s
Το ζήτημα του Ωροσκόπου - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 33
  1. #11

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Βασίλη μου,
    δεν έχω απαντήσεις γι' αυτό και σε ρωτώ. Για τον Ήλιο, ναι αυτό θεωρώ. Ότι είναι η ενεργειακή πύλη που μας συνδέει με την συμπαντική ενέργεια και με κάθε επέκταση της συνειδητότητάς μας ανοίγει περισσότερο αυτή η πύλη. Με προβλημάτισες όμως μήπως ο ωροσκόπος σημαίνει ενεργειακά κάτι περισσότερο απ' ότι νόμιζα.

    Πώς γίνεται να μην συνδέεται το αστρικό με το σώμα; Το αστρικό σώμα δεν συνδέεται με το σωματικό ως ίδια ύλη σε άλλη "συχνότητα"; ¶νθρωποι που "διαβάζουν" την αύρα λένε ότι βλέπουν στο αστρικό την κατάσταση του σώματος και της υγείας. ¶λλωστε η Σελήνη σχετίζεται με τις διατροφικές μας συνήθειες και την πέψη και άλλες σωματικές λειτουργίες. Πιστεύω ότι η Σελήνη σχετίζεται εσωτερικά με κάποιο τρόπο με τον ωροσκόπο.

    Λέμε στην αστρολογία ότι ο ωροσκόπος είναι ο ρόλος που υιοθετούμε από παιδιά μέσα στο σύστημα της οικογένειας μας, το εγώ όπως διαμορφώνεται στην σχέση μας με τους άλλους κι αυτός ο ρόλος γίνεται το προσωπείο μας, μέρος της προσωπικότητάς μας. Αφού όμως ο ωροσκόπος είναι ο σωματότυπός μας κι αν αυτός ο σωματότυπος (που είναι γενετικός και κληρονομικός) αντιστοιχεί στην προσωπικότητά μας πώς λέμε ότι ο ωροσκόπος είναι κάτι επίκτητο;

    Αυτό σημαίνει ότι γεννιόμαστε και με κάποιες κληρονομικές τάσεις στην προσωπικότητα και τον ψυχισμό μας οι οποίες μπορεί να ενισχυθούν ή όχι ανάλογα με το περιβάλλον και τις επιλογές μας; Αν ο ωροσκόπος και η Σελήνη της σύλληψης δείχνουν και τέτοιες βιολογικές προδιαγραφές από πού τις φέρνουμε μεταφυσικά μιλώντας; Μήπως ο ωροσκόπος και η Σελήνη δείχνουν πράγματα που κουβαλάμε στις "αποσκευές" μας από προηγούμενες ζωές στην τωρινή; Δεν ξέρω. Μ' αυτή την έννοια είναι επίκτητα στοιχεία που τα "κληρονομούμε" και τα εξελίσσουμε από ζωή σε ζωή;

    Αν είναι έτσι τα πράγματα, Βασίλη μου, τότε τι είναι αιτία και τι είναι αποτέλεσμα; Το άρθρο σου με έκανε να σκεφτώ μήπως ο ωροσκόπος είναι ο "ομφάλιος λώρος" που μας συνδέει με το σύμπαν και μας "τρέφει" ενεργειακά (έτσι αντιλήφθηκα την ενεργειακή πύλη που είπες) αλλά και πάλι γιατί αυτή η σύνδεση να είναι με τον ωροσκόπο που αποτελεί ένα προσωπείο και όχι με τον Ήλιο που είναι η ουσία της ύπαρξης μας, η Ζωή, το κέντρο της συνειδητότητάς μας, η ενέργεια και το φως;

  2. #12
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Βασίλη μου,
    δεν έχω απαντήσεις γι' αυτό και σε ρωτώ. Για τον Ήλιο, ναι αυτό θεωρώ. Ότι είναι η ενεργειακή πύλη που μας συνδέει με την συμπαντική ενέργεια και με κάθε επέκταση της συνειδητότητάς μας ανοίγει περισσότερο αυτή η πύλη. Με προβλημάτισες όμως μήπως ο ωροσκόπος σημαίνει ενεργειακά κάτι περισσότερο απ' ότι νόμιζα.
    Ok, άρα εδώ έχουμε κάτι σαφές. Πιστεύεις ότι μέσω του Ήλιου είναι που δεχόμαστε την ενέργεια από το σύμπαν. Μπορούμε να το δούμε. Ο Ήλιος για μένα δεν είναι ακριβώς πύλη, είναι "ποσότητα" ψυχικής ενέργειας, ας πούμε η θεία πνοή. Προφανώς επειδή συγγενεύει ενεργειακά με τη θεία πνοή θα συντονίζεται μαζί της, αλλά δεν έχει θέση "χώρου". Όμως μπορεί να κάνω και λάθος.

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Πώς γίνεται να μην συνδέεται το αστρικό με το σώμα; Το αστρικό σώμα δεν συνδέεται με το σωματικό ως ίδια ύλη σε άλλη "συχνότητα"; ¶νθρωποι που "διαβάζουν" την αύρα λένε ότι βλέπουν στο αστρικό την κατάσταση του σώματος και της υγείας. ¶λλωστε η Σελήνη σχετίζεται με τις διατροφικές μας συνήθειες και την πέψη και άλλες σωματικές λειτουργίες. Πιστεύω ότι η Σελήνη σχετίζεται εσωτερικά με κάποιο τρόπο με τον ωροσκόπο.
    Η αύρα δεν είναι ακριβώς το αστρικό, Κοραλία, από όσα ξέρω τουλάχιστον. Είναι το αιθερικό σώμα. Το αιθερικό μπορεί να μετρηθεί, αλλά το αστρικό είναι σε συχνότητα που είναι είμαστε μακριά για να το "μετρήσουμε". Αυτό που βλέπουμε εμείς είναι το κομμάτι του αστρικού που διαπλέκεται με το φυσικό σώμα. Αλλά υπάρχει και μέρος του αστρικού που διαπλέκεται με ανώτερα πεδία, που δε φαίνεται.

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Λέμε στην αστρολογία ότι ο ωροσκόπος είναι ο ρόλος που υιοθετούμε από παιδιά μέσα στο σύστημα της οικογένειας μας,
    Εδώ αποδίδω εγώ τη Σελήνη

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    το εγώ όπως διαμορφώνεται στην σχέση μας με τους άλλους
    Αυτός είναι ο Ήλιος για μένα (επειδή είπες τη λέξη εγώ, όχι στο κομμάτι σχέσης με τους άλλους)

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    κι αυτός ο ρόλος γίνεται το προσωπείο μας, μέρος της προσωπικότητάς μας. Αφού όμως ο ωροσκόπος είναι ο σωματότυπός μας κι αν αυτός ο σωματότυπος (που είναι γενετικός και κληρονομικός) αντιστοιχεί στην προσωπικότητά μας πώς λέμε ότι ο ωροσκόπος είναι κάτι επίκτητο;
    Αν ισχύουν όλα αυτά που είπαμε πριν, Κοραλία, το αρχικό αίτιο είναι η προγενέθλια Σελήνη. Ή μάλλον αν δεχτούμε τη θεωρία της Ψυχής, είναι η Ψυχή και η προγενέθλια Σελήνη είναι ο ντέβα (ο άγγελος) που αναλαμβάνει να υλοποιήσει τη θέληση της.

    Η προγενέθλια Σελήνη λοιπόν θα επιλέξει το υλικό, συνδυάζοντας υπάρχοντα γενετικά υλικά των γονιών. Αυτό είναι το κληρονομικό κομμάτι. Αυτό το γενετικό υλικό τώρα που το έχει πλάσει με συγκεκριμένο τρόπο, θα φροντίσει να το βγάλει έξω να το εκθέσει στη συμπαντική ενέργεια μία συγκεκριμένη στιγμή, τη στιγμή του ωροσκόπου. Για να το πούμε λίγο μπακάλικα, ετοιμάζεις τα υλικά για το γλυκό, το βάζεις στο φούρνο και μετά πρέπει να το βγάλεις κάποια συγκεκριμένη στιγμή, αλλιώς θα χαλάσει.

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Αυτό σημαίνει ότι γεννιόμαστε και με κάποιες κληρονομικές τάσεις στην προσωπικότητα και τον ψυχισμό μας οι οποίες μπορεί να ενισχυθούν ή όχι ανάλογα με το περιβάλλον και τις επιλογές μας; Αν ο ωροσκόπος και η Σελήνη της σύλληψης δείχνουν και τέτοιες βιολογικές προδιαγραφές από πού τις φέρνουμε μεταφυσικά μιλώντας; Μήπως ο ωροσκόπος και η Σελήνη δείχνουν πράγματα που κουβαλάμε στις "αποσκευές" μας από προηγούμενες ζωές στην τωρινή; Δεν ξέρω. Μ' αυτή την έννοια είναι επίκτητα στοιχεία που τα "κληρονομούμε" και τα εξελίσσουμε από ζωή σε ζωή;
    Αυτό είναι κάτι άλλο. ¶λλη συζήτηση νομίζω. Λέγεται ότι μένουν οι πληροφορίες αυτές στα ακκασικά αρχεία και η επόμενη προγενέθλια Σελήνη της επόμενης ενσάρκωσης μπορεί να αντλήσει από κει στοιχεία. Αλλά πάει πολύ μακριά αυτό για μας. Δεν υπάρχει κάτι απτό να πιαστούμε. Με τον ωροσκόπο και τη Σελήνη κάτι κάνουμε, μελετάμε αύρες, μαθαίνουμε ενεργειακά να ελέγχουμε το σώμα μας, κάπου πατάμε. Αν πάμε στο Κάρμα, δεν έχουμε να πατήσουμε κάπου, είναι όλο στον αέρα το πράγμα (νομίζω).

    Quote Originally Posted by Κοραλλία Μόζορα View Post
    Αν είναι έτσι τα πράγματα, Βασίλη μου, τότε τι είναι αιτία και τι είναι αποτέλεσμα; Το άρθρο σου με έκανε να σκεφτώ μήπως ο ωροσκόπος είναι ο "ομφάλιος λώρος" που μας συνδέει με το σύμπαν και μας "τρέφει" ενεργειακά (έτσι αντιλήφθηκα την ενεργειακή πύλη που είπες) αλλά και πάλι γιατί αυτή η σύνδεση να είναι με τον ωροσκόπο που αποτελεί ένα προσωπείο και όχι με τον Ήλιο που είναι η ουσία της ύπαρξης μας, η Ζωή, το κέντρο της συνειδητότητάς μας, η ενέργεια και το φως;
    Η διαφορά είναι μάλλον στο πεδίο της ενέργειας. Ο ωροσκόπος είναι πύλη κυκλοφορίας του αιθερικού, ο Ήλιος (στην ανώτερη του μορφή, γιατί υπάρχει και ο σκέτα ψυχικός Ήλιος) συντονίζεται σε άλλα επίπεδα, στη Μονάδα. Πιθανότατα η δική του πύλη ανόδου δεν είναι ο Ωροσκόπος, αλλά το Μεσουράνημα. Κι αυτό το λέω υπό την επιρροή του Rudhyar που λέει ότι η εξέλιξη από το ένα επίπεδο συνείδησης σε άλλο γίνεται μέσα από την πύλη του Μεσουρανήματος (άλλη πύλη).
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  3. #13
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Αρχικά Δημοσιευμένο απο Κοραλλία Μόζορα
    Πώς γίνεται να μην συνδέεται το αστρικό με το σώμα; Το αστρικό σώμα δεν συνδέεται με το σωματικό ως ίδια ύλη σε άλλη "συχνότητα"; ¶νθρωποι που "διαβάζουν" την αύρα λένε ότι βλέπουν στο αστρικό την κατάσταση του σώματος και της υγείας. ¶λλωστε η Σελήνη σχετίζεται με τις διατροφικές μας συνήθειες και την πέψη και άλλες σωματικές λειτουργίες. Πιστεύω ότι η Σελήνη σχετίζεται εσωτερικά με κάποιο τρόπο με τον ωροσκόπο.

    Η αύρα δεν είναι ακριβώς το αστρικό, Κοραλία, από όσα ξέρω τουλάχιστον. Είναι το αιθερικό σώμα. Το αιθερικό μπορεί να μετρηθεί, αλλά το αστρικό είναι σε συχνότητα που είναι είμαστε μακριά για να το "μετρήσουμε". Αυτό που βλέπουμε εμείς είναι το κομμάτι του αστρικού που διαπλέκεται με το φυσικό σώμα. Αλλά υπάρχει και μέρος του αστρικού που διαπλέκεται με ανώτερα πεδία, που δε φαίνεται.


    Καλησπερα,
    Το αστρικο σωμα συμφωνα με την Μπλαβατσκυ ειναι ενα απο τα εφτα σωματα που εχουμε ολοι,εχει αυρα κ το πως αλληλεπιδρα με τα αλλα σωματα ειναι αγνωστο,λεγεται πως γινεται μεσω καποιας αποκρυφης δυναμης.
    Επισης ειναι το σωμα εκεονο το οποιο μπορει να "ταξιδευει"αφηνοντας πισω τα αλλα εξι (αστρικη προβολη), κατα την διαρκεια αυτη ειναι σαν να ειναι ενωμενο με το φυσικο σωμα με μια ελαστικη χορδη.
    Κοραλλια μου, προσφατα διαβασα οτι η αυρα αντικατροπτιζει την οποια παθηση αλλα επι της ουσιας διαφωνουν οι πιστοι της αυρας μεταξυ τους για το ποιο χρωμα αντικατροπτιζει την οποια παθηση.
    Το αιθερικο σωμα εχει αυρα κ δεν ειναι τιποτα αλλο παρα η εκπομπη κραδασμικων κυματων ενεργειας που οπως ειπε ο Βασιλης ειναι μετρησιμη γιατι εχει ορισμενες διαστασεις.
    Εν ολιγοις θελω να πω οτι αυρα υπαρχει κ στα δυο σωματα με την διαφορα οτι αυτοι που την διαβαζουν, την διαβαζουν μαλλον απο το αιθερικο.

  4. #14
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Μία διόρθωση θέλω να κάνω σε κάτι που είπα χτες στην Κοραλία. Ο Ήλιος αντιστοιχεί όντως και σε πρανική ενέργεια όπως είπε. Δεν είναι σωστό να αντιστοιχίζεται μόνο στη Μονάδα. Για να μην αναλύσω πάλι με λόγια πώς αντιλαμβάνομαι τη διαφορά από τον ωροσκόπο, γιατί μάλλον έχουμε ζαλίσει και τους άλλους, κάθισα κι έφτιαξα ένα σχήμα για το πώς το αντιλαμβάνομαι το όλο θέμα. Ίσως βοηθήσει...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  5. #15

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Βασίλη μου, καλημέρα.
    Η Σελήνη, πιστεύω, δείχνει τις εμπειρίες της παιδικής μας ηλικίας (ιδιαίτερα στη σχέση με την μητέρα)που θα διαμορφώσουν τον ψυχισμό μας και τις συναισθηματικές μας αντιδράσεις αργότερα στην ζωή μας. Θα δείξει πως τραφήκαμε συναισθηματικά και υλικά, πώς βιώσαμε την ασφάλεια, την προστασία, την αγάπη και την φροντίδα. Θα δείξει αν οι δεσμοί αγάπης ήταν τέτοιοι ώστε στην ζωή μας να νιώθουμε ότι "ανήκουμε" κάπου. Π.χ. για μια Σελήνη σε δυσαρμονική όψη με Κρόνο η ζωή είναι μια μοναχική πορεία γιατί ποτέ δεν νιώθει ότι η αγάπη που παίρνει είναι αρκετή ώστε να νιώθει την ασφάλεια ότι "ανήκει" σε μια σχέση.

    Από την άλλη, ο ωροσκόπος, πιστεύω, είναι ο ρόλος που υιοθετούμε μέσα στην οικογένεια μας από παιδιά. Σύμφωνα με την συστεμική ψυχολογία, κάθε οικογένεια είναι ένα σύστημα μέσα στο οποίο κάθε μέλος παίρνει ένα ρόλο ή ρόλους για να έχει μια θέση ή να μπορέσει να επιβιώσει σ' αυτήν και να πάρει αυτά που χρειάζεται. Αυτός ο ρόλος στην πορεία διαμορφώνει το προσωπείο μας και τον τρόπο που συναλλασσόμαστε με τον κόσμο στην ενήλικη ζωή μας.

    Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, Βασίλη μου. Είδα μερικά πράγματα από μια προοπτική που δεν την είχα σκεφτεί.

  6. #16
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Γεια σου Κοραλία...

    λίγο αργά σου απαντώ σε αυτό, αλλά δες μήπως υπάρχει και κάποιο άλλου είδους κριτήριο διαχωρισμού. Ο ωροσκόπος ως εκείνα τα στοιχεία συμπεριφοράς που υϊοθετούνται μέσω της διαδικασίας της μάθησης (δοκιμής - λάθους) με την καθαρά συμπεριφοριστική λογική, ενώ η Σελήνη με στοιχεία συμπεριφοράς που υϊοθετούνται από συναισθηματικές αιτίες (π.χ. ταυτίσεις, προβολές, μεταθέσεις, κλπ, ό,τι προβλέπει η φροϋδική ανάλυση). Με την έννοια αυτή ο ρόλος γίνεται στην πραγματικότητα ο χώρος που έχουμε καταφέρει να διεκδικήσουμε ή μας επιτρέπουν να έχουμε μέσα στο σύστημα κατά τον ίδιο τρόπο που τα μόρια των αερίων σε ένα θάλαμα έχουν τόση πυκνότητα όση τους επιτρέπει η σύγκρουση μεταξύ τους.

    Η θεώρηση αυτή μας επιτρέπει να κάνουμε τη σύνδεση και με τους οίκους (ένα ερώτημα που είχε μείνει αναπάντητο), καθώς οι οίκοι μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να περιγράψουν ακριβώς αυτή τη διαδικασία "μάθησης" μέχρι να υϊοθετηθεί ο ρόλος.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  7. #17

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post
    Γεια σου Κοραλία...

    λίγο αργά σου απαντώ σε αυτό, αλλά δες μήπως υπάρχει και κάποιο άλλου είδους κριτήριο διαχωρισμού. Ο ωροσκόπος ως εκείνα τα στοιχεία συμπεριφοράς που υϊοθετούνται μέσω της διαδικασίας της μάθησης (δοκιμής - λάθους) με την καθαρά συμπεριφοριστική λογική, ενώ η Σελήνη με στοιχεία συμπεριφοράς που υϊοθετούνται από συναισθηματικές αιτίες (π.χ. ταυτίσεις, προβολές, μεταθέσεις, κλπ, ό,τι προβλέπει η φροϋδική ανάλυση). Με την έννοια αυτή ο ρόλος γίνεται στην πραγματικότητα ο χώρος που έχουμε καταφέρει να διεκδικήσουμε ή μας επιτρέπουν να έχουμε μέσα στο σύστημα κατά τον ίδιο τρόπο που τα μόρια των αερίων σε ένα θάλαμα έχουν τόση πυκνότητα όση τους επιτρέπει η σύγκρουση μεταξύ τους.

    Η θεώρηση αυτή μας επιτρέπει να κάνουμε τη σύνδεση και με τους οίκους (ένα ερώτημα που είχε μείνει αναπάντητο), καθώς οι οίκοι μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να περιγράψουν ακριβώς αυτή τη διαδικασία "μάθησης" μέχρι να υϊοθετηθεί ο ρόλος.
    Καλημέρα, Βασίλη μου.
    Συμφωνώ μ' αυτά που λες για τον ωροσκόπο, οι ρόλοι δημιουργούνται στην παιδική ηλικία ανάλογα και με τον έπαινο ή την αποδοκιμασία που παίρνει κάποιος από την οικογένειά του.
    Έχω δει π.χ. άτομα με ¶ρη στον 1ο οίκο να υιοθετούν μια διεκδικητική και ανταγωνιστική συμπεριφορά της κατάκτησης της πρωτιάς (στο σχολείο, στον αθλητισμό) επειδή έτσι έπαιρναν έπαινο και επιδοκιμασία από την οικογένεια τους. Αυτό τους εξασφάλιζε την θέση τους στην οικογένεια και αυτός ο ρόλος έγινε το προσωπείο τους και στην ενήλικη ζωή.

    Συμφωνώ και μ' αυτά που λες για την Σελήνη.

    Για τους οίκους έχω κάνει την εξής σκέψη: αν ο ωροσκόπος είναι ενεργειακή πύλη, σύμφωνα με την θεωρία σου, μήπως οι οίκοι είναι τα "δωμάτια" στα οποία διαχέεται η ενέργεια αυτή; Δηλαδή μήπως οι υπόλοιποι οίκοι χρωματίζονται από το είδος και την ποιότητα της ενέργειας που διαχέεται στον ωροσκόπο με την γέννηση;

    Αυτό πρακτικά μπορεί να σημαίνει ότι ένα άτομο π.χ. με ¶ρη στο 1ο σπίτι, που βλέπει την ζωή σαν μια ανταγωνιστική αρένα, αυτή η αντίληψη θα υποβόσκει στους διάφορους τομείς της ζωής του, στην δουλειά του, τα συναισθηματικά του, τον τρόπο που ψυχαγωγείται κ.λπ.

    Αυτό όμως δημιουργεί το εξής πρόβλημα: τι γίνεται αν η προσωπικότητα (ρόλος, προσωπείο, ο τρόπος που αντιμετωπίζει τον κόσμο) που ανάπτυξε δεν συμφωνεί με τον Ήλιο του, τα πραγματικά αιτήματα της ύπαρξής του;

    Αν ένα άτομο με ¶ρη στο 1ο σπίτι ("η πρωτιά με επιβεβαιώνει") έχει ένα Ήλιο στον Ζυγό (συνεργασία και αμοιβαιότητα μέσα σε ισότιμες σχέσεις); Αυτό το άτομο μεγαλώνοντας και συνειδητοποιώντας τον εαυτό του πρέπει να προσαρμόσει τις ανάγκες του ρόλου του (την προσωπικότητά του) στις πραγματικές ανάγκες της ύπαρξής του.

    Έτσι, ωριμάζοντας πρέπει να εγκαταλείπουμε τους ρόλους που δημιουργήσαμε από ανάγκη για να πραγματώσουμε τις πραγματικές μας ανάγκες. Επομένως, λογικά, η ενέργεια που πρέπει να διαχέεται στους οίκους είναι αυτή του Ήλιου, που αποτελεί και τα πραγματικά αιτήματα της ύπαρξής μας.

  8. #18
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Σωστά τα λες, η πραγματική μας ενέργεια είναι αυτή του Ήλιου. Αλλά όπως όταν είμαστε μικροί και μας κλείνουν σε ένα δωμάτιο τιμωρία, άλλες φορές έχουμε τον τρόπο να βγούμε κι άλλες φορές αναγκαζόμαστε να μείνουμε μέσα και να βράσουμε στο ζουμί μας. Το αποτέλεσμα εξαρτάται μάλλον από τη σχέση Ήλιου - Ωροσκόπου. Πόσο ισχυρός είναι ο ωροσκόπος και πόσο επιβάλλεται στη ζωή μας; Κι από την άλλη πόσο ισχυρός ο Ήλιος και πόσο μπορεί να αλλάξει τις καταστάσεις; Πολύ καλές ερμηνείες σε αυτό το δίπολο έχω διαβάσει σε ένα παλιό βιβλίο του Λεφάκη, το Ωροσκόπος, που ήταν μέρος μιας τετράτομης αστρολογικής εγκυκλοπαίδειας.

    Όσο για τους οίκους αν και αρχικά πρότεινα κι εγώ αυτή την ερμηνεία του "χώρου", πιθανόν να πρόκειται και για συμπεριφοριστικούς μηχανισμούς μάθησης και τα επιμέρους "κυκλώματα". Μνήμη, αντίδραση, κλπ. Θέλει μελέτη νομίζω για να καταλήξουμε.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  9. #19

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post
    Σωστά τα λες, η πραγματική μας ενέργεια είναι αυτή του Ήλιου. Αλλά όπως όταν είμαστε μικροί και μας κλείνουν σε ένα δωμάτιο τιμωρία, άλλες φορές έχουμε τον τρόπο να βγούμε κι άλλες φορές αναγκαζόμαστε να μείνουμε μέσα και να βράσουμε στο ζουμί μας. Το αποτέλεσμα εξαρτάται μάλλον από τη σχέση Ήλιου - Ωροσκόπου. Πόσο ισχυρός είναι ο ωροσκόπος και πόσο επιβάλλεται στη ζωή μας; Κι από την άλλη πόσο ισχυρός ο Ήλιος και πόσο μπορεί να αλλάξει τις καταστάσεις; Πολύ καλές ερμηνείες σε αυτό το δίπολο έχω διαβάσει σε ένα παλιό βιβλίο του Λεφάκη, το Ωροσκόπος, που ήταν μέρος μιας τετράτομης αστρολογικής εγκυκλοπαίδειας.

    Όσο για τους οίκους αν και αρχικά πρότεινα κι εγώ αυτή την ερμηνεία του "χώρου", πιθανόν να πρόκειται και για συμπεριφοριστικούς μηχανισμούς μάθησης και τα επιμέρους "κυκλώματα". Μνήμη, αντίδραση, κλπ. Θέλει μελέτη νομίζω για να καταλήξουμε.
    Όντως χρειάζεται μελέτη, Βασίλη μου. Έθεσες ένα σημαντικό θέμα για προβληματισμό που χρειάζεται σοβαρή σκέψη. Είσαι πραγματικός "αναζητητής" της αστρολογίας και οι σκέψεις σου ξεπερνούν τα τετριμμένα. Γι' αυτό και μ' άρεσε πολύ.

  10. #20

    Re: Το ζήτημα του Ωροσκόπου

    Πολύ καλό το άρθρο σου. Πράγματι, ο Ωροσκόπος είναι μία "πύλη" και για τον λόγο αυτόν στην Αρχαιότητα έδιναν μεγάλη σημασία στον Δεκανό του Ωροσκόπου ή στον ¶ρχοντα της Ώρας. Ουσιαστικά, ο Δεκανός σού άνοιγε μια πόρτα στη ζωή, από την οποία έβγαινες σε μια πραγματικότα: χώρα, ζωή, γονείς, ευκαιρίες, περιβάλλον. Αυτό δεν έχει σχέση με τη βιολογία, αλλά με την αναζήτηση της ψυχής. Για τον λόγο αυτόν αξίζει να εξετάζουμε τη σχέση του Ωροσκόπου με τον Βόρειο Δεσμό. Και πάλι συγχαρητήρια.
    Γεωργία

 

 
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads