s
Ωριαία Αστρολογία : Τι έχει ο φίλος μου ; - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast
Results 11 to 20 of 56
  1. #11
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Τι έχει ο φίλος μου ;

    Παιδιά, όπως θα έχετε καταλάβει , η ωριαία είναι ένα θέμα με το οποίο δεν ασχολούμαι καθόλου, για δικούς μου ιδεολογικούς λόγους. Ωστόσο καταλαβαίνω ότι είναι τεράστιο κεφάλαιο που χρειάζεται μεγάλη μελέτη και ακόμη περισσότερη εξάσκηση. Αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω άποψη και δεν παίρνω καμία θέση ποτέ. Για την ακρίβεια, ούτε καν διαβάζω τα θέματα της ωριαίας.
    Τώρα νόμιζα πως πάτησα ένα άλλο θέμα, αλλά τελικά είχα πατήσει λάθος και έπεσα πάνω στην κουβέντα σας. Διάβασα λοιπόν από τον φίλο μας πιο πάνω (που όπως έχω καταλάβει έχει γίνει ξεφτέρι στο θέμα. Μπράβο!), ότι ο Δίας κυβερνά τους πνεύμονες. Νομίζω ότι αυτό δεν είναι σωστό. Τους πνεύμονες τους κυβερνά ο Ερμής. Ο Δίας κυβερνά το συκώτι.
    Επίσης, στον 5ο είναι πράγματι η ερωτική έκφραση, όμως η ερωτική πράξη , σαν πράξη συνουσίας, είναι στον 8ο .

    Καλή συνέχεια…
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  2. #12
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Τι έχει ο φίλος μου ;

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Παιδιά, όπως θα έχετε καταλάβει , η ωριαία είναι ένα θέμα με το οποίο δεν ασχολούμαι καθόλου, για δικούς μου ιδεολογικούς λόγους. Ωστόσο καταλαβαίνω ότι είναι τεράστιο κεφάλαιο που χρειάζεται μεγάλη μελέτη και ακόμη περισσότερη εξάσκηση. Αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω άποψη και δεν παίρνω καμία θέση ποτέ. Για την ακρίβεια, ούτε καν διαβάζω τα θέματα της ωριαίας.
    Τώρα νόμιζα πως πάτησα ένα άλλο θέμα, αλλά τελικά είχα πατήσει λάθος και έπεσα πάνω στην κουβέντα σας. Διάβασα λοιπόν από τον φίλο μας πιο πάνω (που όπως έχω καταλάβει έχει γίνει ξεφτέρι στο θέμα. Μπράβο!), ότι ο Δίας κυβερνά τους πνεύμονες. Νομίζω ότι αυτό δεν είναι σωστό. Τους πνεύμονες τους κυβερνά ο Ερμής. Ο Δίας κυβερνά το συκώτι.
    Επίσης, στον 5ο είναι πράγματι η ερωτική έκφραση, όμως η ερωτική πράξη , σαν πράξη συνουσίας, είναι στον 8ο .

    Καλή συνέχεια…
    Καλησπέρα Κatiakiss,

    σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Η αλήθεια είναι πως η Ωριαία Αστρολογία είναι ένα κομμάτι της Αστρολογίας που μελετώ σχεδόν καθημερινά. Για αυτό το λόγο και με μεγάλη βεβαιότητα επέτρεψε μου να σε διορθώσω. Οπως πολύ σωστά ανέφερες ο Δίας κυβερνά το συκώτι. Ο Ερμής ΔΕΝ κυβερνά τους πνεύμονες. Ο φυσικός σημειοδότης των πνευμόνων είναι ο Δίας. Αυτό μπορείς αν θέλεις να το τσεκάρεις στην βιβλιογραφία περί Παραδοσιακής Ιατρικής Αστρολογίας.
    Στο ίδιο σκέλος, της Παραδοσιακής Αστρολογίας, η πράξη της συνουσίας ΔΕΝ αποτελεί θέμα του 8ου αλλά του 5ου. Η συνουσία ως θέμα του 8ου αποτελεί θεώρηση της Μοντέρνας Αστρολογίας.

  3. #13
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Τι έχει ο φίλος μου ;

    Quote Originally Posted by cancerian View Post
    Καλησπέρα Κatiakiss,

    σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Η αλήθεια είναι πως η Ωριαία Αστρολογία είναι ένα κομμάτι της Αστρολογίας που μελετώ σχεδόν καθημερινά. Για αυτό το λόγο και με μεγάλη βεβαιότητα επέτρεψε μου να σε διορθώσω. Οπως πολύ σωστά ανέφερες ο Δίας κυβερνά το συκώτι. Ο Ερμής ΔΕΝ κυβερνά τους πνεύμονες. Ο φυσικός σημειοδότης των πνευμόνων είναι ο Δίας. Αυτό μπορείς αν θέλεις να το τσεκάρεις στην βιβλιογραφία περί Παραδοσιακής Ιατρικής Αστρολογίας.
    Στο ίδιο σκέλος, της Παραδοσιακής Αστρολογίας, η πράξη της συνουσίας ΔΕΝ αποτελεί θέμα του 8ου αλλά του 5ου. Η συνουσία ως θέμα του 8ου αποτελεί θεώρηση της Μοντέρνας Αστρολογίας.
    Καλησπέρα και σε σένα !... (καλημέρα δηλαδή...)

    Τι να σου πω φίλε μου; Ίσως να έχεις ένα δίκιο στο περί παραδοσιακής και μοντέρνας αστρολογίας . Ίσως στην ωριαία να πρέπει να ακολουθηθούν οι θέσεις της παραδοσιακής αστρολογίας σε ότι αφορά τα ιατρικά θέματα. Δεν ξέρω.

    Πάντως, με την ευκαιρία να πω ότι ο κάθε πλανήτης δεν κυβερνά ένα όργανο, απλά αναφέρουμε το κύριο ή ζωτικό που κυβερνά. Στην περίπτωση του Ερμή ας πούμε, δεν κυβερνά μόνο τους πνεύμονες, αλλά και τους ακουστικούς πόρους όπως και τα άνω άκρα.

    Όμως αυτά , σε ότι αφορά την μοντέρνα αστρολογία και φεύγω γρήγορα γιατί είμαι τελείως έξω από τα νερά μου!

    Υγ: Ωστόσο, αν ασχολούμουν με την ωριαία θα είχα έναν προβληματισμό. Αν όπως λες όλες οι σχέσεις είναι 7ος , στην περίπτωση που κάποιος δεσμευμένος έχει εξωσυζυγική σχέση ή άλλη εκτός από την σοβαρή, την σχέση αυτή (την δεύτερη) που την βλέπει; Λογικά θα έλεγα ότι οι σοβαρές και μακροχρόνιες σχέσεις πάνε στον 7ο και οι περαστικοί έρωτες , τα φλερτ κτλ στον 5ο . Τώρα θα μου πεις, πριν μια σχέση γίνει σοβαρή, περνά από την φάση της περαστικής ή του απλού φλερτ κτλ. Ναι, αλλά κάπως πρέπει να φαίνεται αυτό, όπως και κάπως πρέπει να γίνεται ένας διαχωρισμός.
    Last edited by katiakiss; 18-02-2013 at 01:55 AM.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  4. #14
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Τι έχει ο φίλος μου ;

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post

    Υγ: Ωστόσο, αν ασχολούμουν με την ωριαία θα είχα έναν προβληματισμό. Αν όπως λες όλες οι σχέσεις είναι 7ος , στην περίπτωση που κάποιος δεσμευμένος έχει εξωσυζυγική σχέση ή άλλη εκτός από την σοβαρή, την σχέση αυτή (την δεύτερη) που την βλέπει; Λογικά θα έλεγα ότι οι σοβαρές και μακροχρόνιες σχέσεις πάνε στον 7ο και οι περαστικοί έρωτες , τα φλερτ κτλ στον 5ο . Τώρα θα μου πεις, πριν μια σχέση γίνει σοβαρή, περνά από την φάση της περαστικής ή του απλού φλερτ κτλ. Ναι, αλλά κάπως πρέπει να φαίνεται αυτό, όπως και κάπως πρέπει να γίνεται ένας διαχωρισμός.

    Καλημέρα Katiakiss,

    o προβληματισμός σου είναι αρκετά εύλογος. Πραγματικά, ήταν ένας από τους δικούς μου προβληματισμούς όταν πρωτο-ασχολήθηκα με την ωριαία. Τα πράγματα είναι όμως είναι περισσότερο απλά από όσο διαβάζονται.
    Το πρόβλημα προκύπτει κυρίως από το διαχωρισμό που αναφέρεις. Γιατί να διαχωρίζουμε τις σχέσεις σε σοβαρές και λιγότερο σοβαρές ή περιστασιακές από τη στιγμή που είναι στην τελική " σχέσεις " ;
    Ας πάρουμε για παράδειγμα ένα ζευγάρι που έχει 100 χρόνια έγγαμου βίου και ένα ζευγάρι που μόλις γνωρίστηκε και αναπτύσσεται μεταξύ τους ένα φλερτ. Ποια είναι η διαφορά τους εδώ ; Το ότι η σχέση του πρώτου ζευγαριού είναι περισσότερο σοβαρή από ότι η σχέση του δεύτερου ζευγαριού ; Φυσικά και όχι. Και στις δυο περιπτώσεις έχουμε να κάνουμε με δυο ανθρώπους μεταξύ των οποίων έχει αναπτυχθεί ένας "δεσμός", άσχετα με τη δυναμική του και τη σοβαρότητα του.
    Ας πούμε λοιπόν πως ένας από τους δυο (στην περιπτωση του πρώτου ζευγαριού) ρωτά αν θα χωρίσουν ή όχι. Σαφώς δουλεύουμε πάνω στον άξονα 1ου/7ου. Στην επόμενη περίπτωση ( του λιγότερο "σοβαρού" ζευγαριού ) ένας από τους δυο ρωτά πως θα εξελιχθεί η σχέση τους. Γιατί να λάβουμε υπόψιν τον 5ο οίκο , από τη στιγμή που ο πυρήνας της ερώτησης αφορά το "άλλο" άτομο και στην ωριαία , το άλλο άτομο πάντα σημειοδοτείται από τον 7ο οίκο ; ( Eλπίζω να με πιάνεις )

    Ας πάρουμε τώρα την περίπτωση ενός δεσμευμένου ατόμου που έχει εξωσυζυγική σχέση. Aς πούμε λοιπόν ότι το άτομο αυτό ρωτά " Mε ποιον από τους δυο έχω μέλλον ; Mε τον Χ ή με τον Ψ ; "

    Η συχνή πρακτική είναι να σημειοδοτήσουμε το πρώτο αναφερόμενο όνομα με τον 7ο και να σημειοδοτήσουμε το δεύτερο όνομα με κάποιον άλλο οίκο. Όπως έχω ξαναπεί, και όπως προσωπικά θέλω να αντιμετωπίζω την Ωριαία, η Ωριαία ΔΕΝ είναι Άλγεβρα αλλά Τέχνη. Δεν με ενδιαφέρει τι λένε τα βιβλία. Αυτό σημαίνει πως τα μάτια μας θα είναι ανοιχτά μέσα στον χάρτη ώστε να κατανοήσουμε τη δομή του και την απάντηση.

    Αν δω πως η ερωτούσα (π.χ.) σημειοδοτείται από τη Σελήνη η οποία μόλις αποχωρίστηκε από αντίθεση με τον Κρόνο και ετοιμάζεται για τρίγωνο με τον Άρη , θα υποπτευόμουν τον Κρόνο ως τη νόμιμη σχέση και τον Άρη , την εξωσυζυγική. Όπου εδώ η ερωτούσα χωρίζει τελικά από τον Κρόνο και τελικά πέφτει στην αγκαλιά της εξωσυζυγικής της σχέσης.
    Επίσης θα δούλευα με τις περιγραφές των πλανητών. Ο νόμιμος σύζυγός μπορεί να ήταν ένας μεγάλος σε ηλικία κύριος ( Κρόνος) ενώ ο Άρης ένας νεαρότερος ( η εξωσυζυγική σχέση με τον νεαρό άντρα.
    Επίσης θα δούλευα με τις Θεμελιώδεις Δυνάμεις και τις υποδοχές. Αν έβλεπα μια αμοιβαία υποδοχή του Άρη με τη Σελήνη θα έκρινα αντίστοιχα από το να έβλεπα πως η Σελήνη βρίσκεται στην Αδυναμία ή την πτώση του Κρόνου ( δηλαδή ότι στην πραγματικότητα η ερωτούσα δεν θέλει αυτό τον Κρόνο).

    Προσωπικά πιστεύω πως δεν υπάρχουν συνταγές στην Ωριαία. Πέραν των βασικών γνώσεων περί Ωριαίας φυσικά.

    Υ.γ. : Διαβασα ένα πολύ ωραίο σχόλιο από την Τίνα ( την οποία σέβομαι και εκτιμώ απεριόριστα ) που νομίζω πως πρέπει να επαναλάβω και εγώ με τη σειρά μου εδώ : " Αν θα πιάσει κάποιος κυβερνήτη τον 5ο ή τον 7ο εναπόκειται στην εμπειρία του γιατί είναι θέμα αντίληψης. ".
    Last edited by cancerian; 18-02-2013 at 12:19 PM.

  5. #15
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Τι έχει ο φίλος μου ;

    Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να παραθέσω ένα Ωριαίο Quiz για τα μέλη που ενδιαφέρονται και μελετούν την Ωριαία Αστρολογία. Ο χάρτης αυτός είναι ήδη απαντημένος και οι εξελίξεις που σχετίζονται με αυτόν έχουν δρομολογηθεί. Ο Ωριαίος αυτός χάρτης είναι μια ευγενική χορηγία μιας πολύ αγαπημένης μου φίλης πέρα των ελληνικών συνόρων και τον παραθέτω κατόπιν άδειας της.

    Η ερώτηση που γέννησε το χάρτη αυτό είναι " Να μείνω ή να φύγω ; " και προέκυψε από μια νέα επαγγελματική πρόταση που δέχτηκε ο ερωτών σε μια άλλη χώρα.
    Αν η " Ωριαία παρέα " μου γνωρίζει την απάντηση θα ήθελα να κρατηθεί έτσι ώστε να δώσει την ευκαιρία στα υπόλοιπα μέλη να σκεφτούν την απάντηση. Ο μόνος κανόνας είναι , κρατήστε το όσο πιο απλό μπορείτε.






    Σκεφτείτε και παραθέστε τις απόψεις σας με αστρολογικά επιχειρήματα. Την απάντηση θα την δώσω κάποια στιγμή την Τετάρτη.

  6. #16
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Τι έχει ο φίλος μου ;

    Αχ Γιάννη μου....

    Πέρα από την αρχική μου διαφωνία (θέμα υγείας και μάλιστα τόσο σοβαρό όπως ο καρκίνος) για την επιλογή του θέματος, με αυτά που διαβάζω έπαψα ν’ αναρωτιέμαι γιατί ο Λίλι και οι παραδοσιακοί αστρολόγοι ωριαίας θεωρούνται ξεπερασμένοι. Βεβαίως είχα υπόψη μου πολλά παραδείγματα ωστόσο με τα ποστ σου σιγουρεύτηκα…

    Για αρχή αναρωτιέμαι αν το ωριαίο είναι δικό σου, έχει τεθεί σ’ εσένα, έχει αναφερθεί σε κάποιο βιβλίο ωριαίας ή τέλος πάντων είναι από κάποιον που το δημοσίευσε στο διαδίκτυο; Κρίνοντας από τις πλανητικές θέσεις υποπτεύομαι πως δεν υπάρχει σε κάποιο βιβλίο αλλά σε κάποιο σάιτ.

    Το προσπερνώ για να σταθώ λίγο σ’ αυτά που έγραψες στα ποστ σου

    Στο Αστρολογικό Εγχειρίδιο του Richard Saunders " The Astrological Judgment and Practice of Physick ", ένα εγχειρίδιο Ιατρικής Αστρολογίας του 17oυ αιώνα, ο Saunders μας πληροφορεί πως η θέση αυτή του Ήλιου, στην 28η μοίρα του Αιγόκερω , τοποθετεί τον Ήλιο στην 4η μοίρα, παρουσιάζοντας έτσι την κρισιμότητα και την επικινδυνότητα της καταστασης αυτού του Ήλιου που μπορεί να αποβεί μοιραία για τη ζωή του.

    Αυτό θα ήθελες να μας το εξηγήσεις γιατί πραγματικά δεν το γνωρίζω, αυτό που ήξερα μέχρι τώρα είναι πως στην 28η μοίρα του Αιγόκερω βρίσκεται η απόλυτη έξαρση του Άρη επομένως, Ήλιος/Άρης στον χάρτη βρίσκονται σε μεικτή αμοιβαία υποδοχή που σημαίνει πως ο Ήλιος έχει εναποθέσει τις ελπίδες του στον Άρη παρ΄ότι ο Άρης «δυσκολεύεται» να τον βοηθήσει.

    Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να αναφέρω ότι τα χειρουργεία στην παραδοσιακή Αστρολογία είναι υπόθεση του 6ου οίκου και όχι του 8ου. Η τοποθέτηση των χειρουργείων ως θέμα του 8ου οίκου ήταν ένα από τα" της εκμοντέρνευσης της Αστρολογίας. Η ιδέα είναι πως ο 6ος οίκος , ως χειρουργείο μας προφυλάσει από την είσοδο μας στον 8ο οίκο, τον παραδοσιακό οίκο του θανάτου.

    Αν ανατρέξουμε όμως στην παραδοσιακή αστρολογία θα δούμε πως τα χειρουργεία είναι θέμα του 6ου οίκου. Είναι πολύ λογικό αν σκεφτείς γιατί. Ο 6ος οίκος συνδέεται με την αδυναμία, την αναπηρία και το μόχθο. Ο Μanilius αναφέρει πως ο ναός ( οίκος) αυτός , είναι ναός κακών οιωνών, εχθρικός για μελλοντικές δραστηριότητες μέσα στον οποίο καρποφορεί ο όλεθρος Σε συνδιασμό με τον 12ο , αναφέρει πως αποτελεί την πύλη του μόχθου, όπου ο άνθρωπος στην μια (6ος) αναγκάζεται να μοχθήσει και καταδικασμένος να αναρριχηθεί έτσι ώστε να κατρακυλίσει και να πέσει από την άλλη (12ος). Ο πόνος και η αδυναμία με την οποία σφραγίζουν την ανθρώπινη υπόσταση μέσα στο χάρτη προέρχεται μέσα από τη θέση τους. Για τους αρχαίους η είσοδος προς τον κάτω κόσμο, συμβολιζόταν από τον 6ο οίκο. Δεν είναι παράξενο που αποτελεί την Χαρά του Άρη, ενός κακεργέτη πλανήτη. Ο Άρης σε αυτό τον οίκο είναι χαρούμενος. Η παραδοσιακή ιατρική ήταν τόσο επώδυνη όπου συχνά η εγχείρηση συγκρινόταν με σκηνή από σφαγείο ζώων, μια καθαρά «Αριανή» εικόνα.


    Δεν χρειάζεται ν’ αναφέρω πόσο με ξένισε η φράση «τα θύματα» της εκμοντέρνευσης της αστρολογίας» ακόμη κι αν χρησιμοποίησες αποσιωπητικά … νομίζω πως η εκμοντέρνευση της αστρολογίας προήλθε ύστερα από την άποψη πως η αστρολογία είναι δοσμένη γνώση, κοινώς αμάσητη που περιστοιχίζεται από αξιώματα και κανόνες που σώθηκαν και δόθηκαν στους μεταγενέστερους. Για να είμαστε ειλικρινείς, υπάρχουν πολλά κενά κι αυτό δεν είναι μόνο προσωπική μου άποψη, είναι γνωστό ανά τον κόσμο, από εκεί λοιπόν προέκυψε η εκμοντέρνευση και όχι για να βρει θύματα.

    Λες για παράδειγμα πως ο Μανίλιος αναφέρει τον 6ο οίκο ως ναό κακών οιωνών και ότι είναι εχθρικός ως προς τις μελλοντικές δραστηριότητες μέσα στον οποίο καρποφορεί ο όλεθρος. Ναι φυσικά έδειχνε όλεθρο, αφού παραδοσιακά ο θάνατος σηματοδοτούνταν από τον 7ο οίκο με την αιτιολογία πως απέναντι από το ανατέλλον ζώδιο (γέννηση) βρίσκεται το Δύον (θάνατος). Είναι πολύ λογικό λοιπόν να θεωρούσαν τον 6ο (12ος παράγωγος του θανάτου) ως έναν από τους χειρότερους οίκους. Εσύ προσωπικά έχεις δει τον 6ο οίκο να λειτουργεί τόσο χάλια;

    Εν τω μεταξύ σ’ όλα τα παραπάνω που αναφέρεις ταυτόχρονα μιλάς για την χαρά του Άρη στον 6ο οίκο, τον πλανήτη των ενάρξεων. Πως συνάδουν αυτά τα δυο είναι άξιο απορίας. Γιατί να χαίρεται ο Άρης εκεί όταν δεν του δίνεται η δυνατότητα να κάνει νέα ξεκινήματα…. Ο Άρης σ’ αυτόν τον οίκο δεν χαίρεται επειδή σπέρνει την καταστροφή ως πολεμοχαρής φύση όπως εννοείται στην παραδοσιακή, αλλά γιατί μπορεί να διοχετεύσει την περίσσια δράση του και να μην είναι οκνηρός, κατάσταση που τον κάνει πολύ λειτουργικό ως προς τι καθημερινές δραστηριότητες που υπάρχουν.

    Ο 6ος οίκος σχετίζεται με την υγεία, θα έχεις παρατηρήσει βέβαια πως ένα μεγάλο ποσοστό γιατρών έχει Άρη στην Παρθένο ή στον 6ο οίκο. Αν μην αφήσουμε λοιπόν την εντύπωση πως αυτοί οι γιατροί χαίρονται όταν «σφάζουν» τους ασθενείς, ας αρκεστούμε να πούμε πως με έναν Άρη στον 6ο δεν χαιρόμαστε με τα χειρουργεία αλλά έχουμε την ικανότητα να τα κάνουμε αν κι εφ’ όσον χρειαστεί.

    Η παραδοσιακή ιατρική σαφώς ήταν επώδυνη μόνο να σκεφτούμε πως για νάρκωση χρησιμοποιούσαν το όπιο της παπαρούνας, την κάνναβη και ποιος ξέρει τι άλλο, μπορούμε να φανταστούμε τι συνέβαινε. Ευτυχώς για εμάς υπάρχει η γενική αναισθησία και δεν χρειάζεται να γίνουμε πρωταγωνιστές στα σφαγεία ζώων που μας περιέγραψες και φυσικά δεν χρειάζεται ν’ αναφερθώ στη ρομποτική, στο λέιζερ, τη λαπαροσκόπηση και όλες τις μεθόδους που βοηθούν να μην πηγαίνουμε σαν σκυλιά μες τα αμπέλια. Αυτό λέγεται εξέλιξη κι αυτό κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να γίνει με την τεχνική ολόκληρης της ωριαίας αστρολογίας.

    Επίσης, εφ΄ όσον αναλύεις έναν χάρτη με τον κλασικό παραδοσιακό τρόπο (και δεν αναφέρομαι στους έξωκρόνιους) θα πρέπει να απαντάς στα ερωτήματα των μελών με βάση την παραδοσιακή ωριαία. Με την Κάτια το έκανες γιατί όχι και με την Victory; Γιατί δεν της έδωσες την παραδοσιακή ερμηνεία για το τετράγωνο/αντίθεση Σελήνης(του Κριού)/Άρη, φοβήθηκες μήπως τρομάξει ;

    Άρα η σωστή απάντηση στην ερώτηση της περί τετραγώνου της Σελήνης/Άρη σύμφωνα με την παραδοσιακή αστρολογία θα έπρεπε να είναι κάπως έτσι…

    «Όταν η Σελήνη βρίσκεται στο ζώδιο του κακεργέτη Άρη και σχηματίζει τετράγωνο με τον Άρη μέσα από τον 6ο, ο ασθενής έχει την πηγή της αρρώστιας του σε μια μόλυνση της μεμβράνης ή του δέρματος του εγκεφάλου, διαρκείς πυρετούς, καμία ανακούφιση ή ησυχία. Το στόμα του είναι θερμό και διψάει, ξηρότητα της γλώσσας και δίψα, το συκώτι του καίει εξαιτίας μια φλόγωσης που υπάρχει εκεί, παρουσιάζεται έντονο κάψιμο στο στήθος, δυνατοί και μειωμένοι σφυγμοί, άτακτοι και πρέπει να φοβόμαστε για φρενίτιδα ή απώλεια των αισθήσεων.

    Αν δε, ή Σελήνη βγαίνοντας από την όψη του Άρη κάνει δύσκολη όψη με Κρόνο (στην προκειμένη έχουμε κακή αμοιβαία υποδοχή με Κρόνο), είναι αργή και φθίνει σε φως, τότε έχουμε ελάχιστες πιθανότητες ζωής. Πείτε στον πελάτη σας να προετοιμαστεί για το Θεό.»

    Την παραπάνω ανάλυση σας την μετέφερα από το βιβλίο του Λίλι «Η τεχνική της ωριαίας αστρολογίας»

    Και σε ρωτώ Γιάννη μου αυτή την τεχνική θέλεις να παρουσιάσουμε στον κόσμο και στους μαθητές μας ώστε η παραδοσιακή ωριαία να μην γίνει το θύμα της μοντέρνας αστρολογίας;

    Κάποια στοιχεία της παραδοσιακής ωριαίας μπορούσαν (κι ακόμη μπορούν) να εφαρμόζονται αρκετά καλά τις εποχές που την εξασκούσαν. Στην εποχή μας όμως έχουν αλλάξει πολλά απ’ όσα θεωρούσαμε δεδομένα και σύμφωνα με αυτά κάποια στιγμή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να βαδίσει και η ωριαία. Γενικότερα για τους αφορισμούς δε, δεν έχω λόγια…..

    Έγραψες στην Κάτια πως στην παραδοσιακή αστρολογία ο Δίας κυβερνά τους πνεύμονες και πράγματι έτσι λένε τα βιβλία. Τα βιβλία επίσης λένε πως ιατρικά ξεκινάμε με το 1ο ζώδιο και το κεφάλι, συνεχίζοντας τα ζώδια κατευθυνόμαστε προς το κάτω μέρος του σώματος, Ταύρος = λαιμός και πάει λέγοντας. Λένε επίσης πως στον Ερμή αποδίδονται οι όποιες αναπνευστικές λειτουργίες παρ’ ότι οι πνεύμονες συνδέονται με τον Δία. Το λογικό θα ήταν να συνδέονται με τον πλανήτη που καθορίζει τις αναπνευστικές λειτουργίες. Πουθενά δεν έχω βρει γιατί ο Δίας παραδοσιακά πρέπει να συνδέεται με τους πνεύμονες. Ίσως γιατί οι πλανήτες λειτουργούν αξονικά; Ξέρω για παράδειγμα γιατί ο Ήλιος συνδέεται με την σπονδυλική στήλη, η Σελήνη με το στομάχι, ο Άρης με τους πονοκεφάλους κτλ. Ο Δίας όμως γιατί συνδέεται με τους πνεύμονες δεν έχω καταλάβει.

    Όσο για την πράξη της συνουσίας ως ερωτική έκφραση και πράξη, μελετάται από τον 5ο οίκο, όταν μιλάμε όμως για μοίρασμα ψυχής και σώματος ή όταν μιλάμε για λίμπιντο, βαθύ έρωτα και όχι για περιστασιακούς έρωτες μπορούμε να μελετήσουμε τον 8ο. Με λίγα λόγια δεν αποκλείουμε τον 8ο οίκο επειδή είναι θεωρία της μοντέρνας αστρολογίας, τον χρησιμοποιούμε ανάλογα την περίσταση.

    Όσο για την ιερόδουλο που ανάφερες Γιάννη σαφώς θα πάρεις τον 5ο και όχι τον 7ο καθώς και τον 6ο που σχετίζεται με την παροχή υπηρεσιών. Μην τα μπλέκουμε όλα και τα τσουβαλιάζουμε στον 7ο οίκο γιατί στο τέλος θα βογκήξει αυτός ο έρμος 7ος. Και τα αδέρφια είναι «οι άλλοι» δεν τα μελετάμε όμως από τον 7ο.

    Γενικότερα περί 5ου και 7ου δεν σκοπεύω να επεκταθώ, όχι γιατί έχω γράψει άπειρα ποστ όπου δικαιολογώ την «εσφαλμένη αντίληψη» περί 5ου όπως χαρακτήρισες σε απάντηση σου στην ΑΡΙΔΗΛΗ αλλά γιατί μ έχει καλύψει η Κάτια.

    Λογικά θα έλεγα ότι οι σοβαρές και μακροχρόνιες σχέσεις πάνε στον 7ο και οι περαστικοί έρωτες , τα φλερτ κτλ στον 5ο . Τώρα θα μου πεις, πριν μια σχέση γίνει σοβαρή, περνά από την φάση της περαστικής ή του απλού φλερτ κτλ. Ναι, αλλά κάπως πρέπει να φαίνεται αυτό, όπως και κάπως πρέπει να γίνεται ένας διαχωρισμός.

    Τελειώνοντας εκφράζω τη λύπη μου και την έντονη διαφωνία μου για το σοβαρό θέμα υγείας που επέλεξες (προσωπικά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου ως προς το ποιος ανέλυσε και σε ποιον τον συγκεκριμένο ωριαίο γιατί τίθενται ηθικά διλλήματα όπως καταλαβαίνεις) να μας παρουσιάσεις κι αναρωτιέμαι τι ήταν αυτό που σε παρακίνησε να βάλεις μέσα στο φόρουμ ωριαίο υγείας όταν γνωρίζεις πολύ καλά πως αναλύσεις που σχετίζονται με θέματα υγείας τις αποφεύγουμε για ευνόητους λόγους.

    Ζητώ συγνώμη για την έκταση το ποστ μου αλλά με όσα έγραψες, μου "γέννησες" πολλούς προβληματισμούς.
    Last edited by Τίνα Ζαχαριάδου; 18-02-2013 at 03:19 PM.

  7. #17
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Τι έχει ο φίλος μου ;

    Πολυαγαπημένη μου Τίνα,

    αρχικά σε ευχαριστώ πολύ που παρέθεσες ανοιχτά τους προβληματισμούς σου και δεν χρειάζεται να μου ζητάς συγνώμη για την έκταση του ποστ σου. Ξέρεις ότι χαίρομαι πολύ να συζητώ μαζί σου θέματα και προβληματισμούς που αφορούν την Ωριαία Αστρολογία. Ας ξεκινήσουμε όμως από την αρχή.

    1) Σχετικά με την επιλογή του χάρτη που αποφάσισα να αναρτήσω και τα ηθικά διλήματα που προκύπτουν από αυτόν.

    Ο χάρτης αυτός προσφέρθηκε για ανάλυση στα μέλη ενός φόρουμ που αποτελείται κυρίως από μαθητές του J.Frawley, του Ο.Ηofman και άλλων σχολών. Μέσα στα μέλη του είμαι και εγώ ( όπου φλερτάρω έντονα με την ιδέα να ακολουθήσω την σχολή του Frawley) , όπου βοήθησα στην ανάλυση του χάρτη. Ο τρόπος ανάλυσης των Ωριαίων χαρτών εκεί λαμβάνει χώρα σύμφωνα με την Παραδοσιακή Αστρολογία. Η Παραδοσιακή Αστρολογία είναι o αστρολογικός τρόπος σκέψης που εκφράζει εμένα προσωπικά. Δεν αντιτίθομαι απέναντι σε εκείνους που ακολουθούν τον μοντέρνο τρόπο σκέψης. Απλά δεν ταιριάζει σε εμένα. Xαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η έλλειψη των εξωκρόνιων πλανητών στο χάρτη.

    Σχετικά με τα διλήματα ηθικής που προκύπτουν από αυτό το χάρτη. Ο πρωταρχικός σκοπός του συγκεκριμένου χάρτη ήταν να δείξω στους αναγνώστες πως η Ωριαία Αστρολογία βαδίζει πέρα από τα κλασσικά όρια των σχέσεων και των ερωτικών υποθέσεων. Καταλαβαίνω πως το κομμάτι υγείας είναι ένα ευαίσθητο κομμάτι ( όπως ανέφερα στην αρχή του άρθρου ) και απαιτεί αν όχι διπλή και τριπλή προσοχή, σίγουρα τετραπλή προσοχή. Ωστόσο, αποτελεί ένα αξιοθαύμαστο παράδειγμα Ωριαίας Αστρολογίας όπου η απάντηση που δόθηκε, επιβεβαιώθηκε. Θα μπορούσα το ίδιο εύκολα να αναρτήσω έναν ακόμα ερωτικό ωριαίο χάρτη αλλά επέλεξα να βγω λίγο από το καβούκι του συνηθισμένου.


    2) Σχετικά με το " The Astrological Judgment and Practice of Physick " .

    Όπως ανέφερα το συγκεκριμένο εγχειρίδιο είναι βασισμένο στην Ιατρική Παραδοσιακή Αστρολογία. Όταν αναφέρθηκα στην 28η μοίρα του Αιγόκερω, δεν αναφερόμουν στην μοίρα έξαρσης του. Ο Saunders στο εγχειρίδιο του, διακρίνει τις παθήσεις (ανάλογα με την τοποθέτηση του εκάστοτε πλανήτη στο ζωδιακό κύκλο) σε 4 κατηγορίες / μοίρες. Από την πρώτη μοίρα, η οποία είναι και η πιο εύκολα ιάσιμη, μέχρι την τέταρτη μοίρα η οποία είναι και η πιο μοιραία. Διακρίνει με αυτό τον τρόπο την σοβαρότητα της ασθένειας μέσα στο περιεχόμενο της ερώτησης. Λειτουργεί και το επιβεβαιώνω μέσα από τους χάρτες που έχω δουλέψει.

    3) Σχετικά με τον 6ο οίκο.

    Αν ο Ωροσκόπος σημειοδοτεί την είσοδο στη ζωή, την είσοδο του φωτός στη ζωή μας. Η ακμή του, αποτελεί ένα πρίσμα όπου το φως που περνά μέσα από αυτό, αντανακλάται μέσα από συγκεκριμένες όψεις, με τις ακμές των υπόλοιπων οίκων. Ορισμένες από τις όψεις αυτές είναι περισσότερο δυναμικές από τις άλλες. Έτσι, ο 6ος οίκος συνδέονται με τον ωροσκόπο μέσα από όψεις (χιαστή ) που παραδοσιακά θεωρούνται πολύ αδύναμες και αναποτελεσματικές για μια ευνοοική υποστήριξη. Μέσα από τη θέση τους στο χάρτη, απορροφούν λιγότερο φως, ένα μικρότερο ποσό ζωτικής ενέργειας, αποδίδοντας έτσι τις πιο σκοτεινές αποχρώσεις του χάρτη.

    Αν οι γωνιακοί οίκοι αντιπροσωπεύουν τη δύναμη επειδή στηρίζουν την ουράνια σφαίρα και συνεχίζοντας με τους διαδοχικούς , οτι δηλαδή είναι εκείνοι που διαδέχονται και εμπνέουν την μετάβαση ενός πλανήτη σε ένα πιο δυνατό, γερά εδραιωμένο γωνιακό οίκο, τότε καταλαβαίνουμε πως οι κατιόντες οίκοι είναι περιοχές στο χάρτη, όπου ένας πλανήτης από ένα πεδίο δύναμης έχει πέσει σε μια βαθιά χαράδρα αδυναμίας.

    Αν οι γωνιακοί οίκοι αντιπροσωπεύουν τους θρόνους μας, μέρη δηλαδή που αντανακλούν την οικοιότητα και τον έλεγχο, τότε η μετακίνηση ενός πλανήτη σε έναν κατιώντα οίκο όπως ο 6ος συμβολίζει την πτώση μας από το θρόνο, την απομάκρυνση μας από εκεί και την αποξένωση. Αυτοί οι οίκοι αποτελούν ξένα προς εμάς μέρη και καταστάσεις, όπου η δύναμή μας απουσιάζει με αποτέλεσμα να γινόμαστε λιγότερο αποτελεσματικοί. Τότε αμφιβάλλουμε για εμάς και κυοφορούμε σκέψεις αγωνίας και φόβου.

    Επομένως ναι, έχω δει σημειοδότες πλανήτες να αποδυναμώνονται μέσα στον 6ο οίκο. Ή τουλάχιστο να εκφράζουν φοβίες και ανησυχίες.

    Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω πως ο 6ος οίκος αναφέρεται στην υγεία. Αυτή η επιλογή είναι λανθασμένη καθώς ο 6ος οίκος δεν είναι εκείνος ο οίκος που χαρακτηρίζει την υγεία μας. Αποτελεί τον οίκο της ασθένειας. Η υγεία και η ζωτικότητα εκφράζεται μέσα από τον 1ο οίκο. Οι σημειοδότες από αυτό τον οίκο αποτελούν τους παράγοντες που επηρρεάζουν την υγεία μας.

    4) Σχετικά με τον Άρη στον 6ο οίκο.

    Ο Άρης στον 6ο οίκο, βρίσκεται στη χαρά του. Ο Άρης είναι κακεργέτης πλανήτης (στο γενικό πλαίσιο της Ωριαίας ). Ο 6ος οίκος συμβαδίζει με τη φύση του Άρη. Ο Άρης είναι σκληρός, δύσκολος και βάρβαρος πλανήτης ενώ ο 6ος οίκος αποτελεί τον οίκο εκείνο που κάποιος πρέπει να μοχθήσει, να κοπιάσει. Ταιριάζει λοιπόν στην φύση του Άρη. Έτσι, στην Παραδοσιακή Αστρολογία λέμε πως βρίσκεται στη Χαρά του. Εκεί που λειτουργεί καλύτερα. Σαφώς και θα προτιμούσα τον χειρούργο (Άρης) να βρίσκεται στον 6ο παρά στον 12ο. Λέμε το ίδιο πράγμα.


    5) Σχετικά με την ανάλυση που παρέθεσες από τον W.Lilly.

    Νομίζω πως είναι πολύ καλή ερώτηση αλλά μεγάλη παγίδα αν την απαντήσω. Δεν ξεπατήκωσα τον Αφορισμό του Lilly και δεν τον σέρβιρα στην Victory διότι πολύ απλά δεν τον πιστεύω και δεν τον ακολουθώ. Το είπα ξανά. Για εμένα η Ωριαία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ. Η μαγκιά εδώ όμως ξέρεις πια θα ήταν ? Να σκεφτούμε γιατί ο Λιλλυ παραθέτει αυτή την έκφραση συμπτωμάτων με το συγκεκριμένο συσχετισμό της Σελήνης και του Άρη. Επιπλέον, η ερώτηση στο χάρτη αναφερόταν στο χειρουργείο και αν θα γίνει. Παρεπιπτόντως όμως έχω δει πολλούς αφορισμούς από το συγκεκριμένο κεφάλαιο του Lilly να δινουν την απάντηση.


    6) Σχετικά με το Δια και τους πνεύμονες.

    Το ανέφερα σε προηγούμενο σχόλιο. Εν συντομία ξαναλέω , επειδή οι πνεύμονες είναι επεκτατικό ανατομικό όργανο. Το ίδιο και το συκώτι.




    Αγαπημένη μου Τίνα η χρήση της λέξης θύματα ήταν μεταφορική εντελώς, για αυτό την έβαλα μέσα σε αγκύλες. Λυπάμαι αν σε ξένισε. Δεν ήταν ο σκοπός μου. Επίσης λυπάμαι αν η ανάρτηση αυτού του χάρτη προξένισε προβλήματα ηθικής. Και πάλι δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Σκοπός μου ήταν να δείξω την εφαρμογή της Ωριαίας πάνω σε ένα θέμα υγείας. Αυτό απλά.
    Last edited by cancerian; 18-02-2013 at 05:09 PM.

  8. #18
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    Ελένη
    Location
    Κυκλαδονήσι
    Posts
    396

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Τι έχει ο φίλος μου ;

    [QUOTE=Τίνα Ζαχαριάδου;152287
    Και τα αδέρφια είναι «οι άλλοι» δεν τα μελετάμε όμως από τον 7ο.

    Τίνα μου αν διάβασες καλά το σχόλιό μου ζητούσα απ'το Γιάννη από ποιόν παράγωγο θα βρω την ανιψιά μου.Είναι λάθος που βγαίνει ο 7ος? (παράγωγος του 5ου=παιδί απ'τον 3ο=αδελφή )
    Σε ποιάν έκσταση απάνω, σε χορό μαγικό
    μπορεί ένα τέτοιο πλάσμα να γεννήθηκε
    Από ποιο μακρινό αστέρι είναι το φως
    που μες στα δυο της μάτια πήγε κρύφτηκε
    κι εγώ ο τυχερός που το Άχει δει
    http://www.youtube.com/watch?v=EviXPZiEKH0

  9. #19
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Τι έχει ο φίλος μου ;

    Καλημέρα Γιάννη.

    Επειδή γίνονται διάφορες ερωτήσεις να ξεκαθαρίσω πως ο λόγος που ρώτησα τίνος είναι ο χάρτης ήταν εξαιτίας της τοποθεσίας που μπήκε μιας και γνωρίζω πως κατοικείς στην Ελλάδα και όχι στην Ιταλία.

    Μου κάνει εντύπωση που τα ξένα φόρουμ ενώ ακολουθούν τυφλά την κλασική παραδοσιακή ωριαία, παρα-είναι προχωρημένα αφού μπορούν και βάζουν δημόσια θέματα υγείας. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει αυτά τα θέματα να μπαίνουν δημόσια γιατί ο κόσμος τις περισσότερες φορές δεν τα αντιμετωπίζει καλά ….. σε γενικές γραμμές θα προτιμούσα τέτοια θέματα να συζητιούνται σε μια κλειστή ερευνητική ομάδα, γιατί δυστυχώς δεν κάνουν όλοι για όλα και για να είμαι περισσότερο ειλικρινής δεν μου αρέσει καθόλου οι αστρολόγοι να απαντούν σε ωριαία υγείας αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Καταλαβαίνω την ανάγκη σου να μην βάλεις ερωτικό θέμα γιατί τις περισσότερες φορές το ίδιο νιώθω κι εγώ και γιατί όταν μπαίνει ερωτικό θέμα στο φόρουμ οι περισσότεροι δεν νοιάζονται να μάθουν ωριαία αλλά να απαντήσουμε στα δικά τους θέματα.

    Ας πάμε όμως παρακάτω ….. το κατάλαβα πως δεν αναφερόσουν στην έξαρση του Άρη, ωστόσο ακόμη δεν καταλαβαίνω πως διακρίνονται σε 4 μοίρες/κατηγορίες οι παθήσεις. Αν σου είναι εύκολο πες μας κάποια πράγματα παραπάνω, θα ήταν πολύ διαφωτιστικό. Προσωπικά δεν γνωρίζω καθόλου αυτή τη θεωρία και θα ήθελα επιπλέον πληροφορίες.

    Για τον 6ο οίκο, όλα αυτά που γράφεις τα γνωρίζω και με βρίσκουν σύμφωνη, μιλάμε για τα ασύνδετα ζώδια και μέχρι εκεί καλά. Είναι όμως άλλο πράγμα να λες για τον 6ο πως φέρνει τον όλεθρο ή την καταστροφή (Μανίλιος) κι άλλο όπως το έθεσες στο τελευταίο σου ποστ .

    Επομένως ναι, έχω δει σημειοδότες πλανήτες να αποδυναμώνονται μέσα στον 6ο οίκο. Ή τουλάχιστο να εκφράζουν φοβίες και ανησυχίες.

    Όλεθρο θα μπορούσαν να δείξουν κάποιοι πλανήτες και σε γωνιακούς οίκους, ανάλογα τη φύση, το ζώδιο του πλανήτη και τις όψεις που σχηματίζουν. Ο 11ος για παράδειγμα είναι ευνοϊκός, «Ο ναός του Δία», ο Αγαθός Δαίμων» κι όμως τον έχω δει να φέρνει αρκετές δυσκολίες για να μην πω καταστροφές. Θέλω να πω δηλαδή πως όλα είναι σχετικά. Στον χάρτη σου για παράδειγμα ο Άρης στον 6ο σαφώς είναι ένδειξη χειρουργείου και μόνο ως καταστροφή δεν το βλέπω γιατί στην προκειμένη σημαίνει πως «ο φίλος» πρέπει να χειρουργηθεί, θα βελτιωθεί δηλαδή η υγεία του μέσα από ένα χειρουργείο.

    Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω πως ο 6ος οίκος αναφέρεται στην υγεία. Αυτή η επιλογή είναι λανθασμένη καθώς ο 6ος οίκος δεν είναι εκείνος ο οίκος που χαρακτηρίζει την υγεία μας. Αποτελεί τον οίκο της ασθένειας. Η υγεία και η ζωτικότητα εκφράζεται μέσα από τον 1ο οίκο. Οι σημειοδότες από αυτό τον οίκο αποτελούν τους παράγοντες που επηρρεάζουν την υγεία μας.

    Γιάννη νομίζω πως έγραψα…. «σχετίζεται με την υγεία». Η υγεία σαφώς φαίνεται από τον ωροσκόπο και τον κυβερνήτη του, τον 1ο οίκο και τους πλανήτες που ενδεχομένως υπάρχουν μέσα. Άλλωστε γνωρίζουμε πως ο 1ος είναι το φυσικό σώμα και βεβαίως τα φώτα που δείχνουν τη ζωτικότητά μας. Δεν μπορείς όμως να μιλάς για ασθένεια στον 6ο και να μην συσχετίζεται με την υγεία….

    Όμως, αν δεν φαίνεται από κάπου (πχ. Άρης στον 6ο) το χειρουργείο στον 6ο, ο 6ος δεν σχετίζεται με τα χειρουργεία και δεν δίνουμε κυβερνήτη του χειρουργείου τον 6ο αλλά τον 8ο. Η μόνη λογική εξήγηση για να πάρω (που δεν θα τον πάρω, λέμε τώρα ) ως κυβερνήτη των χειρουργείων τον κυβερνήτη του 6ου θα είναι επειδή σχετίζεται με τις ιάσιμες ασθένειες κι ένα χειρουργείο βοηθά στην ίαση, ωστόσο σ’ ένα χειρουργείο μπορεί να επέλθει το μοιραίο γι αυτό και αδυνατώ να πάρω κυβερνήτη του χειρουργείου τον 6ο αλλά τον 8ο που σχετίζεται με τη ζωή και τον θάνατο. Ξέρω θα μου πεις, ότι αυτό λέει η μοντέρνα έκδοση, καλώς ή κακώς αυτή έχω τσεκάρει και γενικότερα έχεις καταλάβει πως αμφισβητώ πολλά της παραδοσιακής (όπως και της μοντέρνας) επειδή δεν με καλύπτουν και ξαναλέω, δεν είμαι η μόνη.

    Για τον Άρη στον 6ο λέμε το ίδιο πράγμα με τη διαφορά πως δεν καταλαβαίνω γιατί οι παραδοσιακοί έδωσαν οίκο χαράς τον 6ο στον πλανήτη των ενάρξεων (και όχι της δράσης που αυτό το κατανοώ), όταν για τον 6ο οίκο δηλώνουν πως δεν ενδείκνυνται για νέα ξεκινήματα αφού θα είναι καταστροφικά. Είναι σαν να λέμε του Άρη «μπες εκεί, σ’ αυτόν τον χώρο όπου μπορείς να διοχετεύσεις την ενέργεια και δράση σου αλλά μην κάνεις τον κόπο να ξεκινήσεις νέα πράγματα γιατί είσαι καταδικασμένος ν’ αποτύχεις» . Μιλάμε δηλαδή για δυο αντιφατικά πράγματα και εννοείται πως η ερώτηση μου ήταν ρητορική για να δείξω πως πολλά από αυτά που έλεγαν δεν έχουν συνοχή γι αυτό και τα ψάχνω.

    Ομοίως και η ερώτηση για την απάντηση του Λίλι ήταν ρητορική…και όχι ερώτηση παγίδα. Γνωρίζω τις απόψεις σου και τι είναι εκείνο που θέλεις να παρουσιάζουμε στον κόσμο. Το ξεπατίκωμα της απάντησης μπήκε για να δούμε όλοι τον τρόπο με τον οποίο (κάποιες φορές) η παραδοσιακή ωριαία καταστροφολογούσε γενικότερα και ειδικότερα στα θέματα υγείας κάτι το οποίο δεν ασπάζομαι για την δική μας εποχή που η ιατρική έχει εξελιχθεί. Αν είναι δυνατόν να πούμε στον κόσμο που μας εμπιστεύεται, «προετοιμαστείτε για τον Θεό» γιατί το είδαμε στον ωριάιο χάρτη μας, ούτε οι γιατροί δεν το λένε καλά καλά όχι εμείς. Γι αυτό λέω πως η ωριαία αστρολογία χρειάζεται αναπροσαρμογές, δεν μιλώ για κατάργηση αλλά για προσθήκες με βάση τα νέα δεδομένα που υπάρχουν.

    Τώρα για τον Δία, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα με την άποψη που τον συνδέει με τους πνεύμονες ως επεκτατικό ανατομικό όργανο. Όταν έχουμε αναπνευστικές δυσκολίες οι πνεύμονες πρέπει «να ανοίξουν/επεκταθούν» για να περάσει περισσότερος αέρας, ωστόσο και το ανδρικό μόριο είναι επεκτατικό ανατομικό όργανο δεν του δίνουμε όμως κυβερνήτη τον Δία επειδή επεκτείνεται κάποιες συγκεκριμένες στιγμές αλλά τον Άρη, εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο και δεν το καταλαβαίνω.

    Για το «θύματα» καταλαβαίνω πως δεν είχες κακή πρόθεση, ας πούμε πως ήταν μια άτυχη επιλογή λέξης τη στιγμή που οι περισσότεροι από εμάς ασκούμε την μοντέρνα αστρολογία και λήγει εδώ.

    ΥΓ. Αριδήλη ένα τυχαίο παράδειγμα έγραψα, δεν αναφερόμουν στο σχόλιο σου. Όμως ναι, ο 7ος είναι ο οίκος που θα μελετήσεις.

  10. #20
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Ωριαία Αστρολογία : Τι έχει ο φίλος μου ;

    Quote Originally Posted by Τίνα Ζαχαριάδου View Post
    ... ωστόσο και το ανδρικό μόριο είναι επεκτατικό ανατομικό όργανο δεν του δίνουμε όμως κυβερνήτη τον Δία επειδή επεκτείνεται κάποιες συγκεκριμένες στιγμές αλλά τον Άρη, εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο και δεν το καταλαβαίνω.
    Σε καλό σου! Πέθανα!

    Πάντως η συζήτησή σας είναι εξαιρετική και την διαβάζω με ενδιαφέρον.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

 

 
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads