s
[Συζήτηση] Μητέρες και γιοι - 1ο Μέρος - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 31 to 40 of 48
  1. #31

    Re: Μητέρες και γιοί

    Quote Originally Posted by Χρυσάνθη Σπίγγου View Post
    Κατά τον επακριβό ορισμό της Mason " it is like you owe to someone" ήτοι σαν να χρωστά κάποιος σε κάποιον άλλον, επιμένω και εμμένω πως η χιαστί -ειδικά όταν αυτές παρουσιάζονται σε θέματα που συσχετίζουν και άλλους - είναι ΜΙΑ ΑΚΡΩΣ ΚΑΡΜΙΚΗ ΟΨΗ, η αποσαφήνιση της οποίας μάλιστα επέρχεται ίσως μετά την πάροδο πολλών ετών!

    Μάλλον θα έλεγα ότι η Μαρία χρειάζεται γενικότερα και μία διαφορετική στάση ζωής σε όλα τα πράγματα. Η μήπως κάνω λάθος;

    Καλό ξημέρωμα
    Να, κάτι τέτοια λες, Χρυσάνθη, και έχεις κάνει όλα τα μέλη να βλέπουν χιαστί και να τους πιάνει σύγκρυο. Την έχουν καθιερώσει πια ως την πιο σημαντική όψη ενός χάρτη. Δεν ξέρω πια πού το πάμε σ' αυτό το σάιτ.

  2. #32
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Μητέρες και γιοί

    Καλησπέρα σε όλους! Βλέπω πως υπάρχει μια αντιγνωμία με λίγη γαρνιτούρα έντασης πάνω στο «πολυπαθές» θέμα των χιαστί όψεων.
    Νομίζω πως αν το διαχωρίσουμε και το τοποθετήσουμε πάνω σε μια νέα βάση, δεν θα υπάρχει λόγος να γυρίζουμε γύρω από τις ίδιες ενστάσεις. Χωρίς να είμαι ειδική στο θέμα, θα κάνω μια προσπάθεια αποσαφήνισης:

    Α) η χιαστί όψη δεν είναι κύρια όψη και σαν τέτοια, δεν μπορεί ποτέ να έχει την ίδια δυναμική με μία κύρια όψη.

    Β) δεν υπάρχει καμία όψη που από μόνη της μπορεί να σηκώνει τα δεινά ολόκληρου ωροσκοπίου.

    Έχοντας ξεκαθαρίσει τα πιο πάνω, επιστρέφω στο θέμα της «χιαστί». Είναι αλήθεια ότι στην καρμική αστρολογία η όψη αυτή έχει μία ιδιαίτερη βαρύτητα και θεωρείται μία σοβαρή ένδειξη καρμηκότητας για τους οίκους που λαμβάνουν χώρα και τους οίκους που κυβερνούν οι πλανήτες που εμπλέκονται στην εν λόγω όψη. Είναι κάτι που όσοι έχουν ασχοληθεί έστω και λίγο, το έχουν διαβάσει από πολλές διαφορετικές πηγές. Όμως, θα πρέπει να διαχωρίσουμε μέσα μας την οπτική από την οποία βλέπουμε την αστρολογία.

    Όταν αξιολογούμε τον χάρτη μας χρησιμοποιώντας σαν εργαλείο την κλασική αστρολογία, δεν μπορούμε να αποδίδουμε στην «χιαστί» την δυναμική των κύριων όψεων. Είναι μια δευτερεύουσα όψη και σαν τέτοια, πρέπει να της αποδίδεται το μερίδιο της επίδρασης που της αναλογεί, σύμφωνα με τον ρόλο που παίζει σε κάθε χάρτη.

    Αν αξιολογούμε τον χάρτη μας από την οπτική γωνία της καρμικής αστρολογίας, τότε το θέμα αλλάζει και οι κανόνες είναι βασισμένοι σε διαφορετικές ενδείξεις.

    Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να αποδίδουμε στην «χιαστί» τις δυσλειτουργίες του χάρτη μας, αν δεν έχουμε ξεκαθαρίσει μέσα μας τι θεωρούμε ότι έχει προτεραιότητα στον τρόπο της προσέγγισής μας, για να γνωρίσουμε τον χάρτη μας. Η κλασσική ή καρμική αστρολογία;

    Τέλος, το πιο εύκολο είναι να βρούμε κάτι να δαιμονοποιήσουμε ώστε να αποποιηθούμε των ευθυνών μας και να τις αποδώσουμε στην «χιαστί», στο τετράγωνο, στη Λίλιθ , σε πλανήτες εκτός ορίων, στον Κρόνο και ότι άλλο εξιτάρει τη φοβική μας φύση, αρκεί να μην παραδεχτούμε την ευθύνη μας με τον ενήλικο τρόπο. Αυτός είναι ο πιο γρήγορος δρόμος να υποβιβάσουμε την αστρολογία σε αντικαταθλιπτικό και αγχολυτικό χάπι, με θλιβερούς οπαδούς.


    Το γράφω με αγάπη στην κοινότητα των ανθρώπων που αγαπάμε την αστρολογία και χωρίς καμία πρόθεση αντιπαράθεσης
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  3. #33
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Μητέρες και γιοί

    Αν αξιολογούμε τον χάρτη μας από την οπτική γωνία της καρμικής αστρολογίας, τότε το θέμα αλλάζει και οι κανόνες είναι βασισμένοι σε διαφορετικές ενδείξεις.

    Δεν διαφωνώ καθόλου με όσα λες Κάτια μου, όμως αυτή η άποψη που επικρατεί γενικά με ενοχλεί αφάνταστα...τι θα πει Καρμική όψη και Καρμική αστρολογία; Πότε θ' αντιληφθούμε πως δεν υπάρχουν περισσότερο καρμικές όψεις ή πλανήτες; Υπάρχει Καρμικό ωροσκόπιο, αυτό της γέννησης μας. Τίποτα λιγότερο καρμικό τίποτα περισσότερο, εκτός κι αν μιλάμε για εξελικτική αστρολογία. Η χιαστί είναι όντως δευτερεύουσα όψη και για εμένα λειτουργεί πολύ περισσότερο απ' ότι οι υπόλοιπες δευτερεύουσες.

    Επίσης κατ΄εμέ, επειδή είναι ασυνείδητη, δύσκολα παλεύεται εώς καθόλου και όχι μόνο. Χιαστί ή αλλιώς 150αρα, σημαίνει πως οι πλανήτες που έρχονται σ' επαφή, θα μας φέρουν μπροστά σε διλήμματα κι αναγκαστικές προσαρμογές πριν προλάβουμε ν' αντιδράσουμε. Με αυτή την έννοια θεωρείται "Καρμική" γιατί εννοείται πως δεν έχουμε επιλογή.

    Για να το "χοντρύνω" ακόμη περισσότερο και να προκαλέσω ενστάσεις , εγώ ούτως ή άλλως δεν πιστεύω στην ελεύθερη βούληση παρά μόνο στις δυνατότητες που δίνει το γενέθλιο ωροσκόπιο.
    Last edited by Τίνα Ζαχαριάδου; 28-03-2012 at 03:10 PM.

  4. #34
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Μητέρες και γιοί

    Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η χιαστί ή αλλιώς 150άρα, είναι η πιο σοβαρή από όλες τις δευτερεύουσες όψεις.

    Ωστόσο, δεν μπορούμε να μην παραδεχτούμε ότι υπάρχει η «σχολή» της καρμικής αστρολογίας και ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει, στο βαθμό που δεν μπερδεύει τις αρχές της μίας σχολής’ με τις αρχές της άλλης .
    Θέτουμε τα δεδομένα και αφήνουμε τον καθένα να έχει την προσωπική του άποψη. Προσωπικά, θεωρώ αξιόλογη επιρροή τους δεσμούς σελήνης και είναι αυτό που μελετώ σαν θέση και ρόλο σε ένα χάρτη ή μια συναστρία όταν έχω ολοκληρώσει όλα τα άλλα. Εκεί αρχίζει και εκεί τελειώνει η σχέση μου με ότι χαρακτηρίζεται «καρμικό».

    Τώρα, σε ότι αφορά στην ελεύθερη βούληση και στο περιθώριο επιλογής που έχουμε, είναι μια κουβέντα που σηκώνει πολύ συζήτηση. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καταλήξει και ίσως να είχα καταλήξει ότι όλα είναι «γραμμένα», αν δεν είχα διαβάσει αρκετή ψυχολογία για να μου επιτρέπεται να πω κάτι τέτοιο χωρίς τύψεις για όσα γνωρίζω για την ανθρώπινη φύση και την λειτουργία του μυαλού μας. Αλήθεια λέω πως δεν έχω καταλήξει , κι έτσι, θα πω αυτό που λέει ο Ελύτης στο γνωστό ποίημα «Μονόγραμμα» :
    «…Είναι νωρίς ακόμη μές στόν κόσμο αυτόν- μ'ακούς;
    Δέν έχουν εξημερωθεί τά τέρατα- μ'ακούς;
    Τό χαμένο μου τό αίμα καί τό μυτερό- μ'ακούς;-μαχαίρι.
    Σάν κριάρι πού τρέχει μές στούς ουρανούς
    καί τών άστρων τούς κλώνους τσακίζει, μ'ακούς;
    Last edited by katiakiss; 28-03-2012 at 03:36 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  5. #35
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Μητέρες και γιοί

    Κάτια το θέμα της ελεύθερης βούλησης όντως σηκώνει πολλή συζήτηση κι είναι εκτός θέματος. Ευχαρίστως να το συζητησουμε αν μεταφερεθεί το θέμα αλλού...

    Η καρμική τώρα κι έτσι όπως εγώ τουλάχιστο την έχω διδαχτεί ξεκινά με τους δεσμούς της Σελήνης. Κάθε πλανήτης και κάθε όψη έχουν το σκοπό τους. Δεν θεωρώ τη χιαστί περισσότερο καρμική όψη απ' ότι ένα τετράγωνο για παράδειγμα, τη θεωρώ πιο "κρυφή". Εκεί είναι η δική μου ένσταση ή, δεν θεωρώ μόνο τον Κρόνο καρμικό ή μόνο τον Πλούτωνα όπως μας τους παρουσιάζουν γιατί όπως είπα και πριν θεωρώ ολόκληρο το ωροσκόπιο καρμικό.

    Πάντα κοιτάω τη χιαστί όμως δεν θα της δώσω τη βαρύτητα που δίνω στις Πτολεμαϊκές όψεις. Έχω χιαστί στον χάρτη μου και μου πήρε καιρό να την καταλάβω (Σελήνη/Πλούτωνα) ωστόσο τα Πλουτώνια είναι τόσο έντονα που η χιαστί απλώς επιβεβαιώνει τα υπόλοιπα.

  6. #36
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Μητέρες και γιοί

    Θεωρητικά, το θέμα συζήτησης είναι μητέρες και γιοι.
    Στην οικογένειά μου, γενικότερα δεν υπήρχαν γιοι καθως εμείς, τα παιδιά μου, τα πρωτα ξαδέλφια αμφότερων πλευρων, είμαστε μόνο κορίτσια.
    Αναφορικά όμως με την αντίστοιχη γονεική όψη δηλαδή αυτή του Ηλιου, έχω να πω τα εξής.

    Υπάρχει στο χάρτη μου Ηλιος (4ος) /Ποσειδώνας (12ος) χιαστί..
    Με το μπαμπά είχα -δόξα τω θεω- αφθονες συγκρούσεις,στην εφηβεία μου.

    Εχω όμως και αντίστοιχα τετράγωνο Ηλιου-Κρόνου σε 4ο/8ο.
    Μελετώντας σιγά σιγά, διαπίστωσα πως η άλλοτε εκρηκτική φύση της σχέσης μου με το μπαμπά μου, καθως και η ομαλή και ώριμη εξέλιξή της μεσα στο χρόνο,ΔΕΝ ήταν η όψη χιαστί Ηλιου/Ποσειδώνα αλλά το τετράγωνο Ηλιου-Κρόνου.

    Δεν έχω λόγο να αμφισβητώ την 150άρα σαν όψη που κάτι έχει να πεί σ'ενα ωροσκόπιο,αλλά θα τη μελετήσω αφού έχω εξαντλήσει-όσο γίνεται-τα υπόλοιπα στοιχεία ενός χάρτη.
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  7. #37

    Re: Μητέρες και γιοί

    Συμφωνώ με την Τίνα ότι δεν υπάρχει πλανήτης πιο καρμικός από άλλους ή όψη που να είναι πιο καρμική από άλλες.

    Θα διαφωνήσω με την Κάτια ότι υπάρχει μια σχολή καρμικής ή εσωτερικής αστρολογίας. Υπάρχουν πολλές και με διαφορετικές απόψεις.

    Η δική μου αντίρρηση είναι ότι έχουμε κάνει την λέξη "καρμικό" ψωμοτύρι εδώ στο σάιτ. Λίγο να στραβοκαταπιούμε ή να ξεροβήξουμε ρωτάμε αμέσως αν είναι καρμικό. Και μακάρι να ξέραμε τι σημαίνει καρμικό ή έστω να υπήρχε μια μόνο αποδεκτή άποψη ως προς το τι είναι καρμικό.

  8. #38
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Μητέρες και γιοί

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Συμφωνώ με την Τίνα ότι δεν υπάρχει πλανήτης πιο καρμικός από άλλους ή όψη που να είναι πιο καρμική από άλλες.

    Θα διαφωνήσω με την Κάτια ότι υπάρχει μια σχολή καρμικής ή εσωτερικής αστρολογίας. Υπάρχουν πολλές και με διαφορετικές απόψεις.

    Η δική μου αντίρρηση είναι ότι έχουμε κάνει την λέξη "καρμικό" ψωμοτύρι εδώ στο σάιτ. Λίγο να στραβοκαταπιούμε ή να ξεροβήξουμε ρωτάμε αμέσως αν είναι καρμικό. Και μακάρι να ξέραμε τι σημαίνει καρμικό ή έστω να υπήρχε μια μόνο αποδεκτή άποψη ως προς το τι είναι καρμικό.
    Κοραλλία μου, γνωρίζω ότι υπάρχουν πολλές σχολές με πολλές απόψεις, αλλά τι νόημα έχει να μπλέκουμε περισσότερο τα ήδη μπλεγμένα; Ομαδοποίησα τις σχολές των σχετικών ιδεολογικών κατευθύνσεων σε «καρμική αστρολογία» για να μπορούμε να συνεννοηθούμε.
    Καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, αλλά δεν καταλαβαίνω το βαθμό που φορτίζεσαι. Όλοι εδώ είναι ενήλικες και ας βάλουν το μυαλό τους να δουλέψει. Το ορθό, είναι καταγεγραμμένο και πρέπει να παραδεχτούμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που επιλέγουν για αλήθεια τους αυτό που τους βολεύει, είτε μας αρέσει, είτε όχι.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  9. #39

    Re: Μητέρες και γιοί

    Κάτια,

    δεν αγανακτώ ούτε είμαι φορτισμένη. Απλώς διαφωνώ και εξέφρασα την διαφωνία μου. Πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί όταν εκφράζουμε απόψεις που μπορεί να παρερμηνευτούν από πολύ κόσμο, ειδικά έννοιες τόσο σοβαρές όσο η έννοια του κάρμα. Κι επειδή συνεχώς αναφερόμαστε στην λέξη "καρμικό" χωρίς ποτέ να την συζητήσουμε ουσιαστικά ως προς το νόημά της, άνοιξα Νέο Θέμα για να το συζητήσουμε. Όσοι πιστοί προσέλθετε...

  10. #40
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    ο βυθός..
    Posts
    278

    Re: Μητέρες και γιοί

    Kόρίτσια εγώ έκανα μια ερώτηση για την χιαστί όψη(σε συναστρία)Σελήνης-Αρη.
    Νομίζω είναι σχετικό με το θέμα αφού καμία άλλη σχέση στη ζωή μου δεν με απασχολεί,όσο αυτή με το παιδί μου.
    Το αν η χιαστί είναι καρμική όψη δεν με πολυενδιαφέρει,αυτό που με νοιάζει είναι η δυσκολία που ίσως φέρει στη σχέση.
    Από μόνη της μια όψη δεν λέει κάτι,το ξέρω...όμως έχω δει την προβληματική σχέση Σελήνης-Αρη στην πράξη,στην κανονική ζωή.
    Και σαν συνέπεια κάνει τον άντρα εχθρικό προς όλες τις γυναίκες,ξεκινώντας απ'τη μαμά του.
    Αυτό με απασχολεί να προλάβω αν γίνεται.
    Τώρα,το ότι δεν θέλετε να τρομάξετε κανέναν,είναι κάτι που αιωρείται στο σάιτ πολύ καιρό,και μας στερεί γνώση τελικά.
    Δεν γίνεται να συζητάμε μόνο τα ρόδινα της ζωής μας,ή εδώ,τις καλές όψεις που έχουμε με τα παιδιά μας,γιατί αυτές δεν αποτελούν πρόβλημα.
    Η αστρολογία είναι και επίγνωση,και ενώ σε προηγούμενα ποστ αναφέρεται"η Σελήνη τετράγωνο Αρης" είναι πρόβλημα από μόνο του,ξαφνικά η χιαστί δεν είναι..επειδή είναι δευτερεύουσα όψη.
    Θα κρατήσω τη γνώμη της Τίνας που με κάλυψε και θα δείξει.
    Πάντως όσο ευαίσθητος και να είναι κάποιος,πρώτα βλέπει κάτι,και μετά ψάχνει χάρτες.
    Οπότε τι να φοβηθεί,κάτι τον προβλημάτισε και ο χάρτης το επιβεβαίωσε απλώς..
    Οτι αφήνεις σε αφήνει.

 

 
Page 4 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads