s
Τέλος στις Ημερήσιες προβλέψεις - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας

View Poll Results: Συμφωνείτε ή διαφωνείτε με την ενέργεια

Voters
246. You may not vote on this poll
  • Συμφωνώ

    161 65.45%
  • Διαφωνώ

    77 31.30%
  • Μου είναι αδιάφορο

    8 3.25%
Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 11 to 20 of 84
  1. #11

    Re: Τέλος στις Ημερήσιες προβλέψεις

    Πρώτον να ξεκαθαρίσω ότι μιλάω μόνο για τον εαυτό μου και δεν εκπροσωπώ κανέναν και δεύτερον να πω ότι για κάποιο λόγο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω, για άγνωστο λόγο, όλα τα εργαλεία, για αυτό τα αποσπάσματα του Βασίλη τα κοκκινίζω :bigsmile:

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post
    Η αλήθεια είναι ότι οι ημερήσιες προβλέψεις δεν είχαν ποτέ τόσο υψηλή ποιότητα όσο οι μηνιαίες κι αυτό για απλούς και πρακτικούς λόγους. Δεν είναι δυνατόν ένας αστρολόγος να κάθεται κάθε μέρα να αφιερώνει χρόνο για να βγάζει προβλέψεις για την επόμενη ημέρα. Έτσι πρακτικά ή θα έμενε σε μία πρώτη ματιά ή - το χειρότερο - θα επαναλάμβανε παλιότερες δημοσιεύσεις. Η προσφορά δε εξατομικευμένων ερμηνειών διελεύσεων είναι σίγουρα ένα βήμα προόδου για όσους πια ασχολούνται με την αστρολογία λίγο περισσότερο.
    Και όμως, είναι δυνατόν να γίνονται ημερήσιες προβλέψεις. Το γεγονός ότι είναι ημερήσιες δεν σημαίνει ότι γίνονται κάθε μέρα για την επόμενη μέρα. Με αυτή τη λογική δεν θα μπορούσαν να γίνουν και ετήσια μηνιαία. Όπως κάθεται κάποιος και βγάζει προβλέψεις από την αρχή της χρονιάς για κάθε μήνα, έτσι μπορεί και κάποιος να καθήσει μια δυο μέρες και να βγάλει ημερήσια για έναν μήνα μετά ή και για δύο ή και ημερήσια για όλο το χρόνο. Υπάρχουν μια δυο πρακτικές βάσει των οποίων γίνονται οι ημερήσιες προβλέψεις. Το ζήτημα είναι αν αυτές συνάδουν με την αστρολογική "νομολογία". Δεν κουβεντιάζουμε για τις περιπτώσεις που κάποια έντυπα, για να καλύψουν το χώρο, βάζουν κάποιον δόκιμο συντάκτη μαζί με τα φαρμακεία να γράψει και τα ζώδια...

    Ωστόσο, κανείς πρέπει να έχει υπόψη του και κάποιες πιθανές ενστάσεις. Καταρχήν το εξατομικευμένο ωροσκόπιο είναι ωροσκόπιο για λίγους. Δεν μπορεί εύκολα να το αξιολογήσει κάποιος που δεν ξέρει τι είναι μία όψη.
    Όρθόν. Και αυτό εξηγείται πριν και μετά τις ερμηνείες. Αυτές οι ερμηνείες έχουν βασικό σκοπό το να εμβαθύνει ο αναγνώστης περισσότερο και να μπορεί να αξιολογεί καλύτερα.

    Δεύτερον, με τον τρόπο που δίνεται ως σήμερα από τα διάφορα site το εξατομικευμένο ωροσκόπιο είναι τελείως μηχανιστικό. Επιλέγει ως κύριες τις όψεις με τη μικρότερη ανοχή της ημέρας, χωρίς να λαμβάνει υπόψη του ποιοτικά χαρακτηριστικά του χάρτη. Π.χ. ένα άτομο με ισχυρό Ήλιο (π.χ. σε ζώδιο της Φωτιάς και σύνοδο με τον ¶ρη) μπορεί να επηρεαστεί πολύ λιγότερο από μία όψη που κάνει ένας δευτερεύων πλανήτης στο χάρτη του από ένα άλλο άτομο που είναι πιο πολύ δεκτικό και λιγότερο βουλητικό.
    Και εδώ μηχανιστικό είναι, αλλά είπαμε ότι είναι η αφορμή για να το ψάξει περισσότερο ο ενδιαφερόμενος.

    Τρίτον η προσέγγιση μέσω των όψεων αν και δείχνει σύμφωνα με την "επιστημονική" αστρολογία πιο ορθή, ........
    η ηλιακή αστρολογία βοήθησε προς αυτή την κατεύθυνση γιατί εστίασε πάνω στο ηλιακό ζώδιο, έκανε τους ανθρώπους να ασχοληθούν με αυτό, να το καταλάβουν και να βασιστούν πάνω του.

    Αυτό που γράφεις, ανεξάρτητα από το αν συμφωνεί κανείς ή όχι, δείχνει και ότι υπάρχουν διάφορες προσεγγίσεις. Είμαι 1.000% σίγουρος ότι αρκετοί από όσους διαβάσουν ολόκληρη την πρόταση αυτή, δεν θα καταλάβουν τι εννοείς. Κάποιοι από αυτούς (οι λιγότεροι) θα προσπαθήσουν να καταλάβουν. Οι άλλοι θα το προσπεράσουν και δεν αποκλείεται να ρίξουν και ένα παλαμάκι, λέγοντας "ωραία τα λέει, τίποτα δεν κατάλαβα" :nuts: Θέλω να πω ότι η αφορμή για να το ψάξει κάποιος δίνεται. Από εκεί και πέρα ο καθένας βαδίζει τον δρόμο του. Αν δεν θέλει να εμβαθύνει, δεν μπορείς να τον υποχρεώσεις με το ζόρι να το κάνει. Αν θέλει, του δίνεις στοιχεία, εργαλεία, δεδομένα και το ψάχνει.

    Με βάση τα παραπάνω πιστεύω ότι το εξατομικευμένο ωροσκόπιο είναι σίγουρα πρόοδος για όσους ασχολούνται περισσότερο με την αστρολογία και για μία ιστοσελίδα που έχει πλέον τα μέσα να το προσφέρει, δεν πρέπει να κάνουμε όμως το λάθος να το θεοποιήσουμε κι αυτό, όπως ταυτιστήκαμε στο παρελθόν και με τα ωροσκόπια των εφημερίδων.
    Με βάση τα παραπάνω, δεν νομίζω να θεοποιεί κανείς οτιδήποτε, ούτε να κοκορεύεται ότι κατέχει τη φιλοσοφική λίθο. Είπαμε, το γεγονός ότι υπάρχουν οι τυποποιημένες ερμηνείες των όψεων των διελεύσεων με βάση τα εξατομικευμένα στοιχεία του καθενός είναι κάτι που πρέπει να υποκινήσει τον ενδιαφερόμενο να ψάξει περισσότερο και να μην μείνει σε αυτό το επίπεδο. Αυτό είναι το επιθυμητό. Ποια απήχηση θα έχει, είναι άλλο θέμα, αν και μπορώ να ...μαντέψω :toung:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  2. #12
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Τέλος στις Ημερήσιες προβλέψεις

    Μητσάκο, προσωπική άποψη πάντα, η γνώμη μου είναι ότι προβλέψεις που κάνει κανείς από την αρχή του χρόνου δεν παίζουν. Μεγάλο θέμα να το αναλύσουμε, αλλά αν δεν είσαι κοντά στο γεγονός δεν μπορείς να πάρεις μυρουδιά πώς θα εκδηλωθεί μία όψη. Όσο για την αστρολογική νομολογία κι αυτό είναι μεγάλη κουβέντα. Συνάδουν περισσότερο οι εξειδικευμένες προβλέψεις, όταν οι αστρολόγοι δε συμφωνούν καν στις ανοχές των όψεων, για να καθοριστεί η κύρια όψη της ημέρας; Και σίγουρα μέσα στα αστρολογικά προγράμματα υπάρχουν παραδοχές και προτεραιότητες για το ποια όψη θα θεωρείται πιο κύρια από τις άλλες, παραδοχές που άλλοι αστρολόγοι μπορεί να μη συμφωνούν.

    Τέλος για το ζήτημα με την αναφορά στην ηλιακή αστρολογία, εντάξει, εδώ μπορώ να αισθανθώ άσχημα ότι είπα κάτι που δεν κατάλαβε κανείς :bigsmile: αλλά νομίζω ότι αυτοί που έπρεπε να καταλάβουν και που διαμορφώνουν και επηρεάζουν ως πνευματικοί σύμβουλοι το αστρολογικό προϊόν στη χώρα καταλαβαίνουν. Και στην προκειμένη αυτοί είναι οι αποδέκτες.
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  3. #13

    Re: Τέλος στις Ημερήσιες προβλέψεις

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post
    Μητσάκο, προσωπική άποψη πάντα, η γνώμη μου είναι ότι προβλέψεις που κάνει κανείς από την αρχή του χρόνου δεν παίζουν. Μεγάλο θέμα να το αναλύσουμε, αλλά αν δεν είσαι κοντά στο γεγονός δεν μπορείς να πάρεις μυρουδιά πώς θα εκδηλωθεί μία όψη.
    Για ποιο γεγονός μιλάς; Οι προβλέψεις που γίνονται τον Δεκέμβριο και αφορούν το επόμενο 12μηνο γίνονται με βάση το ηλιακό ζώδιο και δίνουν κάποιες τάσεις. Δεν είδα πουθενα γραμμένο "θα πάθεις αυτό και εκείνο τότε" (αλλά και να είναι κάπου γραμμένο, αυτός που το έγραψε προφανώς και δεν είναι σοβαρός). Έχω δει όμως να γράφεται "εκείνη την περίοδο ίσως έχετε ζήτημα εκεί και εκεί", "μάλλον θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα με τους ανωτέρους σας", "υπάρχει κίνδυνος εξαπάτησης" και τέτοια. Τάσεις δίνουν τα ηλιακά και κοιτάς και το ζώδιο του ωροσκόπου σου και άμα παίρνεις και το Ζωή & Ζώδια έχεις και επιπλέον 4 πλανήτες να δεις, ανάλογα με το ζώδιο του μήνα, και κάνεις μια σούμα.
    Καμία πρόγνωση δεν συγκεκριμενοποιεί, εκτός και αν είναι σε ατομικό επίπεδο. Εκεί, θεωρητικά, βρίσκεις και γεγονός και χρόνο.

    Αν κάποιος ασκεί την τέχνη της αστρολογίας, μπορεί να κάνει πρόβλεψη και για τα επόμενα 50 χρόνια και περισσότερο. Δες για παράδειγμα όλα όσα έχουν γραφτεί για τον Πλούτωνα στον Τοξότη και τώρα στον Αιγόκερω και θα καταλάβεις. Εδώ διάβασα άρθρο γραμμένο το 1999 (μπορεί και το 2000, δεν θυμάμαι) που ανέφερε αυτά που συμβαίνουν τώρα στις ΗΠΑ, προέβλεπε ακόμα και νίκη έγχρωμου προέδρου :nuts: Δεν έλεγε ο άνθρωπος ότι ο δείκτης του dow jones θα πήγαινε στις 10.000 μονάδες ούτε ότι ο Nasdaq θα έπεφτε κάτω από τις 2.000 την τάδε του μήνα. Ο άνθρωπος έλεγε ότι θα υπάρξει οικονομική κατάρρευση των ΗΠΑ (πράγμα που συντελείται) και αυτό θα έχει μια σειρά από επιπτώσεις και όλα εξηγούνται από τις τάδε και δείνα αστρολογικές όψεις που θα υπάρχουν τότε (τώρα, δλδ). Τις τάσεις προέβλεψε, είχε και μυαλό και τις συνδύασε με τις γεωπολιτικές και κοινωνικές συνθήκες και έβγαλε μια συμπερασματική πρόβλεψη. Απλά. Το πώς και πού ακριβώς θα εκδηλωθεί μια όψη, τη στιγμή που παίζουν τόσες παράμετροι και εναλλακτικές, ακόμα και σε ατομικό επίπεδο δυσκολεύεσαι να το ορίσεις. Τις τάσεις όμως τις βλέπεις ξεκάθαρα όπως και τους τομείς που θα λειτουργήσουν αυτές.


    Όσο για την αστρολογική νομολογία κι αυτό είναι μεγάλη κουβέντα. Συνάδουν περισσότερο οι εξειδικευμένες προβλέψεις, όταν οι αστρολόγοι δε συμφωνούν καν στις ανοχές των όψεων, για να καθοριστεί η κύρια όψη της ημέρας;
    Το ότι οι επαγγελματίες αστρολόγοι είναι κουκουρούκου και δεν μπορούν να συμφωνήσουν σε μια κοινά αποδεκτή βάση, είναι γεγονός αδιαμφισβητητο. Όσον αφορά τη μεθοδολογία για τις ημερήσιες όμως, αυτή δεν έχει να κάνει τόσο με τις κύριες όψεις, γιατί οι όψεις βαθμολογούνται και μπορείς να ξέρεις ποια είναι σημαντική και ποια όχι, ούτε με το ότι οι αστρολόγοι είναι ανίκανοι να συμφωνήσουν. Παίζουν και οι όψεις, παίζει και η Σελήνη, είναι σύνθετο, αν και κατά βάση σεληνιακό ωροσκόπιο. Αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα είναι το ότι πρέπει σε τρεις αράδες να συνοψίσεις τόσα πράγματα, οπότε αναγκαστικά καταφεύγεις σε γενικότητες που παίζουν κάποιο ρόλο στην ψυχολογική κατάσταση του αναγνώστη (όπως και οι μηνιαίες, αλλά αυτές έχουν περισσότερη ουσία, αν και όχι πάντα).
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  4. #14
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Προς τη θάλασσα...
    Posts
    577

    Re: Τέλος στις Ημερήσιες προβλέψεις

    Καλά όλα αυτά, αλλά θα πρέπει να διαχωρίσουμε το θέμα μεταξύ προβλέψεων σε παγκόσμιο επίπεδο και αυτών σε προσωπικό. Τα κράτη είναι περισσότερο "προβλέψιμα" και μπορούν κάλλιστα να γίνουν γι΄αυτά μακροπρόθεσμες προβλέψεις. Για να κάνεις όμως προβλέψεις για μεμονωμένα άτομα, πρέπει να γνωρίζεις καταστάσεις από τη ζωή τους και πώς αυτά τις χειρίζονται στην καθημερινότητά τους μέσα από τον παράγοντα της ελεύθερης βούλησης.

    Προσέχω την πόλη μου. Επιλέγω ΑΣΤΡΙΚΕΣ συγκοινωνίες.

  5. #15
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Μαριάννα
    Location
    Μυτιλήνη-Ελλάδα
    Posts
    73

    Re: Τέλος στις Ημερήσιες προβλέψεις

    Καλησπέρα σας.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    Στ'αλήθεια είναι κάτι καινοτόμο και πάρα πολύ ενδιαφέρον. Επειδή μπήκα και το δοκίμασα είμα πάρα πολύ ενθουσιασμένη. Αρχίζω να τα καταλαβαίνω καλύτερα έτσι..ευχαριστούμε πολύ!!!!:horoscope::horoscope::horoscope:
    Καλή συνέχεια..:clapping::clapping::clapping:

  6. #16

    Re: Τέλος στις Ημερήσιες προβλέψεις

    Quote Originally Posted by leoma View Post
    Καλά όλα αυτά, αλλά θα πρέπει να διαχωρίσουμε το θέμα μεταξύ προβλέψεων σε παγκόσμιο επίπεδο και αυτών σε προσωπικό. Τα κράτη είναι περισσότερο "προβλέψιμα" και μπορούν κάλλιστα να γίνουν γι΄αυτά μακροπρόθεσμες προβλέψεις. Για να κάνεις όμως προβλέψεις για μεμονωμένα άτομα, πρέπει να γνωρίζεις καταστάσεις από τη ζωή τους και πώς αυτά τις χειρίζονται στην καθημερινότητά τους μέσα από τον παράγοντα της ελεύθερης βούλησης.

    Αν διάβασες τι γράφω, θα είδες ότι κάνω διαχωρισμό και όταν αναφέρομαι σε ατομικό επίπεδο αυτό εννοώ. Αλλά πέρα από αυτό, πιστεύεις ότι οι άνθρωποι δεν είναι "προβλέψιμοι" ενώ τα κράτη είναι; Και αν δεχθώ ότι υπάρχει ελεύθερη βούληση, εκτιμάς ότι τα κράτη ως ζωντανοί οργανισμοί που είναι δεν πρέπει να έχουν και αυτά "ελεύθερη βούληση", άρα τον αστάθμητο παράγοντα που θα τα κάνει να μην είναι προβλέψιμα;
    Αν η αστρολογία λειτουργεί, λειτουργεί το ίδιο για τα κράτη, τους ανθρώπους και οτιδήποτε. :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  7. #17
    Join Date
    Jun 2008
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Προς τη θάλασσα...
    Posts
    577

    Re: Τέλος στις Ημερήσιες προβλέψεις

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Αν διάβασες τι γράφω, θα είδες ότι κάνω διαχωρισμό και όταν αναφέρομαι σε ατομικό επίπεδο αυτό εννοώ. Αλλά πέρα από αυτό, πιστεύεις ότι οι άνθρωποι δεν είναι "προβλέψιμοι" ενώ τα κράτη είναι; Και αν δεχθώ ότι υπάρχει ελεύθερη βούληση, εκτιμάς ότι τα κράτη ως ζωντανοί οργανισμοί που είναι δεν πρέπει να έχουν και αυτά "ελεύθερη βούληση", άρα τον αστάθμητο παράγοντα που θα τα κάνει να μην είναι προβλέψιμα;
    Αν η αστρολογία λειτουργεί, λειτουργεί το ίδιο για τα κράτη, τους ανθρώπους και οτιδήποτε. :bigsmile:
    Αγαπητέ Μητσάκο

    Ασφαλώς και οι περισσότεροι άνθρωποι είναι προβλέψιμοι!! Και είναι αυτοί οι άνθρωποι που συνθέτουν την εικόνα των κρατών, και όχι οι μεμονωμένες "φωνές". Ακόμη κι ένας ηγέτης κράτους, είτε είναι εκλεγμένος είτε "φυτευτός", ακολουθεί τη θέληση της μάζας που τον αποδέχεται ως ηγέτη (και κάποιων ιδιωτικών συμφερόντων, αλλά αυτό πάει μακριά...). Η ιστορία βρίθει άλλωστε από παραδείγματα λανθασμένων αποφάσεων σε επίπεδο κρατών. Από αυτήν την άποψη θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να έχουν τα κράτη ελεύθερη βούληση.:bigsmile:

    Φυσικά και η αστρολογία λειτουργεί για όλους (άλλωστε στο ξεκίνημά της ήταν αποκλειστικά προνόμιο των βασιλιάδων). Το θέμα είναι πόσο τη συμβουλεύεται κανείς.
    Προσέχω την πόλη μου. Επιλέγω ΑΣΤΡΙΚΕΣ συγκοινωνίες.

  8. #18
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    Βασίλης
    Location
    Αθήνα - Ελλάδα
    Posts
    1,897

    Re: Τέλος στις Ημερήσιες προβλέψεις

    Μητσάκο, δε συμφωνεί όλος ο κόσμος που ασχολείται με την αστρολογία με αυτά που γράφεις. Χτες ακόμη που συζητάγαμε το θέμα με ανθρώπους που ασχολούνται συμφωνήσαμε ότι χωρίς πλαίσιο κάνεις προβλέψεις κουκουρούκου. Το πλαίσιο δεν μπορείς να το ξέρεις 50 χρόνια πριν. Σε αυτές του γενικού τύπου προβλέψεις θα έχετε αυτό εκεί κι εκεί δε δίνει πλέον κανείς καμμία σημασία.

    Οι γενικές προβλέψεις για μακροχρόνιες κινήσεις πλανητών είναι άλλο. Θα συμφωνήσω με τη leoma. Σε μαζικό επίπεδο είναι πολύ πιο εύκολο να είσαι ακριβής παρά σε προσωπικό. Εκεί λειτουργεί κάποιου είδους μέσος όρος ενώ στο άτομο δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Αν κι εκεί ακόμα χρειάζεσαι πλαίσιο για να κάνεις πρόβλεψη. Αν κάνεις την πρόβλεψη πριν 50 χρόνια σίγουρα δε θα ξέρεις ότι η πρόβλεψη σου αφορά το χρηματιστήριο, αλλά αν την κάνεις έξι μήνες πριν, που μυρίζεσαι τα πράγματα πέφτεις πολύ πιο κοντά στο αποτέλεσμα. Βλέπεις πού πάει να "υλοποιηθεί" η όψη, με ποιον τρόπο θα εκφραστεί τελικά.

    Εν πάσει περιπτώσει, το ζήτημα μου εμένα δεν είναι να αποδείξω ότι έχω δίκιο. Θέλω απλά να ξέρει ο κόσμος ότι αυτά που δείχνουν καλά έχουν κι αυτά τις αρνητικές πλευρές τους...

    Καλή επιτυχία...
    Για βιβλία αστρολογίας και μεταφυσικής επισκεφτείτε το IL_PICCOLO εναλλακτικό βΙβλιοπωλείο. Βενιζέλου 29, στη Νέα Χαλκηδόνα. Εκμεταλλευτείτε τις προσφορές και την γνώση μας πάνω στο εναλλακτικό βιβλίο. Παραγγελίες και με Αντικαταβολές στο 210-2527690.

  9. #19

    Re: Τέλος στις Ημερήσιες προβλέψεις

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post
    Μητσάκο, δε συμφωνεί όλος ο κόσμος που ασχολείται με την αστρολογία με αυτά που γράφεις.
    Αυτό έλειπε, και να συμφωνεί :nuts:
    Χτες ακόμη που συζητάγαμε το θέμα με ανθρώπους που ασχολούνται συμφωνήσαμε ότι χωρίς πλαίσιο κάνεις προβλέψεις κουκουρούκου. Το πλαίσιο δεν μπορείς να το ξέρεις 50 χρόνια πριν
    Εννοείται ότι χωρίς πλαίσιο δεν μπορείς να κάνεις προβλέψεις. Εγώ απλώς πιστεύω ότι το πλαίσιο ορίζεται από τον γενέθλιο. Και μέσα σε 50 χρόνια, πάλι μέσα στο πλαίσιο του γενέθλιού του θα κινηθεί κάποιος.
    Σε αυτές του γενικού τύπου προβλέψεις θα έχετε αυτό εκεί κι εκεί δε δίνει πλέον κανείς καμμία σημασία.
    Επίτρεψέ μου να έχω τελείως διαφορετικές προσλαμβάνουσες. Αλλά δεν τρέχει και μία
    Οι γενικές προβλέψεις για μακροχρόνιες κινήσεις πλανητών είναι άλλο. Θα συμφωνήσω με τη leoma. Σε μαζικό επίπεδο είναι πολύ πιο εύκολο να είσαι ακριβής παρά σε προσωπικό. Εκεί λειτουργεί κάποιου είδους μέσος όρος ενώ στο άτομο δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.
    Εγώ πάλι, με βάση την άποψή μου για την πλαισίωση που ορίζει ο γενέθλιος, εκτιμώ ότι υπάρχει μέσος όρος και για τα άτομα. Αυτό που γράφει η leoma για λάθη στις αποφάσεις των κυβερνητών εμένα δεν μου λέει τίποτα. Οι εκτιμήσεις του καθενός, όποιος και να είναι αυτός, είτε γαλαζοαίματος είτε "δημοκράτης" λαμβάνονται μέσα στο συγκεκριμένο πλαίσιο που ορίζουν οι εκάστοτε αστρολογικές συνθήκες, οι οποίες μπορούν και να υποδείξουν τις τάσεις. Αν είναι επιρρεπής στη λήψη λανθασμένων αποφάσεων κάποιος είναι λογικό να υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να αποφασίσει λάθος. Αν οι αποφάσεις αφορούν κράτη, ο αποφασίζων λειτουργούσε μέσα στο γενικότερο πλαίσιο του γενέθλιου του κράτους. Αν ισχύει το "όπως επάνω έτσι και κάτω", δεν έχει σημασία αν μιλάμε για κράτος ή για άτομα, όλα αλληλοσυνδέονται και σχηματίζουν συνεχόμενες και αλληλοεξαρτώμενες παραγωγικές συναρτήσεις, είτε είναι αμοιβάδες είτε ο αστερισμός του Κυνός. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι στο άτομο δεν θα έπρεπε να προσδίδεται μεγαλύτερη δυναμική πέρα από αυτή που πραγματικά έχει μέσα στο Σύμπαν, σε αυτόν τον Κόσμο τον μικρό και μέγα, αλλά αυτό θα μας πάει αλλού
    Εν πάση περιπτώσει, το ζήτημα μου εμένα δεν είναι να αποδείξω ότι έχω δίκιο. Θέλω απλά να ξέρει ο κόσμος ότι αυτά που δείχνουν καλά έχουν κι αυτά τις αρνητικές πλευρές τους...
    Ούτε εγώ θέλω να αποδείξω ότι έχω δίκιο (άσχετα αν έχω, 'ντάξει; :toung: ), κουβέντα κάνουμε και παρουσιάζουμε τις απόψεις μας. Και όπως ξέρεις, τίποτα δεν είναι μονόπαντο.
    Την αγάπη σας
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  10. #20
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    65

    Re: Τέλος στις Ημερήσιες προβλέψεις

    Η δική μου άποψη για το θέμα είναι ότι συμφωνώ να μην υπάρχουν ημερήσιες προβλέψεις. Το ψήφισα κιόλας.

    Όσο για την κουβέντα που ανοίχτηκε, προσωπικά πιστεύω ότι μπορούν να γίνουν ημερήσιες προβλέψεις ακόμα και στιγμιαίες προβλέψεις μπορούν να γίνουν για άνθρωπο, για κράτος, για μια κατάσταση, για μια ερώτηση βέβαια σ'αυτά όχι με το γενικό ωροσκόπιο (δηλαδή μόνο με τη θέση του Ήλιου).

    Το ζήτημα είναι ότι αυτές που κυκλοφορούν, σε περιοδικά, εφημερίδες, internet (συμπεριλαμβανομένου και του site) είναι γελοίες γιατί πιστεύω πως κανείς από τους υπογράφοντες αστρολόγους (πολλές φορές κανείς δεν ξέρει καν αν είναι αστρολόγος ο υπογράφων) δεν ασχολείται σοβαρά με το θέμα. Και για όποιον είναι λίγο παρατηρητικός θα διαπιστώσει ότι πολλές φορές ανακυκλώνονται δηλαδή έχουν μερικά κειμενάκια για κάθε ζώδιο και τα ξαναγράφουν

    Ως εκ τούτου συμφωνώ με το κείμενο της ομάδας σύνταξης. Σ' αυτό το site δε χρειάζεται κάτι τέτοιο.

 

 
Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads