s
Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα; - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast
Results 21 to 30 of 106
  1. #21

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by aries engineer View Post
    Εχει να κανει με τη χαοτικη θεωρια...το κλασσικο που λεμε οτι με το πεταγμα μιας πεταλουδας στη κινα προκαλειται καταιγιδα ας πουμε στο λονδινο...δεν γινεται να γνωριζεις απο που αρχιζει κατι και που τελειωνει..τα σεναρια ειναι απειρα...και κανεις δεν γνωριζει πιο ειναι το αιτιο και το αιτιατο..δεν υπάρχει τίποτε στο σύμπαν που να καθορίζει ποια εναλλακτική θα συμβεί σε κάθε δεδομένη στιγμή. Για παραδειγμα,αν ένα φωτόνιο θα μεταδοθεί ή θα ανακλαστεί είναι σύμφωνα με την φυσική ένα καθαρά τυχαίο γεγονός Το πεπρωμενο ειναι κατα πασα πιθανοτητα μια εννοια που εφευρεθηκε για να γινει πιο κατανοητο το γεγονος της υπαρξης μας..Οπως και ο Θεος αλλωστε..Ολα τιθενται πλεον στο βωμο της αμφισβητησης γιατι ο ανθρωπινος εγκεφαλος εξελισσεται η επιστημη εξελισσεται και ειμαι απολυτα σιγουρη οτι σε πολυ λιγα χρονια θα δωθουν οι απαντησεις..Αλλα επαναλαμβανω, αφηνω ενα μικρο ποσοστο να υπαρχει το πεπρωμενο και τα συναφη του..Ωστοσο εν κατακλειδι,θα ελεγα οτι η ζυγαρια ρεπει προς τη πλευρα του ΔΕΝ υπαρχει..Ελπιζω να σε καλυψα οσον αφορα το θεμα του τι εστι τυχαιο..αν και χρειαζεται να κανουμε δαιδαλωδεις αναλυσεις για να γινει ακομα πιο κατανοητο .Το να αποδεικνυει καποιος κατι ειναι αρκετα δυσκολο..αντιθετα η ντετερμινιστικη αποψη του ΥΠΑΡΧΕΙ ειναι πολυ πιο απλουστευμενη :bigsmile:
    Πολύ χαίρομαι που σε ρώτησα! Βλέπω ότι έχεις μια καλή προαίρεση που βασίζεται σε τυχαία συμπεράσματα στα οποία οδηγήθηκες από τυχαίες συγκυρίες :toung:
    Μου δημιουργείς απορίες, και είανι καλό αυτό.
    Θα ήθελα, αν μπορείς και εσύ, αν έχεις χρόνο, να με βοηθήσεις να καταλάβω τα εξής.

    (αυτά που θα σε ρωτήσω ακολουθούν στο επόμενο ποστ που θα κάνω)
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  2. #22

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by aries engineer View Post
    δεν γινεται να γνωριζεις απο που αρχιζει κατι και που τελειωνει..τα σεναρια ειναι απειρα...
    Είναι άλλο πράγμα να μην μπορείς να καταλάβεις κάτι, να το γνωρίζεις δηλαδη, και άλλο να λες ότι όλοι δεν καταλαβαίνουν κάτι. Αν η δικιά μας η αντίληψη δεν είναι σε θέση να κατανοήσει κάποια πράγματα αυτό δεν σημαίνει ότι και όλοι βιώνουν την ίδια πραγματικότητα. Στην προκείμενη, δεν ξέρεις αν εγώ ξέρω από που μπορεί να ξεκινά και που να τελειώνει κάτι. Το άπειρο των σεναρίων είναι ευθέως ανάλογο της ικανοτήτων αντίληψης που έχει ο καθένας. Αν εσύ πιστεύεις ότι μπορείς να καταλαβαίνεις οτιδήποτε μπορεί να καταλάβει κάποιος πως αυτό δεν αποτελεί περιορισμό των άπειρων πιθανοτήτων που εσύ λες ότι πρέπει να υπάρχουν?

    Τα ξαναλέμε :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  3. #23

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Δεν ειναι βιωματικο το ζητημα..ουτε θεμα αντιληψης...μαλλον δεν εχεις κατανοησει τον ορισμο που σου εδωσα για το τυχαιο...δεν υπαρχουν μοντελα συμπεριφορων σε χαοτικα συστηματα και ουτε προκειται να υπαρξουν ποτε ..δεν μπορεις να μαθεις ποτε τι θα προκαλεσει ενα φταρνισμα σου στη συμπαντικη πραγματικοτητα..:bigsmile:Εαν σε χαροποιει και σε καλυπτει η ιδεα της προδιαγεγραμμενης σου πορειας χωρις να εχεις εσυ λογο,ειμαι μαζι σου..οπως μαζι ειμαι και με ενα παιδακι που περιμενει εναγωνιως τον Αη Βασιλη να του φερει τα δωρα:bigsmile:Γενικοτερα υποστηριζω οτιδηποτε κανει τον καθε ενα χαρουμενο και καλυμμενο..ασχετως αν εχω διαφορετικη αποψη..
    φιλικα:

  4. #24

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by aries engineer View Post
    Δεν ειναι βιωματικο το ζητημα..ουτε θεμα αντιληψης...
    Και όμως έχει να κάνει ακι με την αντίληψη και με την βιωματική εμπειρία. Χρόνο να έχεις να το κουβεντιάσουμε

    μαλλον δεν εχεις κατανοησει τον ορισμο που σου εδωσα για το τυχαιο...
    Εχω καταλάβει ακριβώς το τι ενοείς εσύ όμως δεν έδωσες συγκεκριμένο ορισμο του τυχαίου όπως σου ζήτησα. Κάνεις απλά μια περιγραφή και αυτό νομίζω ότι δεν είναι καθόλου τυχαίο

    δεν υπαρχουν μοντελα συμπεριφορων σε χαοτικα συστηματα και ουτε προκειται να υπαρξουν ποτε ..
    Μάλλον θα πρέπει να ασχοληθείς λίγο περισσότερο με μοντέλα προσομοίωσης συμπεριφορών σε αυτό που εσύ αντιλαμβάνεσαι σαν χαοτικό. Πριν από λίγες εβδομάδες παρακολουθούσα ένα ντοκιμαντέρ για ένα σύστημα πρόβλεψης παλιρροικών κυμάτων που βασίζεται ακριβώς σε αυτό που εσύ ονομάζεις χαοτικό και κάθε άλλο από χαοτικό είναι. Αλλά και αν δεν αποδέχεσαι αυτό που είναι σε πειραματικό στάδιο μέχρι να υπάρχει τέτοια συνέχεια που να σε διαβεβαιώνει , δεν θα έπρεπε να βάζεις τόση σιγουρια που βασίζεται σε μια διάσταση που πρακτικά ήδη αμφισβητείται (χρόνος/ποτέ)

    δεν μπορεις να μαθεις ποτε τι θα προκαλεσει ενα φταρνισμα σου στη συμπαντικη πραγματικοτητα..
    Να σου πω την αλήθεια αυτό ακριβώς δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Αλλα πράγματα με ενδιαφέρουν.

    Εαν σε χαροποιει και σε καλυπτει η ιδεα της προδιαγεγραμμενης σου πορειας χωρις να εχεις εσυ λογο,ειμαι μαζι σου..οπως μαζι ειμαι και με ενα παιδακι που περιμενει εναγωνιως τον Αη Βασιλη να του φερει τα δωρα
    Εσύ δηλαδη αισθάνεσαι καλύτερα που είσαι ένα "τυχαίο" γεγονός? Προδιαγεγραμμένη πορεία δεν νομίζω όμως ότι υπάρχει, πιστεύω ότι υπάρχει δυνατότητα αυτόβουλης πορείας εφόσον υπάρξει συνειδητοποίηση και διάθεση χάραξης πορείας. Αν η συνειδητοποίηση σου δώσει να καταλάβεις και τα μέτρα σου θα ήταν παράλογο να τα υπερβείς. Δεν είμαστε όλοι το ίδιο και δεν κάνουμε όλοιτ α ίδια. Και δεν είναι κακό αυτό. Δεν με χαλάει καθόλου να περιμένω τον Αγιο Βασίλη και το ίδιο δεν με χαλάει να τον υποδυθώ κιόλας. Και στις δύο περιπτώσεις χαίρομαι να κάνω κάποιον να χαίρεται. Εσένα δεν σου αρέσει να κάνεις δώρα και να σου δίνουν δώρα?

    Γενικοτερα υποστηριζω οτιδηποτε κανει τον καθε ενα χαρουμενο και καλυμμενο..ασχετως αν εχω διαφορετικη αποψη..
    Φαντάζομαι να το λες σαν σχήμα λόγου, γιατί δεν μπορώ να σε φανταστώ να υποστηρίζεις το δικαίωμα στη χαρά κάποιου που του αρέσει να βασανίζει κάποιον :nuts:
    φιλικότερα
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  5. #25

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Mou φαινεται το τραβαει ο οργανισμος σου,να ανοιξω κουβεντα για τα παραλληλα συμπαντα..εκει να δεις πεπρωμενα!!!!!!να φανε και οι κοτες!!!!:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    Ακομα πιο :φιλικα!!

  6. #26

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by aries engineer View Post
    Mou φαινεται το τραβαει ο οργανισμος σου,να ανοιξω κουβεντα για τα παραλληλα συμπαντα..εκει να δεις πεπρωμενα!!!!!!να φανε και οι κοτες!!!!:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    Ακομα πιο :φιλικα!!
    Και για παράλληλα σύμπαντα και για υπερχορδές και για κβάντα και για ενδεχόμενα περπομένα και για κισμέτ και για ειμαρμένες και για αόριστες και κρυφές συνιστώσες και οτιδήποτε θες. Και να δούμε αν υπάρχει νομοτέλεια ή όχι :nuts:

    Φιλικότερα από ακόμα πιο φιλικά
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  7. #27
    Join Date
    Feb 2007
    Όνομα:
    Μαρια
    Location
    Αθηνα
    Posts
    353

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Λοιπον χωρις να θελω να αναμιχθω στην πραγματικα ενδιαφερουσα συζητηση για πιθανοτητες και κβαντα,θα ηθελα να πω οτι το πεπρωμενο δεν ειναι μονοδιαστατη εννοια.Νομιζω οτι αυτο οτι η ρηση αυτο που ειναι να συμβει θα συμβει ειναι εξειρετικα απολυτη και αγνοει την επιλογη..Ετσι λοιπον η διαφορα χαρακτηρα αφορα την επιλογη σε συγκεκριμενη στιγμη και ο γενεθλιος χαρτης απλα περιγραφει την πιθανη αντιδραση σε εξωτερικο ερεθισμα.Οσο για την αναλυση βασει δεδομενων που ακολουθειται σε πειραματα και στην φυσικη η τα μαθηματικα δεκτη απειρα(και εγω του Πολυτεχνειου ειμαι παιδια...), ομως υπαρχει και η ψυχη η οποια δεν ακολουθει σιγουρα τετοιου τυπου κανονες.Το να υπαρξει εστω και ενα αρνητικο αποτελεσμα σιγουρα δεν βοηθαει στην 100%πιστοποιηση του πειραματος σιγουρα ομως δημιοργει αμφιβολια.Αυτο αναζητουμε με την Αστρολογια.Την αμφιβολια.Κια το γεγονος οτι υπαρχει στατιστικο δειγμα ατομων στο οποιο η προβλεψη επιβεβαιωθηκε 100% σε παραπανω απο μια περιπτωσεις κατι δειχνει.Μην απορριπτουμε κατι το οποιο απλα δεν κατανοουμε.Αν φερναμε σε ενα σημερινο σπιτι εναν ανθρωπο απο το 1700 και απλα αναβαμε το φως φανταζεστε την αντιδραση του????θα ειμασταν τουλαχιστον ο θεος.Ετσι και το 2007 πολλα πραγματα ειναι πληρως ακατανοητα αλλα ΜΠΟΡΕΙ και να ισχυουν.
    There are only two tragedies in life: one is not getting what one wants, and the other is getting it.
    A little sincerity is a dangerous thing, and a great deal of it is absolutely fatal.
    Oscar Wilde

  8. #28
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Συμφωνώ απόλυτα με την φίλη emmalene!

    Η ψυχή δεν μπαίνει σε μικροσκόπια και δεν θα μπει ποτέ. Δεν είναι μαθηματική ανάλυση και δεν πρόκειται να γίνει. Εξ άλλου, η ψυχή χρειάζεται να προστατεύεται και να μην είναι μέρος πειράματος του καθενός.
    Αυτό το άυλο και ανεξερεύνητο μέρος, έχει άπειρες δυνατότητες και ευτυχώς, γνωρίζει περισσότερα από τον κοινό εξωτερικό νου, επομένως κινείται με τον δικό του τρόπο προς την αυτογνωσία.

    Κι όσο για τις επιστημονικές αποδείξεις, εκτός του παραδείγματος της φίλης, ας σκεφθούμε πως όσα έλεγε ο Ιούλιος Βερν ήταν φαντασία κάποτε, ενώ πραγματικότητα και φυσιολογική τεχνολογία σήμερα... Υπάρχει κάτι που δεν διακρίνουμε πάντα, πέρα από το ορατό μας σύμπαν...

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  9. #29

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Και για παράλληλα σύμπαντα και για υπερχορδές και για κβάντα και για ενδεχόμενα περπομένα και για κισμέτ και για ειμαρμένες και για αόριστες και κρυφές συνιστώσες και οτιδήποτε θες. Και να δούμε αν υπάρχει νομοτέλεια ή όχι :nuts:

    Φιλικότερα από ακόμα πιο φιλικά
    Aν δεν μπορει να αποδειχθει κατι δεν ισχυει..Αν αποδειχθει τοτε στο υποσχομαι θα καψω τον στηθοδεσμο :amazed:μου στη πλατεια Συνταγματος.

    Φιλικα εις την ν!!!!

  10. #30
    Join Date
    Feb 2007
    Όνομα:
    Μαρια
    Location
    Αθηνα
    Posts
    353

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by aries engineer View Post
    Aν δεν μπορει να αποδειχθει κατι δεν ισχυει..Αν αποδειχθει τοτε στο υποσχομαι θα καψω τον στηθοδεσμο :amazed:μου στη πλατεια Συνταγματος.

    Φιλικα εις την ν!!!!
    Παντως Aries το γεγονος οτι εισαι εδω μαλλον σημαινει οτι εχεις μια μικρη εστω αμφιβολια για το τι ισχυει η οχι...καπως ετσι ξεκινησαν ολες οι μεγαλες θεωριες...με την απορια...Οσο για την αποδειξη πιστευω οτι σαν ευφυης ανθρωπος που αντιλαμβανομαι οτι εισαι απο οσα γραφεις, μπορεις να γνωρισεις και μετα να απορριψεις.Γιατι πιστεψε με ειναι αποδεδειγμενα καποια πραγματα αλλιως ολοι που ασχολουμαστε με την Αστρολογια (σοβαρα και οχι με τσαρλατανισμο..)πρεπει να ειμασταν τουλαχιστον αδαεις..και να μην πιστευεις ομως δεν πειραζει.Σε καθε Δραση ειναι πληρως επιθυμητη και αναμενομενη η Αντιδραση για να ισσοροπει το συστημα....
    Φιλικα:bigsmile::bigsmile:
    There are only two tragedies in life: one is not getting what one wants, and the other is getting it.
    A little sincerity is a dangerous thing, and a great deal of it is absolutely fatal.
    Oscar Wilde

 

 
Page 3 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 5 users browsing this thread. (0 members and 5 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads