s
Η κρυφή γοητεία των παραμυθιών - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 30 of 34
  1. #21
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Κορίνα
    Location
    Στην χώρα του
    Posts
    117

    Re: Η κρυφή γοητεία των παραμυθιών

    Πολύ ωραίος ο συμβολισμός των παραμυθιών και οι απόψεις που διατυπώθηκαν!
    Είναι κάτι που δεν μου είχε περάσει από το μυαλό.....
    Μου φαίνεται θα ξεσκονίσω τα κλασικά παραμύθια που έχω για να βρω τα κρυμμένα νοήματα!!!

    Συγχαρητήρια για την όμορφη παρουσίαση!

  2. #22
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Posts
    397

    Re: Η κρυφή γοητεία των παραμυθιών

    Ενδιαφέρον Με αφορμή τη Χιονάτη,θυμήθηκα ένα έργο που είχα δει στην τηλεόραση.Λεγόταν "εφιάλτης στο στοιχειμένο δάσος" και ήταν το παραμύθι της χιονάτης...για μεγάλους.Λίγο η ανατριχιαστική μορφή της γριάς που έδωσε το μήλο στη χιονάτη,λίγο η αίσθηση του έρωτα ανάμεσα στον "αρχηγό 'νάνο και στη χιονάτη,λίγο οι νάνοι που πεθαίνανε φρικτά στην προσπάθεια τους να την προστατέψουν,λίγο η υστερία της βασίλισσας μπροστά στις αποβολές της(αν θυμάμαι καλά),λίγο οι ματωμένες σάρκες,λίγο η σκοτεινή ατμόσφαιρα της ταινίας,ε δεν έκατσα να βρώ τα κρυμμένα νοήματα γιατί αγριεύτηκα:embarrest Σίγουρα πάντως δεν ήταν για παιδάκια:blink:

    "Οι πιο όμορφες θάλασσες είναι αυτές που δεν έχουμε ταξιδέψει ακόμη,τα πιο όμορφα παιδιά δεν έχουν γεννηθεί ακόμη,τις πιο όμορφες μέρες μας δεν τις έχουμε ζήσει ακόμη"

  3. #23
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Η κρυφή γοητεία των παραμυθιών

    τα παιδια διακατεχονται απο σεξουαλικη ενεργεια και ''κινητρα'' πολυ περισσοτερο απ οτι πολλοι πιστευουν απο την ωρα που γεννιουνται αλλα σιγουρα δεν την αντιλαμβανονται οπως εμεις τωρα δεν εχουν την ιδια συνειδηση και οπτικη με ενα μεγαλυτερο παιδι ή ακομα περισσοτερο εναν ενηλικα. (βλεπε Φρόιντ)

    Τωρα για τα παραμυθια, σιγουρα τα παραμυθια ειναι ενας τροπος προετοιμασιας των παιδιων για την κοινωνια που τους περιμενει, στις ερμηνειες ποτε δε μπορεις να δωσεις το αλαθητο

    Περιμενω με χαρα κι αλλα τετοια αρθρα κυρια Καντζιου
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  4. #24
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    34

    Re: Η κρυφή γοητεία των παραμυθιών

    Ελπιζω να μην βγω off topic με αυτο που θα πω, αλλα ποσες φορες πολλοι απο μας εχουμε παρακολουθησει κινουμενα σχεδια τα οποια αρκετες φορες ταυτιζονται με προσωπικες μας καταστασεις?

    Ο Νιτσε ειχε πει οτι η παιδικη ηλικια ειναι η ευτυχεστερη περιοδος στην ζωη ενος ανθρωπου γιατι δεν την βαραινει το παρελθον. Ισως εκει να βρισκεται η πηγη της αθωωτητας και ισως να ειναι και αυτο που κυριως διαφοροποιει τα παιδια απο τους ενηλικες...

    Γιατι κατα την γνωμη μου ο ρομαντισμος και η αθωωτητα που εκφραζουν τα παραμυθια, υπαρχουν στον καθενα μας απο την πολυ παιδικη ηλικια και συνεχιζουν να υπαρχουν μεχρι μετεπειτα τα προσωπικα βιωματα να τα αλλοιωσουν και δυστυχως καποιες φορες να τα εξαλειψουν...

  5. #25

    Re: Η κρυφή γοητεία των παραμυθιών

    Το άρθρο είναι πολύ καλό και ποτέ δεν είχα σκεφτεί να "ερμηνεύσω" τα παραμύθια και να τα δω αλληγορικά. Μετά την ανάγνωση με προβλημάτισε και το γεγονός ότι είχα συγκεκριμένο κόλημα με τη Ραπουνζέλ που μου διαβάζανε τουλάχιστον 10 φορές τη μέρα αλλιώς ούρλιαζα!!:toung: και ακόμα και σήμερα με ενθουσιάζει αλλά δυστυχώς δεν αναλύεται στο άρθρο.
    Μήπως να πάω για ψυχανάλυση; Κάτι θα σημαίνει αυτό .... δεν μπορεί.....:worried: :worried:

  6. #26
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    2

    Re: Η κρυφή γοητεία των παραμυθιών

    καλημέρα σας και χρόνια πολλά,

    παρά πολύ ωραίο κείμενο....

    τα χριστούγεννα για μένα είναι ένα παραμύθι όπου προσπαθώ να το ζώ όσο καλύτερα γίνεται μέσα στον μικροκόσμο μου.!! Χριστούγεννα λοιπόν χωρίς παραμύθι δεν γίνεται !!! Ετσι βλέπω "το πνεύμα των χριστουγέννων" ,"σταχτοπούτα" και πολλά άλλα.
    Είμαι ένα μεγάλο παιδί και χαίρομαι γι' αυτό...

    Εύχομαι χρόνια πολλά σε όλους σας, με υγεία και κυρίως με το πνεύμα των Χριστουγέννων να είναι πάντα στις ψυχές σας...

    Φιλικά, κόσμος

  7. #27
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    18

    Re: Η κρυφή γοητεία των παραμυθιών

    Quote Originally Posted by magikadespell View Post
    Το άρθρο είναι πολύ καλό και ποτέ δεν είχα σκεφτεί να "ερμηνεύσω" τα παραμύθια και να τα δω αλληγορικά. Μετά την ανάγνωση με προβλημάτισε και το γεγονός ότι είχα συγκεκριμένο κόλημα με τη Ραπουνζέλ που μου διαβάζανε τουλάχιστον 10 φορές τη μέρα αλλιώς ούρλιαζα!!:toung: και ακόμα και σήμερα με ενθουσιάζει αλλά δυστυχώς δεν αναλύεται στο άρθρο.
    Μήπως να πάω για ψυχανάλυση; Κάτι θα σημαίνει αυτό .... δεν μπορεί.....:worried: :worried:
    Τι μου θύμισες!!!!!! Με γύρισες περίπου 35 χρόνια πίσω. Οχι μόνο διάβαζα τη Ραπουνζέλ, αλλά με τα υπόλοιπα παιδιά της γειτονιάς είχε μερίδιο στο καθημερινό παιχνίδι μας στην Πλάκα. Ολοι ήθελαν να πιαστούν απο τα μαλλιά μου (ήταν πιο κάτω απο τη μέση μου) για να ανέβουν στο σκαλί (που ήταν ο Πύργος μου). Νάσαι καλά για τις μνήμες που μου ξύπνησε Χριστουγεννιάτικα.
    ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

  8. #28

    Re: Η κρυφή γοητεία των παραμυθιών

    Quote Originally Posted by ninja View Post
    Τι μου θύμισες!!!!!! Με γύρισες περίπου 35 χρόνια πίσω. Οχι μόνο διάβαζα τη Ραπουνζέλ, αλλά με τα υπόλοιπα παιδιά της γειτονιάς είχε μερίδιο στο καθημερινό παιχνίδι μας στην Πλάκα. Ολοι ήθελαν να πιαστούν απο τα μαλλιά μου (ήταν πιο κάτω απο τη μέση μου) για να ανέβουν στο σκαλί (που ήταν ο Πύργος μου). Νάσαι καλά για τις μνήμες που μου ξύπνησε Χριστουγεννιάτικα.
    ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ
    Χαίρομαι πολύ που βρήκα και άλλη να έχει κόλλημα με τη Ραπουνζέλ. Κρίμα που δεν έμενα στη γειτονιά σας! ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ σου εύχομαι και εγώ καλή μου:bigsmile:

  9. #29
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Θεραπευτικά παραμύθια

    Απ οσο θυμαμαι τα παραμυθια που αποκαλουμε κλασικα ειναι αυτα που συνελεξαν οι αδελφοι Γκριμ τον 19ο αιωνα. Παραμυθια πολυ παλια και πολυ πιο σκληρα και αγρια στην αρχικη τους εκδοχη.
    Προφανως στην πορεια διασκευαστηκαν για παιδια -μεχρι που τα παρελαβε και ο αμερικανικος κινηματογραφος και τα κανε... Μπαρμπο-σαπουνοπερες -.
    Συμφωνω πως κατα πασα πιθανοτητα δεν απευθυνονταν σε παιδια, αλλα σε ενηλικους, χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι οι ενηλικοι εκεινων των εποχων, εκαναν ψυχαναλυτικες αντιστοιχισεις ...
    Περισσοτερο διδακτικα ηταν, αφορμη για παγιωση ηθικων προτυπων μεσω τιμωριας ή ανταμοιβων. Και βεβαιως, τροπος συσφιξης των συγγενικων και κοινωνικων σχεσεων.
    Εχουν γινει πολλες ψυχαναλυτικες μελετες πανω στο θεμα.
    Προσωπικα αποφευγω να ασχολουμαι με αυτες τις εκδοχες. Μου αρεσει τα παραμυθια να παραμενουν παραμυθια!!
    Ωστοσο, το αρθρο ηταν καλογραμμενο, συνοπτικο και αφορμη για σκεψη!!:bigsmile: :bigsmile:
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  10. #30
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Διονυσία
    Location
    Δυτική Αττικκ
    Posts
    326

    Re: Η κρυφή γοητεία των παραμυθιών

    πολύ καλ'ο το αρθρο
    όλα τα παραμύθια μα και οι μύθοι έχουν κάποιο νόημα να μας πουν άλλωστε εκτώς απο το να μας διασκεδάσουν είχαν και σκοπό να μας κάνουν να σκεφτούμε
    και η μυθολογία μας έχει πλουσια διδάγματα

 

 
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads