s
Tα γεγονότα του Δεκέμβρη στη χώρα μας - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 21 to 24 of 24
  1. #21

    Re: Tα γεγονότα του Δεκέμβρη στη χώρα μας

    Συμφωνώ 100% μαζί σου Μητσάκο ότι πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν τα πάντα. Κάποιοι αστρολόγοι παίρνουν σαν δεδομένο ότι η Ελλάς είναι Υδροχόος με ωροσκόπο Διδύμους και γι'αυτό προσπαθούν με προκρούστειο τρόπο να ταιριάξουν όπως-όπως τα εκάστοτε γεγονότα αδυνατώντας να τα ερμηνεύσουν αντικειμενικά. Για παράδειγμα, στα πολύ άσχημα γεγονότα του Δεκέμβρη λέγανε κάποιοι αστρολόγοι ότι η ένταση θα κορυφωνόταν στην πανσέληνο του τρίτου δεκαημέρου των Διδύμων. Κι όμως τις ημέρες της πανσέληνου δεν είχαμε κάποιο παρατράγουδο και η κατάσταση ήταν σχετικά ήρεμη, σε σχέση πάντα με τα γεγονότα που είχαν προηγηθεί.

    Ένα παράδειγμα που μου έχει κάνει εντύπωση Μητσάκο είναι η θέση Ουρανός στους Διδύμους. Ο Ουρανός είναι ο πλανήτης των μεγάλων κοιωνικοπολιτικών αλλαγών και οι Δίδυμοι θεωρούνται το κατεξοχήν "διχασμένο" ζώδιο. Υπάρχει, λοιπόν, ένα εντυπωσιακά επαναλαμβανόμενο pattern καθώς αυτή η θέση φαίνεται να σχετίζεται με μεγάλους εμφύλιους πολέμους και εσωτερικές αναταραχές...

    Ο Αμερικάνικος Εμφύλιος μεταξύ Βόρειων και Νότιων (1861-1865) έγινε με Ουρανό στους Διδύμους όπως και ο βρετανικός Εμφύλιος στην Αμερική το 1776, όπως και οι πολλές εσωτερικές συγκρούσεις χωρών κατά τη διάρκεια και μετά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο όπου και πάλι ο Ουρανός ήταν στους Διδύμους. Δεν ισχυρίζομαι βέβαια σε καμία περίπτωση ότι εμφύλιοι πόλεμοι θα συμβαίνουν μόνο όταν οι μακρινοί πλανήτες είναι στο ζώδιο των Διδύμων. Φαίνεται, όμως, ότι αυτό το ζώδιο ειδικά μέσω του Ουρανού εκδηλώνει πιο έντονα το φαινόμενο του εθνικού διχασμού και φέρνει στο προσκήνιο κάποιες αγεφύρωτες εσωτερικές αντιθέσεις.

  2. #22

    Re: Tα γεγονότα του Δεκέμβρη στη χώρα μας

    Quote Originally Posted by Κώστας View Post
    Συμφωνώ 100% μαζί σου Μητσάκο ότι πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν τα πάντα. Κάποιοι αστρολόγοι παίρνουν σαν δεδομένο ότι η Ελλάς είναι Υδροχόος με ωροσκόπο Διδύμους και γι'αυτό προσπαθούν με προκρούστειο τρόπο να ταιριάξουν όπως-όπως τα εκάστοτε γεγονότα αδυνατώντας να τα ερμηνεύσουν αντικειμενικά. Για παράδειγμα, στα πολύ άσχημα γεγονότα του Δεκέμβρη λέγανε κάποιοι αστρολόγοι ότι η ένταση θα κορυφωνόταν στην πανσέληνο του τρίτου δεκαημέρου των Διδύμων. Κι όμως τις ημέρες της πανσέληνου δεν είχαμε κάποιο παρατράγουδο και η κατάσταση ήταν σχετικά ήρεμη, σε σχέση πάντα με τα γεγονότα που είχαν προηγηθεί.
    Ο Κορκονέας πάντως ήταν γεννημένος 12/12ου, και είχε τη Σελήνη απέναντι :toung:
    Τα δε γεγονότα αυτά καθαυτά, δεν ήταν άσχημα. Περιορισμένα ήταν σε σχέση με αυτά που θα έπρεπε και σε σχέση με αυτά που έρχονται (προκλητική μεν, άποψη δε :bigsmile: ).
    Ακόμα, οι ανοχή στις μέρες που θα εκδηλωθεί το γεγονός είναι ...ψιλοξεχειλωμένη. Ιδίως σε περιπτώσεις που εμπλέκονται Φώτα.

    Ο Αμερικάνικος Εμφύλιος μεταξύ Βόρειων και Νότιων (1861-1865) έγινε με Ουρανό στους Διδύμους όπως και ο βρετανικός Εμφύλιος στην Αμερική το 1776, όπως και οι πολλές εσωτερικές συγκρούσεις χωρών κατά τη διάρκεια και μετά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο όπου και πάλι ο Ουρανός ήταν στους Διδύμους. Δεν ισχυρίζομαι βέβαια σε καμία περίπτωση ότι εμφύλιοι πόλεμοι θα συμβαίνουν μόνο όταν οι μακρινοί πλανήτες είναι στο ζώδιο των Διδύμων. Φαίνεται, όμως, ότι αυτό το ζώδιο ειδικά μέσω του Ουρανού εκδηλώνει πιο έντονα το φαινόμενο του εθνικού διχασμού και φέρνει στο προσκήνιο κάποιες αγεφύρωτες εσωτερικές αντιθέσεις.
    Και το '44-'49, στους Δίδυμους ήταν Και μάλιστα το ''44 έπεφτε πάνω στον ωροσκόπο του γενέθλιου της Ελλάδας με ημερομηνία 3/2ου/1830, 12:01...
    Αν έχεις το ωροσκόπιο της Ισπανίας να δούμε το 1936 τι έπαιζε...
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  3. #23

    Re: Tα γεγονότα του Δεκέμβρη στη χώρα μας

    Το εκπληκτικό είναι ότι την ημέρα που ξέσπασαν τα Δεκεμβριανά στην Αθήνα (3 Δεκέμβρη 1944) ο Ήλιος ήταν στην 11η μοίρα του Τοξότη και συνάντησε ακριβώς απέναντί του τον Ουρανό στην 11η μοίρα των Διδύμων! Εγώ βέβαια έχω μία άλλη άποψη περί έντονης επιρροής της Παρθένου στην Ελλάδα (άρα εδώ βλέπω ταυ-τετράγωνο με την Παρθένο) αλλά για όσους πιστεύουν στην άποψη περί ωροσκόπου και σελήνης Διδύμων αυτή είναι μία καλή ένδειξη της θεωρίας τους.

    Δεν έχω ωροσκόπιο της Ισπανίας...

  4. #24

    Re: Tα γεγονότα του Δεκέμβρη στη χώρα μας

    Quote Originally Posted by Κώστας View Post
    Το εκπληκτικό είναι ότι την ημέρα που ξέσπασαν τα Δεκεμβριανά στην Αθήνα (3 Δεκέμβρη 1944) ο Ήλιος ήταν στην 11η μοίρα του Τοξότη και συνάντησε ακριβώς απέναντί του τον Ουρανό στην 11η μοίρα των Διδύμων! Εγώ βέβαια έχω μία άλλη άποψη περί έντονης επιρροής της Παρθένου στην Ελλάδα (άρα εδώ βλέπω ταυ-τετράγωνο με την Παρθένο) αλλά για όσους πιστεύουν στην άποψη περί ωροσκόπου και σελήνης Διδύμων αυτή είναι μία καλή ένδειξη της θεωρίας τους.

    Δεν έχω ωροσκόπιο της Ισπανίας...
    Εγώ βρήκα 2 :bigsmile:
    22 November 1975, 12.45 pm CET, Madrid (40n24, 3w41), που παίζει με την στέψη του Χουάν Κάρλος
    και αυτό January 19, 1479 at 7:00 am, Madrid, που παίζει με την ίδρυση της Ισπανίας, βασιζόμενο στην μέρα θανάτου του Ιωάννη του 2ου της Αραγωνίας. Για το σύγχρονο κράτος της Ισπανίας λένε ότι δουλεύει καλά η πρώτη ημερομηνία. Στον 2ο που έριξα μια ματιά στις διελεύσεις με ημερομηνία 17/7/1936, έχει ενδιαφέροντα στοιχεία. :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

 

 
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads