s
ΜΟΝΑΧΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast
Results 31 to 40 of 56
  1. #31

    Re: ΜΟΝΑΧΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ

    Το θέμα είναι καταπληκτικό και θα ήθελα να πω παρα πολλά πράγματα.

    Κατα αρχήν νομίζω οτι πέρα απο αστρολογικό το θέμα είναι γενικότερα κοινωνικό.Θεωρώ οτι η εποχή μας είναι γενικότερα μοναχική.......

    Πέραν τούτου και για να μπω στο θέμα σίγουρα θα υπάρχουν όψεις σε αστρολογικούς χάρτες που θα δείχνουν τέτοιες τάσεις τις οποίες και δυστυχώς δεν γνωρίζω αλλά αν κρίνω απο τον δικο μου χάρτη νομίζω οτι ο 12ος οίκος και ο 1ος ίσως δέιχνουν τάσεις η όχι απομόνωσης.Εχοντας τρεις πλανήτες στον Ταύρο και δύο στον Κριό και με Ωροσκόπο Ταύρο ενεργοποιούνται ο 12ος και ο 1ος οίκος.Τώρα επειδή η ώρα "παίζει" απο 5,30 έως 6.00 δεν ξέρω ποιος είναι πιο τονισμένος!!!!(και όμως μέσα σε ένα μισάωρο μου μετακινούνται τρεις πλανήτες σε άλλο οίκο).Λοιπόν εγώ έχω δεχτεί οτι είναι τονισμένοι και οι δύο.Θα σας πω λοιπόν οτι απο τα 26 μου εως τα 31 μου χρίνια ημουν εντελώς μόνος!!!!!!!!!!και ακουλούθησε μια περίοδος απο 31 έως 36 με μια σχέση δύο χρόνων και άπειρα one night stand:embarrest

    Αλλά και με δεδομένες αυτές τισ δύο περιόδους δεν έχω ακόμα καταλήξει στον αν είμαι μοναχικός ή όχι η είμαι και τα δύο.

    Το σίγουρο είναι οτι υπάρχουν καποια χαρακτηριστικά σε κάθε ζώδιο που αν είναι τονισμένα τους οδηγούν σε απομόνωση.

    Επειδή λοιπόν μιλήσατε για μοναξιά των ΤΑΥΡΩΝ ήρθε η ώρα να σας αποκαλύψω το ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΣ ΜΥΣΤΙΚΟ!!!!!!!!!!
    ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΑΥΡΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ!!!!!!!!!!
    Επειδή όμως μας αρέσει να καλύπτουμε τις ανάγκες των άλλων ανθρώπων(όχι κατα ανάγκη απο ανθρωπισμό αλλά για να μας θαυμάζουν οι άλλοι και να μας ερωτεύονται) δυσκολευόμαστε να τους προσσεγγίσουμε όταν δεν ευνοούν οι συνθήκες.
    Δηλαδή κάποια στιγμή στην ζωή για ένα διάστημα ενός χρόνου ήμουν άνεργος.Αυτό με παρέλυσε και στα αισθηματικά μου.Η εδώ και ένα χρόνο έχω πάρει δίπλωμα οδήγησης αλλά φοβάμαι να οδηγήσω και αυτό με κάνει να μην ανοίγομαι σε μια γυναίκα.Ακριβώς έτσι η περίπου έτσι λειτουργούμε όλα τα σταθερά ζώδια.Δεν μπορώ να φανταστώ έναν λέοντα η Σκορπίο άνεργο να κλέινει ραντεβού με μια γυναίκα!!!!!!!!!
    Οπότε εδώ η απομόνωση η μοναχικότητα είναι απόρροια της κλονισμένης εικόνας που μπορεί να έχουμε απέναντι στον εαυτό μας και όχι της ουσιαστικής τάσης μας για να είμαστε μόνοι.

    Στον αντίποδα κατα την άποψη μου βρίσκονται οι Δίδυμοι ή αυτοί που έχουν τονισμένο το στοιχείο του Αέρα γενικότερα.Ανθρωποι πιο καλλιτεχνικοί πιο ευέλικτοι δεν κάθονται να ψιρίσουν το θέμα της εικόνας τους με αποτέλεσμα να τολμούν.....Πολλοί φίλοι μου Δίδυμοι έχουν την τάση να βλέπουν τα αισθηματικά τους εντελώς αποκομένα απο άλλους τομείς..

    Οι Ιχθεις τώρα σχεδόν ποτέ δεν είναι τυπικα μόνοι αλλά εγκλωβίζονται τόσο πολύ μέσα σε σχέσεις που δεν πάνε που συχνα καταλήγουν πιό μόνοι και απο του μόνους και ας έχουν πάντα τυπικά κάποιον δίπλα τους...

  2. #32
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: ΜΟΝΑΧΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ

    Quote Originally Posted by giorgosb71 View Post

    Επειδή λοιπόν μιλήσατε για μοναξιά των ΤΑΥΡΩΝ ήρθε η ώρα να σας αποκαλύψω το ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΣ ΜΥΣΤΙΚΟ!!!!!!!!!!
    ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΑΥΡΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ!!!!!!!!!!
    Επειδή όμως μας αρέσει να καλύπτουμε τις ανάγκες των άλλων ανθρώπων(όχι κατα ανάγκη απο ανθρωπισμό αλλά για να μας θαυμάζουν οι άλλοι και να μας ερωτεύονται) δυσκολευόμαστε να τους προσσεγγίσουμε όταν δεν ευνοούν οι συνθήκες.
    Δηλαδή κάποια στιγμή στην ζωή για ένα διάστημα ενός χρόνου ήμουν άνεργος.Αυτό με παρέλυσε και στα αισθηματικά μου.Η εδώ και ένα χρόνο έχω πάρει δίπλωμα οδήγησης αλλά φοβάμαι να οδηγήσω και αυτό με κάνει να μην ανοίγομαι σε μια γυναίκα.Ακριβώς έτσι η περίπου έτσι λειτουργούμε όλα τα σταθερά ζώδια.Δεν μπορώ να φανταστώ έναν λέοντα η Σκορπίο άνεργο να κλέινει ραντεβού με μια γυναίκα!!!!!!!!!
    Τα λέω αλλά ποιός με ακούει!!
    Αυτό είναι αλήθεια!
    I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.
    Voltaire


  3. #33
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: ΜΟΝΑΧΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ

    Στον αντίποδα κατα την άποψη μου βρίσκονται οι Δίδυμοι ή αυτοί που έχουν τονισμένο το στοιχείο του Αέρα γενικότερα.Ανθρωποι πιο καλλιτεχνικοί πιο ευέλικτοι δεν κάθονται να ψιρίσουν το θέμα της εικόνας τους με αποτέλεσμα να τολμούν.....Πολλοί φίλοι μου Δίδυμοι έχουν την τάση να βλέπουν τα αισθηματικά τους εντελώς αποκομένα απο άλλους τομείς..
    Είμαι απολύτα σύμφωνη μ' αυτή σου την παρατήρηση. Από προσωπική (έχω πολύ αέρα στον χάρτη μου:toung: ) κυρίως πείρα να σου πω, ότι πραγματικά δεν συγχαίω σχεδόν ποτέ τα αισθηματικά με οποιονδήποτε άλλον τομέα της ζωής μου.
    Και έχεις γενικά δίκιο σ' ότι αφορά την εποχή μας. Δεν ευνοεί τα ανοίγματα, είναι μοναχική και γι' αυτό πιο δύσκολη για όσους έχουν και την τάση της απομόνωσης.
    Προσπαθώ να βγω απ' το ψυχολογικό μου αδιέξοδο, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ από που μπήκα.

  4. #34

    Re: ΜΟΝΑΧΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ

    Quote Originally Posted by giorgosb71 View Post


    Επειδή λοιπόν μιλήσατε για μοναξιά των ΤΑΥΡΩΝ ήρθε η ώρα να σας αποκαλύψω το ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΣ ΜΥΣΤΙΚΟ!!!!!!!!!!
    [U]ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΑΥΡΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ!!!!!!!!!!
    Επειδή όμως μας αρέσει να καλύπτουμε τις ανάγκες των άλλων ανθρώπων(όχι κατα ανάγκη απο ανθρωπισμό αλλά για να μας θαυμάζουν οι άλλοι και να μας ερωτεύονται) δυσκολευόμαστε να τους προσσεγγίσουμε όταν δεν ευνοούν οι συνθήκες.

    Εύγε!!!:amuse:

  5. #35
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    281

    Re: ΜΟΝΑΧΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ

    Ίσως θα πρέπει να εξεταστούν, ο 11ος οίκος, απο ποιούς κατοικείται, και πώς συμπεριφέρονται στο περιβάλλον αυτού του σπιτιού, και ίσως και η συμπεριφορά του κυβερνήτη του μέσα στο ωροσκόπειο (οίκο, ζώδιο, σχέσεις)...

    Επίσης πιστεύω ότι ίσως να χρειαστεί και η εξέταση του 3ου, θέμα επικοινωνίας και του 7ου, θέμα συνεργασίας, συντροφικότητας...

    και ένα παράδειγμα...ένας Κρόνος στον 11ο, και με περίεργες όψεις, δεν κάνει τον ανθρωπο μοναχικό και επιλεκτικό στις φιλίες του???

  6. #36
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: ΜΟΝΑΧΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ

    Ο πιο κοινωνικος ανθρωπος ειναι ο πιο μοναχικος ανθρωπος που μισει την μοναξια του... Ο ευδιακριτα πιο μοναχικος τυπος αρεσκεται σε αυτην γιατι την νιωθει ως προστασια ή ως "καλυτερη του φιλη"
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  7. #37
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    64

    Re: ΜΟΝΑΧΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ

    Εγώ προσωπικά σαν ταύρος μου αρέσει να δίνω οχί για να εξαγοράσω την αγάπη αλλά επειδή μου αρέσει να κάνω τους ανθρώπους που βρίσκονται γύρω μου ευτυχισμένους
    Επιπλέον ΟΧΙ κανένας ταύρος δεν θέλει να είναι μόνος αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ άνθρωπος δεν θέλει να είναι μόνος

  8. #38
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    14

    Re: ΜΟΝΑΧΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ

    skorpion έγραψες!!!

    και συμφωνώ με τον giorgosb71 σχετικά με τους Ιχθύς...αλλά αφού το αναγνωρίζουμε το προσπαθούμε τουλάχιστον!

    Βέβαια αν την έχεις ζήσει την μοναξιά και σε έχει ρίξει τόσο πολύ που αισθάνεσαι ότι έχεις φτάσει στον πάτο, τότε όποιο ζώδιο και να είσαι είναι λογικό να μην θές να βρεθείς ξανά ποτέ σε εκείνη την φάση. Όχι μόνο για την μοναξιά αλλά θεωρώ και για οποιοδήποτε άλλο αρνητικό συναίσθημα.

  9. #39

    Re: ΜΟΝΑΧΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ

    Καταρχήν να διαχωρίσουμε την έννοια μοναξιά από την έννοια μοναχικότητα. Μοναχικότητα σημαίνει ότι στο άτομο αρέσει να ζει μόνος ή αρέσει να έχει ένα πολύ κλειστό κύκλο ανθρώπων που αγαπά και εμπιστεύεται. Η μοναχικότητα δεν είναι παθολογική κατάσταση όπως είναι η κοινωνική απομόνωση. Σε φαινόμενα χρόνιας κοινωνικής απομόνωσης έχουμε σοβαρές πνευματικές διαταραχές με προσβολές του 3ου οίκου πολύ συχνές. Οι μοναχικοί τύποι είναι κάτι τελείως διαφορετικό και υγιές:
    O 'Hλιος στο Σκορπιό συνήθως γιατί έχει μια πολύ έντονα διαμορφωμένη θέση και στάση ζωής και αποφεύγει τους συμβιβασμούς. Κατά βάση εσωστρεφής, δεν θα ρίξει εύκολα νερό στο κρασί του όπως κάνει ο Ζυγός και μπορεί να αποσύρεται. 'Οσους Σκορπιούς έχω γνωρίσει τους χαρακτηρίζει μια εσωτερικότητα. Συνήθως είναι βαθείς άνθρωποι - ανάλογα πάντα και με το μορφωτικό επίπεδο - και αυτό δεν συμβαδίζει συνήθως με χαζοχαρούμενη κοινωνικότητα.
    Ο Ωροσκόπος στο Σκορπιό επίσης συχνά είναι ο μοναχικός αγωνιστής.
    Ο Κρόνος στον Καρκίνο ή στον Ζυγό επίσης όταν σχηματίζει όψεις με Σελήνη ή τον 'Ηλιο δίνει αυτό που λέμε ''ευτυχία με το μικρό καλύβι'' με την σύντροφό του μόνο ή με λίγους έμπιστους ανθρώπους και φτιάχνει ένα κάστρο που κανείς δεν μπορεί να το γκρεμίσει. Ο Κρόνος κυρίως όταν είναι στον 4ο οίκο είναι ο ολιγαρκής που δεν του λένε τίποτα οι επιπόλαιοι άνθρωποι χωρίς δομή.
    Ο Κρόνος στον 11ο οίκο δίνει πλήρη απόρριψη κάθε επιφανειακής φιλίας και τον εκτιμούν και τον σέβονται πολύ μέσα σε έναν πολύ περιορισμένο κύκλο ανθρώπων όμως. Οι φιλίες του είναι με μεγαλύτερα σε ηλικία άτομα ή άτομα εξουσίας - αυθεντίας. Ο Κρόνος στον 11ο είναι ο πιο δύσκολος να διαβρωθεί από μια ομάδα.
    Ο Κρόνος στον 12ο επίσης δίνει αυτή την τάση μοναχικότητας, αλλά σε αυτή την περίπτωση η μοναξιά δεν είναι πάντα επιλογή όπως στον 11ο.
    Ο Ωροσκόπος στο Λέοντα αλλά και ο 'Ηλιος στο Λέοντα που δεν ταυτίζεται με κανέναν, νοιώθει μια εσωτερική μοναξιά λόγω του ότι αισθάνεται αποστασιοποιημένος από την μάζα. Μπορεί να έχει γύρω τους πολλούς κόλακες και γλύφτες αλλά ξέρει κατά βάθος ότι είναι μόνος του γιατί τον χρειάζονται να τους γεμίζει το χώρο ή να αντλούν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο γόητρο απ'αυτόν. Παροιμοιώδης η μοναξιά της Μέριλιν Μονρόε ή του Φρέντι Μέρκιουρι που ενώ έλαμπαν, βαθειά μέσα τους ένοιωθαν πάντα μόνοι. Η μοναξιά της κορυφής η λεγόμενη. Μπορείς να την γνωρίσεις τόσο στο Χόλιγουντ όσο και σε ένα γραφείο μιας επιχείρησης συντροφευμένος από τον φθόνο των συναδέλφων σου.
    Ο Αιγόκερως δίνει επίσης τάση μοναχικότητας, κυρίως ο Ωροσκόπος σ'αυτό το ζώδιο. Αποφεύγει να ''πουλάει'' σωστά το πακέτο του που λένε στην αγορά. Ο Ωροσκόπος στην Παρθένο δεν αναζητά την μοναξιά αλλά μπορεί να απομονώνεται πολλές φορές ακούσια γιατί έχει μάθει να λέει πικρές αλήθειες που ενοχλούν με παρόμοιο τρόπο που κάνει κι αυτός που έχει Ωροσκόπο στο Σκορπιό. Οι άνθρωποι φοβούνται πολύ περισσότερο το πνεύμα και το σαρκασμό απ'ότι το θυμό και την έκρηξη, γι'αυτό και μπορεί να βλέπουν με αντιπάθεια κάποιον με Ωροσκόπο στην Παρθένο.
    'Οσοι έχουν 'Ηλιο στον 12ο οίκο και ειδικά σε υδάτινα ζώδια, θέλουν να αποσύρονται σε αντίθεση μ'αυτούς που έχουν 'Ηλιο στον 1ο ή στον 10ο που θέλουν να προβάλλονται. Ο Ερμής στον 12ο είναι τυπικό χαρακτηριστικό σε υδάτινο ζώδιο που δίνει τον τύπο του ανθρώπου που χρειάζεται χρόνο και φάσεις μοναξιάς για να γεμίζει τις μπαταρίες του, να διαλογίζεται και να ονειροπολεί. Κάποιοι καλλιτέχνες, ιδίως ποιητές και συγγραφείς επιλέγουν υποσυνείδητα τη μοναξιά για να αφοσοιωθούν σε μεγάλες καλλιτεχνικές δημιουργίες. Ελάχιστα μεγάλα ταλέντα, ιδιοφυιείς άνθρωποι και δημιουργοί είχαν μια απλή κοινωνική ζωή του μέσου όρου. Επειδή ο 5ος συνδέεται και με την αυτοέκφραση - δημιουργία, θα δούμε συχνά όψεις μεταξύ 5ου οίκου (αυτοέκφραση-δημιουργία) και 12ου (μοναχικότητα με σκοπό τη δημιουργία) αλλά και 3ου και 12ου (απομόνωση - επικοινωνία, ανταλλαγή ερεθισμάτων). 'Ανθρωποι με Ερμή κι Ουρανό στον 3ο, πολύ ομιλητικοί και πολύ επικοινωνιακοί, δεν μπορούν να μην μιλάνε. Θα στείλουν email, θα γράψουν, θα τηλεφωνήσουν κλπ, εξίσου μ'αυτούς που έχουν Ωροσκόπο στους Διδύμους. 'Ολοι αυτοί οι τύποι δίνουν πνευματική τροφή.
    'Ενας πολύ επικοινωνιακός τύπος που δεν του αρέσει καθόλου η μοναξιά, είναι ο Ζυγός και όσοι έχουν σημαντικούς αστρολογικούς δείκτες σ'αυτό το ζώδιο. 'Οσοι έχουν Ωροσκόπια με πολλούς πλανήτες στα ζώδια του αέρα, τσιλιμπουρδίζουν και επικοινωνούν πολύ ανοιχτά με όλους χωρίς όμως να θέλουν να δεθούν μαζί τους, και πολύ συχνά θέλουν την μοναξιά με το εξής σκεπτικό : Θα μιλάω με όλους, θα βλέπω τους πάντες, αλλά τον εαυτό μου δεν θέλω να τον ελέγχει ούτε να περιορίζει κανείς, ούτε να εισβάλλει ο καθένας όποτε θέλει στην προσωπική μου ζωή. Μια φίλη που έχει 'Ηλιο στον Ταύρο, αλλά πολλά στοιχεία του χάρτη σε αέρινα μου λέει χαρακτηριστικά ''είμαι πολύ κοινωνική, με την έννοια ότι θα ανοίξω κουβέντα ακόμα και στον οδηγό του ταξί ή στη στάση του λεοφωρείου με αγνώστους, αλλά όταν γυρνάω σπίτι μου δεν θέλω να 'χω κανέναν μέσα στα πόδια μου κι ούτε το σπίτι μου να γίνει μπάτε σκύλοι αλέστε όποτε του έρθει του άλλου να χτυπάει την πόρτα και καλώς τα παιδιά. Είναι αυτή η ανάγκη ελευθερίας που πολλές φορές οδηγεί σε επιλογή μοναχικής ζωής ουσιαστικά. Πάμε την βόλτα μας, βλέπουμε και μιλάμε με πολλούς, αλλά ως εκεί. Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι συχνό να βρίσκουμε και όψεις Ουρανού με Σελήνη, Αφροδίτη ή 'Ηλιο.

  10. #40
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: ΜΟΝΑΧΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ

    Jimy διεξοδικοτατη η απαντηση σου! Εγω παλι μαλλον τα χω ολα σε ενα...χιχιχι
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

 

 
Page 4 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads