s
Equal Ascendant - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 21 to 30 of 41

Thread: Equal Ascendant

  1. #21
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    192

    Re: Equal Ascendant

    Ευχαριστω, Κια!

  2. #22

    Re: Equal Ascendant

    Σύμφωνα με την Σχολή του Αμβούργου, ο Equatorial ή Equal για όσους χρησιμοποιούν αυτό τον όρο, συμβολίζει μόνο τον άλλον, τη σχέση, είτε πρόκειται για επαγγελματική σχέση ή για πολύ προσωπική σχέση, δηλαδή στον Eq Ωροσκόπο αποδίδουν τη σημασία που έχει στην κλασσική Αστρολογία η ακμή του 7ου οίκου. Αυτόν τον Ωροσκόπο χρησιμοποιεί η Σχολή του Αμβούργου ως σημείο αφετηρίας του χάρτη, όχι τον Ωροσκόπο που όλοι γνωρίζουμε. Πλανήτης που αντιστοιχεί στον 1ο ''δικό'' τους οίκο, είναι ο υποθετικός Cupido και ζώδιο του ο Ζυγός. Δηλαδή αντιστρέφουν ουσιαστικά τον άξονα 1ου-7ου οίκου. Αποδίδουν το Εγώ στο Μεσουράνημα και στον Eq Ωροσκόπο αποδίδουν το περιβάλλον, το Εσύ, τον 'Αλλον, τον σύντροφο, τον συνεργάτη, τη σχέση, τη γνωριμία αλλά και τον τόπο.
    Οι Κοσμοβιολόγοι που είναι και αναθεωρητές τους και προσπαθούν να διατηρούν ειδικά τις τελευταίες δυο δεκαετίες τη χρυσή τομή μεταξύ της κλασσικής Αστρολογίας και της Σχολής του Αμβούργου, συμφωνούν με τις σημασίες που αποδίδονται στον Ωροσκόπο από τους Ουράνιους, με μόνη διαφορά ότι δεν τον θεωρούν δείκτη των σχέσεων, αλλά ακόμα κι αυτοί δεν χρησιμοποιούν τον Eq.Ωροσκόπο ούτε για γνωμάτευση ούτε για πρόβλεψη. Πάντως από μερικές έρευνες που έχω κάνει, μένω έκπληκτος πόσο συχνά πέφτει ο Eq Ωροσκόπος σε κάποιο πολύ προσωπικό πλανήτη του συντρόφου, ενώ θα περίμενε κανείς να ισχύει αυτό για την ακμή 7ου. Γενικά η άποψη που υποστηρίζουν οι Ουράνιοι είναι πολύ πιο βάσιμη από αστρονομική άποψη, και αξίζει τον κόπο μια έρευνα, αν και παίζουμε με ''εύφλεκτα υλικά'' που μπορεί να ανατινάξουν αξιώματα αιώνων αστρολογικής παράδοσης και δεν ξέρω κατά πόσο έτοιμοι είμαστε για τέτοιες ριζικές αναθεωρήσεις δεδομένου ότι θα χρειαστούμε κι ένα μεγαλύτερο στατιστικό δείγμα. Μετατοπίζοντας τον Ωροσκόπο μου στο σημείο του Eq.Ωροσκόπου, - πολλές μοίρες πίσω από τον κανονικό Ωροσκόπο-, έχω κάποιες απροσδόκητες επιβεβαιώσεις παλιότερων σημαντικών γεγονότων, καθώς και κάποιες πολύ λογικές εξηγήσεις για συγκεκριμένους χαρακτήρες γνωστών μου που με τον ''κανονικό'' Ωροσκόπο δεν είχαμε και τόση εύστοχες περιγραφές. Ο νόμος των πιθανοτήτων είναι βέβαια πάντα ένα ζήτημα. Ενδιαφέρον προς το παρόν θα είχε για μένα μόνο αν είχαμε σωρεία καταθέσεων ανθρώπων που να μας έλεγαν ότι πράγματι ο Eq.Ωροσκόπος είναι σε σύνοδο με κάποιο πολύ σημαντικό πλανητικό σώμα του συνεργάτη ή του συντρόφου τους, και στην έρευνα να συμπεριλαμβάνονταν ακόμα και ο υποθετικός Cupido.
    Επίσης μια τελική παρατήρηση που θέλω να κάνω είναι ότι δεν θεωρώ καθόλου κακοδύναμης υφής ούτε το νότειο δεσμό Σελήνης ούτε τη Μαύρη Σελήνη, ούτε κανένα άλλο σημείο του χάρτη. Είναι σημεία υπέρβασης και αντίθετα μπορεί να συμβάλλουν σε τρομακτική αυτογνωσία, άρα και αυτουπερνίκηση, αν δουλευτούν σωστά όπως και κάθε άλλο σημείο του χάρτη.

    Χρόνια πολλά και ευτυχία στο νέο έτος που ζυγώνει :bigsmile: αν δεν τα πούμε σύντομα.

  3. #23

    Re: Equal Ascendant

    πως βρίσκεις το EQ?

  4. #24
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Equal Ascendant

    Quote Originally Posted by vana____ View Post
    πως βρίσκεις το EQ?
    Αγαπητή φίλη,

    μπορείτε να ζητήσετε την θέση του eq στον χάρτη σας στην ενότητα "Οι θέσεις των πλανητών σας" ,δίνοντας τα πλήρη στοιχεία σας.
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  5. #25

    Re: Equal Ascendant

    Πώς βρίσκω τον Eq μου; Στην ανάλυση του γενέθλιου χάρτη μου δεν υπάρχει αυτό το στοιχείο (ή δεν το βλέπω.

  6. #26

    Re: Equal Ascendant

    Quote Originally Posted by atthis View Post
    Πώς βρίσκω τον Eq μου; Στην ανάλυση του γενέθλιου χάρτη μου δεν υπάρχει αυτό το στοιχείο (ή δεν το βλέπω.
    Χρησιμοποιώντας το σύστημα οικοθεσίας Meridian, όπως αναφέρει και στο τέλος του 2ου μέρους του άρθρου που μπορείς να διαβάσεις πατώντας σε αυτόν το σύνδεσμο http://www.myhoroscope.gr/%EF%DF%EA%...F%F2-2%EF-794/ :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  7. #27

    Re: Equal Ascendant

    πώς βρίσκω στο γενέθλιο χάρτη μου τοEgual Ascendant;

  8. #28

    Re: Equal Ascendant

    Quote Originally Posted by Artemis Papa View Post
    πώς βρίσκω στο γενέθλιο χάρτη μου τοEgual Ascendant;
    Διαβάζοντας το ποστ πάνω από το δικό σου :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  9. #29

    Re: Equal Ascendant

    Πως μπορώ να βρώ αν ο ωροσκόπος μου είναι ίκουαλ ασένταντ? Το γράφω με Ελληνικούς χαρακτήρες. Δεν ξέρω αν δέχεται το πρόγραμμα σας Λατινικούς.

    Τα στοιχεία μου είναι:
    03-10-1976
    09:45 π.μ.

  10. #30

    Re: Equal Ascendant

    Quote Originally Posted by maara View Post
    Πως μπορώ να βρώ αν ο ωροσκόπος μου είναι ίκουαλ ασένταντ? Το γράφω με Ελληνικούς χαρακτήρες. Δεν ξέρω αν δέχεται το πρόγραμμα σας Λατινικούς.

    Τα στοιχεία μου είναι:
    03-10-1976
    09:45 π.μ.
    Ίσως θα έπρεπε να διαβάσεις με μεγαλύτερη προσοχή το άρθρο και παράλληλα να μην αγχώνεσαι με τους όρους συμμετοχής ή τις δυνατότητες που παρέχει όχι μόνο το myhoroscope.gr, αλλά και το 99,99% των ιστοσελίδων παγκοσμίως :bigsmile:
    Τον eq ή ανατολικό σημείο μπορείς να το βρεις αν βάλεις τα στοιχεία σου σε αυτήν τη σελίδα http://www.myhoroscope.gr/horo/scripts/view_records.php :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

 

 
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads