s
Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία; - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast
Results 21 to 30 of 58
  1. #21
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Πάντως ένα ενδιαφέρον ζήτημα, το οποίο άπτεται και του θέματος στο οποίο βρισκόμαστε, είναι τα κριτήρια τα οποία εφαρμόζονται για την κατάστρωση του χάρτη ενός κράτους... Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη θέση πάνω σ' αυτό, η οποία όμως να είναι σταθερή και ομοιόμορφη για την πραγμάτευση κάθε περίπτωσης; Δηλαδή, λαμβάνουμε υπόψη μας τη σύσταση/ ίδρυση ενός κράτους, την αλλαγή πολιτεύματος; Το πρώτο μου φαίνεται πιο ισχυρό από το δεύτερο, αλλά δεν ξέρω κιόλας... :unsure: Πώς αντιμετωπίζεται το συγκεκριμένο θέμα σε διεθνές επίπεδο;

  2. #22

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Quote Originally Posted by DrMaroulita View Post
    Πάντως ένα ενδιαφέρον ζήτημα, το οποίο άπτεται και του θέματος στο οποίο βρισκόμαστε, είναι τα κριτήρια τα οποία εφαρμόζονται για την κατάστρωση του χάρτη ενός κράτους... Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη θέση πάνω σ' αυτό, η οποία όμως να είναι σταθερή και ομοιόμορφη για την πραγμάτευση κάθε περίπτωσης; Δηλαδή, λαμβάνουμε υπόψη μας τη σύσταση/ ίδρυση ενός κράτους, την αλλαγή πολιτεύματος; Το πρώτο μου φαίνεται πιο ισχυρό από το δεύτερο, αλλά δεν ξέρω κιόλας... :unsure: Πώς αντιμετωπίζεται το συγκεκριμένο θέμα σε διεθνές επίπεδο;
    Πριν τρία χρόνια, όταν ακόμα δεν είχα καμμία σχέση με αστρολογικά sites, είχα κάνει μια μεγάλη έρευνα για το θέμα επειδή πάντα ήμουν έντονα πολιτικοποιημένος και πάντα με ενδιέφεραν οι διεθνείς σχέσεις, και είχα καταστρώσει βασισμένος αποκλειστικά σε πηγές παλιές εφημερίδες που είχα πρόσβαση (εφημερίδες από το 1930 και μετά), τουλάχιστον 10 Ωροσκόπια για την Ελλάδα, χάρτες πολιτευμάτων και πολιτειακών αλλαγών. 'Υστερα εξέτασα το κάθε ένα από αυτά σε σχέση με διελεύσεις και μόνο, και η επιβεβαίωση ήταν ανατριχιαστικής λεπτομέρειας. Το αρχικό Ωροσκόπιο θεώρησα κι εγώ όπως όλοι αυτό του Πρωτοκόλου Ανεξαρτησίας, αλλά τις διελεύσεις σε σχέση με αυτό το αρχικό χάρτη τις εξέτασα μόνο μέχρι ένα συγκεκριμένο ιστορικό σημείο. Σε διεθνές επίπεδο θα σου πω τι συμβαίνει. Ο γιος του 'Εμπερτιν μου είχε πει ότι είχε την ίδια άποψη. Μου έδειξε τότε τα αρχεία Taeger και πράγματι επέμενε να εξετάζω για τις τωρινές πολιτικές εξελίξεις τους μεταπολιτευτικούς χάρτες. 'Οταν κι εγώ του έφερα αντιρήσεις, μου είπε χαρακτηριστικά ''Ελάτε ! Η Ελλάδα έχει αλλάξει από τότε 100 φορές !''. 'Υστερα έψαξα το θέμα και οι περισσότεροι ξένοι Αστρολόγοι είχαν την ίδια άποψη. Σήμερα κυκλοφορεί και στο δίκτυο η άποψη του κυρίου Γαζή. Είναι σεβαστή μελέτη, αλλά δεν είναι η μόνη, και δεν έχω πεισθεί. Οι εκλογές προκυρήσονται με βάση το Σύνταγμα, και είναι πολύ χαρακτηριστικό ότι όταν έγινε η μεγάλη αλλαγή το 1981, ο Ουρανός είχε φτάσει στον 10ο οίκο του Ωροσκοπίου του 1975. Και σε όλες τις εκλογές που εξετάζω, χαρακτηριστικές διελεύσεις τόσο από το Ωροσκόπιο της μεταπολίτευσης (1974), όσο και του πρώτου Συντάγματος (1975), επαληθεύουν πόση ισχύ έχουν αυτοί οι πρόσφατοι χάρτες. Ο κάθε χάρτης όμως ''μιλάει'' για συγκεκριμένα θέματα, κι από αυτή την άποψη δεν αποκλείω και ο χάρτης του 1822 ακόμα να είναι πολύ αποκαλυπτικός αλλά μέχρι μια συγκεκριμένη εποχή.

  3. #23
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    192

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Quote Originally Posted by Αργοναύτης View Post
    (...) Σήμερα κυκλοφορεί και στο δίκτυο η άποψη του κυρίου Γαζή. Είναι σεβαστή μελέτη, αλλά δεν είναι η μόνη, και δεν έχω πεισθεί. Οι εκλογές προκυρήσονται με βάση το Σύνταγμα, και είναι πολύ χαρακτηριστικό ότι όταν έγινε η μεγάλη αλλαγή το 1981, ο Ουρανός είχε φτάσει στον 10ο οίκο του Ωροσκοπίου του 1975. Και σε όλες τις εκλογές που εξετάζω, χαρακτηριστικές διελεύσεις τόσο από το Ωροσκόπιο της μεταπολίτευσης (1974), όσο και του πρώτου Συντάγματος (1975), επαληθεύουν πόση ισχύ έχουν αυτοί οι πρόσφατοι χάρτες. Ο κάθε χάρτης όμως ''μιλάει'' για συγκεκριμένα θέματα, κι από αυτή την άποψη δεν αποκλείω και ο χάρτης του 1822 ακόμα να είναι πολύ αποκαλυπτικός αλλά μέχρι μια συγκεκριμένη εποχή.

    Για να μορφωθουμε οσοι δεν ξερουμε, ποιος ειναι ο Κορωνακης, ποιος ο Γαζης??
    Ελπιζω να μη ριχνω κοτσανα..δεν τους ξερω.
    Επισης ποιο ωροσκοπιο χρησιμοποιησες π.χ. για τις φωτιες του καλοκαιριου, για προβλεψεις των τελευταιων εκλογων και γενικως για καθε ειδους προσφατες αναμπουμπουλες?
    Επισης σε ενα ωροσκοπιο κρατους πως ειναι δυνατον να συμβαινουν σημαντικα γεγονοτα στις ιδιες ημερομηνιες? Για την Ελλαδα δεν μου ερχεται κατι στο μυαλο, αλλα π.χ. Γερμανια. 9/11/1938 και 9/11/1989 ειναι σημαντικα γεγονοτα στιν ιστορια της και δεν μου φαινεται και πολυ συμπτωση το οτι και τα δυο γεγονοτα ειναι την ιδια ημερομηνια. (Στην πρωτη περιπτωση καψανε τις Συναγωγες και οχι μονο και στη δευτερη περιπτωση ειναι η μερα της πτωσης του τειχους του Βερολινου.
    Danke!

  4. #24

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Quote Originally Posted by kphssa View Post
    Για να μορφωθουμε οσοι δεν ξερουμε, ποιος ειναι ο Κορωνακης, ποιος ο Γαζης??Ελπιζω να μη ριχνω κοτσανα..δεν τους ξερω.
    Liebe Kρήσσα, νόμιζα ότι δεν λείπεις τόσο καιρό στο Ausland αλλά ξέρεις πόσο αφηρημένος είμαι :toung: Eίναι 'Ελληνες Αστρολόγοι.

    Επισης ποιο ωροσκοπιο χρησιμοποιησες π.χ. για τις φωτιες του καλοκαιριου, για προβλεψεις των τελευταιων εκλογων και γενικως για καθε ειδους προσφατες αναμπουμπουλες?
    Τις καταστροφές και το εθνικό πένθος τα έδειχναν αρκετά Ωροσκόπια, αλλά μόνο εκ των υστέρων κάθησα να τα κοιτάξω, γιατί με τις καταστροφολογίες δεν τα'χω καλά. Βλέπεις παιδάκι έπαιζα πολύ με τις φωτιές και έχω μερικά σημαδάκια από παλιά εγκαύματα :toung: (πολιτικά κυρίως..) Αν θες την άποψή μου οι φωτιές ήταν σκοτεινή ενέργεια υπονόμευσης της χώρας (προσοχή : της χώρας - όχι της κυβέρνησης). Θα'χει περισσότερο ενδιαφέρον η έρευνα να είναι αυτοσχέδια :bigsmile: Οι γενικές πολιτικές αναμπουμπούλες η θλίψη και η ανησυχία του λαού φαίνονταν λοιπόν μια χαρά στα μεταπολιτευτικά Ωροσκόπια. Ο ζητών ευρίσκει ημερομηνίες και ώρες γενεθλίων χαρτών.. Μπορώ να σου δώσω μια ιδέα μόνο γιατί οι ενδείξεις ήταν πάρα πολλές. Η έκλειψη του Σεπτέμβρη στην Παρθένο τετραγώνισε την ακμή 12ου οίκου του ενός από τα Ωροσκόπια που θεωρούνται Ωροσκόπια της σημερινής Ελληνικής Δημοκρατίας (αυτό του 1974)....Τι σημαίνει 12ος περιττό να πούμε..υπονομεύσεις, παρασκήνιο και βρωμιά. Αυτό ήταν ανήθικος "πόλεμος'' για την χώρα μας. Ο άξονας 6ος-12ος είναι ο άξονας της οικολογίας. Εκείνη την εποχή ξεσηκώθηκαν τα οικολογικά κινήματα. Δεν φαίνεται μόνο από αυτό φυσικά. Η έκλειψη τετραγώνισε και τον 'Ηλιο του Ωροσκοπίου του 1975 (του δεύτερου χάρτη που επίσης είναι πάντα εύγλωτος), αλλά και την Σελήνη του Ωροσκοπίου του Πρωτοκόλλου του Λονδίνου...Το ένα Ωροσκόπιο επαληθεύει το άλλο.

    Επισης σε ενα ωροσκοπιο κρατους πως ειναι δυνατον να συμβαινουν σημαντικα γεγονοτα στις ιδιες ημερομηνιες? Για την Ελλαδα δεν μου ερχεται κατι στο μυαλο, αλλα π.χ. Γερμανια. 9/11/1938 και 9/11/1989 ειναι σημαντικα γεγονοτα στιν ιστορια της και δεν μου φαινεται και πολυ συμπτωση το οτι και τα δυο γεγονοτα ειναι την ιδια ημερομηνια. (Στην πρωτη περιπτωση καψανε τις Συναγωγες και οχι μονο και στη δευτερη περιπτωση ειναι η μερα της πτωσης του τειχους του Βερολινου.
    Danke!
    Η ημερομηνία και ο αριθμός έχει ένα κραδασμό. Φυσικό είναι. 'Εχει και αριθμολογικό ενδιαφέρον, αλλά δεν είναι και να βασίζεσαι σ'αυτά. Κάποια γεγονότα είναι προσχεδιασμένα από ανθρώπινο χέρι, κάποια φυσικά. Το θέμα δεν είναι τόσο απλό και οι τεχνικές πολλές για να περιγραφούν. Η Αστρολογία χρησιμοποιείται και για προπαγάνδα με έμμεσο και ύπουλο τρόπο. Η κοσμική Αστρολογία είναι ο κλάδος της Αστρολογίας με τις περισσότερες βρωμιές. Στη ναζιστική Γερμανία ''κατασκεύαζαν'' και Ωροσκόπια Εβραίων ή αντιφρονούτων και κάθε λογής ''διαφορετικών'' με σκοπό να τρεκμηριώσουν και μεταφυσικά τις ''θεόπνευστες'' εγκληματικές τους πράξεις τους. Και στις μέρες μας το Ωροσκόπιο χρησιμοποιείται και πολλές φορές κατασκευάζεται κατά το δοκούν, από Ωροσκόπια ηγετών μέχρι κρατών, να'σαι σίγουρη γι'αυτό.

  5. #25
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    192

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Lieber Αργοναυτη,

    Ευχαριστω, και ναι δεν τους ξερω τους Αστρολογους αυτους , ζητω συγνωμη λοιπον δημοσιως για την αγνοια μου :bigsmile:
    Λειπω πολυ αλλα πηγαινοερχομαι, καρμα τσιγγανας.. Θα τα μαθω ομως μονομιας τα περι ελληνικου αστρολογικου χωρου που δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τους ξενους. Βλεπω τι γινεται σε ξενα σαιτ.

    Ενδιαφερουσα η απαντηση για τους χαρτες της Ελλαδας και για τα γερμανικα ευτραπελα. Αν βρεις κατι συγκεκριμενο για αυτα που λες με τα στημενα ωροσκοπια Εβραιων κλπ. ελπιζω να μας τα δειξεις. Νομιζω εχει πολυ ενδιαφερον να γινονται μελετες σε τετοια θεματα.

  6. #26
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Quote Originally Posted by Αργοναύτης View Post
    Τα Ωροσκόπια της Ελλάδας είναι πολλά, όχι ένα ή δύο. Κάθε φορά που άλλαζαν τα πολιτικά δεδομένα στη χώρα με δραματικό τρόπο, με την έννοια της κατοχής από ένα ξένο κράτος ή απελευθέρωσης, αλλά και αλλαγής πολιτεύματος, μετάβασης από την Βασιλεία στην Δημοκρατία και το αντίστροφο, γεννιόταν και ένα διαφορετικό Ωροσκόπιο για την Ελλάδα. Ακόμα οι περισσότεροι Αστρολόγοι δέχονται και τα Ωροσκόπια των επίκαιρων Συνταγμάτων ως Ωροσκόπια μιας χώρας. Αυτή την αρχή και κανόνα δέχονται όλοι οι Αστρολόγοι και για τα δικά τους κράτη, μόνο εμείς την αρνούμαστε. Ακόμα και στα αρχεία Taeger (Παγκόσμιο Λεξικό Αστρολογίας) για την Ελλάδα υπάρχουν 4 με 5 Ωροσκόπια, δυο εκ των οποίων είναι σοβαρές συνταγματικές αναθεωρήσεις. Για την κοσμική Αστρολογία δεν υπάρχει ένα ριζικό (γενέθλιο) Ωροσκόπιο. Υπάρχουν διαδοχικά γενέθλια Ωροσκόπια, που το καθένα από αυτά αφορά την ανάλογη ιστορική περίοδο που διανύουμε. 'Ενα κράτος επανιδρύεται ή μετασχηματίζεται όταν κλείσει έναν ιστορικό κύκλο (και δεν αναφέρομαι φυσικά στην επανίδρυση όπως την εννοεί ο πρωθυπουργός μας ). Οι εκλογές και οι πολιτικές εξελίξεις μέσα στα κόμματα, καθώς και θέματα διοίκησης, οικονομίας, νομοθεσίας, δικαιοσύνης κλπ, σχετίζονται άμεσα με πολύ πιο πρόσφατα ''Ωροσκόπια Ελλάδας''. Αν κοιτάγαμε τον διελαύνοντα Ουρανό τον Οκτώβρη του 1981 από τον 10ο γενέθλιο του χάρτη του Συντάγματος του 1975, θα παίρναμε μια γεύση...
    Αγαπητέ φίλε

    Έχω υπ' όψη μου τις θέσεις σας και είναι σεβαστές. Αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει το ωροσκόπιο που υποστηρίζετε με τόσο πάθος, αυτό της Αντιπολίτευσης, σε κάθε έτος με τον σωστό τρόπο πρόβλεψης, τον διεθνώς αποδεκτό, που είναι τα τετραμηνιαία και μηνιαία ωροσκόπια. Επειδή το ωροσκόπιο του 1830 δουλεύει άψογα και το έχω δει να το χρησιμοποιούν διεθνώς (ο κ. Έμπερτιν μπορεί να έχει δίκιο αλλά ακολουθεί κυρίως την γερμανική σχολή και έτσι έχει συγκεκριμένη οπτική) βλέπω πως τα αποτελέσματα το δικαιώνουν σε κάθε σοβαρή φάση της Ελλάδας.
    Απόψεις υπάρχουν πολλές, αλλά η μελέτη συστηματικά αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Επομένως μπορεί να διαφωνείτε με το ωροσκόπιο αυτό, αλλά πέρα από τις διελεύσεις το ωροσκόπιο του 1981 έλεγε κάτι άλλο; Τα τετραμηνιαία τι έλεγαν; Το μηνιαίο; Γιατί με αυτό του 1830 υπήρχαν όλες οι πληροφορίες.

    Μπορείτε να δείξετε τις μελέτες σας με ένα άρθρο και να υποστηρίξετε τη θέση σας. Αλλά όπως και να έχει, η πολιτική αστρολογία λειτουργεία όταν κάνουμε σοβαρή προσέγγιση και εμένα προσωπικά δεν με έχει "προδώσει" εδώ και χρόνια για όσα κράτη μελέτησα, μαζί με αυτό της Ελλάδας.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  7. #27

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Quote Originally Posted by Λίλιαν Σίμου View Post
    Αγαπητέ φίλε

    Έχω υπ' όψη μου τις θέσεις σας και είναι σεβαστές. Αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει το ωροσκόπιο που υποστηρίζετε με τόσο πάθος, αυτό της Αντιπολίτευσης, σε κάθε έτος με τον σωστό τρόπο πρόβλεψης, τον διεθνώς αποδεκτό, που είναι τα τετραμηνιαία και μηνιαία ωροσκόπια. Επειδή το ωροσκόπιο του 1830 δουλεύει άψογα και το έχω δει να το χρησιμοποιούν διεθνώς (ο κ. Έμπερτιν μπορεί να έχει δίκιο αλλά ακολουθεί κυρίως την γερμανική σχολή και έτσι έχει συγκεκριμένη οπτική) βλέπω πως τα αποτελέσματα το δικαιώνουν σε κάθε σοβαρή φάση της Ελλάδας.
    Απόψεις υπάρχουν πολλές, αλλά η μελέτη συστηματικά αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Επομένως μπορεί να διαφωνείτε με το ωροσκόπιο αυτό, αλλά πέρα από τις διελεύσεις το ωροσκόπιο του 1981 έλεγε κάτι άλλο; Τα τετραμηνιαία τι έλεγαν; Το μηνιαίο; Γιατί με αυτό του 1830 υπήρχαν όλες οι πληροφορίες.

    Μπορείτε να δείξετε τις μελέτες σας με ένα άρθρο και να υποστηρίξετε τη θέση σας. Αλλά όπως και να έχει, η πολιτική αστρολογία λειτουργεία όταν κάνουμε σοβαρή προσέγγιση και εμένα προσωπικά δεν με έχει "προδώσει" εδώ και χρόνια για όσα κράτη μελέτησα, μαζί με αυτό της Ελλάδας.
    Απόψεις υπάρχουν πολλές, αλλά άποψη που να καταργεί το Ωροσκόπιο της γέννησης μιας Δημοκρατίας δεν υπάρχει σε κανένα επίσημο οργανισμό. Ακόμα και στη Γαλλία χρησιμοποιούν το Ωροσκόπιο της 5ης Γαλλικής Δημοκρατίας, και όχι κάτι παλιότερο. Αντιθέτως εγώ δεν ισχυρίστηκα πουθενά να καταργήσουμε το Ωροσκόπιο της Ανεξαρτησίας, γι'αυτό άλλωστε έδειξα ότι η Σελήνη εκείνου του Ωροσκοπίου είναι - όχι τυχαία - στη θέση του 'Ηλιου του πρώτου Συντάγματος που ορίζει τις συνθήκες του πολιτεύματος που ζούμε στις μέρες μας.
    Υπάρχουν όλες οι πληροφορίες στη διάθεση του καθενός. Δεν αποκλείω και ένα άρθρο μελλοντικά αλλά είμαι πολύ σκεπτικός γιατί θα χρειαστώ τεράστια έκταση χώρου για να καταθέσω όλα τα στοιχεία που έχω συλλέξει χρόνια τώρα, και εκτός των άλλων ποιός ο λόγος αν όλοι έχουν ήδη αρνητική προδιάθεση απέναντι σε κάτι πρωτοποριακό. Η μέθοδος μου είναι τριπλή ταυτόχρονα εργασία με 4 Ωροσκόπια που στο κάθε ένα από αυτά εξετάζω διαφορετικά πράγματα. Σκέψεις για έκδοση μιας τέτοιας εργασίας περιττό να πούμε ότι θα ήταν καταδικασμένη όπως καταλαβαίνετε σε μια χώρα που δεν ενδιαφέρεται για σοβαρά θέματα και προτιμά την πιο ελαφρά πλευρά της Αστρολογίας. Στη διάθεσή μου όμως ένας φάκελος με Ωροσκόπια γεγονότων μεταπολιτευτικά (όλα τα τρομοκρατικά χτυπήματα, όλα τα εθνικά πένθη, όλες οι σοβαρές πολιτικές κρίσεις, οι προκηρύξεις εκλογών, οι εκλογές προέδρου Δημοκρατίας κλπ), βασισμένα σε πηγές εφημερίδων της μεταπολίτευσης που έχουν συγκεντρωθεί από δημοσιογράφο, και που τα εξέτασα σε συναστρία τόσο με το Ωροσκόπιο του Ιουλίου 1974, όσο και με αυτό του Ιουνίου του 1975, τα οποία θεωρώ και τα πιο καθοριστικά από όλα, τόσο για να περιγράψουν την ψυχοσύνθεση του σημερινού νεοέλληνα όσο και τις μεταπολιτευτικές εξελίξεις. Αν αυτό δεν είναι σοβαρή έρευνα πάω πάσο, μου αρκεί ότι έχει πειστεί τουλάχιστον ένας 'Εμπερτιν. :bigsmile:

  8. #28
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    5

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Αφου ζητήσω συγνώμη για την παρέμβαση, να τολμήσω μια λίγο αιρετική παρέμβαση?

    Ανεξάρτητα απο την χρησιμότητα ή οχι της πολιτικής - κοινωνικής αστρολογίας, όλες οι ημερομηνίες οι οποίες χρησιμοποιούνται είναι ημερομηνίες "ληξιαρχικής" επικύρωσης και όχι ''γέννησης" (βλέπε ημερομηνίες Λονδίνου ή 1ης Εθνοσυνέλευσης ή Μεταπολίτευσης κλπ). Ομως πραγματική "Γέννηση" έχουμε την στιγμή κύρηξης της Επαναστασης που δημιούργησε το σύγχρονο Ελληνικό κράτος (αν δεν κάνω τραγικά λάθος είναι 23/3/1821 - Καλαμάτα) . Αυτήν την εκδοχή την εχει ψάξει κανείς?

    Φιλικά

  9. #29

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Quote Originally Posted by seastar View Post
    Αφου ζητήσω συγνώμη για την παρέμβαση, να τολμήσω μια λίγο αιρετική παρέμβαση?

    Ανεξάρτητα απο την χρησιμότητα ή οχι της πολιτικής - κοινωνικής αστρολογίας, όλες οι ημερομηνίες οι οποίες χρησιμοποιούνται είναι ημερομηνίες "ληξιαρχικής" επικύρωσης και όχι ''γέννησης" (βλέπε ημερομηνίες Λονδίνου ή 1ης Εθνοσυνέλευσης ή Μεταπολίτευσης κλπ). Ομως πραγματική "Γέννηση" έχουμε την στιγμή κύρηξης της Επαναστασης που δημιούργησε το σύγχρονο Ελληνικό κράτος (αν δεν κάνω τραγικά λάθος είναι 23/3/1821 - Καλαμάτα) . Αυτήν την εκδοχή την εχει ψάξει κανείς?

    Φιλικά
    Αγαπητή seastar, αυτό όλο το θέμα του προσδιορισμού ημερομηνίας γέννησης, είναι το μεγαλύτερο λάθος όλων των αντιμαχόμενων πλευρών από τη στιγμή που η κάθε μια πλευρά προσπαθεί να επιβάλλει στην άλλη την άποψή της, κάτι που δεν κάνω εγώ. Αυτό που εγώ πρότεινα όπως και κάποιοι άλλοι, δεν είναι να υιοθετήσουμε ή να επιβάλλουμε μια ημερομηνία γέννησης έθνους, αλλά μια ημερομηνία γέννησης της Δημοκρατίας που ζούμε σήμερα. Αυτό έχει τεράστια διαφορά. Το έθνος μας υπάρχει πολύ πιο πριν από το οποιοδήποτε Πρωτόκολλο ή διακύρηξη ή Επανάσταση. Δεν γεννήθηκε ούτε το 1821, ούτε το 1822,ούτε το 1830 αλλά ούτε ισχυρίστηκα ότι γεννήθηκε το 1974. Το πολίτευμά μας όμως γεννήθηκε στα μέσα της δεκαετίας του 70' και δεν νομίζω να το αμφισβητεί κανείς αυτό. Η τρομοκρατία της 17ης Νοέμβρη, η εξουσία των ΜΜΕ, οι οργανωμένες πυρκαγιές και όλα αυτά, είναι φαινόμενα που γεννήθηκαν και αναπτύχθηκαν μεταπολιτευτικά, όχι το 1821. Ακόμα και οι διπλωματικές μας και διεθνείς σχεσεις, ακόμα και οι ξένοι προστάτες μας είναι τελείως διαφορετικοί από αυτούς του 1821. Αυτά όλα λένε κάτι. Στα μέσα του 70' γεννήθηκε μια τελείως διαφορετική Ελλάδα από την τότε Ελλάδα. Αν δεις τον χάρτη της μεταπολίτευσης, δεν υπάρχει πιο περιορισμένο και κακορίζικο Ωροσκόπιο. Ο Κρόνος είναι στον Ωροσκόπο στον Καρκίνο. Εσωστρεφές, δειλό, άτολμο και συντηρητικό. Συναισθηματικά συντηρητικό. Εξαρτημένος Ωροσκόπος. Ο 'Ηλιος του (Λέων) χάνεται μέσα στην πληθώρα των αδυναμιών αυτού του χάρτη. Απομένει μόνο μια αίσθηση μεγαλείου και απατηλής λάμψης (ο λεγόμενος νεοελληνικός τσαμπουκάς, η επιθυμία για φιγούρα και επιδειξη), και φοβερά μίση, πάθη και ανταγωνισμοί. Δεν υπάρχει τίποτα από τον ηρωισμό εκείνων των παλιών εποχών που αναφέρουν οι περισσότεροι παρά μόνο μια νοοτροπία τσάμπα μάγκα. Δεν υπάρχει ούτε το οργανωμένο κράτος που θα ήταν με έναν 'Ηλιο στον Αιγόκερω (1822) αλλά ούτε και το προοδευμένο και μπροστά από την εποχή του κράτος που θα έδειχνε ο 'Ηλιος στον Υδροχόο (1830).

    Αρχετυπικά την Ελλάδα μπορεί να την εντάξει κανείς σε όποιο ζώδιο θέλει αν έχει φαντασία ή αν ακολουθήσει τις θεωρίες Αντερσεν μπορεί να το κάνει ακόμα πιο συγκεκριμένο. Ο 'Αντερσεν μάλιστα χωρίζει την Ελλάδα σε περιοχές που η κάθε μια αντιστοιχεί σε ένα συγκεκριμένο ζώδιο. Το ίδιο έχει κάνει και ο ερευνητής Β.Λίτσας που δεν είναι αστρολόγος. Και οι δυο είναι πολύ πειστικοί. Αλλά όλοι αυτοί μιλάνε αρχετυπικά. Αν θέλουμε να μιλάμε αρχετυπικά, μπορούμε να διαφωνούμε μέχρι δευτέρας παρουσίας, αλλά αν θέλουμε να ορίσουμε τα γενέθλια της Δημοκρατίας μας ρεαλιστικά, δεν έχουμε πολλά περιθώρια διαφωνιών ιστορικά. Το σύγχρονο ελληνικό κράτος έχει τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά και ποιότητα και υπακούει στο Σύνταγμα και τους νόμους που θεσπίστηκαν σχετικά πρόσφατα. Δεν έχουμε βασιλέα, δεν έχουμε δικτατορία, δεν έχουμε ούτε κράτος υπό διαμόρφωση. Τις εκλογές δεν τις αποφασίζει ο βασιλιάς ούτε ο στρατός. 'Εχουμε ένα κατασταλαγμένο ώριμο κράτος, μια Δημοκρατία με όλα τα θετικά και όλα τα αρνητικά της.

  10. #30

    Re: Ισχύει η Πολιτική Αστρολογία;

    Δεν υπάρχει ελπίδα δηλαδή?
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

 

 
Page 3 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads