s
Χάρτης Σχέσης Davison - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 4 FirstFirst 1 2 3 4
Results 31 to 36 of 36
  1. #31
    Join Date
    Jan 2009
    Όνομα:
    Έλενα
    Location
    Αθήνα
    Posts
    14

    Re: Χάρτης Σχέσης Davison

    Καλημέρα σε όλους σας, είμαι μέλος του site εδώ και πάρα πολύ καιρό, ωστόσο δεν έχω συμμετάσχει σε καμία συζήτηση στο φόρουμ, μιας και θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να είμαι παρατηρητής για κάμποσο καιρό και μετά να εκφράζω απορίες πάνω στα θέματα. Μ'άλλα λόγια, πάντα ερευνώ, έτσι ώστε να κατέχω ένα θέμα καλά και μετά εκφράζω άποψεις. (Κρόνος ανάδρομος στον 3ο οίκο Ασχολούμενη λοιπόν τελείως ερασιτεχνικά με την αστρολογία και κατά κόρον με τη συναστρία, όλο αυτό το διάστημα, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Πώς και ποιές ενδείξεις θα πρέπει να έχω για να καταλάβω εάν η συναστρία 2 ατόμων θα καταλήξει σε γάμο? Διάβασα και το κατατοπιστικότα άρθρο της κας Ζαχαριάδου "Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης' και ενώ πολλές από τις όψεις που περιγράφει αναφορικά με το προσωπικό και προοδευτικό μου ωροσκόπιο, έχουν πραγματοποιηθεί, είναι λες κ ο γάμος πέρασε και δεν ακούμπησε!. Εννοείται ότι πρέπει να λάβουμε ως δεδομένο και το τι υπόσχεται ο χάρτης του άλλου ατόμου, το γνωρίζω καλά αυτό. Ωστόσο η απορία μου είναι, ποιόν χάρτη συναστρίας θα εξετάσω για να δω εάν υπόσχεται γάμο. Τον σύνθετο, το χάρτη Davison, τη συναστρία ηλιακού τόξου ή τις προόδους μεταξύ των 2 συντρόφων? Και τέλος, μόνο οι πλανήτες στον 7ο του ενός ή του άλλου δείχνουν γάμο? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

  2. #32
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Χάρτης Σχέσης Davison

    Quote Originally Posted by cancer1987 View Post
    Καλημέρα σε όλους σας, είμαι μέλος του site εδώ και πάρα πολύ καιρό, ωστόσο δεν έχω συμμετάσχει σε καμία συζήτηση στο φόρουμ, μιας και θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να είμαι παρατηρητής για κάμποσο καιρό και μετά να εκφράζω απορίες πάνω στα θέματα. Μ'άλλα λόγια, πάντα ερευνώ, έτσι ώστε να κατέχω ένα θέμα καλά και μετά εκφράζω άποψεις. (Κρόνος ανάδρομος στον 3ο οίκο Ασχολούμενη λοιπόν τελείως ερασιτεχνικά με την αστρολογία και κατά κόρον με τη συναστρία, όλο αυτό το διάστημα, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Πώς και ποιές ενδείξεις θα πρέπει να έχω για να καταλάβω εάν η συναστρία 2 ατόμων θα καταλήξει σε γάμο? Διάβασα και το κατατοπιστικότα άρθρο της κας Ζαχαριάδου "Ενδείξεις γάμου και τεκνοποίησης' και ενώ πολλές από τις όψεις που περιγράφει αναφορικά με το προσωπικό και προοδευτικό μου ωροσκόπιο, έχουν πραγματοποιηθεί, είναι λες κ ο γάμος πέρασε και δεν ακούμπησε!. Εννοείται ότι πρέπει να λάβουμε ως δεδομένο και το τι υπόσχεται ο χάρτης του άλλου ατόμου, το γνωρίζω καλά αυτό. Ωστόσο η απορία μου είναι, ποιόν χάρτη συναστρίας θα εξετάσω για να δω εάν υπόσχεται γάμο. Τον σύνθετο, το χάρτη Davison, τη συναστρία ηλιακού τόξου ή τις προόδους μεταξύ των 2 συντρόφων? Και τέλος, μόνο οι πλανήτες στον 7ο του ενός ή του άλλου δείχνουν γάμο? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..
    Cancer187 καλώς ήρθες στο forum , μια και αυτό είναι το παρθενικό σου ποστ. Η ερώτησή σου είναι πολλαπλή αλλά θα προσπαθήσω να σου γράψω μερικά πράγματα που θα σου φανούν χρήσιμα, ώστε να κατανοήσεις καλύτερα πως λειτουργεί η αστρολογία.
    Όσα διάβασες στο σχετικό άρθρο, είναι πράγματι όλα τα βασικά που πρέπει να γνωρίζεις για την πραγματοποίηση του γεγονότος που εξετάζεις, αλλά όπως μπορείς να καταλάβεις, σε ένα άρθρο είναι αδύνατο να συμπεριληφθούν όλες οι παράμετροι που ισχύουν για το ωροσκόπιο του κάθε ατόμου ξεχωριστά.

    Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε ότι κοιτάζουμε τον δικό μας χάρτη και εφόσον υπάρχει το άλλο πρόσωπο και βρισκόμαστε μαζί του σε κάποια σοβαρή σχέση, τότε εξετάζουμε και τον δικό του. Κάνουμε χρήση του ορθολογισμού πριν την χρήση της αστρολογίας και αν ορθολογιστικά στέκει, τότε προχωράμε. Αυτό το λέω γιατί , για παράδειγμα, αν υπάρχει σχέση με ένα άτομο που η επαγγελματική και οικονομική του αποκατάσταση είναι θέμα πρώτης γραμμής, δεν είναι σοφό να ψάχνουμε αν είναι η εποχή τεκνοποίησης και γάμου. Αφού το ξεκαθαρίσαμε αυτό, πάμε παρακάτω.

    Το ενδιαφέρον στο ποστ σου, είναι ότι μας λες πως πολλές από τις κλασσικές ενδείξεις γάμου έγιναν στον χάρτη σου και παρ’ όλα αυτά δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Εκτός από το γεγονός ότι δεν είμαι σίγουρη για την εμπειρία που έχεις ώστε να δεις σωστά τον χάρτη σου (χωρίς να αμφιβάλω σε καμία περίπτωση ότι μπορεί και να το είδες σωστά) όπως και μόνη σου είπες, η γενέθλια υπόσχεση είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα.

    Ας δούμε παραμέτρους.

    Κάτι που δεν θα βρεις συχνά γραμμένο , αλλά ισχύει, είναι ότι οι δευτερεύουσες κατευθύνσεις , όσο κατάλληλες κι αν είναι, θα λειτουργήσουν σύμφωνα με το περιβάλλον που διαμορφώνουν οι διελεύσεις των πλανητών την δεδομένη χρονική περίοδο. Με λίγα λόγια, το υποσχόμενο στις δευτερεύουσες κατευθύνσεις μπορεί να επηρεαστεί δραματικά από διελεύσεις ισχυρών επιρροών, να τροποποιηθεί ή και να αναχαιτιστεί.
    Παράδειγμα: Έστω ότι έχουμε λοιπόν μία προοδευμένη Αφροδίτη να κάνει σύνοδο με τον γενέθλιο ‘Ήλιο και έστω ότι η Αφροδίτη αυτή στον γενέθλιο κυβερνά τον 7ο οίκο και γενέθλια κάνει τετράγωνο με τον Πλούτωνα. Αμέσως θα σκεφτούμε ότι μια δυνατή αισθηματική ιστορία πλησιάζει το άτομο κι αν υπάρχουν παράλληλα άλλες ενδείξεις, μπορεί να σκεφτούμε και τον γάμο . Όμως, αν σε αυτή την σύνοδο κάνει τετράγωνο ο transit Πλούτωνας, τότε ενεργοποιείται το γενέθλιο τετράγωνο και ήδη έχουμε την ένδειξη ότι κάτι στις προσωπικές σχέσεις περνάει από δοκιμασία. Έτσι, μπορεί μεν στην ζωή του ατόμου να κάνει την εμφάνισή του ένας δυνατός έρωτας, αλλά θα έχει τα χαρακτηριστικά της δύσκολης σχέσης Αφροδίτη\Πλούτωνα , και ενώ θα είναι μία σημαντική και αξιομνημόνευτη στιγμή για την αισθηματική-ερωτική ζωή του ατόμου, δεν είναι απαραίτητο να οδηγήσει στον γάμο.
    (Μην ξεχνάμε ποτέ ότι η Αφροδίτη σχετίζεται και με τα οικονομικά ενός ατόμου και πολλές φορές φέρνει αλλαγές σε αυτό τον τομέα και όχι έναν γάμο)

    Πολλές φορές, κάτω από συνθήκες, ένας πλανήτες μέσα στον 7ο οίκο ενός ατόμου, μπορεί να είναι πιο ενδεικτικός και ενεργός και από τον ίδιο τον κυβερνήτη του 7ου , αφού συγκεντρώνει μεγαλύτερη δυναμική. Λέγοντας αυτό, ας υποθέσουμε ότι σε έναν γυναικείο χάρτη η ακμή του 7ου είναι στον Αιγόκερω και ο Κρόνος (κυβερνήτης) είναι στον 6ο οίκο και σε μία μόνο όψη με τον Ποσειδώνα. Αν μέσα στον 7ο έχουμε μία Σελήνη σε όψη με Ήλιο και Άρη (οι άντρες στην ζωή μιας γυναίκας) θα πρέπει να αξιολογήσουμε την κατάσταση και να δώσουμε το προβάδισμα στην κατάσταση της Σελήνης (χωρίς βέβαια να αγνοήσουμε τον Κρόνο, αλλά έχοντας στο μυαλό μας ότι η πρόοδος του Κρόνου είναι ελάχιστη στις δευτερεύουσες κατευθύνσεις). Έτσι, το σε πιο ζώδιο και οίκο βρίσκεται η προοδευμένη Σελήνη και τι όψεις κάνει , με ποιους πλανήτες, είναι το πιο σημαντικό στην εν λόγω περίπτωση.

    Παρατηρείται πολύ συχνά ότι όταν δύο άνθρωποι γνωρίζονται και τελικά οδηγούνται σε μία σοβαρή σχέση ή και γάμο , ανεξάρτητα από την γενέθλια συναστρία τους, στις δευτερεύουσες κατευθύνσεις συμβαίνουν μερικές ενδιαφέρουσες μετακινήσεις. Θα δούμε συχνά ότι η προοδευμένη Σελήνη, Ήλιος, Αφροδίτη ή ωροσκόπος του ενός, σχηματίζει εξαιρετικά καλές γωνίες με τον Ήλιο, Σελήνη, Αφροδίτη ή ωροσκόπο του άλλου.
    Πολλές φορές η Ηλιακή τους επιστροφή έχει συνδυασμούς που υπάρχουν στον γενέθλιο χάρτη του άλλου προσώπου ή έχουν κάποια ισχυρή ανάμειξη.
    Το Ηλιακό Τόξο σε υπόθεση γάμου είναι ένα πολύ καλό εργαλείο και σε συνδυασμό με τις δευτερεύουσες μπορεί να μας πει πολλά. Ο Ήλιος στο Ηλιακό Τόξο ακολουθεί φυσικά την ίδια εξέλιξη με τις δευτερεύουσες, αλλά η Σελήνη , η Αφροδίτη, ο Άρης , ο κυβερνήτης του 7ου , ο Δίας και οι γωνιακές ακμές στις όψεις τους με τον γενέθλιο χάρτη μας λειτουργεί εξαιρετικά.

    Σε μία υπόθεση γάμου, τον σύνθετο χάρτη ή τον davison , θα ήταν το τελευταίο πράγμα που θα κοιτούσα, καθώς επίσης και την συναστρία των Ηλιακών Τόξων. Αυτό, για έναν πολύ απλό λόγο. Ακόμα κι αν αυτά βρεθούν ενεργά, αν στις προόδους δεν υπάρχει η κατάλληλη ενεργοποίηση και οι διελαύνοντες δεν συνηγορούν, δεν θα υπάρξει αποτέλεσμα. Με δεδομένο ότι έχω εξαντλήσει την δουλειά και την κατανόηση της συναστρίας:

    1)Θα εξέταζα τους δύο χάρτες και τις επιρροές τους από τις δευτερεύουσες κατευθύνσεις και τις διελεύσεις.
    2) Θα εξέταζα τα Ηλιακά Τόξα του καθενός.
    3) Θα εξέταζα τις Ηλιακές επιστροφές του καθενός.

    Σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τίποτα σημαντικό δεν γίνεται στην ζωή μας χωρίς την ενεργοποίηση των γωνιών του χάρτη μας (1ος\7ος , 10ος\4ος) .

    Οι συνδυασμοί και οι τρόποι να φανεί ένα τέτοιο γεγονός είναι άπειροι και δεν μπορεί να υπάρξει μία φόρμουλα που να συμπεριλαμβάνει την μοναδικότητα κάθε ωροσκοπίου. Χρειάζεται η ματιά ενός υπομονετικού και έμπειρου μελετητή.
    Last edited by katiakiss; 28-09-2012 at 01:48 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  3. #33
    Join Date
    Jan 2009
    Όνομα:
    Έλενα
    Location
    Αθήνα
    Posts
    14

    Re: Χάρτης Σχέσης Davison

    Ειλικρινά ένα μεγάλο ευχαριστώ για την άμεση, κατανοητή και εκτενή απάντησή σας. Πολλά από τα οποία αναφέρατε, απάντησαν σε αρκετές από τις απορίες μου. π.χ. όταν γνώρισα τον σύντροφό μου και σύναψα σχέση μαζί του,η ηλιακή μου επιστροφή περιείχε αρκετά σημάδια: δίας και ωροσκόπος ηλιακής επιστροφης στον 7ο μου, με πολύ καλές όψεις με τους προσωπικούς μου πλανήτες, πολυαστρία στον 4ο, (γωνιάκος οίκος)ενώ όσον αφορά εκείνον, μόνο ο ωροσκόπος της ηλιακής του επιστροφής ήταν στον 7ο και αρκετοί πλανήτες του στον 10ο.(επίσης γωνιακό οίκο).Μ'άλλα λόγια, η εφαρμογή σαν μέσο πρόβλεψης της ηλιακής επιστροφής, μ'έχει βοηθήσει πάνω κάτω να βγάλω ένα πρώτο συμπέρασμα. Το πρόβλημα μου απλώς έγκειται στο ότι ακόμα δεν μπορώ να προσδιορίσω τα χρονικά πλαίσια, στα οποία ένα γεγονός θα συμβεί και κυρίως αν θα συμβεί, γιατί όπως είπατε κ εσείς, οι συνδυασμοί είναι άπειροι, επομένως θα χρειαστώ παραπάνω μελέτη, έρευνα και κυρίως υπομονή για να μάθω να τους αναγνωρίζω. Ας πούμε τώρα, για παράδειγμα, η προοδευτική μου σελήνη,είναι εδώ και ένα μήνα περίπου σε σύνοδο με τον γενέθλιο δια στον κριό και στον 8ο κ όμως δεν έχω δει καμία ουσιώδη διαφορά στη ζωή μου, στα θέματα που σχετίζονται με τον οίκο αυτό (και το λέω αυτό, γνωρίζοντας ήδη ότι η προοδευτική σελήνη, είναι δείκτης γεγονότων στη ζωή ενός ατόμου, ιδιαίτερα όταν κάνει όψεις με πλανήτες του γενέθλιου). Αν κατάλαβα καλά, κυρίως οι άξονες 1ου/7ου και 4ου/10ου, δίνουν τα γεγονότα?

    Σας ευχαριστώ για ακόμα μια φορά και συγνώμη εαν στο τελευταίο σκέλος του μηνύματός μου βγήκα εκτός θέματος.

    Καλό σας μεσημέρι..

  4. #34
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Χάρτης Σχέσης Davison

    Cancer187 , πράγματι η Σελήνη είναι ένας από τους σημαντικότερους δείκτες κάποιου γεγονότος που σκιαγραφείται από τις τρέχουσες συνθήκες ενός ωροσκοπίου. Αυτό θα πει πως όταν κάτι σημαντικό δείχνει να είναι σε εξέλιξη, τότε μία όψη της προοδευμένης Σελήνης με αυτό το σημαντικό σημείο ή πλανήτες που υπόσχονται το γεγονός, ενεργοποιείται για να δώσει το γεγονός.
    Με δεδομένο ότι η Σελήνη κινείται 1ο ανά μήνα (περίπου) σημαίνει ότι η επίδρασή της κρατά περίπου 3 μήνες. Η σύνοδός της με τον Δία και εφόσον ο Δίας σε γενέθλια θέση δεν δέχεται σκληρές όψεις ώστε να ενεργοποιηθούν , τότε είναι μία ευχάριστη συγκυρία . Όμως δεν μπορούμε να πούμε ότι ενεργοποιεί κάποιο γεγονός αν αυτός ο γενέθλιος Δίας δεν κάνει όψη με κάποιο πλανήτη από πρόοδο ή με κάποιον άλλο transit πλανήτη, από τους αργούς φυσικά, που οι όψεις τους κρατάνε πολύ. Πιο συγκεκριμένα, για να μιλάμε για ενεργοποίηση, θα έπρεπε να κάνει ο γενέθλιος Δίας σου όψη με προοδευμένο Ήλιο ή Άρη ή Αφροδίτη ή ωροσκόπο ή ζενίθ ή ακμή 4ου \7ου για να πούμε ότι θα εκδηλωθεί το υποσχόμενο με την σύνοδο της προοδευμένης Σελήνης σου στον γενέθλιο Δία.

    Γενικά, γεγονότα που προκύπτουν από σχέση γενέθλιων και προοδευμένων σημείων \πλανητών\Ήλιου μπορούν να ενεργοποιηθούν από την προοδευμένη Σελήνη, αλλά μπορούν να ενεργοποιηθούν εξίσου σημαντικά από αργούς transits , από στάσεις πλανητών και εκλείψεις.
    Όταν αξιολογήσεις σωστά όλα αυτά, τότε μπορείς να βρεθείς πολύ κοντά στην σωστή χρονική στιγμή εκδήλωσης ενός γεγονότος.

    Επίσης να σου ξεκαθαρίσω ότι δεν είπα πως δεν δίνονται γεγονότα χωρίς την συμμετοχή γωνιών, αλλά «σημαντικά γεγονότα» , όπως ο γάμος ή η γέννηση ενός παιδιού που αλλάζουν κυριολεκτικά τη ζωή μας.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  5. #35
    Join Date
    Jan 2009
    Όνομα:
    Έλενα
    Location
    Αθήνα
    Posts
    14

    Re: Χάρτης Σχέσης Davison

    Καλημέρα σας,

    Ένα μεγάλο ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σας. Μπορώ να πω, πως διαφωτίσατε αρκετές από τις απορίες μου και αυτό μου δίνει ώθηση να συνεχίσω τη μελέτη μου για την αστρολογία, η οποία πάντα με γοήτευε. Να είστε καλά και καλό σαββατοκύριακο!!!

  6. #36
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Χάρτης Σχέσης Davison

    Quote Originally Posted by cancer1987 View Post
    Καλημέρα σας,

    Ένα μεγάλο ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σας. Μπορώ να πω, πως διαφωτίσατε αρκετές από τις απορίες μου και αυτό μου δίνει ώθηση να συνεχίσω τη μελέτη μου για την αστρολογία, η οποία πάντα με γοήτευε. Να είστε καλά και καλό σαββατοκύριακο!!!
    Θα ήθελα να συμπληρώσω μόνο ότι στο προηγούμενο ποστ μου, έχοντας στο μυαλό μου να σου εξηγήσω τους λόγους που κάποιες φορές συνδυασμοί που θα περιμέναμε να μας δώσουν ένα γεγονός, τελικά δεν φαίνεται να δίνουν κάτι, ίσως να μην ήμουν απόλυτα κατανοητή.
    Θεώρησα λοιπόν ότι αυτός ο Δίας στον 8ο δεν είναι κυβερνήτης γωνιακού οίκου ή του 5ου και ότι δεν έχει κάποια σημαντική γενέθλια όψη με φώτα ή κυβερνήτες γωνιακών ή 5ου .
    Ακόμα και έτσι να ήταν όμως, αυτό που προσπάθησα να σου πω, είναι πως αν δεν υπάρχει και μία άλλη ενεργοποίηση , μόνο το «άγγιγμα» της προοδευμένης Σελήνης δεν φτάνει.
    Σοβαρό είναι επίσης να αξιολογείς σωστά τα τετράγωνα και τις αντιθέσεις των προοδευμένων πλανητών και σημείων , γιατί η ενεργοποίηση των σκληρών όψεων είναι πιο σημαντική από τα τρίγωνα και τα εξάγωνα. Αν για παράδειγμα είχες έναν προοδευμένο ωροσκόπο σε τετράγωνο προς αυτή την σύνοδο, τότε σίγουρα θα μιλούσαμε για εκδήλωση κάποιου γεγονότος.
    Ωστόσο, τα ωφέλει από την «τυχερή» συνάντηση Δία\Σελήνης στον 8ο (που αν υπήρχαν και άλλες ενδείξεις θα ήταν μία στιγμή που θα μπορούσαμε να μιλάμε και για εγκυμοσύνη) θα κάνουν την εμφάνιση στη ζωή σου, ακόμα κι αν μιλάμε απλά για μια περίοδο αισιοδοξίας , πίστης και αγάπης για τη ζωή.
    Το ζώδιο στο οποίο γίνεται η σύνοδος είναι επίσης πολύ σημαντικό. Εδώ μιλάμε για σύνοδο προοδ. Σελήνης με γενέθλιο Δία στον Κριό (8ο) και πρέπει να το λάβεις υπόψη σου. Σκέψου πόσο διαφορετική ερμηνεία θα είχε η ίδια σύνοδος στον Καρκίνο, τον Ιχθύ , τον Ταύρο ή τον Τοξότη….

    Πραγματικά φύγαμε τελείως από το θέμα του τίτλου που είναι ο χάρτης davison , αλλά ήταν μια καλή ευκαιρία να κάνουμε μερικές χρήσιμες διευκρινήσεις (ελάχιστες μπροστά σε αυτές που θα έπρεπε να ξέρει κάποιος) για όσους προσπαθούν να ερμηνεύσουν τις επιρροές του ωροσκοπίου τους.

    Να ‘ σαι καλά κι εσύ και μην σταματάς να διαβάζεις. Αυτό κάνουμε όλοι!
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

 

 
Page 4 of 4 FirstFirst 1 2 3 4

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads