s
Μέθοδος χαρτομαντείας - Page 27
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 27 of 47 FirstFirst ... 17 23 24 25 26 27 28 29 30 31 37 ... LastLast
Results 261 to 270 of 468
  1. #261
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Τα βουνα και τ
    Posts
    892

    Re: Μέθοδος χαρτομαντείας

    Θα εισαι υπευθυνος για τυχον καταστροφη του υπολογιστη μου, καθοτι εχει πλυμμηρισει απο υγρα που προελθησαν αυθορμητως απο την στοματικη μου κοιλοτητα...

  2. #262

    Re: Μέθοδος χαρτομαντείας

    Καλημέρα.Τώρα που το Μαράκι μας έχει πει τα περισσότερα θα κάνω μια προσπάθεια να παρουσιάσω συγκεντρωμένα όσα μας είπε το κορίτσι για να ανατρέχουμε πιο εύκολα σε αυτά για πληροφορίες...


    Μέθοδος χαρτομαντείας
    Maraki 1975


    Σημείωση 1 : όταν ξεκινώ να ρίξω τα χαρτιά έχω καθορίσει ποιο χαρτι αντιπροσωπεύιε εμένα και ποιό αυτον που με ενδιαφέρει ...εκτός αν δεν έχω κάποιον υπόψιν μου και απλά θέλω να δω αν θα κάνω κάποια σχέση , αν θα γνωρίσω κάποιον ...φυσικά και σε αυτη την περίπτωση το δικό μου χαρτι το έχω καθορίσει αλλά ο άλλος (που δεν υπάρχει αυτη τη στιγμή στη ζωή μου) περιμένω να φανεί μόνος του δεν βάζω εγω φιγούρα!!!


    Τρόπος ριξίματος


    1º ΣΤΑΔΙΟ
    ανακατεύει την τράπουλα αυτός που ενδιαφέρεται να δεί τα μέλλοντα ...αν ρίχνεται του εαυτού σας εσείς αν ρίχνετε για κάποιον άλλον ο άλλος ...
    η φίλη μου έλεγε οτι καλό ειναι να τα φέρει μια βόλτα γυρω απο τον εαυτό του απο αριστερά προς τα δεξιά δηλαδή τα περνά πίσω απο την πλατη του και τα ξαναφέρνει μπροστά 3 φορές ...έτσι "έλεγε" η τράπουλα παίρνει την αύρα του ...ατόμου ...
    αν πιστεύετε σε αυτα μπορείτε να το κάνετε (εγω το κάνω, έστω και τελετουργικά -διαδικαστικά )
    καταρχήν θεωρούμε τον εαυτό μας μια απο τις φιγούρες, αναλογα με τα χρώματα και την ψυχοσύνθεσή μας ...κυρίως όμως τα χρώματα

    άφού έχουμε ανακατέψει παίρνουμε τα χαρτιά τα ακουμπάμε στο τραπέζι και κόβουμε την τράπουλα στα δύο και ξαναμαζεύουμε τα χαρτιά ώστε να ειναι όχι όπως ήταν στην αρχή αλλά το τελευταίο χαρτί (με το μάζεμα) θα βρίσκετε περίπου στη μέση ...καταλάβατε πιστεύω τι εννοώ!

    λοιπόν αφού η τράπουλα ξανάγινε ενα γυρνάμε όλο το σωρό ανάποδα ώστε να βλέπουμε τις φιγούρες (και όχι το πίσω μέρος της τράπουλας όπως βλέπαμε μεχρι τώρα που τα ανακατεύαμε)
    ξεκινάμε ....
    υπάρχουν 3 στάδια για να ολοκληρωθεί το ρίξιμο

    όπως έχουμε την τράπουλα μπροστά μας βλέπουμε το πρώτο χαρτί ας πούμε οτι ειναι το 2 κούπα αν εμείς έχουμε πει οτι είμαστε μια ντάμα κούπα αυτο το χαρτί το χρειαζόμαστε τι εννοώ με αυτο ...παίρνω το πρ΄ψτο χαρτί και το βάζω κάτω δίπλα του (δεξιά του ) βαζω το δευτερο χαρτί (το αμέσως επόμενο απο αυτό που πήρα) και μετά προσέξτε παίρνω το πρώτο απο κάτω το βάζω δεξια και αυτο του δεύτερου χαρτιού και πάλι παίρνω απο κάτω και το βάζω και αυτο δεξιά απο το άλλο..
    δηλαδή έχω μια σειρά μπροστά μου με 4 χαρτιά τα δύο ήταν απο πάνω και τα άλλα δυο απο κάτω...
    λοιπον συνεχίζω κοιτώ το επόμενο απο πάνω χαρτί αυτο που φαίνεται αν δεν ειναι κάποιο απο τα κούπα που με αντιπροσωπεύουν τότε το πετάω μέχρι να βρώ κούπα ...για να ξανακάνω όλη τη διαδικασία που έκανα και πριν
    να σας πω ποιά ειναι τα κούπα που χρειάζομαι για να ξεκινήσω τη καινούρια σειρά...
    2, 3,4,5,6,7,8,ντάμα , βαλές, αυτα ειναι τα χαρτιά που αν τα δω ξεκινώ μια καινούρια σειρά ...τα υπόλοιπα τα πετάω (τα αφήνω στην ακρη ξέχωρα)
    αν λοιπόν εγω είμαι μια σπαθάτη γυναίκα κρατώ τα αντίστοιχα σε σπαθί ...
    κ.λ.π. καταλάβατε ελπίζω !!!
    έχω λοιπον μπροστά μου κάποιες σειρές δεν μας ενδιαφέρει πόσες θα βγούν αρκεί να ξεκινούν όλες σωστά με τα δικά μας χαρτιά ...μπορεί φανταστείτε να ειναι και 3 μόνο αφου ειναι δυνατόν αυτά τα δικά μας χαρτιά να ήταν κάποια απο αυτά που τα πήραμε απο τα κάτω ή ήταν τα δεύτερα ...που τραβήξαμε...

    δηλαδή μπορεί να εχω την εξής σειρά :
    2 κούπα -3κούπα- άσσος μπαστούνι-δεκα καρό
    6 κούπα- βαλές μπαστούνι- τρία καρό- 7 κούπα
    νταμα κούπα - ρήγας μπαστούνι-ασσος καρό -δέκα κούπα
    κ.λ.π.

    αυτό το κάνω τρείς φορές ...χωρίς να συμπεριλαμβάνω τα χαρτιά που έχουν φύγει ήδη έξω ...αφού έχω στρώσει την πρώτη φορά ...ερμηνεύω τα μαζεύω , τα ανακατεύω πάλι και ξανακάνω την ίδια διαδικασία(χωρίς να ξανακόβω) μπορεί να φύγουν και κάποια άλλα χαρτιά μέχρι την τρίτη φορά ...
    γίνεται τρείς φορες για να ξεκαθαρίσει καλύτερα αυτο που έχει ήδη πέσει κάτω σαν ερμηνεία απο την πρώτη φορά ....

    αυτο ειναι το πρώτο στάδιο του ριξίματος και έχει να κάνει με κάποια πράγματα που αφορούν κυρίως το παρόν ή το άμεσο μέλλον

    έχουμε και λέμε λοιπόν ας πούμε οτι έγω είμαι μια ντάμα κούπα ...ειναι μια σχετικά ρομαντική γυναίκα , με καστανόξανθα χρώματα και ανοιχτόχρωμα μάτια ...είμαι λοιπόν μια ντάμα κούπα ...
    όταν λοιπόν θα ρίξω τα χαρτιά εξ αρχής ειναι κάποια χαρτιά της τράπουλας που μου ανήκουν ...
    ποια ειναι αυτα και τι σημαίνει αυτο?

    ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ΧΑΡΤΙΩΝ
    2 κούπα ...ειναι το κρεβάτι μου
    3 κούπα ειναι ο δρόμος μου
    4 >> ειναι το σπίτι μου , ο δεσμός μου
    5>> ειναι η καρδιά μου , ο πόθος μου αυτό που θέλει η καρδιά μου
    6>> ειναι το ξεσήκωμα μου αυτο που είμαι έτοιμη να κάνω
    7 >> ειναι το φτασμένο μου αυτο που μου έρχεται αυτο που φτάνει σύντομα σε μένα
    8 >> ειναι τα λόγια μου οι κουβέντες μου
    9 >> ειναι η έννοια μου αυτο που υπάρχει μέσα στο κεφάλι μου και με απασχολεί (εγω βέβαια δεν δίνω και ιδιαίτερη σημασία στο εννιάρι σαν χαρτί)
    Βαλές κουπα ειναι η ψυχή μου , ο εσωτερικός μου κόσμος αυτο που γουστάρει η ψυχή μου , το πραγματικό μου θέλω το πραγματικό μου νιώθω...


    Σημείωση 2 : στην ουσία κάθε τετράδα σχηματίζεται με δυο χαρτιά που παίρνω απο την πάνω μερια και δύο που παίρνω απο την κάτω ...τα χαρτια απο την κάτω μεριά ειναι αυτά που ειναι χωρίς να τα πειράζω ...ενω αυτα που παιρνω απο την πάνω μεριά το πρώτο βασικά , πρέπει να ειναι το δικό μου π.χ μπαστούνι για να ξεκινήσει η τετράδα αλλιώς συνεχίζω να πετάω τα άσχετα με μένα μέχρι να βρω κάποιο απο τα δικά μου προκειμένου να ξεκινήσω τετράδα ...σκοπός δεν ειναι να εχω μόνο δικά μου σκόπός ειναι να ξεκινώ με δικά μου και στην ουσία το 2ο , το 3ο και το 4ο στη σειρά που φτιάχνω ειναι τυχαία χαρτιά δεν επεμβαίνω σε αυτα μόνο στο πρώτο που πρέπει να μου ξεκινήσει την τετράδα μου ....

    Σημείωση 3 : υπάρχει η περίπτωση να μας μείνουν στο χέρι λιγότερα απο 4 φύλλα και να ειναι φυσικά κούπα γιατί αν δεν είναι ούτως η άλλως δεν θα ξεκίναγε μια καινούρια τετράδα αλλά αν πράγματι μου έχουν μείνει π.χ. 4κούπα, 3 καρό, 2 καρό κάνω οτι έκανα και στην αρχή απλά κάτω δεν έχω τετράδα έχω τριάδα ή δυάδα ή ένα μόνο του χαρτί το οποίο και το βάζω κανονικά κάτω σαν να είχα κι αλλά να βάλω δίπλα του δηλαδή π.χ. έχω το 3 κούπα δεν μπορώ να το πετάξω (αν ειναι κούπα και με αντιπροσωπεύιε) αρα το αφήνω στην κάτω σειρά κι ας λείπουν τα άλλα τρία απο δίπλα του ...

    αυτο ειναι το 1ο στάδιο

    1ο χαρτί

    Q κούπα 2ο χαρτί

    A καρό
    1ο από κάτω

    A κούπα 2ο από κάτω

    K καρό

    2 κούπα
    5 καρό
    5 κούπα
    10 μπαστούνι


    3κούπα

    3 καρό
    J σπαθί
    4 κούπα

    6 κούπα

    8 κούπα
    4 καρό
    9 μπαστούνι


    2º ΣΤΑΔΙΟ
    αφού έχω μαζέψει τα χαρτιά απο το 1ο στάδιο ...ξεχωρίζω την ντάμα που αντιπροσωπεύει εμένα...ας πούμε οτι εγω είμαι μια ντάμα σπαθί ...
    ωραία λοιπόν ξεχωρίζω την ντάμα σπαθί και την βάζω κάτω ....
    τα άλλα χαρτιά τα ανακατεύω και κόβω ή αντίστοιχα αν τα ρίχνω σε κάποιον αλλον ανακατεύει ο ενδιαφερόμενος και κόβει ...το κόψιμο γίνεται σε τρεις σωρούς ...δηλαδή έχω μπροστά μου τρεις σωρούς με φύλλα κλέιστά εννοείται δεν τα βλέπω ειναι απο την ανάποδη η τράπουλα ...όπως γίνεται πάντα όταν κόβω τα χαρτιά !
    τώρα ενώνω πάλι τα χαρτιά με τον εξής τρόπο παίρνω πρώτα τον μεσαίο σωρό μετά αυτόν που άφησα τελευταίο και μετά αυτόν που δημιουργήθηκε με την πρώτη ...ελπίζω να έχετε καταλάβει τι γίνετε μέχρι στιγμή γιατί τώρα αρχίζυον τα δυσκολα
    αφού εχω την ντάμα μου (εμένα) κάτω ανοιχτή εννοείται αρχίζω να στρώνω τα χαρτιά ...
    την τράπουλα την έχω μαζέψει (και τους τρεις σωρούς εννοώ) και την έχω γυρισμένη ώστε να μην βλέπω τα χαρτιά εντάξει?
    λοιπόν παίρνω το πρώτο χαρτί απο πάνω και το βάζω πάνω απο το κεφάλι της ντάμας ...το 2ο κάτω απο την ντάμα το 3ο αριστερά απο την ντάμα και το 4ο δεξιά απο την ντάμα ...αποτέλεσμα έχω μπροστά μου έναν σταυρό ...εντάξει μεχρι εδώ?
    μετα βάζω το επόμενο χαρτί κάτω αριστερά , το επόμενο πάνω δεξιά , το επόμενο πάνω αριστερά και το άλλο κάτω δεξιά συνεχίζω με τον ίδιο τρόπο ώστε να έχω τελικά 9 φύλλα στην πάνω σειρά , 9 φύλλα στην κάτω σειρά και 9 φύλλα στη μεσαία σειρά ...
    τα υπολοιπα τα κρατάω στα χέρια μου κλειστά και θα σας πω τι τα κάνουμε ...

    λοιπόν αυτο ειναι το στάδιο 2 όπως θα ειναι στρωμένα τα χαρτιά κάτω ...
    τα απλώνουμε ανοιχτά όλα δεν τα ανοίγουμε μετά ...




    λοιπόν αφού έχουμε στρώσει τα χαρτιά κάτω κάποια μας έχουν μείνει στο χέρι ...ξεκινώ λοιπόν και βάζω τρία (κλειστά) πάνω στο κεντρικό χαρτί την ντάμα δηλαδή, αν καταλάβατε καλά λοιπόν καπακώνω την ντάμα με τρία χαρτιά , το ίδιο λοιπόν κάνω και με τα άλλα χαρτιά που με ενδιαφέρει να μάθω τι παραπάνω σημαίνουν ...για να καταλάβετε καλύτερα τι εννοώ ας πούμε οτι πάνω στο κεφάλι της ντάμας κατα το στρώσιμο έπεσε το 10 μπαστούνι το οποίο σημαινει στεναχώρια αν θέλω λοιπόν να μάθω περισσότερα , απο που έρχεται αυτη η στεναχώρια βάζοντας πάνω εκεί τρία κλειστά χαρτιά μπορώ να πάρω περισσότερες πληροφορίες για τη στεναχώρια (ούτως ή άλλως παίρνω πληροφορίες απο τα δίπλα χαρτιά αλλά αυτα τα τρία βοηθάνε να γίνει πιο ξεκάθαρο) ...
    συνήθως καπακώνουμε όλο το σταυρό γιατί αυτα τα χαρτιά του σταυρού ειναι ιδιαιτερης αξίας ...φυσικά καπακώνουμε και τα φύλλα που αντιπροσωπεύουν εμάς αν υπάρχουν κάτω στρωμμένα γιατί μπορεί πολλά να ειναι στα κρυμμένα που μας περίσσεψαν ...
    δηλαδή συνοψίζω !!!
    καπακώνω τα φύλλα του σταυρού και όσα φύλλα ειναι στρωμένα κάτω και με αντιπροσωπεύουν ...
    όταν λέω τα φύλλα του σταυρού εννοώ το πάνω,κάτω, δεξιά, αριστερά απο την ντάμα και όταν λέω αυτα που με αντιπροσωπεύουν εννοώ π.χ. 2 κούπα ειναι το κρεβάτι μου ...φυσικά και θα το καπακώσω με τριά κλειστά φυλλα γιατί με ενδιαφέρει να δω επιπλέον πληροφορίες για το κρεβατι μου!!!
    στο τέλος θα μου μείνει ενα χαρτί μόνο του αυτο το ρίχνω κι αυτό πάνω στην ντάμα μαζί με τα άλλα τρία ...
    λοιπόν να σας πώ λιγάκι τη σπουδαιότητα του σταυρού και των δίπλα χαρτιών ...
    το χαρτί που ειναι πάνω απο το κεφάλι της ντάμας ειναι αυτο που πρεσβεύει η ντάμα ..αυτο που έχει κορόνα στο κεφάλι της ...π.χ αν πάνω απο την ντάμα πέσει ενας Ρήγας σημαίνει οτι αυτη η γυναίκα έχει κορόνα στο κεφάλι της αυτον τον άντρα ...αν π.χ πάνω απο την ντάμα ειναι το 10 μπαστούνι σημαίνει οτι αυτη η γυναίκα αυτη την περίοδο έχει μια μεγάλη στεναχώρια που την απασχολεί...
    αυτο που ειναι κάτω απο την ντάμα ειναι αυτο που ποδοπατά αν λοιπόν κάτω απο την ντάμα ειναι ενας ρήγας τότε αυτη η γυναίκα τον έχει ποδοπατήσει τον άντρα αυτον δεν της λέει και πολλά , τον έχει του χεριού της ...
    ή αν έχει απο κάτω ενα 10 μπαστούνι σημαίνει οτι πέρασε μια στεναχώρια η οποία ευτυχώς δεν ήταν και πολλή δυνατή για αυτο και την έχει ποδοπατήσει (την στεναχώρια)
    αυτο που ειναι μπροστά στην ντάμα ...ειναι αυτο που την νοιάζει πολυ , το κοιτάει και φυσικά ειναι κάτι που πρόκειται σε πολυ σύντομο χρονικό διάστημα να την απασχολήσει ....π.χ αν μπροστά στην ντάμα πέσει ενας Ρήγας αυτο σημαίνει οτι θα έρθει τετ α τετ με αυτον τον άντρα ...αν πέσει ενα 10 μπαστούνι σημαίνει οτι πολυ σύντομα ίσως και αυτη τη στιγμή που μιλάμε υπάρχει ενα κλίμα στεναχώριας ...το άτομο αυτο περνά μια στεναχώρια ή θα έρθει μια στεναχώρια πολύ έντονη και πολυ σύντομα...
    πίσω απο την ντάμα ειναι όλα αυτα τα γεγονότα και τα συναισθήματα που μόλις έχουν περάσει απο τη ζωή της ...και όσα πράγματα απλά την αφήνουν αδιάφορη και για αυτο τα πετάει πίσω της , τους γυρνά την πλάτη!!!
    καταλάβατε?


    3º ΣΤΑΔΙΟ
    μαζεύουμε όλα τα χαρτιά που ειχαμε στρώσει κάτω και έχουμε λοιπόν στα χέρια μας τώρα 52 φύλλα της τράπουλας ...(μαζέψαμε λοιπόν και την ντάμα απο κάτω) ...
    ανακατεύουμε τα χαρτιά και κόβουμε έτσι ώστε να έχουμε τρεις αράδες (σωρούς) χαρτιά κάτω ...μαζεύω όπως και την πρώτη φορα ΄που έκοψα, πρώτα την μεσαία αράδα , μετά την τελευταία αράδα και μετά την πρώτη και κάνουμε το εξής...
    έχω λοιπόν μπροστα μου την τράπουλα ολόκληρη και απο την ανάποδη πλευρά(δηλαδή δεν βλέπω τις φιγούρες, βλέπω το πίσω μέρος της τράπουλας) αρχίζω να τραβάω χαρτιά απο την κάτω μεριά και ...
    αν βρώ αυτο που με ενδιαφέρει (θα σας πω ποια ειναι αυτα ) το βάζω κάτω ανοιχτό και το καπακώνω με τρία χαρτιά απο πάνω κλειστά ...

    αυτο που κάνω με όλα τα χαρτιά τα βάζω σε ενα σωρό στην ουσία ...αυτός ο σωρος έχει και ανοιχτά και κλειστα χαρτιά ...και μετά τον ανοίγω τον σωρό για να κάνω ένα στρώσιμο σε τετράδες όπως έκανα και στο σταδιο 1 ...
    ο τρόπος που ανοίγω τα χαρτιά ειναι ο εξής όπως έχω τοποθετήσει τα τρια χαρτιά πάνω στο ένα ανοικτό τα γυρίζω τούμπα και κάνω μια τετράδα θέλω όμως να παρατηρήσετε κάτι τη στιγμή που ανοιγετε τα τρία χαρτιά γιατι πολλοί μπερδεύονται και δεν τα ανοίγουν σωστά...το επάνω (όταν ήταν κλειστά το επάνω) χαρτί όταν τα ανοίγω πρέπει να ειναι ακριβώς δίπλα στο πρώτο (το ήδη ανοικτό) ελπίζω να μην σας μπερδεψα ....χειρότερα!!!



    σε αυτο το στάδιο τα χαρτιά που κρατάμε μέσα (τα υπόλοιπα αν εμφανιστούν όταν τραβάω απο κάτω χαρτί τα πεταω έξω ) ειναι όλα τα δικά μου ξέρετε ποιά εννοώ (2,3,4,5,6,7,8,Q,J,) αλλά αυτη τη φορά κρατάω μέσα και τον Α κούπα (που συμβολίζει την αγάπη) και τον Α καρό (που συμβολίζει την είδηση) και κρατάω μέσα το άτομο που με ενδιαφέρει και τον Ρήγα και τον αντίστοιχο Βαλέ ...
    δηλαδή κάποια απο αυτα τα χαρτιά που προανέφερα τα καπακώνω με τρία απο την πάνω μεριά της τράπουλας ... αν το κάτω χαρτί δεν ειναι κάποιο απο αυτα το πετάω έξω ...και συνεχίζω μεχρι να βρώ αυτα που πρέπει να κρατήσω...
    αυτο ειναι το ξεκαθάρισμα και το κάνω τρεις φορές ...




    ΕΡΜΗΝΕΙΑ


    ΦΙΓΟΥΡΕΣ
    χρειάζεται προσοχή για να κατανοήσετε τις φιγούρες γιατί απο αυτο ακριβώς το σημείο θα καταλαβαίνετε με ποιον έχετε να κάνετε μέσα στα χαρτιά σας ...
    οι φιγούρες εχουν διπλή ερμηνεία την οποία και πρέπει να μην αμελούμε γιατί μας δείχνει τα άτομα με τα οποία έχουμε να κάνουμε .
    1) Ντάμα κούπα !
    καταρχήν η κυρία κούπα ειναι μια καστανόξανθη γυναίκα
    όμως αν θέλουμε να ψυχολογήσουμε λίγο την ντάμα κουπα τότε έχουμε να κάνουμε με μια γυναίκα ευαίσθητη , ρομαντική , πιστή ,τυπική και μια γυναίκα που αγαπά ...μια γυναίκα που της αρέσει η οικογένεια ...
    αυτά ειναι τα επιπρόσθετα στοιχεία που έχουμε για την ντάμα κούπα και ο λόγος που πρέπει να τα προσέξουμε αυτα ειναι γιατί δεν ειναι απαραίτητο να συμβολίζει μια καστανόξανθη γυναίκα ...αν ειναι όμως μια γυναίκα μελαχροινή αλλά με αυτα τα χαρακτηριστικά που σας ανέφερα΄τότε την βλέπουμε στα χαρτιά σαν ντάμα κούπα και όχι μπαστούνι ....

    2) ντάμα καρό !ειναι μια γυναίκα ξανθιά ή με ανοιχτόχρωμό δερμα και μάτια συνήθως ειναι συνδυασμός ...αν όμως έχω μια γυναίκα σχετικά σκούρα μαλλιά αλλά ανοιχτόχρωμα μάτια και δέρμα τότε θα την βάλω στην κούπα όχι στην καρό ...αυτα σας τα γράφω όχι για να σας μπερδέψω αλλά για να καταλάβετε λίγο πώς κάνω την επιλογή των χρωμάτων..
    τώρα ...η ντάμα καρό ειναι μια γυναίκα που στα χαρτιά συνήθως συμβολίζει την γκόμενα !!! προσέξτε ειναι ακριβώς αυτο που διαβάζετε ...ειναι η γυναίκα που μπορεί να έχει μια παράνομη σχέση με το ταίρι μας ή η γυναίκα που πολύ θα θελε να μας τον κλέψει ...
    σαν χαρακτήρας ειναι υλίστρια ...λουσού ...και πατά συνήθως επι πτωμάτων με τον τρόπο ξερετε τον πονηρό ...τον μαλαγανιάρικο ...

    3) ντάμα σπαθί !εδω έχουμε να κάνουμε με την καστανή γυναίκα προς το σκούρο ...
    ως προς την ψυχοσύνθεση και τα χαρακτηριστικά μιλάμε για μια γυναίκα η οποία ειναι ντόμπρα , εργατική , την ενδιαφέρει το χρήμα όχι όμως για το χρήμα αλλά για την επένδυση ειναι δημιουργικός άνθρωπος και ειλικρινής , και καλή φίλη ...

    4) ντάμα μπαστούνι !γυναίκα μελαχρινή ...με όλη τη σημασία της έννοιας μελαχρινη ..λοιπον αυτη η φιγούρα μπορεί να ειναι μια γυναίκα που ειναι χήρα, μπορεί να ειναι μια γυναίκα που ειναι μάγισσα , μπορεί απλά να ειναι μια σκληρή πολυ σκληρή γυναίκα ...ενας χαρακτήρας απότομος που δύσκολα πιάνεται φίλη ...

    λοιπόν ας μιλήσω τώρα για τους άντρες της τράπουλας ....
    τους Ρηγάδες ....
    λοιπόν ο διιαχωρισμός γίνεται όπως και στις γυναίκες ...
    Ρήγας κουπα ...ειναι ενας άντρας καστανόξανθός ...
    σαν χαρακτήρας ειναι ενας άντρας αγαπησιάρης , ενας άντρας ερωτικός, τρυφερός , ρομαντικός , καλόπιστος και ευαίσθητος ...

    Ρήγας καρό ειναι ο ξανθός άντρας΄,
    σαν χαρακτηριστικά έχει περίπου τον χαρακτήρα της γυναίκας δεν ειναι ο γκόμενος βέβαια (το τρίτο πρόσωπο) αλλα ειναι σχετικά ψυχρός , υλιστής , θα έλεγα και λίγο ψυχρός και πολλές φορές αντιπροσωπεύει ενα άτομο με κάμια διευθυντική θέση, ενας επιχειρηματίας, άτομο με κύρος δηλαδή!!!

    Ρήγας σπαθί ειναι ο καστανός άντρας
    ο άντρας αυτός ειναι συνήθως ο εργάτης , ή ο άντρας ο εργατικός γενικά ...όχι όμως με υψηλή θέση στον επαγγελματικό τομέα αλλά πολυ δουλευταράς , άξιος , ντόμπρος ειλικρινής ...

    Ρήγας μπαστούνι ειναι ο άντρας ο μελαχρινός , πολλές φορές η φιγούρα αυτη αντιπροσωπεύει τον σκληρό άντρα, τον καζανόβα τον άντρα τον χαρτοπαίκλτη, τον μπεκρή ...σαν χαρακτήρας δηλαδή δεν ειναι και ο καλύτερος επίσης ειναι γνωστός σαν τον ψεύτη της τράπουλας ..ειναι πολυ εγωιστής και ισχυρογνώμον ....


    αφού αναφερθηκα στις ντάμες και στους Ρηγάδες να σας πω τώρα τι συμβολίζουν οι Βαλέδες ...
    λοιπόν ακούστε ο Βαλές αντιπροσωπεύει αυτο που κρύβουμε μέσα στην ψυχή μας έχει να κάνει με την ουσία μας ...
    την ψυχοσύνθεσή μας και αυτο που πραγματικά θέλουμε, αυτο που πραγματικά νιώθουμε αυτο που πραγματικά έχουμε μέσα μας ...
    για να καταλάβετε ακριβώς τι εννοώ θα σας δώσω ενα παράδειγμα ...
    στο στρώσιμο λοιπόν βλέπουμε εναν Ρήγα να κοιτά τα λόγια μας (8) ενω ο Βαλές πισωπλατεί τα λόγια μας (8) "δεν εννοώ απαραίτητα ταυτόχρονα οτι γίνεται αυτο"
    αρχικά να εξηγήσω τι σημαίνει πισωπλατεί ...δεν κοιτά τα λόγια μας (οι φιγούρες κοιτούν προς μια μεριά) όταν λοιπόν έχει πίσω του τα λόγια μας ....

    λοιπόν ακούστε τώρα ο Ρήγας σαν φιγούρα δείχνει την υπόσταση του ατόμου με το οποίο ερχόμαστε εμείς σε επαφή άμεση ...αυτο που βλέπουμε δηλαδή αυτο που εκλαμβάνουμε με τα ματάκια μας ...
    βλέπουμε λοιπόν εναν άντρα (π.χ. αυτόν που μας ενδιαφέρει ) να κοιτά τα λόγια μας, αυτο σημαίνει οτι αυτός ο άνθρωπος δίνει μεγάλη σημασία στις κουβέντες μας, κρέμεται απο το στόμα μας και θεωρεί πολυ σωστο τον τρόπο που μιλάμε, τις απόψεις μας ...
    όμως δεν ειναι έτσι !!! αυτο που μόλις σας προανέφερα μας το δείχνει ο Ρήγας ...τι πραγματικά όμως συμβαίνει μας το δείχνει ο Βαλές ...ο κύριος λοιπόν αφού πισωπλατεί τα λόγια μας σημαίνει οτι στην ουσία αυτα που λέμε στοίχημα ειναι αν τα ακούει κιόλας ...μας δείχνει λοιπόν οτι μας προσέχει αλλά η πραγματικότητα ειναι οτι τα λόγια μας τα έχει γραμμένα (απο την μία μπαίνουν απο την άλλη βγαίνουν) ...

    Αυτη ειναι η διαφορά του Βαλέ απο τον Ρηγα , ελπίζω να σας βοήθησα να καταλάβετε πώς πρέπει να ερμηνεύουμε τις κινήσεις του Ρήγα και απο την άλλη του Βαλέ !!!

    αυτα για τους άντρες της παρέας !!!

    Σημείωση 4 :όταν εγω είμαι Q σπαθί ενας Κ σπαθί ειναι συγγενικό μου πρόσωπο ειναι αίμα μου !!!και τα αντίστοιχα για τους υπόλοιπους !!!!

    Σημείωση 5 :το πρώτο στάδιο έχει να κάνει με μας οπότε για να ειναι τα μπαστούνια δικά του θα πρέπει να μας πέσει μέσα στα χαρτιά ...αν δεν πέσει η φιγούρα του τότε τα μπαστούνια έχουν τις έννοιες που παρεμβάλλονται αφού τα χαρτιά που έχουμε μπροστα μας μιλάνε για δικά μας θέματα ...κατάλαβες ?
    ενω στο τρίτο στάδιο που κρατάμε και τη φιγούρα του ατόμου που μας ενδιαφέρει μέσα τότε εξαρτάται απο το που θα πέσει το χαρτι για να είμαστε σίγουροι οτι ανήκουν σε αυτόν ή ειναι τα λεγόμενα άσχετα χαρτιά ...



    Ασσος κούπα = ειναι το χαρτί που δηλώνει την αγάπη και τον δεσμό , ο οποίος στηρίζεται σε συναισθήματα αυτη η ερμηνεία ειναι όταν ειναι όρθια η κούπα γιατί αν ειναι ανάποδα τότε ναι μεν έχουμε να κάνουμε με αγάπη και μια σχέση , εναν δεσμό αλλά τα πράγματα ειναι κάπως ρευστα και ο δεσμός μας υπάρχει αλλά πάσχει , ειναι λιγάκι αρρωστημένος

    Άσσος καρό = ειναι το χαρτι που συμβολίζει την είδηση, το νέο που μαθαίνουμε και την αναγγελία μιας είδησης

    Άσσος σπαθί = ο άσσος σπαθί ειναι το χαρτί που μας μιλά για την υπέρτατη επιτυχία, επίσης το χαρτί αυτο συμβολίζει το στεφάνι (γάμου) π.χ για να καταλάβετε πως λειτουργεί ενας άσσος καρό δίπλα σε εναν άσσο σπαθί (όρθιο) δεν μπορεί να ειναι τίποτε άλλο απο μια πρόταση γάμου ....

    Άσσος μπαστούνι = δυστυχώς ειναι το άσχημο χαρτί της τράπουλας όπως ειναι άλλωστε τα περισσότερα μπαστούνια ...το χαρτί αυτο λοιπόν μας δηλώνει κάτι άσχημο μια αποτυχία , έναν χωρισμο ...και εναν θάνατο για να συμβαίνουν όμως αυτα θα πρέπει να δούμε δίπλα σε τι ειναι για να καταλάβουμε το άσχημο σε ποιον τομέα της ζωης μας θα συμβεί !!!


    τα 10άρια τώρα ειναι κάπως σαν τους άσσους έχουν την δική τους ξεχωριστή σημασία ...
    10 κούπα συμβολίζει την χαρά κάτι που θα μας προκαλεσει ευχάριστο συναίσθημα
    10 καρό συμβολίζει τα λεφτά , σαν λεφτά όχι σαν επένδυση π.χ σαν σπίτι ή οικόπεδο αλλά καθαρά με την έννοια του Ευρώ
    10 σπαθί ειναι η προσδοκία μας για κάτι και συνήθως αυτο το κάτι έχει να κάνει με τα επαγγελματικά μας ...
    10 μπαστούνι δυστυχώς ειναι άσχημο χαρί συμβολίζει την στεναχώρια, το πλήγωμα την κακή μας τύχη , την κακή είδηση ...π.χ. Άσσος καρό με 10 μπαστούνι σίγουρα θα μάθετε κάτι που δεν θα ειναι καθόλου ευχάριστο και θα σας κάνει να αισθανθείτε πολύ άσχημα


    λοιπόν να σας αναφέρω κάποιες απο τις έννοιες των χαρτιών ....όταν αυτά δεν αντιπροσωπεύουν τα δικά μας χαρτιά ...

    τα καρό μας δηλώνουν τα οικονομικά ,
    οι κούπες τα αισθηματικά ,
    τα σπαθιά τα επαγγελματικά και
    τα μπαστούνια τα εμπόδια όλα αυτα δεν μια γενική σημασία ...δηλαδή βλέποντας ενα δύο καρό αν αυτο δεν ειναι κρεβάτι τότε η ερμηνεία σχετικά με τα δίπλα χαρτιά παίρνει μια χροια οικονομική ...

    το 2κουπα ειναι ενα χαρτί που μας δείχνει αμφιβολίες να υπάρχουν γύρω μας για το θέμα που μας απασχολει (φυσικά έχει σχέση με τα χαρτιά που πέφτουν δίπλα) ,
    το 2 μπαστούνι ειναι το χαρτί που μας δείχνει οτι θα βρεθούμε σε εναν δυισμό σε ενα μεγάλο δίλλημα...

    το 3μπαστούνι ειναι ύπαρξη τρίτου προσώπου ικανού να φέρει χωρισμο στη σχέση, το 3 καρό θα μπορούσε να ειναι πρωινή ώρα και
    το 3 σπαθί απογευματινή...,
    το 3 κούπα θα μπορούσε να μας δείχνει την ύπαρξη παιδιού

    το 4 κούπα θα μπορούσε να ερμηνευτεί ως συναισθηματική ανασφάλεια ,
    το 4 καρό ως μια χαρούμενη πόρτα ...ή μια αγορά ακινήτου ,
    το 4 σπαθι θα μπορουσε να μας δείχνει κατοχη περιουσίας(γης) ,
    το 4 μπαστούνι , ειναι μια άσχημη πόρτα που θα μπορούσε να ειναι νοσοκομείο, πόρτα δικαστηρίου...φυλακή αλλά αυτές ειναι πολύ δύσκολες έννοιες και θα πρέπει να ειμαστε πολύ καλοί γνώστες των συνδιασμών των χαρτιών και γενικά των χαρτιών προκειμένου να μπορούμε να κάνουμε τέτοιες ερμηνείες...

    το 5 κούπα ειναι μια ερωτική απογοήτευση ,
    το 5 μπαστούνι ειναι ενας χωρισμός που ακόμα κρατά ελπίδες ...δεν ειναι ακόμα τελειωμένος χωρισμός...
    θα μας βοηθούσε η εμφάνιση του 5 σπαθί για να εστιάσουμε σε κληρονομιά


    το 6 μπαστούνι ειναι σκληρή δουλειά χωρίς την ανάλογη ανταμοιβή δηλαδή μια εργασία η οποία μπορεί να ειναι πολυ σκληρή και να πληρωνόμαστε καλά ή το περιβάλλον στο οποιο δουλεύουμε να ειναι σχετικά άσχημο και να μην μας ικανοποιεί...
    το 6 σπαθί δηλώνει την δουλειά μας ...σαν π.χ. εγω δουλεύω σε ενα γραφείο μάλιστα το 6 σπαθί μας δίνει πληροφορίες σχετικά με το τι γίνεται στην δουλειά μας αν θα υπάρχει προαγωγή απόλυση ....κ.λ.π. μια απο τις ερμηνείες του 6 σπαθί (όταν αυτο δεν ειναι δικό μας χαρτι , όταν δεν είμαστε δηλαδή ουτε εσύ ουτε ο συντροφός σου σπαθι) ειναι το χαρτι της εργασίας ...της δουλειάς ...
    το 6 καρό έχει να κάνει με γραφικά θέματα δηλαδή αν είμαστε π΄.χ φοιτητές τα γραπτά μας ...φαίνονται με το 6 καρό , επίσης με το 6 καρό φαίνονται και τα συμβόλαια που μπορεί να υπογράφουμε ...καταλάβατε πιστεύω τι εννοώ γραφικά θέματα?

    το 7 καρό μπορεί και αυτο σαν το 3 καρό να συμβολίζει κάποια πρωινή ώρα ...
    κατα την οποία θα γίνει ενα γεγονός...
    το 7 μπαστούνι ειναι ενα χαρτί που μας δηλώνει μια αντιδικία που υπάρχει ανάμεσα σε δύο άτομα ή μέσα στο χώρο της δουλειάς μας ή μας δείχνει οτι νιώθουμε εμείς οτι έχουμε αδικηθεί απο κάποιον -ους ΄π.χ. αν εχω Q+7μπαστούνι +K μας δείχνει οτι ανάμεσα σε αυτη την κούπα και αυτον τον Ρήγα υπάρχει μια αντιδικία...αν όμως έχουμε τον Βαλέ να κοιτα ενα 7 μπαστούνι αυτο μας δείχνει αφου ο Βαλές συμβολίζει την ψυχή μας οτι αυτή η ψυχή είτε δικιά μας είτε αυτού στον οποίο ανήκει ο Βαλες νιώθει μια αντιδικία, νιώθει οτι έχει αδικηθεί...

    το 8 κούπα μας δηλώνει την ερωτική εξομολόγηση ...
    το 8 μπαστούνι το ώχ , την στεναχώρια, την αγανάκτηση ...
    το 8 σπαθί που έχει και την σημασία του ρίσκου
    8καρό σαν άσχετο χαρτι έχει και τη σημασία της επαγγελματικής κουβέντας και κάτι άσχετο συμβολίζει το ταξίδι το θαλασσινό ...ή πιο γενικά τη θάλασσα ...

    το 9 καρό μας δείχνει νεύρα, όταν κάτι θα μας προκαλέσει νεύρα το 9καρό θα ειναι πάντα εκεί...
    το 9 μπαστούνι ειναι ενα άσχημο χαρτί απο αυτά που χρειάζεσαι πολυ καλή γνώση των χαρτιών για να εισαι ικανός να του δώσεις ερμηνεία ...ειναι το χαρτί της υστερίας , δηλαδή τα νεύρα χωρίς όρια , και δυστυχώς ειναι ενα χαρτί που θα μπορούσε να μας φανερώσει και κάποια ψυχολογικά προβλήματα ...εσείς όμως δεν μπορείτε να κάνετε αυτη την ερμηνεία γιατί ειναι πολυ δύσκολη ούτε εγω την χρησιμοποιώ γιατί ειναι πολύ βαρύ χαρτί κρατήστε λοιπόν την ερμηνεια των έντονων νευρων , κάτι που μας φέρνει εκτός εαυτού...

    Σημείωση 6 : η ανάποδη θέση των χαρτιών μας δηλώνει σχεδόν την ανάποδη σημασία ή ην προβληματική σημασία της όρθιας θέσης



    ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΙ

    όταν λοιπόν ρίχνω τα χαρτια και βλέπω πολλά κοινά, πολλά απο τα ενδιαφερόμενα χαρτιά να πέφτουν μαζί π.χ. 5αρια μαζί (τα δικά σου και ενός άλλου, αυτού που είσαι μαζί) 2αρια , 4αρια ,7αρια και φυσικά ένας όρθιος Α κούπα να ειναι ανάμεσα σε σένα και τον κύριο ή ανάμεσα στα 2αρια σας ή ανάμεσα στα 5αρια σας ..τότε φυσικά και έχουμε να κάνουμε με μία πολύ δυνατή σχέση που έχει όλες τις προοπτικές να γίνει και γάμος .

    Α
    αν πέσει Α κούπα με Α μπαστούνι μπορεί να συμβολίζει μέχρι και χωρισμό σταμάτημα σχέσης , αν δεν υπάρχει σχέση συμβολίζει μια "κατάρα" κακοτυχία στα θέματα της αγάπης ...
    αν πέσει Α κούπα με Α σπαθί σημαίνει οτι η σχέση, η αγάπη που έχουμε ειναι πολυ πετυχημένη και θα μπορούσαμε να πούμε οτι έχουμε μια ιδανική σχέση
    αν πέσει Α κούπα με Α καρό τότε έχουμε πιθανότητα καινούριας σχέσης
    αν πέσει Α καρό με Α μπαστούνι τότε έχουμε να κάνουμε με μια πολυ άσχημη είδηση την οποία θα πάρουμε
    αν όμως προσέξτε πέσει ο Ακαρό μαζί με τον Ασπαθί τότε έχουμε μια πολυ ωραία πρόταση γάμου!!!
    αν πέσει Α σπαθί με τον Α μπαστούνι τότε μια επιτυχία θα καταρρεύσει και φυσικά αυτο ειναι επικύνδυνο και για διάλυση στεφανιού...
    ο Ακούπα σαν χαρτί δεν ειναι αρνητικό ακόμα κι αν πέσει αναποδα , απλά τι γίνεται συνήθως η ανάποδη θέση του μας δείχνει οτι υπάρχουν προβλήματα στη σχέση ...δεν ειναι αυτη η σχεση η πολύ καλή ...τώρα το είδος των προβλημάτων φαίνεται απο τα διπλανά χαρτιά , πάντως σίγουρα θα μπορούσε να πέφτει ο Α ανάποδα απλά γιατί υπάρχει απόσταση μεταξύ σας και αυτο δεν αφήνει τη σχέση να γίνει Ακούπα όρθιος δηλαδή μια πολύ καλή σχέση ...
    ενας Ασπαθί ανάποδα θα μπορούσε να σημαίνει καθυστέρηση σε μια επιτυχία (απάντηση) που περιμένουμε , εναν χαλασμένο γάμο (ανάποδο στεφάνι δηλαδή) ...κατάλαβες τώρα όσον αφορά τον Α μπαστούνι ειναι απο μόνο του αρκετα άσχημο και η ανάποδη θέση του δυστυχώς επιδεινώνει την κακή του έκβαση ....


    2
    τα δυάρια μαζί είπαμε σημαίνει ερωτικά συνεύρεση
    όταν πέσει δίπλα στο 2 το 10 σπαθί σημαίνει περίοδος ναι ! ναι ! μην σας φαίνεται περίεργο σημαίνει περίοδο όταν έχω 2 και 10 σπαθί και 10 μπαστούνι πρόβλημα στην περίοδο ...
    στους άντρες κάτι αντίστοιχο σημαίνει δυο πράγματα ή πρόβλημα με τα σεξουαλικά τους ή αλληγορικά περίοδος με την έννοια οτι δεν έχουν ερωτικά διάθεση σαν να χουν περίοδο...
    2 δυάρια και στη μέση το 10 μπαστούνι σημαίνει εμπόδιο για ερωτική πράξη ...
    το 2αρι μας μαζί με τον Α σπαθί σημαίνει εγγυμοσύνη ...

    3
    τα 3αρια αν πέσουν μαζί σημαίνει οτι οι δρόμοι μας συναντίούνται άρα έχω συνάντηση ...
    αν ανάμεσα στα 3αρια πέσει το 10 μπαστούνι σημαίνει οτι θα υπάρχει εμπόδιο για να συναντηθούμε ή τσακωμός κατα τη συνάντηση ... η απόσταση μεταξύ μας να ξέρεις οτι φαίνεται έντονα όταν ανάμεσα στα 3αρια μας υπάρχει ο Α μπστούνι ή το 10 μπαστούνι
    αν στο 3αρι απο μόνο του πέσει το 10 μπαστούνι και πιο έντονο αν πέσει ο Α μπαστούνι καλά θα κάνουμε να προσέχουμε για κάποιο ατύχημα ...


    4
    τα 4αρια αν πέσουν μαζί ειναι ενας απο τους συνδυασμούς που μας δηλώνει οτι έχουμε εναν καλό δεσμό αφού τα σπίτια μας ειναι μαζί ...
    αν το 3 πέσει δίπλα στο 4 του δικού μας (΄΄η του άντρα που μας ενδιαφέρει) σημαίνει οτι θα πάμε σπίτι του...
    και το αντίστοιχο αν το δικο του 3 ΄πέσει στο δικό μας 4αρι.
    αν στο 4αρι μας πέσει 10 μπαστούνι ή χειρότερα Α μπαστούνι σημαίνει οτι κάτι άσχημο θα συμβεί μέσα στο σπίτι μας στην οικογένεια μας ...


    5
    τα 5αρια ειναι κι αυτα ένας πολύ καλός συνδυασμός ως ένδειξης καλής σχέσης όταν πέσουν μαζί αφου ειναι σαν να ναι οι καρδιές μας μαζί (του αλλου και η δικιά μας άρα θέλω να πέσει μαζί το 5αρι μου και το 5αρι του άλλου ) όμως προσέξτε αν ανάμεσα στις καρδιές πέσει ενα 10 μπαστούνι τότε έχουμε να κάνουμε με πρόβλημα συναισθηματικής άποψης (ενα πράγμα μας τελείωσε , ενα πλήγωμα μόνιμο που κάποιος απο τους δύο κουβαλά, ή και οι δύο μαζί ) ...

    6
    τα 6αρια αν πεσουν μαζί σημαίνει οτι θα ξεσηκωθούμε να πάμε κάπου με τον άλλον π.χ. κανονίζω να πάω αυτη την Κυριακή βόλτα κάπου σχετικά μακριά απο τα συνηθισμένα αυτο σημαίνει ξεσηκώνομαι 6+6 αν όμως ανάμεσα στα εξάρια μπεί ενα 10μπαστούνι τότε μάλλον δεν θα γίνει αυτο που έιχατε κανονίσει , αυτη η βόλτα ή δεν θα σας βγει σε καλό ή θα ματαιωθεί για κάποιο λόγο...
    αν ενα 6αρι ειναι δίπλα σε ενα δυάρι σημαίνει οτι αυτός του οποίου ειναι το εξάρι ξεσηκώνεται για το κρεβατι αυτού που ειναι το 2αρι με απλά λόγια γουστάρει τον άλλον ερωτικά ...
    ενας Α καρό δίπλα σε ενα 6 σπαθί θα μπορούσε να σημαίνει μια πρόταση για αλλαγή δουλειάς , μια είδηση για νέα επαγγελματική θέση το 6 μπαστούνι όμως δεν της δίνει και μεγάλη έυνοια για να ειναι μια καλή δουλειά ...μάλλον ειναι μια δουλειά με όχι τόσο καλό μισθό!!!


    7
    όταν πέσουν 2 εφτάρια μαζί τότε σημαίνει συνάντηση ...
    τα 7αρια , αν πέσουν μαζί ειναι μια σοβαρή ένδειξη σε ήδη υπάρχουσα σχέση οτι το μέλλον σας γράφεται μαζί ...ειναι καλό για τη σχέση , αν όμως για παράδειγμα έχω 7+10 μπαστούνι+7 δηλαδή το 10αρι στη μέση τότε η ερμηνεία ειναι ακριβώς το αντίθετο οτι το μέλλον ειναι χλωμότατο για σας τους δύο ...ειναι σαν να μην έχετε πολλά κοινά και δεν φτάνει η ζωη του ενός μαζί με του άλλου ...

    8
    αν πέσουν 2 οχτάρια μαζί σημαίνει συζήτηση !!!
    τα 8αρια ειναι συζήτηση ...αναλόγως με τα φύλλα που ειναι δίπλα καταλαβαίνουμε αν η συζήτηση θα ειναι καλή ή όχι αλλά μπορούμε να καταλάβουμε και το θέμα της συζήτησης ...

    J
    λοιπόν κάτι πολύ σοβαρό επίσης για ΄δυο ατομα ειναι να πεσουν οι Βαλέδες τους μαζί γιατί αυτο σημαίνει οτι η μια ψυχή συνάντησε την άλλη ...καλοοοο!!!!

    Q-K
    οι φιγούρες όταν συναντηθούν σημαίνουν οτι θα πέσουμε πάνω στον άλλον δηλαδη θα έχουμε συνάντηση ...π.χ. Qμπαστούνι πέφτει μαζί με τον Kκαρό , θα συναντήσεις τον άντρα αυτο!!!




    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

    Ξεκινάμε το παράδειγμα στο πρώτο στάδιο και έχω κάνει το πρώτο ρίξιμο μετα το ανακάτεμα ...θέλω να μου πείτε αν μπορείτε να το διαβάσετε για να συνεχίσω αλλιώς να το κάνω αλλιώς ...
    ξέχασα να σας γράψω οτι εκείνα τα βελάκια δείχνουν που κοιτάνε οι φιγούρες !!!



















    αυτη ειναι η συνέχεια του πρώτου σταδίου , η δεύτερη φορά που στρώνουμε τα χαρτιά αυτά που είχαμε απο το πρώτο στρώσιμο...



















    και αυτη ειναι η τρίτη φορά ριξίματος , και εδω τελειώνει το πρώτο στάδιο ...




















    λοιπόν καταρχήν να σας πω πως λειτουργουμε προκειμένου να δουμε ποια ειναι τα άτομα που πέφτουν στα χαρτιά , βλέπουμε εναν Ρηγά μόνο τα άλλα ειναι βαλέδες που σημαίνει οτι απλά η ντάμα μας έχει την τύχη να την σκέπτονται και να ανησυχούν πολλοί για αυτην, αλλά βασικά το μόνο άτομο που βγαίνει με σωματική υπόσταση ειναι ο Ρήγας καρό άρα ξέρουμε οτι τα φύλλα που ειναι απο πάνω του (4καρό και 6καρό ειναι δικά του)
    ερευνούμε λοιπόν μήπως αυτο το άτομο έχει κάποια ερωτική- συναισθηματική σχέση με την ντάμα μας ...δεν υπάρχει όμως κάτι τέτοιο γιατί τα χαρτιά που συνδέονται μεταξύ τους δεν ειναι ευοίωνα για κάτι τέτοιο (δεν έχω κρεβάτια μαζί , ίσα ίσα έχω τον ρήγα να κοιτά με άσσο μπαστούνι το κρεβάτι της ...αυτό όμως μπορεί να σημαίνει οτι αυτο το άτομο ειναι κάποιος που κάποτε μπορεί να είχαν κάτι ερωτικό και τώρα έχει διακοπεί)
    την ντάμα μας φαίνεται να την απασχολεί κάτι κουπάτο χωρίς όμως να μας έχει εμφανιστεί ο Ρήγας κούπα στα χαρτιά όμως η ψυχή της ντάμας μας κοιτά τον δρόμο και ακόμα ποιο σημαντικό την συναισθηματική κατάσταση (καρδιά 5κούπα ) ενός κουπάτου ατόμου...
    λοιπόν όσον αφορα τον Ρηγα η ντάμα μας , ξεσηκώνεται με άσχημο ξεσήκωμα δηλαδή δεν θα της βγει σε καλό γιατι πέφτει πάνω στον ρήγα καρό(6καρό) ...τα θέματα που έχουν απομείνει πλέον να συζητήσουν τα δύο αυτα άτομα ειναι πολύ σωστά τα οικονομικά και μάλιστα πολύ πιθανόν να έχουμε να κάνουμε με κάτι ακίνητο (4καρό) αυτη λοιπόν η γυναίκα έχει ξεσηκωθεί για να κάνει μια κίνηση οικονομική που έχει σχέση με αυτον τον άντρα η οποία΄όμως κίνηση δεν θα της βγεί σε καλό...σταματώ λοιπόν εδώ για να δω τη συνεχεια ....ξέρετε τα πράγματα ξεκαθαρίζουν σε κάθε ρίξιμο ...


    δεν μπορούμε να μιλάμε για μία γυναίκα με οικονομικά προβλήματα γιατι για να συνεβαινε αυτο θα έπρεπε να έχουμε την ντάμα +10καρό που ειναι τα χρήματα+ Α μπαστούνι ή 10 μπαστούνι , όποτε θα το μεταφράζαμε έλλειψη χρημάτων οικονομικό πρόβλημα , εδω έχουμε μια κίνηση (6σπαθί-ξεσήκωμα ) το ξεσήκωμα λοιπόν μας δηλώνει οτι ετοιμάζεται (ξεσηκώνεται να κάνει κάτι δεν το έχει κάνει ακόμα) άρα δεν έχουμε οικονομικό πρόβλημα έχουμε να κάνουμε με μια κίνηση που όμως δεν θα ειναι ευνοική για αυτην


    λοιπόν ακου τι γίνεται με αυτον τον Ρήγα στο δευτερο ρίξιμο πράγματι κάτι γίνεται για να συναντηθούν με τη ντάμα όμως δεν ειναι απο την νταμα γιατί ο ρήγας κοιτά τον δρόμο της άρα αυτός επιδιώκει να πέσει πάνω της και πράγματι θα γίνει η συνάντηση αλλα απο δική του κίνηση θα πέσει μπροστά της ...
    τώρα ο βαλές δεν ειναι και τόσο φιλικό πρόσωπο αν και επιφανειακά έτσι δείχνει και ξέρεις γιατί ...το καταλαβαίνουμε απο το τρίτο ρίξιμο όπου οι δύο ψυχές ενώνονται και μάλιστα ο ένας κοιτα τον άλλον και αυτο δηλώνει πολυ μεγάλο συναισθηματικό δέσιμο δηλαδή ακόμα και ερωτικο να μην ειναι το άτομο αυτο πρέπει να ειναι κάποιος που έχει φοβερό δέσιμο συναισθηματικό-εγκαφαλικό με την ντάμα μας ακόμα κι αν ειναι αδερφός της...πάντως αυτός ο βαλές προσπαθεί να την ενθαρρύνει (πισωπλατεί τα εμπόδια) και την στηρίζει ...τελικά δεν θα κάνει όντως τίποτα με αυτη την υπόθεση και ούτε ο καράτος θα την ταρακουνήσει ...και όπως λες δεν θα συνεχίσει την οικονομική σκέψη που έκανε και φυσικά αν την παρατήσει θα της βγει σε καλό...
    είσαι πολύ καλή , μπράβο χαίρομαι !!!

  3. #263

    Re: Μέθοδος χαρτομαντείας

    Παιδιά δεν ξέρω γιατί βγήκε έτσι....συγνώμη που σας έπιασα το χώρο!Στο τέλος είχα παραθέσει το δεύτερο παράδειγμα που μας έστειλε το Μαράκι.

  4. #264

    Re: Μέθοδος χαρτομαντείας

    Αν και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ ιδιαίτερα με το θέμα βρήκα την προσπάθεια σου εκπληκτικά κατατοπιστική...Μπράβο για την υπομονή σου και για την διάθεση σου να μοιραστείς κάτι μαζί μας...Εκείνο βέβαια που με μπερδεύει είναι η ερμηνεία αλλά πιστεύω ότι με λίγη προπόνηση κάτι θα γίνει. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι- διόρθωσε με εαν κάνω λάθος -ότι η τράπουλα μας δείχνει τα γεγονότα αλλά εμείς στην προσπάθεια μας να τα κατανοήσουμε τα παρερμηνεύουμε ή ακόμα χειρότερα αγνοούμε ασυνείδητα αυτά που μας λέει γιατί ίσως δεν είμαστε σε θέση να τα δεχτούμε...Έχω ωστόσο μια μικρή απορία στο στάδιο 1. Όταν ξεκινάμε με τα χαρτιά 2,,3,4,5,6,7,8.βαλές,ντάμα στο χρώμα το οποίο ανήκουμε βάζουμε κάτω όποιο συναντήσουμε πρώτο από αυτά ή υποχρεωτικά την ντάμα ας πουμε σπαθί?Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

  5. #265
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    208

    Re: Μέθοδος χαρτομαντείας

    Quote Originally Posted by ariadne
    Αν και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ ιδιαίτερα με το θέμα βρήκα την προσπάθεια σου εκπληκτικά κατατοπιστική...Μπράβο για την υπομονή σου και για την διάθεση σου να μοιραστείς κάτι μαζί μας...Εκείνο βέβαια που με μπερδεύει είναι η ερμηνεία αλλά πιστεύω ότι με λίγη προπόνηση κάτι θα γίνει. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι- διόρθωσε με εαν κάνω λάθος -ότι η τράπουλα μας δείχνει τα γεγονότα αλλά εμείς στην προσπάθεια μας να τα κατανοήσουμε τα παρερμηνεύουμε ή ακόμα χειρότερα αγνοούμε ασυνείδητα αυτά που μας λέει γιατί ίσως δεν είμαστε σε θέση να τα δεχτούμε...Έχω ωστόσο μια μικρή απορία στο στάδιο 1. Όταν ξεκινάμε με τα χαρτιά 2,,3,4,5,6,7,8.βαλές,ντάμα στο χρώμα το οποίο ανήκουμε βάζουμε κάτω όποιο συναντήσουμε πρώτο από αυτά ή υποχρεωτικά την ντάμα ας πουμε σπαθί?Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
    Επειδή η Μαρία κάνει μάλλον ένα διαλειμματάκι παίρνω το θάρρος να σου απαντήσω εγώ. Βάζουμε κάτω όποιο συναντήσουμε πρώτο από το χρώμα που έχουμε ορίσει ως δικό μας.
    Ελπίζω να μην πειράζει την Μαρία που μπήκα στα χωράφια της.
    Φιλικά

  6. #266
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    248

    Re: Μέθοδος χαρτομαντείας

    Quote Originally Posted by BrokenRainbow
    Καλησπέρα, maraki_1975.

    Να σε συγχαρώ καταρχήν και να σ'ευχαριστήσω, που μοιράζεσαι τη γνώση σου μαζί μας.
    Είμαι καινούριο μέλος και, ζητώ συγνώμη προκαταβολικά, για τις χαζές, ίσως, ερωτήσεις μου.
    Βρίσκω πολύ κατανοητό το 1ο στάδιο (δεν έχω προχωρήσει παρακάτω), απλά, θα ήθελα μία διευκρίνηση στο εξής:

    Γράφεις:
    >>αυτό το κάνω τρείς φορές ...χωρίς να συμπεριλαμβάνω τα χαρτιά που έχουν φύγει ήδη έξω ...αφού έχω στρώσει την πρώτη φορά ...ερμηνεύω τα μαζεύω , τα ανακατεύω πάλι και ξανακάνω την ίδια διαδικασία(χωρίς να ξανακόβω) μπορεί να φύγουν και κάποια άλλα χαρτιά μέχρι την τρίτη φορά ...
    γίνεται τρείς φορες για να ξεκαθαρίσει καλύτερα αυτο που έχει ήδη πέσει κάτω σαν ερμηνεία απο την πρώτη φορά ....
    <<

    Τι κατάλαβα εγώ (αν έχω κάνει λάθος, σε παρακαλώ διόρθωσέ με):
    Ωραία, έχω ανοίξει τα χαρτιά σε σειρές των τεσσάρων τη φορά, αρχίζοντας κάθε σειρά με χαρτί του "χρώματός μου", αποκλείοντας να ξεκινήσω με Α,9,10,Κ κλπ.
    Αφού ερμηνεύσω τις σειρές μου, μαζεύω μόνο τα χαρτιά που αποτελούν τις σειρές μου (όχι αυτά που έχω πετάξει), όσα είναι, τ'ανακατεύω, δεν τα ξανακόβω και, παίρνω πάλι το πρώτο που είναι στο "χρώμα μου" από τα εμπρός (μπορεί στο μεταξύ να πετάξω χαρτιά μέχρι να βρω χρώμα) κλπ.
    Ξαναφτιάχνω σειρές όπως την 1η φορά. Τις ερμηνεύω.
    Μετά, μαζεύω τα χαρτιά που αποτελούσαν τις σειρές μου, της 2ης φοράς (ενώ, αυτά που "πέταξα" από τη 2η φορά τ'αφήνω έξω) και συνεχίζω.
    ναι ειναι ακριβώς όπως τα γράφεις -κατάλαβες , αν ξαναβρω χαρτιά που δεν τα χρειάζομαι προκειμένου να ξεκινήσω τις τετράδες μου τα αφήνω και αυτα έξω ...

  7. #267
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    248

    Re: Μέθοδος χαρτομαντείας

    Quote Originally Posted by ariadne
    Αν και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ ιδιαίτερα με το θέμα βρήκα την προσπάθεια σου εκπληκτικά κατατοπιστική...Μπράβο για την υπομονή σου και για την διάθεση σου να μοιραστείς κάτι μαζί μας...Εκείνο βέβαια που με μπερδεύει είναι η ερμηνεία αλλά πιστεύω ότι με λίγη προπόνηση κάτι θα γίνει. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι- διόρθωσε με εαν κάνω λάθος -ότι η τράπουλα μας δείχνει τα γεγονότα αλλά εμείς στην προσπάθεια μας να τα κατανοήσουμε τα παρερμηνεύουμε ή ακόμα χειρότερα αγνοούμε ασυνείδητα αυτά που μας λέει γιατί ίσως δεν είμαστε σε θέση να τα δεχτούμε...Έχω ωστόσο μια μικρή απορία στο στάδιο 1. Όταν ξεκινάμε με τα χαρτιά 2,,3,4,5,6,7,8.βαλές,ντάμα στο χρώμα το οποίο ανήκουμε βάζουμε κάτω όποιο συναντήσουμε πρώτο από αυτά ή υποχρεωτικά την ντάμα ας πουμε σπαθί?Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
    δεν καταλαβαίνω ακριβώς την απορία μας αλλά θα ξαναπώ το 1ο στάδιο ...λοιπόν ανακατεύω την τράπουλα κόβω μια φορά και μετα την γυρίζω ανάποδα ώστε να βλέπω τα χαρτιά , ψάχνω λοιπόν με τη σειρά να βρώ τα χαρτιά που με αντιπροωπεύουν ή αντιπροσωπεύουν το άτομο για το οποίο ρίχνω π.χ αν θέλω να κοιτάξω για μια ντάμα σπαθί θα πρέπει οι τετράδες που θα σχηματίσω να ξεκινούν απο τα χαρτιά που αντιπροσωπεύουν την ντάμα μας ....μόνο έτσι ξεκινούν οι τετράδες μας , αφού το ξεκίνημα της τετράδας ειναι ο δρόμος για να δούμε τι συμβαίνει και τι θα συμβεί με αυτο το άτομο....κατάλαβες ? αν όχι εξήγησέ μου καλύτερα την απορία σου...!

  8. #268
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    248

    Re: Μέθοδος χαρτομαντείας

    Quote Originally Posted by Marina 7771
    Επειδή η Μαρία κάνει μάλλον ένα διαλειμματάκι παίρνω το θάρρος να σου απαντήσω εγώ. Βάζουμε κάτω όποιο συναντήσουμε πρώτο από το χρώμα που έχουμε ορίσει ως δικό μας.
    Ελπίζω να μην πειράζει την Μαρία που μπήκα στα χωράφια της.
    Φιλικά
    φαντάσου διάβαζα με τη σειρά όσους είχαν γράψει για να απαντήσω και δεν είδα οτι με κάλυψες με την απάντησή σου ...φυσικά και δεν με πειράζει , αν μέ πείραζε δεν θα ήθελα να μοιραστώ αυτά που ξέρω θα ήθελα απλά να σας τα πώ , εγω όμως θέλω να βλέπω οτι έχετε μοιραστεί πραγματικά μαζί μου αυτα που γράγω , οτι τα έχετε καταλάβει μόνο τότε θα έχει αξία αυτο που κάνω!!!

  9. #269

    Re: Μέθοδος χαρτομαντείας

    Kαλημερα σε όλους!
    εχω μια απορια αν μπορουσε καποιος να μου απαντήσει..
    αν εγω ειμαι κουπα και αυτος που με ενδιαφερει μπαστουνι
    αν βγουβν οι αντιστοιχοι ασσοι διπλα διπλα το ερμηνευω ως
    κακη τυχη στα ερωτικα κατι σαν(καταρα);

  10. #270
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    38

    Re: Μέθοδος χαρτομαντείας

    Καλησπέρα σε όλες και όλους.

    Μετά από τη μελέτη μου, αποφάσισα σήμερα (παρούσης της φίλης μου) να ρίξω τα χαρτιά.
    Η φίλη μου (κάτι ήξερε, φαίνεται!) με παρότρυνε να ρίξω πρώτα τα δικά μου!
    Λίγο πριν την 3η φορά του 1ου σταδίου, είχε... γλαρώσει!
    Στον εαυτό μου, φυσικά, δεν έχω καμία εμπιστοσύνη (είπαμε: δεν διαθέτω "κληρονομικό χάρισμα") και... μεταξύ μας, μετά απ'όσα -νομίζω ότι- κατάλαβα... εύχομαι να κατάλαβα λάθος!...

    Για να σοβαρευτώ όμως (διότι, ως Κριάρι είμαι κι επίμονη! κι άρα, δεν το βάζω κάτω)... θέλω να ρωτήσω, maraki_1975, τα εξής (σε πρώτη φάση).

    1) Στο 2ο στάδιο, έχω κατανοήσει το στρώσιμο των φύλλων καθώς και, τη σημασία των χαρτιών του σταυρού.
    Μπορείς σε παρακαλώ να διευκρινήσεις, το εξής?
    Πώς μπορούμε να ερμηνεύσουμε το ρόλο των υπόλοιπων 22 φύλλων (όλων των άλλων, δηλαδή, εκτός της Ντάμας και του "σταυρού")?
    Θέλω να πω:
    - τι αντιπροσωπεύει η πάνω σειρά (τα χαρτιά που είναι πίσω από αυτό που, έχει η Ντάμα πάνω από το κεφάλι της και, τα χαρτιά που είναι μετά, μπροστά από αυτό)
    - τι αντιπροσωπεύει η μεσαία σειρά (πριν από το χαρτί στο οποίο η Ντάμα "πισωπλατεί" και, μετά από το χαρτί που πρόκειται να απασχολήσει άμεσα τη Ντάμα)
    - τι αντιπροσωπεύει η κάτω σειρά, πριν από το χαρτί το οποίο έχει "ποδοπατήσει" η ντάμα και, μετά από αυτό.

    2) Είπαμε πως, το 1ο στάδιο αφορά το παρόν ή, το άμεσο μέλλον.
    Είπαμε πως το 3ο στάδιο αφορά το "ξεκαθάρισμα".
    Το 2ο στάδιο, τι ακριβώς είναι? Τι μας δείχνει? (Σίγουρα, δείχνει πολλά. Όμως, πώς τοποθετούνται αυτά, "χρονικά" ή, σε σχέση με ό,τι είδαμε στο 1ο στάδιο και, σε σχέση με ό,τι "ξεκαθαρίσουμε" στο 3ο στάδιο?)

    3) Εάν μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε κάποιο από τα 3 στάδιο ως "πιο σημαντικό" (λέγοντας ΄"πιο σημαντικό", εννοώ αυτό που, μας δίνει περισσότερα και, πιο "αξιόπιστα" στοιχεία για τα θέματα που μας απασχολούν), τότε, ποιο θα ήταν αυτό?
    Ρωτάω γιατί, κάποια πράγματα (από τα προσωπικά μου χαρτιά) έδειξαν να αλληλοσυμπληρώνονται από στάδιο σε στάδιο... κάποια άλλα όμως, ήταν πέρα για πέρα αντιφατικά.
    Δεν θέλω να εμπλακούμε σε ερμηνείες φύλλων των προσωπικών μου χαρτιών, απλά, αναφέρω ένα παράδειγμα για να εξηγήσω κάποιο από τα "αντιφατικά":
    στο 1ο στάδιο, ο άσσος μπαστούνι ήταν παρόν μέχρι και τις τρεις φορές. Στο 2ο στάδιο εμφανίστηκε μαζί με άσσο κούπα και άσσο σπαθί ενώ, στο 3ο στάδιο, έφυγε τη δεύτερη ή τρίτη φορά (δε θυμάμαι ακριβώς) ενώ, παρέμειναν οι άλλοι δύο άσσοι.

    Δεν νομίζω ότι σκέφτομαι κάτι άλλο να ρωτήσω, προς το παρόν... Όχι ότι δεν είχα πολλές απορίες αλλά γιατί, καλό θα ήταν να κατανοήσω πρώτα αυτά, πιστεύω.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σου και την προσπάθειά σου, maraki_1975...

 

 
Page 27 of 47 FirstFirst ... 17 23 24 25 26 27 28 29 30 31 37 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 15 users browsing this thread. (0 members and 15 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads