s
Σύνθετο ωροσκόπιο - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 30 of 33
  1. #21
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Τα βουνα και τ
    Posts
    892

    Re: Σύνθετο ωροσκόπιο

    Ακριβώς ως προς αυτό έχω τις αντιρρήσεις μου. Η θεώρηση ότι πράγματα που σήμερα θεωρούμε μεταφυσικά αλλά σε 50 χρόνια πιθανότατα να αποδεικνύονται επιστημονικά με βρίσκει πέρα για πέρα σύμφωνη.
    Μπορεις ομως και βγαζεις συμπερασματα για το συνθετο, ετσι;

    Τόνισα πως προσωπικά δεν πείθομαι από κάτι τέτοιο
    Πως και απο που αντλεις αυτη τη σιγουρια;

    Η μήπως νομιμοποιείται μια πιο "ελεύθερη ερμηνεία";
    Ποιος ειναι αυτος που θα σου επιβεβαιωσει το αυθορμητο της ερμηνειας;
    Μπορεις και να εχεις δικιο (δεν ξερω), αλλα μπορει να εχεις και αδικο...
    Ισως διαφοροι αστρολογικοι παραγοντες σε ωθουν σε ουρανοκατεβασματα...
    και ουτοπιες...

  2. #22
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Σύνθετο ωροσκόπιο

    Κασσιόπη, όχι, δε θεωρώ ότι υπάρχει πιο ελεύθερη ερμηνεία. Πιστεύω ότι οι ερμηνείες είναι το ίδιο συγκεκριμένες όπως και σε κάθε ωροσκόπιο. Μάλιστα επειδή αναφέρεις στα post σου ότι οι ερμηνείες στο σύνθετο είναι πιο ελεύθερες ήθελα να ρωτήσω πού μπορώ να δω τεκμηρίωση γι' αυτό γιατί προσωπικά από τα λίγα που ξέρω δεν πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται έτσι... Ίσως βέβαια να κάνω και λάθος. Δεν είμαι και επαγγελματίας αστρολόγος. Ίσως πάλι να είναι απλά θέμα που έχει σχέση με το ότι το σύνθετο ωροσκόπιο όπως λες είναι νέα μεθοδολογία, οπότε δεν έχουμε ιστορικό αναλύσεων εδώ όπως στην ανάλυση γενέθλιου που έχει ξεκινήσει ουσιαστικά από το 17ο αιώνα και έχουμε πάρα πολλά συγγράματα.. Έτσι μέχρι να υπάρξει ανάλογη εμπειρία οι αστρολόγοι δοκιμάζουν θεωρίες...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  3. #23

    Re: Σύνθετο ωροσκόπιο

    Quote Originally Posted by Αγγελικη
    Μπορεις ομως και βγαζεις συμπερασματα για το συνθετο, ετσι;



    Πως και απο που αντλεις αυτη τη σιγουρια;



    Ποιος ειναι αυτος που θα σου επιβεβαιωσει το αυθορμητο της ερμηνειας;
    Μπορεις και να εχεις δικιο (δεν ξερω), αλλα μπορει να εχεις και αδικο...
    Ισως διαφοροι αστρολογικοι παραγοντες σε ωθουν σε ουρανοκατεβασματα...
    και ουτοπιες...
    Πρώτον, δεν θεωρώ καν το σύνθετο μεταφυσικό. Και ούτε και παρουσιάζεται ως τέτοιο. Άλλο το να προσεγγίζεται κάτι και από μία μεταφυσική σκοπιά και άλλο το να ορίζεται ως μεταφυσικό καθεαυτό. Νομίζω πως είσαι σε θέση να αντιληφθείς τη διαφορά.

    Για τη σιγουριά της προσωπικής μου αίσθησης σχετικά με το σύνθετο, νομίζω πως έχω γίνει υπερ του δεόντος διεξοδική. Επισήμανα επίσης, πως πρόκειται για μια ευρύτερη σύνδεση του τι πιστεύω γενικότερα σε σχέση με την αστρολογία. Εαν όμως αυτό δεν σε καλύπτει, αν σου πω πως μια τέτοια θεώρηση, τουλάχιστον με τη μορφή που παρουσιάζεται τη δεδομένη στιγμή, τη θεωρώ ως κατά βάση ιδεαλιστική, και γι'αυτό, προσωπικά την απορρίπτω. Εαν εσύ θέλεις να την αποδέχεσαι, είναι δικαίωμά σου.

    Όσο για την τελευταία παράθεση, θεωρώ παντελώς άστοχη την παρέμβασή σου, γιατί απαντώ σε κάτι συγκεκριμένο που έθεσε ο Vassilis13 σύμφωνα με μία συλλογιστική που είχε αναπτυχθεί σε μια σειρά τοποθετήσεων. Νομίζω πως εκείνος αντιλήφθηκε πως το έθεσα και γιατί το έθεσα έτσι. Άσε που έχω χρησιμοποιήσει και εισαγωγικά...

    Τώρα, όσον αφορά τις αστρολογικές μου όψεις και που μπορεί να με οδηγούν, μπορεί να ισχύει αυτό που λες... αλλά από την άλλη,μπορεί και όχι...

  4. #24

    Re: Σύνθετο ωροσκόπιο

    Quote Originally Posted by Vassilis13
    Κασσιόπη, όχι, δε θεωρώ ότι υπάρχει πιο ελεύθερη ερμηνεία. Πιστεύω ότι οι ερμηνείες είναι το ίδιο συγκεκριμένες όπως και σε κάθε ωροσκόπιο. Μάλιστα επειδή αναφέρεις στα post σου ότι οι ερμηνείες στο σύνθετο είναι πιο ελεύθερες ήθελα να ρωτήσω πού μπορώ να δω τεκμηρίωση γι' αυτό γιατί προσωπικά από τα λίγα που ξέρω δεν πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται έτσι... Ίσως βέβαια να κάνω και λάθος. Δεν είμαι και επαγγελματίας αστρολόγος. Ίσως πάλι να είναι απλά θέμα που έχει σχέση με το ότι το σύνθετο ωροσκόπιο όπως λες είναι νέα μεθοδολογία, οπότε δεν έχουμε ιστορικό αναλύσεων εδώ όπως στην ανάλυση γενέθλιου που έχει ξεκινήσει ουσιαστικά από το 17ο αιώνα και έχουμε πάρα πολλά συγγράματα.. Έτσι μέχρι να υπάρξει ανάλογη εμπειρία οι αστρολόγοι δοκιμάζουν θεωρίες...
    Θα συμφωνήσω με το ότι αποτελεί νέα μεθοδολογία. Ωστόσο, επαναλαμβάνω πως είναι διαφορετικό πράγμα η σκιαγράφηση ενός ατόμου και διαφορετικό η σκιαγράφηση μιας σχέσης. Νομίζω πως ποιοτικά η διαφορά είναι τεράστια.

    Και ίσως έχει ενδιαφέρον να αντιστραφεί το ερώτημα σχετικά με το πότε θεωρούμε ότι δουλεύει μία νέα μεθοδολογία και να αναρωτηθούμε πότε δεν δουλεύει. Υπό αυτή την έννοια, νομίζω πως είναι πιο δύσκολο να πείς ότι το σύνθετο "δεν δουλεύει", άρα και πιο εύκολο να δεχτείς ότι "δουλεύει". Αυτό εννοώ ως πιο ελέυθερη ερμηνεία.

  5. #25
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Σύνθετο ωροσκόπιο

    Γενικότερα εγώ θα ήθελα να κάνω μία παραπομπή - δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανόνες του site - στο astro.com. Στην εισαγωγική σελίδα του υπάρχει μία σειρά άρθρων που αναφέρεται ακριβώς στο πρόβλημα της ελεύθερης ερμηνείας. Είναι αποσπάσματα από κάποιο συνέδριο που κάποιοι αστρολόγοι κρίνουν από μόνοι τους αυτό το σύστημα ελεύθερης ερμηνείας του 20ου αιώνα που βασίστηκε κατά βάση στη σύνδεση της ψυχανάλυσης με την αστρολογία και οδήγησε πρακτικά στο να ερμηνεύει καθείς το ωροσκόπιο όπως θέλει ανάλογα με ποια πλευρά της ψυχολογίας του ατόμου χρησιμοποιεί ως κλειδί. Αν και είναι λίγο off topic που το γράφω εδώ, αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το διαβάσει. Είναι αυτό που έχει τίτλο "Towards a Post-Modern Astrology by Robert Hand".

    Επί αυτών που λες, Κασσιόπη για το σύνθετο ωροσκόπιο, στην ουσία δεν μπορώ να σου απαντήσω, γιατί από τη στιγμή που αντιτίθεσαι γενικότερα στην ιδεαλιστική προσέγγιση γενικότερα μπαίνουμε πλέον σε φιλοσοφικά ζητήματα (αν πρέπει να είμαστε υλιστές, ιδεαλιστές, διαλεκτικοί, κλπ) και νομίζω ότι κάπου εκεί αναγκαστικά θα πρέπει να σταματήσω...

    Πάντως θεωρώ χρήσιμη την ανταλλαγή απόψεων και εκτιμώ ότι σαν Νέο Μέλος έχεις ψάξει αρκετά κάποια πράγματα και με τα θέματα σου βοηθάς να θίγονται κάποια θέματα που πονάνε...

    Φιλικά
    Βασίλης
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  6. #26

    Re: Σύνθετο ωροσκόπιο

    Vassilis13, νομίζω πως η παραπομπή είναι ιδιαίτερα χρήσιμη. Έτσι όπως το θέτεις, το ζήτημα της ελεύθερης ερμηνείας σχετίζεται και με αρκετές νέες θεωρήσεις και υπό αυτό το πρίσμα, ενδεχομένως οι τάσεις που αναπτύσσονται τα τελευταία χρόνια να συνδέονται μεταξύ τους και να μπορούν να δοθούν συγκεκριμένες απαντήσεις σε πολλά ζητήματα που τώρα παραμένουν ασαφή.

    Συγγνώμη για την αναφορά στην ιδεαλιστική, ή μη, βάση του πράγματος, αλλά υπό τις συνθήκες έτσι όπως διαμορφώθηκαν, δεν νομίζω ότι είχα περιθώριο να απαντήσω διαφορετικά. Νομίζω όμως πως με καθαρα αστρολογικούς όρους, τουλάχιστον έγινε σαφής ο διαχωρισμός ανάμεσα στο σύνθετο ωροσκόπιο και στο ωροσκόπιο σχέσης.

    Νομίζω κι εγώ πως οι φιλοσοφικές προεκτάσεις δεν ταιριάζουν και πολύ στο θέμα.

    Ευχαριστώ όμως για τις απαντήσεις σου και τα θετικά σου σχόλια. Θα αξιοποιήσω όσο καλύτερα μπορώ τις γνώσεις που πήρα μέσα από τις δημοσιεύσεις σου.

    Νομίζω πως σε προηγούμενη δημοσίευση ανέφερες πως έχεις κάποιες διαφωνίες σχετικά με το τι μπορεί να δείξει η συναστρία. Εαν θέλεις , μπορούμε να συζητήσουμε ως προς αυτό. Εαν θεωρείς ότι δεν έχεις να προσθέσεις κάτι καινούριο, μπορούμε να θεωρήσουμε πως το θέμα κλείνει εδώ, τουλάχιστον, όσον αφορά τη μεταξύ μας ανταλλαγή απόψεων.

    Όπως και να έχει, ευχαριστώ.

  7. #27
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Σύνθετο ωροσκόπιο

    Quote Originally Posted by Κασσιόπη
    Vassilis13, νομίζω πως η παραπομπή είναι ιδιαίτερα χρήσιμη. Έτσι όπως το θέτεις, το ζήτημα της ελεύθερης ερμηνείας σχετίζεται και με αρκετές νέες θεωρήσεις και υπό αυτό το πρίσμα, ενδεχομένως οι τάσεις που αναπτύσσονται τα τελευταία χρόνια να συνδέονται μεταξύ τους και να μπορούν να δοθούν συγκεκριμένες απαντήσεις σε πολλά ζητήματα που τώρα παραμένουν ασαφή.

    Συγγνώμη για την αναφορά στην ιδεαλιστική, ή μη, βάση του πράγματος, αλλά υπό τις συνθήκες έτσι όπως διαμορφώθηκαν, δεν νομίζω ότι είχα περιθώριο να απαντήσω διαφορετικά. Νομίζω όμως πως με καθαρα αστρολογικούς όρους, τουλάχιστον έγινε σαφής ο διαχωρισμός ανάμεσα στο σύνθετο ωροσκόπιο και στο ωροσκόπιο σχέσης.

    Νομίζω κι εγώ πως οι φιλοσοφικές προεκτάσεις δεν ταιριάζουν και πολύ στο θέμα.

    Ευχαριστώ όμως για τις απαντήσεις σου και τα θετικά σου σχόλια. Θα αξιοποιήσω όσο καλύτερα μπορώ τις γνώσεις που πήρα μέσα από τις δημοσιεύσεις σου.

    Νομίζω πως σε προηγούμενη δημοσίευση ανέφερες πως έχεις κάποιες διαφωνίες σχετικά με το τι μπορεί να δείξει η συναστρία. Εαν θέλεις , μπορούμε να συζητήσουμε ως προς αυτό. Εαν θεωρείς ότι δεν έχεις να προσθέσεις κάτι καινούριο, μπορούμε να θεωρήσουμε πως το θέμα κλείνει εδώ, τουλάχιστον, όσον αφορά τη μεταξύ μας ανταλλαγή απόψεων.

    Όπως και να έχει, ευχαριστώ.
    Ναι, απλά δεν είμαι πεισμένος ότι κάποια πράγματα τα δείχνει η συναστρία... Στο παράδειγμα που σου ζήτησα ας πούμε συνδύασες πλανήτες στο δέκατο οίκο του ενός με σελήνη στον 11ο οίκο... Αυτό πιστεύω δε μας δείχνει κατ'ουσίαν αν το ζευγάρι είναι κοινωνικό, μας δείχνει αν οι παρέες του ενός ταιριάζουν με την αντίληψη που έχει ο άλλος για την κοινωνική θέση. Είναι λίγο διαφορετικό πράγμα αυτό. Δε μας λέει αν το ζευγάρι δραστηριοποιείται κοινωνικά μαζί. Μπορεί κάλιστα ο ένας να δραστηριοποιείται μόνος του και ο άλλος μόνος επίσης και να υπάρχει συμβατότητα και αμοιβαία αποδοχή μεταξύ των δράσεων και να μην έρχονται σε σύγκρουση. Δεν υπάρχει όμως το μαζί...

    Γενικότερα για να γυρίσουμε στο θέμα του σύνθετου ωροσκοπίου υπάρχουν περιπτώσεις που οι συναστρίες των ατόμων είναι κάκιστες, αλλά τα άτομα παρόλα αυτά μένουν μαζί... Και κανείς δεν ξέρει γιατί μέχρι να δει το σύνθετο ωροσκόπιο ή ακόμα ακόμα και το προοδευτικό σύνθετο... Εσύ τι προτείνεις να εξετάζουμε σε αυτή την περίπτωση; Όταν έχουμε μία κάκιστη συναστρία, πώς θα καταλάβουμε γιατί καταφέρνει το ζευγάρι να μένει μαζί;

    Και για να το θέσω και κάπως αλλιώς... Στο σύνθετο ωροσκόπιο αυτό που βλέπουμε πιστεύω είναι οι ρόλοι της σχέσης... Αν έχουμε ένα Άρη στον Τοξότη, αυτό μας λέει ότι ο άνδρας "δείχνει" στη σχέση να "προσφέρει" αυτά που θα έφερνε ένας άνδρας με Άρη στον Τοξότη... Τέτοιου είδους ρόλοι στη συναστρία δεν είναι ακριβώς ορατοί...

    Πέραν αυτού υπάρχει και το θέμα των διελεύσεων... Από την προσωπική μου εμπειρία λ.χ. παρατηρώ ότι πολύ συχνά οι ερωτικές σχέσεις μου συμβαίνουν με άτομα που στο σύνθετο ωροσκόπιο μας παρουσιάζεται το συγκεκριμένο διάστημα διέλευση από τον πρώτο οίκο... Κι αυτό είναι ένα επαναλαμβανόμενο pattern, οπότε δεν μπορώ να το θεωρήσω σύμπτωση... Τι αντίστοιχο θα μπορούσε να υπάρχει σε μία συναστρία; Δεν ξέρω, αυτές είναι μερικές απορίες... Τι γνώμη έχεις;
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  8. #28

    Re: Σύνθετο ωροσκόπιο

    Quote Originally Posted by Vassilis13
    Ναι, απλά δεν είμαι πεισμένος ότι κάποια πράγματα τα δείχνει η συναστρία... Στο παράδειγμα που σου ζήτησα ας πούμε συνδύασες πλανήτες στο δέκατο οίκο του ενός με σελήνη στον 11ο οίκο... Αυτό πιστεύω δε μας δείχνει κατ'ουσίαν αν το ζευγάρι είναι κοινωνικό, μας δείχνει αν οι παρέες του ενός ταιριάζουν με την αντίληψη που έχει ο άλλος για την κοινωνική θέση. Είναι λίγο διαφορετικό πράγμα αυτό. Δε μας λέει αν το ζευγάρι δραστηριοποιείται κοινωνικά μαζί. Μπορεί κάλιστα ο ένας να δραστηριοποιείται μόνος του και ο άλλος μόνος επίσης και να υπάρχει συμβατότητα και αμοιβαία αποδοχή μεταξύ των δράσεων και να μην έρχονται σε σύγκρουση. Δεν υπάρχει όμως το μαζί...

    Γενικότερα για να γυρίσουμε στο θέμα του σύνθετου ωροσκοπίου υπάρχουν περιπτώσεις που οι συναστρίες των ατόμων είναι κάκιστες, αλλά τα άτομα παρόλα αυτά μένουν μαζί... Και κανείς δεν ξέρει γιατί μέχρι να δει το σύνθετο ωροσκόπιο ή ακόμα ακόμα και το προοδευτικό σύνθετο... Εσύ τι προτείνεις να εξετάζουμε σε αυτή την περίπτωση; Όταν έχουμε μία κάκιστη συναστρία, πώς θα καταλάβουμε γιατί καταφέρνει το ζευγάρι να μένει μαζί;

    Και για να το θέσω και κάπως αλλιώς... Στο σύνθετο ωροσκόπιο αυτό που βλέπουμε πιστεύω είναι οι ρόλοι της σχέσης... Αν έχουμε ένα Άρη στον Τοξότη, αυτό μας λέει ότι ο άνδρας "δείχνει" στη σχέση να "προσφέρει" αυτά που θα έφερνε ένας άνδρας με Άρη στον Τοξότη... Τέτοιου είδους ρόλοι στη συναστρία δεν είναι ακριβώς ορατοί...

    Πέραν αυτού υπάρχει και το θέμα των διελεύσεων... Από την προσωπική μου εμπειρία λ.χ. παρατηρώ ότι πολύ συχνά οι ερωτικές σχέσεις μου συμβαίνουν με άτομα που στο σύνθετο ωροσκόπιο μας παρουσιάζεται το συγκεκριμένο διάστημα διέλευση από τον πρώτο οίκο... Κι αυτό είναι ένα επαναλαμβανόμενο pattern, οπότε δεν μπορώ να το θεωρήσω σύμπτωση... Τι αντίστοιχο θα μπορούσε να υπάρχει σε μία συναστρία; Δεν ξέρω, αυτές είναι μερικές απορίες... Τι γνώμη έχεις;
    Σχετικά με το πρώτο, δεν είμαι τόσο σίγουρη πως οι όψεις μεταξύ των πλανητών στη συναστρία γενικότερα δείχνουν πράγματα που κάνει ο καθένας μόνος του. Υποτίθεται πως αλληλεπιδρούν. Και για να είμαι ειλικρινής, η θέση ότι "δε μας δείχνει κατ'ουσίαν αν το ζευγάρι είναι κοινωνικό, μας δείχνει αν οι παρέες του ενός ταιριάζουν με την αντίληψη που έχει ο άλλος για την κοινωνική θέση" δεν περιγράφει πλήρως το τι συμβαίνει. Μια αλληλεπίδραση κρύβει μια δυναμική , δεν περιορίζεται σε στατικές θεωρήσεις ότι το ένα άτομο πιστεύει αυτό, το άλλο άτομο θεωρεί εκείνο και ή συμφωνούν ή διαφωνούν. Υπό αυτήν την έννοια της δυναμικής της αλληλεπίδρασης υφίσταται κυρίαρχα το "μαζί".

    "Κάκιστες συναστρίες" ποιες ορίζεις ακριβώς; Με πολλές "δύσκολες" όψεις ή χωρίς καθόλου όψεις; Δώσε

  9. #29

    Re: Σύνθετο ωροσκόπιο

    Quote Originally Posted by Vassilis13
    Ναι, απλά δεν είμαι πεισμένος ότι κάποια πράγματα τα δείχνει η συναστρία... Στο παράδειγμα που σου ζήτησα ας πούμε συνδύασες πλανήτες στο δέκατο οίκο του ενός με σελήνη στον 11ο οίκο... Αυτό πιστεύω δε μας δείχνει κατ'ουσίαν αν το ζευγάρι είναι κοινωνικό, μας δείχνει αν οι παρέες του ενός ταιριάζουν με την αντίληψη που έχει ο άλλος για την κοινωνική θέση. Είναι λίγο διαφορετικό πράγμα αυτό. Δε μας λέει αν το ζευγάρι δραστηριοποιείται κοινωνικά μαζί. Μπορεί κάλιστα ο ένας να δραστηριοποιείται μόνος του και ο άλλος μόνος επίσης και να υπάρχει συμβατότητα και αμοιβαία αποδοχή μεταξύ των δράσεων και να μην έρχονται σε σύγκρουση. Δεν υπάρχει όμως το μαζί...

    Γενικότερα για να γυρίσουμε στο θέμα του σύνθετου ωροσκοπίου υπάρχουν περιπτώσεις που οι συναστρίες των ατόμων είναι κάκιστες, αλλά τα άτομα παρόλα αυτά μένουν μαζί... Και κανείς δεν ξέρει γιατί μέχρι να δει το σύνθετο ωροσκόπιο ή ακόμα ακόμα και το προοδευτικό σύνθετο... Εσύ τι προτείνεις να εξετάζουμε σε αυτή την περίπτωση; Όταν έχουμε μία κάκιστη συναστρία, πώς θα καταλάβουμε γιατί καταφέρνει το ζευγάρι να μένει μαζί;

    Και για να το θέσω και κάπως αλλιώς... Στο σύνθετο ωροσκόπιο αυτό που βλέπουμε πιστεύω είναι οι ρόλοι της σχέσης... Αν έχουμε ένα Άρη στον Τοξότη, αυτό μας λέει ότι ο άνδρας "δείχνει" στη σχέση να "προσφέρει" αυτά που θα έφερνε ένας άνδρας με Άρη στον Τοξότη... Τέτοιου είδους ρόλοι στη συναστρία δεν είναι ακριβώς ορατοί...

    Πέραν αυτού υπάρχει και το θέμα των διελεύσεων... Από την προσωπική μου εμπειρία λ.χ. παρατηρώ ότι πολύ συχνά οι ερωτικές σχέσεις μου συμβαίνουν με άτομα που στο σύνθετο ωροσκόπιο μας παρουσιάζεται το συγκεκριμένο διάστημα διέλευση από τον πρώτο οίκο... Κι αυτό είναι ένα επαναλαμβανόμενο pattern, οπότε δεν μπορώ να το θεωρήσω σύμπτωση... Τι αντίστοιχο θα μπορούσε να υπάρχει σε μία συναστρία; Δεν ξέρω, αυτές είναι μερικές απορίες... Τι γνώμη έχεις;
    Σχετικά με το πρώτο, δεν είμαι τόσο σίγουρη πως οι όψεις μεταξύ των πλανητών στη συναστρία γενικότερα δείχνουν πράγματα που κάνει ο καθένας μόνος του. Υποτίθεται πως αλληλεπιδρούν. Και για να είμαι ειλικρινής, η θέση ότι "δε μας δείχνει κατ'ουσίαν αν το ζευγάρι είναι κοινωνικό, μας δείχνει αν οι παρέες του ενός ταιριάζουν με την αντίληψη που έχει ο άλλος για την κοινωνική θέση" δεν περιγράφει πλήρως το τι συμβαίνει. Μια αλληλεπίδραση κρύβει μια δυναμική , δεν περιορίζεται σε στατικές θεωρήσεις ότι το ένα άτομο πιστεύει αυτό, το άλλο άτομο θεωρεί εκείνο και ή συμφωνούν ή διαφωνούν. Υπό αυτήν την έννοια της δυναμικής της αλληλεπίδρασης υφίσταται κυρίαρχα το "μαζί".

    "Κάκιστες συναστρίες" ποιες ορίζεις ακριβώς; Με πολλές "δύσκολες" όψεις ή χωρίς καθόλου όψεις; Δώσε μου σε παρακαλώ ένα συγκεκριμένο παράδειγμα, ώστε να καταλάβω καλύτερα τι εννοείς.

    Αυτό για τους ρόλους στο Σύνθετο είναι προσωπική σου ερμηνεία ή το στηρίζεις κάπου; Και για ποιο λόγο αντιστοιχίζεις τον άνδρα με τον Άρη και τη γυναίκα με την Αφροδίτη κι όχι π.χ. τον άνδρα με τον ήλιο και τη γυναίκα με τη Σελήνη; Δεν λέω απαραίτητα ότι είναι λάθος, πολύ πιθανόν να είναι και σωστό. Απλώς δεν μπορώ να καταλάβω πως προκύπτει και πως μπορεί να συνδυαστεί με τις πληροφορίες του γεννέθλιου. Στο παράδειγμά σου δηλαδή, αν ο άντρας έχει άρη π.χ. στην παρθένο πώς θα τον συσχετίσεις με έναν άρη στον τοξότη;

    Αυτό με την ενεργοποίηση του πρώτου οίκου είναι μια ενδιαφέρουσα παρατήρηση. Μήπως συνέβαινε και κάτω από την επίδραση κάποιων συγκεκριμένων πλανητών;

    Για τη συναστρία βλέπεις διελεύσεις που ενεργοποιούν σημαντικούς οίκους και πλανήτες στο συναστρικό χάρτη. Όσον αφορά τη δική μου προσωπική εμπειρία, οι διελεύσεις αφορούσαν προσωπικούς πλανήτες και ακμές οίκων που έκαναν όψεις με τους πλανήτες του άλλου ατόμου. Υπήρχε δηλαδή κάτι σαν "ενεργοποίηση πλανητών από κοινού", εαν μπορώ να το θέσω έτσι...

    Είναι άκρως ενδιαφέρον που κατατίθενται απόψεις και απορίες.

  10. #30
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Σύνθετο ωροσκόπιο

    Quote Originally Posted by Κασσιόπη
    Σχετικά με το πρώτο, δεν είμαι τόσο σίγουρη πως οι όψεις μεταξύ των πλανητών στη συναστρία γενικότερα δείχνουν πράγματα που κάνει ο καθένας μόνος του. Υποτίθεται πως αλληλεπιδρούν. Και για να είμαι ειλικρινής, η θέση ότι "δε μας δείχνει κατ'ουσίαν αν το ζευγάρι είναι κοινωνικό, μας δείχνει αν οι παρέες του ενός ταιριάζουν με την αντίληψη που έχει ο άλλος για την κοινωνική θέση" δεν περιγράφει πλήρως το τι συμβαίνει. Μια αλληλεπίδραση κρύβει μια δυναμική , δεν περιορίζεται σε στατικές θεωρήσεις ότι το ένα άτομο πιστεύει αυτό, το άλλο άτομο θεωρεί εκείνο και ή συμφωνούν ή διαφωνούν. Υπό αυτήν την έννοια της δυναμικής της αλληλεπίδρασης υφίσταται κυρίαρχα το "μαζί".

    "Κάκιστες συναστρίες" ποιες ορίζεις ακριβώς; Με πολλές "δύσκολες" όψεις ή χωρίς καθόλου όψεις; Δώσε μου σε παρακαλώ ένα συγκεκριμένο παράδειγμα, ώστε να καταλάβω καλύτερα τι εννοείς.

    Αυτό για τους ρόλους στο Σύνθετο είναι προσωπική σου ερμηνεία ή το στηρίζεις κάπου; Και για ποιο λόγο αντιστοιχίζεις τον άνδρα με τον Άρη και τη γυναίκα με την Αφροδίτη κι όχι π.χ. τον άνδρα με τον ήλιο και τη γυναίκα με τη Σελήνη; Δεν λέω απαραίτητα ότι είναι λάθος, πολύ πιθανόν να είναι και σωστό. Απλώς δεν μπορώ να καταλάβω πως προκύπτει και πως μπορεί να συνδυαστεί με τις πληροφορίες του γεννέθλιου. Στο παράδειγμά σου δηλαδή, αν ο άντρας έχει άρη π.χ. στην παρθένο πώς θα τον συσχετίσεις με έναν άρη στον τοξότη;

    Αυτό με την ενεργοποίηση του πρώτου οίκου είναι μια ενδιαφέρουσα παρατήρηση. Μήπως συνέβαινε και κάτω από την επίδραση κάποιων συγκεκριμένων πλανητών;

    Για τη συναστρία βλέπεις διελεύσεις που ενεργοποιούν σημαντικούς οίκους και πλανήτες στο συναστρικό χάρτη. Όσον αφορά τη δική μου προσωπική εμπειρία, οι διελεύσεις αφορούσαν προσωπικούς πλανήτες και ακμές οίκων που έκαναν όψεις με τους πλανήτες του άλλου ατόμου. Υπήρχε δηλαδή κάτι σαν "ενεργοποίηση πλανητών από κοινού", εαν μπορώ να το θέσω έτσι...

    Είναι άκρως ενδιαφέρον που κατατίθενται απόψεις και απορίες.
    Κασσιόπη, για το πρώτο ζήτημα υπάρχει θέμα ερμηνείας. Δηλαδή εσύ το ερμηνεύεις αλλιώς κι εγώ αλλιώς και σ' αυτή τη φάση και μέσω γραπτού λόγου είναι μάλλον δύσκολο να καταλήξουμε κάπου από κοινού...

    Κάκιστες συναστρίες είναι κάποιες με πολύ δύσκολες όψεις όπως τετράγωνα αμοιβαίας σελήνης ή τετράγωνα αμοιβαίας αφροδίτης, όψεις που δεν μπορούν να δώσουν σχέσεις διαρκείς και όμως δίνουν και όλοι αναρωτιούνται γιατί... Τα συγκεκριμένα τα αναφέρω ως παραδείγματα...

    Για τους ρόλους στο σύνθετο δεν είναι ακριβώς προσωπική μου ερμηνεία. Είναι ερμηνεία που βασίζεται γενικά στη θεατρική θεώρηση των πλανητών και υπάρχουν και αρκετές σχολές που κάνουν ψυχοθεραπεία βάσει τέτοιων θεωρήσεων. Εγώ έχω κάνει απλά μία επέκταση εδώ στο θέμα του σύνθετου, που είναι υπό κρίση βεβαίως... Και ο Ήλιος συμβολίζει τον άνδρα και ο Άρης σε άλλες όψεις τους όμως... Στην αρχή της σχέσης που κυριαρχεί το σεξ κοιτάζω συνήθως τον Άρη, όταν η σχέση μπει σε φάση ρουτίνας - γάμου, κλπ, κοιτάζω και τον Ήλιο...

    Ναι, υπήρχαν συγκεκριμένοι πλανήτες. Σε τρία συνεχόμενα έτη συνέβαινε το εξής. Δίας στον Ταύρο, έκανα σχέση με κοπέλα που στο σύνθετο είχαμε ωροσκόπο Ταύρο. Τον επόμενο χρόνο Δίας στον Καρκίνο, έκανα σχέση με κοπέλα που στο σύνθετο είχαμε ωροσκόπο Καρκίνο. Μετά δύο χρόνια Κρόνος στον Καρκίνο, έκανα σχέση με κοπέλα που είχαμε πάλι ωροσκόπο Καρκίνο. Συνεχόμενες σχέσεις, χωρίς να υπάρχουν άλλες σχέσεις ενδιάμεσα... Too much για να το θεωρήσω σύμπτωση...

    Αυτό που λες για τη συναστρία πιθανόν να ισχύει.. Δεν το έχω ψάξει, οπότε δεν έχω γνώμη...

    Φιλικά
    Βασίλης
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

 

 
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads