s
Η συμβολή του sex στην υγεία - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 12 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast
Results 21 to 30 of 112
  1. #21

    Re: Η συμβολή του sex στην υγεία

    Quote Originally Posted by Alien1 View Post
    Διαφωνησε με συγκεκριμενο σχολιο
    δεν ειπε οτι ενοχληθηκε

    Δικαιωμα της ειναι να διαφωνησει

    Τι εγινε ??
    Μηπως ξεχασαμε την "Θεσηηηη και Αντιθεσηηηη"....
    Υπάρχει θέση και αντίθεση αγαπητέ Alien1....... και καλώς υπάρχει. Όμως, η κοπέλα στην αρχική της απάντηση δεν γενίκευσε αλλά είπε "κάποιοι".
    Μην μπούμε πάλι στο τρυπάκι.....

  2. #22
    Join Date
    Jul 2006
    Όνομα:
    DR WHO
    Location
    Στη Σκια
    Posts
    380

    Re: Η συμβολή του sex στην υγεία

    Quote Originally Posted by kia View Post
    Υπάρχει θέση και αντίθεση αγαπητέ Alien1....... και καλώς υπάρχει. Όμως, η κοπέλα στην αρχική της απάντηση δεν γενίκευσε αλλά είπε "κάποιοι".
    Μην μπούμε πάλι στο τρυπάκι.....
    Προς θεου Αγαπητη Kia

    Εξαλλου στη γενικευση μπορει να υπαρχει και η εξαιρεση
    Δεν χρειαζεται η μαυρη τρυπα


    Ασφαλως και δεν αναφερομουν για την κοπελα που διαφωνει
    Δικαιωμα της ειναι

    αλλα για την συγκεκριμενη που θεωρησε οτι ενοχληθηκε και το πηρε προσωπικα...

  3. #23
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Posts
    397

    Re: Η συμβολή του sex στην υγεία

    Quote Originally Posted by Marina 7771 View Post
    Δεν θα ανοίξουμε ελπίζω, αντιπαράθεση για το τί θεωρεί ο καθένας μας κομψό η ατυχές ή όπως θέλεις πες το.
    Δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση.Έγραψα ακριβώς την εντύπωση που μου δημιούργησε και εξήγησα ουσιαστικά 2 φορές το γιατί.
    Quote Originally Posted by Marina 7771 View Post
    Έγραψα στο προηγούμενο post μου ότι δεν θεωρώ το sex πανάκεια. Από κει και πέρα δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς σε ενόχλησε, αν σε ενόχλησε προσωπικά. Εκτός αν εκφράζεις μία γενική κοινωνική ευαισθησία και γενικώς εσύ, δεν χρησιμοποιείς εκφράσεις του τύπου "μου έπεσαν τα μαλλιά", ή "αυτό το ξέρει και η κουτσή Μαρία", φοβούμενη μην προσβάλεις γενικώς όσους δεν έχουν μαλλιά ή τα άτομα με αναπηρίες αντίστοιχα. .
    Είδα τι γράψατε.Δόξα τω θεώ που λέει ο λόγος (Dell Piero μη με σφάξετε:bigsmile: ) τα ματάκια μου βλέπουν μια χαρά.Απλώς σχολίασα το γεγονός ότι μοιάζετε να αγνοείτε πως,ενώ ένα φάρμακο θεραπεύει,η έλλειψή του δεν συνεπάγεται απαραίτητα και την ύπαρξη ασθένειας,και αν ακόμα αυτή υπάρχει να έχετε υπόψην πως κάποιες ασθένειες έχουν και κοινά συμπτώματα.

    Η αλήθεια είναι ότι αποφεύγω να κάνω αυτά που δεν θα ήθελα να μου κάνουν.Αυτό μεταφράζεται ως εξής:σέβομαι τις ιδιαιτερότητες του κάθε ανθρώπου στην εμφάνιση και τον χαρακτήρα του και συνεπώς προσπαθώ να μην χύνω χολή αν θέλετε να το πω έτσι για άτομα που δεν συμπαθώ φορτώνοντας υβριστικά τα όποια "παραστρατήματά"τους στη στραβή τους μύτη,στο μικρό τους στήθος,στην περίπτωσή μας στο ότι δεν κάνουν σεξ...Σπάνια αυτοί οι παράγοντες είναι ο μόνος λόγος "παραστρατημάτων".
    Quote Originally Posted by Marina 7771 View Post
    Να σε πληροφορίσω τέλος, ότι άσχετα με το ότι το sex συγκαταλέγεται στις φυσικές ανάγκες και λειτουργίες του ανθρώπου, ο σκοπός του δεν είναι μόνο η αναπαραγωγή. ¶λλοι είναι κυρίως οι λόγοι που οι φυσιολογικοί άνθρωποι κάνουν sex και νομίζω ότι δεν χρειάζεται να τους αναφέρω. Είναι άλλωστε λίγο πολύ γνωστοί σε όλους μας.
    Να σας πληροφορήσω με τη σειρά μου πως τυγχάνει να γνωρίζω κι εγώ ότι το σεξ προσφέρει απόλαυση και αυτός είναι ο λόγος που είναι τόσο αγαπητό.Παρόλα αυτά,είτε το θέλετε είτε όχι,το ένστικτο που μας ωθεί σ αυτό είναι της διαιώνισης του είδους,άσχετα αν πρέπει να γίνει απολαυστικό για να είναι εφικτό(όπως άλλωστε και το φαϊ πολλές φορές- τρώμε κι από ευχαρίστηση),άσχετα αν προσφέρει οφέλη στον οργανισμό και άσχετα αν το εφαρμόζουμε σαν δραστηριότητα ανεξαρτήτως του αν θέλουμε να αποκτήσουμε απογόνους.Το ότι πηγάζει από κει δεν αλλάζει.
    Επίσης,να σας επιστήσω την προσοχή στο ότι έγραψα " έχουν να κάνουν με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης κι όχι της αναπαραγωγής".Το "εχουν να κάνουν" σημαίνει ότι σχετίζονται.Δεν μπορώ να διακρίνω που,στην συγκεκριμένη φράση διαβάσατε ότι θεωρώ ότι ο μόνος λόγος που κάνει ο κόσμος σεξ είναι η αναπαραγωγή.Το ξεκαθάρισα και τώρα.Αν τώρα εσείς δυσκολεύεστε να κατανοήσετε τον γραπτό λόγο ή ακόμα χειρότερα τον διαστρεβλώνετε για να ειρωνευτείτε κάποιον ΄δεν είναι πρόβλημα δικό μου.
    Τέλος την όλη σας ειρωνεία σας παρακαλώ κρατήστε την για τους φιλους σας κι όχι για κάποιον που δεν σας προσέβαλε και με τον οποίο έχετε απλώς μια διαφωνία σε ένα φόρουμ ανταλλαγής απόψεων .

    "Οι πιο όμορφες θάλασσες είναι αυτές που δεν έχουμε ταξιδέψει ακόμη,τα πιο όμορφα παιδιά δεν έχουν γεννηθεί ακόμη,τις πιο όμορφες μέρες μας δεν τις έχουμε ζήσει ακόμη"

  4. #24
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Κωστής
    Location
    Δουβλίνο
    Posts
    2,027

    Re: Η συμβολή του sex στην υγεία

    Quote Originally Posted by Λευκή View Post
    Είδα τι γράψατε.Δόξα τω θεώ που λέει ο λόγος (Dell Piero μη με σφάξετε:bigsmile: )
    Κυρίες δεν σφάζω έστω κι αν μελετούν αστρολογία. Ξέρω όμως κάπου αλλού να σας στείλω...

    fftopic:
    Γίνετε φίλοι μας στη νέα μας σελίδα στο Facebook



    Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ακολουθείτε τους όρους χρήσης του site - forum που είστε μέλος και έχετε αποδεχθεί κατά την εγγραφή σας.

  5. #25
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Posts
    397

    Re: Η συμβολή του sex στην υγεία

    Quote Originally Posted by Dell Piero View Post
    Κυρίες δεν σφάζω έστω κι αν μελετούν αστρολογία. Ξέρω όμως κάπου αλλού να σας στείλω...

    fftopic:
    Γιατί οφ τόπικ;αφού το κεντρικό θέμα είναι το σεξ!:embarrest

    "Οι πιο όμορφες θάλασσες είναι αυτές που δεν έχουμε ταξιδέψει ακόμη,τα πιο όμορφα παιδιά δεν έχουν γεννηθεί ακόμη,τις πιο όμορφες μέρες μας δεν τις έχουμε ζήσει ακόμη"

  6. #26
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Κωστής
    Location
    Δουβλίνο
    Posts
    2,027

    Re: Η συμβολή του sex στην υγεία

    Το σχολιό μου ήταν όπως και αυτό που συνεχίζω. Αν μου δώσουν κίτρινη κάρτα σας θεωρώ υπεύθυνη :toung:
    Γίνετε φίλοι μας στη νέα μας σελίδα στο Facebook



    Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ακολουθείτε τους όρους χρήσης του site - forum που είστε μέλος και έχετε αποδεχθεί κατά την εγγραφή σας.

  7. #27
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: Η συμβολή του sex στην υγεία

    [quote=Λευκή;21165]
    Δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση.Έγραψα ακριβώς την εντύπωση που μου δημιούργησε και εξήγησα ουσιαστικά 2 φορές το γιατί.
    Αγαπητή μου βλέπω ότι δημιουργήται τελικά αντιπαράθεση, όπως είχα προβλέψει.
    Είδα τι γράψατε.Δόξα τω θεώ που λέει ο λόγος (Dell Piero μη με σφάξετε:bigsmile: ) τα ματάκια μου βλέπουν μια χαρά.Απλώς σχολίασα το γεγονός ότι μοιάζετε να αγνοείτε πως,ενώ ένα φάρμακο θεραπεύει,η έλλειψή του δεν συνεπάγεται απαραίτητα και την ύπαρξη ασθένειας,και αν ακόμα αυτή υπάρχει να έχετε υπόψην πως κάποιες ασθένειες έχουν και κοινά συμπτώματα.
    Επανέλαβα την θέση μου με την ελπίδα να γίνει κατανοητή έστω και με δεύτερη προσπάθεια. Δεν καταλαβαίνω τί προσπαθείς να πεις με το παράδειγμα σου. Τί, που να έχει σχέση με το αν ή όχι το sex "χαλαρώνει" τους ανθρώπους, με το θέμα μας δηλαδή. Κατά κανόνα τα φάρμακα λαμβάνονται για να θεραπευθεί μία υπάρχουσα ασθένεια, υπάρχει όμως και η πρόληψη. Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση εγώ μίλησα για κάποιους που έχουν πρόβλημα συμπεριφοράς και πιθανολόγησα ότι ευθύνεται η έλλειψη sex. Αν πιθανολογούσα ότι φταίει κάτι άλλο, θα ήταν για σένα λιγότερο αυθαίρετο?
    Η αλήθεια είναι ότι αποφεύγω να κάνω αυτά που δεν θα ήθελα να μου κάνουν.Αυτό μεταφράζεται ως εξής:σέβομαι τις ιδιαιτερότητες του κάθε ανθρώπου στην εμφάνιση και τον χαρακτήρα του και συνεπώς προσπαθώ να μην χύνω χολή αν θέλετε να το πω έτσι για άτομα που δεν συμπαθώ φορτώνοντας υβριστικά τα όποια "παραστρατήματά"τους στη στραβή τους μύτη,στο μικρό τους στήθος,στην περίπτωσή μας στο ότι δεν κάνουν σεξ...Σπάνια αυτοί οι παράγοντες είναι ο μόνος λόγος "παραστρατημάτων".
    Καλά κάνεις. Από δω και μπρός θα πρέπει λοιπόν, να προσέχω αν είσαι on line, πριν πω "καράφλιασα" ή "κουφάθηκα", με το φόβο ότι θα παρεξηγηθείς? Γιατί εγώ μπορεί να πιστεύω το αντίθετο από σένα. Και εν πάση περιπτώσει πουθενά δεν χρησιμοποιώ ύβρεις, εκτός αν θεωρήται ύβρις το "ξινός".
    Να σας πληροφορήσω με τη σειρά μου πως τυγχάνει να γνωρίζω κι εγώ ότι το σεξ προσφέρει απόλαυση και αυτός είναι ο λόγος που είναι τόσο αγαπητό.Παρόλα αυτά,είτε το θέλετε είτε όχι,το ένστικτο που μας ωθεί σ αυτό είναι της διαιώνισης του είδους,άσχετα αν πρέπει να γίνει απολαυστικό για να είναι εφικτό(όπως άλλωστε και το φαϊ πολλές φορές- τρώμε κι από ευχαρίστηση),άσχετα αν προσφέρει οφέλη στον οργανισμό και άσχετα αν το εφαρμόζουμε σαν δραστηριότητα ανεξαρτήτως του αν θέλουμε να αποκτήσουμε απογόνους.Το ότι πηγάζει από κει δεν αλλάζει.
    Επίσης,να σας επιστήσω την προσοχή στο ότι έγραψα " έχουν να κάνουν με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης κι όχι της αναπαραγωγής".Το "εχουν να κάνουν" σημαίνει ότι σχετίζονται.Δεν μπορώ να διακρίνω που,στην συγκεκριμένη φράση διαβάσατε ότι θεωρώ ότι ο μόνος λόγος που κάνει ο κόσμος σεξ είναι η αναπαραγωγή.
    Αν τώρα εσείς δυσκολεύεστε να κατανοήσετε τον γραπτό λόγο ή ακόμα χειρότερα τον διαστρεβλώνετε για να ειρωνευτείτε κάποιον ΄δεν είναι πρόβλημα δικό μου.
    Δεν καταλαβαίνω που είδες την προσπάθεια διαστρέβλωσης. Όπως είδες δεν θεώρησα σκόπιμο να αναφέρω τους λόγους, εκτός της αναπαραγωγής, που κάνουμε sex, γιατί θεώρησα ότι τους γνωρίζουμε όλοι μας. Όμως αυτός ο διαχωρισμός της αυτοσυντήρησης και αναπαραγωγής μου έδωσε την εντύπωση ότι το sex δεν είναι σημαντικό, επειδή δεν έχει να κάνει με την αυτοσυντήρηση. Τουλάχιστον όχι άμεσα, γιατί το άρθρο αναφέρει μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας σε άντρες με μειωμένη σεξουαλική δραστηριότητα.

    Τέλος την όλη σας ειρωνεία σας παρακαλώ κρατήστε την για τους φιλους σας κι όχι για κάποιον που δεν σας προσέβαλε και με τον οποίο έχετε απλώς μια διαφωνία σε ένα φόρουμ ανταλλαγής απόψεων .
    Και ερχόμαστε στο προκείμενο. Δεν σου άρεσε το σχόλιο μου. Δικαίωμα σου. Ποιός σου είπε όμως ότι είμαι υποχρεωμένη να γράφω σχόλια που οποσδήποτε πρέπει να αρέσουν σε όλους. Δεν σε προσέβαλα γιατί απλά δεν αναφερόμουν σε σένα με το αρχικό μου post(ούτε σε γνωρίζω), αλλά και στο δεύτερο προσπάθησα απλώς να σου εξηγήσω την θέση μου. Δεν είχα καμμία πρόθεση να σε προσβάλω. Αντιθέτως, εσύ με προσβάλεις αμέσως και δείχνεις πρόθεση να μην σέβεσαι το δικαίωμα μου να εκφέρω άποψη, αν δεν συμφωνείς μ' αυτήν.
    Δεν αισθάνομαι ότι πρέπει να απολογηθώ για κάτι απ' τα γραφόμενα μου και σε παρακαλώ εάν δεν καταλαβαίνεις το ύφος κάποιου, τότε κάνε αυτό που πρεσβέυεις: "αποφεύγω να κάνω αυτά που δεν θα ήθελα να μου κάνουν" και μην βιάζεσαι να χαρακτηρίσεις ανθρώπους που δεν γνωρίζεις.

  8. #28

    Re: Η συμβολή του sex στην υγεία

    [QUOTE=Marina 7771;21172]
    Quote Originally Posted by Λευκή View Post

    Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση εγώ μίλησα για κάποιους που έχουν πρόβλημα συμπεριφοράς και πιθανολόγησα ότι ευθύνεται η έλλειψη sex.

    Δεν σε προσέβαλα γιατί απλά δεν αναφερόμουν σε σένα με το αρχικό μου post(ούτε σε γνωρίζω), αλλά και στο δεύτερο προσπάθησα απλώς να σου εξηγήσω την θέση μου. Δεν είχα καμμία πρόθεση να σε προσβάλω. Αντιθέτως, εσύ με προσβάλεις αμέσως και δείχνεις πρόθεση να μην σέβεσαι το δικαίωμα μου να εκφέρω άποψη, αν δεν συμφωνείς μ' αυτήν.
    Δεν αισθάνομαι ότι πρέπει να απολογηθώ για κάτι απ' τα γραφόμενα μου και σε παρακαλώ εάν δεν καταλαβαίνεις το ύφος κάποιου, τότε κάνε αυτό που πρεσβέυεις: "αποφεύγω να κάνω αυτά που δεν θα ήθελα να μου κάνουν" και μην βιάζεσαι να χαρακτηρίσεις ανθρώπους που δεν γνωρίζεις.
    Συγγνώμη για την παρεμβολή και για το "αποκοπή - επεξεργασία" της απάντησης, αλλά αφενός είναι πολύ μεγάλη για να την παραθέσω ολόκληρη και αφετέρου για τα σημεία που θέλω να σχολίασω είναι λίγα.

    Προφανώς, αυτός/ή/οί/ές, στα οποία αναφερόσασταν στην πρώτη σας δημοσίευση, χαρακτηρίζεται από πρόβλημα συμπεριφοράς, πασιφανώς επειδή ευθύνεται η έλλειψη σεξ (κατά τα πλαίσια του άρθρου πάντα). Επιπλέον, οφείλει να προσβληθεί, εφόσον σε αυτόν/ή/ους/ες αναφερόσασταν και όχι στο μέλος Λευκή, το οποίο, εφόσον δεν αναφέρεστε σε αυτό, δεν χρειάζεται να προσβληθεί.

    Κι εδώ έρχομαι να προβληματιστώ λιγάκι, διότι η αρχική σας δημοσίευση ήρθε ακριβώς κάτω από τη δική μου, η οποία δεν θα έλεγα ότι ήταν και διθυραμβική ως προς το άρθρο - για τους λόγους που εξήγησα, έστω και συνοπτικά - , άρα εν δυνάμει "ξινή" ή "σφιγμένη" ή αμφότερα. Οπότε, σύμφωνα με τα όσα δηλώνετε, μέχρι εδώ, αναρωτιέμαι μήπως οφείλω να προσβληθώ...

    Πέρα από αυτό όμως, από τα γραφόμενά σας προκύπτει το εξής ενδιαφέρον πόρισμα: Ότι για να χαρακτηρίσετε κάποιον, άρα και ως προς την όποια συμπεριφορά του, πρέπει να τον γνωρίζετε. Εάν τον γνωρίζετε όμως, κάτι παραπάνω θα ξέρετε για τις αιτίες της συμπεριφοράς του, οπότε δεν χρειάζετε να πιθανολογείτε. Εαν πάλι δεν τον γνωρίζετε, δεν μπορείτε καν να πιθανολογείτε και ούτε να σχολιάζετε υπό το πρίσμα του ότι έχετε να κάνετε με ανέραστους.

    Κι επειδή, εξακολουθώ να διερωτώμαι, απλώς θα δεχτώ το ότι δεν με γνωρίζετε, άρα, η δημοσίευσή σας κάτω από τη δική μου ήταν μάλλον συμπτωματική.

    Καλή σας μέρα. :bigsmile:

  9. #29
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Posts
    397

    Re: Η συμβολή του sex στην υγεία

    Αγαπητή κ.Μαρίνα
    έχω εξηγήσει αναλυτικότατα για ποιους λόγους είπα ό,τι είπα.Αν κάνετε έναν κόπο να διαβάσετε τα γραφόμενα μου θα κατανοήσετε αυτομάτως και τα σημεία που μέχρι στιγμής δεν κατανοείτε.Έχω κι εγω δουλειές όπως κι εσείς φαντάζομαι και δεν σκοπεύω να φάω όλη μου τη μέρα προσπαθώντας να σας αποδείξω για ακόμα μια φορά ότι δεν είμαι ελέφαντας.Όσον αφορά το ποιος δεν δέχεται την άποψη του άλλου φαίνεται απ το ποιος υιοθέτησε τον τρόπο ειρωνικής γραφής (κάτι που δεν αποτελεί προσωπική άποψη)με το που ο άλλος προσπάθησε να κατοχυρώσει τα λεγόμενα του.Επίσης,δεν σας απέδωσα κανέναν χαρακτηρισμό.Τέλος δεν έγραψα πουθενά ότι δεν μπορείτε να γράφετε σχόλια που δεν αρέσουν σε όλους.Φυσικά και μπορείτε.Κι εγώ με τη σειρά μου μπορώ να ενοχληθώ ή να διαφωνήσω μαζί τους στηρίζοντας την άποψή μου και σύμφωνα με τα λεγόμενά σας οφείλετε να το δέχεστε αντί να αντιδράτε όπως αντιδράσατε.
    Καλή σας συνέχεια και καλή σας μέρα.

    "Οι πιο όμορφες θάλασσες είναι αυτές που δεν έχουμε ταξιδέψει ακόμη,τα πιο όμορφα παιδιά δεν έχουν γεννηθεί ακόμη,τις πιο όμορφες μέρες μας δεν τις έχουμε ζήσει ακόμη"

  10. #30
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: Η συμβολή του sex στην υγεία

    Στην εποχή που ζούμε το σεξ είναι ειλικρινά ό,τι ευκολότερο,και από άποψη ηθικής και από άποψη προσαρμοστικότητας στη συχνή εναλλαγή ερωτικών συντρόφων-για μεγάλο μέρος του πληθυσμού τουλάχιστον
    .
    ¶σχετο με το σχόλιο-παράκληση μου, προς κάποιους και όχι όλους με πρόβλημα συμπεριφοράς. ¶ρα να το θεωρήσω προσπάθεια διαστρέβλωσης των γραφόμενων μου?
    πόσο μάλλον να βγάζει συμπεράσματα για τους λόγους που ωθούν κάποιον σε μια συγκεκριμένη συμπεριφορά.Όπως και να χει,υπάρχουν κι άνθρωποι οι οποίοι δεν αρκούνται μόνο στο σεξ και κυρίως υπάρχουν ανθρωποι που δεν βγαίνουν να διατυμπανίσουν την προσωπική τους ζωή στον κάθε κουτσομπόλη,αργόσχολο ή ...ψυχολόγο.
    Ο καθένας μας δικαιούται να βγάζει τα δικά του συμπεράσματα.
    Η δεύτερη (από μένα) τονισμένη φράση, να θεωρήσω ότι είναι ειρωνική ή όχι?Και δεν εννοώ γενικά ειρωνική, αφού το συγκεκριμένο post απευθύνεται συγκεκριμένα σε μένα.
    διότι φέρεται να καταλογίζει μια αρκετά συνήθη ανθρώπινη συμπεριφορά αποκλειστικά στην έλλειψη σεξουαλικής δραστηριότητας κι ευχαρίστησης.Βρίσκω ότι αποτελεί μάλλον υποτιμητική εκτίμηση για οποιονδήποτε άνθρωπο κι αν γίνεται και δυστυχώς συναντάται μάλλον συχνά.
    Να το θεωρήσω αυθαίρετο συμπέρασμα, φαινομενικά βασιζόμενο στο σχόλιο μου, που μοναδικό σκοπό έχει να δώσει την αίσθηση της γενίκευσης?
    'Αλλωστε,κι η ίδια παραδέχεστε ότι υπάρχουν κι άλλες φυσιολογικές λειτουργίες του οργανισμού όπως ο ύπνος και η σωστή διατροφή,
    Παρόλα αυτά δεν έχω ακούσει πολύ κόσμο να επικαλείται αυτές τις δυσκολίες όταν θέλει να σχολιάσει την συμπεριφορά κάποιου
    Εγώ πάλι έχω πολλές φορές ακούσει να αποκαλούν κάποιον "δυσκοίλιο" όταν είναι συνήθως κατηφής ή στριφνός. Το άρθρο όμως αναφέρεται στο sex, όπως και το σχόλιο μου.
    (και εδώ μιλάμε για "φυσιολογικούς" ανθρώπους κι όχι γι αυτούς που βγαίνουν μιαν ωραία νύχτα κι αρχίζουν και σφάζουν κόσμο)
    .
    Να το θεωρήσω και αυτό τυχαίο και καθόλου ειρωνικό?

    Αν διαβάσετε πιο προσεχτικά τη δημοσίευσή μου θα καταλάβετε και τη σύνδεση (κατά τη γνώμη μου)μεταξύ ευτυχισμένης ή όχι σχέσης και συμπεριφοράς, και το πού αναφέρεται η δημοσιοποίηση της προσωπικής ζωής όπως λέτε του καθενός.
    Αν κάνετε έναν κόπο να διαβάσετε τα γραφόμενα μου θα κατανοήσετε αυτομάτως και τα σημεία που μέχρι στιγμής δεν κατανοείτε
    .

    Όσον αφορά το ποιος δεν δέχεται την άποψη του άλλου φαίνεται απ το ποιος υιοθέτησε τον τρόπο ειρωνικής γραφής (κάτι που δεν αποτελεί προσωπική άποψη)με το που ο άλλος προσπάθησε να κατοχυρώσει τα λεγόμενα του.
    Νομίζω ότι η υιοθέτηση ειρωνικού ύφους είναι καθαρά δικό σου προνόμιο στην συγκεκριμένη συζήτηση.
    Κι εγώ με τη σειρά μου μπορώ να ενοχληθώ ή να διαφωνήσω μαζί τους στηρίζοντας την άποψή μου και σύμφωνα με τα λεγόμενά σας οφείλετε να το δέχεστε αντί να αντιδράτε όπως αντιδράσατε.
    Εγώ και το δέχτηκα και δεν αντέδρασα με επιθετικό ύφος. Αν θεωρείς την προσπάθεια από μέρους μου να φωτίσω μερικά σημεία, του κατ' αρχάς χιουμοριστικού σχολίου μου, ώστε να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, τότε μάλλον εννοείς ότι δεν θα έπρεπε να έχω απαντήσει καθόλου στο αρχικό σου post.
    Τέλος νομίζω ότι δεν υπάρχει τίποτα άλλο να διευκρινήσω επί του αρχικού μου σχολίου, μιας και από την αρχή αναφέρθηκα σε κάποιους και είναι σαφές πως αν ήθελα να το γενικεύσω θα αναφερόμουν σε όλους. Για το ότι δεν συμφωνείς δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Για μένα το θέμα τελειώνει εδώ.
    Καλημέρα και σε σένα.

 

 
Page 3 of 12 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads