s
Οι Ψαλμοί του Δαυίδ (Μέρος 2) - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 31 to 40 of 50
  1. Re: Οι Ψαλμοί του Δαυίδ (Μέρος 2)

    Αγαπητή Μαρίνα, με κάθε σεβασμό προς την άποψή σου, θα παρατηρήσω ότι η ύπαρξη κάποιων φαινομένων δεν είναι ζήτημα πίστης, αλλά γνώσης και εμπειρίας.
    Επαναλαμβάνω ότι η επίκληση των Αγίων και των Αγγέλων (που αναφέρει ο αγαπητός Dell Piero) βασίζεται ακριβώς σε αυτήν την ιδιότητα.
    Τί κάνεις όταν φωνάζεις "Παναγία μου"; Την επικαλείσαι.
    Και κάθε φορά εισακούγεσαι και αυτό είναι μία πράξη μαγική.

    Αναφέρεσαι στην προσευχή.
    Δεν είναι τόσο απλό το θέμα ή τουλάχιστον δεν είναι μόνον όπως το περιγράφεις ως προς όλες τις θρησκείες.
    Αναλογίσου τί ρόλο παίζει ο ψάλτης στην εκκλησία, το τραγούδι των καλόγερων στα βουδιστικά μοναστήρια ή αντίστοιχες περιπτώσεις στο μωαμεθανισμό.
    Μουσική είναι και η ανθρώπινη φωνή. Δεν είναι μόνον η ορχηστρική συνοδεία.

    Επίσης, ο κραδασμός είναι η συχνότητα τόσο των ηχητικών φαινομένων, όσο και των συναισθημάτων, σκέψεων, πράξεων κλπ. Απλά στην περίπτωση των τελευταίων, η εκάστοτε συχνότητα δεν βρίσκεται εντός του φάσματος της ακουστικής ικανότητας του ανθρώπου.

    Κατ' αυτήν την έννοια, ο κόσμος όλος είναι συχνότητες και επ' αυτού σε παραπέμπω στην περίφημη "Μουσική των Σφαιρών", τη μουσική του σύμπαντος την οποία αναφέρει ο αρχαίος φιλόσοφος Πυθαγόρας.

    Αλλά και στην χριστιανική πίστη, θυμήσου τη δημιουργία...
    Εν αρχή ην ο Λόγος...
    Ο λόγος, αγαπητή φίλη... Λες τα λόγια λοιπόν, να μην είναι μαγικά;
    Η μεγαλύτερη ανοχή μέσα στην απόλυτη ανεξαρτησία...

  2. #32
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Οι Ψαλμοί του Δαυίδ (Μέρος 2)

    Quote Originally Posted by Zadok View Post
    Εν αρχή ην ο Λόγος...
    Ο λόγος, αγαπητή φίλη... Λες τα λόγια λοιπόν, να μην είναι μαγικά;
    Ωραία η επιχειρηματολογία σου, αλλά θα ήθελα να παρατηρήσω, πως όταν οι Γραφές έκαναν αναφορά στον Λόγο αναφέρονταν στην Λογική και όχι στον λόγο.

  3. #33
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: Οι Ψαλμοί του Δαυίδ (Μέρος 2)

    "Όποιος δεν είναι καλώς κατατοπισμένος εις τα μαθηματικά και την μουσικήν να μην εισέλθει εδώ".
    Αυτή ήταν η απαίτηση του Πυθαγόρα από τους μαθητές του, εννοώντας την ικανότητα, του να κρατούν την ψυχή τους σε συγχρονισμό με τις αρμονίες του Σύμπαντος.
    Η έκφραση "άκου την μουσική απ' την ατμόσφαιρα", είναι ποιητική, αλλά αποτελεί μια μεγάλη πραγματικότητα. Γιατί το σύμπαν είναι γεμάτο αρμονία και μια ψυχή που εναρμονίζεται με την ψυχή του σύμπαντος μπορεί να ακούσει αυτήν την μουσική και να την καταλάβει.
    Συμφωνούμε λοιπόν με την άποψη (Πυθαγόρας), ότι ο κόσμος όλος είναι συχνότητες.
    Για το θέμα της πίστης, εννοώ ότι η γνώση μας για το Θεό (ανεξάρτητα με την θρησκεία), είναι διανοητική γνώση. Δεν μπορούμε ν' αποδείξουμε επιστημονικά το αιώνιο αμετάβλητό του, παρά μόνο το πιστεύουμε.
    Τώρα όσον αφορά την προσευχή, είπα την άποψη μου ως προς τον σκοπό της. Δεν θεωρώ εγώ προσωπικά προσευχή την "εκφώνηση" αιτημάτων του κάθε ανθρώπου προς το Θείο. Για μένα η προσευχή έχει άλλο στόχο. Και σίγουρα δεν είναι απλό θέμα, ούτε μπορώ να αναλύσω τις απόψεις μου εδώ και τώρα. Λέω μόνο ότι συνεχίζω να ψάχνω και να προσπαθώ να μάθω περισσότερα.
    Και επειδή είμαι εκτός θέματοςfftopic: και ο Dell Piero θα μου πιει το αίμα:sad2: , σ' ευχαριστώ για την ανταλλαγή απόψεων σ' αυτό το ωραίο θέμα, και ελπίζω στο μέλλον να μας δωθεί ξανά η ευκαιρία για χρήσιμη συζήτηση.
    Να είσαι καλα:bigsmile:

  4. #34
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Κωστής
    Location
    Δουβλίνο
    Posts
    2,027

    Re: Οι Ψαλμοί του Δαυίδ (Μέρος 2)

    Quote Originally Posted by Marina 7771 View Post
    Και επειδή είμαι εκτός θέματοςfftopic: και ο Dell Piero θα μου πιει το αίμα:sad
    Μετά τη δύση του Ηλίου κάνω ΝΤΟΥ για αίμα.




    Προσθήκη: Με την καλή έννοια ΠΑΝΤΑ
    Γίνετε φίλοι μας στη νέα μας σελίδα στο Facebook



    Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ακολουθείτε τους όρους χρήσης του site - forum που είστε μέλος και έχετε αποδεχθεί κατά την εγγραφή σας.

  5. Re: Οι Ψαλμοί του Δαυίδ (Μέρος 2)

    Quote Originally Posted by kiaRRa View Post
    Ωραία η επιχειρηματολογία σου, αλλά θα ήθελα να παρατηρήσω, πως όταν οι Γραφές έκαναν αναφορά στον Λόγο αναφέρονταν στην Λογική και όχι στον λόγο.
    Αγαπητή kiaRRa, θα ήθελα να μου αναλύσεις λίγο περισσότερο τη δήλωσή σου αυτή.

    Πώς είσαι τόσο βέβαιη;

    Η λογική είναι η αρχή των πάντων; Και γιατί δε λέει το κείμενο "Εν αρχή ην η λογική" ;
    Η μεγαλύτερη ανοχή μέσα στην απόλυτη ανεξαρτησία...

  6. Re: Οι Ψαλμοί του Δαυίδ (Μέρος 2)

    Quote Originally Posted by Marina 7771 View Post
    Και επειδή είμαι εκτός θέματοςfftopic: και ο Dell Piero θα μου πιει το αίμα:sad2: , σ' ευχαριστώ για την ανταλλαγή απόψεων σ' αυτό το ωραίο θέμα, και ελπίζω στο μέλλον να μας δωθεί ξανά η ευκαιρία για χρήσιμη συζήτηση.
    Να είσαι καλα:bigsmile:
    Κι εγώ χάρηκα την κουβέντα μας και ελπίζω να ξαναδιασταυρωθούμε...
    Η μεγαλύτερη ανοχή μέσα στην απόλυτη ανεξαρτησία...

  7. #37
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Οι Ψαλμοί του Δαυίδ (Μέρος 2)

    Quote Originally Posted by Zadok View Post
    Αγαπητή kiaRRa, θα ήθελα να μου αναλύσεις λίγο περισσότερο τη δήλωσή σου αυτή.

    Πώς είσαι τόσο βέβαιη;

    Η λογική είναι η αρχή των πάντων; Και γιατί δε λέει το κείμενο "Εν αρχή ην η λογική" ;
    Oι Γραφές είπαν "εν αρχη ην ο Λόγος". ¶λλο ο Λόγος και άλλο ο λόγος. Το πρώτο αναφέρεται στην λογική και το δεύτερο στην ικανότητα ομιλίας.Έχει επιρροή από τις μετασωκρατικες φιλοσοφικές απόψεις.

  8. Re: Οι Ψαλμοί του Δαυίδ (Μέρος 2)

    Quote Originally Posted by kiaRRa View Post
    ¶λλο ο Λόγος και άλλο ο λόγος.
    Υπάρχει και ο λόγος = αναλογία (μαθηματικά).

    Εν πάσει περιπτώσει, συνεχίζω να μη διακρίνω πού βασίζεται η βεβαιότητά σου.
    Νομίζω ότι είναι αρκετά παρακινδυνευμένο να υποστηρίζεις απλά, ότι πρόκειται για "μετασωκρατικες φιλοσοφικές απόψεις".

    Θα ήθελες να επιχειρηματολογήσεις λίγο περισσότερο;
    Η μεγαλύτερη ανοχή μέσα στην απόλυτη ανεξαρτησία...

  9. #39
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    10

    Re: Οι Ψαλμοί του Δαυίδ (Μέρος 2)

    xrusa...... O 50 ΨΑΛΜΟς ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΟΙΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΣΗΣ ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ ΚΑΙ ΑΧΑΡΙΣΩΝ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ!!Ο ΚΑΘΕ ΨΑΛΜΟς ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΕΝΑΝ ΠΑΡΑΞΕΝΩ ΤΡΟΠΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ . ΕΙΔΚΑ ΤΙς ΕΡΜΗΝΕΙς ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΠΑΙΣΙΟΣ ...ΑΥΤΕς ΝΑ ΒΡΕΙς ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΑ ΜΕΤΑ!! ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΜΩς ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΟΙ ΨΑΛΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙς ΤΟΥς ΑΡΧΙΚΟΥΣ ΨΑΛΜΟΥΣ ΤΟΥ ΔΑΥΙΔ ( Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΤΟΥς ΕΓΡΑΨΕ ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ),ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΩΡΟΥΝ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΟ 50 % ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΩ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΛΑΘΟς...ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!

  10. #40
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    10

    Re: Οι Ψαλμοί του Δαυίδ (Μέρος 2)

    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟΥς ΨΑΛΜΟΥΣ ΣΤΑ ΕΒΡΑΙΚΑ!!ΜΗΤΕΡΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ!!

 

 
Page 4 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads