s
Καύση των νεκρών.. - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 21 to 30 of 46
  1. #21
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Καύση των νεκρών..

    Στην Ινδία όμως, αν δεν απατώμαι, η καύση γίνεται ελεύθερα - σε υπαίθριους, ακάλυπτους χώρους....

    Επίσης δεν γνωρίζω πόσες ημέρες μετά τον θάνατο καίγεται εκεί ο νεκρός. Ένα ήδη μολυσμένο σώμα (σε μία χώρα με πολύ εκτεταμένες πυκνοκατοικημένες και υποβαθμισμένες περιοχές) με την γρήγορη αποσύνθεσή του στο θερμό κλίμα της Ινδίας γίνεται πρώτης τάξεως πηγή μόλυνσης.

    Για το θέμα της καύσης τώρα πιστεύω ότι πρέπει κάθε άτομο να έχει την δυνατότητα να αποφασίζει την «τύχη» του εκ των προτέρων με έγκυρη συμβολαιογραφική πράξη, κάτι σαν διαθήκη ας πούμε.


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  2. #22
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Καύση των νεκρών..

    Quote Originally Posted by Δείμων
    Για το θέμα της καύσης τώρα πιστεύω ότι πρέπει κάθε άτομο να έχει την δυνατότητα να αποφασίζει την «τύχη» του εκ των προτέρων με έγκυρη συμβολαιογραφική πράξη, κάτι σαν διαθήκη ας πούμε.
    Η καυση νομικα θα καταληξει οπως η ευθανασια.2 στρατοπεδα,αλλα αδυνατον να βρεθει μεση λυση.

  3. #23

    Re: Καύση των νεκρών..

    Δε ξερω αν ειμαι υπερ ή κατα της καυσης.. Γιατι ομως η καυση να απαγορευεται δια νομου για τους ορθοδοξους; Θα ηταν προτιμοτερο κατα τη γνωμη μου να υπαρχει ελευθερια επιλογης, οποιος επιθυμει να ταφει ας ταφει κ.ο.κ.
    Μπορειτε να προσφερετε δωρεαν φαγητο σε απορα παιδακια: http://www.thehungersite.com

    - Η αστρολογια σου λεει οτι εξω βρεχει... Αν εσυ βγεις εξω γυμνος ή πολυ καλα ντυμενος με ομπρελλα ειναι δικη σου επιλογη...

    - Η ζωη ειναι μια αυτοεκπληρουμενη προφητεια...

  4. #24
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    2,574

    Re: Καύση των νεκρών..

    Quote Originally Posted by astral_dreamer
    Δε ξερω αν ειμαι υπερ ή κατα της καυσης.. Γιατι ομως η καυση να απαγορευεται δια νομου για τους ορθοδοξους; Θα ηταν προτιμοτερο κατα τη γνωμη μου να υπαρχει ελευθερια επιλογης, οποιος επιθυμει να ταφει ας ταφει κ.ο.κ.
    δια νομου απαγορευεται γενικα στην Ελλαδα η καυση.Για μας τους ορθοδοξους ομως ειναι και θεμα θρησκειας

  5. #25
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Καύση των νεκρών..

    Από όσο γνωρίζω, η καύση πλέον ψηφίστηκε, μπορούμε όλοι να την επιλέξουμε, άσχετα αν ενοχλείται η εκκλησία και το σύστημα γύρω από αυτήν. Εμποδίζεται όμως ακόμη, ουσιαστικά για οικονομικούς λόγους, επειδή δεν έχει δημιουργηθεί εδώ στην Ελλάδα φορέας για την καύση των νεκρών. Πρέπει, όπως παλιά, να πάει το σώμα σε γείτονες χώρες κι΄αυτό κοστίζει πολύ. Βέβαια το εμπόριο γύρω από την ταφή, κοστίζει το ίδιο γενικά νομίζω.

    Προσωπικά είμαι υπέρ της καύσης. Αλλά όπως λέει και το μέλος astral dreamer, είμαι κυρίως υπέρ της ελεύθερης επιλογής, της αυτοδιάθεσής μας. Δεν έχει να κάνει με τη θρησκευτική πίστη όλο αυτό, αλλά με τα συμφέροντα που υπάρχουν γύρω από αυτήν. Ο Ιησούς δεν ασχολήθηκε με το θέμα της καύσης ή της ταφής και δεν νομίζω πως η διδασκαλία Του είχε να κάνει με αυτό. Τα τυπικά θεσπίστηκαν, αιώνες αργότερα, στο όνομά Του, χωρίς την παρουσία Του... Αυτό ίσως πρέπει να μας προβληματίσει όλους.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  6. #26
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Τα βουνα και τ
    Posts
    892

    Re: Καύση των νεκρών..

    Εγω προσωπικα, δεν ειμαι υπερ ή κατα καμμιας μεθοδου. Απλως σκεφτομαι λιγο μελλοντικα. Δηλαδη εαν εφαρμοζοταν παγκοσμιως η καυση των νεκρων (φανταστειτε να ειχε εφαρμοστει πριν 5.000 χρονια), τι θα ειχαν να συλλεξουν, μελετησουν, επεξαργαστουν οι επομενες γενιες;
    Με τι απτα στοιχεια θα μπορουσαμε να ελεγξουμε τα νεκρα κουφαρια για να δημιουργησουμε την ιστορια που θα διδαχθουν τα δισεγγονα και τρισεγγονα μας; Την ανατομια του ανθρωπινου εγκεφαλου; Την ανθρωπολογια; Την παλαιοντολογια;
    Μην ξεχνατε οτι αυτη η θεωρια της καυσης των νεκρων προερχεται απο μια χωρα και πολιτισμο που δεν εχει τιποτα να επιδειξει πλεον και εχει χασει το παρελθον του.

  7. #27
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Καύση των νεκρών..

    Εχεις απολυτο δικιο Αγγελικη!
    Και θα συμφωνησω και με τη κυρια Λιλιαν οσον αφορα στο δικαιωμα της ελευθερης επιλογης.
    Εμενα προσωπικα μου φαινεται πιο ¨σωστο¨ το απο χωμα φτιαχτηκαμε στο χωμα θα επιστρεψουμε, απο τη γη τρεφομαστε τη γη θα τρεψουμε
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  8. #28

    Re: Καύση των νεκρών..

    Εγώ στο ραδιόφωνο το άκουσα μόνο μια φορά, δεν το ξανάκουσα από τότε, μάλλον δεν πολυακούστηκε..
    Είμαι υπέρ, γιατί το βλέπω σαν κάτι τελείως αντι-ματαιόδοξο. Ούτε τη στάχτη κανενός θα ήθελα να κρατήσω, αφού έφυγε έφυγε, δεν έχει νόημα να φροντίσεις τόσο πολύ αυτό που έμεινε αφού είναι άδειο (το σώμα). Αν σκεφτεί κανείς ότι υπάρχουν και φέρετρα πολυτελείας με παπλωματάκι μέσαh: , και ότι άλλα είναι από ξύλο σκούρο, άλλα από ανοιχτόχρωμο, άλλα από φτηνό, άλλα από πανάκριβο! Πιστεύω ότι βοηθάει να ξεκολλάει κανείς από αυτά..
    Θα μπορούσα να πω και ότι τα μνήματα είναι πιο μακάβρια και ότι κάπου μπορεί να φανταστούμε ότι εκεί είναι η νέα κατοικία και αυτό είναι μια σκέψη που κάνει κακό και μεγαλώνει την αίσθηση απώλειας. Αλλά εντάξει, δε νομίζω ότι η καύση θα έκανε αυτή την αίσθηση μικρότερη, σε καμία περίπτωση..

  9. #29
    Join Date
    Nov 2005
    Όνομα:
    Κυριακή
    Location
    αλλου κι αλλου...
    Posts
    872

    Re: Καύση των νεκρών..

    Quote Originally Posted by Αγγελικη
    Εγω προσωπικα, δεν ειμαι υπερ ή κατα καμμιας μεθοδου. Απλως σκεφτομαι λιγο μελλοντικα. Δηλαδη εαν εφαρμοζοταν παγκοσμιως η καυση των νεκρων (φανταστειτε να ειχε εφαρμοστει πριν 5.000 χρονια), τι θα ειχαν να συλλεξουν, μελετησουν, επεξαργαστουν οι επομενες γενιες;
    Με τι απτα στοιχεια θα μπορουσαμε να ελεγξουμε τα νεκρα κουφαρια για να δημιουργησουμε την ιστορια που θα διδαχθουν τα δισεγγονα και τρισεγγονα μας; Την ανατομια του ανθρωπινου εγκεφαλου; Την ανθρωπολογια; Την παλαιοντολογια;
    Μην ξεχνατε οτι αυτη η θεωρια της καυσης των νεκρων προερχεται απο μια χωρα και πολιτισμο που δεν εχει τιποτα να επιδειξει πλεον και εχει χασει το παρελθον του.
    Αγγελικη θα διαφωνησω πληρως μαζι σου. Σε 5000 χρονια απο τωρα, με βαση την συγχρονη επιστημη, θα υπαρχουν ολα τα στοιχεια που χρειαζεται ενας επιστημονας για να μελετησει το θεμα που τον ενδιαφερει. Δεν αποκλειεται κιολας να νομοθετηθει στο -οχι μακρυνο μελλον, η υποχρεωση να δινει καθε ανθρωπος δειγμα του dna του, για αποθηκευση σε μια τεραστια τραπεζα γενετικων δεδομενων.
    Απο κει και περα, επειδη ηδη υπαρχει μεγαλο προβλημα με τον κορεσμο των χωρων ταφης, και την οικονομικη εκμεταλλευση του θεματος, εγω ειμαι υπερ της καυσης, ως δυνατοτητας επιλογης.
    Ο συγχρονος τροπος αλλωστε, αποκλειει τις επιπτωσεις στην δημοσια υγεια και στο περιβαλλον.
    Τωρα, για το αν προηλθαμε απο το χωμα και σ αυτο θα πρεπει να επιστρεψουμε, επιτρεψτε μου το εξης: Ωραια η μυθολογια καθε λαου ή θρησκειας, οσο θυμομαστε οτι, ειναι απλως μυθολογια.......
    Ονειρευόμουν απέραντες θάλασσες και ανοιχτούς ορίζοντες...
    ... οταν αρχισε να χτυπαει το ξυπνητήρι....

  10. #30
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    248

    Re: Καύση των νεκρών..

    καλησπέρα, ναι παιδιά το άκουσα και εγω η καύση των νεκρών ψηφίστηκε πριν λίγους μηνες δεν ειναι μόνο για τους αλλοδαπούς αλλά για οσους θέλουν και οι ορθόδοξοι αν θέλουν μπορούν να το κάνουν απλά αν δεν απατώμαι δεν έχουν ακόμα φτιάξει τους ειδικούς χώρους για την καύση ...
    η άποψη μου ειναι θετική προς την καυση ...δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην επιλογή μας για τον άλλο κόσμο ...αν θα μας φάνε τα σκουλήκια ή αν θα γίνουμε στάχτυ ειναι το πρόβλημα ? εγω πάντως θα προτιμούσα να γίνω στάχτυ παρα να με φάνε τα σκουλήκια...
    ξέρεις και για τους αγαπημένους μου θα προτιμούσα να είχα λίγη στάχτυ τους μαζί μου , σε ενα μπουκαλάκι στο σπίτι μου...δεν ξέρω πως ακούγεται αυτο που σας γράφω αλλά εμένα μου ακούγεται πολύ καλά!!!

 

 
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads