s
Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast
Results 31 to 40 of 66
  1. #31
    Join Date
    Sep 2011
    Όνομα:
    Λίντα
    Posts
    248

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Έχω λίγο αγριευτεί με τη συζήτηση και παρόλο που γενικά είμαι ψύχραιμη.....η ψυχραιμία μόλις τελείωσε μιας και ο κυβερνήτης ωροσκόπου στην ακμή του 12ου ( Πλούτωνας) τετραγωνίζει Ήλιο ,Σελήνη και Ερμή όλα σε σύνοδο στον Καρκίνο στον 9ο, και μάλιστα ο Ερμής είναι κυβερνήτης 8ου. Στον 8ο είναι η Αφροδίτη που συμμετέχει σε ταυ τετράγωνο με Κρόνο(11ο) και Ποσειδώνα(2ο).


    Αν και γενικά ήξερα κάποια πράγματα και δεν με φόβιζαν οι όψεις αυτές, διαβάζοντας τα παραπάνω αγχώθηκα αρκετά.

  2. #32
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Quote Originally Posted by lindaf View Post
    Έχω λίγο αγριευτεί με τη συζήτηση και παρόλο που γενικά είμαι ψύχραιμη.....η ψυχραιμία μόλις τελείωσε μιας και ο κυβερνήτης ωροσκόπου στην ακμή του 12ου ( Πλούτωνας) τετραγωνίζει Ήλιο ,Σελήνη και Ερμή όλα σε σύνοδο στον Καρκίνο στον 9ο, και μάλιστα ο Ερμής είναι κυβερνήτης 8ου. Στον 8ο είναι η Αφροδίτη που συμμετέχει σε ταυ τετράγωνο με Κρόνο(11ο) και Ποσειδώνα(2ο).


    Αν και γενικά ήξερα κάποια πράγματα και δεν με φόβιζαν οι όψεις αυτές, διαβάζοντας τα παραπάνω αγχώθηκα αρκετά.
    Αυτός είναι ο λόγος που η γραμμή του site μέχρι τώρα , ήταν να αποφεύγονται θέματα που σχετίζονται με τον θάνατο και τις αρρώστιες.
    Πραγματικά σου λέω ότι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι ή να φοβάσαι. Από ότι μπορώ να δω, είσαι μαθήτρια , που θα πει ότι σιγά-σιγά μαθαίνεις και θα μπορέσεις να κατανοήσεις σε βάθος το ωροσκόπιό σου.
    Αν αρχίσουμε να δηλώνουμε όλοι φοβισμένοι, το θέμα θα ξαναμπεί στην σφαίρα του ταμπού και θα χάσουμε την ευκαιρία για μια τέτοια ενδιαφέρουσα συζήτηση.
    Προτείνω όποιος αισθάνεται επιρρεπής σε τέτοιου είδους φόβους ή φοβίες, να μην παρακολουθήσει καθόλου αυτό το θέμα. Είναι κρίμα να του μπαίνουν αβάσιμες ιδέες.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  3. #33
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Σωκράτης
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    4,097

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Ναι ήμουν σίγουρος ότι θα γίνει αυτό και θα χειροτερέψει, γι' αυτό και η παρέμβασή μου.

    Ώρες ώρες ξεχνούν οι ασχολούμενοι με την αστρολογία περισσότερο από το μέσο ότι βρίσκονται και γράφουν σε ένα φόρουμ "ταχείας κυκλοφορίας", με απλά λόγια μεγάλης αναγνωσιμότητας και όχι σε ένα φόρουμ αστρολόγων μη ορατό στο ευρύτερο αναγνωστικό κοινό.

    Όσο και να γίνεται επανάληψη και επανάληψη και ξανά επανάληψη ότι ο θάνατος δεν είναι εύκολο να προβλεφτεί και πρέπει να συντρέχουν αρκετοί παράγοντες ΚΑΙ ΠΑΛΙ όμως για ενδείξεις μιλάμε ο αναγνώστης δεν τα βλέπει. "Βλέπει" μόνο την ανησυχία, που όσο κυρίες μου και κύριε συνεχίζετε θα γίνει φόβος και κατόπιν τρόμος.

    Μένω στην φράση νέας αστρολόγου, σπουδάστριας...
    Έχω λίγο αγριευτεί με τη συζήτηση και παρόλο που γενικά είμαι ψύχραιμη.....η ψυχραιμία μόλις τελείωσε

    Παρακαλώ, μέχρι να επανέλθουν οι ωραίες ερωτήσεις μας για επανασυνδέσεις και τα σχετικά να αρκεστούμε σε θέματα θεμελιώσεων σπιτιών, μηνών του μέλιτος και άλλα πιο αισιόδοξα που να έχουν νόημα στις δύσκολες περιόδους που περνούμε όλοι μας. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα κλείνουμε τα μάτια στη ζωή και θα στρουθοκαμηλίζουμε. Θα σημαίνει μάλλον ότι θα προσπαθήσουμε να ξαναβάλουμε το χαμένο χρώμα που χάσαμε ή μας έκλεψαν, από τη ζωή μας


    Την αγάπη μου
    De profundis: Οι ανόητοι λυπούνται για τα λόγια τους και οι σοφοί για την σιωπή τους

    Η νέα σελίδα του myHoroscope στο Facebook

  4. #34
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Σωκράτη μου δεν έχεις άδικο, εντούτοις, δηλώνω τη δυσαρέσκεια κι απογοητευσή μου (lindaf μην το πάρεις προσωπικά αν δεν ήσουν εσύ θα ήταν κάποιο άλλο μέλος που θα αγριεύοταν) γιατί όταν συζητιούνται σοβαρά κάποια σημαντικά θέματα που αφορούν όλους μας κι είναι μέσα στη ζωή πρέπει να τα κάνουμε γαργάρα είτε γιατί παθαίνουμε πανικό είτε γιατί δεν είναι αρεστά. Αυτά με έχουν κουράσει τόσο καιρό με την αστρολογία, η επαφή με ανθρώπους που δεν είναι έτοιμοι να ακούσουν αλήθειες και περιμένουν από εμάς να τους χαϊδέψουμε τα αυτιά και που ωστόσο ρωτούν να μάθουν.

    Προτείνω ειδικό φόρουμ όπου θα παίρνουν μέρος μέλη αυστηρώς ελεγχόμενα και πάνω απ' όλα πλούτωνια

    Την Καλησπέρα μου!!!

  5. #35
    Join Date
    Sep 2011
    Όνομα:
    Λίντα
    Posts
    248

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Η συζήτηση όντως Κάτια μου είναι πολύ ενδιαφέρουσα και μέσα απ' αυτήν μας δίνεται η δυνατότητα να μάθουμε κάποια πράγματα παραπάνω που για εμένα αυτό είναι και το ζητούμενο. Όπως όμως πολύ σωστά είπες , το γεγονός ότι δεν γνωρίζω ακόμα πολλά πράγματα έχει σίγουρα τις συνέπειες του.
    Ειλικρινά λυπάμαι για την αναστάτωση.

  6. #36
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Quote Originally Posted by Τίνα Ζαχαριάδου View Post
    Σωκράτη μου δεν έχεις άδικο, εντούτοις, δηλώνω τη δυσαρέσκεια κι απογοητευσή μου (lindaf μην το πάρεις προσωπικά αν δεν ήσουν εσύ θα ήταν κάποιο άλλο μέλος που θα αγριεύοταν) γιατί όταν συζητιούνται σοβαρά κάποια σημαντικά θέματα που αφορούν όλους μας κι είναι μέσα στη ζωή πρέπει να τα κάνουμε γαργάρα είτε γιατί παθαίνουμε πανικό είτε γιατί δεν είναι αρεστά. Αυτά με έχουν κουράσει τόσο καιρό με την αστρολογία, η επαφή με ανθρώπους που δεν είναι έτοιμοι να ακούσουν αλήθειες και περιμένουν από εμάς να τους χαϊδέψουμε τα αυτιά και που ωστόσο ρωτούν να μάθουν.

    Προτείνω ειδικό φόρουμ όπου θα παίρνουν μέρος μέλη αυστηρώς ελεγχόμενα και πάνω απ' όλα πλούτωνια

    Την Καλησπέρα μου!!!

    Αν και λίγο Αρεια και ρατσιστική η πρόταση, ειδικά για εμας που βρισκόμαστε στο 10% της αστρολογίας και όχι στο 100%, τείνω να διαφωνήσω, αλλά με κάπως ...ουράνιο τρόπο,γιατί το "αυστηρως ελεγχόμενα" με σοκάρει περισσότερο από το θέμα του θανάτου σε δημόσια συζήτηση.
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  7. #37
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Συμφωνώ απόλυτα με την Τίνα, χωρίς να αγνοώ το δίκιο του Σωκράτη και εδώ τίθεται ένα βασικό θέμα.
    Αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές, χωρίς όλους εμάς, όλα τα μέλη που έχουμε μία εξοικείωση πάνω του μετρίου, ή και τα μέλη που δεν έχουν την εξοικείωση αλλά έχουν την φιλοσοφική στόφα και την λογική σε επαγρύπνηση, το φόρουμ θα ήταν σίγουρα φτωχότερο.
    Ωστόσο, ακόμα κι εμείς έχουμε ανάγκη από καινούργια πνευματική τροφή και ερεθίσματα που να μας κινούν το ενδιαφέρον. Δεν γίνεται να βαλτώνουμε συνέχεια σε θεμέλια σπιτιών και επανασυνδέσεις. Σε χιλιοειπωμένες απαντήσεις και τους χειρουργικούς χειρισμούς των όποιων προκαταλήψεων. Είναι άδικο να μην περνάμε κι εμείς καλά μέσα σε αυτή την κοινότητα. Είναι άδικο να περιορίζεται ο ρόλος μας σε δασκαλίστικες παρεμβάσεις συμβουλευτικού χαρακτήρα.
    Είναι σαν ένας συμβατικός γάμος, που είναι ζήτημα χρόνου να λήξει λόγω φθοράς ή λόγω ασυμφωνίας χαρακτήρων.
    Όλοι πρέπει να έχουμε το δικαίωμα να περνάμε καλά, σύμφωνα με το επίπεδο των γνώσεών μας και τις δυνατότητες της φιλοσοφικής μας εμβάθυνσης.
    Αυτό είναι το νόημα της αστρολογικής κοινότητας που όλοι βρισκόμαστε οικιοθελώς. Η ανταλλαγή γνώσεων και απόψεων.

    Καταλαβαίνω ότι το θέμα είναι δύσκολο να το διαχειριστεί κανείς και η ευθύνη βαραίνει τους υπεύθυνους. Όμως, νομίζω πως αξίζει να γινόμαστε αρωγοί της σωστής αντιμετώπισης της αστρολογίας και όχι θύματα των παράπλευρων απωλειών της.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  8. #38
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Ταυρίνα μου με την τελευταία πρόταση αστειεύτηκα, άλλωστε το θέμα για εμένα δεν σχετίζεται με τις γνώσεις που διαθέτει κάποιος αλλά με το πόσο είναι έτοιμος να δεχτεί και να διαχειριστεί τέτοιου είδους πληροφορίες. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν γνωρίζουν καθόλου αστρολογία και ζητούν τέτοιες πληροφορίες. Σε διαβεβαιώ πως κάποιοι τις διαχειρίζονται αρκετά καλά γιατί ξέρουν ακριβώς τι ζητούν να μάθουν κι είναι έτοιμοι ν' ακούσουν τα πάντα χωρίς φόβο και πάθος. Επομένως δεν σχετίζεται με τις γνώσεις ή όλη προσέγγιση μου αλλά με τη νοοτροπία του "ρωτώ να μάθω" αλλά αν δεν ακούσω κάτι καλο φοβάμαι, παθαίνω πανικό κτλ.

  9. #39
    Join Date
    Sep 2011
    Όνομα:
    Λίντα
    Posts
    248

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Quote Originally Posted by Τίνα Ζαχαριάδου View Post
    Σωκράτη μου δεν έχεις άδικο, εντούτοις, δηλώνω τη δυσαρέσκεια κι απογοητευσή μου (lindaf μην το πάρεις προσωπικά αν δεν ήσουν εσύ θα ήταν κάποιο άλλο μέλος που θα αγριεύοταν) γιατί όταν συζητιούνται σοβαρά κάποια σημαντικά θέματα που αφορούν όλους μας κι είναι μέσα στη ζωή πρέπει να τα κάνουμε γαργάρα είτε γιατί παθαίνουμε πανικό είτε γιατί δεν είναι αρεστά. Αυτά με έχουν κουράσει τόσο καιρό με την αστρολογία, η επαφή με ανθρώπους που δεν είναι έτοιμοι να ακούσουν αλήθειες και περιμένουν από εμάς να τους χαϊδέψουμε τα αυτιά και που ωστόσο ρωτούν να μάθουν.

    Προτείνω ειδικό φόρουμ όπου θα παίρνουν μέρος μέλη αυστηρώς ελεγχόμενα και πάνω απ' όλα πλούτωνια

    Την Καλησπέρα μου!!!
    Δεν νομίζω κ Τίνα πως όταν διαβάσει κάποιος που πιστεύει και αγαπάει την αστρολογία αλλά δεν είναι αστρολόγος την παραπάνω συζήτηση, και ανακαλύψει ότι έχει αρκετές από τις αναφερθείσες όψεις δεν θα τρομάξει έστω και λίγο? Αν και πλουτώνιο άτομο.
    Αυτό όμως δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θέλει να το κάνει γαργάρα επειδή δεν του είναι αρεστό σαν θέμα. Σε κανέναν δεν αρέσει σαν θέμα ο θάνατος, όλοι όμως όσοι ρώτησαν κάτι εδώ ή διάβασαν το θέμα, το έκαναν γιατί ήθελαν αλήθεια να μάθουν κάτι σχετικά.Φυσικά και ο θάνατος είναι μέσα στη ζωή,αλλά γιατί όλοι να τον προσεγγίζουν το ίδιο? ΄

  10. #40
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Quote Originally Posted by lindaf View Post
    Δεν νομίζω κ Τίνα πως όταν διαβάσει κάποιος που πιστεύει και αγαπάει την αστρολογία αλλά δεν είναι αστρολόγος την παραπάνω συζήτηση, και ανακαλύψει ότι έχει αρκετές από τις αναφερθείσες όψεις δεν θα τρομάξει έστω και λίγο? Αν και πλουτώνιο άτομο.
    Αυτό όμως δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θέλει να το κάνει γαργάρα επειδή δεν του είναι αρεστό σαν θέμα. Σε κανέναν δεν αρέσει σαν θέμα ο θάνατος, όλοι όμως όσοι ρώτησαν κάτι εδώ ή διάβασαν το θέμα, το έκαναν γιατί ήθελαν αλήθεια να μάθουν κάτι σχετικά.Φυσικά και ο θάνατος είναι μέσα στη ζωή,αλλά γιατί όλοι να τον προσεγγίζουν το ίδιο? ΄
    Λίντα, πραγματικά δεν ξέρω που ξεκινάει και που τελειώνει αυτό το κακό προηγούμενο στα θέματα –ταμπού. Όταν κάποιος κάνει την εγγραφή του , αποδέχεται κάποιους όρους που σε αυτούς είναι ξεκάθαρο ότι ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει, αρκεί να μην προσβάλει κτλ…κτλ.
    Καταλαβαίνω ότι ένας αρχάριος ή λιγότερο έμπειρος μπορεί να φοβηθεί και θα ήταν ψέμα να ισχυριστεί κάποιος από τους έμπειρους ότι δεν υπάρχουν φορές που ακόμα τον φοβίζουν κάποια πράγματα.
    Το ερώτημα είναι το εξής: Και τι έγινε αν κάποιος φοβηθεί ή ακόμα κι αν κάποιος κατατρομάξει. Ας διαχειριστεί τον τρόμο και τον φόβο του όπως κάνουμε όλοι. Οι όροι που αποδεχόμαστε όλοι κατά την εγγραφή μας, καλύπτει και αυτές τις περιπτώσεις.
    Δεν γίνεται κάθε φορά που αναφέρεται μια δύσκολη όψη να ταυτίζονται κάποιοι και αυτός να είναι ο λόγος που το θέμα κινδυνεύει να καταλήξει στην μαύρη τρύπα ή στο κλείδωμα.
    Είναι καλύτερο τέτοιες δημοσιεύσεις να σβήνονται από την διαχείριση χωρίς καμία προειδοποίηση, ως παρενοχλητικές της ουσίας.
    Λίγα ποστ πριν, για χάρη της συζήτησης, πήρα το ρίσκο να εκτεθώ και να αποκαλύψω το προσωπικό δεδομένο μιας αυτοκτονίας, προκειμένου να έχουμε με την Κοραλλία μια ουσιαστική συζήτηση και κοίτα που καταλήξαμε. Στο μηδέν της απαξίωσης.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

 

 
Page 4 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads