s
Κατιοντες οικοι - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast
Results 21 to 30 of 52
  1. #21

    Re: Κατιοντες οικοι

    Quote Originally Posted by taurine View Post
    Τι δωρα κανει δηλαδη ο δωδεκατος εγω δεν εχω καταλαβει..?Ξερω οτι για να πετυχεις κατι πρεπει να θυσιασεις κατι ισως αυτο θελετε να πειτε..!?Λοιπον εγω να δεις την δωδεκατο εχω ηλιος και ερμης(κυβερνητης 1ου) στον 12ο σε αντιθεση με τον Πλουτωνα στον 6ο ευτυχως που κανουν τριγωνο με Ουρανο ,Ποσειδωνα,Εξαγωνο με Αρη και Δια..
    Συγνωμη αλλά έχεις μπερδέψει πολλά πράγματα μεσα στο μυαλό σου αναφορικά με τον κατιόντα 12ο οίκο.
    Ποιός σου είπε πως τα παιδικά τραύματα και άπτονται του 12ου?
    Πρέπει να κοιτάξεις την κατάσταση του 4ου και 10ου και τους κυβερνήτες τους, και κατ΄επέκταση τον 8ο οίκο που μαρτυρά "κληρονομικότητα" παντός είδους.

    Ο 12ος οίκος είναι ένα μυστικό μέρος που μοιάζει με το μπαούλο των παραμυθιών.
    Είτε θα βρείς θησαυρούς είτε φαντάσματα, τα οποία είναι απαραίτητο ΜΕΡΟΣ του παραμυθιού.

    Σίγουρα ένας φορτωμένος 12ος είναι έτοιμος είτε να "κρύψει" είτε να αποκαλύψει.
    Είναι στο χέρι σου να αποφασίσεις τι από τα 2 θέλεις.

    Σε κάθε περίπτωση, ψάξε τη βιβλιογραφία και τα άρθρα μελών και αστρολόγων μέσα στη βιβλιοθήκη, πριν προβείς σε οποιοδήποτε συμπέρασμα.[/QUOTE]

    ασχετο λαθος παραθεση εκανες αυτη ειναι δικη μου παραθεση στην ΥΟο

    Τι δωρα κανει δηλαδη ο δωδεκατος εγω δεν εχω καταλαβει..?Ξερω οτι για να πετυχεις κατι πρεπει να θυσιασεις κατι ισως αυτο θελετε να πειτε..!?Λοιπον εγω να δεις την δωδεκατο εχω ηλιος και ερμης(κυβερνητης 1ου) στον 12ο σε αντιθεση με τον Πλουτωνα στον 6ο ευτυχως που κανουν τριγωνο με Ουρανο ,Ποσειδωνα,Εξαγωνο με Αρη και Δια..[/QUOTE]
    αυτο εγραψα εγω
    Το σήμερα είναι το αύριο για το οποίο ανησυχούσες χθες!!!!!

  2. #22
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Κατιοντες οικοι

    Quote Originally Posted by astrotrella View Post
    Συγνωμη αλλά έχεις μπερδέψει πολλά πράγματα μεσα στο μυαλό σου αναφορικά με τον κατιόντα 12ο οίκο.
    Ποιός σου είπε πως τα παιδικά τραύματα και άπτονται του 12ου?
    Πρέπει να κοιτάξεις την κατάσταση του 4ου και 10ου και τους κυβερνήτες τους, και κατ΄επέκταση τον 8ο οίκο που μαρτυρά "κληρονομικότητα" παντός είδους.

    Ο 12ος οίκος είναι ένα μυστικό μέρος που μοιάζει με το μπαούλο των παραμυθιών.
    Είτε θα βρείς θησαυρούς είτε φαντάσματα, τα οποία είναι απαραίτητο ΜΕΡΟΣ του παραμυθιού.

    Σίγουρα ένας φορτωμένος 12ος είναι έτοιμος είτε να "κρύψει" είτε να αποκαλύψει.
    Είναι στο χέρι σου να αποφασίσεις τι από τα 2 θέλεις.

    Σε κάθε περίπτωση, ψάξε τη βιβλιογραφία και τα άρθρα μελών και αστρολόγων μέσα στη βιβλιοθήκη, πριν προβείς σε οποιοδήποτε συμπέρασμα.
    ασχετο λαθος παραθεση εκανες αυτη ειναι δικη μου παραθεση στην ΥΟο

    Τι δωρα κανει δηλαδη ο δωδεκατος εγω δεν εχω καταλαβει..?Ξερω οτι για να πετυχεις κατι πρεπει να θυσιασεις κατι ισως αυτο θελετε να πειτε..!?Λοιπον εγω να δεις την δωδεκατο εχω ηλιος και ερμης(κυβερνητης 1ου) στον 12ο σε αντιθεση με τον Πλουτωνα στον 6ο ευτυχως που κανουν τριγωνο με Ουρανο ,Ποσειδωνα,Εξαγωνο με Αρη και Δια..[/QUOTE]
    αυτο εγραψα εγω[/QUOTE]


    Κάτι γίνεται με τα μεταβλητά, παρ'όλο που Αρης και Ερμής γύρισαν ορθόδρομοι, και οι παραθέσεις μπερδεύονται.
    Anyway,
    Οι όψεις Ηλιου - Πλούτωνα στον 6ο/12ο δείχνουν "κάτι" αναφορικά με την καθημερινότητα, το εργασιακό περιβάλλον κλπ.
    Θα ήθελες να μας πεις πως βιώνεις αυτή την όψη, συνεπικουρούμενη από τα εξάγωνα που αναφέρεις?
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  3. #23

    Re: Κατιοντες οικοι

    Quote Originally Posted by taurine View Post
    ασχετο λαθος παραθεση εκανες αυτη ειναι δικη μου παραθεση στην ΥΟο

    Τι δωρα κανει δηλαδη ο δωδεκατος εγω δεν εχω καταλαβει..?Ξερω οτι για να πετυχεις κατι πρεπει να θυσιασεις κατι ισως αυτο θελετε να πειτε..!?Λοιπον εγω να δεις την δωδεκατο εχω ηλιος και ερμης(κυβερνητης 1ου) στον 12ο σε αντιθεση με τον Πλουτωνα στον 6ο ευτυχως που κανουν τριγωνο με Ουρανο ,Ποσειδωνα,Εξαγωνο με Αρη και Δια..
    αυτο εγραψα εγω[/QUOTE]


    Κάτι γίνεται με τα μεταβλητά, παρ'όλο που Αρης και Ερμής γύρισαν ορθόδρομοι, και οι παραθέσεις μπερδεύονται.
    Anyway,
    Οι όψεις Ηλιου - Πλούτωνα στον 6ο/12ο δείχνουν "κάτι" αναφορικά με την καθημερινότητα, το εργασιακό περιβάλλον κλπ.
    Θα ήθελες να μας πεις πως βιώνεις αυτή την όψη, συνεπικουρούμενη από τα εξάγωνα που αναφέρεις?[/QUOTE]

    Ενταξει ειναι δυσκολη (νιωθω και πολυ εντονα τα σκορπισια χαρακτηριστικα στον ηλιο μου στο εγω μου) πολλες φορες και μια αντισταση απ τους αλλους ,καποιες εχθροτητες..
    Μπορω να πω οτι η καθημερινοτητα μου ειναι πολλες φορες δυσκολη και πιεστικη και αλλες πολυ ρουτινιαρικη και αδρανης..Εχω καποιες φοβιες και εμμονες με την υγεια μου κατα καιρους..!
    Εχω πολλα μυστικα, και πολλες φορες δεν ξερουν τι με απασχολει ουτε τα πιο κοντινα μου ατομα.. Τωρα το εξαγωνο του Αρη με τον Ηλιο που κανει και τριγωνο με τον Πλουτωνα ειναι πολυ επιβοηθιτικο πανω στην αντιθεση γιατι μου δινει θαρρος και αντοχες να ξεπερναω τις δυσκολιες (ελπιζω για παντα να με βοηθαει) το τριγωνο του Ηλιου με τον Ουρανο μου φερνει πολλες φορες ευχαριστες αλλαγες και με κανει θετικη και πρωτοτυπη και το τριγωνο του Ηλιου με τον Ποσειδωνα και το εξαγωνο του με τον Πλουτωνα πιστευω οτι μου δινει φαντασια, αισιοδοξια, πιστη και θεια προνοια..Αυτο που ειναι αξιοσημειωτο ομως ειναι οτι στην κορυφη αυτης της αντιθεσης ειναι ο Αρης που τριγωνιζει η εξαγωνιζει ολους τους πλανητες που ανεφερα τον ηλιο, τον ερμη ,τον Δια, τον Ουρανο,τον ποσειδωνα, τον Πλουτωνα αρα πρεπει να ειμαι γερο σκαρι..Απ την αλλη το δυσκολο ειναι το τετραγωνο που κανει η αντιθεση Ηλιου Πλουτωνα με τον Βορειο δεσμο και το Μεσουρανημα..Κατι θα παιξει με την Δουλεια οπως μου ειπες
    Το σήμερα είναι το αύριο για το οποίο ανησυχούσες χθες!!!!!

  4. #24

    Re: Κατιοντες οικοι

    Quote Originally Posted by astrotrella View Post
    Συγνωμη αλλά έχεις μπερδέψει πολλά πράγματα μεσα στο μυαλό σου αναφορικά με τον κατιόντα 12ο οίκο.
    Ποιός σου είπε πως τα παιδικά τραύματα και άπτονται του 12ου?
    Πρέπει να κοιτάξεις την κατάσταση του 4ου και 10ου και τους κυβερνήτες τους, και κατ΄επέκταση τον 8ο οίκο που μαρτυρά "κληρονομικότητα" παντός είδους..
    Δεν συμφωνω καθολου με αυτο. ΦΥΣΙΚΑ και ο 12ος αφορα την παιδικη ηλικια, και μαλιστα κατι ακομη πιο βαθυ, την ταυτοτητα και το λογω υπαρξης ενος ανθρωπου. Ναι ,σιγουρα θελοντας να ψαξεις την οικογενειακη κατασταση και το περιβαλλον κοιταζεις κυριως 4ο, αλλα αυτο δεν λεει κατι απο μονο του.

    Θες να μου πεις οτι ενας ηλιος στον 12ο δεν ειναι προβληματικη θεση , και δεν αφορα ΑΜΕΣΑ την παιδικη ηλικια ? Και αν αναρωτιεσαι ΠΩΣ απλα σκεψου , οτι θεμελιωδης αναγκη του ατομου ειναι να εκφρασει τον πραγματικο του εαυτο , αυτο το οποιο ειναι προορισμενος να γινει. Οταν λοιπον ο ηλιος ειναι στον 12ο , στερειται απ το ατομο αυτο. Ειναι τοσο απλο.

    Και απο ποιον του στερειται? Απο το περιβαλλον του. Οι ιδιοι οι γονεις (και σε πολυ σπανιες περιπτωσεις αλλοι εξωγενεις παραγοντες, οπως π.χ. καποια ασθενεια κτλπ) δεν δινουν τη δυνατοτητα στο ατομο να βγει προς τα εξω και να εκφραστει, καθως τις περισσοτερες φορες βλεπουν το παιδι περισσοτερο ως προεκταση του εγω τους , παρα ως ξεχωριστη οντοτητα ( και καπου εδω ξεκιναει μετα και η δυσκολια που εχει αργοτερα το ατομο να καθρευτισει τον εαυτο του σωστα-ποσειδωνας) . Οταν λοιπον απο πολυ μικρη ηλικια εχεις "εκπαιδευτει" να αγνοεις κομματια του εαυτου σου και να καλλιεργεις αλλα που δεν ειναι και τοσο δικα σου αλλα ειναι περισσοτερο επιθυμητα , μεσω της τιμωριας-επιβραβευσης που παιρνεις απ τους γονεις , τοτε δεν μπορουμε να πουμε οτι ο 12ος σου δεν εχει καμια σχεση με την οικογενεια σου.
    Εχει και παραεχει. Και απλα αν ειναι επιβαρυμενος ΚΑΙ ο 4ος σου, τοτε απλα τοσο το χειροτερο για σενα.

  5. #25
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Κατιοντες οικοι

    Θα ηθελα να προσθεσω κατι σχετικα με τον χειρωνα στον 1ο οικο. Υπαρχει μια εκδοχη, συμφωνα με την οποια το ατομο αντιμετωπιζει προβληματα με την εξωτερικη του εμφανιση. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ειναι πραγματικα, αλλα μπορει εκεινο να αισθανεται μειονεκτικα για καποια στοιχεια της εμφανισης του και τα οποια καλειται να ξεπερασει.

  6. #26
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Κατιοντες οικοι

    yoO ο 12ος οίκος σχετίζεται με το υποσυνείδητο μας. Ο 12ος οίκος είναι μια αποθήκη που μέσα της καταγράφονται όλα όσα δεν φαίνονται με γυμνό μάτι, όσα δηλαδή δεν γίνονται άμεσα αντιληπτά. Υπό αυτή την έννοια, σχετίζεται όχι μόνο με την παιδική μας ηλικία αλλά με ολόκληρη τη ζωή μας. Πρόκειται για έναν πολύ ευαίσθητο χώρο, διαθέτει όλες τις μη αντιληπτές πληροφορίες που έχουμε καταγράψει και που δεν μπορούμε να διαχειριστούμε ακριβώς γιατί δεν είναι αντιληπτές.

    Δεν έχει όμως σχέση με την ταυτότητα ή το λόγο ύπαρξης μας και σίγουρα δεν δείχνει τους γονείς ή το περιβάλλον μας γενικά, είναι πολύ διαφορετικό αυτό που λες.

    Όταν θέλουμε να συλλεξουμε πληροφορίες για την παιδική μας ηλικία δεν θα κοιτάξουμε τον 12ο οίκο αλλά τα φώτα και τον άξονα 4ου/10ου. Όταν δούμε έναν Ήλιο στον 12ο οίκο, αρχικά δεν τον χαρακτηρίζουμε προβληματικό αλλά δύσκολο γιατί ρίχνει φως σ' αυτά που είναι κρυμμένα. Κάποιος που έχει Ήλιο στον 12ο δεν διαθέτει μόνο διαίσθηση και ευαισθησία, έρχεται σε επαφή με τα ίδια του τα μυστικά, απωθημένα, ενοχές, φοβίες κτλ. και μέσα από αυτή τη διεργασία παρότι έρχεται σε αντίφαση με τις συνειδητές του προθέσεις γνωρίζει περισσότερο τον εαυτό του.

    Αν κάποιος έχει τραύματα από την παιδική του ηλικία εννοείται πως έρχεται αντιμέτωπος με αυτά. Αυτό όμως είναι το μόνο που συνδέει τον 12ο οίκο με την παιδική ηλικία και όχι κάτι άλλο. Βρισκόμενα τα φώτα στον 12ο οίκο, έχουμε σύνδεση με τους γονείς αλλά μόνο τότε, διαφορετικά δεν μπορούμε να πούμε πως ο 12ος αφορά ειδικά την παιδική μας ηλικία και τους γονείς.

    Για εμένα προσωπικά αφορά τα πάντα αφού όλες τις περιόδους της ζωής μας καταγράφονται πράγματα στο υποσυνείδητο μας.

  7. #27
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Κατιοντες οικοι

    Τινα μου! Ποσο δικιο εχεις! Κατ επεκταση θα συμφωνησω και με την αποψη της Ταυρινας.

    Αναφερω ως παραδειγμα την δικη μου εμπειρια.

    Εχω ενα "καθαρο" 12ο, με ακμη στον τοξοτη.

    Ο διας, κυβερνητης ταυτοχρονα του 12ου και του ωροσκοπου μου, βρισκεται στον 2ο στους ιχθεις, δηλαδη στο 12ο ζωδιο και καλα τοποθετημενος, να κανει ομως αντιθεση με την συνοδο ηλιου-πλουτωνα στον 8ο.

    Ο 2ος εχει ακμη στον υδροχοο κι εκει βρισκεται και ο κρονος, παραδοσιακος κυβερνητης.

    Στο προοδευτικο ωροσκοπιο μου, ο κρονος κατοικοεδρευει για χρονια τωρα στον 12ο κι απο εκει, ανασκαλευει ζητηματα, για τα οποια ποτε δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο οτι θ αναθεωρησω αποψεις και πιστευω. Με τι αφορμη? Μα φυσικα μεσα απο πολυ σοβαρες ασθενειες των γονεων μου, νοσοκομεια και ταλαιπωριες,(θεματα 12ου). Επωδυνη επανεξεταση των γονεικων σχεσεων, ζητηματα θανατου και ασφαλως επανεκτιμηση των προσωπικων αξιων και δυνατοτητων μου. Εφερε στην επιφανεια ανασφαλειες, τελειως αγνωστες μεχρι τοτε σ εμενα. (γενεθλιος αξονας 2ου/8ου). Εννοειται οτι το σκηνικο πυροδοτηθηκε απο τους διερχομενους ουρανο και ποσειδωνα απο τον 2ο, οταν εκαναν συνοδο με τον γενεθλιο κρονο.

    Με μια φραση αποσυνθεση, ανασυνθεση και αναδομηση που κρατα χρονια. (λεξεις κλειδια ποσειδωνα και πλουτωνα).

    Αυτα τα πολυ λιγα λογια, για να εξηγησω οτι ενας γενεθλιος 12ος, που δεν φαινεται χτυπημενος, δεν λεει τιποτα....

  8. #28

    Re: Κατιοντες οικοι

    Δεν διαφωνω σε κατι απ ολα αυτα, απλα το παω αλλου.

    Quote Originally Posted by Τίνα Ζαχαριάδου View Post
    Για εμένα προσωπικά αφορά τα πάντα αφού όλες τις περιόδους της ζωής μας καταγράφονται πράγματα στο υποσυνείδητο μας.
    Ακριβως. Αλλα ποια ειναι η πιο σημαντικη περιοδος στη ζωη του ανθρωπου που τον καθοριζει και σε παρα πολυ μεγαλο βαθμο ? Η παιδικη ηλικια. Καλως η κακως , ολους τους ανθρωπους λιγο πολυ τους παιδευουν ολα αυτα που ειναι καταγεγραμμενα στο υποσυνειδητο τους , και εμφανιζονται αργοτερα ως "προβληματα" (φοβιες,ανεκπληρωτοι ερωτες,νευρωσεις κτλπ κτλπ). Δεν ειναι ομως λογικο να πουμε οτι ενας ενηλικας 30χρονων βασανιζεται απο θαμμενες καταστασεις στο υποσυνειδητο του, που εζησε οταν ηταν 25, πολυ απλα γιατι τοτε ειχε ηδη διαμορφωθει . Αυτα που αναγκασε να απωθησει απο το συνειδητο κομματι κανεις στην παιδικη του ηλικια (επειδη τοτε δεν μπορουσε να τα κουμανταρει) ειναι αυτα που αργοτερα τον στοιχειωνουν.

    Οποτε υπο αυτη την εννοια, μου φανηκε λογικο να συνδεεται και με την παιδικη ηλικια.

    Παντως συμφωνω οταν μιλαμε για τα φωτα στον 12ο κυριως (γι αυτο ανεφερα κ τον ηλιο) .

  9. #29

    Re: Κατιοντες οικοι

    Quote Originally Posted by SAGIVI View Post
    Αυτα τα πολυ λιγα λογια, για να εξηγησω οτι ενας γενεθλιος 12ος, που δεν φαινεται χτυπημενος, δεν λεει τιποτα....
    καλε ποιος δεν ειναι χτυπημενος ? αφου μας λες οτι ο κυβερνητης του 12ου (διας) κανει αντιθεση με πλουτωνα και ηλιο . Ποσο πιο χτυπημενο τον ηθελες πια ?

  10. #30
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Κατιοντες οικοι

    yoO, δεν γνωριζω βεβαια την ηλικια σου αλλα ειλικρινα, επετρεψε μου να σου πω, οτι απωθημενα μπορει να συγκεντρωνουμε συνεχεια κατα την διαρκεια της ζωης μας, οσο προσπαθουμε να ολοκληρωθουμε σαν ατομα και οσο αποφευγουμε να τα κοιταξουμε καταματα.
    Μην σου κανει εντυπωση, αν απωθημενα των 25 χρονων μας, εμφανιστουν στα 50 η στα 60 χρονια μας η ακομη πιο αργα, αν κι απο εκει και μετα, η φυση εχει προβλεψει με αλλες ασφαλιστικες δικλειδες.

 

 
Page 3 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads