s
Απλανείς αστέρες (fixed stars) - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast
Results 21 to 30 of 54
  1. #21
    Join Date
    Dec 2005
    Όνομα:
    Silia
    Location
    Αθήνα και μ'αρέσει!!
    Posts
    474

    Re: Απλανείς αστέρες (fixed stars)

    Αγαπητέ ScP,

    νομίζω πως έχω αρκετά καλό λόγο..

    Τους απλανείς αστέρες τους ήξερα απλώς ως άστρα. Γνωρίζω αρκετά από τα ονόματά τους, γιατί μικρή έλαβα δώρο ένα τηλεσκόπιο. (ιδανικό για τις νύχτες του καλοκαιριού, πίστεψέ με!!)

    Στο δια ταύτα..

    Δεν είχα ξανακούσει τη θεωρία αυτή (ότι οι απλανείς αστέρες δηλαδή επηρεάζουν είτε με διελεύσεις είτε από γενέθλιο..). Και θα ήθελα να την καταλάβω.. Όπως επίσης δεν γνώριζα για τις κρίσιμες μοίρες του ζωδιακού, θέμα για το οποίο διάβασα σε κάποιο άλλο σημείο του forum και αμέσως άρχισα τους υπολογισμούς.

    Σε σχετικό link που παρατέθηκε πιο πάνω πήγα και εκεί ουσιαστικά κατάλαβα ότι αυτά που ήξερα ως άστρα που συμμετείχαν απλώς σε αστρικούς σχηματισμούς, ήταν τελικά οι λεγόμενοι απλανείς!!

    Αυτά.. Θεωρώ σε κάλυψα..

    Φιλικά και Γιορτινά,

    may..

  2. #22
    Join Date
    Dec 2005
    Όνομα:
    Silia
    Location
    Αθήνα και μ'αρέσει!!
    Posts
    474

    Re: Απλανείς αστέρες (fixed stars)

    Ή μήπως δε σε κάλυψα;;

    Φιλικά και Γιορτινά..

    may..

  3. #23
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    37

    Re: Απλανείς αστέρες (fixed stars)

    μπορειτε σας παρακαλω πολυ να μου πειτε αυτοι οι απλανης αστερες σε ποια ζωδια ειναι και σε ποιες μοιρες θα ειναι μεγαλη μου χαρα να μαθω αυτα το συντομοτερο ευχαριστω καλη συνεχεια!!!!!

  4. #24

    Re: Απλανείς αστέρες (fixed stars)

    Πάρα πολύ ενδιαφέρον!!!Κύριε Αντωνίου ευχαριστούμε που κάθε φορά μας θυμίζετε ότι η αστρολογία ειναι μια αστείρευτη πηγή γνώσης!!:bigsmile:

    Y.Γ Αν κατάλαβα καλά, σε γενικές γραμμές, οταν οι αστέρες κανουν συνοδο με Σελήνη η Κρόνο μας δείχνουν την αρνητική τους πλευρά.Διορθώστε με αν κάνω λάθος:unsure:

    Ευχαριστώ και πάλι!!

  5. #25
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Aθηνα-GR&Αιγυπτος
    Posts
    51

    Re: Απλανείς αστέρες (fixed stars)

    πως θα μπορουσα να μαθω τους δικους μου απλανεις αστερες και τι ακριβως προκαλουν αυτοι ,σε σχεση με τους πλανητες μου ,στην ζωη μου γενικοτερα?

  6. #26
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Απλανείς αστέρες (fixed stars)

    Αγαπητά μέλη

    Το συγκεκριμένο άρθρο αναφέρει κάποιους ενδεικτικά απλανείς αστέρες. Οι αστέρες αυτοί, δεν κινούνται γρήγορα, αλλά μετακινούνται ανά 75 περίπου χρόνια μία μοίρα. Επομένως κατέχουν μία σχετικά σταθερή σχέση στο ζωδιακό για όλους της ίδιας γενιάς.
    Επειδή γνωρίζω πως η ομάδα του φόρουμ ετοιμάζει εκτενές άρθρο για τους απλανείς και θα αναφέρονται οι θέσεις τους, σας παρακαλώ να κάνετε υπομονή. Εκεί θα δείτε αν κάποιοι απλανείς είναι σε σύνοδο με πλανήτη σας γενέθλιο ή ακμή. Μετρά η σύνοδος και έχουν μικρή ανοχή, ελάχιστη συχνά, επειδή η κίνησή τους είναι, όπως εξήγησα, πολύ αργή.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  7. #27

    Re: Απλανείς αστέρες (fixed stars)

    Quote Originally Posted by ¶κης Αντωνίου View Post
    Αν νομιζεις πως στα σαιτ του εξωτερικου θα βρεις την γνωση μαλλον απατασε οικτρα. Καποιες τυποποιημενες απαντησουλες ισα - ισα για να γεμιζουν οι σελιδες. Εδω τουλαχιστον ολοι οι συναδελφοι παρεχουμε ισως οχι τοσο ποσοτητα, αλλα σιγουρα πολυ ποιοτητα!!!
    ¶κη,

    Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο σου, πράγματι είναι γοητευτικό και συνάμα λυτρωτικό να βλέπεις πώς οι απλανείς αστέρες παίζουν κι αυτοί το ρόλο τους στο κοσμικό και το ανθρώπινο γίγνεσθαι.
    Ωστόσο γιατί αποκλείεις τα site του εξωτερικού ως πρόσθετη πηγή γνώσης-πληροφόρησης? Ίσα-ίσα με έρευνα μερικών ωρών έχω βρεί άπειρες και ποιοτικές πληροφορίες για σχεδόν κάθε τομέα της αστρολογίας.
    Εντάξει, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, και γι' αυτό πρέπει να είναι κανείς προσεκτικός.
    Πάντως ο "facies" δεν αναφέρεται πουθενά ως απλανής αστέρας, αλλά ως "nebula-νεφέλωμα" ή "cluster-αστρικό σμήνος" που βρίσκεται στο πρόσωπο (face) του Τοξότη (archer). Το site είναι το http://www.winshop.com.au/annew/Facies.html . Είναι αξιόπιστο;

    Επίσης κάτι άλλο που με προβλημάτισε είναι ότι εννοείς πως όλοι οι απλανείς αστέρες έχουν όλοι την ίδια ταχύτητα μετακίνησης (...0.50΄23΄΄ ανά έτος, δηλαδή κάθε 72 έτη προχωρούν περίπου 1 μοίρα...). Μου φαίνεται πολύ πιο λογικό να έχουν διαφορετικές ταχύτητες, ανάλογα με το μέγεθός τους ή την απόστασή τους από τον Ήλιο, και όχι ίδιες.
    Θα μου φαινόταν επίσης πιο κοντά στην αλήθεια αν μετακινούνταν 1 μοίρα σε λχ 720 χρόνια ή 7.200 χρόνια, ή 72.000 χρόνια. Τα 72 χρόνια μου φαίνονται πολύ λίγα για τόσο μεγάλη μετατόπιση. Μήπως πρόκεται για τυπογραφικό λάθος;

    Φιλικά,
    enastros
    "Aστέρας εισαθρείς. Aστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίσ΄ όμμασιν εις σε βλέπω"
    Πλάτων.

  8. #28
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Κωστής
    Location
    Δουβλίνο
    Posts
    2,027

    Re: Απλανείς αστέρες (fixed stars)

    Μια μικρή διευκρίνηση αγαπητέ φίλε. Σύντομα θα υπάρχει ένα άρθρο για τους απλανείς όσο γίνεται πιο ενημερωτικό από την ομάδα των editors του myhoroscope που όσοι το παρακολουθούν γνωρίζουν ότι είναι ενημερωτικός αστρολογικός ιστοχώρος και όχι κάποιου "επαγγελματία" φαμφαρώνου που κραυγάζει για επιστημονικότητες και άλλα ευτράπελα της αστρολογίας.

    Το συγκεκριμένο άρθρο που διαβάσατε γραμμένο από συγγραφέα που παλιότερα συνεργαζόταν μαζί μας αλλά πλέον όχι εκφράζει τις απόψεις του και ΜΟΝΟ και εμένα προσωπικά που είμαι αμφισβητίας της αστρολογίας και περισσότερο ορθολογιστής με βρίσκουν κάθετο οι δογματικές απόψεις όπως βέβαια και τον ιδιοκτήτη και δημιουργό αυτού του αστρολογικού χώρου όσο και αυτό μπορεί να έρχεται σε σύγκρουση με την ομάδα των αστρολόγων του myhoroscope ή άλλους γνώστες ή μη της αστρολογίας.

    Να είστε καλά
    Γίνετε φίλοι μας στη νέα μας σελίδα στο Facebook



    Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ακολουθείτε τους όρους χρήσης του site - forum που είστε μέλος και έχετε αποδεχθεί κατά την εγγραφή σας.

  9. #29

    Re: Απλανείς αστέρες (fixed stars)

    Ευχαριστώ για την απάντηση Dell Piero,

    Με πληροφόρησες για πράγματα που δεν ήξερα. Καταλαβαίνω ότι είσαι ορθολογιστής. Αλλά...γιατί είσαι αμφισβητίας της Αστρολογίας;

    enastros
    "Aστέρας εισαθρείς. Aστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίσ΄ όμμασιν εις σε βλέπω"
    Πλάτων.

  10. #30
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Κωστής
    Location
    Δουβλίνο
    Posts
    2,027

    Re: Απλανείς αστέρες (fixed stars)

    Δεν είναι το κατάλληλο τόπικ για να σου πω. Αυτό μιλάει για απλανείς αστέρες. Αν υπάρξει κάποτε ανάλογο ίσως γράψω. Προφανώς για να σου δώσω μια ιδέα... μάλλον επειδή μέσα από αυτό το σάιτ όπου ήταν και η πρώτη μου επαφή με την αστρολογία, "ειδικοί" και ειδικοί αστρολόγοι που πέρασαν ή έχουν παραμείνει με τα γραπτά που αφήνουν πίσω τους και με το φανατισμό τους με έκαναν να αμφισβητώ πολλά. Και που να δεις και αλλού τι γίνεται;
    Οπότε μελέτη στα γραφάς και όχι πίστευε και μη ερεύνα :bigsmile:
    Γίνετε φίλοι μας στη νέα μας σελίδα στο Facebook



    Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ακολουθείτε τους όρους χρήσης του site - forum που είστε μέλος και έχετε αποδεχθεί κατά την εγγραφή σας.

 

 
Page 3 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads