Απο την δικια μου εμπειρια ομως μπορω να κρινω και να σας πω οτι την ευτυχια την βρηκα καποτε στο προσωπο ενος αρκετα μεγαλυτερου μου ανδρα..ηρθε και που καλυψε τα κενα που ειχα απο πολυ μικρη και για πρωτη φορα ενιωσα ολοκληρωμενη.Το ιδιο και αυτος..του εδωσα την χαρα και την ανεμελια που του ελειπαν απο παιδι..καποια στιγμη νομιζα οτι αυτος ειναι το πεπρωμενο μου..αλλα δεν ηταν ετσι.Τις σχεσει μας εμεις τις χτιζουμε και τις εξελλισουμε..Με αυτον τον ανθρωπο αλληλοσυμπληρωσαμε τα κενα μας και φυσικο ειναι να βρουμε την ευτυχια..ευτυχως ομως που το καταλαβα αρκετα νωρις..γιατι κοντευα να τρελαθω...Το σιγουρο ειναι οτι πηρα πολλα πραγματα και δεν θα τον ξεχασω ποτε..
    Xμμ ειπες τις μαγικες λεξεις !! ΚΕΝΑ .. Δεν το λεω κριτικα απλα σαν επιβεβαιωση του αρθρου ...

  4. #34
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by cancerian View Post
    Xμμ ειπες τις μαγικες λεξεις !! ΚΕΝΑ .. Δεν το λεω κριτικα απλα σαν επιβεβαιωση του αρθρου ...
    Σύμφωνώ απόλυτα εννοείται, αλλά σε όλες τις σχέσεις μας δεν προσπαθούμε να συμπληρώσουμε δικά μας «κενά»?... Ή έστω να διοχετεύσουμε οτιδήποτε πλεονάζει. Εάν βρισκόμαστε σε φάσεις απόλυτης αυτάρκειας, υλικής συναισθηματικής και πνευματικής, κλείνουμε με μία ολοκληρωση (ο γνωστός κύκλος) και δεν αποζητάμε κανέναν. Παράδειγμα οι ασκητές, μοναχοί κλπ.

    Εννοώ δηλαδή το «μια χαρά περνάω και μόνος//μόνη μου» να το υιοθετούμε επειδή πράγματι δεν θέλουμε κάποιον δίπλα μας γιατί δεν τον χρειαζόμαστε, και όχι από άρνηση-φόβο-πείσμα-αντίδραση-αδυναμία. Αν κάνω λάθος εδώ πολύ θα ήθελα τη γνώμη σας, ακόμα κι αν χρειαστεί να πάμε σε άλλη ή καινούργια συζήτηση: Είναι η αλληλοσυμπλήρωση (συμπεριλαμβανόμενης και της αναπαραγωγικής διαδικασίας) ο μόνος λόγος που επιζητάμε την συντροφική σχέση ή υπάρχει και άλλος?

    Γενικεύουμε τώρα και ξεφεύγουμε λίγο από αυτό το thread αλλά όπως ισχύουν αυτά σε κάθε άλλη περίπτωση ισχύουν και εδώ.


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  5. #35
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αδιεξοδο!
    Posts
    77

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Είναι η αλληλοσυμπλήρωση (συμπεριλαμβανόμενης και της αναπαραγωγικής διαδικασίας) ο μόνος λόγος που επιζητάμε την συντροφική σχέση ή υπάρχει και άλλος?
    Κατα την ταπεινη μου αποψη "η αναπαραγωγικη διαδικασια"δεν ειναι ο μονος αλλα ο πρωτος λογος στις αναπαραγωγικες τουλαχιστον ηλικιες.Υπαρχουν χιλιοι και αλλοι τοσοι λογοι και για τον καθενα διαφορετικοι,που δεν νομιζω πως μπορει κανεις γενικευοντας να απαντησει.Παντως η διαφορα ηλικιας, παντα προσωπικα μιλωντας, δεν μπορει να δηλωσει απο μονη της την ποιοτητα μιας σχεσης και ειναι το τελευταιο που μετραει.Νομιζω πως οταν ερωτευομαστε νικαμε τον μεγαλλιτερο "φοβο" μας αυτον του θανατου και πως καπου εκει ειναι και η απαντηση!
    You have to kiss many frogs to find your prince!!!!!

  6. #36
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Λολίτσα να σε μπερδέψω λίγο (αν έχω καταλάβει καλά τη σκέψη σου): Ένα μεγάλο άτομο (~40-50) που έχει ξεπεράσει την ενστικτώδη ανάγκη παραγωγής απογόνων δεν θα πάει με ένα μικρότερο (~40-50/2) για αναπαραγωγή αλλά για κάτι άλλο. Μπορεί για απλό σεξ, μπορεί για κάτι πιο περίπλοκο. Οπότε σε μεγάλες διαφορές ηλικίας η αναπαραγωγή δεν παίζει. (*) Όμως ο φόβος του θανάτου ξεπερνιέται κάθε φορά που ερωτευόμαστε, και αυτό ασχέτως των ηλικιών των εμπλεκομένων. Εϊναι η φύση του συναισθήματος τέτοια. Οπότε και αυτό δεν σχετίζεται αποκλειστικά με τις εν λόγω σχέσεις.




    (*) αλλά σημαντικό *. Έχει αποδειχτεί ότι σεξουαλικά ο άντρας βρίσκεται στην πιο «χάι» φάση του από τα 18 με 25, ενώ η γυναίκα κάπου στα 40. Σοφόν λοιπόν το άσμα της Ρίτας για τις σαραντάρες :toung: Μήπως αυτό λέει κάτι στη συζήτησή μας? Και ζητώ συγνώμη εάν έχει αναφερθεί ξανά προηγουμένως.


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  7. #37
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by Δείμων View Post
    Σύμφωνώ απόλυτα εννοείται, αλλά σε όλες τις σχέσεις μας δεν προσπαθούμε να συμπληρώσουμε δικά μας «κενά»?... Ή έστω να διοχετεύσουμε οτιδήποτε πλεονάζει. Εάν βρισκόμαστε σε φάσεις απόλυτης αυτάρκειας, υλικής συναισθηματικής και πνευματικής, κλείνουμε με μία ολοκληρωση (ο γνωστός κύκλος) και δεν αποζητάμε κανέναν. Παράδειγμα οι ασκητές, μοναχοί κλπ.

    Εννοώ δηλαδή το «μια χαρά περνάω και μόνος//μόνη μου» να το υιοθετούμε επειδή πράγματι δεν θέλουμε κάποιον δίπλα μας γιατί δεν τον χρειαζόμαστε, και όχι από άρνηση-φόβο-πείσμα-αντίδραση-αδυναμία. Αν κάνω λάθος εδώ πολύ θα ήθελα τη γνώμη σας, ακόμα κι αν χρειαστεί να πάμε σε άλλη ή καινούργια συζήτηση: Είναι η αλληλοσυμπλήρωση (συμπεριλαμβανόμενης και της αναπαραγωγικής διαδικασίας) ο μόνος λόγος που επιζητάμε την συντροφική σχέση ή υπάρχει και άλλος?

    Γενικεύουμε τώρα και ξεφεύγουμε λίγο από αυτό το thread αλλά όπως ισχύουν αυτά σε κάθε άλλη περίπτωση ισχύουν και εδώ.

    Aγαπητε Δειμων ,

    Οπως ειναι γνωστο σε ολους μας πλεον , οι ανθρωποι θα διεπονται απο την μεγαλυτερη πληγη τους , οπου αυτη ειναι ο εγωισμος. Σε μερικους ειναι εμφανης , αλλοι τον καταπιεζουν , κανενας ομως δεν μπορει να τον αποβαλλει γιατι πολυ απλα ειναι φυση μας. Στην συνεχια η δυναμικη του εγωισμου ειναι εξαιρετικα ισχυρη για καποιον που την κατανοει , και χωρις καμμια αμφιβολια περικλυει και συναισθηματα ματαιοδοξιας και καλυψης των συναισθηματικων κενων μας.
    Οι σχεσεις με τις οποιες κατα καιρο ειμαστε μαζι ειτε φιλικες , ειτε σεξουαλικες δεν αποτελουν τιποτα περισσοτερο απο εναν καθρεφτη. Το εκαστοτε απεναντι προσωπο ειναι ενας καθρεφτης του δικου μας εγω , που εν καιρο τεινουμε να εξιδανικευουμε.
    Εχεις ακουσει ποτε καποιον ερωτευμενο να λεει για τον / την συντροφο του / της " Πω πω τι εγωιστης ειναι αυτος ??? " Πιστευω πως οχι , μιας και κανεις δεν αντεχει να παραδεχτει για τον εαυτο του, τον εγωισμο του και τεινει να εξιδανικευει το αλλο προσωπο ( το οποιο επαναλαμβανω ειναι καθρεφτης του ιδιου του ΕΓΩ του )
    Το «μια χαρά περνάω και μόνος//μόνη μου» ειναι καλυψη πισω απο εναν τοιχο και οι λογοι ειναι εκεινοι που ανεφερες εσυ

  8. #38
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αδιεξοδο!
    Posts
    77

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by Δείμων View Post
    Λολίτσα να σε μπερδέψω λίγο (αν έχω καταλάβει καλά τη σκέψη σου): Ένα μεγάλο άτομο (~40-50) που έχει ξεπεράσει την ενστικτώδη ανάγκη παραγωγής απογόνων δεν θα πάει με ένα μικρότερο (~40-50/2) για αναπαραγωγή αλλά για κάτι άλλο. Μπορεί για απλό σεξ, μπορεί για κάτι πιο περίπλοκο. Οπότε σε μεγάλες διαφορές ηλικίας η αναπαραγωγή δεν παίζει. (*) Όμως ο φόβος του θανάτου ξεπερνιέται κάθε φορά που ερωτευόμαστε, και αυτό ασχέτως των ηλικιών των εμπλεκομένων. Εϊναι η φύση του συναισθήματος τέτοια. Οπότε και αυτό δεν σχετίζεται αποκλειστικά με τις εν λόγω σχέσεις.




    (*) αλλά σημαντικό *. Έχει αποδειχτεί ότι σεξουαλικά ο άντρας βρίσκεται στην πιο «χάι» φάση του από τα 18 με 25, ενώ η γυναίκα κάπου στα 40. Σοφόν λοιπόν το άσμα της Ρίτας για τις σαραντάρες :toung: Μήπως αυτό λέει κάτι στη συζήτησή μας? Και ζητώ συγνώμη εάν έχει αναφερθεί ξανά προηγουμένως.
    Αγαπητε Ιωαννη,σε οτι αφορα το πρωτο μερος της απαντησης συμφωνουμε.Οσο για την θεωρια που αναφερεις πιστευω πως ο ανδρας μεταξυ 18-25 βρισκεται στην πιο ''χαι-χουι'' φαση να τον ενδιαφερει οτι θηλυκο ζει και αναπνεει με αποτερο σκοπο την αναπαραγωγη.Η γυναικα τωρα +-40 σεξουαλικα ειναι πια εμπειρη να δωσει και να παρει παρα να αναπαραχθει.Τιποτε απο ολα αυτα που συζηταμε δεν αποκλειουν σχεσεις με διαφορα ηλικιας,που ομως ειναι σχεσεις και ετσι θα επρεπε να εξεταζονται.Αλλοστε ο χρονος ειναι σχετικη εννοια και αυτο δεν ειναι δικο μου αλλα κλεμενο.Φιλια
    You have to kiss many frogs to find your prince!!!!!

  9. #39
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ΤέρμαΘεού,αρχή Αλλάχ
    Posts
    236

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by cancerian View Post


    Οι σχεσεις με τις οποιες κατα καιρο ειμαστε μαζι ειτε φιλικες , ειτε σεξουαλικες δεν αποτελουν τιποτα περισσοτερο απο εναν καθρεφτη. Το εκαστοτε απεναντι προσωπο ειναι ενας καθρεφτης του δικου μας εγω , που εν καιρο τεινουμε να εξιδανικευουμε.
    Εχεις ακουσει ποτε καποιον ερωτευμενο να λεει για τον / την συντροφο του / της " Πω πω τι εγωιστης ειναι αυτος ??? " Πιστευω πως οχι , μιας και κανεις δεν αντεχει να παραδεχτει για τον εαυτο του, τον εγωισμο του και τεινει να εξιδανικευει το αλλο προσωπο ( το οποιο επαναλαμβανω ειναι καθρεφτης του ιδιου του ΕΓΩ του )
    Το «μια χαρά περνάω και μόνος//μόνη μου» ειναι καλυψη πισω απο εναν τοιχο και οι λογοι ειναι εκεινοι που ανεφερες εσυ
    Αυτό με τον "καθρέφτη" το διαβάζω συχνά τελευταίως εδώ μέσα. Μπορώ να ρωτήσω σε ποια ψυχολογική θεωρία εντάσσεται, διότι δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, αν και μου "μυρίζουν" κάποιες υπαρξιστικές επιρροές. Ή κάτι γενικότερα του υποκειμενικού ιδεαλισμού τελοσπάντων. Πάντως, όντως ακούγεται πολύ εγωιστικό και δεν ξέρω κατά πόσον ο εγωισμός είναι τόσο κυρίαρχο συναίσθημα. Δεν αντιλέγω πως είναι από τα σημαντικά, αλλά δεν νομίζω πια πως είναι και το πρωτεύον, γιατί μια τέτοια θέση αναδεικνύει τον εγωισμό σε πρωτεύον ζήτημα.

    Ναι, έχω ακούσει πολλούς ερωτευμένους να αποκαλούν το αντικείμενο του έρωτά τους "εγωιστή". Απορώ πως δεν το έχετε ακούσει εσείς.

    Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί το να θέλει κάποιος άνθρωπος σε κάποια περίοδο της ζωής του να είναι μόνος του είναι κάλυψη πίσω από τοίχο. Αν μη τι άλλο, ρωτήστε και κανέναν με Δία στον 12ο και θα σας βεβαιώσει για το αντίθετο.
    Ο κόσμος δεν είναι ένα άθροισμα από συμπαντικά ατομικά τομαράκια, περιφερόμενα ανά τους αιώνες.

    "Μακριά από μας κι ότι θέλει ας είναι." Να χαίρεται τη φιλοσοφία του όποιος έκοψε το θέμα, αντί να περιοριστεί στο να το κλειδώσει.
    ¶ντε γεια σας.

  10. #40
    Join Date
    Jan 2008
    Όνομα:
    Ράνια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,277

    Re: Σαγηνευτικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας

    Quote Originally Posted by gargoyle View Post
    Ναι, έχω ακούσει πολλούς ερωτευμένους να αποκαλούν το αντικείμενο του έρωτά τους "εγωιστή". Απορώ πως δεν το έχετε ακούσει εσείς.
    Εγω ως επί το πλείστον, να λέει ο ενας τον αλλο εγωιστη ακουω......αλλα μετα το 6μηνο που περνανε "τα μέλια".

 

 
Page 4 of 26 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 14 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads