s
Ωροσκόπος στα δίδυμα αδέλφια - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 26
  1. #11
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    25

    Re: Ωροσκόπος στα δίδυμα αδέλφια

    Κυρία Σίμου, θα ήθελα σας παρακαλώ μία διευκρίνηση. Η βαφτισιμιά μου γεννήθηκε με καισαρική τομή μαζί με τη δίδυμη αδερφή της, συγκεκριμένα ήταν το δεύτερο μωρό που βγήκε. Η διαδικασία γίνεται ως εξης; Διορθώστε με παρακαλώ αν έχω λάθος : Βάζω τα κοινά στοιχεία των μωρών και βγαίνει ο χάρτης. Το ζώδιο του πρώτου οίκου θα είναι ο ωροσκόπος της µμικρήςµ¨ και ο αντίστοιχος έβδομος της ΄μεγάλης¨΄. Από εκέι και πέρα αν θέλω να εξετάσω τον χάρτη θα δέχομαι ότι ο χάρτης ως έχει είναι της μικρής ενώ της μεγάλης θα προκύπτει θέτοντας τον εβδομο οίκο της της μεγάλης ως πρώτο, τον όγδοο της ως δεύτερο κ.ο.κ; Τα μωρά έχουν δηλαδή τους πλανήτες στις ίδιες θέσεις αλλα σε διαφορετικούς οίκους με τον παραπάνω τρόπο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον και την απάντησή σας.

  2. #12
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Ωροσκόπος στα δίδυμα αδέλφια

    Η απαντηση που ζητας ωρισκοταν λιγα ποστ παραπανω...Αν διαβαζες ολα τα ποστ θα την εβρισκες. Σου παραθετω τι εγραψε η κυρια Σιμου

    Quote Originally Posted by Λίλιαν Σίμου View Post
    Αγαπητά μέλη

    Μάλλον εκ παραδρομής γράφτηκε πως το πρώτο παιδί έχει ωροσκόπο τον 1ο οίκο στη γέννηση διδύμων.

    Αυτό που ισχύει και έχουν αποδεχθεί πολλοί αστρολόγοι (όχι όλοι) είναι πως σε μία γέννηση διδύμων, ο πρώτος στην γέννηση έχει ωροσκόπο στον 7ο οίκο κι από εκεί ξεκινά την μέτρηση της οικοθεσίας του. Ο δεύτερος των διδύμων έχει ως ωροσκόπο τον 1ο. Η ώρα θεωρείται αυτή που καταγράφεται ως έναρξη της γέννησης.
    Αυτό έχει μία θεωρητική βάση πως το παιδί που γεννιέται πρώτο, έχει στην ουσία συλληφθεί δεύτερο στη σειρά, γι' αυτό και του ανήκει ο απέναντι ωροσκόπος. Ακόμη όμως και σε περιπτώσεις καισαρικής τομής, έχω διαπιστώσει πως τα παιδιά ανήκουν σ'αυτή την κατανομή.
    Επειδή στην οικογένειά μου έχω ζευγάρια διδύμων, αλλά γνωρίζω και αρκετές περιπτώσεις προσωπικά, έχω στατιστικά καταλήξει πως η θεωρία αυτή ισχύει στο έπακρον. Παρακολουθώ γεγονότα που όντως προκύπτουν με τον τρόπο αυτό.

    Κάποιοι αστρολόγοι χρησιμοποιούν τα λίγα λεπτά διαφοράς για να κάνουν ένα δεύτερο ωροσκόπιο στο δεύτερο παιδί. Δεν έχω δει από όσα άτομα έχω παρακολουθήσει στα γεγονότα της ζωής να ισχύει αυτή η περίπτωση. Κι αυτό, γιατί για λίγα λεπτά, δεν έχεις ουσιαστικές διαφορές, όπως με διαφορετικούς οίκους του πρώτου συστήματος. Εκεί, φαίνονται οι προτιμήσεις και οι επιλογές των παιδιών που άμεσα. Έχουν κοινή βάση (ίδιους πλανήτες) αλλά διαφορετική συμπεριφορά (άλλους οίκους).

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  3. #13

    Re: Ωροσκόπος στα δίδυμα αδέλφια

    Καλησπέρα,θα ήθελα να σας ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση των τριδύμων.Είμαι μητέρα τριδύμων.Τα μωρά μου έχουν διαφορά ενός λεπτού το ένα από το άλλο.Σύμφωνα λοιπόν με την ημερομηνία και ώρα γεννησής τους έχω βρει ότι έχουν ωροσκόπο στο Ταύρο.Τώρα όμως από ότι διαβάζω στο παραπάνω άρθρο και για τα 2 πρώτα παιδιά μου,η μικρή που γεννήθηκε 1η έχει ωροσκόπο στο Σκορπιό.Τ'ωρα εξηγήται γιατί έχει φοβερή αγάπη στην κολύμβηση και γενικά στο νερό.

  4. #14
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ωροσκόπος στα δίδυμα αδέλφια

    Αγαπητή Alma Libre

    Όντως έτσι μπορείτε να εξηγήσετε αρκετές λεπτές διαφορές. Το τρίτο παιδί θα έχει κανονικά ένα νέο ωροσκόπιο, με τη δική του στιγμή γέννησης. Αλλά στην δική σας περίπτωση πρέπει να ήταν πολύ σύντομο το χρονικό διάστημα και όλα γεννήθηκαν μαζί. Δεν έχω δει περίπτωση με τόση μικρή διαφορά.

    Ξέρω πως σε θέματα τριδύμων ή τετραδύμων έχουμε ένα νέο χάρτη με τον ωροσκόπο στη στιγμή της γέννησης του τρίτου παιδιού και το έχω δει να λειτουργεί. Το ίδιο και σε περίπτωση τετραδύμων που συζήτησα με ένα από αυτά.

    Αν θέλετε να σας βοηθήσω, δώστε μου τα στοιχεία με προσωπικό μήνυμα και θα σας απαντήσω για τον ωροσκόπο του τρίτου παιδιού. Στα δύο πρώτα, όμως, ακολουθήστε αυτή τη μέθοδο.

    Να σας ζήσουν
    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  5. #15
    Join Date
    Dec 2005
    Όνομα:
    Silia
    Location
    Αθήνα και μ'αρέσει!!
    Posts
    474

    Re: Ωροσκόπος στα δίδυμα αδέλφια

    Quote Originally Posted by Alma Libre View Post
    Καλησπέρα,θα ήθελα να σας ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση των τριδύμων.Είμαι μητέρα τριδύμων.Τα μωρά μου έχουν διαφορά ενός λεπτού το ένα από το άλλο.Σύμφωνα λοιπόν με την ημερομηνία και ώρα γεννησής τους έχω βρει ότι έχουν ωροσκόπο στο Ταύρο.Τώρα όμως από ότι διαβάζω στο παραπάνω άρθρο και για τα 2 πρώτα παιδιά μου,η μικρή που γεννήθηκε 1η έχει ωροσκόπο στο Σκορπιό.Τ'ωρα εξηγήται γιατί έχει φοβερή αγάπη στην κολύμβηση και γενικά στο νερό.
    Ωραίο θέμα για έρευνα κ άρθρο!!!

    :embarrest
    may..

  6. #16
    Join Date
    Feb 2010
    Όνομα:
    Πόπη
    Location
    Ελλαδίτσα
    Posts
    277

    Re: Ωροσκόπος στα δίδυμα αδέλφια

    Σήμερα μία παιδικη μου φίλη που έχει δύο δίδυμα αγοράκια απο καισαρική με διαφορά
    στην ώρα τοκετού λιγότερο από ένα λεπτό μου ζήτησε να βρούμε τον ωροσκόπο τους.
    Διαβάζοντας τα άρθρα και τα ποστ βοηθήθηκα πολύ ώστε να καταλάβω γιατί ο πρωτότοκος
    είναι πιο σκληρός και σοβαρός με ακμή 7ου - ωροσκόπο στον Αιγόκερω και ο μικρός που είναι
    ευαίσθητος και πιο κολλημένος στη μαμά του έχει ωροσκόπο Καρκίνο.

    Έτσι εξηγούνται πολλά. :bigsmile:

    Ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες δημοσιεύσεις.
    Tabula rasa

  7. #17

    Οικοθεσία δίδυμων.

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ. ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΔΙΔΥΜΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΩΡΟΣΚΟΠΙΟ ΤΗΣ ΩΡΑΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΕΝΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΟΙΚΟΘΕΣΙΑ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΓΙΑΤΑ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟΤΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ ΤΡΙΔΥΜΑ:blink:. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΟ ΩΡΟΣΚΟΠΙΟ ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ??????????????

  8. #18

    Re: Οικοθεσία δίδυμων.

    Καλησπέρα,

    Καταρχάς συγχαρητήρια για το φορουμ. Είμαι νέο μέλος και έχω εντυπωσιαστεί με το πόσες πληροφορίες μπορείς να βρείς σε αυτόν τον ιστότοπο.

    Θα ήθελα να ανοίξω ξάνα το θέμα των δίδυμων αδερφών και χρησιμοποιώ αυτό το τόπικ παρόλου που είναι παλιό.

    Εγώ και η αδερφή μου είμαστε δίδυμες, από διαφορετικά ωάρια. Πιστεύω ότι οι ομοιότητες μας είναι σαν αδερφές και όχι δίδυμες, όχι μόνο από θέμα χαρακτήρα αλλά και γεγονότων στις ζωές μας. Καταρχάς να αναφέρω ότι η καταγωγή είναι απο την Αλβανία και είμαστε στην Ελλάδα απο το 1997. Ημερομηνία γέννησης 26.10.1983, Αλβανίας, στο Βερατ, στις 22:45 εκείνη και 22:55 εγώ (περίπου).
    Οπως προανέφερα οι διαφορές μας είναι πολλές ακόμα και στις επιλογές μας. Δείχνει αγρια εξωτερικά αλλα είναι ευαίσθητη (έως αδύναμη) εσωτερικά και εγώ το αντίθετο. Είμαι παντρεμένη με ένα παιδί, και εκείνη μόνη. Επαγγελματικά έχω κάνει πιο πολύ καριέρα, εκείνη όχι, θα έλεγα πολύ άτυχη, αν και αυτό είναι θέμα επιλογής σχολής που έχουμε τελειώσει. Δεν θα έλεγα ότι μας έχουν συμβεί τα σημαντικά γεγονάτα την ίδια χρονική περίοδο. Προσπαθώ να καταλάβω τι μας διαφοροποιεί τόσο στον αστρολογικό μας χάρτη αλλά δεν βρίσκω και πολλά. Η μητέρα μας είναι δίκαιη και δεν θεωρώ πως έδειξε πιο πολύ αγάπη σε εμένα συγκριτικά με την αδερφή μου όταν ήμασταν μικρες.

    Τα φώτα σας παρακαλώ!

  9. #19
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Ωροσκόπος στα δίδυμα αδέλφια

    Καλημέρα Arigata

    Καταρχήν θα πρέπει να πω ότι δεν πιστεύω πως με την αδερφή σου είσαστε τόσο διαφορετικές όσο λες. Εσύ μπορεί να βλέπεις την αδερφή σου σαν πολύ διαφορετική αλλά ένας τρίτος μάλλον θα διέκρινε πολλά κοινά στοιχεία ανάμεσά σας.

    Στη συνέχεια, θα μπορούσε κάποιος να αναφερθεί σε κάποιες λεπτές διαφορές ανάμεσα στους χάρτες. Για παράδειγμα, ο Κρόνος είναι στην ίδια θέση αλλά στο δικό σου σχηματίζει συγκλίνων τετράγωνο με τον Ωροσκόπο ενώ στην αδερφή σου το τετράγωνο είναι αποκλίνων. Υπάρχει μια λεπτή διαφορά στην ένταση της όψης. Προσωπικά, θα μπορούσα να αναφέρω και ότι το σύμβολο της μοίρας του Ωροσκόπου, του Μεσουρανήματος αλλά και της Σελήνης είναι διαφορετικό. Επίσης, 2 μοίρες διαφορά στον Ωροσκόπο και στις ακμές των οίκων δημιουργούν μεγάλες διαφορές στην χρονική στιγμή που οι πλανήτες θα σχηματίσουν όψη με τις ακμές αυτές ή θα αλλάξουν οίκο στα προγνωστικά συστήματα. Και όταν κάτι συμβαίνει 2 χρόνια μετά, όλη η ενέργεια του χάρτη είναι διαφορετική.

    Πέρα από όλα αυτά όμως, θα πρέπει να είναι ξεκάθαρο ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του και να μην ψάχνει στον χάρτη του για άλλοθι. Υπάρχει στο φόρουμ ένα ενδιαφέρων άρθρο (μετάφραση) του Steven Forrest
    [Μεταφράσεις] Μοίρα και Ελευθερία: Ένα ενδιάμεσο μονοπάτι

    όπου αναφέρεται πως ο καθένας μας έχει μια μοίρα που «είναι αυτό που θα μας συμβεί εάν δεν προσπαθήσουμε», ένα πεπρωμένο που «είναι κάτι για το οποίο πρέπει να πασχίσουμε» και φυσικά μια ελεύθερη βούληση που όμως «υφαίνεται» μέσω της μοίρας / πεπρωμένου μας. Μελετώντας το χάρτη μας μπορούμε να διακρίνουμε τη μοίρα και το πεπρωμένο μας. Το τι θα κάνουμε με την ελεύθερη βούλησή μας, δηλαδή το πως θα αξιοποιήσουμε τη «γενέθλια υπόσχεση», είναι άλλο θέμα.

    Έτσι, είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει αστρολόγος που θα έβλεπε το γενέθλιο χάρτη του Χίτλερ όταν αυτό γεννιόταν και θα προέβλεπε το μέλλον του. Το ίδιο και με κατά συρροή δολοφόνους. Το πως αυτοί εξελέγχθηκαν ήταν μόνο ένα από τα πιθανά ενδεχόμενα το οποίο δυστυχώς υλοποιήθηκε. Και αναφέρομαι τώρα σε ακραία παραδείγματα κι όχι σε δύο αδερφές που η μία παντρεύτηκε ενώ η άλλη όχι ακόμα.

    Αυτό που θα έχει ενδιαφέρον είναι να μελετήσεις τον χάρτη σου στις στιγμές που συνέβησαν κάποια σημαντικά γεγονότα (π.χ. όταν γνώρισες τον άντρα σου, παντρεύτηκες, γέννησες κλπ) και να δεις τι συνέβαινε τότε στη ζωή και στον χάρτη της αδερφής σου. Να δεις δηλαδή πως έδρασε / αντέδρασε και η αδερφή σου στις παρόμοιες πλανητικές ενέργειες (με την πιθανή χρονική διαφορά που ανέφερα παραπάνω). Αυτό θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις περισσότερα για τις διαφορές / ομοιότητες που έχετε.

    Ελπίζω να κάλυψα την απορία σου.
    Last edited by Atrapos; 28-11-2012 at 10:33 AM.

  10. #20

    Re: Ωροσκόπος στα δίδυμα αδέλφια

    Atrapos, σ'ευχαριστώ πολύ για την απαντήση σου. Θα διαβάσω το άρθρο που εγραψες. Δλδ να καταλάβω τι εννοείς, να κοιτάξω τον χάρτη της αδερής μου 2 χρόνια μετά από τα σημαντικά γεγονότα που μου συνέβησαν; Παντρεύτηκα 18 Ιουλίου 2010 και γέννησα 30 Αυγούστου 2011. Αναγκάστηκα να κάνω καισαρική λόγο επιπλοκής (σχεδον πρόωρα) και μόλις 2 μήνες πριν (ενώ εγκυος) έχασα την δουλεία μου. Την ίδια περίοδο "χαρτάκι" από την εφορία για το σπίτι που μόλις είχαμε αγαράσει για ένα φόρο της τάξης 5χιλ ευρώ που δεν γνωρίζαμε. Δλδ εκείνη την περίοδο συνέβησαν άσχημα πράγματα σε επαγγελματικό επίπεδο, προσωπικό (που δόξα το Θεο όλα πηγαν καλα και το μωράκι μου είναι καλά τώρα) και στο χώρο του σπιτιού. Θα μελετήσω καλά τον χάρτη μου ποιους πλανήτες είχα στους αντίσοιχους οίκους τις όψεις. Με βάση αυτό που είπες σημαίνει οτι η αδερφή μου θα έχει παρόμοια συμβάντα με μένα μετά από περίπου 2 χρόνια;

 

 
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads