s
Όταν ο Mickey πήγε σε Αστρολόγο - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 21 to 22 of 22
  1. #21
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Όταν ο Mickey πήγε σε Αστρολόγο

    Κώστα, βλέπω ότι δεν εισακούστηκε η παράκλησή μου να συνεχίσουμε τη συζήτηση για τον 12ο οίκο, στο άρθρο για τον 12ο. Βασικά λυπάμαι που για μια ακόμα φορά δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε αλλά μάλλον θα πρέπει να το αποδεχτώ. Νομίζω πως απ’ όσα έγραψα φαίνεται καθαρά ότι δεν προσπάθησα να «δαιμονοποιήσω ανεπιστρεπτί» τον 12ο οίκο, όπως γράφεις, αλλά δεν θέλω να επιμείνω γιατί δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι. Θα πω κάτι για τον Μίκυ, τον οποίο αφορά το άρθρο και ελπίζω το θέμα να λήξει εδώ.

    Στο συγκεκριμένο κομμάτι του άρθρου ο Μίκυ ρωτάει τον αστρολόγο για τις δυνατότητες που έχει να ωριμάσει. Λογικά νομίζω ο αστρολόγος θα κοιτάξει τον Κρόνο. Θα τον δει στον 12ο οίκο, των σκοτεινών υποθέσεων όπως λες εσύ, των κρυμμένων χαρακτηριστικών που θα έλεγα εγώ. Επίσης είναι στον Τοξότη και φαντάζομαι συμφωνούμε πως ούτε η μεταβλητή φύση, ούτε το στοιχείο της Φωτιάς βοηθάει την έκφραση των κρόνιων χαρακτηριστικών. Θα δει επίσης ότι ο Κρόνος αυτός δεν σχηματίζει όψη με κανέναν άλλον πλανήτη. Ε όλα αυτά για μένα σημαίνουν ότι ο Μίκυ προτιμά να μην έχει σχέση με την ωριμότητα και αυτό του λέει ο αστρολόγος χαρακτηρίζοντας τον πλανήτη «θαμμένο». Νομίζω ότι δεν θα κόλλαγε να συνέχιζε την φράση με κάτι σαν «ναι αλλά με τον Κρόνο αυτό μπορείς να συνδεθείς αρχετυπικά με όλο τον κόσμο». Φυσικά κανένας πλανήτης δεν εξαφανίζεται από τον χάρτη και στη συνέχεια ο αστρολόγος επισημαίνει τη σύνοδο του ίδιου Κρόνου με τον ωροσκόπο των ΗΠΑ. Εκεί θα μπορούσαν να αναφερθούν τα «δώρα» του 12ου οίκου. Αλλά στο σημείο που γίνεται η αναφορά περί ωριμότητας, είναι νομίζω απολύτως δικαιολογημένη η κρίση του αστρολόγου.

    Όσο αναφορά τη Σελήνη που κι εσύ όπως και η Κοραλλία (ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!) βλέπετε στον 12ο οίκο, η αλήθεια είναι ότι επειδή βρίσκεται κοντά στην ακμή του 12ου με κάποιο άλλο σύστημα οίκων θα μπορούσε ίσως πράγματι να είναι στον 12ο. Αλλά επειδή τουλάχιστον στον χάρτη αυτόν είναι στον 11ο, εγώ θα έβλεπα καταρχήν την ανάγκη του Μίκυ για σταθερές φιλίες και σε δεύτερο επίπεδο τη σύνδεση του με τη συλλογική συνείδηση.

  2. #22

    Re: Όταν ο Mickey πήγε σε Αστρολόγο

    Οκ, λογικό μου ακούγεται ο "αιώνια μικρός" Μίκυ να μην θέλει (και να μην μπορεί) να μεγαλώσει και η ωρίμανσή του να συμβαίνει κυρίως στο "εσωτερικό" και υποσυνείδητο κομμάτι του. Το θέμα πάντως των ερευνών των Γκωγκλαίν (που δεν αφορά μόνο τον 12ο οίκο αλλά και πολλά άλλα) είναι τεράστιο και όντως δεν έχει θέση εδώ. Θα το ανοίξουμε κάποια στιγμή!

 

 
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads