s
Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 21 to 27 of 27
  1. #21

    Re: Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    Συμφωνώ απόλυτα σχετικά με τη σημασία των δεσμών. Άλλωστε εγώ έχω β. Δεσμό στον 9ο οίκο στο Σκορπιό και βαθιά νιώθω πως ο ανώτερος σκοπός της ζωής μου είναι η απόκτηση γνώσης και η εξερεύνηση της αλήθειας. Επίσης, οι δυο κυβερνήτες του 9ου (δίας και πλούτωνας) βρίσκονται στο μεσουράνημα, για αυτό ελπίζω να έχει η καριέρα μου σχέση με την επιστήμη. Δυστυχώς όμως ο β. Δεσμός (και ο νότιος) σχηματίζει τετράγωνο με τον ωροσκόπο μου στον υδροχόο. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Μήπως σημαίνει πως τα γεγονότα της ζωής μου εμποδίζουν την κοινωνηκότητά μου;
    Last edited by Christina 11; 03-09-2012 at 07:06 PM.

  2. #22

    Re: Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    Κατια το διάβασα πέντε φορές μέχρι στιγμής και ένα έχω να σου πω.....οι σκέψεις σου μ' έβαλαν σε τρελές διαδικασίες...ψάχνω ψάχνω και όλο κάτι βρίσκω ...Εχω μεγάλη περιεργεια να δω τι μου επιφυλάσσει η διαδρομή των δεσμών στον άξονα 10ο - 4ο. Το 1994-5 άλλαξα δουλειά και γνώρισα τον μετέπειτα πατέρα του παιδιού μου και πρωην σύζυγο μιας που τετραγώνησε με τον ήλιο μου και τον Β.Δ μου αφού πρώτα πέρασε από το ζενίθ μου και τριγώνισε την Αφροδίτη μου στους Ιχθύς...Είδομεν...Περιμένουμ ε κι άλλες σκέψεις σου να μας κινητοποιήσουν Ευχαριστούμε
    Victory

  3. #23
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    Καλημέρα κορίτσια! Πριν στρωθώ στην δουλειά , άνοιξα να δω τι γίνεται και πραγματικά μου φαίνεται περίεργο που έχετε αυτό το ζωηρό ενδιαφέρον για τους δεσμούς Σελήνης. Από την άλλη δεν σας αδικώ, γιατί κάποτε το πέρασα κι εγώ και δεν είναι και μακριά αυτό το κάποτε.

    Συμμαζεύω το μετατοπισμένο ενδιαφέρον μου λοιπόν και κάνω μια απόπειρα να σας μεταφέρω αυτό που έχει κατασταλάξει μέσα μου σχετικά με τον τρόπο που μπορούν να μας επηρεάσουν οι διελεύσεις του άξονα των δεσμών Σελήνης.

    Τα υποθετικά αυτά σημεία, αν βρίσκονται σε δυναμική γενέθλια όψη (σύνοδο-τετράγωνο), με κάποιο πλανήτη , τότε ο ρόλος τους στον χάρτη μας είναι πιο έντονος. Αυτό από μόνο του, σαν ενδεχόμενο, θα δημιουργούσε την προϋπόθεση να βιώνετε πιο έντονα η κάθε ενεργοποίηση του άξονα.
    Από εκεί και πέρα, η κάθε ενεργοποίησή τους θα πρέπει να ερμηνεύεται με τους ίδιους κανόνες και πλαίσια ερμηνείας του συνόλου του ωροσκοπίου, μια και οι δεσμοί βρίσκονται ενεργοποιημένοι σε στιγμές που το σύνολο του ωροσκοπίου μας είναι ενεργό και αυτό συμβαίνει σε όλα σχεδόν τα προγνωστικά συστήματα.
    Η επιρροή τους σχετίζεται λοιπόν με τις συνθήκες που καλούνται να εκφραστούν.
    Για να γίνω πιο σαφής, αν οι δευτερεύουσες πρόοδοι μιλούν για αλλαγή επαγγέλματος ή για μία μεγάλη σχέση ή για αλλαγή χώρας ή ακόμα και προβλήματα υγείας , τότε η ενεργοποίηση των δεσμών Σελήνης λειτουργεί σαν ένα επιπλέον στοιχείο ένδειξης ότι η ζωή μας μπαίνει σε μία κρίσιμη καμπή.

    Επομένως ελπίζω να έγινε κατανοητό ότι οι δεσμοί Σελήνης δεν είναι ένα απομονωμένο εξάρτημα του μηχανισμού που λέγεται ωροσκόπιο. Το τρέχον αστρολογικό περιβάλλον θα καθορίσει τον τρόπο έκφρασης της όποιας ενεργοποίησης.
    Έτσι victory , μια καλή ιδέα είναι να δεις αρχικά που βρίσκεται η προοδευμένη σου Σελήνη. Γενικά να ξέρεις ότι εκεί που βρίσκεται η προοδευμένη μας Σελήνη είναι και ο τόπος που βιώνουμε συναισθηματικά όλα όσα συμβαίνουν στο προσωπικό μας ωροσκόπιο, έτσι όπως αυτό εξελίσσεται μέσα στον χρόνο. Που είναι ο προοδευτικός σου Ήλιος, ωροσκόπος, ζενίθ και τι όψεις κάνουν με γενέθλιους πλανήτες ή μεταξύ τους (με λιγότερη ισχύ βέβαια). Δες αν κάτι επαναλαμβάνεται με κάποιο τρόπο στην Ηλιακή επιστροφή ή στο ηλιακό τόξο και έτσι θα έχεις μια εικόνα για το τι είναι αυτό που πρωταγωνιστεί εξελικτικά στην ζωή σου αυτή την στιγμή. Με αυτό τον τρόπο θα έχεις και το πλαίσιο μέσα στο οποίο θα εκδηλωθεί η ενεργοποίηση των δεσμών Σελήνης και που δεν πρόκειται να είναι άσχετος από αυτό το τρέχον πλαίσιο.


    Χριστίνα, γιατί βγάζεις το συμπέρασμα ότι το τετράγωνο του ωροσκόπου σου με τους δεσμούς Σελήνης σου θα μπορούσαν να σημαίνουν απομόνωση; Πολύ φοβάμαι ότι θα ήθελες να χρεώσεις την όποια απομόνωση σε μια δύσκολη ή δυσερμήνευτη πλανητική σχέση. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο και οι δύσκολες συνθήκες του γενέθλιου ωροσκοπίου μας δείχνουν τομείς που θα μπορούσαμε να πετύχουμε την μεγαλύτερη εξέλιξη.
    Η εμπλοκή του ωροσκόπου σου με τους δεσμούς Σελήνης μιλούν για τον σημαντικό ρόλο της ίδιας σου της προσωπικότητας στο νόημα της καρμικής σου διαδρομής. Η φυσική σου παρουσία και οι δικές σου πρωτοβουλίες, είναι μέρος των χρήσιμων εμπειριών που ενσωματώνονται στα αιτήματα του άξονα 3ου\9ου και τους τρόπους που εκδηλώνεται στα ζώδια που βρίσκονται.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  4. #24

    Re: Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    Καλά οσο πάει και το κάνεις καλύτερο το ξεψάχνισμα... Στο τόξο ο Δίας σύνοδο με γεν Ηλιο (1ο οίκο)και Ουρανός αντίθεση γεθ.Κρόνο (4ο)από τον 10ο ..Η προοδευμένη Σελήνη σε 8-9 μήνες κάνει σύνοδο με γεν Ηλιο δλδ σαν να λέμε προσωπική Νέα Σελήνη, την ίδια στιγμή που ο Β.Δ. Αγγίζει από τετράγωνο την 10η μοίρα του Ηλιου μου (Ηλιος στον 1ο και Β.Δ.) Πριν την Νέα Σελήνη θα κάνει σύνοδο (η προοδευμενη μου) με τον Β.Δ. (σε 2,5 μήνες) την στιγμή που θα αγγίζει ο διελαύνων Β.Δ. το Ζενίθ μου και μετά θα τριγωνίσει την Αφροδίτη μου στον 2ο οίκο... Το προοδευμένο μου Ζενίθ αγγίζει τώρα τον Δία μου στον 11ο ενώ ο προοδευμένος Αρης μόλις με τσακισε (το τελευταίο 11μηνο αφού περνάει- τώρα πια αποκορυφώνεται- από το Ναδίρ μου και τετραγωνίζει την Σελήνη μου στον 7ο...) Ο διελαύνων Ουρανός (συγκυβερνητης 1ου, θα κάνει σύνοδο με τον προοδευμένο μου Ερμή-κυβερνήτη 5ου- στην 10η μοίρα του Κριού 3ου γεν.οίκου μου , την στιγμή της Νέας Σελήνης και του τετραγώνου Β,Δ. με τον Ηλιο μου...
    Καλά Κάτια οργασμός όψεων....όσο για την επόμενη Ηλιακή επιστροφή...βγαίνει με ωροσκόπο Αιγ. στον 12 οίκο μου σε ακριβείας σύνοδο με Πλούτωνα και Αφροδίτη στον 1ο οίκο και της ηλιακής και του γενεθλιου, σε ακριβείας σύνοδο με τον γεν ωροσκόπο μου....Ερμής στον 1ο οίκο σε τρίγωνο με τον γεν Ουρανό Αρης τετράγωνο με Κρόνο (αρχίσουν τα δύσκολα...) ακμή ογδόου επιστροφής σε σύνοδο με γεν Σελήνη στον 7ο και ακμή 9ου επιστροφής σε σύνοδο με γεν Πλούτωνα στον γεν. 8ο...Ναδίρ στον γεν. 3ο .....

    Σας κούρασα συγνώμη αλλά με τόσες όψεις το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα έχω βαρεμάρες το επόμενο διαστημα ....θα σας κρατήσω ενήμερους για τα γεγονότα....
    Κάτια και πάλι σ ευχαριστώ πολύ!!!!!
    Victory

  5. Re: Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    καλλησπερα σε ολους βασικα θα ηθελα να ρωτησω κατι οταν ο ΒΔτου εννος ειναι ιδιος με του αλλου αυτο σημενη κατι .......ο εννας ειναι στον τοξοτη 13 μοιρα και 8ος οικο και οαλλος τοξοτης 04μοιρα και 1ος οικος επησης σεληνη στον αιγοκερο 27η και10ος και σεληνη στους δυδυμους 26η και 7ος οικος ..... φεναιτε απο αυτο αν η σχεση ειναι αυτο που λεμε καρμικη

  6. #26
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    Quote Originally Posted by kriaraki 28 View Post
    καλλησπερα σε ολους βασικα θα ηθελα να ρωτησω κατι οταν ο ΒΔτου εννος ειναι ιδιος με του αλλου αυτο σημενη κατι .......ο εννας ειναι στον τοξοτη 13 μοιρα και 8ος οικο και οαλλος τοξοτης 04μοιρα και 1ος οικος επησης σεληνη στον αιγοκερο 27η και10ος και σεληνη στους δυδυμους 26η και 7ος οικος ..... φεναιτε απο αυτο αν η σχεση ειναι αυτο που λεμε καρμικη
    Καλησπέρα και σε σένα φίλη μας. Η φράση «καρμική σχέση», από μόνη της αποτελεί ένα τεράστιο θέμα. Πιστεύω πως αν δεν είχε δοθεί τόσο μεγάλη έκταση από την έντυπη και ηλεκτρονική αρθρογραφία σχετικά με τις λεγόμενες καρμικές σχέσεις, τότε οι δεσμοί Σελήνης θα απασχολούσαν μια μικρή μερίδα ανήσυχων πνευμάτων.

    Κατά καιρούς οι αστρολόγοι του site έχουν τοποθετηθεί εκτενώς επί του θέματος επανειλημμένα και έχει γίνει πια σχεδόν κουραστικό να επαναλαμβάνονται οι ίδιες τοποθετήσεις, γιατί ωστόσο τα καινούργια μέλη –δικαίως- έρχονται με τις ίδιες απορίες ή αν θες προσδοκίες.

    Αν κοιτάξεις την εξέλιξη αυτής της συζήτησης , θα δεις ότι σε προηγούμενο ποστ γράφω σχετικά με την καρμικότητα των σχέσεων:
    «Την κακή φήμη και την δυσπιστία την προάγουν πεποιθήσεις εντελώς επιφανειακές, όπως εκείνες κάποιων ανθρώπων που όταν γνωρίζουν το ερωτικό τους αντικείμενο προσπαθούν ντε και καλά να βρουν σημάδια καρμικής συνάφειας ώστε να καθησυχάσουν τις ανασφάλειές τους και να κλειδώσουν ένα ενδόμυχο λόγο να πιστεύουν στην σπουδαιότητα του εκάστοτε έρωτά τους. Το σύμπαν και το κάρμα δεν ενδιαφέρονται για τις προσωπικές μας ιστορίες όμως. Το νόημα είναι η εμπειρία, η γνώση, τα πνευματικά ερεθίσματα, η ενσυναίσθηση και τελικά η επίγνωση του εσωτερικού μας εαυτού μέσα από την συγκινησιακή σύνδεσή μας με έναν άλλο άνθρωπο. Κάθε άνθρωπος μπορεί να αποτελέσει ένα καρμικό πρόσωπο στη ζωή μας, αρκεί η εμπλοκή μας μαζί του να προάγει με κάποιο τρόπο την ενδοσκόπησή μας και κατ’ επέκταση την εσωτερική μας πρόοδο που έχει σαν αποτέλεσμα την πνευματική μας ανάταση. Τέτοιος άνθρωπος μπορεί να είναι ακόμα και ο περιπτεράς της γειτονιάς μας, αν κάτι που τυχαία θα πει αλλάξει ή φωτίσει ένα εσωτερικό μας μονοπάτι.»

    Για να απαντήσω και στο ερώτημά σου, όταν ο βόρειος δεσμός μας κάνει σύνοδο με τον Βόρειο δεσμό ενός άλλου προσώπου, αυτό θα πει ότι έχουμε την ίδια καρμική κατεύθυνση , δηλαδή το ίδια ποιότητα εμπειριών (Νότιος Δεσμός) και τον ίδιο σκοπό κατεύθυνσης από τον οποίο πρόκειται να πάρουμε τις πιο χρήσιμες εμπειρίες για εμάς (Βόρειος δεσμός) , αυτές που θα μας βοηθήσουν να προχωρήσουμε την πνευματικότητά μας ένα βήμα παρακάτω.
    Αυτό δεν σημαίνει ότι πρόκειται για μία καρμική σχέση , αλλά για μία συμβατή κατεύθυνση.
    Αν μιλούσαμε για σύνοδο Β.Δ του ενός με τον Ν.Δ του άλλου, τότε θα είχαμε μία καλή βάση που μας λέει ότι το είδος των εμπειριών που κουβαλά ο ένας (Νότιος δεσμός) , είναι πολύ χρήσιμος για τον προορισμό του άλλου (Βόρειος Δεσμός) και τούμπλαλιν. Όμως και πάλι, για το πόσο καρμική ή όχι είναι αυτή η σχέση, θα παίξουν ρόλο και άλλοι παράγοντες.
    Last edited by katiakiss; 05-09-2012 at 03:37 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #27

    Re: Η μαγνητική εκπλήρωση του κάρμα

    Σε ευχαριστώ πολύ Κάτια! Τώρα νιώθω αισιόδοξη και για το μεγάλο ταυ τετράγωνο στο χάρτη μου!

 

 
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads