s
Ευαισθησια.... - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 11 to 20 of 68
  1. #11
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Ευαισθησια....

    Quote Originally Posted by may View Post
    Εμένα πάλι αυτό είναι που με ενοχλεί, έχω πολύ φωτιά στο χάρτη μου βλέπεις. Mε ενοχλεί δηλαδή να ξεκουνά κάποιος μόνο από αντίδραση στα εξωτερικά ερεθίσματα.
    Εγω έχω νερό και φωτιά.:bigsmile:

    Επειδή στο νερό βρίσκονται τα φώτα, σε γενικές γραμμές στο επιβεβαιώνω οτι δύσκολα ξεκουνά το νερό όσο ενοχλητικό κι αν ειναι...Απο την άλλη αυτό που εκλαμβάνουν οι γύρω σαν παθητικότητα, είναι ταυτόχρονα και η δεκτικότητα των ζωδίων αυτών και από κει προκύπτουν οι φημες περί ευαισθησίας τους.

    Γενικά στο θέμα πιστευω, ότι όλοι ειναι ευαίσθητοι.Αυτό που αλλάζει είναι το τι προκαλεί το συναίσθημα στον καθένα και πώς το εκφράζει η δεν εκφράζει.

    :bigsmile:
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  2. #12

    Re: Ευαισθησια....

    Αρχικά νομίζω πως η ευαισθησία δεν εχει να κάνει με τα φύλλα.Είναι καθαρά θέμα ιδιοσυγκρασίας.Ευαίσθητος είναι εκείνος που αντιδρά εύκολα στα εξωτερικά ή εσωτερικά ερεθίσματα -το πως είναι άλλο θέμα-,που επηρεάζεται εύκολα,που εχει λεπτά αισθήματα.Δεν είναι λοιπόν απαραίτητο να τρέχει το δάκρυ κορόμηλο η να αντιδρά έντονα στα ερεθίσματα που δέχεται.Μπορεί κάποιος πραγματικά ευαίσθητος να βιώνει και να διαχειρίζεται τόσο υπόκωφα τις ευαισθησίες του που οι άλλοι γύρω του να μην παίρνουν χαμπάρι.
    Ο ευαίσθητος αντιλαμβάνεται περισσότερα,παίρνει μηνύματα από πράγματα που είναι αόρατα στους άλλους,επηρρεάζεται εύκολα και πληγώνεται με το παραμικρό.Ενας πραγματικά ευαίσθητος συνήθως δεν είναι αγενής ή άξεστος. Προσμετρά τις δικές σου αντιδράσεις στην δική του συμπεριφορά.Σε προσεγγίζει ήπια,μειλίχια,σχεδόν αόρατα.Ξέρει ότι πληγώνεται εύκολα και μπορεί να αντιδρά με τέτοιο τρόπο ώστε να μην εισπράξει άλλο πόνο.Δεν βάζει μπροστά την τετράγωνη λογικη.Δεν αναλύει-αρχικά τουλάχιστον- τα πράγματα με γνώμονα τη λογική.Δεν μπορεί να το κάνει.Είνα ξένο στη φύση του.Κινητοποιείται εύκολα απο τα συναισθήματα του ή μουχλιάζει μέσα σε αυτά.Για αυτό η έντονη παρουσία του νερού σε ένα χάρτη δηλώνει ευαισθησία.
    Οπωσδήποτε ένα από τα δύο φώτα και ιδίως η θέση της Σελήνης.Ο Ερμής η η Αφροδίτη σε ζώδιο του νερού.Ο Ηλιος και ο Ερμης στο ίδιο ζώδιο του νερού.Τονισμένοι οι 4=ος, 8=ος,12=ος οίκος. Εντονος Ποσειδώνας και Σεληνη από οίκο ,όψεις η θέση.( π.χ Ποσειδώνας πάνω στον Ωροσκόπο η Σεληνη στον Καρκίνο στον 12=ο).
    Το νερό απλώνεται παντού, παίρνει το σχήμα του δοχείου που το βάζουμε,δροσίζει,καθαρίζει ,εξαγνίζει και κυρίως είναι γόνιμο.Αλλά είναι και στατικό,παθητικό,δεκτικό και ακίνητο.Προσωπικά πιστεύω το πιό δύσκολο στοιχείο να διαχειριστείς.

  3. Re: Ευαισθησια....

    Quote Originally Posted by ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ View Post
    αραγε εμεις που δεν ανηκουμε σε ζωδιο του νερου η που δεν εχουμε σχεδον καθολου πλανητες σε ζωδια του νερου ειμαστε αναισθητοι;Επειδη δεν τρεχει το δακρυ κορομηλο για ψυλου πηδημα σημαινει οτι δεν εχουμε ευαισθησιες;Μια ζωη ακουω να λενε πω!πω!καρκινακι εισαι!ευαισθητο!!η ψαρακι εισαι!ψυχουλα ευαισθητη!Αγαπημενοι μου ολοι οι ανθρωποι εχουμε ευαισθησιες απλα το δακρυ δεν το εχουμε στην ακρη του ματιου μας.
    Με εκτιμηση και με μπολικη ευαισθησια Δεσποινα
    Υ.Γ.οι φιλοι που εχουν πολυ νερο ας με συγχωρισουν και ας με ''κρινουν '' με την αναλογη ευαισθησια τους
    Δηλαδή η ευαισθησία ισούται με κλάμα????
    Δεν κλαίω καθόλου εύκολα όμως αντιλαμβάνομαι, συμπάσχω,συνυπάρχω,αγαπάω.. είναι αρκετά για να λέγεται κάποιος ευαίσθητος?
    Φοβάμαι μήπως μια μέρα
    με αφήσουν ΌΛΟΙ.....
    και μείνουν ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....!ΧΙ ΧΙ!!

  4. #14
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Ευαισθησια....

    Quote Originally Posted by εφη ταδε-ταδε εφη View Post
    Δηλαδή η ευαισθησία ισούται με κλάμα????
    Δεν κλαίω καθόλου εύκολα όμως αντιλαμβάνομαι, συμπάσχω,συνυπάρχω,αγαπάω.. είναι αρκετά για να λέγεται κάποιος ευαίσθητος?
    Συμφωνω απολυτως !!!!!!!

    Ο γενεθλιος μου ειναι μεσα στο νερο( βαση ζωδιων / οικοθεσιας / οψεων) και λιγα στοιχεια απο γη αυτο δεν σημαινει οτι κλαιω καθε φορα που βλεπω τον Βασιλακη Καιλα....

    ταδε εφη με ολοκληρωσες !!!! :bigsmile:

  5. #15
    Join Date
    Dec 2007
    Όνομα:
    Αγγέλα
    Location
    Γιάννενα :(
    Posts
    259

    Re: Ευαισθησια....

    Εγώ πάντως που έχω ήλιο(σκορπιός), σελήνη(καρκίνος) και ωροσκόπο(ιχθύς) σε νερό είμαι αρκετά ευαίσθητη.Δε βάζω τα κλάματα με το παραμικρό όμως...νομίζω ότι είναι περισσότερο εσωτερικό ή αφήνω πιο ελεύθερο τον εαυτό μου (όσον αφορά την έκφραση συναισθημάτων) σε πολύ κοντινούς ανθρώπους.

    Θεωρώ πάντως ότι δεν υπάρχει άνθρωπος αναίσθητος αλλά αυτοί που το δείχνουν κι αυτοί που το κρύβουν επιμελώς.Μην ξεχνάμε ότι κάθε άνθρωπος είναι ευαίσθητος σε διαφορετικά ερεθίσματα,δε σημαίνει ότι επειδή για παράδειγμα κάποιος δεν κλαίει ακατάπαυστα μετά από χωρισμό είναι αναίσθητος.Πολλές φορές θέλουμε να δείχνουμε σκληροί για να μη φανούμε αδύναμοι.Αν και το να δείχνεις τα συναισθήματά σου θέλει θάρρος εδώ που τα λέμε... :unsure:

  6. #16
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Διονυσία
    Location
    Δυτική Αττικκ
    Posts
    326

    Re: Ευαισθησια....

    θα πω κατι που πηράξει μερικους που ανοίκουν στα λεγομενα αιδαισθητα ζωδια
    μπορει να δειχνουν αιδαισθησια σε ορισμένα θεματα μα βγάζουν πολθ σκληρότητα και κακία πολλές φορές με τομάζει και αναρωτιέμε που πήγε η αιδαισθησία τους και πληγώνουν τους άλλους με τρόπο σκληρό
    και συνχωρούν δύσκολα και με την πρώτη ευκαιρία τα ακους

  7. #17
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    281

    Re: Ευαισθησια....

    Quote Originally Posted by ioni View Post
    θα πω κατι που πειράξει μερικους που ανίκουν στα λεγομενα ευαισθητα ζωδια
    μπορει να δειχνουν ευαισθησια σε ορισμένα θεματα μα βγάζουν πολλή σκληρότητα και κακία πολλές φορές με τρομάζει και αναρωτιέμαι που πήγε η ευαισθησία τους και πληγώνουν τους άλλους με τρόπο σκληρό
    και συγχωρούν δύσκολα και με την πρώτη ευκαιρία τα ακους
    Ισχύει...το νερό μπορεί να μετατραπεί σε πάγο...είναι θέμα άμυνας...

  8. #18
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    μαγια
    Location
    και εδω και αλλου
    Posts
    131

    Re: Ευαισθησια....

    εν αρχη ην ο ορισμος! αφηστε τα "λεγομενα" και τα "μη λεγομενα"...:bigsmile:
    πρωτα συμφωνουμε τον ορισμο της εννοιας και μετα ανταλλασσουμε αποψεις.
    αντε γιατι τα ευαισθητα μας περνατε και για μ...:wink2:
    επισης, καλο σας κανουμε αν σας υποδεικνυουμε τις κακες πλευρες του εαυτου σας!
    ποιος σας ειπε οτι η ευαισθησια ισουται με το γλυψιμο ή τη διπλωματια;οεο;
    ο ευαισθητος αντιλαμβανεται αμεσως ο,τι καλο ή κακο συμβαινει γυρω του (ευ + αισθη-τος= αυτος που μπορει να αισθανεται(5 αισθησεις τουλαχιστον) καλα, ευκολα, γρηγορα)
    ευαισθητος= γειωμενος στο περιβαλλον
    και βεβαια γινομαστε σκληροι οποτε οι γυρω μας το αξιζουν, που να δειτε ποσο σκληροι ειμαστε με τους εαυτους μας!
    αντε καλος καλος αλλα αμα μου πατανε τον καλο ξεφωνιζω!leasantry:
    α και "λεγομενα" ειστε και φαινεστε...
    "Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
    όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
    μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
    μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες."

  9. #19
    Join Date
    Oct 2006
    Όνομα:
    Διονυσία
    Location
    Δυτική Αττικκ
    Posts
    326

    Re: Ευαισθησια....

    εχω ψάρι γιο ασε μην μιλήσω
    πολύ καλό παιδί αλλά δυσκολο δεν τον πιάνεις πουθενά..............
    και ευαισθησία μέχρει εκει που δεν πάει άλλο .................
    εκμεταλευτής και αν δεν του κάνω τα χατήρια αστω καλήτερα εκει βγάζει τον ψαρισιο του
    αλλά πιάνει στον αέρα αν τον παίρνει ή οχι

  10. #20
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    281

    Re: Ευαισθησια....

    ...:embarrest:toung:

 

 
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads