s
[Επί προσωπικού] Γενεθλια μεσοδιαστηματα. - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 30 of 35
  1. #21

    Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Quote Originally Posted by SAGIVI View Post
    Το μεσοδιαστημα Ωροσκοπος=Σεληνη/Κρονος δειχνει πιθανα οικογενειακα προβληματα και κυριως με την μητερα. Χρειαζεται προσπαθεια για να υπερπηδηθουν τα προβληματα αυτα και το ατομο να πραγματοποιησει την προσωπικη του αναπτυξη.

    Το μεσοδιαστημα Ωροσκοπος=Αφροδιτη/Β.Δεσμος δινει μια προσωπικοτητα γεματη καλωσυνη
    και προθυμη να προσφερει στους συνανθρωπους της.
    Αυτο το μεσοδιαστημα σεληνη Κρονου δεν μπορει να δειχνει και καποιες δυσκολιες στις σχεσεις επειδη κανει συνοδο με την ακμη του 7ου?
    και τα υπολοιπα τα μεσοδιαστηματα που ειπα πιο πανω με τον Κρονο στο Ηλιος/Αφροδιτη και το Αφροδιτη/Πλουτωνα και αλλα?
    Το σήμερα είναι το αύριο για το οποίο ανησυχούσες χθες!!!!!

  2. #22
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Quote Originally Posted by astrotrella View Post
    Αυτο το μεσοδιαστημα σεληνη Κρονου δεν μπορει να δειχνει και καποιες δυσκολιες στις σχεσεις επειδη κανει συνοδο με την ακμη του 7ου?
    και τα υπολοιπα τα μεσοδιαστηματα που ειπα πιο πανω με τον Κρονο στο Ηλιος/Αφροδιτη και το Αφροδιτη/Πλουτωνα και αλλα?

    Στην θεωρια που εχω διαβασει αναφερεται, οτι τα μεσοδιαστηματα ενεργοποιουνται απο την σχεση τους μ ενα τριτο παραγοντα δηλ. ωροσκοπο και μεσουρανημα η καποιο πλανητη.
    Την ακμη του 7ου βεβαια, την γνωριζουμε σαν DC, ωστοσο δεν βρηκα πουθενα ερμηνεια γι αυτη την περιπτωση. Προσωπικα δεν θα το λαμβανα υπ οψιν.

  3. #23
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Όπου Γης, Πατρ
    Posts
    159

    Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Δεν έχω κάποια ειδικότητα στα μεσοδιαστήματα, αλλά η αλήθεια είναι ότι τα έχω παρακολουθήσει αρκετά. Από ότι έχω διαβάσει και από όσα έχω προσωπικά παρατηρήσει, η λειτουργία τους χρειάζεται μια υπομονετική αξιολόγηση για το κάθε προσωπικό ωροσκόπιο ατόμου, ξεχωριστά. Όπως και όλα τα άλλα, έτσι και τα μεσοδιαστήματα είναι απόλυτα συνδεδεμένα με το σύνολο του ωροσκοπίου.
    Το μεσοδιάστημα δύο πλανητών που βρίσκονται ήδη σε γενέθλια όψη, σαφώς και έχει μια ιδιαίτερη σημασία. Ωστόσο θα ήθελα να παραθέσω ένα παράδειγμα για να γίνει κατανοητό ότι στα μεσοδιαστήματα δεν έχει σημασία το είδος της ενεργοποίησης, αλλά η ενεργοποίηση η ίδια. Θέλω να πω ότι μια «σκληρή» όψη δεν σημαίνει ένα δυσμενές γεγονός. Την ποιότητα του γεγονότος θα την κρίνει η φύση του πλανήτη και η δυναμική του μεσοδιαστήματος.

    Για παράδειγμα, ας πάρουμε ένα μεγάλο τρίγωνο στον αέρα. Ας πούμε ότι έχουμε Κρόνο στους Διδύμους, Σελήνη στον Ζυγό και Αφροδίτη στον Υδροχόο. Αυτό σημαίνει ότι το μεσοδιάστημα της Αφροδίτης\Σελήνης βρίσκεται στον Τοξότη, σε ακριβείας αντίθεση με τον Κρόνο. Τι συμπέρασμα βγάζεις από αυτό; Θα μπορούσε να σημαίνει ότι αυτό το ωραίο τρίγωνο έχει ένα τεράστιο μειονέκτημα επειδή το μεσοδιάστημα Αφροδίτης\Σελήνης είναι σε αντίθεση με τον Κρόνο; ΟΧΙ!
    Μπορείς να συμπεράνεις όμως ότι αυτή η Σελήνη στον Ζυγό και η Αφροδίτη στον Υδροχόο θα μπορούσε να δημιουργούν πιο ασταθείς απόψεις και «αέρινες» στάσεις και τάσεις στη ζωή, αν δεν ήταν τόσο επηρεασμένες από την καταλυτική επιρροή του Κρόνου. Επειδή το εν λόγω μεσοδιάστημα θεωρείται και μεσοδιάστημα της απόκτησης παιδιών, μπορεί το άτομο να αποκτήσει παιδιά σε μεγάλη ηλικία ή να βρει την πραγματική αγάπη σε μεγάλη ηλικία.
    Στο συγκεκριμένο παράδειγμα μπορούμε να εκμαιεύσουμε περισσότερες πληροφορίες για τον τρόπο δυνάμει του Κρόνου στον Δίδυμο ή της οικοθεσίας του;
    Γενικότερα, η συσχέτιση του γεν.πλανήτη με σκληρή όψη σε ένα μεσοδιάστημα γίνεται βάσει της γενέθλιας τοποθέτησής του ή κυρίως λόγω της φύσης του;

  4. Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Eνδιαφέρον θέμα! Να προσθέσω και το δικό μου αστρολογικό παράδειγμα; Εγώ έχω τέσσερις πλανήτες σε ίση απόσταση μεταξύ τους: Ερμής 14'34' Ζυγού, Ήλιος 00'40 Σκορπιού, Δίας 16'27 Σκορπιού και Ουρανός 2'52 Τοξότη. Καμιά γνώμη (Κatia_kiss, SAGIVI);;;

  5. #25
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Καλησπέρα σας,

    Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ του ίδιου θέματος, δεν έχω κάποια ειδικότητα στα μεσοδιαστήματα. Το σίγουρο είναι ότι η ενασχόληση μαζί τους προϋποθέτει αρκετή εμπειρία και όχι μόνο την γνώση βασικών αρχών της αστρολογίας .
    Σε κάθε περίπτωση, τα μεσοδιαστήματα έχουν τον ρόλο μιας συμπληρωματικής εικόνας ενός ωροσκοπίου ή συμπληρωματικών πληροφοριών για κάποιο συγκεκριμένο θέμα που μπορεί να εξετάζουμε μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή.
    Για να είμαι πιο σαφής, αν το θέμα μας είναι η εξέταση ενός ενδεχόμενου γάμου, θα κοιτάξουμε τους βασικούς παράγοντες όπως 7ο , κυβερνήτη 7ου κλπ, αλλά θα λάβουμε υπόψη μας το μεσοδιάστημα του γάμου Αφροδίτη\Δία , εφόσον αυτό ενεργοποιείται από κάποια σημαντική όψη (κυρίως συνόδους), είτε από διέλευση, είτε από προόδους.

    Λένα, στην περίπτωση του παραδείγματος πιο πάνω, αυτό που έχει την σημασία είναι η αξιολόγηση της φύσης του πλανήτη (συγκεκριμένα του Κρόνου) και όχι η οικοθεσία. Όταν μιλάμε για Κρόνο, Σελήνη, Αφροδίτη, είναι εύκολο να καταλάβουμε ότι ο Κρόνος είναι αυτός που ασκεί μεγαλύτερη επιρροή. Όπως και να έχει όμως, αυτό που συνολικά συμπεράνουμε ήδη από το δια μεταξύ τους Τρίγωνο , είναι ότι υπάρχει μεταξύ τους σύνδεση και επιρροή. Το ότι ο Κρόνος βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το μεσοδιάστημα Σελήνης \Αφροδίτης , πρέπει να αξιολογηθεί ως ενισχυτικός παράγοντας γιατί η ανοχή δεν είναι πάνω από 1ο και η όψη αυτή δεν είναι κάτι που θα ίσχυε σε κάθε ανάλογη περίπτωση που θα είχαμε τους ίδιους πλανήτες σε τρίγωνο αλλά με άλλες αποκλείσεις μοιρών.

    Επαναστάτη, οι αποστάσεις είναι πράγματι όμοιες σαν μοίρες απόκλισης, αλλά δεν έχω διαβάσει να ισχύει κάτι ιδιαίτερο για τέτοιες περιπτώσεις. Πρόκειται μάλλον για τυχαίο γεγονός.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  6. #26

    Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Δεν ξερω αν στην περιπτωση του επαναστατη θα μπορουσαμε να βγαλουμε καποιο συμπερασμα απο την συνοδο των μεσοδιαστηματων ερμη-ουρανου και ηλιου-δια που υπαρχει λογω του περιεργου σχηματισμου.

  7. Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Μάλλον πρέπει να αναλυθεί ξεχωριστά. Ο Ήλιος πάνω στο μεσοδιάστημα Ερμή/Δία και ο Δίας πάνω στο μεσοδιάστημα Ήλιου/Ουρανού. Ξεχωριστά, δηλαδή.Αυτό που λες Kitsila μάλλον είναι τυχαίο, κι εγώ δεν έχω διαβάσει ανάλογη βιβλιογραφία για σύνοδο μεσοδιαστημάτων.

  8. #28
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Όπου Γης, Πατρ
    Posts
    159

    Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Λένα, στην περίπτωση του παραδείγματος πιο πάνω, αυτό που έχει την σημασία είναι η αξιολόγηση της φύσης του πλανήτη (συγκεκριμένα του Κρόνου) και όχι η οικοθεσία. Όταν μιλάμε για Κρόνο, Σελήνη, Αφροδίτη, είναι εύκολο να καταλάβουμε ότι ο Κρόνος είναι αυτός που ασκεί μεγαλύτερη επιρροή. Όπως και να έχει όμως, αυτό που συνολικά συμπεράνουμε ήδη από το δια μεταξύ τους Τρίγωνο , είναι ότι υπάρχει μεταξύ τους σύνδεση και επιρροή. Το ότι ο Κρόνος βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το μεσοδιάστημα Σελήνης \Αφροδίτης , πρέπει να αξιολογηθεί ως ενισχυτικός παράγοντας γιατί η ανοχή δεν είναι πάνω από 1ο και η όψη αυτή δεν είναι κάτι που θα ίσχυε σε κάθε ανάλογη περίπτωση που θα είχαμε τους ίδιους πλανήτες σε τρίγωνο αλλά με άλλες αποκλείσεις μοιρών.
    Κατάλαβα..
    Η άποψή σου σχετικά με τη 'δυναμική' του Κρόνου στο παράδειγμά σου;
    Θέλω να πω, αν βάλλεται/ισχυροποιείται από άλλες όψεις, αν είναι σε έξαρση/αδυναμία/πτώση, καμένος/ανάδρομος/εκτός ορίων κτλ;

    Αντιλαμβάνομαι αυτό που είπες περί μη ειδικότητας, θα ήθελα όμως τη γνώμη σου έστω και εν υποθέσει.

    Ευχαριστώ,

    Λένα.

  9. #29
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    Θα προσπαθήσω, όσο πιο συγκεντρωμένα μπορώ, να σου δώσω μια εικόνα από την επαφή μου με το θέμα των μεσοδιαστημάτων μέχρι τώρα.
    Αρχικά να σου πω ότι χρήση τους ή αν θες η εισαγωγή τους στην αστρολογία χρονολογείται από το 1200μ.χ και ήταν μία τεχνική που δοκίμασε ένας ιταλός αστρολόγος. Στην πορεία η τεχνική ξεχάστηκε και επανήλθε στις αρχές του 20ου αιώνα.
    Στην πραγματικότητα, ανήκει σε μια λογική που ή σου κάνει ή δεν σου κάνει. Υπάρχουν θερμοί υποστηρικτές των αστεροειδών και απλανών , αλλά υπάρχουν και εκείνοι που δεν τους δίνουν καμία σημασία. Υπάρχουν αστρολόγοι που ασχολούνται εντατικά με διάφορα υποθετικά σημεία , αλλά και κάποιοι που τα βλέπουν εντελώς καχύποπτα. Να μην επεκταθώ γιατί νομίζω ότι συνεννοούμαστε.

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δεχτούμε ότι οι πλανήτες συμβολίζουν ενέργειες αλληλεπίδρασης , που είναι και η λογική των όψεων που υπόκεινται σε ενεργειακές ανοχές επίδρασης (μοίρες ανοχών κάθε όψης) , τότε με λογικούς συνειρμούς και δια της ατόπου επαγωγής, το μέσο της απόστασης δύο πλανητών (μεσοδιάστημα) δεν μπορεί παρά να φέρει την ιδιότητα ενός κομβικού σημείου.
    Η ίδια η φύση υπόκειται σε αντίστοιχους νόμους και για να έχουμε μια πιο πρακτική εικόνα, αν προσπαθήσουμε να ισορροπήσουμε έναν χάρακα πάνω στο δάχτυλό μας, το σημείο στο οποίο ο χάρακας θα ισορροπήσει, είναι το κέντρο βάρους του. Τηρουμένων των αναλογιών, κάτι αντίστοιχο είναι και το μεσοδιάστημα δύο πλανητών. Είναι ο ομφαλός της ενεργειακής του εμπλοκής.

    Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω και έχοντας ως ελάχιστη προϋπόθεση την καλή γνώση των λέξεων-κλειδιά που αντιστοιχούν σε κάθε πλανήτη , αλλά και την βαθύτερη ουσία της φύσης των πλανητών, μπορούμε να δουλέψουμε δημιουργικά πάνω στα νοήματα και τις αστρολογικές ερμηνείες που τυχών προκύπτουν. Κάθε πλανήτης που παίρνει θέση στο σημείο συνάντησης των ενεργειών δύο πλανητών , αποτελεί ένα είδος μετασχηματιστή που συγκεντρώνει την ενέργεια και την ξαναμοιράζει φιλτραρισμένη \ μεταλλαγμένη από της ιδιότητες της δικής του φύσης.

    Τα γενέθλια μεσοδιαστήματα που αφορούν σε πλανήτες που βρίσκονται σε όψη και τυχαίνει να ενεργοποιούνται (ως μεσοδιάστημα) από κάποιο γενέθλιο πλανήτη, είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για σημαντικά μεσοδιαστήματα, αφού περιγράφουν μόνιμες ενεργειακές επιρροές.

    Η σύμπτωση συνόδου δύο ή και περισσότερων μεσοδιαστημάτων, έχουν κάποια σημασία αν ενεργοποιούνται από κάποια γενέθλια όψη. Σε κάθε άλλη περίπτωση, αυτά αποκτούν σημασία μόνο κατά την επαφή τους με κάποια σκληρή όψη από διέλευση. (πρέπει να πω εδώ ότι η σύνοδος γενέθλιων μεσοδιαστημάτων σημαίνει ότι κάποιοι πλανήτες βρίσκονται σε σύνοδο και ως εκ τούτου έχουν κοινό τόπο ενεργειακής ισορροπίας)

    Υπάρχει ικανοποιητική βιβλιογραφία που θα μπορούσε να ρίξει φως στην αναζήτηση γύρω από το θέμα των μεσοδιαστημάτων, αλλά ακόμα και έτσι, προσωπική μου άποψη είναι ότι η χρίση της δημιουργικής αστρολογίας και η εντατική παρακολούθηση\παρατήρηση είναι απαραίτητη προϋπόθεση για μια ολοκληρωμένη άποψη. Προσωπικά, ακόμα το ψάχνω γιατί η ενασχόλησή μου με τα μεσοδιαστήματα, είναι σχετικά πρόσφατη.
    Last edited by katiakiss; 18-12-2011 at 12:32 PM. Reason: Δεν εμφανίζεται ολόκληρο και δεν ξέρω γιατί (?)
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  10. #30

    Re: Γενεθλια μεσοδιαστηματα.

    katiakiss προφανώς υπήρχε κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο σας ποστ για το λόγο ότι δεν είχατε αφήσει κενό ανάμεσα στο φιλτραρισμένη την κάθετο και το μεταλλαγμένη. τώρα είναι εντάξει.

 

 
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads