s
Ο χάρτης του Νίκου Καββαδία - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 21 to 30 of 46
  1. #21
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Ο χάρτης του Νίκου Καββαδία

    Επιμένεις και βγαίνουμε εκτός θέματος :bigsmile:.

    Εν πάσει περιπτώσει πάντως όταν κάνεις ηλιακό και βλέπεις ότι η Σελήνη είναι σε συγκεκριμένη μοίρα, αυτό σημαίνει πρακτικά ότι η Σελήνη θα ήταν όντως σε αυτή τη μοίρα (ας πούμε τη 13η), εάν είχες γεννηθεί την ώρα που ο ωροσκόπος ήταν στη μοίρα του Ήλιου (αυτό συνήθως είναι το πρωί μόλις ξημερώνει). Αυτό σημαίνει ηλιακό ωροσκόπιο ή ωροσκόπιο με ωροσκόπο τη μοίρα του Ήλιου.

    Αν ο ποιητής είχε γεννηθεί λοιπόν την ώρα ανατολής του Ήλιου (π.χ. 5 η ώρα το πρωί) η θέση της Σελήνης στο ηλιακό την ώρα αυτή θα ήταν στη 13η μοίρα. Αυτό είναι ένα πραγματικό δεδομένο, δεν είναι αυθαίρετο. Μπορεί να το δει κανείς στα ημ/για τι ώρα ξημερώνει, να ψάξει θέσεις πλανητών, κλπ.

    Από κει και πέρα υπολογίζεις η Σελήνη πόσο κινείται μέσα στη μέρα; Κινείται 1 μοίρα περίπου ανά δύο ώρες. ¶ρα τι θέσεις μπορεί να είχε στο χάρτη του ποιητή;
    Ο ποιητής θα έχει γεννηθεί κάποια ώρα ανάμεσα στις 00:00 (5 ώρες πριν τις 5:00 άρα περίπου 2,5 μοίρες πριν τη 13η) και τις 23:59 (δηλαδή 19 ώρες μετά ή περίπου 9,5 μοίρες μετά τη 13η μοίρα).

    ¶ρα η Σελήνη του έχει κάποια θέση στο διάστημα 10,5 μοίρες του Αιγόκερω μέχρι 22,5 μοίρες του Αιγόκερω.

    Σε έπεισα ή να το συνεχίσουμε;
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  2. #22

    Re: Ο χάρτης του Νίκου Καββαδία

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post
    Επιμένεις και βγαίνουμε εκτός θέματος :bigsmile:.

    Εν πάσει περιπτώσει πάντως όταν κάνεις ηλιακό και βλέπεις ότι η Σελήνη είναι σε συγκεκριμένη μοίρα, αυτό σημαίνει πρακτικά ότι η Σελήνη θα ήταν όντως σε αυτή τη μοίρα (ας πούμε τη 13η), εάν είχες γεννηθεί την ώρα που ο ωροσκόπος ήταν στη μοίρα του Ήλιου (αυτό συνήθως είναι το πρωί μόλις ξημερώνει). Αυτό σημαίνει ηλιακό ωροσκόπιο ή ωροσκόπιο με ωροσκόπο τη μοίρα του Ήλιου.

    Αν ο ποιητής είχε γεννηθεί λοιπόν την ώρα ανατολής του Ήλιου (π.χ. 5 η ώρα το πρωί) η θέση της Σελήνης στο ηλιακό την ώρα αυτή θα ήταν στη 13η μοίρα. Αυτό είναι ένα πραγματικό δεδομένο, δεν είναι αυθαίρετο. Μπορεί να το δει κανείς στα ημ/για τι ώρα ξημερώνει, να ψάξει θέσεις πλανητών, κλπ.

    Από κει και πέρα υπολογίζεις η Σελήνη πόσο κινείται μέσα στη μέρα; Κινείται 1 μοίρα περίπου ανά δύο ώρες. ¶ρα τι θέσεις μπορεί να είχε στο χάρτη του ποιητή;
    Ο ποιητής θα έχει γεννηθεί κάποια ώρα ανάμεσα στις 00:00 (5 ώρες πριν τις 5:00 άρα περίπου 2,5 μοίρες πριν τη 13η) και τις 23:59 (δηλαδή 19 ώρες μετά ή περίπου 9,5 μοίρες μετά τη 13η μοίρα).

    ¶ρα η Σελήνη του έχει κάποια θέση στο διάστημα 10,5 μοίρες του Αιγόκερω μέχρι 22,5 μοίρες του Αιγόκερω.

    Σε έπεισα ή να το συνεχίσουμε;
    Αναφορικά με το ζώδιο του Αιγόκερου, ναι με έπεισες :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  3. #23
    Join Date
    Dec 2005
    Όνομα:
    Silia
    Location
    Αθήνα και μ'αρέσει!!
    Posts
    474

    Re: Ο χάρτης του Νίκου Καββαδία

    Συμφωνώ απόλυτα με όσα ειπώθηκαν από το Bασίλη για τη Σελήνη κ τον ευχαριστώ για την επεξήγησή του.

    όσον αφορά τους οίκους... θα μου επιτρέψετε να τους λάβω υπόψη μου.

    Oταν κοιτάω φιλικά ωροσκόπια ποτέ μα ποτέ δεν κοιτάω μόνο αυτό που προκύπτει σύμφωνα με την ώρα γέννησης, αλλά πάντα καταστώνω κ ένα δεύτερο (από το οποιο κ ξεκινάω για να είμαι ειλικρινής), το ηλιακό. Mου δίνει πάρα πολλά στοιχεία.

    Δεν είμαι απο εκείνους που πιστεύουν απόλυτα ότι αν δεν έχω ώρα, δεν μπορώ να δω οίκους, γιατί το έχω δει να αποδικνύεται συνεχώς σε κάθε ωροσκόπιο που κατά καιρούς μελετώ.
    may..

  4. #24
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ο χάρτης του Νίκου Καββαδία

    Αγαπητά μέλη

    Για να διευκολύνω την αναζήτηση στον χάρτη, στο Ηλιακό πράγματι λειτουργούν άψογα οι οίκοι, καθώς διαχωρίζονται με το σύστημα των ίσων οίκων αρχής γενομένης από τον Ήλιο. Έτσι, θα δείτε όσοι δεν έχετε πειραματιστεί, πως είναι μία αρκετά σαφής οικοθεσία. Φυσικά ο πλούτος του χάρτη με την ώρα γέννησης περιορίζεται, αλλά το σύστημα ισχύει και αποδίδει.

    Σχετικά με τη Σελήνη μπορείτε καλύτερα να θέσετε στο μέσον του εικοσιτετραώρου την ώρα, για να έχετε μεγαλύτερη εμβέλεια. Επειδή έχει δυνατότητα ανοχής έως και 10 μοιρών ανάλογα με τον άλλο πλανήτη, είναι ένα σώμα ευέλικτο, όμως πρέπει να μην το θεωρείτε δεδομένο στις κρίσεις σας, γιατί φυσικά αν έχουμε τελικά γέννηση ξημερώματα ή αργά τη νύχτα, θα βρούμε εμφανή διαφορά στην ανάλυση.

    Καλή σας συνέχεια
    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  5. #25

    Re: Ο χάρτης του Νίκου Καββαδία

    Σχετικό,....άσχετο....!!!!!!
    Με τον χάρτη του Καββαδία τι γίνεται?????
    Θα πει κάποιοs καμοιά γνώμη???????????????????????????????

  6. #26
    Join Date
    Dec 2005
    Όνομα:
    Silia
    Location
    Αθήνα και μ'αρέσει!!
    Posts
    474

    Re: Ο χάρτης του Νίκου Καββαδία

    Quote Originally Posted by Λίλιαν Σίμου View Post
    Για να διευκολύνω την αναζήτηση στον χάρτη, στο Ηλιακό πράγματι λειτουργούν άψογα οι οίκοι, καθώς διαχωρίζονται με το σύστημα των ίσων οίκων αρχής γενομένης από τον Ήλιο. Έτσι, θα δείτε όσοι δεν έχετε πειραματιστεί, πως είναι μία αρκετά σαφής οικοθεσία. Φυσικά ο πλούτος του χάρτη με την ώρα γέννησης περιορίζεται, αλλά το σύστημα ισχύει και αποδίδει.
    Ευχαριστώ για την υποστήριξη... παρ'ολίγον νόμισα ότι θα θεωρηθώ αιρετική!! :bigsmile:
    may..

  7. #27

    Re: Ο χάρτης του Νίκου Καββαδία

    Βλέποντας κάποιες φωτογραφίες του ποιητή και διαβάζοντας περιγραφές της ζωής του υποθέτω ωροσκόπο Ταύρο και κυβερνήτη Αφροδίτη.Επομένως μία γένηση από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 1 και 30 το μεσημέρι.Με αυτή την οικοθεσία θα δίναμε Ηλιο,Σελήνη στον 9=0 αλλά και Ουρανό στον 9=ο.Ο Ερμής πάνω σε κρίσιμη μοίρα σε έξαρση στον Υδροχόο πολύ δυνατός και εμφανής ίσως κοντά στο Μεσουράνημα ή μέσα στον 10=ο οίκο,πάντως πολύ δραστήριος.Συχνές μετακινήσεις και πολλά ταξίδια στη θάλασσα,πλούσια ποιητική συλλογή,ανήσυχο πνεύμα.
    Ο χάρτης στην κυριολεξία σημαδεύεται από ένα μεγάλο σταυρό στα παρορμητικά όπου τουλάχιστον συμμετέχουν 5 πλανήτες κάτι που από μόνο του δίνει μεγάλους αγώνες,έντονη ανησυχία και μία ζωή πλήρης γεγονότων - όχι πάντα εύκολων.Εμφαση στη γη και στον αέρα,λιγότερη φωτιά και παντελή σχεδόν έλλειψη νερού σε συνδυασμό με την Σύνοδο Ηλιου - Σελήνης στον Αιγόκερω - μία στερητική θέση γιά τη Σελήνη - δείχνουν δυσκολία στην έκφραση των συναισθημάτων - και Αφροδίτη στον Υδροχόο - και άνεση στην διανοητική έκφραση.

    Ο Κρόνος κυβερνήτης του ηλιακού του ζωδίου στο Κριό δίνει εμπόδια και δυσκολίες σε νέα ξεκινήματα αλλά και μία χαλύβδινη σχεδόν ξεροκέφαλη διάθεση γιά επανάληψη των προσπαθειών μέχρι εκπλήρωσης του ζητούμενου.Πολύ περισσότερο που η θέση του ¶ρη στο Κριό τονώνει την διάθεση γιά μιά περιπετειώδη ζωή πέρα από τα καθιερωμένα και δίνει έντονη μαχητικότητα και ανάληψη δύσκολων πρωτοβουλιών.Σε αυτή τη σύνοδο των 2 πλανητών ¶ρη - Κρόνου ,δύο πλανητών με εντελώς διαφορετικά αιτήματα και φύσεις , υπερισχύει ο ¶ρης που είναι και σε κυριαρχία στο Κριό αφήνοντας κατά μέρος την γνωστή πειθαρχεία που επιζητά ο Κρόνος και το Αιγοκερίσιο στοιχείο.
    Ταπεινός και μοναχικός αλλά όχι μόνος ο Νίκος έζησε μία ζωή γεμάτη περιπέτειες και κακουχίες που ίσως λίγοι θα μπορούσαν να αντέξουν.Πέρασε από 2 Παγκόσμιους Πολέμους και σε ηλικία 29 χρονών πήγε στρατιώτης στην Αλβανία και αργότερα έμεινε ξέμπαρκος στην Αθήνα μέχρι το πέρας της Γερμανικής Κατοχής.Μετά τον τράβηξε πάλι η θάλασσα.Τα ποιηματά του απόλυτα βιωματικά στην γλώσσα των καραβιών και της θάλασσας στης οποίας τη γοητεία δεν μπόρεσε να αντισταθεί είναι αξεπέραστα.Αυτός είναι έρωτας.!!

  8. #28
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Ο χάρτης του Νίκου Καββαδία

    Quote Originally Posted by may View Post
    Ευχαριστώ για την υποστήριξη... παρ'ολίγον νόμισα ότι θα θεωρηθώ αιρετική!! :bigsmile:
    Δεν είσαι αιρετική. Το αντίθετο μάλιστα...

    Πράγματι η οικοθεσία του ηλιακού παίζει πολύ συχνά και προσωπικά έχω κάνει πολλές συζητήσεις για το ότι το ηλιακό πρέπει να έχει ισχύ ως έχει (τον παλιό καιρό που ο κόσμος δεν ήξερε τι ώρα γεννήθηκε πώς έκανε προβλέψεις; )

    Παρασύρθηκα όμως κι εγώ νομίζοντας ότι κάνουμε ωροσκόπιο άγνωστης ώρας (σ' αυτή την περίπτωση μπαίνει συνήθως μία αυθαίρετη ώρα ή 00:00 ή 12:00 αναλόγως σε ποια ώρα είναι υπολογισμένοι οι χάρτες της εφημερίδας) κι όχι ηλιακό.

    Στην περίπτωση που διαλέγουμε μία αυθαίρετη ώρα και δε βάζουμε σαν ωροσκόπο τη μοίρα του Ήλιου, εκεί νομίζω ότι δεν πρέπει να λάβουμε υπόψη την οικοθεσία. Δεν ξέρω τι γνώμη έχετε εσύ η Κα Σίμου...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  9. #29
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Ο χάρτης του Νίκου Καββαδία

    Quote Originally Posted by Addicted View Post
    Σε αυτή τη σύνοδο των 2 πλανητών ¶ρη - Κρόνου ,δύο πλανητών με εντελώς διαφορετικά αιτήματα και φύσεις , υπερισχύει ο ¶ρης που είναι και σε κυριαρχία στο Κριό αφήνοντας κατά μέρος την γνωστή πειθαρχεία που επιζητά ο Κρόνος και το Αιγοκερίσιο στοιχείο.
    Η σύνοδος αυτή νομίζω κι εγώ ότι είναι από τα πιο σημαντικά στοιχεία στο χάρτη. Πιστεύω ότι δίνει ένα πολύ περίεργο κράμα "δειλίας" και "παράφορης τόλμης" αντάμα. Ο πολεμιστής που βγαίνει και πολεμάει αλλά ξαφνικά ξαναμπαίνει στο καβούκι του. Ο Κρόνος έχει μία κακή επίδραση πάνω στον ¶ρη, δίνοντας του πολλές αναστολές. Και νομίζω και στην ποίηση του καλλιτέχνη φαίνεται αυτή η στάση του "θέλω, αλλά κάτι συμβαίνει και δεν μπορώ να έχω" ή "θέλω, αλλά δεν μπορώ να ξεφύγω". Σε πρακτικό επίπεδο η όψη του ¶ρη με τον Κρόνο δίνει από όσο ξέρω και ανθρώπους που περνάνε από κακουχίες (όπως λέει κι ο Addicted πέρασε 2 παγκόσμιους πολέμους).

    Η ονειρική του ποίηση με τις φαντασιώσεις και - ενδεχομένως και χρήση - ίσως να έχει να κάνει με τον Ποσειδώνα του, που έχει τόσο σημαντική θέση στο χάρτη. Αλλά κι ο Ουρανός, η ανεξαρτησία του, το κάθε λιμάνι και καημός. Ο Ζυγός στον ηλιακό του χάρτη μεσουρανεί. Ιδανικό του ποιητή - κατά την ταπεινή μου γνώμη - η προσπάθεια να παραμένει αποστασιοποιημένος από τα πάθη, παρόλο που δεν το αρνείται (μεταξύ άλλων και Αφροδίτη Τρίγωνο Πλούτωνας)

    Η εξιδανίκευση της γυναίκας στη ποίηση του ίσως να έχει και σχέση με την αντίθεση της Σελήνης με τον Ποσειδώνα. Ο Ποσειδώνας που επιδρά και στο Δία και δίνει τις περιπετειώδεις διηγήσεις του για μακρινά μέρη και περιπέτειες.

    Ο Ποσειδώνας νομίζω είναι σε μεγάλο βαθμό ο Καββαδίας που γνωρίζουμε. Ο ¶ρης /Κρόνος κι ο Ουρανός ο Καββαδίας της πραγματικής του - σκληρής - ζωής.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  10. #30
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Re: Ο χάρτης του Νίκου Καββαδία

    Δεν παύει όμως να έχουμε να κάνουμε με μία χαλαρή σύνοδο; :unsure: Η απόκλιση δηλαδή είναι κοντά στις 7 μοίρες... Θα μπορούσε αυτή η λεπτομέρεια να αμβλύνει την κατά τα άλλα δυσαρμονική, θα έλεγα, σχέση αυτών των δύο πλανητών; :unsure:

 

 
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads