s
Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση. - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 30 of 31
  1. #21
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Γεια χαρά Δημήτρη!

    Απόλαυσα την απάντησή σου και δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο. Ο λόγος της τοποθέτησής μου, ήταν ξεκάθαρα διατυπωμένος. Ήμουν, είμαι και θα είμαι ιδιαιτέρα ευαισθητοποιημένη σε ότι αφορά εκείνους που μπαίνουν και διαβάζουν με τη λαχτάρα που είχα κι εγώ, όταν πρωτομπήκα στο site. Θέλεις να το διαβάσεις όλο, όταν ενδιαφέρεσαι. Καλά σου έκανα λοιπόν, γιατί σε έκανα να γράψεις ένα σωρό πράγματα! Έτσι είναι ωραίο να απαντάς. Εσύ ειδικά, που ξέρεις αστρολογία και γράφεις υπέροχα! Θέλουμε να μας τα γράφεις μεστά και πλούσια σε νοήματα και σημαντικές πληροφορίες (όταν έχεις το χρόνο φυσικά). Αυτό θα ήθελα να διαβάσω , αν ήμουν ένας επισκέπτης που ενδιαφέρεται για την αστρολογία. Που την αγαπάει.

    Τις λεπτομέρειες, δεν τις έγραψα για σένα. Αυτό δεν χρειάζεται διευκρίνιση. Τις έγραψα για εκείνους που τις χρειάζονται. Αυτό που έγραψες για τον Δία ήταν απόλυτα σωστό, αρκεί να το καταλαβαίνουν όλοι. Να καταλαβαίνουν ότι αυτό, δεν έχει καμία σχέση με το αποτέλεσμα που μπορεί να πετύχουν στη ζωή. Κάποιος που φτάνει να μπαίνει και να διαβάζει για δευτερεύουσες, είναι σε φάση που πειραματίζεται με την «πρόβλεψη». Αν δεν καταλάβει τι παίζει, «πρόβλεψη», δεν θα κάνει ποτέ! Ασχέτως αν, στην ουσία, το κυνήγι της πρόβλεψης μπορεί να κάνει περισσότερο κακό , παρά καλό, είναι το πρωταρχικό κίνητρο για να εμβαθύνει κανείς στην αστρολογία. Ο φίλος μας, ο alexvout123, το αξίζει με το παραπάνω. Προχωράει συνέχεια. Είμαι σίγουρη πως και κάποιοι άλλοι κάνουν το ίδιο, απλώς δεν γράφουν στο site. Για όλους αυτούς, λοιπόν, δεν είναι κακό να το επεκτείνουμε, ώστε να καταλάβουν καλύτερα. Θέλουν να καταλάβουν. Το καταλαβαίνω και τους καταλαβαίνω. Αυτό, τίποτε άλλο.

    Όσο για τον Άρη στον Καρκίνο, η αδελφή μου είναι γυμνάστρια, τρέχει χιλιόμετρα κάθε μέρα (47 χρονών), είναι Καρκίνος και έχει Άρη στον Καρκίνο. Σε δικούς της κύκλους, αθλητών σε ομίλους, έχω παρατηρήσει και η ίδια μια επανάληψη στην έμφαση του Άρη στον Καρκίνο. Περιμένεις μια συχνότητα σε έναν δυνατό Άρη και καθώς περνάει ο καιρός , συναντάς αυτόν τον Άρη στον Καρκίνο δυσανάλογα πολύ. Όταν διάβασα την στατιστική, ενστικτωδώς συμφώνησα. Το είχα παρατηρήσει ήδη. Δεν το έψαξα περεταίρω. Ξέρω ότι είσαι καλός στα μαθηματικά και εμπιστεύομαι την άποψή σου για τις παραμέτρους των στατιστικών αυτών. Εκφράζω, λοιπόν, τη δική μου εμπειρία και όχι εκ μέρους του συνόλου του αστρολογικού κόσμου (γελάω). Έχω σχηματίσει τη γνώμη ότι αυτοί οι άνθρωποι εκφράζουν την δυσκολία της πτώσης τους, ως εξής: Νιώθουν ασφάλεια, όταν βρίσκονται σε επαφή με τον έλεγχο της βιολογικής τους ορμής. Εκτός αθλητισμού, είναι άτομα με μεγάλες εσωτερικές συγκρούσεις. Όσο περισσότερο ανήσυχοι είναι με αυτόν τον φόβο δε, αυξάνεται και το μέγεθος της εμμονής τους. Η κυρίαρχος Σελήνη του Καρκίνου και ο Άρης, σχετίζονται με τη ζωτικότητα. Έχουν μεγάλη ανάγκη να φροντίσουν τον εαυτό τους. Νιώθουν το σώμα τους με έναν διαφορετικό τρόπο. Εκτονώνουν την συναισθηματική τους περίσσια στον αθλητισμό. Τους λυτρώνει. Ως εκ τούτου, έχω τη γνώμη πως η διαπίστωση της έμφασης του Άρη στον Καρκίνο, δεν περιορίζεται μόνο στους επώνυμους ποδοσφαιριστές. Αυτά, σε ότι αφορά τον αθλητισμό. Υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που θα έπρεπε να ξέρουμε, για να καταλάβουμε καλύτερα τις πολλές εκδοχές, στον τρόπο έκφρασης μιας πτώσης.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  2. #22
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Λάθος------------------------
    Last edited by katiakiss; 06-03-2016 at 02:32 PM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  3. #23
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Quote Originally Posted by ALEXVOUT123 View Post
    Ευχαριστω για την απαντηση!!

    Ναι, ο σχηματισμος οψεων στα διαφορα προοδευτικα συστήματα, πόσο μάλλον αντιθεσεων και τετραγώνων, δημιουργει μια δυναμικη και κατα συνεπεια μια κινηση στην ζωή μας ανάλογα με τον τομέα που επηρεάζεται. Σε σχέση με το πως διαχειριζόμαστε αυτην την ενεργεια, εδω τιθεται το ερωτημα του κατα ποσο μιλαμε για μια ντιτερμινιστικη αστρολογια ή απλα για προδιαθεσεις ο χειρισμος των οποιων εξαρταται απο εμας. Και πραγματικα, όσο και αν πιστευω στην 2η λογικη, της αξιοποιησης και της ελεύθερης βουλησης, αυτο που παρατηρω(ή τουλαχιστον ετσι νομιζω) στα πρωτα μου βηματα να κατανοησω την ζωη μεσα απο την αστρολογία οι οψεις λειτουργουν μηχανικα, σαν απο κεκτημενη (συμπαντικη) ταχύτητα. Π.χ, το τρεχον διαστημα η προοδευμενη σεληνη μου κάνει τετράγωνο με προοδ. ερμη στον 9 και όσο και αν προσπαθω να προετοιμαστω άριστα για τα μαθήματα στο μεταπτυχιακό μου, οι επιδοσεις μου στις εξετασεις καθε βδομαδα δεν ειναι ανάλογες κ δεν παιρνω αυτο που θελω...ενώ άλλες φορες. με μια αντιστοιχη οψη τριγωνου παίρνω το αποτελεσμα με λιγοτερο διαβασμα ή και χωρις καλη προετοιμασία. Βλέπω λοιπν το τριγωνο ειτε απο διελευση έιτε σε προοδευτικα να ειναι επιβραβευτικο, και ενα τετραγωνο να σχετιζεται με μια ματαιωση, μια απογοητευση. Και για να το θεσω αλλιως, τί κανεις οταν θες να κανεις μια προβλεψη? πως αξιολογεις το αποτελεσμα μια οψης οταν το τριγωνο μπορει να ειναι τεμπελικο ενω το τετραγωνο προωθητικο?π.χ αν και απλουστευτικα, εχεις 2 υποψηφιους πολιτικους με προοδο ηλιου δια, ο ενας την εχει σε τριγωνο , ο αλλος σε τετραγωνο..για ποιον θα πονταρες οτι θα κερδισει την εκλογικη αναμετρηση?
    Μια και σου έχει απαντήσει ήδη ο Δημήτρης, να προσθέσω κάτι που πρέπει να το ξεκαθαρίσεις μέσα σου, αλλά όχι με έναν επιφανειακό τρόπο, όπως γίνεται συνήθως στην αρχή. Να το εμπεδώσεις καλά! Οι πλανήτες και οι όψεις, δεν δημιουργούν τις καταστάσεις. Οι πλανήτες και οι όψεις, λειτουργούν σαν ρολόγια που δείχνουν πότε υπάρχει η τάση να εκδηλωθεί το ένα ή το άλλο γεγονός ή κατάσταση.

    Το προοδευτικό τετράγωνο Σελήνης/Ερμή, τι σου έδειχνε; Πολύ γενικά, ίσως μια χρονική στιγμή που η διανοητική σου κατάσταση θα επηρεαζόταν από την συναισθηματική σου κατάσταση. Για διάφορους , επιμέρους λόγους, που θα μπορούσαν να εξηγηθούν βάσει του προσωπικού σου ωροσκοπίου. Ωστόσο, μια προοδευτική όψη, δεν λέει κάτι σημαντικό από μόνη της. Δεν θα μου έφτανε αυτό, για να δικαιολογήσω την χαμηλότερη αποδοτικότητα στο διάβασμα. Είναι πεπεισμένη πως μια πιο ενδελεχής ματιά στο ωροσκόπιό σου, θα μπορούσε να έχει πιο σημαντικά ευρήματα. Ίσως λιγότερο προφανή, αλλά ουσιωδώς σημαντικότερα. Δεν ξέρω τον χάρη σου, ας υποθέσουμε όμως ότι ο κυβερνήτης του 3ου σου ήταν ο Πλούτωνας και δεχόταν μια δύσκολη όψη από τον transit Ποσειδώνα.
    Θα μπορούσε να βρίσκεσαι κοντά σε κάποια έκλειψη που επηρεάζει τον κυβερνήτη του 3ου σου... Θα μπορούσε να είναι μια περίοδος που κάποιος ανάδρομος έχει θρονιαστεί σε κάποιο ζώδιο του άξονα 3/9... Υπάρχουν πάρα πολλές εκδοχές. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ένα προοδευτικό τετράγωνο (και ιδιαίτερα με τη συμμετοχή της γρήγορης προοδ.Σελήνης ) δεν μπορεί να έχει ορατά αποτελέσματα από μόνο του.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  4. #24

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Αγαπητη μου Κάτια,

    σε ευχαριστω για τον σχολιασμο. Ανέφερα το συγκεκριμενο τετραγωνο οχι για να του επιρριψω ολες τις ευθύνες..αλλα περισσότερο σαν εναν δεικτη χρονικου προσδιορισμου των γενικοτερων τασεων την δεδομενη χρονικη περιοδο. Πιο συγκεκριμένα φανταζομαι οτι το προβλημα με τις επιδοσεις έχει να κανει με το οτι ο προοδευμενος ερμης μου ειναι στν 16 μοιρα στην παρθένο στον 9 οικο και 10 γενεθλιο-δεχόμενος τις πιεσεις απο τον διελαυνοντα κρονο στον τοξοτη, ταυτοχρονα ζορίστηκε κ η γενεθλια σεληνη μ στον τοξοτη στην 14 μοιρα,που ειναι κυβερνητης του 9ου στον 1ο οκο..Απλα υπέθεσα το τετραγωνο της προοδευμενης σεληνης εντεινει τα χαρακτηριστικα των προαναφερθεντων πλανητικων σχεσεων.

    Οσον αφορα στην τασιολογικη ή ντιτερμινιστικη προσεγγιση της αστρολογιας θα αναφερω κατι που μου εκανε τρομερη εντυπωση. Σε μια στατιστικη αναλυση της συναστριας μεγαλου αριθμου ζευγαριων απο τον Paul Westran νομιζω, βρηκε ενα μοτιβο βασει του οποιου μπορει κανεις να προβλεψει με ακριβεια το πότε οι ανθρωποι θα κανουν σχεση και ποτε θα χωρισουν. Βρήκε λοιπον οτι οταν η προοδευμενη αφροδιτη-ηλιος-αρηςτου ενος έκανε οψη τριγωνου ή συνοδου ( με ανοχη το πολυ 2 μοιρων) με τους αντίστοιχους πλανήτες( αφρ-ηλιο-αρη) προοδευμενους ή γενέθλιους του άλλου, τότε ξεκινουσε η σχεση..όσο εφθιναν οι όψεις μεχρι να σταματησουν να υφίστανται..οι σχεση αρχισε να διαλύεται. Επίσης, παρατήρησε οτι οταν οι παραπανω πλανητες του ενός ήταν σε σχεση τετραγωνου με τους αντίστοιχους του άλλου, τότε πάλι το αποτελεσμα ήταν το τελος της σχεσης. Αναρωτήθηκα λοιπόν, για ποιές τασεις και προδιαθεσεις μιλαμε όταν οι πλανήτες μιλανε απο μόνοι τους? Προσωπικα, πιστευω οτι η ελεθερη βουληση είναι μια απο τις δυνατότητες του ανθρωπου, ενος ανθρωπου όμως που αγωνίζεται και διατηρει μια πολυ βαθεια επαφη με τον εαυτό του, που όσο πιο πολυ διεισδύει για να ανακαλυψει τις αναγκες του κυταρου του και της ψυχης του ανόιγει τις δυνατοτητες της επιγνωσης του εαυτου και της κυριαρχιας του επι των πλανητικων κινήσεων. Ακόμα η ανθρωποτητα ως συνολο δεν εχει φτασει σε αυτο το επιπεδο της πνευματικης τελειωσης. Όσο όμως μπαινουμε για τα καλα στην εποχη του υδροχου και τρανταχτουμε απο τις συνεπειες της κρισης που βιωνουμε σε όλα τα επίπεδα,ίσως τοτε η συνεπακόλουθη αφυπνιση να ανοιξει τις πύλες της ελέυθερης βούλησης. Μεχρι τοτε όμως οι πλανητες θα λειτουργουν συμβολικα σαν φορεις καλα παγιωμενων τασεων που αλγοριθμικα καταληγουν σε καθορισμενες συμπεριφορες, πραξεις και γεγονοτα.

  5. #25
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Γεια σου ALEX. Χαίρομαι που συνεχίζεις την ενδιαφέρουσα κουβέντα.

    Καλώς ή κακώς το διαδίκτυο λειτουργεί συχνά σαν «σπασμένο τηλέφωνο» και κάτι που γράφει κάποιος μεταφέρεται όπως το καταλαβαίνει ο καθένας. Υπάρχει λοιπόν πράγματι η στατιστική έρευνα του Paul Westran σε 1300 περιπτώσεις ζευγαριών αλλά αυτή σε καμία περίπτωση δεν μπορεί «να προβλεψει με ακριβεια το πότε οι ανθρωποι θα κανουν σχεση και ποτε θα χωρισουν». Τάσεις δείχνει και τίποτα περισσότερο. Με σύνοδο, αντίθεση και τρίγωνο έχουμε 30-40% περισσότερες πιθανότητες ενώ τετράγωνο και εξάγωνο είναι ουδέτερα. Σημαντικό ποσοστό αλλά δεν σημαίνει ότι με τη σύνοδο είναι σιγουράκι ενώ με το τετράγωνο ξέχασε το.

    Επίσης, κάποια σημεία που χρίζουν προσοχής:

    • Στις περιπτώσεις που μελετήθηκαν, ως επί το πλείστον, δεν ήταν γνωστή η ώρα γέννησης. Συνεπώς δεν ξέρουμε τις γωνίες του χάρτη και τους κυβερνήτες τους. Επίσης δεν ξέρουμε την ακριβή θέση της Σελήνης, γενέθλια και προοδευμένη. Νομίζω καταλαβαίνεις πόσο περιορίζει αυτό την αστρολογική ανάλυση. Θέλω να πω, σωστό είναι να κοιτάξουμε την Αφροδίτη για θέματα σχέσεων αλλά αν ξέραμε και τον κυβερνήτη του 7ου οίκου θα ήταν πολύ καλύτερα.
    • Μια όψη προοδευμένης Αφροδίτης του ενός με το γενέθλιο Ήλιο του άλλου διαρκεί 4 χρόνια κατά μέσο όρο (η έρευνα δείνει 2 μοίρες ανοχή). Είναι μεγάλο διάστημα για να πούμε ότι ξέρουμε ακριβώς πότε θα γίνει η σχέση. Αντίστοιχα, όψεις ανάμεσα σε προοδευμένους πλανήτες μπορούν να κρατήσουν πολύ περισσότερο αν οι πλανήτες έχουν παραπλήσια ταχύτητα.
    • Δεν μπορούμε να λέμε πως όταν η όψη πάψει να υφίσταται, η σχέση διαλύεται. Όλες οι όψεις κάποτε τελειώνουν αλλά υπάρχουν σχέσεις που αντέχουν στο χρόνο. Πιστεύω ότι οι όψεις που αναφέρονται δίνουν το αρχικό έναυσμα αλλά για να υπάρξει διάρκεια πρέπει να υπάρχει η ευρύτερη συνάφεια των δύο ωροσκοπίων και φυσικά η προσωπική προσπάθεια. Οι σχέσεις διαλύονται όταν λείπουν αυτά τα στοιχεία και όχι επειδή ολοκληρώθηκε μια όψη.


    Θα συμφωνήσω ότι ένας άνθρωπος πραγματικά αφυπνισμένος σε κατάσταση «πνευματικής τελείωσης» όπως αναφέρεις δεν έχει ανάγκη να ασχολείται με τις κινήσεις των πλανητών. Αλλά προσωπικά δεν περιμένω καμία αφύπνιση της ανθρωπότητας. Η προσπάθεια είναι ατομική και η εργασία πρέπει να γίνει από τον καθένα στον εαυτό του χωρίς να περιμένει την εποχή του Υδροχόου ή τη συνολική αφύπνιση της ανθρωπότητας.

  6. #26
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Alexνout123, με τα μαθηματικά, τους αλγόριθμους και τις στατιστικές, δεν τα πάω καθόλου καλά. Τα αφήνω στην άκρη λοιπόν, για εκείνους που το έχουν. Οι απόψεις πάνω σε αυτά τα θέματα, είναι όσες και οι αστρολόγοι. Πρακτικά, αν υποθέσουμε πως δεν είχαμε καμία σχέση με την αστρολογία, θα πρέπει να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε και να βουτάμε στη ζωή με τόλμη και αφοβία.
    Τι νόημα έχει η κάθε στατιστική, αν βλέπεις κάποιον που δεν ταιριάζετε αστρολογικά , αλλά χτυπάει η καρδιά σου ; Αν όλα δείχνουν πως η σχέση αυτή δεν οδηγεί πουθενά, θα έχεις τα κότσια να αρνηθείς μια δοκιμή; Νομίζω πως όχι. Υπάρχει πιθανότητα να αποφύγεις έναν έρωτα ,επειδή στο παρακάτω δεν θα πάει καλά; Αν ναι, τότε δεν ήταν έρωτας.

    Το ζήτημα της ελεύθερης βούλησης είναι ένα θέμα που σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Τι σημαίνει
    «ελεύθερη βούληση»; Στο βαθμό που ζούμε στον δυτικό κόσμο, νομίζω πως το συντριπτικό ποσοστό των ανθρώπων ,λειτουργεί μέσα στα πλαίσια της ελεύθερης βούλησης (αν και αυτό , από μόνο του είναι μια άλλη συζήτηση). Εδώ, περιορίζουμε την ελεύθερη βούληση στο στενό ζήτημα της αστρολογίας. Θυμίζει λίγο κάποιον που θέλει να είναι καλός χριστιανός, αλλά όταν τα πράγματα τον ξεβολεύουν, επικαλείται την μετάνοια. Όταν οι επιρροές είναι απογοητευτικές, επικαλούμαστε την ελεύθερη βούληση. Προσωπικά, θα έλεγα πως ακόμα κι αν δεν πιστεύεις πουθενά, είναι καλό να πιστεύεις στην πίστη. Η ενέργεια της πίστης , ως θετική επένδυση, μπορεί να αντικαταστήσει όλες εκείνες τις πλανητικές εύνοιες που δεν έχουμε ή να υπερνικήσει τις όποιες δυσμένειες. «Θαύμα» είναι αυτό που δεν περιμένουμε να γίνει. Μιλώ για τα μικρά θαύματα της ζωής μας, εκείνα που καταφέρνουμε με κόπο και πίστη.

    Δεν είμαι αισιόδοξη για την αφύπνιση της ανθρωπότητας. Βρισκόμαστε στο στάδιο μιας πλήρους ηθικής κατάρρευσης, κάτι που το λέω επειδή στο παρελθόν ο κόσμος είχε άγνοια. Στις μέρες μας η άγνοια έχει περιοριστεί , αλλά ο κόσμος εξακολουθεί να παρουσιάζει τα ίδια συμπτώματα και ίσως χειρότερα. Ένας λύκος που η κρίση τον έκανε πρόβατο, μόλις η κρίση περάσει θα επιστρέψει στην αγέλη του. Ένα πρόβατο που η κρίση τον έκανε λύκο, θα συνεχίσει την αγελαία ζωή του. Όχι αφοριστικά, αλλά ως συντριπτική πλειοψηφία.


    Το προφητικό τραγουδάκι «Μπαίνουμε στον Υδροχόο και θα φύγουν οι Ιχθείς…» , μπορεί να έχει κάποια βάση στις μέρες μας. Θεωρώ πως το διάστημα του Κρόνου (παραδοσιακός κυβερνήτης του Υδροχόου) στον Τοξότη (με τον κοινό κυβερνήτη Ιχθύων/Τοξότη, τον Δία, να συμμετέχει σε όλο αυτό και τους δεσμούς σελήνης από κοντά) και οι συναντήσεις του με τον Ποσειδώνα στην κυριαρχία του, είναι μια καλή ευκαιρία να απαλλαγεί ο κόσμος από πολλές ψευδαισθήσεις, κάτι που το νιώθει κανείς στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα. Απομυθοποιήθηκε πλήρως ο ρόλος της εξουσίας… της θρησκείας… Της μάχης του καλού και του κακού… Βλέπεις γύρω σου ανθρώπους που πιστεύουν στην πίστη, έξω από στενά θρησκευτικά όρια και κανόνες. Από την άλλη, βλέπεις τον φανατισμό , την σκληρότητα και την ηθική υποκρισία. Αυτή η συνάντηση των δύο πλανητών, είναι ένας μικρός θάνατος της Ιχθυακής εποχής, σε επίπεδο αποσαφήνισης του τι είναι λειτουργικό και τι όχι , στα ζητήματα συλλογικής ηθικής και πίστης. Τι αφήνουμε και με τι προχωράμε στο επόμενο στάδιο. Δεν ξέρω αν το επόμενο στάδιο είναι αυτό του Υδροχόου και αν η εποχή του έχει αρχίσει ήδη. Πάντως, ο Κρόνος συνομιλεί και με τους δύο κυβερνήτες του Ιχθύ. Τον μοντέρνο και τον παραδοσιακό. Δεν χωρά αμφιβολία πως οι ηθικές μας αξίες και τα πιστεύω μας, περνούν από συμπληγάδες. Εύχομαι να προκύψει κάτι εποικοδομητικό και όχι απλώς μερικές ακόμα σκοτεινές σελίδες στην νεότερη ιστορία μας.

    Σε αυτή τη ζωή, το μόνο σιγουράκι είναι ο θάνατος.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #27

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Aγαπητέ Αtrapos,

    για μια ακομη φορα ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Πραγματικα απολαμβάνω το γεγονος οτι μου δινεται η ευκαιρία να συζητησω με καταρτισμενους ανθρωπους για την αστρολογια.

    Σε σχεση με την ερευνα, ναι συμφωνω, πολλοι παραγοντες πρεπει να συντρεχουν προς μια ή την αλλη κατευθυνση και ισως τα ωροσκοπια που μελετησε ο Westran έιχαν ώρα να προσέθετε ακομα μια πιθανη σχεση π.χ προοδευμενο 7 οικο με τους προαναφερθεντες πλανητες του αλλου.
    Παρ'ολα αυτα, αν και δεν εχουμε ωρα ως αποτελεσμα να χανουμε αρκετα στοιχεια, για αυτον τον λογο μου φανηκε ακομα πιο εντυπωσιακο το γεγονος οτι βασει της ερευνας το τριγωνοπ.χ ηλιου αφροδιτης, αφροδιτης -αφροδιτης αρη -αφροδιτης εφερνε 2 ανθρωπους κοντα ενω το τετραγωνο σηματοδοτουσε την διασπαση ή πολλες φορες εναν ανεκπληρωτο έρωτα. (η αντιθεση ηλιου αφροδιτης ηταν ευνοικη ενω η αντιθεση αρη αφροδιτη νομιζω λειτουργουσε διασπαστικα). Επσιση ς στη έρευνα του αναφερει οτι όταν η οψη ήταν συγκλινουσα ή και ακριβειας καποιες φορες αυτο ηταν το διαστημα ενεργοποιησης. αν και το τετραγωνο αποτι αναφερει έιναι πιο εντονο κατα την αποκλίνουσα φαση του. Τωρα σε σχέση με το timing, φανταζομαι και τα 2 ωρισκοπια πρέπει να συνυγορουν προς την ιδια κατευθυνση. οι προοδευμενες οψεις της συναστρια δηλαδη, δεν θα λειτουργησουν αν ο χαρτης και των 2 ξεχωριστα δεν δείχνει ενεργοποιιση ερωτικων θεματων την δεδομενη στιγμη.
    Σε σχεση με την μακροβιοτητα της σχεσης, ένας παραγοντας που φαινεται να εχει καποια σημασια, έτσι οπως προκυπτει απο την μελέτη του Westran, έιναι η διατηρηση της οψης για μεγαλο χρονικο διαστημα π.χ προοδευμενη αφροδιτη με προοδευμενη αφροδιτη του άλλου.

    Η εν λόγω ερευνα πάντως μου τραβηξε το ενδιαφερον αλλα σε καμια περιπτωση δεν υιοθετω καποια αποψη, απλα παρατηρω και κανω υποθεσεις. Αντίθετα σέβομαι και εκτιμω την εμπειρία σας!

    Σε σχεση με το κομματι της ελεύθερης βουλησης, εννουσα το εξης: οι πλανητες δειχνουν την πορεια προς μια κατευθυνση. Η παρακολουθηση αυτης της πορειας μεσα απο τη αστρολογια είναι πολυ σημαντικη για την κατανοηση του εαυτου. Κατανοώντας τον εαυτό μας όμως,τοτε αποκτούμε κάποια δύναμη ώστε να μπορεσουμε να ξεπερασουμε και να ανατρέψουμε τις οποιες δυσκολιες,για αυτο και ειναι σημαντικη η παρατηρηση και κατανοηση των πλανητικων κινησεων. Η προσπάθεια είναι ατομικη, η εξέλιξη της ανθρωπότητας ομως που είναι και το ζητουμενο στα πλαισια του συμπαντικου σχεδιου κινειται στα πλαισια μιας συλλογικής προσπαθειας. Μπορει καποιοι ανθρωποι να εχουν επιτυχει την προσωπικη τους αφυπνιση, υπαρχουν όμως η μεριδα ανθρώπων που έχουν αναγκη καποιον τρίτο να τους ανοιξει τον δρομο. Η εποχη του Υδροχοου νομιζω απλα σηματοδοτει αυτην την αναγκαιοτητα της οικουμενικης αλλαγης και της αφυπνισης και δεν μου φαινεται καθολου τυχαια η φημολογουμενη μεταβαση σε αυτην την ''άλλη εποχη'' σε σχεση με το πνευμα της περιοδου που βιωνουμε.

  8. #28

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Kατια μου, με πρόλαβες..τι ειναι ελευθερη βουληση? προσωπικα πιστευω ελευθερη βόυληση ειναι αυτο που λεει το ρητο ο σοφος κυβερνα τα αστρα του, η δυνατοτητα να υπερβουμε τις κατευθύνσεις που υποδηλωνει ο χαρτης μας. Και ποιο το νόημα να γνωριζουμε αστρολογια χωρις την δυνατοτητα αντίδρασης έχοντας αποκτήσει αυτην την γνώση? Ρωταω λοιπον εσένα, του αστρολογους ή τέλος πάντων όσους επαξια την μελετουν:ποσες φορες η προβλεψη ασ πουμε για εναν χωρισμο ή για ένα ατυχημα ή για μια οικονομικη απωλεια δεν επαληθευτηκε απο την ι την ιδια την ζωη? Μονο αν μου πεις οτι ναι, πολλες φορες αλλα δειχνει ο χαρτης αλλα η ζωη τον διαψευδει θα δεχομουν την αποψη οτι χρησιμοποιούμε την ελευθερη βουληση. Ανεφερες τον ερωτα, οπου παλι και εδω εχουμε θεμα ορισμου. Παρόλα αυτα, δεν ειναι ελευθερη βουληση οταν ο χαρτης υποδεικνυει μια σχεση παθους, αυτοκαταστροφης και εμμονης εσυ επιλεγεις να φυγεις εγκαιρως , πριν καταστραφεις? Γιατι, το να πεσεις με τα μουτρα σε μια κατασταση που δν τραβαει, αλλα απο εμμονη και ανασφαλεια επιλεγεις να βιωσεις μια αρρωστη κατασταση ξανα και ξανα αυτο ουτε ερωτας ειναι ουτε γνωση του εαυτου δειχνει. Αυτος δεν ειναι ο ρολος της αστρολογιας? να συνειδητοποιησεις τις εσωτερικες συγκρουσεις ,τα ασυνειδητα τραυματα και τις δυσπροσαρμοστικες συμπεριφορες που σε οδηγουν σε λαθος επιλογες, λαθος ανθρωπους, λαθος τρόπο ζωής? να υπερβεις τα κακως κειμενα του χαρτη?
    Δεν πιστευω οτι εχουμε λιγοτερη αγνοια, πιστευω οτι απο τον συντηρητισμο και την καταπιεση των προηγούμενων γενεων καταληξαμε νομοτελειακα σαν απο δραση αντιδραση στο αλλο ακρο της ελευθεριοτητας της αμφισβητησης καθε αξιας, αναρχικα κοντρα σε καθε συμβαση και περιορισμο. Θα ήθελα να πιστευω όμως οτι μετα την συγχυση, έτσι οπως προκυπτει απο το χασμα του παρελθοντος και του παρόντος έρχεται η αλλαγη που θα συμφιλιωσει το χθες με το σημερα για να κατευθυνθόυμε στο μελλον του Υδροχόυ.Ετσι και αλλιως, η μεταβση απο μια κατασταση σε μια αλλη γίνεται μεσα από μια σύγκρουση, και σιγουρα αυτη η αναμετρηση δεν συντελειται εν μια νυκτι. Εχουμε περιπου 2000χρονια να διανυσουμε

  9. #29
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Αγαπητέ Alex, ελπίζω να μη τα γράφεις όλα αυτά σε εξεταστική περίοδο…

    Αν το πάμε πιο βαθιά, ο έρωτας είναι νεύρωση και το παράδειγμα μπορεί να είναι κακό, αλλά αυτό που ήθελα να τονίσω, είναι ότι πέφτουμε με ευκολία στο λάθος που είναι γλυκό, όσο ο έρωτας.

    Θα διαφωνήσω στο περί άγνοιας και ελευθεριότητας. Δεν είναι κακό να διαφωνούμε. Αντίθετα! Ωστόσο, τόσο η άγνοια , όσο και η ελευθεριότητα, είναι συζητήσιμα ,όσο μιλάμε για τον δυτικό κόσμο. Στον υπόλοιπο κόσμο, η άγνοια καλά κρατεί και η ελευθεριότητα είναι εκτός θέματος. Έχω τη γνώμη πως για να λέμε ότι μπαίνουμε στην εποχή του Υδροχόου, έτσι όπως αυτή περιγράφεται, θα πρέπει να έχουμε φτάσει στο επίπεδο εκείνο που δεν θα χωρίζεται ο κόσμος στον Δυτικό και τον υπόλοιπο.
    Πριν τα 2000 χρόνια, ας κάνουμε υπομονή μέχρι τον νέο συνοδικό κύκλο Δία/Κρόνου στον Υδροχόο, στο τέλος του 2020, μήπως αχνοδούμε κάτι νοητικά ανώτερο. Λέμε τώρα…
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  10. #30

    Re: Προοδευμένος χάρτης, ερώτηση.

    Πιστευεω οτι απλα δεν διαφωνουμε. Γιατι για να διαφωνεις πρεπει να εχεις επιχείρημα. Και η γενια του σημερα μου απλα διελυσε δομες και αξιες χωρις καποια ιδεολογια. Το σεξ καποτε ηταν μια λεξη ταμπου και τωρα έχει καταληξει χομπι στα 13χρονα..Συμφωνω απολυτα στο 2ο που αναφερεισ
    Ναι εχω εξετασεις..και με κρονο συνοδο ουρανο (κυβερνητες 3ου) το μυαλο μου εκτροχιαζεται για πλακα!!

 

 
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads