s
Η καταστροφή της Ιαπωνίας από αστρολογικό πρίσμα - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 30 of 34
  1. #21
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Χρήστος
    Location
    Αθήνα
    Posts
    962

    Re: Η καταστροφή της Ιαπωνίας από αστρολογικό πρίσμα

    Quote Originally Posted by taurine View Post
    Κύριε ¶ρχο,
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου...
    Η σεισμικότητα, μπορούν να ελεχγεί και από έναν 8ο σε συνδυασμό με εξοκρόνιους σε δύσκολη θέση στα γήινα?
    Ευχαριστώ.
    Ναι θα μπορούσε άνετα. Πάντα όμως στο πλαίσιο ότι το υποστηρίζουν το θέμα και άλλοι πλανήτες και θέσεις. Να πούμε επίσης ότι ο σεισμός σαν γεγονός είναι πολύ σύνηθες αυτό που προσπαθούμε να καταλάβουμε είναι πότε συμβαίνουν οι μεγάλοι σεισμοί.
    [I]Στο τέλος να έχετε ζήσει αυτά που θέλετε και αξίζετε!

  2. #22
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Η καταστροφή της Ιαπωνίας από αστρολογικό πρίσμα

    Quote Originally Posted by Χρήστος ¶ρχος View Post
    Ναι θα μπορούσε άνετα. Πάντα όμως στο πλαίσιο ότι το υποστηρίζουν το θέμα και άλλοι πλανήτες και θέσεις. Να πούμε επίσης ότι ο σεισμός σαν γεγονός είναι πολύ σύνηθες αυτό που προσπαθούμε να καταλάβουμε είναι πότε συμβαίνουν οι μεγάλοι σεισμοί.
    Σας ευχαριστώ για την απάντηση.
    Είχα στο νού μου τους σεισμούς του 99, σε Ελλάδα και Τουρκία, οι οποίοι είχαν συμβει κάτω από την επιρροή των εκλειψεων στον άξονα Λέοντα - Υδροχόου, με Κρόνο σε Ταύρο, Ουρανό / Ποσειδώνα σε Υδροχόο και διάφορα άλλα "ωραία"...

    Καλό σας βράδυ.
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  3. #23

    Re: Η καταστροφή της Ιαπωνίας από αστρολογικό πρίσμα

    Μόλις διάβασα το σημαντικό άρθρο του Κ.¶ρχου και το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον.Για μένα που τώρα μαθαίνω αστρολογία είναι πολύ βοηθητικό.Να τολμήσω να μαντέψω οτι τώρα που διελαύνει ο Πλούτωνας απο τον ωροσκόπο της Ιαπωνίας ,ίσως η χώρα υποστεί τεράστιο πλήγμα ως προς την εικόνα της αλλά και ανυπολόγιστες καταστροφές από βαρύ θανατικό.Και εύχομαι κι εγώ να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι.Μέσα απ'αυτή τη βιβλική καταστροφή να σκεφτούμε πόσο ασήμαντοι είμαστε και ταυτόχρονα πόσο σημαντικοί όταν καταφέρουμε να δώσουμε όση αγάπη μας περισεύει όπου και σε όποιον τη χρειάζεται.Καλό ταξίδι σε όσους έφυγαν,κουράγιο και υπομονή σε όσους έμειναν.

  4. #24

    Re: Η καταστροφή της Ιαπωνίας από αστρολογικό πρίσμα

    φιλε Ατραπος ωραιο το σχολιο σου. Σε πολλα συμφωνω αλλα εχω καποιες ενστασεις.

    Quote Originally Posted by Atrapos View Post
    Από την αρχαιότητα οι αστρολόγοι προσπαθούσαν να φτάσουν σε τέτοιες προβλέψεις, νομίζω χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.
    Ναι, η αστρολογικη γνωση του ανθρωπου προς το παρον δεν μπορεσε να προβλεψει με ακριβεια τοπου και χρονου τετοιες καταστροφες. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι η Αστρολογια δεν μπορει να το κανει. Απλα η ανθρωπινη γνωση για την αστρολογια ειναι ακομα περιορισμενη.

    Παντως μπορουν να προβλεφθουν μεγαλες καταστροφες σε ενα γενικοτερο πλαισιο και οχι συγκεκριμενα. Πχ ξερουμε οτι τετοια φαινομενα ειναι αναμενομενα την περιοδο που εχουμε τετραγωνο Ουρανου-Πλουτωνα σε ζωδιο γης. Απλα δεν ξερουμε με ακριβεια που και ποτε.

    Quote Originally Posted by Atrapos View Post
    Μήπως λοιπόν θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι τέτοιες καταστροφές απλά ξεπερνάνε τα όρια της αστρολογίας;

    .....Για να συνοψίσω κλείνοντας, πιστεύω ότι η αστρολογία
    - είναι ανθρώπινο δημιούργημα κι έτσι έχει τους περιορισμούς της
    Νομιζω οτι η αστρολογια παει πολυ περα απο τα ανθρωπινα ακομα και τα γηινα. Στο βαθος της η αστρολογια μελετα την αλληλεπιδραση υλικων κυριως φαινομενων στον χωροχρονο - κι οχι μονο σε πλανητικο επιπεδο. Ηδη υπαρχουν αστρολογικες σχολες σκεψης που ερευνουν ποια θα ειναι η αστρολογικη υποσταση ενος ανθρωπου που θα κατοικει πχ στον Αρη. Αλλωστε η αστρολογια μπορεσε και μιλησε σωστα και για το παρελθον της ανθρωπινης ιστοριας. Πχ προεβλεψε την εποχη του Χριστανισμου, εποχη των Ιχθυων.

    Οπως το εχω ξαναπει και σε αλλα ποστ μου (Αστρολογία για όλους - View Single Post - Σχόλιο για το άρθρο "΄Μοίρα ή ελεύθερη βούληση") κατα τη γνωμη μου η Αστρολογια τα περικλειει ΟΛΑ. Και σε επιπεδο χωρου και σε επιπεδο χρονου. Απο μια φιλοσοφικη σκοπια μπορω να πω οτι παει περα απο το πεπερασμενο και το θνητο αρα περα και απο τον ανθρωπο.

    Quote Originally Posted by Atrapos View Post
    και μόνο το γεγονός ότι το ναδίρ του ωροσκοπίου δεν δέχεται κάποια δύσκολη διέλευση / όψη είναι αρκετό για να αποκλείσει κάποιος αστρολόγος τη πιθανότητα σεισμού, πόσο μάλλον μιας τέτοιας καταστροφής.
    Φυσικα μια τετοια καταστροφη δεν φαινεται ντε και καλα απο το Ναδιρ. Μπορει ωραιοτατα να φανει και απο αλλου πχ οψεις που δεχεται ο Κρονος (θεμελια) ή χτυπηματα του διελ. Πλουτωνα (μοιραια γεγονοτα ευρειας κλιμακας) σε καιρια σημεια του ωροσκοπιου κλπ. Μαλιστα στο ποστ μου πιο πανω (#7) υπονοησα οτι οι διελ. Πλουτωνας και Ουρανος χτυπουν την εποχη αυτη τον αναδρ. προοδ. Ωροσκοπο της Ιαπωνιας στις 2 αιγοκερω.

    Quote Originally Posted by Atrapos View Post
    κατά την ταπεινή μου γνώμη ένα τέτοιο γεγονός θα έπρεπε να φαίνεται από τα βασικά στοιχεία ενός χάρτη (10 πλανήτες, 5-6 όψεις, διελεύσεις & πρόοδοι).
    Όταν ερχόμαστε εκ των υστέρων να εξηγήσουμε ένα γεγονός από τους αστεροειδείς, τα μεσοδιαστήματα, τα ημιτετράγωνα κλπ είναι σίγουρο ότι κάτι θα βρούμε αλλά προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτικός.
    Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με την τοποθετηση σου αυτη. Τα βασικα ειναι ....βασικα! Και πρεπει να μας λενε πραγματα. Το να χρησιμοποιουμε περιεργες και "πρωτοπορες" μεθοδους (αστεροειδεις, μεσοδιαστηματα, υποθετικους (!) πλανητες κλπ) για να δικαιολογησουμε την ελλειπη γνωση μας ειναι κατι που δεν μου αρεσει.

    Σαφως και χρειαζεται να ανοιξουμε νεους δρομους στην αστρολογικη ερευνα αλλα προς το παρον επειδη ειναι σε πειραματικο σταδιο, ας μην βασιζομαστε τοσο πολυ σε αυτες τις μεθοδους και ας μην τις υπερτιμουμε.

    Quote Originally Posted by Atrapos View Post
    Όταν η Ιαπωνία έκανε την επίθεση στο Pearl Harbour στις 7/12/1941
    Σε ποιον χαρτη της Ιαπωνιας αναφερεσε? Στον ιδιο που εδωσε και ο κος Αρχος? Μηπως υπαρχει καποιος αλλος χαρτης της Ιαπωνιας που να μας μιλαει πιο ξεκαθαρα?....

  5. #25

    Re: Η καταστροφή της Ιαπωνίας από αστρολογικό πρίσμα

    Ειμαι πολυ διστακτικη στο να παιρνω σοβαρα χαρτες που αφορουν χωρες.Εδω πολυ συχνα πεφτουμε εξω για ανθρωπους επειδη εχουν καταγραφει ακομα και ενα τεταρτο πριν η μετα απο την ωρα γεννησης τους και ομως αυτο αλλαζει καποια δεδομενα .

    Ετσι θεωρω καπως δυσκολο να βρουμε ποτε η Ιαπωνια "ξεκινησε" σαν χωρα .Θεωρω παρακινδυνευμενο να λεμε αυθαιρετα μια ημερομηνια (δεν αναφερομαι μονο στο συγκεγκριμενο αρθρο αλλα γενικοτερα στα αρθρα που αφορουν χωρες).

    Ιστορικα η Ιαπωνια υπαρχει χιλιαδες χρονια και καταγραφει την ιστορια της σαν Ιαπωνια στα αυτοκρατορικα αρχεια απο τον 9ο -10ο αιωνα .Που σημαινει οτι οι Ιαπωνες ειχαν την απο πολυ πιο πριν οτι αποτελουν ενα συνολο ανθρωπων που εχει ενα κοινο τοπο ,μια κοινη γλωσσα και μια κοινη καταγωγη .Σε τετοια κρατη ειναι πολυ δυσκολο να βρουμε την γενεθλια ημερομηνια τους και με ακριβεια να δωσουμε μεσω χαρτη γεγονοτα .(γι αυτο πιστευω οτι οι περισσοτεροι αστρολογοι αστοχουν στο να δωσουν σωστες προβλεψεις σχετικα με τα κρατη τις περισσοτερες φορες).

    Συνηθως χρησιμοποιειτε μια μεγαλη αλλαγη στα πολιτικα πραγματα ,μια επανασταση η μια απελευθερωση ως "νεος" γενεθλιος χαρτης,αλλα δεν νομιζω οτι λειτουργει 100% τα 100% ετσι .Πιστευω οτι θα λειτουργουσε μονο αν επαυε να ισχυει με την ονομασια "Ιαπωνια".

    Παραδειγμα ,δεν εχει νοημα να εξεταζουμε τον γενεθλιο χαρτη της Τουρκιας απο την εποχη που ηταν Οθωμανικη αυτοκρατορια .Γιατι πλεον δεν υφισταται ως τετοια.Ομως δεν μπορουμε να εξετασουμε το χαρτη της Γαλλιας απο την επανασταση ως κατι το "νεο" γιατι απλουστατα αλλαξε "κυβερνητικα" για ενα διαστημα (γιατι πολυ γρηγορα η Γαλλια ξαναγυρισε στην Βασιλεια ,για να την ξαναριξει με λιγοτερο εντυπωσιακο τροπο μολις στα τελη του 19ο αιωνα).

    Μπορουμε να βρουμε ακριβεις ημερομηνιες για νεα κρατη οπως το Κοσσοβο το οποιο δεν υπηρξε ποτε σαν οντοτητα προηγουμενως και να παρουμε την συνθηκη ανεξαρτησιας του απο την Σερβια ως ημερομηνια γεννηση του .

    Σε χωρες οπως η δικη μας που ειχαν αποικιες στην αρχαιοτητα μετα κατακτηθηκαμε απο αλλους λαους (ρωμαιους,περασαμε επειτα στην δικαιοδοσια του Βυζαντιου αργοτερα στην οθωμανικη αυτοκρατορια ) πρεπει να εξεταστει κατα ποσο η χωρα εχει "εξαφανιστει " και "κατασκευαστει " ξανα απο την αρχη το 1830.Θελω να πω οτι ειναι γνωστο οτι την περιοδο της Οθωμανικης αυτοκρατοριας ,οι περιοχες αυτες ηταν χωρισμενες σε μιλετια με βαση την θρησκεια που ειχε καθε κατακτημενη χωρα αρα υπηρχε μαι υποτυπωδης οργανωση και αισθηση οτι αποτελουμε ξεχωριστο ,υποδουλο εθνος .Ενω την εποχη του Βυζαντιου οι περιοχες στην Ελλαδα ειχαν λιγο -πολυ "κοπει " και μοιραστει στο μεγαλυτερο κομματι της σε Ενετους που κυβερνουσαν με το δυτικο φεουδαρχικο συστημα εκει πρεπει να δουμε αν ο λαος ειχε ακομα συναισθηση που ανηκει "εθνικα" .Αν δεν ειχε συναισθηση ,θα πρεπει να παρουμε ως αρχη την εποχη που αρχιζει να ξεχωριζει την ιδιαιτεροτητα του απο της αλλες κατακτημενες χωρες της αυτοκρατοριας ως "νεα" αρχη .

    Θελω να πω οτι δεν αρκει ενας πολεμος ,μια πολιτικη αναταραχη η αποφαση για να πουμε "ιδου ο νεος χαρτης " .Πρεπει η χωρα να εχει εξαφανιστει τελειως,οι ανθρωποι να εχουν "ξεχασει " η "χασει" κομματια απο την προηγουμενη κατασταση τους και να συμφωνησουν οτι "τωρα ξεκινα κατι νεο".

    Η Ιαπωνια παρα τους πολεμους και την κατακτηση απο την Κινα δεν νομιζω να εχασε ποτε την ταυτοτητα της ,ετσι πρεπει να ψαξουμε, κατα την γνωμη μου ,μια ημερομηνια πολυ πιο πισω .

  6. #26
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Η καταστροφή της Ιαπωνίας από αστρολογικό πρίσμα

    Καλημέρα Jupiterious
    και σε ευχαριστώ που βρήκες το σχόλιο μου καταρχήν ωραίο. Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα θέματα που βάζεις χωρίς να κάνω παραθέσεις, που νομίζω είναι προφανείς:
    Θα επιμείνω ότι η αστρολογία είναι ανθρώπινο δημιούργημα. Οι νόμοι του σύμπαντος σε υλικό και πνευματικό επίπεδο είναι κάτι πολύ παραπάνω κι εμείς απλά προσπαθούμε να τους κατανοήσουμε. Η αστρολογία είναι απλά μια μέθοδος, ένα εργαλείο που έχουμε δημιουργήσει για τον σκοπό αυτό. Ίσως κάποτε ο άνθρωπος να είχε μεγαλύτερη κατανόηση για το σύμπαν και σήμερα ένα μεγάλο μέρος της γνώσης εκείνης να έχει χαθεί. Αλλά αυτήν την γνώση έχουμε και αυτήν την αστρολογία ασκούμε. Αυτή η αστρολογία λοιπόν έχει πολλούς περιορισμούς. Εσύ μπορεί να θεωρείς ότι η αστρολογική γνώση έχει πολλούς περιορισμούς ενώ η αστρολογία είναι τέλεια. Εγώ πιστεύω ότι το σύμπαν είναι τέλειο, η αστρολογία έχει τους περιορισμούς του δημιουργού της, δηλαδή του ανθρώπου.
    Δεν θέλω να εκφράσω τη γνώμη μου για την «αστρολογική υπόσταση ενός ανθρώπου που θα κατοικεί π.χ. στον ¶ρη» γιατί θα ξεφύγω από τη δεοντολογία της καλής επικοινωνίας. Ωστόσο μπορώ να πω ότι με μπερδεύεις σχετικά με το τι πιστεύεις. Στην παραπομπή που κάνεις σε σχόλια σου σε άλλο άρθρο αναφέρεις ότι ο ζωδιακός κύκλος (άρα και η αστρολογία) αναφέρεται μόνο στο υλικό επίπεδο. Τώρα γράφεις ότι η αστρολογία πάει πολύ πέρα από τα ανθρώπινα και τα γήινα και τα περικλείει όλα. Είναι θεμιτό να έχεις αναθεωρήσει την άποψη σου αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί κάνεις παραπομπή στο προηγούμενο σχόλιο σου. Εγώ πιστεύω ότι αν πρόκειται κάποια στιγμή να κατανοήσουμε το ΟΛΟ, μέσα από την αστρολογία ή όπως αλλιώς το καταφέρουμε, θα πρέπει να ξεφύγουμε από το υλικό επίπεδο. Στο επίπεδο αυτό υπάρχουν πολλοί περιορισμοί και η αστρολογία που ασκούμε είναι μοιραία ημιτελής.
    Δεν ξέρω που αναφέρεσαι όταν λες ότι η αστρολογία πρόβλεψε την εποχή του Χριστιανισμού. Νομίζω οι αρχαίοι αστρολόγοι ασχολιόταν με πολύ πιο πεζά θέματα. Το ότι κατάφεραν να καταλάβουν τη μετάπτωση των ισημερινών και συνεπώς την έναρξη της «εποχής των Ιχθύων» απέχει πολύ από το να λέμε ότι προέβλεψαν την εποχή του Χριστιανισμού.
    Αναφέρεσαι στο τετράγωνο Ουρανού – Πλούτωνα. Αυτό το τετράγωνο σήμερα έχει μια ανοχή σχεδόν 8 μοίρες. Αν αφήνεις τέτοια ανοχή στις διελεύσεις αργών πλανητών μιλάμε για μια περίοδο μισής δεκαετίας, όπου μπορείς να εξηγήσεις τα πάντα αλλά χωρίς να προβλέψεις τίποτα.
    Σχετικά με την άποψη μου για τον ρόλο του Ναδίρ στους σεισμούς, νομίζω το εξήγησα παραπάνω. Το ζήτημα που τέθηκε είναι η πρόβλεψη και το Ναδίρ είναι πιστεύω το πρώτο που θα κοιτάξει κάποιος. Αν εσύ έχεις μελετήσει το θέμα κι έχεις καταλήξει ότι ένα «χτύπημα» του Πλούτωνα και Ουρανού στο ανάδρομο προοδευτικό Ωροσκόπο δείχνει σεισμό, τότε μπορώ να πάω πάσο. Υποθέτω όμως ότι το ίδιο θα μπορούσε να υποστηρίξει κάποιος και για τον κανονικό προοδευτικό Ωροσκόπο, η για το ανάδρομο & κανονικό προοδευτικό Μεσουράνημα και πάει λέγοντας. Όλα αυτά είναι τελείως υποθετικά.
    Σχετικά με τον χάρτη της Ιαπωνίας, ίσως έπρεπε να το είχα διευκρινίσει, αλλά θεώρησα αυτονόητο ότι αναφέρομαι στον ίδιο χάρτη. Αλλιώς θα έλεγα ότι ο χάρτης που χρησιμοποιεί δεν είναι σωστός.

    Φιλικά

    Δημήτρης Αντωνιάδης

  7. #27
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Η καταστροφή της Ιαπωνίας από αστρολογικό πρίσμα

    Αγαπητή hattie23

    Το πρόβλημα που βάζεις αποτελεί μεγάλη «πληγή» για την πολιτική αστρολογία και εύκολα θα μπορούσε κάποιος να συμφωνήσει με τις απόψεις σου. Ωστόσο αυτό σημαίνει ότι θα έπρεπε να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με την πολιτική αστρολογία.

    Ιδανικά θα θέλαμε να έχουμε έναν αστρολογικό χάρτη για την «αρχαία» Ιαπωνία και για κάθε σημαντική καμπή της ιστορίας της. Αυτοί οι διαδοχικοί αστρολογικοί χάρτες θα είχαν αρκετά κοινά σημεία μεταξύ τους και θα βλέπαμε πως εξελίσσεται ένα κράτος από μία περίοδο της ιστορίας του στην επόμενη. Κάτι τέτοιο υπάρχει για τον αστρολογικό χάρτη (ή μάλλον χάρτες) της Αγγλίας όπου κρατούσαν ακριβή δεδομένα. Δυστυχώς για τα περισσότερα κράτη δεν υπάρχουν και είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν θα βρεθούν ποτέ. Οπότε αυτό που μας μένει είναι η μέθοδος δοκιμής – λάθους. Υποθέτουμε ότι ισχύει ένας αστρολογικός χάρτης (που να έχει βέβαια και μια σαφή αναφορά στην ιστορία του κράτους) και απλά τον δοκιμάζουμε για να δούμε αν ισχύει. Η πράξη έχει δείξει ότι μπορούμε έτσι να βρούμε αξιόπιστους αστρολογικές χάρτες.

    Ένα θέμα που πρέπει να διευκρινίσουμε είναι ο διαχωρισμός της δημιουργίας ενός κράτους από τη συνειδητοποίηση της εθνικής ταυτότητας του λαού του, που αναφέρεις. Αν χρειάζεται να ψάξουμε να βρούμε πότε ένας λαός συνειδητοποίησε την εθνική του ταυτότητα είναι μάταιος κόπος. ¶λλωστε ποτέ δεν θα βρίσκαμε συγκεκριμένη μέρα και ώρα για μια τέτοια συνειδητοποίηση. Νομίζω ότι αυτό ακυρώνει και το παράδειγμα που έφερες με το Κόσσοβο. Η συνθήκη της ανεξαρτησίας του απέχει πολύ από τη συνειδητοποίηση της εθνικής ταυτότητας των κατοίκων του.

    Σχετικά με το ωροσκόπιο της Ελλάδας, άποψη μου είναι ότι ο αστρολογικός χάρτης που φτιάχνεται για 3/2/1830 εφαρμόζεται πολύ καλά, και αυτό το λέω μετά από αρκετή μελέτη του συγκεκριμένου ωροσκοπίου. Μπορεί σαν λαός να μη χάσαμε ποτέ την εθνική συνείδηση, μπορεί η απελευθέρωση από την οθωμανική αυτοκρατορία να ξεκίνησε από την τρέλα και τον ηρωισμό κάποιων ελλήνων, αλλά το κράτος στο οποίο ζούμε σήμερα αποτελεί συνέχεια της απόφασης των μεγάλων δυνάμεων να ιδρυθεί ένα ανεξάρτητο, κρατίδιο τότε. ¶λλωστε χαρακτηριστικό της κηδεμονίας τους είναι ο ερχομός του γερμανού βασιλιά. Ίσως είναι μια στενάχωρη αλήθεια αλλά καλώς ή κακώς αυτή την «μοίρα» κουβαλάμε.

    Ας μη σταματήσει λοιπόν η αστρολογική έρευνα επειδή δεν έχουμε στη διάθεσή μας όλα τα στοιχεία που θα θέλαμε να έχουμε, γιατί δεν πρόκειται να τα βρούμε ποτέ.

    Φιλικά

    Δημήτρης

  8. #28

    Re: Η καταστροφή της Ιαπωνίας από αστρολογικό πρίσμα

    Φιλε Ατραπος θα ηθελα να σου απαντησω:

    1. Εφοσον ο ανθρωπος δεχεται κοσμικες-αστρικες επιδρασεις οντας στον πλανητη Γη, τι τον εμποδιζει να δεχεται κοσμικες-αστρικες επιδρασεις βρισκομενος λ.χ. στον πλανητη Αρη? Μηπως οι αστρολογικες επιρροες αρχιζουν και σταματουν στον πλανητη Γη? Δεν νομιζω. Οπως οι βαρυτητα υπαρχει παντου στο συμπαν, παρομοιως και οι κοσμικες-αστρικες επιδρασεις θεωρω οτι υπαρχουν επισης παντου. Η εποικιση νεων πλανητων απο τον ανθρωπο δεν ειναι κατι ανοητο ή μακρινο. Ειναι το επομενο βημα της ανθρωποτητας και ειναι ευλογο να προκυπτουν αναλογα θεματα αστρολογικης φυσεως.

    2. Δεν καταλαβαινω γιατι θεωρεις οτι αντιφασκω.... Οχι μονο δεν αντιφασκω αλλα μαλιστα συμφωνω μαζι σου στο οτι "αν πρόκειται κάποια στιγμή να κατανοήσουμε το ΟΛΟ, μέσα από την αστρολογία ή όπως αλλιώς το καταφέρουμε, θα πρέπει να ξεφύγουμε από το υλικό επίπεδο". Αν ειχες διαβασει προσεκτικα την παραπομπη θα εβελεπες οτι ακριβως αυτο αναφερω.

    Οταν ειπα οτι η Αστρολογια τα περικλειει ΟΛΑ επρεπε να διευκρινησω σε επιπεδο ΥΛΗΣ. Μαλλον λογω αυτης της παραλειψης μου σε μπερδεψα. Στο επιπεδο της Υλης βρισκουμε την θνητη, πεπερασμενη, ενσαρκωμενη Ανθρωπινη Υποσταση, το χωροχρονο, τους πλανητες, τους γαλαξιες κλπ. Περα απο το επιπεδο της Υλης και του Ζωδιακου βεβαια θεωρω οτι υπαρχουν και αλλα επιπεδα, σαφως ανωτερα (της Ψυχης και του ΟΛΟΥ).

    3. Οσον αφορα την εποχη του Χριστιανισμου ειναι γνωστο οτι οι 3 "Μαγοι με τα δώρα" ήταν αστρολογοι της εποχης που προεβλεψαν τον ερχομο ενος νεου "βασιλια" που θα εφερνε μια νεα εποχη. Κατι που θορυβησε τον Ηρωδη και προχωρησε σε σφαγες νηπιων. Αυτα ειναι γνωστα.

    Ακομα πιο παλια, στην εποχη του Ταυρου, οταν ισως ακομα δεν υπηρχε αστρολογικη γνωση καμμια, η Αστρολογια -εστω και αναδρομικα- μπορει να μιλαει σωστα οταν λεει οτι εκεινη ηταν η εποχη που ο ανθρωπος αρχισε σιγα σιγα να μαθαινει την γεωργια, να καλλιεργει την γη κλπ. Παρομοιως, μηπως κι εμεις δεν εχουμε καποιες ενδειξεις για το τι θα βιωσει η ανθρωποτητα στην επερχομενη εποχη του Υδροχοου? Αυτα ηθελα να γινουν αντιληπτα οταν ανεφερα οτι "η αστρολογια μπορεσε και μιλησε σωστα για το παρελθον της ανθρωπινης ιστοριας".

    4. Σχετικα με το τετραγωνο Ουρανου-Πλουτωνα. Ηδη εδω και 3 περιπου χρονια που εγινε η εισοδος του Πλουτωνα σε ζωδιο της γης και μαλιστα του Κρονου (Αιγοκερως) οι απανταχου αστρολογοι μιλουσαν για ακραια τεκτονικα φαινομενα. Πολυ περισσοτερο δε μαλιστα τωρα που ο Ουρανος του ξεσηκωματος και της αναταραχης μολις μπηκε στον κριο και αρχισε να κονταροχτυπιεται με τον μοιραιο Πλουτωνα. Ναι, η οψη προς το παρον ειναι ανοιχτη. Και συγκλινουσα. Ευχομαστε να ειναι πιο ηπιας μορφης τα φαινομενα οταν γινει ακριβης...

    5. Φυσικα και δεν κατεληξα σε καποιο συμπερασμα τυπου οτι "ενα χτύπημα του Πλούτωνα και Ουρανού στο ανάδρομο προοδευτικό Ωροσκόπο δείχνει σεισμό"! Μην βαζεις λογια στο στομα μου. Απλα επεστησα την προσοχη μου στη θέση του αν. πρ. Ωροσκοπου (2 αιγοκερω) που βρισκεται στη μεση του πεδιου της μαχης που συντελειται μεταξυ διελ. Ουρανου και Πλουτωνα.
    Κατι το οποιο ενδεχομενα επιτεινει το στριμωγμα που δεχονται οι αν. πρ. Σεληνη, Ηλιος και Ουρανος απο την προσφατη σταση του διελ. Κρονου. Και παλι ομως ημουν επιφυλακτικος στη διατυπωση μου αν το προσεξες...

    Παντως σιγουρα αυτο στο οποιο εχω καταληξει μετα απο πολυετεις ερευνες δικες μου και το υποστηριζω ενθερμα-σχεδον φανατικα- ειναι η λειτουργικοτητα των Αναδρομων Προοδων. Μενω αφωνος καθε φορα που βλεπω ποσο καλυτερα απο τις Ορθες Προοδους -ακομα και απο το Γενεθλιο- λειτουργουν! Ειδικα οταν εφαρμοζουμε τις διελευσεις επανω τους.

    Οταν οι βασικες μεθοδοι (δηλ. οπως τα ονοματιζει και ο φιλος Ατραπος: τα βασικά στοιχεία ενός χάρτη, 10 πλανήτες, 5-6 όψεις, διελεύσεις & πρόοδοι) δεν δινουν ικανοποιητικες εξηγησεις, ας μην βιαστουμε να ανατρεξουμε σε περιεργες, "πρωτοποριακες", ανορθοδοξες τεχνικες (μεσοδιαστηματα, υποθετικοι πλανητες, αστεροειδεις). Ας μεινουμε στις βασικες μεθοδους αλλα εξεταζοντας τες αυτη τη φορα απο την ...αναποδη! Και τα αποτελεσματα θα μας εκπληξουν...

  9. #29
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Χρήστος
    Location
    Αθήνα
    Posts
    962

    Re: Η καταστροφή της Ιαπωνίας από αστρολογικό πρίσμα

    Με συγχωρείτε που επεμβαίνω στη συζήτηση σας αλλά θα ήθελα να σχολιάσω κάποια συγκεκριμένα ζητήματα που αναφέρετε:

    1. Αν ο άνθρωπος βέβαια πάει στον ¶ρη το αστρολογικό προφιλ θα είναι πολύ διαφορετικό με αυτή την έννοια πιστεύω ότι ακόμη και το προφιλ της ανθρωπότητας θα είναι πολύ αλλαγμένο με βάση ότι η αστρολογία μας προς το παρόν είναι γεωκεντρική. Μία αστρολογία με επίκεντρο τον ¶ρη θα επιφέρει πολύ σημαντικές αναπτυξιακές αλλαγές σε ένα είδος σε σχέση με τον πλανήτη μας αυτή τη στιγμή.

    2. Νομίζω ότι η τάση του κόσμου να θέλει να εγκαταλείψει το φυσικό επίπεδο στην αστρολογία είναι λίγο επικίνδυνη για την ισορροπία του. Ο άνθρωπος είναι και σώμα και πνεύμα και θα πρέπει να δίνετε σημασία σε όλες τις πτυχές του. Εκτός αν είσαστε οπαδοί του Χριστιανικού συμπλεγματισμού με το σώμα οπότε ανήκουμε σε διαφορετική ιδεολογία. Δεν θα πρέπει να ξεφύγουμε λοιπόν απο το υλικό επίπεδο απλά πρέπει να δώσουμε περισσότερη σημασία στο πνευματικό.

    3. Για το θέμα των τριών μάγων δεν έχουμε κάποια πραγματική εξιστόρηση εκτός απο την ίδια τη Καινή διαθήκη για αυτό και θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Εγώ τουλάχιστον σε αρχαία μαρτυρία πέρα από τα προπαγανδιστικά κείμενο της ίδιας της Καινής διαθήκης για την έλευση του σωτήρα δεν έχω δει. Να πούμε επίσης ότι μεσσίες στη παλαιστίνη εκείνη την εποχή εμφανίζονταν κάθε τρεις και εξήντα.

    4. Για την όψη Ουρανού - Πλούτωνα δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω μαζί σας.

    Επίσης θεωρώ ότι πράγματι οι conversed προοδοι λειτουργούν ιδιαίτερα. Όσο για την ένσταση σας πάνω στις μεθόδους είναι προσωπική σας άποψη και δεν θα ήθελα να επέμβω πάνω σε αυτή.
    [I]Στο τέλος να έχετε ζήσει αυτά που θέλετε και αξίζετε!

  10. #30
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Η καταστροφή της Ιαπωνίας από αστρολογικό πρίσμα

    Καταρχήν θα πρέπει να ευχαριστήσω τον Χρήστο ¶ρχο για την ευγενή φιλοξενία που μας παρέχει ώστε να εκφράζουμε τις απόψεις μας στο δικό του θέμα.

    Σχετικά λοιπόν με τα σχόλια του Jupiterios, και αποσκοπώντας στο γόνιμο διάλογο και την αλληλοκατανόηση, θα ήθελα να αναφέρω τα εξής

    1. Υπάρχει νομίζω μια σέρβικη παροιμία που πάει κάπως έτσι: «είδαν τα ποντίκια να πεταλώνουν άλογα και σήκωσαν κι αυτά τα πόδια». Θέλω να πω ότι εδώ δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει η κάθε μέρα, η αστρολογία με κέντρο τον ¶ρη μας μάρανε. Δεν είναι το θέμα οι κοσμικές – αστρικές επιδράσεις αλλά η ανάγκη να συνειδητοποιήσουμε που βρισκόμαστε και με ταπεινότητα να προσπαθήσουμε για το επόμενο βήμα.

    2. Τώρα γράφεις ότι
    «Οταν ειπα οτι η Αστρολογια τα περικλειει ΟΛΑ επρεπε να διευκρινησω σε επιπεδο ΥΛΗΣ. Μαλλον λογω αυτης της παραλειψης μου σε μπερδεψα. Στο επιπεδο της Υλης βρισκουμε την θνητη, πεπερασμενη, ενσαρκωμενη Ανθρωπινη Υποσταση»
    ενώ πριν έγραφες
    «Νομιζω οτι η αστρολογια παει πολυ περα απο τα ανθρωπινα ακομα και τα γηινα».
    Αν εσένα δεν σου φαίνεται για αντίφαση, εμένα μου περισσεύει. Ίσως όμως χρειάζεται να ξαναορίσουμε τι θα πει «γήινο», «θνητό» κλπ.

    3. Θα προτιμούσα να μην ασχοληθούμε εδώ με θρησκευτικά βιβλία. Δεν νομίζω ότι η Καινή Διαθήκη είναι κατάλληλη πηγή για να αξιολογηθεί η αστρολογική γνώση της εποχής. Στη συγκεκριμένη ιστορία οι Μάγοι μπορεί να είδαν ένα όραμα, να τους μίλησε κάποιος άγγελος (όπως έκανε στους βοσκούς), κάποιος διάολος (όπως υποστηρίζουν οι Μάρτυρες του Ιαχωβά) ή δεν ξέρω και ‘γω τι άλλο.
    Όσο για την εποχή του Ταύρου που αναφέρεις δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Το θέμα μας ήταν η δυνατότητα πρόβλεψης κι όχι η εκ των υστέρων ανασκόπηση.

    4. Για το τετράγωνο Ουρανού – Πλούτωνα ή μάλλον για τη διέλευση του Πλούτωνα από τον Αιγόκερο που τώρα τονίζεις, το ζήτημα είναι να ορίσουμε τι ψάχνουμε να βρούμε. Είμαστε ικανοποιημένοι με μια γενική φράση σε στυλ: στα 20 χρόνια που ο Πλούτωνας θα βρίσκεται στον Αιγόκερο θα συμβούν ακραία τεκτονικά φαινόμενα; Αν είμαστε, τότε ΟΚ. Μπορούμε να το αφήσουμε εκεί και είναι σίγουρο ότι θα δικαιωθούμε. Κάθε φορά που θα γίνεται ένας σεισμός ή όταν εκρήγνυται ένα ηφαίστειο ή όταν ανατρέπεται ένα αυταρχικό καθεστώς κ.ο.κ., θα λέμε: εμείς σας το ‘παμε, ο Πλούτωνας είναι στον Αιγόκερο. Και για τα επόμενα πέντε χρόνια θα έχουμε και το υποτιθέμενο «τετράγωνο» με τον Ουρανό που θα μας βοηθάει περαιτέρω για να εξηγήσουμε τα πάντα.
    Το θέμα μας όμως είναι η συγκεκριμένη πρόβλεψη και τέτοιες γενικόλογες προτάσεις, με τέτοιο χρονικό ορίζοντα δεν βοηθάνε ιδιαίτερα.

    5. Δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι βάζω λόγια στο στόμα σου, ούτε μου αρέσει μια επιθετικότητα που διακρίνω. Εγώ έγραψα
    «Αν εσύ έχεις μελετήσει το θέμα κι έχεις καταλήξει ότι ένα «χτύπημα» του Πλούτωνα και Ουρανού στο ανάδρομο προοδευτικό Ωροσκόπο δείχνει σεισμό, τότε μπορώ να πάω πάσο»
    Μια υπόθεση έκανα μιας και δείχνεις να έχεις ασχοληθεί με το θέμα. Αν δεν ισχύει η υπόθεση συγνώμη, αλλά μη λες ότι βάζω λόγια στο στόμα σου. Πάντως αφού είσαι τόσο σίγουρος για τις ανάδρομες προόδους χρήσιμο θα ήταν να μας κάνεις μια παρουσίαση σ’ ένα καινούργιο θέμα. Ομολογώ ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μαζί τους.

    Με την ελπίδα για καλύτερη συνεννόηση

    Δημήτρης Αντωνιάδης

 

 
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads