s
Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast
Results 21 to 30 of 77
  1. #21
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    Καλημέρα σας.

    Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζει η αστρολογία, είναι το επίπεδο και η ποιότητα των αστρολόγων. Ο Ησίοδος, ο Ιπποκράτης και ο Θαλής ο Μιλήσιος είναι ολοφάνερο ότι δεν έχουν καμία σχέση με την κυρία Πιπίτσα της γωνίας που έμαθε 5 βασικά και λέει τα άστρα.
    Επίσης ο τρόπος που χρησιμοποιούσαν την αστρολογία στην αρχαιότητα, δεν έχει καμία σχέση με την εμπορευματοποίηση των ημερών μας και την πρόσβαση σε αυτήν , του κάθε ένα που θέλει να μάθει τι θα κάνει με την πεθερά του, αν το παιδί του θα περάσει στις εξετάσεις ή αν ο συνέταιρος τον επιβουλεύεται.
    Ο κόσμος στην αρχαιότητα σεβόταν τους αστρολόγους και δεν τους συμβουλευόταν για την παραμικρή ανοησία της καθημερινότητας, αλλά για σημαντικά και σπουδαία κεφάλαια της ζωής. Τώρα, αν κάποιος θέλει να κάνει την αστρολογία επάγγελμα, έχει να παλέψει με τα κύματα της εκλαΐκευσης της. Δεν μπορεί να εστιάσει στην συμβουλευτική γιατί τότε, πολύ απλά και λαϊκά, θα πεινάσει. Θα πρέπει να απαντήσει σε ερωτήματα όπως τα παραπάνω, να μην τα γράψω ξανά.
    Μόνο οι ζηλωτές του επαγγέλματος καταφέρνουν με την έντονη δραστηριοποίησή τους να κρατήσουν τα ινία του ευτελισμού.

    Για να αλλάξει η στάση του κόσμου απέναντι στην αστρολογία, πρέπει πρώτα να αλλάξει η στάση των λειτουργών της.

    Προσωπικά πιστεύω ότι ο σύλλογος θα έπρεπε πρωτίστως να δραστηριοποιείται με την κατοχύρωση και την διαφύλαξή της. Γι’ αυτό συμφωνώ σε πολλά με τον φίλο που τοποθετήθηκε πιο πάνω.
    Θα πρέπει να βρεθεί ο τρόπος ώστε να σταματήσουν οι διαφημίσεις που βάζουν την αστρολογία, το φλιτζάνι και τα χαρτιά στο ίδιο σακούλι. Όταν ένας επαγγελματίας δηλώνει ότι «λέει τα άστρα», τον καφέ και τα χαρτιά, αμέσως η αστρολογία συγκαταλέγεται στον πάτο , για να μην πω στον απόπατο, των προγνωστικών μεθόδων. Όταν ακόμα και στους πιο σοβαρούς τόπους προώθησής της υπάρχουν διαφημίσεις που εγγυούνται ότι ο διαφημιζόμενος αστρολόγος είναι αυθεντία σε Οικονομικά-Επαγγελματικά-αισθηματικά , τι μήνυμα δίνει στον κόσμο; Το μήνυμα είναι ξεκάθαρο. «Έλα σε μένα να σου λύσω τα προβλήματα». Μετά δεν μας αρέσει που τα μέλη ρωτάνε για τα αισθηματικά τους και «γραπώνονται» από ένα Δία ή το βέρτεξ. Γιατί; Δεν ζητάνε από την αστρολογία κάτι που δεν έχει «φροντίσει» ο αστρολογικός χώρος και οι εκπρόσωποί του να πουλήσουν.

    Αν ένας γιατρός διαφήμιζε ότι κάνει την τέλεια λαπαροσκόπηση και παράλληλα κάνει καταπληκτικό μανικιούρ\ πεντικιούρ, τότε ο ιατρικός σύλλογος θα του έκανε μήνυση. Το ίδιο δεν θα έπρεπε να κάνει και ο σύλλογος αστρολόγων σε όσους λένε ταυτόχρονα καφέδες και φλιτζάνια; Δεν θα έπρεπε να αφαιρείται το δικαίωμα άσκησης επαγγέλματος σε κάποιες περιπτώσεις;

    Αν δεν μπορούμε να εξηγήσουμε τι είναι η αστρολογία, ας ξεκινήσουμε από το τι ΔΕΝ είναι!

    Υπάρχουν και κάποια βασικά ζητήματα, γιατί δεν φαντάζομαι ότι το θέμα της συζήτησης είναι οι άμοιροι ευθυνών , καημένοι και κατατρεγμένοι αστρολόγοι που βασανίζονται από αδαείς πελάτες….
    Πρέπει να δεχτούμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να πάνε στον αστρολόγο χωρίς να θέλουν να μάθουν ή να διαβάσουν αστρολογία. Όταν πάω στον δικηγόρο, φαντάζομαι ότι δεν έχει την απαίτηση να ξέρω όλο τον αστικό κώδικα…
    Υπάρχουν ερωτήματα λοιπόν, όπως :

    1)Πότε πάει ένας άνθρωπος στον αστρολόγο;

    Θα το πω απλά, όταν η ζωή του έχει φτάσει σε κάποιο βασανιστικό αδιέξοδο ή σταυροδρόμι. Τότε λοιπόν ο αστρολόγος γίνεται ψυχολόγος, σύμβουλος και κάθε άλλο ρόλο που θα χρειαστεί να «παίξει» (με την καλή έννοια) , σύμφωνα με τον άνθρωπο και την περίπτωση που έχει μπροστά του. Πόσο εύκολα λοιπόν , θα λέγαμε ότι ένας επαγγελματίας που πρέπει να χειριστεί ανθρώπινο υλικό έχει τα εχέγγυα ώστε να είναι επαρκώς ικανός;
    Αυτό είναι ένα πολύ σοβαρό ζήτημα, γιατί είναι πολύ εύκολο ένας άνθρωπος σε μια δύσκολη φάση της ζωής του να βουλιάξει στην ασφάλεια που του δίνει η έτοιμη πρόβλεψη. Η απαλλαγή του από τις ευθύνες του και η επανάπαυσή του σε κάποια συμπαντική βούληση.

    Είναι σοβαρό οι επαγγελματίες αστρολόγοι να έχουν παιδεία και να μην υπάρχει πρόσβαση στον κάθε κατακαημένο που κάνει 5 σεμινάρια και γίνεται αστρολόγος.
    Το ψάρι βρωμάει πάντα από το κεφάλι και στην προκειμένη περίπτωση –για να γυρίσουμε και στο θέμα του άρθρου- δεν είναι η ημιμάθεια του απλού κοινού , αλλά η ημιμάθεια ,ανεπάρκεια και η έλλειψη στοιχειώδους δεοντολογίας των περισσότερων επαγγελματιών του χώρου.

    Ο σύλλογος έχει πολλά να κάνει , αλλά με την προϋπόθεση ότι θα ξεκινήσει από το υπόγειο με τους αρουραίους και τη μούχλα και δεν θα αναλωθεί σε events στην ταράτσα και “to know us better”.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  2. #22
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Σωκράτης
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    4,097

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    ΈΤΣΙ ακριβώς Κάτια

    Δεν ρίχνουμε στο τραπέζι από τη μια την αστρολογία και από την άλλη το κοινό. Είτε είναι αναγνωστικό είτε όχι και αφήνουμε ΕΞΩ τους λειτουργούς.
    Την τελευταία φορά που μίλησα με μέλη του νέου Συλλόγου στάθηκα στον τομέα ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. Ενημέρωση δεν είναι ένα συνέδριο και 10 ομιλίες.

    Αυτά, για όσους δεν γνωρίζουν, γίνονται τα τελευταία 30 χρόνια. Δεν υπήρχε το ίντερνετ δεν τα μάθαινε ο κόσμος. Προσπάθεια συστάσεων συλλόγων, σωματείων, διαλέξεων, μαθημάτων έχουν γίνει κατά το παρελθόν αρκετές φορές. Διαλέξεις ομιλίες και μαθήματα γίνονται καθημερινά.

    Γιατί δεν έχουν τύχει ευρύτερης αποδοχής όμως; Υπάρχει ένας "προσωπκεντρισμός". Ο έχων την ιδέα να ξεκινήσει το κάνει μόνος του. Συγκεντρώνεται μια ομάδα, συνήθως φίλων, δίδονται κάποιοι τίτλοι και μέχρι εκεί.

    Άλλες ομάδες αρνούνται να συμμετέχουν (οφίτσια; ), ακούμε διάφορες φράσεις "γιατί εγώ να πάω με αυτούς για να μου πάρουν τους μαθητές μου", κάποια χτυπήματα κάτω από τη ζώνη, διαγραφές, απομακρύνσεις και μαύρες λίστες σε "διαφωνούντες" και το αποτέλεσμα παραμένει πάντα φτωχό.

    Αυτά τα έχω ονομάσει σε συζητήσεις αποστήματα και τα αποστήματα είναι εστίες μολύνσεων.

    Όπως και να έχει ΜΟΝΟ ο κόσμος δεν φταίει. Οι λειτουργοί κάτι δεν κάνουν καλά. Μέχρι να το κάνουν σωστά και να υπάρξει διάθεση συνεργασίας όχι από τα φιλαράκια μας αλλά από όλους, η επιστημονική κοινότητα θα συνεχίσει να βαράει αλύπητα, ο κόσμος θα παραμένει μπερδεμένος και η ημιμάθεια θα είναι ο κυρίαρχος του "παιχνιδιού".
    De profundis: Οι ανόητοι λυπούνται για τα λόγια τους και οι σοφοί για την σιωπή τους

    Η νέα σελίδα του myHoroscope στο Facebook

  3. #23

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    Αρχιζει να αποκτα ολοενα και μεγαλυτερο ενδιαφερον το θεμα.

    Σε αυτα που τονισε η Κατια θα ηθελα να παραθεσω τη γνωμη μου και να συμπληρωσω κατι.
    Δεν υπαρχει σφαλμα στην καθημερινη χρηση της αστρολογιας ακομα και για ησσονος σημασιας ερωτηματα. Αυτο δεν νομιζω οτι δειχνει ασεβεια προς την αστρολογια -αρκει βεβαια να μην γινεται καταχρηση του τυπου στρωνω ενα ωριαιο για να δω τι χρωμα φουστανι θα βαλω για το ραντεβου!

    Αν στα αρχαια χρονια γινοταν φειδωλη χρηση της αστρολογιας (συνηθως απο αριστοκρατες με αξιωματα) και μονο για πολυ σοβαρα θεματα, αυτο δεν συνεβαινε τοσο απο σεβασμο προς την Αστρολογια αλλά κυρίως γιατι τοτε αφενος σπανιζαν οι κατεχοντες την αστρολογικη γνωση κι αφετερου γιατι τοτε η καταστρωση και μελετη ενος ωροσκοπιου ηταν εξαιρετικα χρονοβορα και ως εκ τουτου κοστιζε παρα πολλα! Τοτε δεν υπηρχε το solar fire να σου βγαζει το χαρτη σε δευτερολεπτα!

    Επισης, παλι κατα τη γνωμη μου, δεν υπαρχει τιποτα το κακο με την ΕΚΛΑΙΚΕΥΣΗ της αστρολογιας. Απεναντιας, αυτη επιβαλλεται στο μετρο που εξοικειωνει το πλατυ κοινο μαζι της με αποτελεσμα να ξεδιαλυνονται σε σημαντικο βαθμο καποιες φοβιες και προκαταληψεις που επικρατουσαν παλιοτερα (αποκρυφισμος, μαγεια κλπ). Το προβλημα οπως το βλεπω εγω και το ανελυσα πιο πανω εγκειται στη ΛΑΙΚΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ με την οποια την αντιμετωπιζουν πολλοι επαγγελματιες και φυσικα οι πελατες. Αλλο η εκλαικευση, αλλο ο λαικισμος, μην τα συγχεουμε.

    Και φυσικα αυτο δεν σημαινει σε καμμια περιπτωση οτι ο πελατης που θα επισκεφθει εναν αστρολογο χρειαζεται να εχει γνωσεις αστρολογιας. Οχι βεβαια. Πολυ σωστα ανεφερε η Κατια οτι αν παω στο δικηγορο μου για ενα θεμα, δεν χρειαζεται να γνωριζω διαταξεις αστικου κωδικα! Ομως οφειλω να ξερω καποια στοιχειωδη πραγματα, οπως για το πως λειτουργει γενικα το νομικο συστημα και τα δικαστηρια στη χωρα μου, οτι αν παρανομησω θα εχω ποινικες κυρωσεις, και κυριως να καταλαβαινω οτι ο δικηγορος μου θα κανει μεν το καλυτερο, αλλά δεν μπορει να εγγυθει οτι θα κερδισει το δικαστηριο 100%.

    Ετσι και ο πελατης της αστρολογιας. Δεν χρειαζεται να σκαμπαζει απο μεσοδιαστηματα, προοδους, σκιες, αντισκιες κλπ. Ωστοσο, ωφειλει να γνωριζει και να εχει ενημερωθει για 3 στοιχειωδη πραγματακια.
    Τι κανουν λοιπον εναν πελατη, "καλο" πελατη? Η κατανοηση οτι:

    1. Ο αστρολογος δεν ειναι Θεος.
    Αρα δεν ειναι και Παντογνωστης. Δεν ειναι γιατρος και ουτε βρισκεται στο κεφαλι του πελατη, ως εκ τουτου δεν διαβαζει τη σκεψη! Επισης δεν μπορει να βγαλει ενα πορισμα στη στιγμη, χρειαζεται Χρονος, Ερευνα και Συνθεση. Και ομως, στην Ελλαδα ο περισσοτερος κοσμος αυτη την αντιληψη εχει για τους αστρολογους, τους βλεπει σχεδον σαν ...μαγους!

    2. Η αστρολογικη προβλεψη δεν αφορα μελλοντικες βεβαιοτητες αλλά τις επικρατουσες μελλοντικες πιθανοτητες, δηλαδη τασεις.

    3. Η αστρολογια δεν ειναι αποκρυφιστικη τεχνη αλλά τεχνικη επιστημονικης και φιλοσοφικης προελευσης:
    χρησιμοποιει πρωτιστως λειτουργιες της ΛΟΓΙΚΗΣ για την εξαγωγη συμπερασματων (αριστερο ημισφαιριο). Ως εκ τουτου δεν εχει σχεση με αποκρυφες τεχνες οπως οι κρυσταλλινες σφαιρες, χαρτια ταρω, οραματισμοι, φλυτζανι κλπ οι οποιες χρησιμοποιουν πρωτιστως λειτουργιες της ΔΙΑΙΣΘΗΣΗΣ για την εξαγωγη συμπερασματων (δεξι ημισφαιριο).

    Ολα αυτα θα επρεπε να ειναι αυτονοητα.
    Αν δεν ειναι, πρεπει οι εκπροσωποι της Αστρολογιας να τα καταστησουν σαφη στον κοσμο. Γιατι αλλιως θα δημιουργουνται οι παρεξηγησεις, οι προκαταληψεις και οι κατακρισεις.
    Last edited by jupiterios; 25-05-2012 at 06:23 PM.

  4. #24
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    Ο δικηγόρος του διαβόλου πάλι λέει ότι "έξω από το χορό" πολλά τραγούδια λέμε... Όταν αποφασίζει κάποιος να γίνει επαγγελματίας σε οποιοδήποτε αντικείμενο κάνει ΚΑΙ υποχωρήσεις. Δηλαδή, όταν κάποιος γίνεται προγραμματιστής Η/Υ ας πούμε γράφει πάντα τα κορυφαία προγράμματα στον κόσμο; Ή γράφει και τις αηδίες που χρειάζονται ορισμένοι για να πουλήσουν; Όταν είναι γιατρός είναι το τέρας της ακεραιότητας; Ή κάποια στιγμή βαριέται τη ζωή του, το κράτος που τον έχει γραμμένο όσο είναι στο ΕΣΥ κι αποφασίζει να ανοίξει δικό του ιατρείο να τα παίρνει από αυτούς που τον παρακαλάνε έτσι κι αλλιώς κάθε μέρα να "τους γράψει κάτι"...

    Στην προηγούμενη παρέμβαση μου είπα αφήστε το θέμα γιατί αφορά τους αστρολόγους, αλλά οφείλω τώρα να πω ότι αφορά και το κοινό. Γιατί, αν είμασταν όλοι όσοι μιλάμε εδώ επαγγελματίες, θα ξέραμε ότι στα 10 τηλέφωνα τα 9 είναι για το γκόμενο παραδίπλα και το 1 για αυτογνωσία. Get real λοιπόν, προσγειωθείτε κι ας αφήσουμε αυτά τα ωραία και καλά... Ο επαγγελματισμός απαιτεί προσπάθειες για να αποκτήσει ποιότητα και με ευχολόγια και αφορισμούς δε νομίζω ότι βγαίνει άκρη. Για να είναι κανείς πραγματικά ηθικός αστρολόγος όπως το τοποθετείτε αγαπητοί φίλοι και φίλες, θα με συγχωρήσετε να πω ότι ΔΕΝ πρέπει να είναι επαγελματίας. Πρέπει να κάνει το χόμπυ του και να μην νοιάζεται αν θα πάρει δέκα ευρώ παραπάνω. Να ασκεί κοινωνικό έργο δηλαδή και να του λένε μπράβο τι καλός που είσαι. Αυτό προϋποθέτει όμως οικονομική ανεξαρτησία που για να υπάρχει πρέπει ή να κάνει και δεύτερο επάγγελμα (οπότε δε θα αφιερώνει στην αστρολογία όσο χρόνο πρέπει για να είναι καλός αστρολόγος) ή να είναι πλούσιος και να τα έχει πάρει από τη μαμά του. Όποιος όμως θέλει να είναι επαγγελματίας, δηλαδή να έχει ένα αξιοπρεπή χώρο που να παρέχει υπηρεσίες (ο οποίος θα έχει έξοδα), να είναι εντάξει προς το κράτος (δηλαδή να κόβει αποδείξεις) και να προσφέρει αξιοπρεπή εξοπλισμό όταν κάνει σεμινάρια (να έχει κι ένα προτζέκτορα της προκοπής) δεν ξεψειρίζει και τόσο ποιος διαβαίνει την πόρτα του. Αλλιώς δεν ανοίγει επιχείρηση... Κάθεται από το σπιτάκι του και γράφει ευχές... Με τις ευχές όμως δε λύνονται τα προβλήματα. Τα προβλήματα λύνονται με δουλειά... Σκληρή δουλειά...Όλα τα άλλα είναι λόγια...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  5. #25
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    Κι ένα τελευταίο. Έχετε φαγωθεί με τις γραμμές και τις διαφημίσεις. Οι γραμμές έχουν κλείσει στην ουσία εδώ και χρόνια, γιατί τα έσοδα είναι ελάχιστα. Όσες διατηρούνται, διατηρούνται επειδή οι αστρολόγοι είχαν χτίσει προσωπική πελατεία. Στα τηλέφωνα των γραμμών από τα 10 το μισό (ούτε καν ένα) ζητάει αστρολογική πρόβλεψη, τα άλλα ζητάνε χαρτί και οι διαφημίσεις των περιοδικών είναι στις περισσότερες περιπτώσεις με ανταλλαγή, δηλαδή ο ένας βάζει στο περιοδικό του άλλου, δεν διακινείται χρήμα. Ας μιλήσουμε για πιο σύγχρονα ζητήματα κι ας αφήσουμε πράγματα που έτσι κι αλλιώς έχουν ξεπεραστεί και πολύ σύντομα θα σβήσουν..
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  6. #26
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    Κι όσο για τους φοβερούς αρχαίους αστρολόγους παιδιά, μην εξιδανικεύετε τις εποχές. Όταν ο Τιβέριος δολοφονούσε τους αντιπάλους του βασισμένος στα ωροσκόπια τους και εξετάζοντας αν από αυτά υπήρχε πιθανότητα να προκύψουν αντίπαλοι του, ήταν καλή αστρολογία αυτή; Κάθε εποχή έχει και τα καλά της και τα κακά της.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  7. #27

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    Αγαπητε Βασιλη καταλαβαινω το θυμο που βγαζει το πιο πανω ποστ σου. Οντως η κατασταση ειναι εξοργιστικη σε διαφορα επιπεδα.

    Ωστοσο δεν αισθανομαι οτι εδω υπαρχει καποιος που το επαιξε ηθικολογος. Και δεν νομιζω οτι εδω συζηταμε για ηθος και δεοντολογια. Ναι, στα 10 ερωτηματα τα 9 αφορουν γκομενικα. Δεν το κατεκρινε κανεις αυτο ομως. Φυσικα και ο ερωτας ειναι στοιχειωδες κομματι της ζωης. Αυτο που νομιζω οτι μας ενοχλει ειναι η ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ της αστρολογικης γνωσης.

    Προσεξε ομως: αλλο να ρωτας εναγωνιως για το προδομενο ερωτα σου (απολυτα σεβαστο ανθρωπινο δραμα) και αλλο να ρωτας -οπως ευστοχα το εθεσε η Τινα- τι χρωμα ζαρτιερες πρεπει να βαλει μια ταυρινα για να σαγηνευσει εναν λεοντα (απολυτος εξευτελισμος της ανθρωπινης νοημοσυνης)!!! Το πρωτο ειναι λογικη αντιδραση στον πονο, το αλλο ειναι ενδειξη λαικιστικης σκεψης και καταχρηση αστρολογικης γνωσης.

    Και αυτο δεν εχει να κανει με ηθικολογιες. Εχει να κανει με κατι πιο βασικο: την αξιοπρεπεια του αστρολογου, τι πελατεια επιθυμει για τον εαυτο του ο καθενας. Στο βωμο του χρηματος και της επιβιωσης δεν μπορουμε να θυσιαζουμε τα παντα. Δεν μπορουμε να ανεχομαστε τον καθε γκαου μπιου που παιζει με τις αντοχες μας θεωροντας οτι ειμαστε μαγοι. Ειναι θεμα πλεον ψυχικης ισορροπιας και οχι ηθους. Θελω να εχω τα νευρα μου σε καλη κατασταση. Να μην χρειαζεται να τραβαω τα μαλλια μου με καθε κατινιστικη ερωτηση που απανωτα μου εκτοξευουν, μονο και μονο για να τους τα παιρνω. Ελεος! Αρπαχτες να κανουμε δηλαδη? Αυτα που κοροιδευουμε στους αλλους? Να καταντησουμε σαν τον φουκαρα Γιωργο Κωνσταντινου στο "καλως ηρθε το δολλαριο"; Δεν χρειαζεται. Υπαρχει και αλλος δρομος, πιο αξιοπρεπης....

    Για αυτο διαφωνω καθετα σε αυτο που λες "δεν (χρειαζεται να) ξεψειρίζει και τόσο ποιος διαβαίνει την πόρτα του". Το βρισκω πολυ κυνικο και στυγνο. Ειδικα εμεις οι ερευνητες αστρολογιας που την εχουμε ψαξει και λιγο πιο εσωτεριστικα, δεν ειναι σωφρον να σκεφτομαστε ετσι, σαν κρεοπωλες. Αν ημουν μυλος θα τα αλεθα ΟΛΑ. Αλλα δεν ειμαι...
    Last edited by jupiterios; 25-05-2012 at 07:45 PM.

  8. #28
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    Jupiterios, θα με συγχωρήσεις αλλά αν είσαι ερευνητής δεν είσαι επαγγελματίας. Ξεχώρισε μέσα σου τα πράγματα, για το τι είσαι για να τα ξεχωρίσουν μετά κι οι πελάτες. Αυτή είναι η δική μου άποψη... Άμα μπερδεύουμε τα μήλα με τα πορτοκάλια, δεν βγάζουμε συμπέρασμα...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  9. #29
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    ΥΓ: Εκτός αν υπάρχει κανένας πλούσιος χορηγός τύπου Ιδρύματος Ωνάση στην Ελλάδα που χορηγεί για να έχουμε ερευνητικά ινστιτούτα. Αν έχουμε, να το συζητήσουμε...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  10. #30

    Re: Αστρολογία Αστρολόγοι κι Αναγνωστικό κοινό

    Μμμμμ.... προβοκατορικο το σχολιο σου! Δεν ειναι καθολου αυτο το θεμα μας ομως. Θα προτιμουσα να κρινεις την επιχειρηματολογια που ανεπτυξα και να μου πεις αν στεκουν ή οχι οσα αναφερω. Οχι να κολλησεις σε μια λεξη απο ολοκληρο κειμενο που ανηρτησα!!

    Παντως αν επαγγελματιας αστρολογος θεωρειται αυτος που εχει βγαλει ΑΦΜ με ΚΑΔ αστρολογου στην Εφορια, οχι, δεν ειμαι επαγγελματιας. Ωστοσο περιστασιακα ασκω την αστρολογια επι χρημασι παραλληλα με αλλη εργασια. Αυτο που κανω εγω λοιπον πώς θα το ονοματιζαμε κατα τη γνωμη σου? Ερασιτεχνης? Επαγγελματιας? Ερευνητης? Αγυρτης?
    Και θα ρωτησω ευγενικα, αν το επιτρεπεις βεβαια. Εσυ μιλας απο εδω μεσα ως επαγγελματιας? Εχεις δηλωθει με ΚΑΔ Αστρολογου στην Εφορια? Και αν ναι τοτε γιατι στο φορουμ δηλωνεσαι ως "Συμβουλος Αστρολογιας" και οχι ως Επαγγελματιας? Οι αποδειξεις που κοβεις και οι σφραγιδες σου τι επαγγελμα αναγραφουν επανω?...

    Αλλωστε, με ποια λογικη ενας επαγγελματιας ΔΕΝ μπορει να ονομαζεται ή να ειναι ΚΑΙ ερευνητης. Μα ενας σωστος επαγγελματιας πρωτιστως οφειλει να ειναι ΚΑΙ ερευνητης. Κανω λαθος??? Αυτο ερχεται σε πληρη αντιθεση με αυτο που ισχυριστηκες (αν είσαι ερευνητής δεν είσαι επαγγελματίας).

    Οπως βλεπεις, εγω τουλαχιστον, τα εχω ξεκαθαρισει μεσα μου. Δεν συμφωνεις?
    Βιωνω τα ιδια προβληματα που βιωνει η πλειοψηφια των επαγγελματιων αστρολογων. Συμμεριζομαι τον προβληματισμο της Τινας και των υπολοιπων. Και θυμισου οτι ο σκοπος μου καποια μερα ειναι να καταφερω να κανω την αστρολογια την κυρια απασχοληση μου ωστε να μην χρειαζεται να την εξασκω παραλληλα με κατι αλλο.

    Ας μην κολλαμε στις λεξεις παρακαλω. Για να μην παρεκτραπει η συζητηση σε αστοχες αντιπαραθεσεις. Ας μεινουμε στην ουσια των πραγματων....Και παντα με προαιρεση καλη....

 

 
Page 3 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads